Vakantie in Leusden Leusden is zo 'peacefull' Een vakantiebaan als dierenoppasser Een aquarium voor de kleur 1 eu SKfl er krn n Rookverbod in ziekenhuizen Vakantie in De Til Ierse kinderen op vakantie in Leusden eusder krant plaatselijk nieuws WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 LEUSDEN - Het jongerencentrum De Til organiseert voor woens dag 16 augustus in het kader van de vakantieaktiviteiten een spel- middag in en om het clubhuis van de Postduivenvereniging aan de Bavoortseweg. Bij mooi weer wordt er een platentocht gehou den met spellen en vTagen. Als - - «nallan Wn. nen in het clubgebouw worden gehouden. De middag wordt besloten met een kampvuur en er zijn traktaties en eten. De kosten zijn 2,00 per per soon en de middag begint om 13.30 uur. Er zijn prijsjes beschikbaar. Op vrijdag 18 augustus is er bin go tussen 14.00 uur en 16.30 uur in De Til aan de Hamersveldseweg. De kosten zijn 1,50 per persoon. Voor beide evenementen worden nog vrijwilligers gezocht om te hel pen. Aanmelden bij mevrouw Voorburg, Rozendaallaan 3, tele foon 94464? AMERSFOORT - De directies van het Elisabeth ziekenhuis en ziekenhuis De Lichtenberg heb ben besloten om het roken in bei de ziekenhuizen te verbieden. Dit verbod zal op 1 september 1989 ingaan. Ook zal de verkoop van rookwaren in de ziekenhuiswin kels worden stopgezet. Voor de patiënten is op iedere verdieping een ruimte waar gerookt mag worden. De ziekenhuismedewer kers mogen in ruimten waar pa tiënten komen niet meer roken. De directies hebben het besluit ge nomen om de nieuwe tabakswet voor zijn. Deze wet verbiedt het roken en verkopen van rookwaren in openbare gelegenheden. Het rookverbod zal straks ook gelden in het verpleeghuis en het rusthuis van De Lichtenberg. In het rusthuis mogen de bewoners op de eigen kamer roken, maar daarbuiten niet meer. Medewerkers mogen hun rokertje alleen 's morgens tussen 9.45 uur en 10.00 uur in de verga derkamer opsteken. In het ver pleeghuis mag door de medewer kers straks uitsluitend nog gerookt worden tijdens de verschillende pauzes in de daarvoor bestemde ruimten. Voor de patiënten is per afdeling een 'gedooghoek' aange wezen. Volgens de directies van de verschillende instellingen is een intensieve campagne nodig, ge richt op een mentaliteitsverande ring, om de openbare ruimten echt rookvrij te krijgen en te houden. Dit zal gebeuren door middel van pos ters, folders en brochures. LEUSDEN - Het was de bedoeling om deze week in de kinder krant te laten zien hoe kinderen hun vakantie in Leusden doorbrachten. De fotograaf zou leuke foto's maken van kinde ren op de kleine skateboardbaan bij Jacco, op de grote speel velden in Bosveld en Munnikhoven, bij de Eurowoningen en in het zwembad. Kortom op al die plaatsen waar je bijna iedere dag heel veel kinderen bezig ziet. Mispoes. Op de dag dat de fotograaf op zoek ging naar al die speelplaatsen lagen ze er leeg en nat bij. Het regende en de meeste kinderen bleven binnen. Behalve Anninka van 9 samen met haar vriendin Astrid. Die zaten zoals bijna iedere dag te kletsen op het randje van het glijbaantje voor hun deur. Waarschijnlijk bespraken ze het miezerweer. Wanneer ze niet praten gaan ze skateboarden op het pleintje verder op dat geasfalteerd is. Volgens Anninka kun je daar uitstekend skateboarden. Heel wat kinderen brengen hun schoolvakantie in het zwembad door. Emiel (10), Job (10 min, hij wordt volgende week tien) en Os car (8 min, hij wordt volgende week dus acht) zijn heel wat dagen in het zwembad te vinden. Emiel komt ongeveer drie keer in de week. Oscar en Job iedere dag. Ze komen 's morgens om ongeveer 10 uur en gaan 's avonds om 8 uur weg. Zodat je je kunt afvragen of ze met zacht worden in het water. Dat valt mee, volgens de jongens. Ze wor den wel nat. Af en toe hebben ze 's avonds rode ogen. Dat is volgens Emiel te voorkomen door regel matig in het ijskoude badje kopje onder te gaan. Het 'gaafst' van het zwembad vinden ze de glijbaan. Iedere dag die ze m het zwembad doorbrengen, glijden ze daar zeker vijf zes keer per dag van af. Ze houden van duiken en zwemmen. Dat kunnen ze beter in het 25 meter bad dan in het recreatiebad. In het recreatiebad komen ze natuurlijk LEUSDEN- Twee dagen voordat ze weer naar huis toe zouden gaan, hoorden we dat in Leusden elf Ierse kinderen tussen de acht en negentien jaar vakantie hielden. We hoorden het om een vervelende reden. De kinderen hadden in Amersfoort fietsen gehuurd. Daarmee hebben ze veertien dagen lang hier in de omgeving gefietst. Afgelopen dinsdag is één van die gehuurde fietsen gestolen bij het zwembad Octopus. De man van het fietsenverhuurbedrijf eiste tweehonderd gulden ver goeding. Zoveel geld had de groep niet. Het is ze voorgeschoten door de leiding, maar ze zullen het terug moeten betalen. Ze zijn van plan te gaan collecteren bij zang en dansoptredens, zodra ze terug in Ierland zijn. De diefstal van de fiets is echt een flinke domper op de vakantie. Ze willen weliswaar geen lelijk woord over de Nederlandse mensen zeggen, maar netjes is het niet om zo je gasten te behandelen. Ondanks al hun complimenten mogen wij ons een beetje schamen. De groep Ierse kinderen be stond uit tien meisjes en één jon gen. De jongen, Christopher, was bovendien de jongste. Hij was acht jaar. Het jongste meisje Catherine was negen. Een jongen mee was iets bijzonders, want de meisjes horen allemaal bij een meisjesclub uit Belfast. ..The Jubilee Girls' Club'. Het is een van de grootste kinder clubs in Belfast. Wie lid is van de club kan meedoen met allerlei leu ke aktiviteiten. Zoals ijsdansen, dis codansen, volksdansen, gymnas tiek, allerlei sporten en samen zin gen. Net wanneer je begint te den ken dat ze toch wel boffen met zo'n leuke club in de buurt, hoor je waarom het belangrijk is dat er leuke dingen voor deze kinderen zijn. Ze wonen in een stad waar nog steeds bommen ontploffen, waar mensen doodgeschoten worden om de eenvoudige reden dat ze katholiek zijn of juist protestant. In Belfast moeten de kinderen heel precies weten waar ze als katho liek meisje wel mogen komen en vooral waar niet. Ze moeten altijd voorzichtig zijn. Ze mogen niet met iedereen spelen. Zeker niet met protestante kinderen. Alle kinde ren die in Leusden vakantie hiel den hebben de gevolgen van bom aanslagen gezien: kapotte huizen, branden maar ook gewonden en zelfs doden. Zo is het in Ierland al heel veel jaren. Zolang deze kinde ren leven. Dat wil niet zeggen dat ze eraan gewend zijn. Aan angst wen je nooit. Vandaar dat twee weken op vakantie in Nederland heerlijk was om even in een andere sfeer bij te komen. Even geen angst, even geen geweld, even geen regels van tegen die mag je niet praten en daar mag je niet komen. Leusden is zo 'peacefull' zeiden ze steeds maar weer. En de negenjarige Lisa zei: „Het fijnste van deze vakantie in Leusden is dat ik zo mezelf kon zijn." Jezelf zijn? Dat ben je toch altijd! Nee, niet wanneer je altijd op moet passen, je aan heel veel re gels moet houden omdat er anders echt verschrikkelijke dingen kun nen gebeuren die ook vaak gebeu ren. Dat bedoelde Lisa van negen. Ze hebben allemaal hard ge spaard om met de reis mee te kun nen. Erg rijk zijn de Ierse kinderen niet. Integendeel. In de verslagen die ze over hun Nederlandse vakantie hebben gemaakt, schrij ven ze vol verwondering over de grote huizen die hier in Nederland staan. En alles is zo schoon en zo plat. Geen heuvels zoals in Ierland. Wat ze verder opviel was dat ieder een fietst. Zij deden dat dus ook maar. De meeste kinderen konden nog met zo goed fietsen toen ze in Nederlard aankwamen. Bovendien zijn de verkeersregels in Ierland anders dan hier. Het verkeer rijdt aan de andere kant van de weg, aan de linker kant. Dus kregen ze fietsles. Lachen natuurlijk. Op de fiets maakten ze verschillende tochtjes in de omgeving. Naar een kaasboerderij bijvoorbeeld en naar de kerk aan de Arnhemse weg en naar het Rosanum m Doorn. Ze kregen in de afgelopen twee weken heel wat van Nederland te zien. Ze gingen naar Barneveld, Harderwijk, Spakenburg, Utrecht, Amsterdam, Madurodam en als klap op de vuurpijl naar Slagharen. Het ponypark was bij de mees ten het best m de smaak gevallen. Maar de dolfijnen in Hardewijk wa ren ook een belevenis. Een van de kinderen was zelfs bang geweest dat één van de grote vissen, ze dacht dat het een haai was, haar aan zou kunnen vallen. Ze was hard weggerend. Leuk om achteraf om te lachen. In Barneveld zijn ze spontaan gaan dansen en zingen op het marktplein. Ze waren een beetje verbaast dat de Nederland se mensen het wel leuk schenen te vinden, maar niet mee deden. Tja typisch Nederlands, net zoals we ook niet keurig in de rij bij de bus halte blijven wachten zoals je in Ierland beslist moet doen. Toen ik de Ierse kinderen vroeg wat voor liedjes ze zongen, lieten ze iets ho ren. Ik kon horen dat ze het kon den, maar zo onverwachts ge vraagd klonk het heel zachtjes. Ze gaven toe m de trein, in de bus en op de Barneveldse markt veel har der gezongen te hebben. Ze zon gen meestal Ierse volksliedjes en kenden ook veel volksdansen, zelfs de Nederlandse zevensprong. In twee weken tijd zie je met heel Nederland. Al dachten de Ierse kinderen wel dat ze bijna alles ge zien hadden. Wat ze het mooist van Nederland vonden, mooi genoeg om mee naar Ierland te nemen? Molens, tulpenbollen, kaas, horlo ges, stickers, armbandjes, ansicht kaarten, snoepjes en chocola. Lek ker vonden ze vooral het brood. Onze patat haalde het niet met hun chips, maar onze chips was weer lekkerder als hun crips. Onze melk komt vast van andere koeien dan de Ierse melk, want ze smaakte anders, net als de saucijsjes en de bonen. Nou ja, alles was anders maar wel goed. De meiden en de ene jongen waren het met elkaar eens. Ze zouden best nog eens in Leusden op vakantie willen komen. Waarom? Nee, niet alleen voor de dolfijnen, zelfs met voor de ponies. Vooral omdat het in Leusden zo rustig is, zo veilig. Omdat hier van die aardige mensen wonen. Omdat je hier niet bang hoeft te zijn. Snap je nu dat ik mij schaamde toen ik hoorde van die gestolen fiets en de enorme moeite die deze meisjes in Belfast zullen moeten doen om de boete van tweehon derd gulden bij elkaar te collecte ren. Alle Ierse kinderen die in Leusden vakantie hielden, willen graag corresponderen met Neder landse kinderen. De meeste meis jes zijn rond de tien, twaalf jaar oud. Wanneer je naar Ierland toegaat nodigden ze je uit om eens naar hun clubhuis te komen. Het adres van het clubhuis waar je heen kunt schrijven is: JUBILEE GIRLS' CLUB 2A TEMPLEMORE STREET BELFAST BT5 NORTHERN IRELAND willekeurige volgorde: Christopher, Jennifer, Lisa, Mandy, Wendy, Laura, Kirsten, Kelhe, Louise, Tracy, Catheri ne en Gillian. LEUSDEN- Kinderen onder de 15 jaar mogen nog niet werken. Irene (13) heeft toch een vakantiebaantje. Een baantje dat mag. Irene heeft bij supermarkten briefjes neergehangen. Daarop had ze geschreven voor dieren te willen zorgen van mensen die op vakantie zijn. Een paar mensen belden maar daarvan gingen de meeste gelijk met Irene op vakantie. Twee adressen bleven over. Irene zorgt daarom deze dagen voor een dwergpoedel en bij haar thuis logeert een cavia. Irene houdt van dieren. Zelf heeft ze kippen en vissen. Volgens haar moeder heeft Irene er voor ge zorgd dat de kippen zo mak zijn. „Als een hondje." Irene vindt het jammer dat ze in haar vakantie met voor meer dieren kan zorgen. Mis schien onthouden mensen haar naam wanneer ze horen hoe goed zij bijvoorbeeld voor Cindy zorgt. Cindy is een witte dwergpoedel. Het baasje en het vrouwtje van Cin dy zijn op vakantie gegaan. Cindy kon niet mee, maar ze komt mets te kort. Cindy is gewend aan gezel schap om haar heen, dus mist haar baasjes wel. Een groot deel van de dag is er iemand om haar gezel schap te houden. Irene bijvoor beeld laat haar iedere dag uit. Ze heeft beloofd éénmaal per dag. Ze doet het vaker. Samen met Cindy maakt ze lange wandelingen naar het park Princenhof of het Lock- horsterbos. „Wanneer Cindy dan terug komt is het net een vloerkleedje, zo moe is ze dan- ."Cindy lijkt het prima naari te hebben bij Irene, voor has ook een beetje vakantie. De cavia die bij Irene van Roy en Kim. Roy is dneji dat verklaart misschien waas cavia 'Hoklae' heet. Hokkies tig in zijn hokkie. Aan hemis! zien of hij zijn baasje mist l niet. ook wel....ter afwisseling. In het 25 meter bad wordt door het perso neel van het zwembad af en toe speelgoed gegooid. Rode matten, surfplanken en soms de hele grote dikke mat. Het is een hele kunst om zo'n mat of surfplank te bemachti gen. Wanneer je er een hebt moet je hem goed bij je houden, anders LEUSDEN - Erik van Dun (10) is geen dierenliefhebber die de hele dag zijn beesten zit te vertroetelen. Maar zegt hij: „Ik mag er graag naar kijken.Poes Minoe is veer tien jaar en blind en ook zijn konijn is een oude 'bok' die niet zo best meer ziet. Ondanks die handicaps kunnen de beide oudjes zich best redden. Met behulp van haar snor haren weet Minoe haar weg te vm- den. Slechts een enkele keer botst ze tegen iemand op. Meestal ruikt ze mensen al meters van te voren, zodat ze op tijd kan afwijken. Soms valt ze weieens van de trap. Maar als je Erik zijn reaktie daarop moet geloven, valt dat reuze mee. Minoe schijnt daar handig in te zijn gewor den. Wanneer Minoe 's middags begint te miauwen weet je dat het ongeveer zes uur is. Want om die tijd wil Minoe haar eten hebben en dat laat ze luid en duidelijk merken. Enk vindt al zijn dieren lief, maar om te zien vindt hii de vissen wel ben je hem kwijt. Op het moment dat wij Emiel, Job en Oscar vonden zaten ze onder en op een rode mat. aardig. „Ik geloof dat c e dertien heb. Laat eens fcj heb drie Zwarte Tetra's, éi neter en dan heb ik nog et andere Tetra's; neon Tec dat. Daar heb ik er ook rwee dan nog twee van ik weeft die heten. Ze hebben ee» streep in het midden die wordt. Tenslotte nog vietl en twee Guppies."Ra, ra 1 vissen heeft Erik? Het lei een aquarium vindt Erik da veel kleurtjes inzitten en er opnieuw iets in te zien is. „fl neter bijvoorbeeld kan si diep ingraven. En soms a eens dat er jonkies rondzve Pas nog ineens twee kies Plaatjes erbij." Werkelijk t van babies, volgens Erik.1 het weten. Hij heeft ze gea „Vervelen jullie je nou nooit in het zwembad?" Nee nooit! Natuurlijk niet! Emiel, Job en Oscar zijn dui delijk geen landrotten, het zijn wa terratten.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 4