ugd bevolkt zonnestelsel Ze r jden hier aan de verkeerde kant van de weg" Rood haar en gierigheid ■eusder knranE >ace 2000' inspirerend thema voor lustrumeditie van vijfde Bouwdorp rse jongeren maken fietstocht in omgeving van Leusden Burgemeester ontvangt Ieren met toespraak over vooroordelen plaatselijk nieuws loensdag 23 augustus 1989 iEN - Twintig jaar nadat Neil Armstrong als eerste mens op de maan zette, bevolken sinds dinsdag tientallen jeug- Leusdenaren het gehele zonnestelsel. Vanaf een grasveld winkelcentrum De Hamershof, voor de gelegenheid het lense Cape Canaveral, vertrokken dinsdagmorgen de ige astronauten, deelnemers aan het vijfde Bouwdorp, in ichting van de planeten. Weggeschoten door wethouder ien Blom, kozen een Space-shuttle en een Apollo-raket het op weg voor een lange trip. Hoewel de feitelijke afstanden naar de planeten zich slechts in lichtjaren laten meten, blijkt de fantasie van de kinderen de reistijd overigens aanzienlijk te kunnen bekorten. De eersten arriveerden dan ook al in de loop van dezelfde dag de plaats van bestemming, of dat nu Jupiter, Saturnus, Mars of Mercurius was. Bovendien bleken Een goed begin is het halve werk! ouder Evelien Blom lanceert dinsdagmorgen symbolisch een Space-shuttle en een raket, die het zonnestel- ingen verkennen. De planeten bleken uitstekend voor bewoning geschikt. In de rij voor het beste bouwmateriaal. de atmosfeer en de klimatologi sche omstandigheden ter plaatse opvallend veel overeenkomsten te vertonen met die van de aarde. Wel zo gemakkelijk. Extra warme kle ding of lastige astronautenpakken waren daarom onnodig. Zodoende kon er meteen begonnen worden met het bouwen van de eerste ne derzettingen op de nog maagdelij ke planeten. En gebouwd werd er, in het Bouwdorp, dat dit jaar als thema 'Space 2000' meekreeg. Al improvi serend verrezen in luttele uren de fraaiste bouwsels, samengesteld uit afvalhout, dat de organisatie m alle soorten, maten en hoeveelhe den had laten aanrukken. Verwoed timmerend, waarbij moeders, een enkele vader en grootvader in en thousiasme niet onder deden voor hun kroost, verrezen m hoog tempo de meest fantasierijke bouwsels. „Ga jij maar door. Ga jij maar lekker zo door." Met zijn nieuwste tophit, die luid over het terrein schalde, inspireerde André Hazes de jonge Leusdenaren en een dele gatie Ierse kinderen om er inder daad nog eens stevig tegenaan te gaan. Het had tot gevolg dat zo tegen drieën de voorraad bouw materiaal al aardig uitgeput raakte. „En morgen krijgen we pas weer nieuw hout", vond Femke een beetje sip. Het dak van haar hut was namelijk nog helemaal open, even als één van de wanden. Nu zag het er niet meteen naar uit dat het zou gaan regenen, maar als je nog bruist van de energie en het werk is nog niet af, ja, dan wil je graag door. Dus pakte ze maar een zaag, om alvast de aanwezige dakbedek king netjes af te werken. Miranda had het om die tijd al wel een beetje gehad. Afgepeigerd hing ze tegen de wand van de hut, die overigens stevig genoeg in elkaar stak om als steuntje in de rug te kunnen dienen. En wat dan nog? Morgen is er toch weer een dag, nietwaar? or sommigen was het wel en wennen en aan het be- i van de tocht kon één van n nog net een stilstaande to ontwijken. Elf Ierse jon- ren (7 meisjes en 4 jon- ns) maakten donderdag- htend kennis met een ty- ch Nederlands vervoer- ddel: de fiets. Iet was de eerste dag van i verblijf van 15 dagen in usden op uitnodiging van gemeente. Zes weken or hun komst wisten de igeren nog niet zeker of de s zou door gaan. Hun ver- jf wordt betaald door de meente en door de EG-or- nisatie 'Jeugd voor Euro- die ieder de helft van de rblijfskosten voor hun re ning nemen. De reiskosten moesten de Ieren zelf betalen en de meesten zijn daar in geslaagd door in de periode van hun vertrek klusjes te doen en spullen te verkopen. De Ieren logeren bij een aan tal gastgezinnen in Leusden. Jongerenwerker Roy Rob- bemond van wie het idee af komstig was om de Ieren naar Nederland te halen, had bedacht dat het wel leuk zou zijn hen op de fiets de omge ving van Leusden te laten verkennen. De tocht ging via Woudenberg (Henschoter- meer), naar Doorn, Zeist en weer terug naar Leusden. Redacteur Stefan Steenkamp reed een deel van de tocht mee en sprak onderweg met enkele van hen over hun eer ste indrukken van Neder land. heeft inmiddels kennis gemaakt met typisch Hollandse brouwerij- produkten. De vergelijking tussen het Ierse ale en het Nederlandse pils valt uit m het voordeel van het eerste. „Dutch beer tastes like wa ter," is zijn onomwonden mening. Op de terugweg naar de fietsen vraagt een van de Ierse meisjes, Melissa, of de bramen langs het pad eetbaar zijn. Vanaf haar aan komst m Nederland heeft zij weinig gegeten. De bramen komen haar bekend voor en dat durft zij wel aan. Het is voor haar de eerste keer dat zij in het buitenland is. Ook vliegen is een meuwe ervaring en toen het vliegtuig te maken kreeg met wat turbulentie, was zij be hoorlijk bang. Ook zij is net als haar vader zonder werk. Op de Youth- club volgt zij computercursussen om haar kansen op een baan te vergroten. De meeste Ieren volgen cursussen op de club, die daarmee een belangrijke rol speelt bij het vergroten van de arbeidskansen. De groep is naar Leusden geko men om kennis te maken met het jongerenwerk in Nederland. Dat moet dan vooral gebeuren door het meehelpen met het Bouwdorp, waarbij sinds jaar en dag ook Leus- dense jongeren assisteren. „I think its fun," zegt Melissa als haar naar dat deel van het programma wordt gevraagd. Vakantieactiviteiten voor kinderen zijn ook in Ierland een jaarlijks terugkerend ver schijnsel. Of dat op dezelfde wijze gaat, als in Leusden, zal de groep de komende dagen kunnen erva ren. LEUSDEN - „Er zijn nog veel vooroordelen tussen ons," zei burgemeester Panis bij de ontvangst van de groep Ierse jongeren donderdag op het stadhuis. Hij noemde er en kele en zag er tenminste een ter plekke bevestigd. „Veel Ieren hebben rood haar," gaf hij als voorbeeld en dat klop te voor tenminste twee vrou welijke leden van de groep. Ook dat Ierse namen met een O beginnen (O'Hara, O'Neill) was in één geval waar, want de oudste van de groep heet John O'Reilly. Panis noemde ook nog een aantal vooroor delen, die buitenlanders mo gelijk van Nederlanders zou den kunnen hebben. Gierig heid was er één van. Een van de Ierse jongens reageerde direct door de Hollandse vrekkigheid te vergelijken met de karaktereigenschap pen van Scrooge, een figuur uit een van de boeken van Charles Dickens. De burgemeester hoopte dat het verblijf van de Ieren iets van die vooroordelen zou wegnemen. Hij bood een ver tegenwoordiger van de groep, die veertien dagen in Leusden is, een kandelaar aan. Het pakje zat in cadeau papier en kon nog niet open worden gemaakt, omdat het bedoeld was voor de Lord Mayor (burgemeester) van Dublin. Panis gaf de jongeren ook nog een pen met een in scriptie van Leusden. De Ie ren gaven op hun beurt een boek over hun woonplaats Dublin, waar de jongeren (in de leeftijd van 15 tot 22 jaar) vandaan komen. Ook hadden zij een brief van de Lord Mayor bij zich. De Ieren blij ven tot donderdag 31 augus tus en zullen onder meer hel pen bij het Bouwdorp. Ook is er voor hen een eigen pro gramma georganiseerd. Burgemeester Parus en wethouder Blom ontvingen de Ieren op het gemeentehuis. Zij kregen een pen met inscriptie en een brief voor de Lord Mayor van Dublin. voor niets te zijn, want de groep is net De Korf gepasseerd en draait de bocht om naar de Hamersveld- seweg als een van hen nog maar net een geparkeerde auto kan ont wijken. Hij schampt nog wel een bumper, maar de schade blijkt mee te vallen. Op weg naar Leusden Zuid lijkt iedereen zijn evenwicht op de fiets te hebben gevonden. Bij de Arnhemseweg gaat het in de richting van landgoed Den Treek. Enkele leden van JUID rijden mee om de Ieren te begeleiden en ze het nodige uit te leggen over wat er onderweg te zien is. De meesten laten het landschap zwijgend aan zich voorbijgaan of praten met el kaar. Brenda, een van de Ierse meisjes heeft de minste schroom en praat met enkele meisjes van JUID alsof zij ze al jaren kent. Ook John O'Reilly praat gemakkelijk. Hij komt uit een buurt iets buiten de Dublinse wijk Damsdale, waar de anderen vandaan komen en lo geert bij een Ierse familie, die al enige tijd in Leusden wonen. Hij is onder de indruk van de woonom geving van zijn gastfamilie, die bo ven de Hamershof wonen. Volgens O'Reilly zijn zij ook maatschappe lijk geslaagd. „Als ik de kans krijg, zoek ik hier een baan," zegt hij. Voor iemand die pas een dag in Nederland is, lijkt de conclusie dat de toekomstmogelijkheden hier beter zijn dan in Ierland, nogal snel getrokken. Alle leden van de groep zijn echter werkloos en de mogelijkheden om een baan te vin den zijn erg klein. Elk jaar vertrek ken daarom ruim 10.000 jongeren uit Ierland om hun heil elders te zoeken. Wat O'Reilly wel zou mis sen als hij in Nederland zou blijven, is de Ierse vrolijkheid. Zijn gastfa milie heeft hem de eerste avond meegenomen naar café Monet. „Weinig mensen en vooral weinig ep vlak voor het vertrek voor de fietstocht. Voor sommige was het even wennen op dit oer-Hollandse rmïddel. Op het terrasje wordt de stem ming wat losser. Een van de Leus- dense jongeren bestelt een Heine- ken en hij nodigt de Ieren uit om het ook te proberen. „No thanks," zegt een van hen. Hij geeft te kennen dat hij de korte tijd dat hij in Nederland is, niet onbenut heeft gelaten en hij SDEN - Iedere ervaren fietser weet dat een tocht begint het zorgen voor voldoende brandstof. Wielrenners die in de :de France rijden, beginnen de dag met het eten van grote veelheden spagetti, gebak en fruit. Achterwege laten van itueel wordt ongenadig afgestraft door 'man met de hamer*, alle Ieren laten zich door dit argument overhalen om in r geval een stevig Hollands ontbijt te nemen. Vooral de >jes houden vast aan een ochtendlijke maaltijd van ham en ieen menu dat niet door alle gastgezinnen wordt verstrekt. >e koffie of thee met appeltaart, die zij bij de ontvangst op gemeentehuis krijgen, vóór het begin van de tocht, wordt sommige Ierse meisjes met afgrijzen bekeken. De Ieren poseren in de hal van het gemeentehuis. Zeven meisjes en vier jongens zijn tot 30 augustus in Leusden. door John O'Reilly, de oudste groep en belast met de be- g. Hij geniet zichtbaar van wat er om hem heen gebeurt wat er voor zijn groep wordt ,Je moet de thee proberen," adviseert hij een e jongere meisjes, die alles heeft gezet. „Lovely tea," zegt O'Reilly met een zwaar Iers accent. Enkele meisjes hebben smds hun aankomst op Schiphol woensdag middag nog geen hap door de keel gekregen, dus de aanmoediging om toch eens wat te proberen, zou met aan dovemansoren besteed moeten zijn. De appeltaart en thee blijft echter onaangeroerd. Na de gebruikelijke plichtple gingen, die bij een officiële ont vangst horen, zoals een toespraak van burgemeester Panis en het overhandigen van cadeau's, pose ren de Ieren voor een groepsfoto. Van hun gastgezinnen hebben zij fietsen geleend. Sommigen daar van hebben versnelling, die eerst uitgeprobeerd moet worden. „Hou er rekening mee dat het verkeer hier aan de rechterkant van de weg njdt," waarschuwt Robbemond. „De verkeerde kant dus," zegt O'Reilly met Iers understatement. De waarschuwing blijkt echter niet zingen," is zijn commentaar, hoe wel hij wel onder de indruk van het interieur is. „Nice pub," vindt hij. Zingen is een geliefde Ierse bezig heid en volgens hem gaat het daar bij vooral om 'rebelsongs'. Hij noemt de titel van een ballad die gaat over een Ierse held die ge dood is bij een van de vele opstan den tegen het vroegere Engelse bewind. En hoewel Ierland zelf ver voor de Tweede Wereldoorlog on afhankelijk werd, leeft het anti-Brit se sentiment volgens hem nog vol op. Een van de andere leden van de groep, John Dempsey, is ook een muziekliefhebber, maar zijn smaak is meer eigentijds. Op een terrasje bij het Henschotermeer is hij druk in gesprek met een jongere van JUID over popmuziek. Allebei zit ten ze in een band en dus hebben ze stof genoeg om over te praten. Termen als snaredrums en ampli fiers vormen de basis van de com municatie. Dempsey, die 21 jaar is, heeft net als de anderen geen baan en probeert geld te sparen om naar 'college' te gaan. Hij blijkt de inte- lectueel van het gezelschap te zijn. Voordat hij naar Nederland kwam, heeft hij al wat gelezen over ons land. Zo weet hij iets over de Unie van Utrecht, een verdrag tussen enkele Europese landen, dat in de zestiende eeuw werd opgesteld en dat van belang bleek voor de ont wikkeling van Europa.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5