Zomer van 1989: warm, zonnig en droog Topper maar niet uitzonderlijk leu sa e r kron Is =1 Door Jan Versteegt In de regel koele zomers Warme aanloop Zomermaand Hooimaand Enkele cijfers Oogstmaand Overeenkomst met 1976 WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 Diegenen onder ons die houden van warmte en weinig regen zijn deze zomer flink aan hun trekken gekomen. De zomer van 1989 verliep warm, droog en zonnig en kan zich meten met de beste 14 van deze eeuw. De gemiddelde temperatuur lag in de Bilt op 17 graden, normaal is dat 16. Hoewel er landelijk 100 mm te weinig neerslag viel, waren de meeste boeren niet echt ontevreden, mits ze beschikten over beregeningsinstallaties. Die maakten dan ook vele overuren. De zomer werd gekenmerkt door veel zonne schijn, vooral in de opbouwmaand mei De neerslag was erg grillig verdeeld en werd voor namelijk veroorzaakt door passages van sto ringen in de hogere luchtlagen, ook wel troggen genoemd. Het is jammer dat we nooit van te voren weten hoe de zomer zich zal gedragen. Onze zomers zijn normaal koel en wisselval lig. Meestentijds wordt het weer bepaald door een hardnekkig hogedrukgebied boven de Azo- ren. Een koele noordwestelijke stroming is het gevolg. Maar soms gaat het hogedrukgebied aan de wandel. De positie wordt meer noorde lijk en depressies kunnen zich slechts uitleven op hoge breedten. Als het hogedrukgebied zelfs een uitstapje waagt in de richting van Scandi navië, kan het beeld van natte straten en men sen met zuidwesters op omslaan in het zien van druk bezette terrasjes en de tuinstoelen kunnen voor langere tijd naar buiten. Velen onder ons hebben dan ook eerst ge twijfeld: Gaan we naar het buitenland of blij ven we dit jaar thuis. Bepalend om al of niet ver van huis te reizen is vaak het gedrag van de voorgaande zomer. Die was niet best. De zomer van 1988 kon er niet veel meer van maken dan een koele score. Dan valt al snel het besluit naar de overvolle stranden in Spanje of naar Zuid Frankrijk te gaan, vergezeld van de surfplank op de auto. Als je dag in dag uit moet werken en slechts drie weken per jaar de kans krijgt om eens heerlijk in een stoel onderuit te gaan, moeten het kwik en de zon zeker meewerken. Het zien van verregende campings en schui lende toeristen is een spookbeeld, dat ons ieder jaar weer kan overvallen. De twijfelaars, die toch zijn afgereisd naar het verre zuiden, had den, zo nu blijkt, even goed thuis kunnen blij ven. We zullen de afgelopen drie maanden lang in de herinnering houden, zeker als het volgen de jaar weer eens een wisselvallige periode op het weermenu verschijnt. Als we de cijfers echter vergelijken met an dere topzomers, dan kan de conclusie niet an ders zijn dan dat dit zomerseizoen geen uitzon dering is en er nog veel mooiere zijn geweest. Echte toppers kennen een of meedere hittegol ven. In deze zomer ontbraken ze, mede veroor zaakt door een weinig optredende hardnekkige oostelijke stroming, afgezien van mei. Onweer kwam sporadisch voor, hetgeen getuigt van grote stabiliteit. Nu inmiddels de bladeren beginnen te vallen en wij terugdenken aan een lied uit de begin jaren zeventig dat luidde: 'Het is weer voorbij, die mooie zomer', zullen we opbouw en de zo mer zelf eens regionaal de revue laten passeren. Dit jaar ging het hogedrukgebied al vroeg op reis. In januari strekte het zich uit van de Azo- ren, via Frankrijk naar de Alpen Daar had men het mooiste weer van de wereld, echter zonder sneeuw. Italië beleefde de droogste winter sinds de klimatologische geschiedenis. Ook bij ons tekende zich een abnormale situatie af. De temperatuur schommelde regelmatig op voorjaarsachtig niveau. Normaal gaan zachte winters gepaard met overvloedige neerslag Immers depressies regeren en laten de regen meters dagelijks vollopen. Dit jaar echter werd de weg voor lagedrukgebieden vroeg geblok keerd. Mei gedroeg zich als een echte zomermaand De zon scheen maar liefst 330 uren, tegen 202 normaal. In de meimaand komt de temperatuur ge woonlijk op 2 dagen boven de 25 graden. Dit keer lukte dat in Barneveld op 7 dagen, in Kootwijk op 8 dagen De maand was kurk droog. Het werd spannend. Zou de eerste zo mermaand juni het juiste ritme weten te hou den of, zoals vaker gebeurt, zou het weerbeeld in juni langzaam wisselvalliger worden? In sommige jaren lukte het niet. In 1980 werd een schitterende meimaand gevolgd door de- pressie-activiteit in juni, die de zomer als ge heel danig afbreuk deed Ook nu dreigde dat Op 30 mei vormde zich boven de Noordzee een depressie die naar de Oostzee verplaatste. De Voor de zwemmers was het weer heerlijk. passage ging gepaard met enige lichte regen, maar dat stelde weinig voor. Wel ging het kwik flink omlaag. In de nacht werd het zelfs koud. Op 1 juni daalde in Barneveld de tempera tuur tot 1 graad in de hut, aan de grond werd - 1.8 gemeten. Het koele en onstandvastige weer van de laatste meidagen zette zich voort begin juni. Dit werd veroorzaakt door de aanwezig heid van een koudeput boven ons land. Het hogedrukgebied op de oceaan trok zich naar het westen terug en de depressies verplaatsten zich over Scandinavië naar het zuidoosten. Een koele noordwestenwind was het gevolg Dit soort situaties wordt ook wel eens de 'Europese Moesson' genoemd, meestal optredend half juni. De Veluwe werd op 3 juni op moessonachtige regens getrakteerd. In Kootwijk viel in een etmaal 50 mm neerslag. Zwartebroek kreeg slechts 27 mm. Juni startte dus slecht, maar de inzinking was van korte duur. Vanaf de 9e keerde de zomer terug Depressies op de oceaan stuwden grote hoe veelheden warme lucht in de bovenlucht naar West-Europa. Hierdoor kreeg het hogedrukge bied op de oceaan wederom vleugels en haalde zijn ankers in. Het breidde zich opnieuw uit naar het oosten, richting Scandinavië In het midden van de maand werd de oceaan afgeslo ten voor depressies, die als reisdoel het vaste land hadden. Een gordel van hogedruk vanaf de Azoren via de Britse Eilanden naar Scandinavië deed de deur op slot. Fraai zomerweer was het ge volg bij ons. Op de warme zandgronden van Kootwijk en Hoenderlo werden 13 zomerse da gen genoteerd. Er viel in deze maand veel meer neerslag dan in mei. Verantwoordelijk waren buien. Frontale neerslag kwam nauwelijks voor. Het natste station werd Kootwijk. Daar viel 115 mm regen, tegen 71 mm normaal. In Terschuur viel 82.4 mm. De hooimaand zette de zomerse tendens voort. Rond de 10e echter kwam er opnieuw een in zinking. Op die zondag vielen zware buien. In Voorthuizen werd 9 mm afgetapt, maar in Nij- kerk 19. Ook in Ederveen kwam het nodige water uit de lucht. De eerste algemene tropi sche dag viel op zaterdag 22 juli. Barneveld noteerde die dag 31.8, Kootwijk 32.5 en Voort huizen bijna 33 graden. Onweer kon niet uit blijven en op de zondag eropvolgend trok een gebied met onweersbuien over onze regio. De zomer herstelde zich echter snel. Vrijwel alle stations in ons gebied bleven beneden de normale hoeveelheid neerslag voor deze maand. Kootwijk kreeg 51 mm, Barneveld 60 en Zwartebroek 59 mm. Even leek het erop dat begin augustus westelijke stroming zou doorbreken. Maar! hogedrukgebied, zich tijdelijk teruggetrokl hebbend boven de Azoren, kwam tijdig te hu De zomer bleef in takt en het aantal wai en zomerse dagen steeg dagelijks. August kenmerkte zich vooral eerst door drocj Maar op 8 augustus was het noodweer op Veluwe. In Uddel stonden de straten 1 evenals in Putten. In Kootwijk vielen hageL' nen zo groot als knikkers. Op zondag 201 gustus werd overal in de provincie ween tropische dag genoteerd. Veel stations kwal op 31 graden en hoger. De maand en ook zomer eindigde somber met gematigd zom weer. In het begin leek het weerbeeld veel opt van 1976. De droogte begon al vroeg en ook maand mei dit jaar deed zich voor als eened zomermaand. Maar naarmate de zomer vord de kwamen er afwijkingen. In 1976 werd de luchtdrukverdeling voon melijk bepaald door hogedruk boven Scan navie en wel hogedruk vanaf de Azoren 1 Scandinavië. Dit jaar kwam dat uitsluite voor in mei en juni. Toen in 1976 het hogedrukgebied Noord Eui pa niet meer kon bereiken, werd een brugs slagen vanaf de oceaan naar Midden Europ Dit voorval deed zich deze zomer minder vs voor De westelijke stroming werd daardo niet geheel afgesnoerd en bleef aktief bovenj noordelijke oceaan, inclusief Scandman Daardoor kwam de zomer herhaaldelijk in i problemen. Het hardnekkige hogedruksystei op de oceaan kwam echter steeds op tijd hulp. De droogte in 1976 was nijpender, door» langdurig uitblijven van neerslag. In deze» mer viel er regelmatig water, veelal grillig1'8 deeld. De droogte was dan ook meer lokaal ZOMER 1989 1976 Aantal zomerse dagen Barneveld 30 46 Kootwijk 34 Gemiddelde temperatuur Barneveld 16.7 18.4 Kootwijk 17.3 Neerslag Barneveld 210 113 Kootwijk 235 1947 53 18.7 174 NORMAAL 15 16.0 234

Leusder Krant | 1989 | | pagina 12