choorsteen wijkt oor aansluiting „Het is gewoon uit de hand gelopen" Ksm leus—en k Negen maanden rijontzegging voor rijden onder invloed leusiIer krant Leusdenaar (72) haalt zijn vliegbrevet Sokaal Openingsavond landbouworganisaties Vliegoefeningen y VERGROTEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Kwikstaart 1 I WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 hoorsteen op het terrein van de heer Visser. Binnenkort zal deze tegen de vlakte gaan. Dat zal het begin van eikzaamheden voor de aansluiting voor de A 28 zijn. plaatselijk nieuws 'fC' SDEN - Wie over de Driftakkerweg langs de rijksweg rijdt, even voorbij het viaduct over de Heiligerbergerweg een loreteen waarop met grote letters het woord Veronica ge- derd is. Deze 13 meter hoge pijp zal echter niet lang meer a zijn. Begin volgende maand, waarschijnlijk nog voordat erkzaamheden voor de aansluiting van Leusden op de A 28 nnen, zal de schoorsteen verdwijnen. Eigenaar J. Visser - <j niet zo lang geleden te horen, dat hij de grond, waarop de torsteen staat, beschikbaar moet houden voor de gemeen- fisser die tot 1958 op die plek een kwekerij had en tot voor voor eigen gebruik nog enkele kassen bezat, heeft inmid- zijn huis en de daarbij behorende grond aan de gemeente tocht. Hij is in onderhandeling over een nieuw stuk grond een woning elders in Leusden. Hij mag echter tot 7 april in zijn huis blijven wonen. sds art s ilet pa' lil 33' ens Visser is de schoorsteen al 11 gebouwd. „Ik heb de kwe- 1947 overgenomen en toen den er twee. In 1958, toen de A irerd aangelegd, werd mijn din tweeën gedeeld. Mijn huis maan de kant van de Heilger- meg te staan," vertelt hij. schoorsteen stond daar toen tool" De gevaartes, waarvan er nu dus nog maar één over is, maakten deel uit van een ketelin stallatie, die de kassen moesten verwarmen. „De installatie werkte op cokes en via een luchtcirculatie werden de kassen op temperatuur gehouden," zegt de ex-kweker. Voordat hij moest stoppen met zijn bedrijf, was het volgens hem de grootste kwekerij in de provincie Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktie: Daan Bleuel en Stefan Sleenkamp. Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Manjke Bakker Severing kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kanloor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op •erkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 'ic")0 per jaar, 25,50 per half jaar, 13.- per kwartaal Wachten bezorging: A's abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met |®nte hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), 033-940691Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze p?(>ekteur bezorging, overdag. 03420-94206 Nabestellen foto's: meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe llen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld. met '"'delijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- J^ervan de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, abestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en '15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). *unt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. JRHJeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste *o('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de °UU-Krantenkombinatie te Barneveld. Utrecht. Ik had tomaten, pruimen, perziken en druiven. Per jaar pro duceerde ik 10 ton druiven en 40 ton tomaten. De klad kwam erin toen deze producten uit zuidelijke landen werden geïmporteerd, waar ze veel voordeliger gekweekt kunnen worden. Toen de weg was aangelegd, kon ik op het overblij vende deel een kas aanleggen voor een bedrag van 150.000,--. Dat was in die tijd een heel bedrag. Maar toen las ik een advertentie van voor het Rijksopvoedingsinsti tuut in Den Dolder. Ze zochten een werkmeester voor de tuin daar. Ik werd gekozen uit 17 sollicitanten." Dat was ook het einde van zijn bedrijf. Visser heeft sindsdien nog wel wat kassen voor eigen gebruik gehad, maar het grootste deel werd in beslag genomen door volkstuintjes. In 1979 werd hij op 60-jarige leeftijd gepensioneerd. De schoorsteen was het laatste markante restant van zijn bedrijf. Gemeentevoorlichter Hans Her mans bevestigt dat de schoorsteen binnenkort tegen de vlakte zal gaan. Op welke wijze dat zal gaanh gebeuren, kan hij niet zeggen. „Dat is de verantwoordelijkheid van de aannemer, die het terrein bouwrijp moet maken voor de aansluiting. Het is met onmogelijk dat dit zal gebeuren voordat er met de werk zaamheden voor de aansluiting wordt begonnen." Dat zal dan voor 13 september zijn, als wethouder Joost de Jongh, inmiddels al weer hersteld van hartklachten, het start sein voor de aanleg zal geven. (door Frits Schoenmaker) LEUSDEN - „Ik vindt het geen prestatie van mezelf, het is veel meer een prestatie van de instructeurs die zo'n oude vent als ik zo gek hebben weten te krijgen dat hij zijn vliegbrevet zou gaan halen." Aan het woord de vriendelijke en sympathieke 72-jari- ge heer Mehlbaum uit Leusden, die kortgeleden zijn vliegbre vet A-2 mocht ontvangen. Hij heeft er drie jaar overgedaan om dat papiertje te halen. maar nu kan ik zeggen dat ik er zelf één kan besturen. Als je het goed beschouwd is vliegen makkelijker dan autorijden, want wanneer je in de auto een fout maakt, zit je met een naast de weg met alle gevol gen. Terwijl je bij het vliegen mak kelijker een fout kunt corrigeren." Hij vertelt heel rustig wat je moet doen al je boven een bos vliegt. Volgens de heer Mehlbaum is het beste dat je gewoon op de bomen landt. „Ja, je hebt dan wat builen en schrammen en dat klinkt heel eng en gevaarlijk, maar het is de veilig ste manier." Is hij van plan nog verder te gaan? „Nee, ik ga in ieder geval geen andere brevetten halen en of ik verder nog veel zal gaan vliegen dat weet ik nog niet. Ik ben ook al een oude man." „Het is begonnen toen ik samen met mijn kleinzoon drie jaar gele den een rondvlucht boven Lelystad heb gemaakt. Ik vroeg na afloop of ik, voor de aardigheid, niet paar vlieglessen zou kunnen krijgen. Dat kon en daarna is het beetje uit de hand gelopen. Vooral Ron Handgraaf, instructeur bij vlieg- school 'Wmgs uvei Holland' in Le lystad, heeft mij erdoor gesleept en hij was het die mij zo ver heeft gekregen mijn brevet te halen." De heer Mehlbaum weet niet zo goed raad met zo veel aandacht en vindt het ook onzin dat de krant, dus ook deze krant er zoveel aandacht aan schenkt. Dat hij desondanks bereid ons te woord te staan en iets meer te vertellen over het behalen van het vliegbrevet komt zegt hij om dat: „Ik vind het leuk voor de sport school, want die waren zo enthou siast. Een landelijk ochtendblad heeft het ontzettend opgeblazen en daar staan bovendien enkele sto rend fouten in." De heer Mehlbaum begon in 1986 met een aantal vlieglessen en het gemak waarmee hij het vlieg tuig bestuurde, viel de intructeurs op. Zij vroegen de Leusdenaar er mee door te gaan. „Dat heb ik toen gedaan en door het enthousiasme van die jonge knapen ben ik zover gekomen. Ik heb het theorie-exa men gedaan en dat heb ik per on geluk gehaald. Ja, ik had het na tuurlijk wel een beetje voorbereid. Maar voordat ik mijn praktijkexa men zou kunnen doen, moest ik alleen een vlucht maken boven Ne derland. Dat heet een 'overland-na- vigatie vlucht'. Dat houdt in dat je op twee vliegvelden moeten lan den. Ik ben alleen uit Lelystad ver trokken naar Texel en daar ben ik geland. Op de terugweg had ik ook in Hoogeveen moeten landen, maar door het slechte weer daar heb ik dat met gedaan. De solovlucht werd toch goedgekeurd en door die goedkeuring en het behaalde theorie-examen mocht ik praktijk examen doen. Dat komt er op neer dat je de examinator laat zien dat je veilig kan vliegen. Dan moet je al lerlei dingen doen, je moet opstij gen, landen, bochten maken en verschillende soorten landingen uitvoeren. Je moet ook een nood landing maken. De examinator zet de motor uit en jij moet dan maar zien dat je het toestel aan de grond krijgt. Dat lijkt erger dan het is, hoor. Je hebt precies geleerd wat je moet doen en als je maar niet in paniek raakt, is het niet moeilijk." De heer Mehlbaum heeft vroe ger voor zijn werk veel gevlogen, maar dan als passagier. Als hoofd telecommunicatie bij het KNMI is hij veel in het buitenland geweest, maar had in zijn werk had hij veel met luchtvaart te maken. Want luchtvaart en het weer hebben heel veel met elkaar gemeen. In de voormalige Nederlandse kolonie Nieuw-Guinea, waar hij hoofd van de PTT was, maakte hij regelmatig vliegreizen naar de verschillende eilandengroepen. „Ik heb in de loop der jaren me nig vliegtuig van binnen gezien, LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere benchten kunt u bellen naar de Redaktie iTeusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Bnnk). DE LEUSDER KABELKRANT de hius-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6.- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. De heer Mehlbaum: „Door het enthousiasme van die jonge knapen ben ik zover gekomen. iiiiiimimiimiiiiiiimiiiiiiiiii hui in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Minimin in iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii ACHTERVELD - Het nieuwe sei zoen van de ABT, KPO en KPJ wordt met een gezamenlijk ont spanningsprogramma geopend op dinsdag 22 augustus. De avond wordt geopend met een mis in de St. Josephkerk te Achterveld, aanvang 19.30 uur. Na de Mis is het verzamelen in de zaal van café -bar Buitenlust; waar de koffie klaar staat. Tijdens deze avond zullen de di verse programma's van de betrok ken verenigingen worden bekend gemaakt en zullen de actuele za ken van de verenigingen bespro ken worden. Na dit gedeelte is er, indien dit doorgang vindt, een op treden van een speciale gast, die de aanwezigen het leven van een heel andere kant zal laten bekij ken. Indien dit optreden geen door gang vindt dan zal er een bingo nieuwe stijl worden gespeeld. Na dat spektakel blijft men nog gezellig bijeen om met elkaar nieuwtjes en verhalen uit te wisse len onder het genot van een drankje. LEUSDEN/SOESTERBERG - Het Amerikaanse 32 ste Tactical Figh ters Squadron begint op dinsdag 22, woensdag 23 en donderdag 24 augustus al om 7.00 uur 's ochtends met haar oefeningen. De vliegers van het squadron worden op deze dagen intensief getraind voor hun luchtverdedigingstaak. Dat houdt onder meer in het onderscheppen van niet geindentifïceerde vhegtui- j gen. De activiteiten van het squa- I dron kunnen al om 6.30 uur merk baar zijn, als de piloten hun toestel len warm draaien. De vliegoefenin gen zullen tot 19.00 uur duren. VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieerservice tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag toten met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur iOt 17 uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewma de Boer Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leasden! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEUSDEN - Een 32-jarige vrouw uit Leusden is donderdag door de politierechter van Utrecht wegens rijden onder invloed veroordeeld tot een boete van vijftienhonderd gulden en negen maanden rij-ontzeg- ging, waarvan vier voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. „Onderzoek heeft aangetoond dat geen enkele Nederlander zijn auto nog goed kan besturen met een alcoholpromillage boven de 1.30. „Dus u kon het van geen kant." Dat was de reactie van officier van justitie, mi. O. Brouwer, op het pro millage van 2,29 (bijna vijfmaal te veel). dat vorig jaar bij de verdach te was geconstateerd. De vrouw werd in de nacht van 20 op 21 okto ber 1988 door politie-agenten op de Biezenkamp in haar woonplaats aangehouden. De openbare aanklager eiste een boete van tweeduizend gulden en een nj-ontzegging voor de duur van twaalf maanden, waarvan ze ven voorwaardelijk. Hij besefte dat de vrouw uit Leusden, die zei haar wagenrijbewijs nodig te hebben voor haar werk, problemen zou kunnen knjgen in geval er een rij verbod zou worden opgelegd. „Maar dat moet ook", was daarop de visie van mr. Brouwer. „Met zo'n hoog promillage breng je mensen in levensgevaarlijke omstandighe den." Mr. Willard wees de vrouw er op dat zij zich schuldig had gemaakt aan een misdrijf, maar hield het verder op een incident, zoals de verdachte had proberen aan te to nen. Derhalve matigde bij de straf. Op onze buitenwegen kun nen we nu overal de kwik staart tegenkomen. We ken nen in Nederland verschil lende soorten, de gele, de En gelse gele, de witte kwik staart en de rouw kwikstaart. Omdat de meeste soorten hier alleen maar doortrek kers of zeldzame broedvo- gels zijn, bepalen we ons bij de witte kwikstaat die hier een algmene broedvogel is. Hij wordt hier vaak ook ak kermannetje genoemd en in andere streken van ons land ook wel bouwmannetje, land- metertje, paardewachter of ploegdrijvertje, namen waar uit blijkt dat de witte kwik staart altijd meer een vogel van het platteland is geweest dan van de woonkernen. We hoeven geen ornitholoog te zijn om hem te herkennen. Hij heeft een merkwaardige- sprongsgewijze manier van vliegen, het markant zwart en wit getekende vogeltje 'kwikt' onophoudelijk met zijn lange staart, trippelt be drijvig voor ons uit en als we het te dicht naderen vliegt het een tiental meters op om dan weer driftig verder te lo pen. Hij zoekt bij voorkeur zijn voedsel op de grond, voornamelijk vliegen die ook wel in de vlucht worden ge vangen. Daarom zien we ze meestal dicht bij de boerde rij, want waar vee is daar zijn vliegen. Maar ook op waterplanten, kroos en wier in de slotenjagen ze op water- insekten en hun larven, mug gen, spinnen en weekdieren. Een uitgesproken voorkeur voor nestgelegenheid heeft de kwikstaart niet. Een holte of een gat in een aarden wal letje, in een boomstronk, een holte in een muur, een hooi berg, in klimop of wingerd of een oud nest van een andere vogelsoort, het is hem alle maal goed. Van het nest wordt ook al niet veel werk gemaakt. Wat mos, bladeren en halmen worden op een slordig hoopje gelegd, daar een kommetje in gemaakt en dat gevoerd met haar, wol en veren. Daarin komen vijf of zes grijswitte eieren met bruingrijze stippen die voor namelijk door het wijfje wor den bebroed. Als ze na onge veer veertien dagen uitko men worden ze nog twee we ken gevoerd. Meestal twee broedsels per jaar. Een res pectabel aantal vliegen, muggen en waterinsekten moeten dan worden aange sleept. Daarom houdt de boer van zijn akkermannetje. In augustus vormen de kwik staarten zwermen die soms uit honderden vogels bestaan en verblijf houden in de om geving van water. Ze over nachten dan tussen het riet. In september of October ver laten ze hun geboortegrond om te overwinteren in de lan den om de Middellandse zee, vaak ook verder tot in cen traal Afrika. Sommigen over winteren ook hier. Eind februari, begin maart kunnen we hem weer terug verwachten om dan weer met zijn wippende staart en zijn sierlijke trippel op de dunne pootjes een sieraad van onze waterkant en met zijn lieflijk klinkende 'tsujik' de vrolijke bewoner van onze streken te zijn. G. van L. r i WITTC KV/IK57A»! RT Cj va.vi L iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3