Spakenburgse dag met een omweg Contant geld in het buitenland: gemakkelijk uit de geldautomaat Met Aat Daale op de pedalen (5) Gewonde na uitwijken Gereedschap gestolen Rabobank S Meer bank voor je geld Gelduit auto gestolen Zonnedauw WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 plaatselijk nieuws KORTE ROUTEBESCHRIJVING 1. Naar Spakenburg, bij voorkeur via het dorp Hoogland over de Hamseweg, verder Zevenhuizerweg en rechtuit via de Groene- weg naar het fietspad langs het meer van Spakenburg naar de Nijkerker Sluizen. 2. Fietspad langs Eemmeer, resp. Nijkerkernauw geheel uitrij den en naar de brug over het meer rijden (langs de camping na de sluisbrug over de Arkervaart). 3. Rechts over het fietspad de brug naar de polder inrijden, meteen na de afrit rechtsom cirkelen weer terug naar de kant van het water en rechtsaf onder de brug door (Almere 18 km). 4. Direct na het pad onder de brug door niet rechtuit oversteken, maar vóór het kruispunt aldaar naar links de weg oversteken, hekjes passeren en het pad langs de waterkant volgen (in groene letters op de wegwijzer: Laaksestrand). 5. Dit pad (eerst wat slecht, later beter) geheel blijven volgen langs de kant van het water. Onderweg staan enkele ANWB- paaltjes met vermelding onder meer van de afstand naar Almere, bij het Laaksestrand 16 km, bij de Eemhof 14 km en tegenover Spakenburg aan het einde van het pad 11 km. 6. Tussen hekjes door links het fietspad langs het water richting Almere blijven volgen (11 km) tot aan de Stichtse Brug (ca. 6 km verder). 7. Onder de brug door meteen naar rechts aan de linkerzijde van de afrit van de brug omhoog (Huizen 6 km) en bovenaan bij ANWB-bord de brug op (Huizen eveneens 6 km). 8. Over de brug rijden en verder steeds parallel aan de autoweg links Blaricum inrijden tot aan de stoplichten bij viaduct, aldaar meteen linksaf richting Eemnes (4 km), viaduct overrijden en even verderop naar rechts naar Eemnes (3 km). 9. Weg naar Eemnes (Meentweg) blijven volgen tot aan de eerste polderweg links (Corsrijkseweg). 10. Corsrijkseweg geheel uitrijden en verder de borden naar het veer over de Eem naar Eemdijk volgen. 11. Met het veer over de Eem naar Eemdijk en meteen rechtuit richting Bunschoten/Spakenburg over de weg langs de vaart. 12. Vanuit Spakenburg terug naar huis naar eigen keuze. de klieren geprikkeld en het blad knijpt zich samen. De tentakels omsluiten het slachtoffer en zijn lot is beze geld. De klieren scheiden een enzym af dat overeen komt met maagsap en het li chaam van de prooi wordt verteerd en door het blad op genomen, zodat alleen het chitineomhulsel met even tuele vleugels overblijft. Het blad, nu zonder kleverige druppels, ontvouwt zich weer en de wind blaast de on verteerbare overblijfselen weg. Na een paar dagen be ginnen de tentakels weer lijmdruppeltjes te vormen. Door de samenstelling van de lijm 'weet' de plant of het met een eetbaar of oneetbaar voorwerp heeft te maken. Zo wordt op de aanraking van een stokje, een zandkorrel of dergelijke niet gereageerd. Er zijn proeven gedaan met voederen van zonnedauw. Daaruit bleek dat de ge voerde exemplaren groter werden. De planten hebben wel voorkeur. Rauw vlees, kaas, eieren en melk werden dankbaar aanvaard, suiker en zetmeel en zelfs plantaardige olie werden af geslagen. Vroeger werd de zonnedauw hoog aangeslagen vanwege de geneeskrachtige werking. Het bevat stoffen die de groei van bacteriën beperken, zo ongeveer als penicüine. In Italië kent men een geliefde likeur die gemengd is met het extract van zonnedauw. Het heet rosolio, afkomstig van de oorspronkelijke Latijnse naam van de plant: ros so lis. Alle soorten zonnedauw val len onder de natuurbescher mingswet. G. van L. LEUSDEN - Een automobilist uit Barneveld kwam vrijdagavond in een greppel langs de Hessenweg bij Achterveld terecht, nadat hij moest uitwijken voor twee fietsers en een bromfietser die zonder licht reden. Zijn passagier, een inwoner uit Kootwijkerbroek, moets met verwondingen in ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort worden opgenomen, het ongeluk gebeur de, omdat de automobilist de fiet sers en bromfietser te laat zag en naar rechts stuurde. LEUSDEN - Op de Walenburg werd woensdag uit het trapportaal een stuk gereedschap met een waarde van 150,- gestolen. Het was van de heer W.t die met en klusje bezig was. Hij had het ge reedschap op een brievenbus ge legd en was even naar binnen ge gaan. Toen hij terug kwam bleek het gereedschap verdwenen. LEUSDEN - Een bedrag van 3000,-- werd donderdag gestolen uit de auto de heer V.B. uit Odente. Hij had zijn voertuig geparkeerd bij Alberts Corner. Toen hij terug kwam, bleek de rechterportier te zijn opengebroken en de deurknop was omhooggebogen. Behalve het geld werd er ook een aktetas ge stolen met een paspoort en een rijbewijs. Het Laakse strand. twee kilometer naderbij gekomen. Het bord wijst landinwaarts naar De Eemhof. Aan de overkant ligt Spakenburg te dromen. Slechts de acht lichtmasten van de voetbalver enigingen geven uit de verte het effect van een minder vredig leven. Het pad door de bosrijke omge ving eindigt tegenover de jacht haven van Spakenburg. Tussen hekjes door kunt u op een nieuw pad langs het meer (Eemmeer) links belanden. Almere? Nog 11 kilometer. Kijkt u eens even naar het polderlandschap! U zult net als ik niet verder komen dan de gebruikelijke bijvoegelijke naamwoorden mooi, prachtig en schitterend. Nu wordt het wel even aanpoten met fietsen. In de verte ligt de Stichtse Brug al duidelijk te wach ten maar wat een bedrog! Net als vals plat de wielrijder voor de gek houdt (hij denkt vlak te rijden maar moet klimmen) net zo bedrieglijk is het beeld van de brug in de verte. Hij lijkt vlakbij maar dat ziet u dan helemaal verkeerd. U moet het zelf maar vaststellen. Mooi is het overi gens het uitzicht over het water en de lijn van de oude kust, waar de Eem een aanvang neemt en aan de horizon de torentjes zichtbaar zijn van Eemnes en Blaricum. Als u eindelijk de brug hebt be reikt (u moet de witte verkeers- paaltjes maar eens in de verte gaan tellen, dan weet u hoe groot de afstand in werkelijkheid is!) moet u er voor zorgen dat u onder de brug door meteen rechts het fietspad links achter de afnt van de Stichtse Brug neemt. Langs het water ver meldt een ANWB-bord dat Huizen 6 km is. De andere namen zijn afge plakt. U gaat de hoogte in en zwenkt, boven gekomen, meteen naar rechts de brug op. Even klim men dus. Op de draaiing staat ook een ANWB-bord met de aandui ding Huizen 6 km. Goed kijken naar dat bord, want dat is ons raadsel ditmaal. Hebt u intussen naar de waterstand van het meer gekeken? Op rrujn reis stond er het cijfer 13. Het uitzicht vanaf de brug is weer van grote klasse. Rechts ligt Huizen met zijn moderne windmolens en voor ons uit ligt Blaricum. We moe ten langs Blaricum en dat wijst ei genlijk de weg vanzelf. Rechts is een strand, waar in deze vakantie- tijd druk gebruik van wordt ge maakt en verderop, liggen voor de eerste huizen van de Bijvanck nog ouderwetse weilanden waarop paarden in groepen staan na te denken over hun bestaan. We blijven de parallelweg langs de hoofdweg volgen en dat is met zo moeilijk. Die autoweg wordt ge markeerd door een dijk met veel jonge aanplant. We cirkelen door een plantsoenachtig gebiedje met een tennispark rechts en een kin derspeeltuin links, passeren de eerste laan door het dorp (de naam ervan zien we niet) en belanden weldra op een kruispunt, waar u meteen links bij de stoplichten naar Eemnes kunt rijden. Het bord ver meldt 4 km. Aan de overzijde bij de oprit naar het viaduct staat nog een verkeersbord met dezelfde aan duiding. Het wordt daar weer aardig. Een beetje freewheelen en dan bent u op een gegeven moment op het punt waar rechts de Meentweg van Eemnes begint. „3 km Eemnes" leest u maar u bent al in dat dorp. Kijk eens naar de huizen en boer derijen aan de rechterkant. Alle maal huizen en hoeven uit de tijd dat we nog plaatjes voor de albums van Verkade spaarden en er ach terin de klas van de lagere school van die mooie wandplaten hingen. Als iemand u daar groet, moet u teruggroeten, hoor, want wie daar woont kan alleen maar gelukkig en tevreden zijn. Verderop ziet u de eerste weg links de Eempolder in. Die gaat u in en het wordt u dan direct duidelijk hoe u naar het veer over de Eem naar Eemdijk dient te rijden. Grote borden met de vaartijden staan op de hoekpunten. Misschien ontgaat het u maar die lange weg de polder m heet Corsrijkseweg. Eerst hebt u een goede geasfalteerde weg maar verderop wordt het wat steni ger, maar echt niet slecht. Wat een uitzicht weer! Het is hier zo plat als de platste pannekoek maar dat is geen wonder. In vroegere jaren liep de Zuiderzee hier over bij gro te stormen. Vandaar dat je er geen boerderijen vindt U vindt er wel een weg naar rechts en weer naar links en dan bent u bij het gezellige veer, waar een welvoldane veer man u voor 45 cent overzet. U geeft natuurlijk net als ik 50 cent, want een Hollander is nu eenmaal royaaL Het landschap doet er wat Fnes aan maar dat is ook weer een mis verstand. U bent gewoon m de pro vincie Utrecht en met name in het dorp Eemdijk. Recht voor u uit ligt één lange rechte weg naar Bun schoten/Spakenburg langs de vaart. Onze hulp hebt u daarbij met meer nodig. Misschien maakt u er nog een Spakenburgse Dag van. U moet het zelf maar zien. Het is wel een flink stuk fietsen. Met de afstand Amersfoort- Spakenburg meegerekend komt u al gauw op zo'n 60 km. Dat moet kunnen met zo'n conditie als de uwe. mig naar binnen gerold. Van juni tot augustus verschijnt uit het midden van de rozet één of meer gebogen stengels met eenzijdig gerichte, witte bloempjes. De naam zonnedauw heeft niets met de zon te maken maar is een verbastering van sin-dauw, waarbij sin de be tekenis heeft van voortdu rend, dus: bestendige dauw. Zoals al opgemerkt is de zon nedauw een vleesetende plant. Wanneer een insekt, aangelokt door de op nektar lijkende glinsterende drup pels, op een blad gaat zitten en vastgeplakt aan die drup pels, vergeefse pogingen doet om los te komen, worden s bij Nijkerk. ERSFOORT - De laatste l de vijf tochten, die wij u [jaar aanbieden, zal wel de de zijn. Een tocht om Orenburg, dat betekent ioit Amersfoort gerekend Jzo'n 60 km. Met het risico I hier en daar de wind vrij- aan het blazen is. De jht voert namelijk groten- s door poldergebieden en s dijken waar de wind vrij 0 heeft. „Om Spakenburg" lekent uiteraard dat we een Veg moeten maken, want j gaan niet per boot. Nog Kjd vaart er geen boot van- I Spakenburg naar de Eem- f en dat zal denkelijk ook (lniet gauw gaan gebeuren. 'e moeten ergens de polder m e doen dat bij Nijkerk en ten ten van Blaricum gaan we die Ier weer uit. Andersom kan t dat moet u zelf beslissen. Een g windje in de rug in de polder [atuurlijk wel te verkiezen, maar tlijk blijft het zo lang als het Ergens anders krijgt u toch weer over dezelfde af- d tegen. Jenoeg gepraat over de wind. I vertrekken uit Amersfoort en pen in Spakenburg te belanden, ■leukste route is gewoon de weg Hoogland en Zevenhuizen aan ïvelen. U komt dan meteen op nieuwe fietspad langs het Eem- er, resp. Nijkerkernauw. Even idelijk zijn, dat is de route door dorp Hoogland (Hamseweg en renhuizerstraat) en vervolgens over de Groeneweg rechtstreeks naar de dijk langs het meer. An ders gezegd, altijd maar rechtuit rijden. Het pad langs het meer is al aardig populair aan het worden. Het is dan ook een schitterend pad met een boeiend uitzicht over het water. Het is de bedoeling om de brug over te gaan, die u al in de verte ziet liggen. De sluisbrug dus over bij de Ar kervaart, de camping langs en de grote weg oversteken, om vervol gens rechts over de brug de polder binnen te rijden. Er volgt al snel een ronding terug naar het water en daar is het zaak om de richting Almere aan te houden. 18 km staat er op het ANWB-bord bij het water. We gaan de zo juist overgestoken brug onderdoor en even verderop staan diverse verkeersaanduidin- gen. Nu dient u echt goed op te letten, anders gaat het fout. U moet namelijk pal langs het meer gaan fiersen en dat betekent dat u op dat kruispunt onder de brug met recht uit gaat, maar nog voor dat kruis punt links de weg oversteekt. Daar staat een ANWB-paal met groene letters, onder meer met de aanduiding Laaksestrand. U moet twee hekjes door en daar ligt een wat slordig onderhouden pad langs het water. Weldra wordt het pad wat beter, maar voor draad bandjes is het iets minder leuk. Het wordt een heel lang pad. Best de moeite waard. Het slingert langs de waterkant en rechts is het groen van de polder in welvingen, bos schages en grasvelden in alle stilte aanwezig. U bereikt eerst een bordje met de aanduiding van het Laaksestrand, waar Almere nog 16 Het pontje naar Eemdijk. grond. Om toch aan de no dige voedingsstoffen te ko men zijn de planten gespecialiseerd in het van gen en verteren van dieren, voornamelijk insekt en. Ze hebben een bladrozet van langgesteelde rode bladeren, voorzien van klierharen. Aan elk haareinde vormt zich een slijmachtige, kleverige drup pel. Jonge bladeren zijn, net als bij een varen, spixaalvor- Ook in het buitenland haalt u gemakkelijk contant geld uil de geldautomaat. Op steeds meer plaatsen Heel gewoon, met een Eurochequepas plus pin code. Zodat u nooit zonder contanten zit. Kom even langs voor de folder met uitgebreide informa tie over geldautomaten in een aantal (vakantie) landen En als u nog geen Eurochequepas of pin code hebt. vraag er dan een aan. Rabobank „Leusden" B.A. Hamersveldseweg 72. telefoon 033-942814 komt. Rechts voert een pad naar de stallen van Center Pares laten zich Flevo-Natuur. De comfortabele op- weldra zien en dan is Almere weer km verwijderd ligt. Rechts een wat somber paaltje met de vermelding dat het naaktstrand nog 1100 meter verder beschikbaar ligt. Voor de liefhebbers dus. Wij rijden zedig en rechtscha pen op onze fiets door en constate ren dat het uitzicht op de stranden daar bijna nergens aanwezig is. Twee kilometer verder vermeldt een bordje dat Almere nog maar 14 km is en dat de Eemhof naderbij Het is niet nodig naar de tro pische regenwouden te gaan om vleesetende planten te zien. In onze eigen omgeving zijn ze te vinden. De kleine zonnedauw en de ronde zon nedauw komen hier, zij het steeds zeldzamer, voor. We moeten ze zoeken op voch tige, zure en voedselarme

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5