Milieu en fonds voor minima verkiezingsthema's van PvdA ■I 'rontale botsing: rrouw zwaar gewond Bosbrand ^vandaag in Se leusder krant» TOYOTA SERVA VOLVO irri Verduin:PvdA zal in principe graag weer een wethouder leveren1 Dader schietpartij gepakt Ontsnapte gevangenen aangehouden Rommelmarkt, oud papier Aanrijding Collecte dieren bescherming 'Jazz-sen' KEISTAD B.V. fa Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden r Cursussen Volwassenen educatie Trekker trek- wedstrijden vm Gemengd koor Rijden onder invloed Jeugdzeskamp AUTO EEMHAVEN KONIJNTJE IN DE WETERING AUTO LEUSDEN Klokhoek 16E, DUU SB HOOFDREDAKTEUR JurvanGinkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV pkrant WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1989 - 21e JAARGANG NO. 18 roni jbol (van de redactie) USDEN - Goedkope woningen, emancipatie, milieu, een i voor mensen met minimuminkomens en onderwijs: Dat de hoofdthema's waarmee het bestuur van de afdeling iden van de Partij van de Arbeid de gemeenteraadsverkie- en in wil gaan. Dat blijkt uit het gemeenteraadsprogramma 1994, dat onder de titel „Eerlijk beleid" op 27 september algemene ledenvergadering van de Partij-afdeling zal len voorgelegd. De koers die de PvdA daarmee vaart, komt ig overeen met het beleid, zoals dat de afgelopen maanden het college is gevoerd. „Onze wensen gaan alleen op ;hillende punten verder", zegt Corri Verduin, de eerste ische wethouder in de gemeente. r het ontbreken van een op basis van een goed luisvestingplan is in Leusden afgelopen jaren een ernstig ontstaan aan woningen met woonlasten", constateert de in haar programma. Het is look logisch dat de PvdA con- eert dat „besluiten over nog te wen woningen getoetst dienen orden aan de behoeften, die in goed volkshuisvestingsplan vastgelegd." Aan een volks- restingsplan wordt momenteel irkt, zodat de PvdA op dat ge- wellicht al snel zal worden ind. et bouwen voor eigen behoefte 1 voorop en de gemeente moet mogelijkheid benutten om tope woningen te bouwen', gaat het programma verder. „In het verleden zijn die kansen onvol doende gegrepen", licht wethou der Corri Verduin het PvdA-stand- punt toe. „Er zijn teveel dure wo ningen gebouwd, waardoor we nu bepaalde groepen woningzoeken den naar elders, bijvoorbeeld Amersfoort moeten verwijzen. De mogelijkheden om de achterstand die op dat gebied is ontstaan in te lopen, zijn erg beperkt. Leusden is bijna volgebouwd. Daarom zullen we nu elke mogelijkheid die er nog is moeten benutten", aldus Ver duin. MILIEU Het milieu speelt ook in het pro gramma van de lokale PvdA-afde- ling een belangrijke rol. En dat is op zich ook wel verklaarbaar, ge zien de problemen, die Leusden met name op het gebied van de verzuring en de afvalverwerking kent. De PvdA pleit in haar pro gramma voor het jaarlijks vaststel len van eenactieplan, op basis van het Milieubeleidsplan, dat eerder dit jaar verscheen. Daarin zal met name aandacht moeten zijn voor controle op wetten en verordenin gen en nieuwe rrulieurisisco's. „Het gevaar voor verdere milieu-aan tasting is dermate groot, dat be leidsvoornemens over wonen, werken en leefmilieu stelselmatig moeten worden getoetst aan het milieubeleid", schrijft de nota. Om het afvalprobleem zoveel mogelijk te beperken pleit de PvdA in principe voor 'scheiding aan de bron'. Dat wil zeggen dat tuinafval, klein chemisch afval, keukenafval en dergelijke zoveel mogelijk gescheiden wordt afge voerd. De PvdA pleit voor het op stellen van een integraal afvalstof- fenplan. Over de agrarische problemen zegt de PvdA bijvoorbeeld dat 'mestoverschotten in principe niet kunnen worden getolereerd'. „A- leen terugdringing of een milieu vriendelijke verwerking zijn ac ceptabel." Ruilverkaveling en wa- terontrekking zijn strijdig met de landschappelijke waarden. De so cialisten nemen hiertegen dan ook stelling, evenals tegen intensieve veehouderij en pelsdierfokkerijen: „Die dienen te worden geweerd." LANDSCHAPSBEHOUD Op het gebied van natuur en landschap wil de PvdA zien te ko men tot een landschapsonder houdsplan. Bij zo'n plan wordt met eigenaren van landschapsbepalen- de elementen (vaak boeren) ge probeerd een beheersovereen komst te sluiten, zodat het onder houd en dus het instandhouden er van enigszins gegarandeerd wordt. Omdat dergelijke elemen ten (bijvoorbeeld houwallen) een efficiënte bedrijfsvoering nog wel eens in de weg willen staan, kost het afsluiten van dergelijke over eenkomsten vaak de nodige moei te. Eerdere pogingen in Leusden staan momenteel in de ijskast. Na de invoering van de ecologische richtlijn, die bij de boeren zwaar op de maag ligt, is de politieke haal baarheid van een landschapson derhoudsplan sterk afgenomen. Maar volgens Corri Verduin is zo'n plan daarmee nog niet van de baan. „Er zijn nog steeds ontwikkelingen op dat gebied. Onlangs hebben de provincies Utrecht en Gelderland een samenwerkingsovereenkost gesloten, waarbij op het gebied van landschapsbehoud de Gelder se Vallei als proefgebied is aange wezen. De Vierde Nota op de Ruimtelijke Ordening opende mo gelijkheden in die richting. Er komt nu een plan voor het hele gebied." FONDS Heel belangrijk vindt de PvdA het instellen van een fonds voor mensen met een mirumum-inko- men. Bijdragen uit een dergelijk fonds moeten voorkomen dat men sen met een minimum-inkomen so ciaal geïsoleerd raken. Com Ver duin: „Veel gemeenten in ons land hebben al een dergelijk fonds. Daardoor ontstaat er ook een zeke re rechtsongelijkheid voor de mini ma. In de ene gemeente ben je slechter af als in de andere. Mede daarom vinden wij dat de invoering van een dergelijk fonds moet wor den overwogen." Op het gebied van onderwijs wil de PvdA de Haagse bezuinigingen zoveel mogelijk verzachten. „Het onderwijsbeleid van de landelijke overheid kenmerkt zich al jaren lang door een ware stroom van (meestal lastenbepsarende) van maatregelen. De onderwijskundi ge gevokgen van deze bezuinigin gen werken sterk in het nadeel van de jongste leerlingen en van de kinderen die extra aandacht nodig hebben. Waar dat maar enigszins mogelijk is, zal de gemeente als bestuur van het openbaar onder wijs verzachtende maatregelen moeten treffen", meent de Partij van de Arbeid. FINANCIERING De maatregelen voor het milieu, het onderwijs en de sociale zeker heid zullen waarschijnlijk extra uit gaven met zich meebrengen. Daar komt nog bij dat de gemeente, ten gevolge van verminderde inkom sten uit het Gemeentefonds van het Rijk, zal moeten bezuinigen. De speelruimte om dat te financieren denkt de PvdA voor een deel te kunnen vinden, door efficiënter met de beschikbare middelen om te gaan. Anderzijds zullen de ge meentelijke reserves, waaruit bij voorbeeld vervangings- en onder- houdsinvesteringen worden be kostigd, door de socialisten nog eens kritisch onder de loep geno men worden. Corri Verduin: „Leus den heeft een luxe infrastructuur en ontzettend veel openbaar groen. We zullen er denk ik niet aan ont komen om te kijken of daar in de komende jaren niet versoberd zal moeten worden." Toch zal de PvdA ook na de ge meenteraadsverkiezingen, begin volgend jaar, graag weer regeren en een wethouder leveren. „Wij onderschrijven de wenselijkheid van een zo breed mogelijk college. Daarom vinden wij het ook nog steeds jammer dat Leusden'85 tij dens de samenstelling van het hui dige college afhaakte. Op dit mo ment bevalt de samenwerking nog steeds erg goed en als de kiezer dat ook wil, denk ik dat de PvdA ook volgend jaar graag weer een wethouder zal leveren." Geslaagde Trekker-trekwedstrijden van de Achterveldse KPJ Pag. 3 Puddingpop '89: Een evenement waar Leusden trots op kan zijn Pag. 5 Bouwdorp weer ten einde. Een impressie van een week feest voor de jeugd in woord en beeld Pag. 7 Servicepagina Pag. 9 W eeke nddienst vx.-za.: 944223 zo.-ma.: 943300 Extra: Deze week als tweede katern bij de Leusder Krant 12 pagina's voorbeschouwingen op het nieuwe sportseizoen in de speciale sportbijlage. schieten. Omstanders wisten de loop van het wapen omhoog te du wen, waarna het geweer afging. H. verliet daarop het veld, waarbij hij het wapen meenam. De politie heeft later met een metaaldetector naar patronen gezocht, maar kon niets vinden. Wel werd er in de woning van H. munitie gevonden. LEUSDEN - Het wapen waarmee een inwoner uit Amersfoort zater dag tijdens een voetbalwedstrijd 1 op het terrein van Don Bosco dreig- I de, is nog niet gevonden. H. die zich al eerder bij wedstrijden van de voetbalclub VOP agressief toonde, weigert tot nu toe te zeggen wat hij met het geweer gedaan heeft. Tijdens de wedstrijd VOP- Khismet maakte hij zijn ongenoe gen over het verloop van de wed strijd kenbaar door met het geweer te zwaaien en te dreigen dat hij zou Op grond van deze vondst en van getuigenverklaringen kon H. in de nacht van dinsdag op woensdag worden aangehouden. JSDEN - Een inwoonster van Nieuwegein raakte maandagmiddag, omstreeks half drie, ernstig gewond bij |n aanrijding op de Arnhemseweg. Een tegenligger raakte ter hoogte van de Leusbroekerweg de controle over instuur kwijt en kwam op de verkeerde weghelft terecht. De man, een inwoner van Woudenberg, nam de bocht rnoedelijk met te hoge snelheid en kwam in de berm terecht. In een poging de manoeuvre te corrigeren, hoof het voertuig dat hij bestuurde naar de linkerweghelft. Daar kwam de Woudenberger frontaal in botsing ■l de vrouw uit Nieuwegeifi ns vrouw is met diverse fracturen opgenomen in het ziekenhuis. De auto's hepen zware schade op. LEUSDEN - De Stichting Volwas senen-educatie organiseert weer een aantal cursussen. Vanaf 18 september wordt op 30 achter eenvolgende maandagochtenden de zogenaamde Open School ge houden. Volwassenen kunnen hun kennis van de lagere school bijspijkeren en er wordt gewerkt aan de algemene ontwikkeling. Eventueel worden er lessen ge geven in eenvoudig Engels en re kenen. De kosten bedragenn 30,- De lessen worden gegeven in de bibliotheek Nieuw Lange- beek en zijn van 9.30 uur tot 11.00 uur. Informatie: 941846 Voor buitenlandse mannen en vrouwen worden er op donderda gen vanaf 7 september lessen ge geven in het beter begrijpen van de Nederlandse taaL Er worden vaar digheden aangeleerd als lezen, schrijven en spreken. Ook kan re kenen onderdeel uit maken van de lessen. De lessen worden in de kelder van het gemeentehuis gef- geven en zijn van 9.00 uur tot 11.30 uur. Zowel bij de Open School als bij de lessen voor buitenlanders is er voor kinderopvang gezorgd. In formatie: 946551 of 943894. Op maandag 11 september is er in de bibliotheek een open ochtend over deze cursussen. ACHTERVELD - Power Valley houdt donderdag 7 september re gionale trekker-trekwedstrijden bij De Klaveet aan de Postweg. Er doen 65 speciaal geprepareerde tractoren uit de regio mee. De we strijden beginnen om 18.00 uur. LEUSDEN - Twee geïnterneer den van het Amersfoortse Op den Berg, die maandagmorgen, sa men met een derde gevangene uit de penitentiaire inrichting ont snapten, zijn in Rhenen door de politie aangehouden. De mannen waren op de vlucht in een gesto len auto, die zij 's morgens rond tien uur bij restaurant Aart Jan sen aan de Doornseweg wegna men. De eigenaar van de gestolen auto zag de dieven wegrijden met zijn eigendom en zette met een au tomobilist de achtervolging in. Ze raakten de ontsnapte gevangenen echter kwijt. Die konden later in Rhenen, na een wilde achtervol ging, toch worden aangehouden. De mannen zijn ingesloten m Leus den. De derde ontsnapte is nog voort vluchtig. ACHTERVELD - Muziekvereni ging DWS houdt aanstaande za terdag de jaarlijkse rommel markt, die extra geld in het laatje van de vereniging moet brengen. De markt wordt gehouden bij De Moespot aan de Jan van Arkel- weg. De markt begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuwe instrumen ten en uniformen. Op het Groot Achterveldplein staat aanstaande zaterdag een container opgesteld ten behoeve van de oud papieractie van mu ziekvereniging DWS. Degenen die niet in staat zijn het oud papier zelf te komen brengen, kunnen contact opnemen met W. van Hamersveld (03425 - 1688) of W. Wouters (941197). Het papier zal dan wor den opgehaald. Inwoners van Stoutenburg kun nen het papier brengen bij W. Wouters, Hessenweg 95 in Stouten burg. LEUSDEN - Op de kruising Arn- hemseweg/Maanweg kwamen maandagavond, omstreeks half zes, twee auto's met elkaar in bot sing. Leusdenaar M.J.R.M. H. ver leende plaatsgenoot H.J. S. geen voorrang. De schade bleef beperkt tot materiële. LEUSDEN - Het jubilerende Ge mengd Koor Leusden hervat maan dag 4 september, onder leiding van dirigent John van Hoek, haar repe tities. De repetitie-avonden wor den gehouden in de muziekschool aan de Zwarteweg en beginnen om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen voor informatie terecht bij me vrouw Bleeker, Gagelhof 11, tele foon: 942819. LEUSDEN - Op de Zwarteweg werd donderdagnacht om 1.00 uur de heer H. uit Engeland aangehouden wegensa rijden onder invloed. H., die als verblijfplaats een adres m Hoogland opgaf, kreeg een rijver bod van enkele uren opgelegd. ACHTERVELD - Het jeugdbestuur van de SV Achterveld houdt op zondag 3 september een Jeugdzes kamp voor haar jeugdleden en in- troducées. Deelnemers betalen 2,50, waarvoor 's middags een broodmaaltijd wordt verzorgd. Het evenement begint om 10.00 uur. LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Dierenbescherming is voor de landelijke collecte, die gehou den wordt in de week van 2 tot en met 6 oktober, op zoek naar vrij willigers. Met name is de organisa tie op zoek naar mensen, die als wijkhoofd willen fungeren in de wijken Langenbeek- Bosveld- Noordwijk, Rozendaal-Rozenboom en Oud Leusden. Maar ook collec tanten zijn van harte welkom. Be langstellenden kunnen zich voor informatie of opgeven wenden tot Louise Rijnders, telefoon: 946386. LEUSDEN - Jazz-sen, dat zich wel licht het best laat vertalen als Jazz van senioren, gaat begin septem ber van start met wekelijkse con certen van oudere, gelouterde jazz-musici op de dinsdagavond. De spits wordt dinsdag 5 septem ber afgebeten door het gelegen- heidsquintet Ad van den Hoed (kla rinet en alt-saxofoon), Ben de Jong (tenorsax), Hans Heinhuis (piano), Ruud Blok (drums) en Piet Bloppoel (contrabas). Dit orkest verzorgde deze zomer een succesvolle try-out NIJVERHHDSWEG N. 63 AMERSFOORT TEL. 033-631620 (advertenties) MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 LEUSDEN - Op de Leusderhei is vorige week dinsdagavond 500 vierkante meter bos in vlammen opgegaan, 's Middags rond 13.45 uur werd er al alarm geslagen. Tij dens een verkenningsvlucht boven het gebied werd rook gezien. Een eerste onderzoek ter plaatse lever de vooralsnog niets op. Vroeg in de avond, rond 19.00 uur, bleek er echter wel degelijk iets aan de hand te zijn, waarna de brandweer uitrukte om het vuur te bestrijden. Met één blusauto (een andere slaagde er met in het gebied te bereiken) werd de brand bestre den. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De oorzaak van de brand is onbekend. in de nieuwe lokatie Bos en Heide aan de Doornseweg. De groep speelt voornamelijk mainstream- jazz. Het optreden begint om 20.30 uur en duurt tot 24.00 uur. De toegang is gratis. Programma Jazz-sen: 12 september: Tony Vos O '89. 19 september Cor van Lier/Jan Huydts kwartet. 26 september. Trio Hans Heinhuis met solist Jan Verwey. AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 - tel 033-630154 Leusden Telefoon 033-943434 - Industrieterrein de Paardenmaat (bij Pon) Official Ford Dealer voor Leusden. Woudenberg^- Scherpenzeel, Achterveld. PvdA: ...„Het maximum voor de minima!"'...

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1