Pleidooi voor een Raad voor het Ouderenbeleid Mooi keramiek in hal Elisabethziekenhuis Zwemmen maakt actiever Goedkoop reizen met de bus leusrtef k Najaarsuitstapje voor ouderen uit Leusden Creatieve zomerweek voor ouderen Op bedevaart Fleurig werk van Lydia Dirkse-de Heer plaatselijk nieuws LEUSDEN - Over 20 jaar zal meer dan 1 op de 4 Nederlan ders 55 jaar of onder zijn. Dat brengt veranderingen met zich mee, onder meer in de arbeid- en inkomensverdeling, de woonbehoeften en de vraag naar zorg. Daarom moet de regering zo snel mogelijk een definitieve Raad voor het Ouderenbeleid instellen. Dat stelt de Voorlopige Raad voor het Ouderenbeleid in zijn advies 'Raad voor de Raad' aan minister Brinkman. Op aandrang, vooral van de Ouderenbonden, heeft het kabinet vong jaar februari een Voorlopige Raad voor het Ou derenbeleid ingesteld om: „gevraagd en ongevraagd de regering te adviseren in alle aangelegenheden betref fende het ouderenbeleid." Een van de gevraagde advie zen was over de Raad zelf. Volgens het uitgebrachte ad vies moet er spoedig een defi nitieve Raad komen. In deze Raad moeten 15 onaf hankelijke deskundigen zit ting hebben en bij de voor dracht moeten de Oude renbonden nauw betrokken zijn. De definitieve Raad moet zich, volgens dit advies, vooral bezig houden met het adviseren over het opheffen van knelpunten in de positie van ouderen en ook over de onderlinge afstemming van het beleid van verschillende ministeries. Want ouderenbe leid gaat met alleen over hulp en zorg. Ook huisvesting, re creatie, openbaar vervoer, belasting en sociale zeker heid zijn voor ouderen zeer belangrijk. Veel ouderenbeleid valt on der de verantwoordelijkheid van gemeenten en provin cies. Daarom, zo zegt de Voor lopige Raad, zal de definitieve Raad ook moeten kunnen ad viseren over het rijksbeleid waar dit beleid gevolgen heeft voor het ouderenbeleid van lagere overheden. Tenslotte vermeldt het advies, dat de leden van de defini tieve Raad ten minste één dag per week beschikbaar moe ten zijn voor het werk van de Raad. Het mag dus geen ere- baan zijn, want het oude renbeleid wordt steeds be langrijker en vraagt dus veel aandacht. Ook een beperkt secretariaat wordt noodzake lijk geacht. VERTEGENWOOR DIGERS Hoewel demissionair, heeft minister Brinkman al gerea geerd op het advies 'Raad over de Raad'. Hij is het eens met de Voorlopige Raad dat een definitieve Raad voor het Ouderenbeleid heel 'breed' moet kunnen adviseren. Hij benadrukt dat een definitieve Raad van onafhankelijke des kundigen een zeer goed con tact moet hebben met de ver tegenwoordigers van de ou deren en daarnaast met de or ganisaties op het gebied van ouderenbeleid. Als deze geen vertrouwen hebben in de Raad dreigt die zijn be staansrecht te verliezen. Omdat hij demissionair is wil hij de uiteindelijke beslissing over een definitieve Raad aan het volgend kabinet overla ten. Om een snel besluit mo gelijk te maken zal hij het ad vies nauwkeurig laten be studeren en een compleet dossier laten samenstellen voor zijn opvolger als minister van WVC De komende weken bieden de busmaatschappijen nog de mogelijkheid om goed koop met de bus te reizen. Voor het vierde achtereen volgende jaar is in de vakan tieperiode de zomerzwerf- kaart verkrijgbaar. Ouderen met een Pas-65 krijgen nog eens extra reductie. Ook deze zomer is een goed kope dagkaart te koop. Deze zomerzwerfkaart is verkrijg baar tot en met 10 septem ber. De dagkaart is geldig op alle bussen, metro's en trams van het streek- en stadsver voer in heel Nederland. Groepjes van twee of meer personen betalen per per soon 9,25 per persoon voor deze dagkaart. Men kan deze kaart alleen krijgen als men met minstens twee personen samen reist. Op vertoon van hun Pas-65 kunnen twee ou deren echter samen op één zo'n dagkaart reizen Zij kun nen dus voor 9,25 samen op één kaart een hele dag door Nederland gaan zwer ven. Veel reizigers maken vas deze mogelijkheid gebnii Een ouder echtpaar zeg! hierover: „Juist zo'n hele dag met bussen en trams brengt ons door allerlei leuke dor pen en steden en we komez nu, vooral met de bus, dooi prachtige landelijke gebie den. We hebben zo ook de meuwe wijzen op een rustige manier gezien." Deze zomerzwerfkaart is ver krijgbaar bij de buschad feurs en is geldig bij alle maatschappijen en in alle provincies. AMERSFOORT - Een fleurige tentoonstelling is tot en met 31 augustus te zien in de hal van het Elisabeth Ziekenhuis, waar ook een beeldschoon goed onderhouden tropisch aquarium te bewon deren is. Als ik de exposities bekijk sta ik altijd even bij dat aquarium stil. Zwaarddragertjes en danio rerio's zwemmen er sierlijk tussen de heen en weer bewegende frisgroene planten. Het aquarium wordt uitstekend onderhouden, en dat is er aan af te zien! De keramiek van Lydia Dirkse de Heer is heel landschappelijk. De natuur is bij deze keramiek de grote inspiratiebron. Zowel in vorm- als kleurgeving. De grote schaalvormen in tere groenen en gelen zijn boeiend genuanceerd met een grote variëteit in golvende soms rafelige bovenranden. Het zijn bloemkelk-, bosgewasvormen die ook zijn terug te vinden in de kleinere schalen en kommen. Als organisch daarin opgeno men decoratie is er meestal wel ergens op de schaal een planten- motief te vinden, een abstrakeren- de verbeelding van takjes, knop pen en fijntjes aangegeven pad destoelsporen. Deze laatste met hier en daar een openingetje van geringe afmeting in de schaalrand. In een platte groene schaal is een natuurgetrouw varentakje ver werkt. Er zijn fraaie robuuste raku ge stookte ganzen te zien en rijzige zwamvormen m een combinatie van gebroken wit en vrij donker getint bruin met een verrassend mooi craquelé-effect in de witte partijen. Heel bevallig zijn ook de diverse Bonsay boompjes. Van de keramiek van Lydia Dirkse-de Heer straalt warmte af. Het is pret tig om naar haar werk te kijken. Aan de wanden rondom hangen de gouaches en acryldoeken van Jacques Wesselius. Het zijn kleur- explosies waarmee hij voorname lijk bloemstillevens en landschap pen weergeeft in grote partijen van vlakken en kleurvlekken. Zijn bloe men zijn in weelderige kleurmas- sa's over de doeken heenge- strooid. Wesselius brengt zijn onderwer pen terug tot enkele essentiele ele menten. Voor een werf kiest hij balken, voor het zeilen masten en ronde bootvormen met flarden zeil doek. Er zit veel beweging in zijn doeken. Alles ademt, beweegt op de wind en trilt van leven. Wesselius' werk vormt een fraaie combinatie met de ken sche natuurvormen van Lydia D se-de Heer. WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1989 Een paai dagen geleden viel mij een koit berichtje op. Er stond boven 'Bedevaart Hei- loo'. Op 15 augustus vertrekt er een bus-bedevaart uit Amersfoort naar 'Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo'. Denk niet, dat ik nu reclame ga maken voor die bedevaart. Daar zal ik dit cursiefje niet voor gaan gebruiken. Dit bericht maakte bij mij her inneringen wakker over 'op bedevaart gaan'. Bedevaart: een tocht waarbij men bidt. Zo'n bidtocht naar een 'hei lige'plaats. Als jochie in de Jagereschool leeftijd kwam ik wel eens m datzelfde Heiloo bij Onze Lieve Vrouw ter Nood. Heiloo hgt zo'n kleine 20 kilometer van mijn geboortedorp. Bij mooi weer gingen we er op er Gets naartoe. De kapel waarin een Mariabeeldje werd ver eerd was een mooi reisdoel. We konden dan meteen wa ter dnnken uit de Willibrord- put, die vlakbij die kapel was. Het bidden duurde ons gauw te lang. dus we keken naar m 'n vader of die nog ruet klaar was met zijn gebeden. Geluk kig hield hij ook van 'opschie ten Een keer per jaar was ik bijna de hele dag op het terrein van Onze Lieve Vrouw ter Nood. dat was tijdens de jaarhjkse bedevaart van onze parochie. Met bussen vol gingen wij er heen. Zo'n tien uitverkoren jongens mochten mee en had den dus in elk geval een goeie dag, want vrij van school. Een paar keer hoorde ik déiar ook bij. Wij waren de misdienaars, assistentjes van de priester tijdens de misvie ring, de processie door het park en bij het lof (allemaal godsdienstige activiteiten waarbij gebeden en gepreekt werd). Eerhjk gezegd herinner ik me praktisch niets meer van de meeste plechtigheden en ge beden. Wat we nog wel hel der voor de geest staat, is de vloer van de kapel van de nonnen. Die was berucht bij ons misdienaars. Aan het eind van de bedevaart ging de pnester namelijk naar die apart staande kapel, samen met twee misdienaars. Waar we vresehjk bang voor waren, was de spiegelgladde vloer van die kapel. Die houten vloer werd in onze jongens ogen minstens elke dag in de boenwas gezet en elke dag duchtig uitgewreven. Met onze leren sokken voelden wij ons daar als met botte schaatsen op een spiegel gladde ijsvloer. En onze angst om uit te güjden maakte die vloer dubbel zo lang dan hij werkelijk was. En we moes ten er twee keer, heen en te rug, overheen. We voelden ons een hele piet als we na afloop tegen onze collega misdienaars konden zeggen: "ik ben niet één keer onderuit gegaan." Bedevaarten laten dus wet al tijd de indruk achter die de organisatoren ermee beogen. Je blijft, ook bedevaarten, op je eigen kinderlijke manier beleven. Zo zijn mijn kinderlijke herin neringen aan mijn eerste 'stille omgang' ook meer de herinneringen van een dorps jongen aan een tocht door nachtelijk Amsterdam, dan die van een katholieke jongen aan een bedevaart. Als 12- of 13-jarige mocht ik voor het eerst mee naar de 'stille om gang'. een bidtocht 's nachts door Amsterdam om het 'mi rakel van Amsterdam' te ge denken. Je liep, in stilte bid dend, met duizenden van het Begijnhof door o.a. de Kalver- straat, Nieuwendijk en War- moesstraat weer terug naar het Begijnhof of naar een an dere kerk. De heb dat ook verscheidene keren gedaan. De eerste keer maakte dat diepe indruk op mij. Maar mijn jeugdige gelo vige indrukken werden die keer sterk sterk overtroffen door wat ik om mij heen zag. Mensen in feestkleding die uit een café kwamen en zwal kend over het trottoir naar ons wezen. Zij vonden ons waar schijnlijk even vreemd als ik hen. En dan die in mijn dorpse kinderogen pomogra- Gsch immens grote reclame borden boven de bioscopen waar we langs trokken. We liepen wel door zondig Am sterdam en ons gebed was dus hard nodig. "Maar je liep toch naast je vader?" Jawel, maar die kon wel zien, dat ik nog steeds naast hem liep, maar hij wist met waar mijn ogen mee be zig waren! Hoe zullen kinde ren van nu diezelfde bede vaarten beleven? VUTter LEUSDEN - Jaarlijks organiseert het Comité Ontspanning Bejaarden een uitstapje voor oudere inwoners van de ge meente Leusden. Deze maand kunnen ouderen zich weer opgeven voor het najaarsuitstapje op dinsdag 19 septem ber. Het organiserend comité heeft een interessante dag in elkaar gezet. Op 19 september worden de deelnemende ouderen op verschillende plaatsen in de gemeente opge haald, waarna men tegen 9 uur Leusden achter zich laat. Onderweg wordt koffie ge dronken te Zuilichem aan de Waal. Om 12.30 uur begint de boottocht van twee uur door de Biesbosch. Terwijl men de zelf meegebrachte boterham men verorbert, kan men ge nieten van de veelsoortige planten en vogels, waaronder de havik en de bruine kieken dief. De Biesbosch is nu een spaarbekken voor de drink watervoorziening en de grien den zijn metershoge wilgen- bossen geworden, 's Middags maakt men ook nog een bustocht door de Bra bantse vennen, waarna de chauffeurs ervoor zorgen dat men rond 18.00 uur in Scher- penzeel is. Daar dineert men gezamenlijk in restaurant Bos- zicht. Om 20.00 uur hoopt men weer m Leusden te zijn. Aan de uitstapjes van het co mité nemen elk jaar onder meer een vaste kern van oude Hamersvelders, Achtervel- ders en Leusbroekers deel. Ook deze keer rekent het co mité op meer dan honderd deelnemende ouderen. De kosten bedragen 50 gul den per persoon. Deelnemers wordt verzocht zich vóór 28 augustus op te geven bij J Tuin, Claverenbladstraat 78, telefoon 946027 of W. Witte brood, Peter Stormstraat 48, Achterveld, telefoon 2098. irivycujjuieucii vwi uiiiüjjtnuuiiy tijii ci uux. ujueiis ut; cursusweeK. In Amerika wordt bijna alles onderzocht. Zo heeft een on- dezoek plaats gevonden on der mannen van 40 tot 80 jaar Getest werd wat het effect is van zwemmen bij deze ouder- wordende heren. Regelmatig zwemmen blijkt vermoeide mannen monter te maken. Naast dit verdwijnen van de vermoeidheid blijkt zwem men echter ook het sexuele leven te stimuleren. Het on derzoek onder deze heren toonde aan dat mannen die regelmatig gebruik maken van het zwembad een beter sexleven hebben dan man nen die met zwemmen. "Veertigjarige met-zwem mers ontplooien minder sexuele activiteit dan 60-jange zwembadgebruikers". Spier training houdt het lichaam jon ger en actiever Hoe de zwemmende'mannen én hun echtgenotes de uitslag van dit onderzoek waarderen is niet bekend. Of deze uitslag meer ouderen naar zwembad octo pus in Leusden zal bren gen??? DRIEBERGEN/LEUSDEN - Speciaal voor ouderen wordt in Driebergen van maandag 28 augustus tot en met zater dag 2 september een zomer week georganiseerd. De deelnemende ouderen kun nen hun creativiteit onder zoeken of vergroten. De week onder het motto 'Ken nismaken met creativiteit' is bedoeld voor mensen vanaf ongeveer 55 jaar. Men kan kiezen voor tekenen, schil deren of toneelspelen. De cursus vindt plaats op het, terrein van Kerk en Wereld, het voormalige landgoed De Horst in een bosrijke omge ving. De kosten voor deze week zijn, afhankelijk van het inkonmen, 294,-- of 378,—. Bij de prijs is e volledig verzorgd pension t begrepen. Op verzoek fc rekening worden gehondj met vegetarische en dit? maaltijden. Men kan zich li lefonisch inschrijven: 0343 - 12241 (ook voor gen), vTagen naar het tariaat van MOS. Het gebouw van Kerk en Wereld, waar de cursus Kennismaken met creativiteit' wordt gegeven. Verschillende techmeken komen aan de orde.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 6