'ocht van 4000 kilometer laar het zonnige noorden leusder k jusdenaar Harry Stevens fietst naar de poolcirkel plaatselijk nieuws WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989 NAPAPHRl XIRKELN )LARKREIS :tic CIRCLE "LE POLAIRE IPHblM Kpyr let bereiken van de poolcirkel s eigenlijk maar bijzaak," zegt 37-jarige Stevens nu. „De oor- ik van alles was een werkstuk, lik 20 jaar geleden voor de mid- ibare school moest maken. Mijn sgenoten kozen onderwerpen Amenka, Rusland en Cuba. Ik We iets schrijven over een Euro- es land en toen kwam ik op Fin al. De meeste mensen weten dat Isinki de hoofdstad van dat land en daar houdt hun kennis mee De wüde er meer van weten. Het id is mij altijd blijven interesse- Q, maar tot dit jaar was ik er nog oil geweest. Vakanties gingen nu toe altijd naar meer voor de nd liggende landen. Eén van in hobbies is fietsen. Drie jaar leden kwam ik op het idee om ide fiets naar Finland te gaan." Dat idee leek makkelijker te ver men dan uit te voeren. Eén per en was minder enthousiast dan wens. Dat was zijn vrouw. „Ik s niet zo'n fietsliefhebber als P man," legt ze uit. „De afstan- n die hij op een dag aflegt, zijn wmij te groot. We zijn eens een op de fiets naar Zeeland ge in, maar na een week was ik jeknapt." Dus moest hij maar al- gaan. Zij wilde wel dat hij sa- met iemand ging. Maar wie wil E 6 weken weg op de fiets naar 'poolcirkel. „Ik heb mensen uit P omgeving gevraagd of zij mee Sden, maar uiteindelijk haakte ie reen af," vertelt de inspecteur tolenservice van het ziekenfonds rersfoort en Omstreken. De een *d het te ver, de ander kon niet van huis. Ik kan dat achteraf '•begrijpen, want na twee weken jvnik er ook achter wat het is om •mg zonder je vrouw te zijn." (door Stefan Steenkamp) USDEN - Een week na zijn terugkomst is Harry Stevens nog zijn gedachten bij de bijzondere tocht die hij gemaakt 5ft, De Lensdenaar fietste met Jan Jakobs uit Helden Pannin- (Zuid-Limburg) naar de poolcirkel in Finland. In een perio- dat de meeste mensen op weg zijn naar een bestemming in znidelijk land, ging hij met zijn fietsmakker naar het hoge orden. „Het zonnige noorden," zegt hij nu, „want toen wij er [ren, was het daar 32 graden Celsius." Waaruit blijkt dat (hebbers van zon daar even goed aan hun trekken komen als Spanje of Marokko. Misschien zelfs nog beter, want hoe ordelijker men komt, hoe meer uren per dag de zon schijnt, de poolcirkel, het uiteindelijke reisdoel van Stevens en »be, was dat zelfs 24 uur per dag (de poolnacht). Toch zal t iedereen bij het maken van vakantieplannen direct denken b een fietstocht van 6 weken naar een plek waar nog net nielijke beschaving mogelijk is. Harry Stevens wel en hij it zelfs iemand te vinden die met hem mee wilde. Wat delen mensen als Stevens en Jakobs om zoiets te onderne- Stevens typeert zijn fietspartner als betrouwbaar en een fietsmaat die je bij zo'n onderneming nodig hebt. Jakobs kan om begrijpelijke rede nen niet bij het interview aanwezig zijn (Helden Panningen ligt nu een maal niet in de buurt van Leusden), maar klinkt door de telefoon even enthousiast als Stevens. Hij is een echte fietsfanaat, die dit jaar pro beert om een record van 11.000 fietskilometers te halen. Met het voltooien van de tocht naar Finland is hij aardig op weg, want in 6 we ken legde hij met Stevens 4000 kilo meter af. „Iedereen in mijn omge ving verklaarde mij voor gek, toen ik vertelde dat ik naar Finland ging,' zegt hij. „Ik ben gegaan, om dat ik wel eens naar een ander land wüde. Ik fiets vooral in Belgié, Duitsland en Frankrijk, maar Fin land is mij uitstekend bevallen." De verstandhouding tussen de PECH Toch bleven Stevens en Jakobs on derweg met gevrijwaard van pech. Het meest onschuldig was nog die keer dat het zadel het begaf. De zadelpen drukte dwars door het zitvlak en zal niet veel moeite kos ten om zich voor te stellen dat dit een pijnlijke zaak is. ,Jan stelde voor om naar een fietsenmaker te gaan. Ik zei tegen hem dat Finland anders is dan Nederland, waar je zelfs m het kleinste dorpje nog een fietsenzaak kan vinden. Ik bleek ongelijk te hebben. In een klem boerendorpje was een zaak waar fietsen werden verkocht. Toen we naar binnen gingen, stonden daar twee giechelende meisjes, die niet begrepen wat we wüden. Er kwam een Amerikaans meisje bij, die daar stage liep voor een of andere dvertentie stokte om iemand te vinden na- ■hij een advertentie in het blad Fj had geplaatst. „De eerste JJ ^ageerde er niemand op," pnert hij zich. Hij moest toen Jjk°r allerlei familie-omstan- ™jden de tocht een jaar uitstel- rj°en hij het nog eens met een Rentte probeerde, had hij ^succes. „Een jongen uit Hel- Panningen (bij Venlo) reageer- JJ mijn oproep, Jan Jakobs. Ie- die ontzettend graag fietst, r*wel kant uit wüde maar kon vinden die met hem FjWflde, net zoals ik." Het bleek eraf goed te klikken tussen de mSC ^^enaar en de 28-jari- ®hheksarbeider uit Limburg. toeristische opleiding en die als tolk optrad. Even later kwamen ze met een zadel aanzetten, die prima te gebruiken bleek. Ik heb er de hele tocht mee uitgereden. Hij zit nog op mijn fiets." De behulpzaamheid en gastvrij heid van de Finnen is trouwens iets waar Stevens niet over uitgepraat raakt. Hij zou een uitstekend werk nemer van het Fins Verkeersbu reau zijn. Hij komt met verschillen de voorbeelden, waaruit moet blij ken dat het Skandinavische land een uitstekende bestemming voor een vakantie is. Hij vertelt over die keer dat zij ergens stonden uit te rusten en door twee oude dametjes werden uitgenodigd. Het bleek dat zij vroeger een restaurant hadden in het huis waar zij woonden. De Nederlanders werden onthaald op de Finse versie van wat de Engel sen een 'tea' noemen. En dan die keer dat zij in een winkeltje iets hadden gekocht voor het eten en ergens wüden gaan koken. Er kwam een vrouw langs met haar hond die vroeg waar zij mee bezig waren. Even later kwam zij iets brengen voor het desert. Verhalen overigens die ieder een, die vaker op reis gaat, wel kent. Om van het tegenovergestel de, waarbij van vriendelijkheid en gastvrijheid geen sprake is, maar te zwijgen. Maar met dat laatste hebben Stevens en Jakobs dus geen ervaring. Misschien kwam dat ook wel omdat de Finnen de twee Hollanders bewonderden om hun prestatie. „De Finnen zijn zelf een sportief volk, vertelt Stevens. „Als we aan mensen uitlegden waar we naar toe gingen, hadden ze waardering voor ons." Harry Stevens en Jan Jakobs en de poolcirkel. Volgens de Amerikanen komt hier de kerstman vandaan. BEKEND Het is zelfs mogelijk dat de Neder landers bekend worden, want on derweg raakten ze onverwacht betrokken bij een reclamecam pagne van de Finse Nationale Dienst voor het Toerisme. „Op de terugweg wüden we 2 nachten in Kuopi blijven. We kwamen aan in de stromende regen en daarom besloten we op de tent niet op te zetten, maar om voor één nacht een trekkershut te huren, waarvan er op elke camping enkele zijn. Sober ingerichte houten huisjes met een bed en wat meubilair. Niet veel, maar een goed alternatief als het regent of wanneer je geen zin hebt om de tent op te zetten. De volgende dag waren we be zig met het opzetten van de tent. Dat kostte veel moeite, want de grond was hard en we konden nau welijks de haringen vast krijgen. Toen we bijna klaar waren, stopte er een grote camper, waar een vrouw uitstapte. Ze zag ons zo een tijdje aan, toen ze vroeg of wij de tent weer wüden afbreken. Ik zei nog: „Meent u dat? Het heeft ons knap wat moeite gekost om hem op te zetten." Maar zij en een man die er ook bij hoorden, zeiden dat we ons nergens zorgen over hoefden te maken. We gingen met ze mee en toen we ergens anders waren, vroegen ze ons om de tent weer op te zetten. Zij begonnen ons te foto grafen, terwijl we bezig waren. Het moest wel twintig keer over. Later moesten we ook de tassen van de fiets halen en ze er weer op doen. Toen ze klaar waren hebben ze de tent weer voor ons opgezet. Ze vertelden dat de foto's voor een campagne zijn die volgend jaar in Duitsland begint en die bedoeld is om Finland te promoten. Zij wüden daarom foto's van twee knullen die op de fiets door Finland trekken." Stevens laat op de kaart zien wel ke route zij hebben genomen. Op de fiets via Denenkamp, Golden- stedt, Verden, Geesthart en Trave- münde en met de boot naar Helsin ki en daar weer op de fiets naar het noorden. Even hebben ze nog overwogen om door te fietsen naar de Noordkaap. Verder kun je niet in Finland, maar dat zou wel bete kenen dat ze nog eens een extra 1300 küometer heen en terug had den moeten fietsen. De afstand van Leusden naar de poolcirkel is 2000 küometer en daar deden ze al dne weken over. Zoveel tijd hadden ze niet en ze moesten dus ook nog terug. Al m een eerder stadium besloten zij om niet aan een andere routewijziging te beginnen. „Ik wü de eerst langs de westkust van Fin land," vertelt Stevens. „Maar dat duurde ook te lang. Het was wel een mooiere route, omdat het door afgelegen gebieden ging. In mijn werkstuk van school had ik ge schreven over de stad Turki. Ik wüde nu wel eens zien hoe die stad in werkelijkheid er uitzag. We zijn daarom eerst daar naar toe gegaan, voordat we aan onze tocht naar het noorden begonnen. Het bleek wel een mooie oude stad te zijn met veel oude bouwwerken, maar som migen waren na een brand nog niet hersteld." KAARTEN Stevens en Jakobs hadden nogal wat kaarten bij zich. Veertien van Finland en vier van Duitsland. „Dat kostte een hoop geld, 500 600 gulden, maar op de fiets heb je kaarten nodig met een schaal van 1 op 100.000 of 200.000. Het bereiken van de poolcirkel was een beleve nis op zich. „Het was er erg warm. Toen we aankwamen was het 32 C. Dat verwacht je daar eigenlijk niet. Iedereen had gezegd dat het gek kenwerk was om zo noordelijk te gaan, waar het zo koud is. Maar hoe verder we kwamen, hoe warmer het werd. Heel bijzonder was ook de poolnacht. Dat begon al bij onze aankomst m Finland. De zon scheen nog om 10 uur 's avonds volop. Toen we bij de poolcirkel waren, wüden we de zon om 12 uur 's nachts zien schijnen. We zijn toen opgebleven en hebben foto's ge maakt. De Hollanders zelf waren ook een bezienswaardigheid. Toen ze aankwamen werden ze door de toeristen die daar met de bus naar toe waren gegaan uitgebreid gefo tografeerd. De poolcirkel is eigen lijk zoiets als in Nederland het drielandenpunt. Volgens Stevens verteüen de Amerikanen aan hun kinderen dat de kerstman daar vandaan komt. „Ze kopen er zelfs cadeautjes, die ze dan met kerstmis geven. Er staat een prikbord waar op kinderen boodschappen voor de kerstman hangen." De poolcir kel blijkt dus een toeristische at tractie te zijn, die bezocht wordt door bussen vol Amerikanen en Duitsers, die thuis willen vertellen dat ze op een bijzondere plek zijn geweest. Er is dan ook een dorp onstaan van souvenirwinkeltjes en andere toeristische accomodaties. Mensen die er op de fiets naar toe gaan zijn echter volgens Stevens een uitzondering. „In het voorbij gaan hebben we nog een echtpaar gezien, dat op weg was naar de noordkaap. De meesten gaan ech ter met de auto of de trein (wat een reis is van 8 uur). Als Stevens terugkijkt naar de tocht en datgene wat hij gezien heeft vergelijkt met wat hij ver wachtte is hij tevreden. „Mijn ver wachtingen zijn met overtroffen, maar ik ben ook niet teleurgesteld. Wat mij opviel was de warme har telijkheid van de Finnen, die be wondering hadden voor onze prestatie. Verrassend vond ik de architectuur van het land." Verve lend was de blessure die Jan Ja kobs onderweg opliep. Zij wüden door een tunnel onder een weg door. Stevens reed voorop en waarschuwde Jakobs dat het pad in de tunnel slecht was. Deze hoorde het niet en reed in een kuiL Hij kwam op zijn knie terecht, waar door hij nu nog met vocht in dat gewricht rondloopt. Dat weerhoudt hem er niet van om tochten van 160 küometer en meer te blijven ma ken, want de 11.000 küometer, die hij nodig heeft voor zijn record, heeft hij nog niet gehaald. Jan Jakobs bij de grens van Duitsland, vlak voorde oversteek naar Finland^ hl bij de poolcirkel De zon gaat er in de zomer niet onder. (Afdruk van een dia genomen door Harry Stevens) Finland bleek een goed fietsland te zijn. „Met een racefiets is het daar goed te doen. Met zware toer fietsen zoals mountainbikes zijn er zelfs op de onverharde wegen fan tastische mogelijkheden." Stevens hield het zelf bij zijn lichte toerfiets, die hij enkele jaren geleden kocht. Als hij die laat zijn, komen er bij hem gevoelens naar boven die door sommige mensen misschien als sentimenteel worden gezien, maar die door andere toerrijders waarschijnlijk uitstekend begre pen worden. „Als ik bedenk dat ik op deze fiets de hele tocht heb kunnen afleggen, zegt hij bijna vertederend. twee, die door hun omgeving voor gek werden verklaard, bleek dus goed te zijn. „We hebben eerst een weekend samen gefietst om te zien hoe het ging," vertelt Stevens. „Het was ook belangrijk om lichamelijk goed getraind te zijn. Jakobs vroeg aan mij hoeveel küometer hij moest trainen. Ik heb gezegd dat hij dat zelf moest weten, maar dat hij in ieder geval er op moest rekenen, dat wij 200 küometer per dag zou den afleggen, uiteraard met inzcht- nenung van de nodige rustdagen. Het ging mij niet om een sneüe tijd, maar om het resultaat."

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7