Ontspannende activiteiten Bewegen in 't water !afé de Hessenkar heeft ieuwe eigenaar en kar Bloeddonor avond Ik ben niet eens gebeld!" Schrijfmiddag Amnesty jaatste uitgave van 'de Seniorenwijzer' KPO bezocht Scheveningen plaatselijk nieuws WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 UW-Seniorensoos in Leus den-Zuid. Van 14.00 tot 16.30 uur kunnen senioren terecht in de kantine van sportvereni ging RODA, Burg. Buinink- park. UW-Seniorensoos in Leus den-Centrum. Hier komen de ouderen bijeen in de WOL- boom, Hamersveldseweg 2a van 13.30 tot 16.30 uur. Seniorenkaartclub Geertru- dishof. Men komt bijeen in „de Kom", naast de St. Jozefkerk, van 14.30 tot 17.00 uur. Donderdag: Semorensoos Achterveld. Van 13.30 tot 16.30 uur kunnen ouderen terecht in Ons Ge bouw, waar zij vooral samen kaarten Handwerkclub Leusden- Centrum van de Zonnebloem. Ouderen die willen handwer ken komen bijeen van 13.30 tot 16.30 uur in de WOLboom, Ha mersveldseweg 2a. Andere activiteiten: Naast de reeds vermelde ontspanningsmogelijkheden kan men van maandag tot en met vrijdag terecht m het ont moetingscentrum voor oude ren De WOLboom, Hamers veldseweg 2a, van 9.30 tot 11.30 en van 13.30 tot 16.30 uur. Ook Kruisvereniging Leus den-Achterveld heeft de oude re Leusdenaren iets te bieden, zoals Ouderengymnastiek. Een speciaal op ouderen afge stemde gymnastiek. Zowel in Achterveld, in Leusden-Zuid als in Leusden-Centrum wordt dit „Meer bewegen voor oude ren" gegeven. Inlichtingen bij de Kruisgebouwen. Uiteraard doen ook veel ou deren mee aan de aktiviteiten van de verschillende sportver enigingen en aan cursussen van Latent Talent (deze keer worden ook enkele cursussen 's morgens gegeven). Een parlementslid, dat straks met meer terugkeert - na een jarenlang ijverig lidmaat schap van de Tweede Kamer - werd geïnterviewd voor de ra dio. Zij had al een jaar geleden afscheid genomen van een commissie. „Tot mijn stomme verbazing en teleurstelling heeft mijn opvolger in die com missie mij nooit geraadpleegd, terwijl ik toch van de hoed en de rand weet.De interviewer vertelde daarop van een wet houder, die na negen jaar die functie te hebben gehad, een andere functie buiten de ge meentepolitiek had aanvaard. Deze oud-wethouder had hem eens gezegd: „Afh opvolger heeft me niet één keer ge beld!" Ik denk, dat heel veel VUT- ters en gepensioneerden de zelfde ervaring hebben. Je hebt jaren in een bepaalde functie gewerkt en veel erva ring en kennis van zaken ge kregen. Je wordt mm of meer feestehjk vaarwel gezwaaid bij je overgang naar de VUT of het pensioen. Je hebt een aantal aantekeningen achtergelaten voor je opvolger, hem of haar soms zelfs een tijdje ingewerkt en je zeg tegen je opvolger: „Als je nog wat wilt weten, bel me gerust op.Misschien heeft die opvolger je wel gevraagd: „Mag ik contact met je opne men als ik ergens mee zit, of als ik nog wat informatie wil hebben? Jij bent zo goed op de hoogte. "Natuurhjk zeg je daar op: „Pnma, bel me gerust op." En wat gebeurt in negen van de tien gevallen? Je kunt op een telefoontje wachten tot je een ons weegt. Je opvolger belt je nooit op, met één keer. Natuurhjk ben je dan teleurge steld. Je krijgt immers het ge voel: ze hebben me niet meer nodig. Als je nogal gauw de pressief bent, denk je zelfs: ze waarderen me niet! Al pratend met een paar an dere VUTters en gepensio neerden kwamen we tot een verrassende contstatermg. Wat bleek? De meesten van ons hadden hun voorganger ook nooit om raad gevraagd! We waren bhj geweest met een inwerkperiode of met achtergelaten aantekerungen, maar daarna hadden we zoiets als: „ik moet het zelf doen, la ten zien dat ik die functie op eigen kracht en met eigen ca paciteit aankan". Ook speelde een rol: ik wü het werk op mijn eigen manier doen, ik wil geen naaper zijn, ze moeten maar accepteren dat ik een eigen manier van managen, van lei ding geven, van omgaan met anderen heb. Als VUTter word je meestal niet gebeld door je opvolger, maar veel VUTters en gepen sioneerden hebben zelf ook hun voorganger niet om raad gevraagd, en we hebben er geen moeite mee om dat laat ste te vergeten! VUTter ACHTERVELD - Evenals voor gaande jaren zal de plaatselijke EHBO afdeling ook dit jaar weer een bloedafname avond organise ren. Een ieder van 18 tot 65 jaar zal in de gelegenheid worden ge steld bloed te geven, waarmee eventueel een medemens kan worden gered. De bloedafname zal plaatsvinden op dinsdagavond 12 september in Ons Gebouw, Hessenweg 214 te Achterveld van 19.00 - 21.00 uur. Op deze avond wordt ook de ge zondheid van de bloedgever in acht genomen. Men wordt ver zocht een vragenlijst in te vullen en er wordt een bloedprikje gege ven voor het eventueel vaststellen van bloedarmoede. Ook zal de bloeddruk worden gemeten. Dit alles is voor de veiligheid van de donor Degene die het laatste jaar een ernstige ziekte, operatie of zwan gerschap hebben meegemaakt en ook vrouwen die zwanger zijn, moeten zich deze maal niet voor bloedafname opgeven. Bij twijfel kan men de huisarts raadplegen. Vorig jaar hebben veel mensen hun bloed afgestaan. Ook dit jaar wordt er een grote opkomst ver wacht. De organisatoren hopen dit jaar weer boven het aantal van vo rig jaar uit te komen. Zoveel mogelijk zullen de inwo- LEUSDEN - Iedere tweede maan dag van de maand houdt de afde ling Leusden van Amnesty Inter national een schrijfmiddag. Binn- nekort start het seizoen. Op maandagmiddag 11 september is het weer mogelijk brieven te schrijven ten behoeve van gewe tensgevangenen in verschillende landen. ners van Achterveld en Stouten- burg huis-aan-huis worden be zocht, waarbij men zich kan opge ven. Heeft men door omstandig heden geen huisbezoek ontvan gen, dan is men de dinsdagavond toch van harte welkom. De EHBO hoopt dat naast nieuwe donors, de donors van vorig jaar weer allen aanwezig zullen zijn. Door automatisering bij het cen traal laboratorium is het mogelijk geworden donors van vong jaar een uitnodiging te zenden. Bij de uitnodiging treft men de be treffende vragenlijst aan die bij komst meegebracht dient te wor den. Bij het huis-aan-huis bezoek zullen de leden van de EHBO vereniging tevens de donatie en/of giften in nen. Zoals men ongetwijfeld weet wordt dit geld besteed aan ver- bandmatenaal, oefenmateriaal, onderhoud en inrichting van ver- bandposten enzovoorts. Door het bestuur van de ver eniging wordt een oproep aan de leden van de vereniging gedaan deze avond te komen helpen. Hoe meer hulp er is, des te vlotter zal alles kunnen verlopen. NIEUWE EHBO CURSUS In de maand oktober zal de EHBO Achterveld met een nieuwe cur sus van start gaan. Voor opgave en/of inlichtingen kan contact worden opgenomen met de se cretaresse van de vereniging me vrouw Chr. Jansen-Kitselaar, tel. 03425-1589. Iedereen die mee wil schrijven kan tussen 13.00 en 15.00 uur te recht in De Kit, Geertrudishof 29. Voorbeeldbrieven, schrijfmate riaal en postzegels zijn aanwezig. Er worden overigens geen schrijf- avonden meer georganiseerd. Op 23 september is er een schrijfmanifestatie in De Kom, waar de schrijfabonnementen worden geïntroduceerd. Daardoor wordt het mogelijk thuis bneven te schrij ven. Een dezer dagen is het septembernummer van de Senio- enwijzer verschenen. Dit blad, speciaal voor houders van en 60+ Seniorenkaart van de Nederlandse Spoorwegen, wdt volgend jaar april vervangen door wat NS noemt een nieuw, schitterend en kleurrijk magazine". Bovendien togen vanaf diezelfde datum de houders van een Senio- enkaart niet meer in het spitsuur reizen, tenzij ze het roordeel van de korting op de prijs laten schieten. protesteerd tegen deze aan tasting van eens gegeven mo gelijkheden, waardoor het moeilijk wordt om door een vroeg vertrek - vóór 's mor gens 9 uur - op een goedkope manier een ver familielid op te zoeken en weer tijdig naar huis te rijden. Volgens het weekblad voor de NS „Koppeling" van 18 au gustus 1989 wil NS voor het eind van dit jaar 425.000 Senio renkaarthouders hebben. Te vens wordt benadrukt: „Ver geleken bij de Jongerenkaart en de Rail-Aktiefkaart blijft de 60+ Seniorenkaart trouwens voor de klant nog steeds de aantrekkelijkste: hij is het De Nederlandse Spoorwe- |en gaan 1 april 1990 een aan- a1 veranderingen invoeren voor zo'n 400.000 oudere trein reizigers. Hoewel NS het heeft iver „aanpassen reistijden 50+ Seniorenkaart" en „de louders van de Seniorenkaart mjgen als gevolg van de drukte in de trein dezelfde rechten als andere vaste klan ten" noemen ouderen zelf het ,de Spoorwegen hebben ons eerst met allerlei kortingen en tot treingebruikers gemaakt en nu ze ons als klanten binnen hebben, gaan de Spoorwegen Hons bepaalde mogelijkheden ireer ontnemen". De Ouderen- Jonden hebben dan ook ge- goedkoopst in aanschaf en heeft zeven keuzedagen, waarop vrij gereisd mag wor den." Daarnaast krijgt men 40 procent korting op enkele rei zen en dagretours. MAGAZINE Momenteel kan men het blad Seniorenwijzer halen bij de loketten van de Spoorwe gen en ook in veel gemeente huizen en in Leusden ook in de WOLboom. Het september nummer van dit blad geeft al lerlei nieuws en tips voor 60+ Seniorenkaarthouders. In deze Seniorenwijzer wordt de aan dacht gevestigd op het radio programma Vroege Vogels, Hofjes in Leiden, Nieuwe herfstmode voor dames en he ren, Bankzaken en allerlei uit stapjes en speciale arrange menten. Men kan nu nog ge bruik maken van de coupons in het boekje Voordelig Uit, dat men kreeg bij aankoop van een Seniorenkaart. Vanaf 1 apnl worden deze twee uitgaven, de Seniorenwij zer en het boekje Voordelig Uit, vervangen door één nieu we uitgave: een, nu nog naam loos, magazine. Als vaste klant van de NS worden de Senio renkaarthouders voortaan via dat magazine „uitgebreider en actueler geïnformeerd". Bo vendien krijgt men dit blad persoonlijk, gratis, thuisge stuurd. Dit nieuwe blad zal te vens allerlei aanbiedingen be vatten voor voordelige dagjes uit. Om dit meuwe magazine te ontvangen dient de NS te be schikken over het adres van de 60+ Seniorenkaarthouders. In het nummer van de laatste Seniorenwijzer bevindt zich een adres-formulier, dat men kan gebruiken om zich te mel den. Een oudere reageert op deze veranderingen met: „Ik kan me best voorstellen, dat de Spoorwegen meer willen be zuinigen en zo meer gaan ver dienen, maar dat dat via ons moet gaan zit me niet lekker." LEUSDEN - Na de vakantiemaanden beginnen eind augustus of begin september weer de speciaal voor ouderen georgani seerde ontspanningsmogelijkheden. Ook in de gemeente Leus den starten weer het kaarten, praten, biljarten, rummycuppen, handwerken, sjoelen en andere ontspannende activiteiten. Een aantal van deze activiteiten zetten wij op een rij. Hoewel de meeste ouderen hun tijd niet meer indelen naar gewone werkweken en vakantie, wordt hun leven toch mede bepaald door de vakanties van de scholen en bedrij ven. In die min of meer officiële vakantieperiode zijn veel ontspan ningsmogelijkheden voor ouderen gestopt, o.a. omdat de vrijwilligers die bij die ontspanningen een rol spelen ook op vakantie zijn. Die vrijwilligers zijn nu terug en dus starten ook de ontspanningsbijeen komsten weer. PROGRAMMA Zoals elders op deze pagina wordt bencht, kunnen senio ren op maandag en dinsdag 's morgens meedoen aan „Bewe gen in 't water voor ouderen". Dinsdag: Handwerkclub Achterveld van de Zonnebloem. Er wordt door de ouderen gehandwerkt 's morgens van 9.00 tot 11.30 uur in „Ons Gebouw". lemers aan 'Bewegen in 't water'hoeven niet te kunnen zwemmen. Met allerlei oefeningen m 't water, I verleiding van de badmeester, zorgen vooreen beweeghjk hchaam. „En dan is er koffie. "Na een plezierige inspanning in het water gemeten de 'zwemmers'en de 'zwemsters' van een ontspannend kopje koffie met elkaar. deze in weer en wind op het dak had gestaan, verdwenen. Dit aan bod werd door ons met beide han den aanvaard." Tijdens de ope ningsreceptie werd de betref fende Hessenwagen op het dak geplaatst. Op het moment dat de wagen getrokken door een paard arriveerde, werd ook het eerste fust bier aangevoerd. Andy: „Dit werd door ons in ontvangst geno men en achter de bar gebracht. Wel een hele til hoor. Hieruit werd het eerste glas bier van die avond getapt. Het is een hele fijne recep tie geworden waar veel belang stelling voor was. We hebben heel veel geschenken ontvangen en heel veel bloemen waar we heel dankbaar voor zijn. LEUSDEN - „Misschien gek dat ik het zeg, maar ik ben blij dat de vakantiemaanden voorbij zijn, want nu ga ik weer heerlijk elke week naar het zwembad om samen met andere ouderen een half uur te zwemmen. En vergeet het koffiedrinken na afloop niet." Deze uitspraak van een zwemmende senior maakt duidelijk hoe groot het succes is van het „Bewegen in 't water voor ouderen". Ruim 150 senioren zijn deze week, na twee maanden zwemvakantie, weer in zwembad Octopus begonnen met hun wekelijks zwemhalfuur. Elke maandagmorgen hou den drie groepen senioren hun conditie op peil in het zwem bad. Om 10.45 uur start de eer ste groep voor een half uur bewegen in het water. Zodra zij het water hebben verlaten komt de tweede groep in actie. Als die zich gaat afdrogen gaat de laatste maandaggroep te water. Op woensdagmorgen be gint er een groep om 11.15 uur met zwemmen. Een tweede groep volgt om 11.45 uur. Tij dens deze uren is het water speciaal verwarmd, zodat een aangename temperatuur het gemakkelijk maakt om allerlei oefeningen te doen. Deskundi ge leiding hierbij zorgt dat de senioren op verantwoorde wij ze werken aan het fit blijven of fit worden. Leden van de Urne van Vrij willigers (UW) zorgen voor de begeleiding en werken er, met de deelnemers, aan mee dat dit „Bewegen in 't water voor ouderen" in een heel prettige sfeer gebeurt. Niet alleen in het water heeft men samen veel plezier. Na afloop van het zwemmen drinkt men ook nog gezamen lijk een kop koffie. Zo hebben veel ouderen een leuke ken nissenkring gekregen. Elke groep zwemlustigen telt zo'n dertig deelnemers, zo dat 150 Leusdense ouderen met veel plezier bezig zijn met hun lichamelijke conditie. Voor 15 gulden per maand kan men aan dit bewegen in het water deelnemen. Men kan bij de heer J. Haanstra informeren of er plaats is. Als bestuurslid van de vereniging Welzijn Ou deren Leusden, WOL, verzorgt hij de administratie. Hij ver strekt graag informatie: J. Haanstra, Vlasland 20, telefoon 941337. oude Hessenkar wordt opgevolgd door een nieuw exemplaar. ACHTERVELD - De plaatselijke KPO-afdeling maakte vorige week dinsdag een busreisje naar Scheveningen. Daar het nog va kantie was, mochten de kinderen ook me. Wat is café de Hessenkar zonder NIEUWE KAR Al spoedig was er een meuwe huurder gevonden Andy Boutens en zijn echtgenote Hetty. Beiden zijn reeds geruime tijd in de hore case ctor werkzaam. Andy is Ach- tervelder van afkomst. Donder dagavond werd met een receptie het café heropend. Andy:,Het was al geruime tijd ons idee om een klein bedrijf te begin nen We werkten beiden in de ho reca maar we wilden het kalmer aan gaan doen. In de bedrijven waar wij werkten was het aanpak ken tot laat in de nacht. Hier wil den we vanaf. Het aanbod om de Hessenkar te huren werd door ons met beide handen aangenomen. Beter samen een klein bedrijfje beheren en op tijd sluiten dan halve nachten blijven werken." „Nadat bekend was geworden dat wij de zaak hadden gehuurd werd ons aangeboden om op het café een nieuwe Hessenwagen te plaatsen. De vonge wagen was geheel, door de lange tijd dat Voor men in Scheveningen arri veerde, had men eerst een rondrit door Den Haag gemaakt. Hier werd onder meer het Binnenhof en het Vredespaleis bezichtigd. Vervolgens reed men naar Kijk duin waar de vrouwen de bus ver heten. Van hieruit ging men wan delend over het strand naar Sche veningen, een wandeltocht van ongeveer acht kilometer. Dank zij de ideale weersomstandigheden werd het een gezellige wandeling waarbij een aantal vrouwen al vlug op blote voeten door het water wandelden. De wandeling ein digde in de onmiddellijke omge ving van de Pier, welke ook nog bezocht werd. Vooral de daar gevestigde win kels kregen de nodige aandacht. Hierna werd de thuisreis aan vaard. Het was een mooie en ge zellige dag waarvan de vrouwen, doch zeker de aanwezige kinde ren, volop hebben genoten. ITER VELD - In verband met de opening van café De Hes- tar door de nieuwe beheerder Hetty en Andy Boutens werd ge week donderdagavond een openingsreceptie gehouden, werd een druk bezochte en zeer gezellige avond. Tijdens receptie werd op het dak van het café een mooie nieuwe ienwagen geplaatst. Ook hiervoor was grote belangstel- Reeds eerder had een Hessenwagen op de betreffende ts gestaan, doch deze was door de tand des tijds geheel akeld. senkar. Het betreffende café is la ter verdwenen. Nadat Schouten het café in bedrijf had gesteld, werd hem door de ambachtsman Ans Boersen een wagen aangebo den die op het dak van het café werd geplaatst. In 1963 werd de zaak door dochter Grada en haar echtgenoot Kees van de Breemer overgenomen en voortgezet. Na 26 jaar het bednjf te hebben beheerd, waarbij een aan tal veranderingen en uitbreidin gen plaatsvonden, stopte het be treffende echtpaar ermee en werd de zaak verhuurd. Na dne jaar kreeg de beheerder een andere baan. Hij wilde het wat kalmer aan streeks 1920 werd door een er Bergmans op de betreffende ats een woning gebouwd waar ,n schildersbedrijfje werd ge- igd In 1938 vertrok Bergmans perd de woning gekocht door 0d Schouten. Deze vestigde ai een café dat de naam 'Hes trekking op het feit dat m vroe gere penoden Duitse zakenlieden uit de deelstaat Hessen vanuit Duitsland via Achterveld en Amersfoort hun koopwaren naar Amsterdam vervoerden. In die tijd was er aan het begin van het dorp een café waar de Hessen een rust-

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7