fietspret niet drukken egen kan de Oudste fietser Groep voor rouwenden leiralBi» hnanfc Aanrijding Nieuwe cursus voor ondernemende vrouwen Rijverbod 2500 deelnemers aan twaalfde Batavus Toertocht van Midden-Nederland Boerenzwaluw plaatselijk nieuws Olympisch kampioene Monique Knol, geflankeerd door organisator Meeuwsen (links) en gelegenheidsspeaker Willem van de Ven. omgedoopt tot Batavusdorp. In De Hakhorst konden de stoere rijders en rijdsters van het vroege uur, niet zelden gestoken in de meuwste sportfïetsmode, eerst even bijko men alvorens te starten. Het was dan ook een bijzonder gezellige drukte op het terrein van De Hak horst. Velen heten zich voortreffe lijk belegde broodjes en koffie goed smaken. Misschien dat het door de regen kwam, misschien was het ook te danken aan de twaalfjarige ervaring van de orga nisatie, dat er in een hoog tempo gestart kon worden. Gelegen heidsspeaker Willem van de Ven deed ondertussen zijn uiterste best om de deelnemers zoveel mogelijk een hart onder de riem te steken. De nodige humor ontbrak daarbij beslist niet. BALLONVAART De geplande ballonvaart kon 's morgens geen doorgang vinden. De belangstelling van de Leusde- naren mocht er overigens wel zijn voor dit toertochtonderdeel. Gewa pend met een paraplu keken velen naar de wanhopige voorbereidin gen van het Batavus Ballon Team. Uiteindelijk werd door een volko men gebrek aan thermiek afgezien van de ballonvaart. Later op de middag zou nog een poging ge waagd worden, maar dan met twee ballonnen. Opvallend is dat de vrouwen de laatste jaren steeds sterker verte genwoordigd zijn bij de Batavus Toertocht. Volgens de heer Meeuwsen, verkoopleider van Ba tavus, is het percentage vrouwen gestegen tot dertig. Hij betreurde het trouwens dat er zich dit jaar minder enthousiastelingen voor de veertig kilometer tocht hadden op gegeven. Begrijpelijk vond hij het echter wel gezien de weersom standigheden: een groot gedeelte van deze rijders bestaat normaal gesproken uit complete gezinnen. Ook in de organisatie van deze Midden-Nederlandse fietstocht LEUSDEN - Fietsen blijft tot op zeer hoge leeftijd een prettige bezigheid. Dat be wees afgelopen zaterdag Amersfoorter Arend Etten, die, voor zover ons bekend, met zijn 88 jaar de oudste deelnemer was aan de Bata- vustoertocht. Etten vol bracht, ondanks de bepaald niet perfecte weersomstan digheden, de 40 kilometer tocht onder al teveel proble men. Etten is een leifhebber van het fietsen. Zo stond hij al eerder aan de start van de grootste toertocht van Mid den-Nederland, die in Leus den wordt georganiseerd- .Maar ook opde Drentse Fietsvierdaagse was Etten een geziene gast. Gezond heidsproblemen noopten Et ten een paar jaar terug gas terug te nemen. Maar niet voor lang, kennelijk. Zater dag stond de bejaarde Amersfoorter in Leusden weer aan de start. van klein, leem en bij gebrek daaraan, vette modder, en speeksel vormen ze een ma teriaal waarvan ze, gelar deerd met gras en stro, een stevig komvormig nest bou wen. Aan de binnenkant worden zachte pantedelen en veren ingemetseld. Het bou wen geschiedt door beide seksen, liefst in een schuur of loods. We vinden meestal verschillende nesten bij el kaar, want ze houden van ge zelligheid. De bouw van zo'n nest vergt ongeveer een week, al werken ze er dage lijks slechts een paar uur. Daarna legt het vrouwtje vier a vijf eieren die alleen door haar worden bebroed. Ze moet ook in die tijd voor haar eigen voedsel zorgen. Daardoor is de broedtijd niet altijd even lang en varieert van veertien tot achtien da gen. het kan namelijk voor komen dat het weer regen achtig is waardoor het vrouwtje lang achtereen het nest moet verlaten om vol doende voedsel te vinden. Dat voedsel bestaat uit aller lei vliegende insekten, maar in hoofdzaak vliegen en mug gen, die in de vlucht gevan gen worden. Ook het drinken gebeurt in de vlucht. Ze sche ren strak over het waterop pervlak en scheppen met hun ondersnavel een bekje wa ter. Pas als de jongen drie weken oud zijn verlaten ze het nest. Laat, in verhouding met an dere zangvogels, die na twaalf tot veertien dagen al uitvliegen. De jongen moeten namelijk direct in staat zijn goed te vliegen, ze moeten immers him voedsel al vlie gend vergaren. Ze worden niettemin de eerste tijd nog wel door de ouders bijge voerd. Na enige tijd rust beginnen de ouders aan een tweede broedsel en als de zomer lang en mooie is, een enkele maal aan een derde. Vandaar dat we nu nog nesten met jongen kunnen vinden. Dus als we straks veel zwalu wen bij elkaar zien, weten we dat ze nog geen winter maken maar we beseffen wel dat de zomer voorbij is. G. van L. Een bekende gezegde luidt: „Eén zwaluw maakt nog geen zomer'en ik zou als va riant daarop willen zeggen: „Veel zwaluwen maken r.og geen winter" als we straks veel zwaluwen op boven grondse leidingen of in riet velden zien zitten. Ze zijn dan bezig grote zwermen te vormen om straks de jaar- lijke trek naar het zuiden te ondernemen. En een onder neming is het zeker; ze heb ben een afstand van ruim tienduizend kilometer voor hun roestbruine borstje. En daar zullen dan verschil lende vogels bij zijn die nu nog maar net uit zijn gevlo gen. Van de drie soorten zwalu wen die we hier kennen, de huis-, de oever- en de boe renzwaluw, (de gier- en de nachtzwaluw zijn geen echte zwauwen), willen we ons dit maal bepalen bij de boeren zwaluw, voor ons hier de meest bekende. In het voor jaar, meestal de eerste week van april, kunnen we ze te rugverwachten uit hun over- winteringsgebied. Het is echt een vogel van het platteland, in de steden zien we ze zel den. Bij voorkeur broeden ze in en bij boerderijen, ze vin den daar hun voedsel en nestmateriaal. Met behulp loENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 LEUSDEN - Twee automobilisten raakten woensdagmiddag, rond half zes, betrokken bij een aanrij ding op de kruising Burgemeester Van der Postlaan/Clarenburg. Een automobiliste, mevrouw De H. uit Leusden wilde aanvankelijk vanaf de Van der Postlaan rechtsaf Cla- renburg inrijden. De vrouw sor- diploma's voor hei siarten van een eigen bedrijf. De cursus wordt in Amersfoort gegeven op zes zater dagen in oktober en november. Er kunnen maximaal vijftien vrouwen aan meedoen. Voor meer informa tie kan men contact opnemen met Vrouw Werkwinkel, tel. 033- 614737. AMERSFOORT - In samenwerking met het Instituut Midden Kleinbe drijf Nederland organiseert Vrouw Werkwinkel Amersfoort dit na jaar een cursus voor vrouwen die een eigen bednjf willen beginnen. De deelnemers moeten beschik ken over de wettelijk verplichte teerde voor en gaf richting aan. Automobilist B., die op Clarenburg stond te wachten om de Van der Postlaan op te rijden, dacht vrij baan te hebben. De vrouw veran derde echter van gedachten en reed alsnog rechtdoor, waarna de voertuigen met elkaar in botsing kwamen. De schade bleef beperkt tot materiele. LEUSDEN - De Leusdenaar B. is m de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden omdat hij dronken achter het stuur zat. Hij werd mee genomen naar het bureau waar een i proces-verbaal werd opgemaakt. I B. heeft een rijverbod gekregen. die een familielid of vriend is kwijt geraakt over dat verdriet heen moet zijn. Toch blijkt vaak dat na bestaanden daar nog lang niet aan toe zijn. Herkenning van gevoe lens, gedachten en gedrag nemen een centrale plaats in in de ge spreksgroep. Van daaruit is het mogelijk om met steun van elkaar, ook weer plannen voor de toe komst te maken. Informatie over de groep kan men krijgen bij de Maatschappelij ke Dienstverlening Eemland, Bloe- mendalse Binnenpoort 7 in Amers foort, tel. 033-633924 (vragen naar Marijke Hoekstra of Agaat van Dijk). Geïnteresseerden kunnen zich daar ook aanmelden. werk voor zijn rekening nam. Met veel moeite wist de groep de elek trische apparatuur droog te hou den De sfeer werd ondertussen uiter mate gezellig, doordat steeds meer fietsers terug kwamen van een lan ge, vermoeiende fietstocht, waar voor velen slechts één uitdrukking kenden: „Wat een ellende!'. On danks de vermoeienissen van de fietstocht lieten de deelnemers zich allerlei voortreffelijk klaar ge maakte versnaperingen goed sma ken. Tegen het emd van de dag be sloten de weergoden om mee te werken aan een geslaagde ballon vaart. Hoewel de medewerking blijkbaar met van ganser harte was. Meteen na de start raakte de korf een lantaarnpaal, waardoor de lamp en een stuk van de paal af brak en vervolgens een autoruit doorboorde Mevrouw Wahle mocht de ballontocht meemaken. Gewapend met een video-camera stapte ze onverschrokken in de ballon en kwam opgetogen enkele uren later aan in Beneden Leeu wen, m het Land van Maas en Waal. De tweede ballon overigens van het Pelgnm Balloon Team had be duidend meer moeilijkheden. De start werd afgebroken met de be doeling om elders in het land nog een poging te wagen. „Hoe sterk zijn de eenzame fietsers gestaag neervallende regen, meldden 2500 enthousiastelingen zich zaterdag bij De Hakhorst voor de Batavus-toertocht. Na een jaar vinden familie en vrienden nogal eens dat iemand ilhet idee bijzonder aardig was, verhep het oplaten van n en ter gelegenheid van de Batavustoertocht niet geheel loosEn toen er al één het luchtruim koos, raakte het ding een npaal en sneuvelde er een autoruit. één groepje deelnemers is rtocht wel bijzonder onple- begonnen. Een aantal deel- idat per auto uit Den Helder (eusden-Centrum gekomen kwam onzacht in aanraking !t bruggetje in de Lockhor- ig. De auto van de fiets-en- istelingen raakte daarbij zo- beschadigd, dat de laatste ilometers naar De Hakhorst eer gemotoriseerd afgelegd n worden. De fietsen even even wonderlijk genoeg on- adigd Leusdenaar Ton de Wijze die toevallig even later het bruggetje wilde passeren, hoorde het verhaal van de gestrande Bata- vusgangers aan. Spontaan regelde hij het vervoer van de zwaar be schadigde auto naar Den Helder, terwijl hij de ongelukkigen na af loop van de langste tocht naar huis bracht. Wie 's morgens vroeg door Leus den-Centrum reed, zag veel sport- fietsers njden die kennelijk maar één doel voor ogen hadden: het startpunt van de Twaalfde Batavus Toertocht. Leusden-Centrum was werkt een groot aantal vrouwen mee. Het moet met name voor me vrouw Meeuwsen, die samen met haar man zeer veel voorbereidend werk voor de toer doet, wel bijzon der spijtig geweest zijn dat zij dit jaar wegens ziekte verstek moest laten gaan. MEDEWERKING Ondanks het voor Nederland zo bekende regenweer, bleven men sen toestromen om zich aan te mel den voor één der toertochten. Met name voor die medewerkers van de toertocht die een buitenpost moesten bemannen, zoals ver- keersbrigades, terreinbewakers en Rode-Kruis-medewerkers, moet het een natte geschiedenis zijn geweest die ze zich nog lang zullen heugen. Zo was het bijvoor beeld voor Hans Mertens, die een versperring op De Lepelaar m de gaten moest houden, geen pro bleem om alle regen te trotseren en dan nog vriendelijk en beleefd te blijven tegen de enkele automobi list die toch nog het speciaal voor Batavusdorp-medewerkers gere serveerde parkeerterrein op wilde rijden. Van Rode-Kruis-post kregen wij te horen, dat de tocht rustig en zonder noemenswaardige inci denten is verlopen. Slechts twee keer moest er assistentie verleend worden aan fietsers die de tocht niet meer konden volbrengen. In beide gevallen bleek het om ver schijnselen van onderkoeling te gaan in combinatie met schaafwon den, die opgelopen waren bij een valpartij. JAZZ Lekkere, populaire muziek in de jazz sfeer werd 's middags ge bracht door de in Leusden beken de groep 'Affirmation'. Ramon Doornekamp nam de zang voor zijn rekening, gitarist was Marcel Fis- ser, bassist was Peter Badenbroek, terwijl Clement Keyzer het slag- AMERSFOORT - De Maatschap pelijke Dienstverlening Eemland I start bij voldoende belangstel- ling in september op de donder dagmorgen een groep voor rou wenden. In deze groep kunnen mensen die hun verhaal kwijt rond de dood van een partner, familielid of kennis. (door Jaap Riewald) - Afgelopen zaterdag werd de twaalfde Batavus I verreden. Startpunt was als vanouds de Hakhorst. esentator Willem van de Ven, ook in volleybalkringen ekende, de eerste wielrijders voor de honderdvijftig - lange toertocht had verwelkomd, loste Olympisch ie Monique Knol het startschot. Zij wenste de fietsers dok toe, ondanks de gestaag neervallende regen. In eklommen ruim 2500 enthousiastelingen het stalen ros, Ugio per fiets te verkennen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11