T kollege tolereert illegale nieuwbouw lummeltjeshonk kan iu snel verdwijnen Gemeentelijke bijdrage OBD staat ter discussie Inspraakmogelijkheid voor bewoners Zwanenburgen Munnikhove-Bosveld Wijkbewoners verontwaardigd over opheffing busdienst azen in het juridische net maken ingrijpen moeilijk e Bongerd krijgt nieuw kunstwerk Ontwerp-bestemmingsplannen 1989 ter inzage in gemeentehuis Jeugddienst GEEN PANIEK! plaatselijk nieuws WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 (van de redactie) SDEN - Bet college van B&W is niet van plan op te treden ,B het gebruik van de woning van een Leusdense aannemer iet terrein van het voormalige restaurant Van der Wiel aan [jmersveldseweg. Ondanks de vele haken en ogen die er de totstandkoming van de woning kleefden, waarbij de van de woning in afwijking van de verleende bouwver- jjng er één is, wil het college de toestand laten zoals zij is. wil zeggen dat de aannemer, Bloemendal, zal worden geschreven een nieuw bouwplan in te dienen, die als basis ,oeten dienen voor een definitieve, aan de feitelijke situa- gepaste bouwvergunning. pot - tas1 de nieuwe situatie uiteinde- il ajn geformaliseerd (en ge- voorgeschiedenis zal daar iele gezien het laatste woord met over gezegd zijn), komt procedure ten einde, die aan lonten stevig rammelde. De van de huidige problemen is »t begin van de jaren tachtig gd, toen de boerderij op de ersveldseweg werd verkocht 'an der Wiel er een exclusief lUrant in vestigde. Hoewel het in het vigerende Tlitbrei- splan in Hoofdzaken' uit 1966 at moment nog een agrarische ynming had, die strijdig was de vestiging van een restau- werd vooruitlopend op het [»e bestemmingsplan 'Paar- naat' ontheffing van de agrari- bestemming verleend. In het rerp-bestemmingsplan 'Paar- denmaat' werd tevens rekening gehouden met de mogelijkheid van de bouw van een dienstwoning op het terrein. Immers, de boerderij (in feite het restaurant) had zijn woonfunctie verloren, zodat de ex ploitant van het restaurant de mo gelijkheid werd geboden elders op het terrein te gaan wonen. In 1983 werd daarom positief geadvi seerd op een aanvraag van Van der Wiel mettertijd een dienstwoning bij het restaurant neer te zetten. In 1984 diende Van der Wiel bij de gemeente een aanvraag voor een bouwvergunning in voor een bedrijfswoning, waarop het colle ge van Gedeputeerde Staten een verklaring van geen bezwaar afgaf. (GS moest een dergelijke verkla ring afgeven, omdat er in strijd met de geldende bestemmingsplannen werd gehandeld). Het voormalige restaurant Van der Wielaan de Hamersveldseweg met links het pand van aannemer Bloemendal. De gemeente wil de situatie, die in strijd met de intenties is ontstaan, formaliseren. Tot zover is er weinig aan de hand, ware het niet dat uiteindelijk iemand anders dan de exploitant van de boerderij (het restaurant) gebruik maakte van de bouwver gunning (in dit geval aannemer Bloemendal, die daar een woon huis met kantoorruimte vestigde). Juridisch blijkt tegen die construc tie weinig in te brengen, omdat in het positieve advies op de aan vraag van Van der Wiel voor de bouw van een woning niet uitdruk kelijk werd vermeld dat het om een dienstwoning moest gaan (hoewel daar wel van werd uitgegaan). Aan de mogelijkheid van de huidige constructie werd eenvoudig niet gedacht. In dat advies, (vastgelegd in een brief uit 1983) werd wél ge sproken over een 'bedrijfswoning'. Die term is echter te vaag om een duidig geïnterpreteerd te kunnen worden als een bedrijfswoning ten behoeve van het restaurant. Nu is het pand ook een bedrijfswoning (woning met kantoor), maar zonder enige relatie met het oorspronkelij ke bedrijf. Het strijdpunt wat is ontstaan draait om het feit dat er via een omweg woningbouw wordt ge pleegd in een gebied, waarin dat eigenlijk niet was bedoeld, c.q. toe gestaan. De angst bestaat, dat een meuwe exploitant van het voorma lige restaurant Van der Wiel alsnog op hetzelfde terrein een dienstwo ning wil neerzetten. De feitelijke overdracht van het restaurant heeft al plaatsgevonden en de veronder stelling dat de nieuwe eigenaar bij de koop van het restaurant op het terrein dacht te kunnen bouwen, lijkt met denkbeeldig. Hoewel in een ambtelijk stuk wordt gesteld dat de mogelijkheid voor de bouw van nog een woning op het terrein moet worden uitgesloten, is het uit eindelijk nog maar de vraag of die interpretatie van de voorliggende plannen ook zal worden overgeno men door hogere be stuurs- en rechtscolleges, als het op een pro cedure aankomt. BOUWVERGUNNING Maar ook de afwikkeling van de bouw van het omstreden pand op het terrein van Van der Wiel is aan kritiek onderhevig. Zo bleek op ingrijpende wijze de hand te zijn gelicht met de tekeningen, beho rende bij de afgegeven bouwver gunning. De woning is ten opzichte van de situatieschets van de ver gunning gespiegeld gebouwd. De garage zit nu rechts en niet links, terwijl een oorspronkelijk rechts geprojecteerd uitbouwtje vice ver sa verhuisde naar de rechterzijde van het pand. Door de spiegeling is de indeling van de woning veran derd en dientengevolge ook de ge velindeling. Verder is aan de ach terzijde een kleine open ruimte ge bouwd, in afwijking van de oor spronkelijke tekeningen. Om de meuwe situatie te formali seren, werd een gewijzigd bouw plan ingediend, maar controle leer de dat ook van deze plannen werd afgeweken. Gevolg van die afwij king is bijvoorbeeld dat op een enkel onderdeel met wordt vol daan aan de eisen van de Bouwver ordening (te weinig licht in twee slaapkamers). VOORSTEL In een uitgebreid voorstel aan de raad, komt het college van B&W tot de conclusie dat tegen de gang van zaken niet zal worden opgetreden. Het feit dat de woning anders werd gebouwd, dan aanvankelijk werd voorgeschreven, weegt volgens het college met zo zwaar dat er opgetreden dient te worden. De huidige situatie stuit volgens het college niet op al te grote planolo gische bezwaren. Het karakter van het gebied in kwestie zou door de huidige bebouwing niet meer wor den aangetast dan anders het geval zou zijn geweest. Bovendien ziet men in het feit dat de worung inmiddels is neergezet aanleiding met op te treden tegen de huidige functie van het pand, die niet als 'bedrijfswoning' in de oor spronkelijke zin van het woord kan worden begrepen. Wel zal Bloe mendal worden aangeschreven de bouwtekeningen dusdanig te wijzi gen, dat ze in overeenstemming komen met de sitatie zoals die nu bestaat. Ten aanzien van de afwij kingen ten opzichte van de norm van de Bouwverordening wordt geëist dat de situatie wordt aange past. Het college verwacht boven dien dat er voldoende waarborgen zijn om te voorkomen dat er meer woningen op het terrein zullen wor den gebouwd. Morgen (donderdag) krijgen de raadsleden de eerste kans zich over het huidige collegevoorstel uit te spreken. Met name uit de hoek van Leusden'85, dat eerder vragen over de kwestie stelde, lijkt stevige kritiek op de gang van zaken te verwachten, hoewel de oorsprong van de problemen al dateert van voor het aantreden van het zittende college. (door Marianne de Valck) ISDEN - De commissie onderwijs sociale zaken en milieu is indagavond akkoord gegaan met de regelingen noodzake- om de huisvesting in één gebouw van één basisschool te liieren. Wanneer de plannen zijn uitgevoerd zal dit bijvoor- fl kunnen betekenen dat het nu nog in gebruik zijnde meltjeshonk in Achterveld leeg zal komen. Dat opent wbeeld perspectieven voor de bibliotheek. Dit werd een ie gevolgen genoemd van de vaststelling van het over- t vermeerdering huisvesting basisscholen 1991 tot en met .waarmee de commissie OSM maandagavond kon instem- Protestants-Chnstelijke basis school De Groenhorst krijgt een nieuw hekwerk voor ƒ3.085,- en openbare basisschool De Bongerd krijgt een nieuw kunstwerk voor 6.900,-. Het oude kunstwerk, een appel aangeschaft van de 1 procent regeling, was door vandalisme ver nield. Enige jaren geleden werd het daarom naar de gemeentewerf gebracht. Wat er daarna gebeurde, daarover lopen de meningen uit een. Waarschijnlijk is het bij ver gissing vernietigd, dan wel wegge rot. In ieder geval is de appel op. De Bongerd wil nu drie betonnen "bomen' als herkenning voor de school. De gemeente heeft de daarvoor noodzakelijke zelfwerk zaamheid van de ouders gewaar deerd en heeft 900,- aan het door de verzekering uitgekeerde be drag toegevoegd om realisering mogelijk te maken. De commissie leden gingen hiermee zonder noe menswaardige discussie mee ak koord. Niet akkoord ging de gemeente met de aanvraag door openbare school De Heerd voor een krediet waarmee nieuwe bureauladen aan geschaft zouden moeten worden. De Heerd was bij de aanvraag uit gegaan van het aantal laden dat bij aanschaf aanwezig was. Twee per bureau. Inmiddels heeft de bezuini ging toegeslagen en vergoedt het Rijk slechts één la per bureau. Daaraan wensen gemeente en commissie OSM zich te houden. De Medezeggenschapsraad van de Heerd kan hier niet zonder meer mee akkoord gaan. Nader overleg volgt. LEUSDEN - Een moeilijk verhaal op de agenda van de commis sie onderwijs, sociale zaken en milieu, vormde de voorgestelde beleidswijzigingen voor de Onderwijs Begeleidings Dienst (OBD). De OBD is een regionaal orgaan waar iedere basis school gebruik van kan maken. Tot nu toe heeft de overheid geen invloed kunnen uitoefenen op de besteding van de gelden door de OBD. De gemeente Lensden maakt zich sterk voor een gedifferentieerder beleid waarbij sterker dan tot nu toe het geval is, kan worden ingespeeld op de afzonderlijke behoefte van de verschillende scholen. Nu biedt de OBD een soort verzekeringspakket waaruit iedere school kan kiezen. De OBD ziet de noodzaak tot verandering niet erg in. De regionale bestuurders proberen tot een overeenkomst te komen met het OBD via een nieuwe financiële regeling. Grote vraag is daann werd door alle commissieleden wat de scholen kunnen verwachten noodzakelijk geacht om te kunnen bij het door het OBD samengestel de basispakket waarmee een so bere dienstverlening wordt aange duid. Inhoudelijk inzicht hienn bepalen voor welke extra voorzie ningen de scholen eventueel zelf standige contracten met het OBD kunnen afsluiten: Contracten die door de gemeente vergoed zullen moeten worden. Over de inhoud van dit basispakket had de OBD tot nu toe onvoldoende duidelijkheid kunnen verschaffen. Hoewel de dienst nadrukkelijk heeft aangege ven met de tot nu toe ontvangen bedragen in de nabije toekomst niet meer uit de voeten te kunnen. De OBD is bang dat de voorgestel de wijzigingen bemoeienis inhou den op de begeleiding van met name het bijzonder onderwijs. Vol gens Com Verduin is deze angst onnodig en kan een school alleen maar voordeel hebben van het kunnen afsluiten van afzonderlijke contracten. Duidelijk werd dat het overleg tussen de verschillende betrokkenen niet van een leien dakje gaat. De bespreking in de commissie OSM was noodzakelijk om ener zijds de commissie inzicht in de stand van zaken te geven en ander zijds de wethouder van argumen ten te voorzien, waarmee ze de on derhandelingsbesprekingen m zou kunnen gaan. In de komende maanden zal het lokaal, regionaal en het overleg met het OBD voort gaan. De commissieleden waren het in dit stadium met de wethou der voor onderwijszaken, me vrouw Verduin, eens. Harm Offe reins (GPV/SGP) was daarbij bij zonder duidelijk: „Geen sterveling kan nu zien hoe efficient ze werken. Het is eigenlijk niet meer van deze tijd dat verantwoordelijke clubs, waann zulke grote bedragen om gaan, nauwelijks worden gecon troleerd." LEUSDEN - In verband met de ker mis die van 12 tot en met 16 septem ber wordt gehouden, kan de par keerplaats aan de zuidkant van de Hamershof niet gebruikt worden. De marktkramen zullen om de zelfde reden op vrijdag 15 en zater dag 16 september worden ver plaatst naar de parkeerplaats ten zuiden van De Korf. LEUSDEN - In de kelder van het gemeentehuis wordt op 11 en 12 september van 19.30 tot 21.30 uur een expositie gehouden over de ontwerp-bestemmingsplannen 'Zwanenburg 1989' en •Munnikhove-Bosveld 1989'. Er is voor beide wijken een gede tailleerd bestemmingsplan in voorbereiding, waarvan bewo ners en andere belangstellenden kennis kunnen nemen. Het is ook mogelijk op de plannen te reageren. Medewerkers van de gemeente Leusden zijn bij de expositie aanwezig om informatie te verstrekken. Daarnaast kunnen belangstellenden een sa menvatting van de plannen op schrift krijgen. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te I hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met u onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17 30 en 18 30 uur), 'el 033-945272 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze "Spekteur bezorging, overdag 03420-94206 I Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- JNf van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost ƒ7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 115,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). Dkunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU-Krantenkomblnatie te Barneveld. LEUSDEN - In de Marcuskerk wordt zondag 10 september een jeugddienst gehouden. De dienst, die geleid wordt door ds. Flink, begint om 10.30 uur. Het thema van de jeugddienst is: mensen hebben mensen nodig. Medewerking wordt verleend door Reformation en de kinder- cantonj. Tijdens de expositie zijn voor dat doel inspraakbrieven te verkrijgen die voor 27 september ingeleverd moeten worden. Alle bewoners van desbetreffende wijken hebben schriftelijk een uitnodiging gekre gen voor de expositie. Wie niet in de gelegenheid is op 11 of 12 sep tember te komen, kan ook op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur van 13 tot en met 22 september naar het gemeentehuis komen. BESTEMMINGSPLANNNEN De wijk Munnikhove-Bosveld is in de jaren 1982, 1983 en 1984 ge realiseerd, Zwanenburg in 1982. De ontwikkeling van de wijken was vastgelegd in het globale bestem mingsplan 'Leusden-centrum tweede fase'. Een nadere uitwer king van de globale plannen is echter nooit vastgesteld. Nu de wij ken een aantal jaren bestaan, blijkt het aantal aanvragen voor bouw vergunningen toe te nemen. Het gaat daarbij om vergunningen voor de bouw van schuurtjes, garages, woninguitbreiding en dergelijke. De beoordeling van die aanvragen geschiedt via een vaste bestuurlij ke procedure, maar toch levert dat nog rechtsonzekerheid op. Daar om liggen nu de ontwerp-bestem mingsplannen 'Munnikhove-Bos veld 1989' en 'Zwanenburg 1989' klaar waarin de bestemmingen van de in het plan aanwezig bebouwde en onbebouwde gronden voor de komende tien jaar geregeld zijn. In de ontwerp-bestemmings plannen worden de bebouwings mogelijkheden op vier manieren geregeld. Bebouwing die geen hin der veroorzaakt voor de omwonen den is toegestaan. Sommige be bouwing kan hinder opleveren, maar dan kunnen er eisen gesteld worden aan ligging en vormge ving. Wanneer bebouwing om ver schillende redenen hinderlijk is, kan er een vnjstellingsprocedure worden gestart, met inspraak voor belanghebbenden. En dan is er tot slot bebouwing die als uitzonde ring op sommige plaatsen eventu eel onder bepaalde voorwaarden kan worden toegestaan. Daarvoor is een vnj zware wijzigingsproce dure opgenomen. In de wijk Munnikhove-Bosveld is er tevens een mogelijkheid om carports te bouwen. Maar dat kan niet in alle voor- of zijtuinen toeg- staan worden. In een toelichting op het ontwerp-bestemmingsplan wordt een beeld gegeven van de tuinen waarin een carport ge bouwd kan worden, mits deze vol doen aan bepaalde eisen van wel stand. OPENBARE RUIMTE In de wijk Zwanenburg zijn veel groenvoorzieningen. Binnen de wijk ligt een moerasbosje dat een overblijfsel is van een groter moe rasbos. Het moerasbosje had aan sluiting met het natuurgebied de Schoolsteegbosjes. Het overblijfsel heeft de bestemming 'natuurge bied' gekregen. De straten in beide wijken heb ben in het bestemmingsplan de be stemming 'woonstraten' gekregen, met uitzondering van de Landjon ker en de Benedictijnenhove. Deze wegen hebben een zogenaamde bovenwijkse betekenis. Ze verzor gen de aansluiting met andere hoofdwegen. De Landjonker en de Benedictijnenhove krijgen dan ook de bestemming 'wegen'. De eerder genoemde bestemming 'woon straten' omvat niet alleen de rijbaan maar ook de trottoirs, parkeer plaatsen, groenstroken en speel plaatsen. Er blijft een mogelijkheid om deze openbare ruimte opnieuw in te richten wanneer dat nodig mocht zijn. Mocht die herinrichting ingrijpend zijn, dan kan er een in spraakprocedure gestart worden. Zowel Zwanenburg als Munnik hove-Bosveld hebben maatschap pelijke voorzieningen zoals scho len. Deze voorzieningen zullen naar het laat aanzien de komende tien jaar gehandhaafd blijven. Mochten, als gevolg van een teruglopend leerlingenaantal, de gebouwen leeg komen te staan, dan is het mogelijk daar eventueel ander ac tiviteiten in onder te brengen. Hier bij wordt gedacht aan sociaal-cul turele activiteiten. Daartoe moet het bestemmingsplan wel gewij zigd worden door burgemeester en wethouders. (advertectie) De Flint heeft nog een nieuw programma boekje voor u klaarliggen Neem snel een abonnement. Bel: 033-751184. De Flint LEUSDEN - In de wijken De Wetering en Al andsbeek-oost is veel verontwaardiging over de nieuwe VAD-dienstregeling van lijn 117 en 118. Eerder kwamen er al klachten van bewo ners van de wijk 't Ruige Veld. Een aantal bewoners had bezwaar tegen de komst van een bushalte. Daar zal een nieuwe route voor de bussen komen. Het probleem in De Wetering en Aiandsbeek-oost is van geheel andere aard: de buslijn in beide wijken wordt opgeheven. In de nieuwe route is het traject Middenweg/Asschatterweg en de lus bij het Valleikanaal vervallen. En dat vinden de bewoners van De Wetering en Alandsbeel-oost on aanvaardbaar. Zij vinden dat ze be roofd zijn van goed openbaar ver voer. De bewoners hebben protest aangetekend en een brief opge steld, die massaal is ondertekend. Er zijn twee hoofdbezwaren. Ten eerste is de afstand tot de dichtstbij gelegen halte onaanvaardbaar lang. De loopafstand kan oplopen tot zo'n vijftien minuten. Dit is met name een probleem voor ouderen en minder zelfstandigen. Behalve dat het openbaar vervoer duurder is geworden, wordt het nu ook nog eens minder bereikbaar. De bewo ners hebben ten tweede een be zwaar tegen de wijze waarop de regeling tot stand is gekomen. De beslissing tot wijziging is opge legd. Openbaar vervoer is volgens hen dienstverlening, maar met de- genenen aan wie de dienst ver leend wordt, is geen overleg ge weest. Volgens de bewonersgroep treft de maatregel de mensen per soonlijk en past deze op geen en kele manier in het politieke streven naar stimulering van het openbaar vervoer door betere toegankelijk heid. De bewoners hopen dat er een open gesprek zal komen met de verantwoordelijke betrokkenen zodat zij de gelegenheid krijgen hun bezwaren verder uiteen te zet ten.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3