Ik maak mij zorgen over de conditie van de agent" toda'46 met vrouwenelftal )pnieuw in competitie Elk jaar weer een dobber om 15 spelers bij elkaar te krijgen Politieschool De Boskamp Damesvoetbal bij Roda 18 jaar geleden Wedstrijden voor behendigheid trekkers ;cretaris Miedema van de politiesportclub De Boskamp: Sport j^SDEN - Na een aantal jaren 7*zig te zijn geweest, zal dit Roda'46 weer vertegen- tordigd zijn met een elftal voet- Wende vrouwen. Het vrouwen- volgens KNVB-normen het een dameselftal, zal ^hiemen aan de competitie. gens de laatste gegevens van ^Jtsvervangend secretaris J.G. Kruijff hebben achttien vtou- ^ch aangemeld om in com- ^tieverband te gaan spelen. JjJiWe en enige elftal is door de afdeling Utrecht (zondag ge), ingedeeld in de tweede A. In die klasse zijn de Leus- aenaren verzekerd van erucele in teressante derby's. Men zal onder andere moeten aantreden tegen het tweede elftal van Achterveld. Ook zal een team uit Amersfoort, KWA en één uit Hoogland toe komstige tegenstanders zijn van Roda'46. De club heeft Th. de Haard uit Leusden bereid gevon den trainer van het vrouwenteam te worden. Ondanks de komst van een elftal van Roda'46 is het aantal vrouwen teams in de afdeling Utrecht toch gedaald. Afgelopen seizoen waren er nog drie afdelingen in de twee de klasse met in totaal 25 elftallen, terwijl dit seizoen twee afdelingen met 20 teams aan de competitie zullen deelnemen. De afdeling da mesvoetbal Utrecht is toch al erg klein, want dit seizoen zijn twaalf klassen (met gemiddelde tien teams) voor de competiüe inge deeld, verdeeld over de zaterdag en de zondagafdeling. Daarvan is er één afdeling met junioren A (14 tot en met 17 jaar), één afdeling junioren B (10 tot en met 13 jaar), één afdeling junioren C (afdeling met zeventallen 10 tot en met 13 jaar) en één afdeling Meisjes (ze ventallen 6 tot en met 10 jaar). LEUSDEN - Het is alweer zo'n 18 jaar geleden dat voor eerst een Leusdens dames elftal deelnam aan de compe titie. Zes jaar lang kon met één elftal aan de competitie worden deelgenomen. Ada Snoek-Visser, één van de speelsters van het eerste uur, schreef in augustus 1986 in een jublileumuitgave over haar ervaringen met het da mesvoetbal. „Elk jaar was het weer een dobber 15 spe lers bij elkaar te krijgen. Trouwen, verhuizen en kin deren krijgen waren de grote spelbrekersWie weet komt het nog eens terug! Het zou fijn voor Roda zijn." Tot zover dit citaat. De Leusder Krant dook ook even in de archieven en vonden een in terview met de toen 21-jarige Ada Snoek-Visser. Op 1 fe bruari 1973 zegt zij in onze krant: „De mensen moeten nu eindelijk eens gaan be grijpen dat voetbal niet al léén een mannensport is, maar dat na vele andere sporten, nu ook voetbal tot het domein van de dames is gaan behoren." Verderop schrijft de verslaggever: „De emancipatie van de vrouw vordert dermate snel, dat deze ook niet in voetbalsport is tegen te houden. Onder an dere hierdoor zal het dames voetbal waarschijnlijk een nog grotere toekomst tege moet gaan," Uit de krant van 8 maart van datzelfde jaar: „De attent spelende Betsy van de Belt wist in de eerste dertig minuten tot vijfmaal toe de bal achter de KWA- keepster te plaatsen. 5-0." Rodia'46 won die wedstrijd met 6-0. Zal het huidige team dergelijkle uitslagen ook te gemoet kunnen zien? ACHTERVELD - De trekkerbe- hendigheidscommissie van de KPJ zal voor de achtste maal de trekkerbehendigheids- wedstrijden organiseren. De wedstrijden zullen plaatsvin den op zaterdag 26 augustus op het terrein aan de Ruurd Visser straat. Er kunnen zowel heren als dames aan deze wedstrijden deel nemen. Opgave voor deelname kan tot en met 15 augustus. Spoedige op gave voor deelname is wel ge wenst, omdat slechts 50 deelne mers kunnen deelnemen. Opgave bij Ad Ossendrijver, tel. 03425-1297. WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1989Iciisilcr* BtftlBit? ereruging De Boskamp huist op het terrein van pohtie-opleidingschool De Boskamp. tacten met Molukkers en noem maar op." Ondertussen was hij van agent, hoofdagent geworden en werd hij belast met het toezicht op de bij zondere wetten, zoals bijvoorbeeld de vuurwapenwet en de jachtwet. Politieschool De Boskamp kwam in 1976 in beeld; hij werd daar docent. „Ik ben daar juridische vakken gaan geven," even nadenkend, „nee, eigenlijk alle juridische vak ken. De sport zit niet in mijn pakket, maar ik vind het wel heel belang rijk, zo niet het belangrijkste." CONDITIE „De sport is met alleen in de oplei ding een zeer Belangrijk onder deel, maar is daarna in de praktijk natuurlijk nog net zo belangrijk, misschien zelfs nog wel meer, m die zin dat een agent op zijn werk de conditie op peil moet houden. Als daar aan geknabbeld gaat wor den, maak ik mij zorgen omtrent het goed functioneren van de po litieagent. Aan hem of haar worden bepaalde atletische eisen gesteld. De leerlingen op een politieschool krijgen twee uur per week atletiek, twee uur zelfverdediging en twee uur zwemmen. „Soms wordt er nog wel meer lesuren aan sport be- goede conditie zijn. Als hij licha melijk in conditie is dan is hij geestelijk meestal goed in conditie. Hij is in ieder geval m staat meer op te nemen." Miedema vertelt op school graag het voorbeeld van een agent in Ede die tegen een inbreker riep: „Halt, ik schiet je dood of ik loop je dood." Voor hem is de conditie in de praktijk een zorgpunt. WERKDRUK Miedema heeft in 1987, toen al adju dant, een half jaar meegedraaid als agent bij de korpsen van Nieuwe- gein en Den Haag. „Ik heb dat op eigen verzoek gedaan, omdat ik na elf jaar het gevoel had dat ik uit de praktijk raakte en weer wat prak tijkervaring nodig had. Ik heb met vaste ploegen meegedraaid, alle diensten, dag en nacht, onregel matig, noem maar op. In de praktijk merk je pas hoe de samenleving is veranderd en ik heb in die zes maanden dan ook weer zo veel bijgeleerd. En ik vind eigenlijk dat iedere vakdocent om zoveel tijd weer eens een tijdje als politie agent zou moeten werken. Dat de opleiding van agenten alleen maar ten goede komen." „Tijdens die periode kwam bij- Tan Miedema achter de computer, die onmisbaar was bij de voorbereidingen. eniging De Boskamp bestaat 10 jaar en mocht daarom de Nationale Po- litiekampioenschappen organise- De schitterend gelegen atletiekbaan Schothorst aan de Schothorsterlaan 2 in Amersfoort waar de Nationale Atletiekkampioenschappen voor de politie zullen worden gehouden. steed en er worden daarnaast ont zettend veel wedstrijden gespeeld. Verder moeten de aankomende agenten het diploma van de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor het Redden van Drenkelingen (KNBRD) halen. Dat houdt in dat zij aan de eisen, die de KNBRD stelt, moeten kunnen voldoen en die zijn veel zwaarder dan de eisen voor bijvoorbeeld het behalen van een diploma reddend zwemmen. De fy sieke eisen zijn bijzonder groot en ik vind dat terecht. Want van een agent mag worden verwacht dat hij in goede conditie is. Vandaar ook dat ik mij zorgen maak over de bezuinigingen die minister Van Dijk wil." Van Dijk als minister van Bin nenlandse Zaken de baas van de politie, vindt bijvoorbeeld dat de politie maar in haar eigen tijd moet pauzeren en dat zij ook best in haar eigen tijd kan sporten. Dat heeft Van Dijk m een rapport laten uitko men. Want tot nog toe is er voor de politieman en -vrouw gelegenheid tijdens werkuren om te sporten. Zij zijn verplicht tot de leeftijd van 40 jaar aan de sporturen mee te doen. „Ik vind het daarom een onverstan dig beleid als op de sportfacilitei ten bezuinigd zou worden. Een brandweerman, mensen van GGD en de politie moeten gewoon in voorbeeld ook naar voren, hoe groot de werkdruk is. Want er komt nogal wat op die jongens en meisjes af en de spanning van het agent-zijn is andere spanning dan bij andere beroepen. Dus is het belangrijk dat een agent een goede lichamelijke conditie heeft. Daar mee kun je voorkomen dat een agent te vroeg zijn pistool trekt en dat het moment van het pakken van het wapen uitgesteld kan worden. Want je gaat natuurlijk als agent op de stoel van de rechter zitten, als je iemand neerschiet of zelfs dood schiet. Je ziet wat een opschudding een verkeerde afloop van een gij zeling oplevert." Een ideale situatie zou volgens Miedema zijn als er per korps mini maal twee uur per week verplicht aan sport gedaan zou worden. Hij komt nogmaals terug op de grote werkdruk. „Het aanbod is zo groot en dat wordt alleen maar meer, lijkt het." ORGANISATIE Dat Miedema overtuigd is van de noodzaak van een goede conditie bij politieagenten blijkt ook uit zijn bemoeienissen met de sportver eniging van de politieschool, waar van hij secretaris is. Deze sportver- ren. Reeds begin 1988 werden daarvoor de eerte activiteiten ont wikkeld. Toen werd aan de Ne derlandse Politie Sport Bond (NPSB) kenbaar gemaakt dat de vereniging graag de Nationale Kampioenschappen wilde organi seren. In september kreeg zij toe stemming van de bond en konden de voorbereidingen beginnen. 'Zij' is de voorbereidingscommissie, bestaande uit Dick de Barse, do cent, Ton Duits (kok), Theo Lode- ma, sportdocent en voorzitter van de sportvereniging, René Strooij, admirustatief medewerker en pen ningmeester van de sportvereni ging, Henk Hoogerwaard, gepen sioneerd sportdocent (Miedema: „In zijn tijd was Hoogerwaard een soort Selinger en dan hebben we het natuurlijk over volleybaltrai ners.") en Jan Miedema, docent en secretaris van de sportvereniging. Miedema laat zijn ordner zien waarin zijn correspondentie voor de organisatie van de kampioen schappen zitten. „Hier heb je de wedstrijdvergunning." Hij bladert door zijn paperassen en vertelt on dertussen verder. „Bij al het pa pierwerk was de computer wel een hele grote steun. Ik kan gebruik maken van zo'n ding en daar heb ik bijzonder veel plezier van. Ja, bij zo'n organisatie kont nog heel wat kijken. Wij wilden eigenlijk al veel eerder de kampioenschappen or ganiseren, maar het probleem was dat wij geen officiële atletiekbaan hebben. Wij hebben zelf een prachtige sportaccomodatie, met een prachtig veld en een kunststof baan. Maar ja, die baan is 300 meter en de bond eist dat de kampioen schappen op een 400 meter-baan worden gehouden. Dus toen de ge meente Amersfoort besloot tot de bouw van een splinternieuwe atle tiekbaan in Schothorst hebben wij daar direct van geprofiteerd. Wij hebben meteen contact gelegd met de gebruiker van de baan, at letiekvereniging Altis, en de baan voor 31 augustus vastgelegd." De schitterende atletiekaccomo- datie Schothorst ligt op grens van Amersfoort en Hoogland en biedt voor vele atleten bijzonder veel mogelijkheden. Er is ook een fit ness-centrum op het complex aan wezig. „We hebben van Altis alle medewerking gekregen. De kanti ne zal door leden van Altis bemand worden. Via de Amerfoortse atle tiekvereniging hebben we ook de juryleden geregeld. Momenteel hebben wij al van twintig juryleden, allemaal lid van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie (KNAU), de toezegging gekregen dat zij zullen komen. De kampioenschap pen staan onder auspiciën van de KNAU." Politieschool De Boskamp is de eerste school die de kampioen schappen organiseert en Miedema hoopt dat andere scholen zullen volgen. Andere jaren werden zij door korpsen in het land georgani seerd. Vorige jaar werden zij ge houden in Hilversum en door het gemeentekorps uit die plaats geor ganiseerd. Er waren toen ongeveer 120 deelnemers. Miedema zegt te verwachten dat dit jaar eenzelfde aantal atleten aan de kampioen schappen zal deelnemen. Hij noemt de centrale ligging van Amersfoort een belangrijk voor deel. Bovendien is er erg veel aan dacht besteed aan publiciteit. De secretaris van de sportvereniging heeft dan ook de stille hoop dat het aantal deelnemers die van Hilver sum zal overtreffen. MEDEWERKING „We zijn zelf vaak overal te gast geweest en hadden tot nog toe geen mogelijkheid iets terug te doen. Maar met de baan in Schot horst is dat nu wel mogelijk. Op sportgebied is en was De Boskamp altijd erg actief. Niet in de laatste plaats omdat zwemmen, atletiek en zelfverdediging verplichte vakken aan ons instituut zijn. Daarnaast werd individueel en in groepsver band in de vrije tijd van de leerlin gen aan sport gedaan. Het logische gevolg was dat in 1979, op 1 juni om precies te zijn, de sportvereniging De Boskamp werd opgericht. Van af dat moment zijn studenten en medewerkers regelmatige deelne mers aan NPSB-sportwedstrijden. Wij hebben daarover goede af spraken met directie gemaakt, zo dat deelneming gegarandeerd in de komende jaren kan worden. We hebben nu een bloeiende sportver eniging, waar zowel leerlingen als personeel actief zijn." Ook tijdens de voorbereidingen kregen de medewerkers veel me dewerking van directeur L.J. Mo lenkamp, die de nationale kam pioenschappen op 31 augustus ook officieel zal openen. „We hebben alle medewerking van de leiding. De leerlingen hebben die dag ook vrij. Bovendien hebben wij de an dere vier scholen apart uitgeno digd en de deelnemers van die scholen worden in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen op onze school. Zij zullen een hele dag met onze leerlingen mee kunnen maken." Miedema is zelf ook een vrij fa natieke sporter en doet op school ook regelmatig mee met de spor- tuurtjes. „Als het even kan doe ik met een sportuurtje mee en dan doe ik mijn administratieve werk wel thuis. Ik hou zelf het meest van de marathon en triatlon. Ik ben nu aan het trainen voor de derde inter nationale politie Marathon die ze ven oktober in Rotterdam wordt gehouden. Eén keer in de vijf jaar wordt die gehouden en de vorige keer ben ik als zesde geëindigd. Dat zijn hele leuke gebeurtenis sen." Hij is ook nog steeds recordhouder op marathon bij zijn eigen sportve- reninging met 2.43.12 uur, een tijd die hij 22 maart 1983 heeft gelopen. Bij de records van de NPSB valt die van R.F. Bakker van De Boskamp op. Hij stootte de kogel in 1987 naar 17.16 meter. Miedema hoopt dat er tijdens de kampioenschappen en kele records zullen sneuvelen, want enkele daarvan zijn daar hoognodig aan toe. PROGRAMMA Senioren, dames en veteranen I en II nemen aan de kampioenschap pen deel. Het programma bevat alle onderdelen van de atletiek, vanaf de honderd meter tot aan speerwerpen. Verder is er een ve teranen- en een damensdriekamp en verschillende estafettes. De wedstrijden beginnen om 11.00 uur. Tussen 10.00 uur en 15.00 uur is er gelegenheid voor de deelne mers gebruik te maken van het fitness- en conditiecentrum op het terrein. £USDEN - De Boskamp is 4én van de vijf opleidings- icholen voor gemeente- en ijkspolitie. De andere scho en rijn gevestigd in Amster- lam, Heerlen, Lochem en [arlingen. In deze Friese laats worden in principe Ie mensen voor rijkspolitie ipgeleid. Iedere school heeft eigen gebied waarvoor agenten hnn opleiding jjgen. De politieschool in msden leidt op voor de pro- ides Zeeland, Zuid-Hol- id (met uitzondering van gemeente Rotterdam) en ht. De Boskamp is 1968 Leusden gekomen en is ivestigd op het terrein, waar tijdens de Tweede We reldoorlog het beruchte Durchgangslager Amers foort' bevond. Op het terrein is een wachttoren en een aantal voorwerpen uit die tijd, die in een museumpje op het terrein bevindt, zijn de littekens uit die tijd. De opleiding duurt 21 maanden, waarvan het eer ste jaar de lessen gevolgd worden in Leusden. Dan vol gen er vijf maanden stage in Den Haag, Nieuwegein of Dordrecht en de opleiding wordt op de Boskamp beëin digd. Sport is een belangrijk onderdeel van de opleiding. De studenten kunnen tijdens die opleiding lid worden van de sportvereniging De Bos kamp. Deze actieve vereni ging organiseert voor don derdag 31 augustus de Natio nale Politiekampioenschap- pen Atletiek op de atletiek baan van Altis in Amers foort. Onze medewerker Frits Schoenmaker had met één van de organsatoren, de heer J. Miedema, die ook se cretaris is van de sportclub De Boskamp, een gesprek over deze kampioenschap pen en over het belang van sport en een goede conditie van politie-agenten. DEN - De Politiesportvereniging De Boskamp uit Leusden (op donderdag 31 augustus de nationale baanatletiekkam- chappen van de Nederlandse Politie Sportbond (NPSB) seren. De sportvereniging is een onderdeel van de poli- [opleidingsschool De Boskamp. De kampioenschappen zul- I worden gehouden op de nieuwe atletiekbaan Schothorst de Amersfoortse atletiekvereniging Altis. Het is voor het it dat de kampioenschappen door een school zullen worden Eiiseerd. Meestal is de organisatie in handen van een (leentekorps. Ter ere van het tienjarig bestaan van de sport- niging De Boskamp kreeg het de kampioenschappen toe- >zen. Jan Miedama is secretaris van de sportvereniging De np en tevens één van de organisatoren van de nationale itiekampioenschappen. jen vorig jaar in Amerika ge- jt en heb een dagje bij de ge- jrlepolitie van San Diego mo- ajken. Ook daar nam de sport omame positie in het dage- J leven van de politie-agent." I het eind van het gesprek ko- |de verhalen over Amerika los i ook daar de conditie van fet belang is. „Verder hebben zij dezelfde problemen als bij (drugs en alcohol. Het opval- 1ste vond ik de openheid van itie. Ik werd een hele dag (door iemand begeleid en in I grote limousine rondgereden. politie maakt daar ook reclame Ir zichzelf: „San Diego cops the 5t in the nation" (San Diego-po- de beste van het land). Ze >en zelfs hun eigen studio waar ^lips maken voor de televisie. Zo i bijvoorbeeld een clip waann bestrijden van njden onder in- 1 centraal staat en waar be- xie sterren aan meedoen. Een r opvallend punt is dat agen- I daar alleen surveilleren en ze pen dan ook zeer vreemd op toen ik vertelde wij in Nederland dat altijd met twee mensen doen. En er zijn ook voordelen aan ver bonden aan het alleen-surveilleren en dan denk ik vooral aan het aler ter kunnen reageren. Het langer uit kunnen stellen van het gebruik van het vuurwapen, dus proberen het op te lossen met woorden. Ik heb zelf ook tijdje alleen gelopen en dat geeft je toch een andere kijk op het politiewerk. Je staat er alleen voor en het komt alleen op jou aan." Dat daarbij een goede conditie van es sentieel belang is, staat voor hem buiten kijf. Ook in Amerika neemt de sport en daarmee de conditie een be langrijke plaats in. Daar worden agenten ook regelmatig getest en niet alleen op hoe goed de agenten kunnen schieten. „Vaak wordt er niet zoveel over gesproken, maar het is een belangrijk onderdeel voor het uitoefenen van de functie. In Nederland is het nog niet te mer ken, maar er wordt zo tussen neus en lippen door toch op beknibbeld. Minister Van Dijk heeft namelijk laten doorschemeren dat sport door agenten maar in hun eigen tijd moet worden beoefend." VRIJWILLIGER Jan Miedema, docent aan de poli tieschool de Boskamp, is al vanaf 1960 bij de politie werkzaam. De 47-jarige Leusdenaar werkte in het begin bij de marechaussee. Van zijn marechausseeperiode heeft hij vijf jaar in Duitsland doorgebracht, waar hij ook zijn vrouw, van Duitse afkomst, heeft leren kennen. Na acht jaar besloot Miedema over te stappen naar de gemeentepolitie, omdat hij bij de marechaussee de kans zou lopen veel te worden overgeplaatst en daar voelde hij weinig voor. Katwijk aan Zee werd zijn eerste standplaats als politie agent bij de gemeente. Maar in 1971 besloot hij naar Capelle aan de IJssel te gaan. Toentertijd was het regel nog dat gemeenten boven de 25.000 inwoners gemeentepoli tie kregen. „In Capelle was dat ook het geval. De gemeente ging dus over van rijkspolitie naar gemeen tepolitie en overal in den landen werden agenten gezocht die in Ca pelle wilden komen werken. Dat was m de tijd dat de Zuid-Moluk- kers zich nogal eens roerden en er waren ook in Capelle rellen ge weest. Ik ben daar als vrijwilliger, net als de meesten, heengegaan en we wisten wat ons te wachten stond. Maar ik heb vijfjaar met zeer veel plezier gewerkt, want we wa ren allemaal met een bepaald doel naar Capelle gekomen. We heb ben de zaken daar heel goed kun nen opzetten met veel goede con-

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9