lemland krijgt mogelijk Nee milieuconsulenten I [erveuze start damesteam LHV Ten onrechte verleende uitkeringen gestopt Inspecteur weigert hinderwetvergunning ethouder hoopt op Berenschotgelden ü(D kind... Sponsorloop 3renhandballers boeken eerste winst Trekker trek- wedstrijden Warme en droge zomer WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1989 (door Marianne de Valck) SDEN - Tijdens de vergadering van de commissie onder- sociale zaken en milieu (OSM) afgelopen maandagavond de wethouder mevrouw Verduin mee dat de tuinvuilstort- ts in Stoutenburg in ere hersteld is. Joop Kool (Leusden '85) n de vorige commissievergadering de voorzitter gevraagd rom deze stortplaats verdwenen was. Dit bleek het gevolg een vergissing te zijn. Dit was overigens maar één van de onderwerpen die de commissie moest behandelen. osden zal te maken krijgen met de gevolgen van een eds-gericht milieu beleid. De Gelderse Vallei, waaronder Leusden valt, heeft een bestuursakkoord met de regering Icend, hetgeen een rijksbijdrage van 375.000,- voor de erse Vallei oplevert. Wethouder Corri Verduin meldde igens dat de uit dit beleid te verwachten voortkomende Iregelen een veelvoud, zoniet een hondervoud, kunnen kosten. wethouder deelde de com- OSM mee dat zij positieve ichtingen heeft omtrent het nhalen van de zogenaamde ischotgelden'. Deze rijksbij genoemd naar de verant- ielijke staatssecretaris, kun- rorden aangewend om twee iconsulenten en drie, moge- er, medewerkers te bekosti- die in Eemland bedrijfs-mi- ipecten kunnen gaan onder- iiL Lange tijd zag het er naar t Amersfoort voor het verkrij- iran deze gelden roet in het zou kunnen gooien. De wet- ir heeft nu goede hoop moei den in regionaal verband te >n voorkomen. Wanneer de enkomst in de raadsvergade- yan oktober wordt goedge- l, kan de aanvraag voor de ite datum van 1 januan 1990 bij uiusterie worden mgeleverd. gens merkte Ed ten Voorde WD op dat in de enquête er voorbereiding van deze aag aan de bedrijven is ge- 1, van een zijn inziens negatief van de mogelijke bedrijfs- ig wordt uitgegaan. De be drijfsleiding kan in deze enquête invullen of zijn bedrijf slecht tot ten hoogste redelijk wordt gevoerd. Goed of uitstekend ontbraken in de aan te geven mogelijkheden. De enquête is echter samengesteld onder ministeriele verantwoor ding. De overige commissieleden wezen het WD-commissielid erop dat de verantwoordelijke WD-mi- nister toch wel zal weten waarom voor deze vraagstelling is gekozen. Verkiezingsgegnnruk was niet van de lucht. Tijdens de vergadering vorm den het door de gemeente samen gestelde 'Raamwerk afvalstoffen- plan' en de jaarrekening 1988 en ontwerp-begroting 1990 van de vuilnisstortplaats Maarsbergen, agendapunten. Bij dit laatste punt vertelde de voorzitter enthousiast over een daar zeer geslaagd te noemen experiment waarbij tij dens de vuilverbranding gas wordt omgezet in electriciteit. Leusden participeert in dit project en zal gezien het gunstige verloop daar waarschijnlijk van gaan profiteren. VEEGVUIL Jan Jacobs vroeg tijden de rond vraag of het veegvuil, zoals eerder toegezegd, al onderzocht was. Met name doelde hij op de plek aan het Valleikanaal waar dit vuil verza meld was. De wethouder ant woordde hem dat gebleken was dat het onderzoeken van de totale hoeveelheid veegvuil veel te duur zou zijn. Gekozen was daarom voor het ophalen van afzonderlijke por ties. Het veegvuil verzameld langs de grote wegen, waarvan verwacht moet worden dat daarin veel lood- uitstoot zit, wordt in de AVR ver- LEUSDEN - De gemeente Lensden heeft gelijk gekregen in de twee processen die zij had aangespannen teneinde twee, naar het oordeel van de gemeente, ten onrechte verleende sociale nitkeringen stop te zetten. Een van de twee ontvangers van de uitkeringen gaf de juistheid van de gemeentelijke zienswijze uiteindelijk toe. De ander werd geconfronteerd met de uit spraak van de rechter waarbij de gemeente in het gelijk werd gesteld. Het aanspannen van een proces is het uiterste middel waarmee een gemeente verleende uitkeringen kan terugdraai en. (advertentie) "w kind siaat elke dag bloot aan aren. Denkt u maar aan de risico's het verkeer cn bij sport en spel. klein ongelukje regelt u zelf wel. bar als het ernstig is, vangt een olicrcn-ongcvalJenvcrzekenng de nciele klap op. Maar welke verze- ttring Is voor uw kind- eren i de :st geschikte3 Bel ons even voor een gratis advies. KOOPS ASSURANTIËN 1 ER Leusden 033-941430 va Lm De verantwoordelijke wethou der, mevrouw Com Verduin bena drukte de grote zorgvuldigheid waarmee een dergelijke procedu re gevoerd dient te worden. Het succes dat deze keer behaald werd, schreef zij toe aan de goed onderbouwde nota waarin het be leid van de betreffende afdeling omschreven staat. Deze Nota Ver haal en Terugvordering (NVT) werd maandagavond ter bespre king aangeboden aan de commis sie Onderwijs, Sociale en Milieu. De commissieleden waren een stemmig van mening dat de Nota uitstekend was samengesteld. Vol gens de commissie werd de moei lijke materie op een duidelijke en zorgvuldige wijze beschreven. Ed ten Voorde van de WD was zelfs zo enthousiast dat hij er voor pleitte meer bekendheid aan het ge meentebeleid te geven. Volgens hem was het van groot belang dat de Leusdense bevolking zou weten dat de gemeente, indien daartoe aanwijzingen bestaan, uitkeringen zorgvuldig toetst en bij onterecht heid ingrijpt. Daarmee zouden zo wel de geruchten over het teveel aan onterechte uitkeringen als de laksheid van gemeentelijke con trole bestreden kunnen worden, aldus Ten Voorde. Desbetreffende ambtenaar waarschuwde daarop nadrukkelijk voor te veel aandacht voor de Nota Verhaal en Terugver ordening, die slechts een onder deel is van het totale beleid gericht op het geven van de juiste uitkerin gen. Een beleid dat voor een be langrijk deel gericht is op het ge ven van die uitkering waar iemand recht op kan hebben. Jan Jacobs (PvdA) wees de wet houder en de commissie op de openbaarheid van bestuur. Dat ver wijst naar de verplichting van de gemeente om, wanneer daarom gevraagd wordt, persoonlijke dos siers aan de betrokken personen ter inzage te geven. In de NVT wordt melding gemaakt van capa citeitsproblemen op de betrokken afdelingen waardoor met alle groe pen in de samenleving van de ver schillende mogelijkheden op de hoogte zijn gebracht. De wethou der verklaarde dat de capaciteits problemen een fasering in voor lichting noodzakelijk maken. In in dividuele gevallen kan men in ie dere fase krijgen waar men recht op heeft; inzicht in het door de ge meente samengestelde dossier. De betreffende ambtenaar voegde daaraan toe dat het geven van in formatie aan de verschillende doelgroepen onmiddellijk een hoop werk oplevert. Waardoor echter, na zorgvuldige en daardoor tijdrovende behandeling, voor alle betrokkenen veel positieve resul taten te bereiken zijn. brandt, de rest volgt een andere afvalstoffenweg. De plek aan het Valleikanaal wordt inmiddels niet meer als verzamelpunt gebruikt. Te zijner tijd zal de grond daar onderzocht worden op mogelijke verontreiniging. Harm Offereins bleek de Leus der Krant goed gelezen te hebben. Zijn oog was gevallen op een aan vraag bij het ministerie door de gemeente Amersfoort voor een vergunning tot waterwinning aan de Koedijkerweg. Bij Harm Offe reins was daarop een belletje gaan rinkelen. Hij herinnerde zich het verhaal van de heer Verbeek tij dens de hoorzittingen in het kader van de ecologische richtlijnen. Verbeek had gewezen op de wa terwinning door Amersfoort en de verzilting die hiervan het gevolg was. Net als toen wist de wethou der niet beter dan dat het gebruik van dit gebied voor waterwinning door de gemeente Amersfoort vol gens een verordening van provin ciale Staten gebeurt. Zij beloofde zowel de vergunningaanvraag als de bijlagen m verband met de mo gelijke verzilting te bestuderen. ACHTERVELD - Voor de eerste maal wordt op zaterdag 9 septem ber de Nederlandse Kampioen schappen in de standaardklasse georganiseerd door 'Power Val ley' op de kleibaan naast de Kla- veet aan de Postweg. In deze wedstrijd zullen ogeveer zeventig tractoren uit het gehele land, in vier verschillende ge wichtsklassen, namelijk 2,4 ton, 3,4 ton, 4,4 ton en de 5,7 ton klasse, strijden om het Neder landse Kampioenschap. De nummers één en twee van de verschillende regiowedstrijden komen naar de Nederlandse Kampioe nschappen De trekkers zullen om 10.00 uur starten en twee maal een trekpo- ging mogen ondernemen. De regiowedstrijd in Achterveld wordt gehouden op donderdag avond 7 september. De aanvang van deze wedstrijd is om 18.00 uur. Voor dit festijn zul len 65 tractoren uit de regio aan de start verschijnen. Na afloop zal de prijsuitreiking plaatsvinden in de Klaveet en zal er een trekkersfeest zijn met disco 'Apollo' De entree voor donderdagavond zal zijn: t/m 12 jaar gratis en 13 jaar en ouder/ 7,50. De entree voor de zaterdag is voor kinderen tot en met 12 jaar gratis en voor 13 jaar en ouder 10,-. i Bezoekers kunnen gratis parke- ren en voor de jeugd is er op za terdag 9 september gratis een groot springkussen. (door Marianne de Valck) LEUSDEN - Door de inspecteur van het Ministerie van Land bouw is onlangs in twee gevallen geweigerd een hinderwetver gunning aan agrariërs te verlenen. De hinderwetvergunningen zijn noodzakelijk om te kunnen werken volgens de onlangs Pll77p1ri't vastgestelde ecologische richtlijnen. De agrariërs waren twee LLtifciwll 11 maanden geleden beducht op de strenge beoordeling door de inspecteur. afgegeven. Een veel gehoord mis verstand is dat veel mensen den ken dat alleen het aantal stuks vee de hinderwetplicht bepaalt. De ge bouwen zijn echter eveneens hin- derwetplichtig. Dit gaf Harm Offe reins (GPV/SGP) de inspiratie een boek te gaan schrijven over hoe daar tot nu toe in Leusden over gedacht werd. De gemeente Leusden heeft bij monde van de verantwoordelijke wethouder Com Verduin toege zegd zich in te zetten om de hinder wetvergunning, waarvoor de ge meente toestemming wil geven, bij eventuele meningsverschil met de inspecteur te bepleiten tot voor de Raad van State. In één van de twee gevallen die nu door de inspecteur geweigerd zijn, zal dit misschien gaan gebeuren. In het andere geval heeft de gemeente de inspecteur kunnen overtuigen en is de vergun- 1 ning inmiddels verleend. Volgens de wethouder is het goed dat in deze zaak voor Leus den enige jurisprundentie komt. I Tegelijktijd zegde ze toe dat er strenger toezicht zou komen zodat I er niet meer gebouwd gaat worden 1 voordat de hinderwetvergunning is i ACHTERVELD - De AMBC Ach terveld organiseert zondag een puzzelnt, de Herfstrit. De rit gaat over een afstand van ongeveer 35 km. Er wordt gereden onder een eigen reglement. De uitzetter is de heer Van den Heuvel uit Putten. Er kan gestart worden in de tour- en sportklasse. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur m hotel-café de Roskam, Hessenweg 212 te Achterveld, tel. 03425-1223. De start van de eerste deelnemer is om 14.00 uur. LEUSDEN - De korfbalclub An tilopen bestaat volgend jaar sep tember 25 jaar. In dat jaar is een groot aantal evenementen ge pland. Om de realisatie van die evenementen financieel mogelijk te maken wordt er nu al een spon sorloop gehouden. Deze vindt plaats op 15 september op het Burg. Buining Sportpark. Om 19.00 uur wordt gestart. Als alles een beetje meezit zullen nagenoeg alle leden hun steentje bijdragen. Een aantal mensen zal op origi nele wijze een bepaalde afstand afleggen. Het circuit wordt op het park uitgezet, men moet zoveel mo gelijk kilometers in een uur afleg gen. De organisatie van de spon sorloop is in handen van de „jeugd Kader Kring" een groepje jeugdle den, waaruit de K. C. Antilopen haar toekomstig kader hoopt te re kruteren. door Jan Versteegi. Diegenen onder ons die honden van warmte en wei nig regen zijn deze zomer flink aan hun trekken geko men. De zomer van 1989 verliep warm, op veel plaatsen zeer droog en zonnig. De gemiddelde temperatuur lag in de Bilt op 17 graden, normaal is dat 16 graden. Hiermee komt het afgelopen seizoen op een gedeelde ne gende plaats in deze eeuw. Toppers als 1947, 1976 en 1983 bleven op grote afstand. Het aantal zomerse dagen bedroeg op ons landelijk in stituut 24 en dat is 11 meer dan normaal. Hoewel er landelijk 100 mm te weinig neerslag viel, wa ren de meeste boeren niet echt ontevreden, mits ze be schikten over beregenings- installaties. Die maakten dan ook vele overuren. De zomer werd geken merkt door veel zonneschijn, vooral in de maand mei. De neerslag was erg grillig ver deeld en werd voornamelijk veroorzaakt door passages van storingen in de hogere luchtlagen, ook wel troggen genoemd. Het is jammer dat we nooit van te voren weten hoe de zomer zich zal gedragen. Onze zomers zijn normaal koel en wisselvallig. Meestentijds wordt het weer bepaald door een hardnek kig hogedrukgebied boven de Azoren. Een koele noord westelijke stroming is het ge volg. Maar soms gaat het hoge drukgebied aan de wandel. De positie wordt meer noor delijk en depressies kunnen zich slechts uitleven op hoge breedten. Als het hogedruk gebied zelfs een uitstapje waagt in de richting van Scandinavië kan het beeld van natte straten en mensen met zuidwesters op omslaan in het zien van druk bezette terrasjes en de tuinstoelen kunnen voor langere tijd naar buiten. We zullen de afgelopen drie maanden lang in de herinne ring houden, zeker als het volgende jaar weer eens een wisselvallige periode op het weermenu verschijnt. Nu inmiddels de bladeren beginnen te vallen en wij te rugdenken aan een lied uit de begin jaren zeventig dat luid de: Het is weer voorbij, die mooie zomer", zullen we de zomer in Leusden eens be zien. De gemiddelde temperatuur bedroeg 17.6 graden, iets warmer dus dan de Bilt en ruim 1.5 graden boven nor maal. Er konden 21 zomerse dagen worden genoteerd, 8 meer dan gebruikelijk. Op 63 dagen kwam de temperatuur op 20 graden of hoger. Medewerker Kielstra no teerde 1 tropische dag, we hebben recht op twee van die dagen. Totaal viel er in de zomer bij ons 183 mm neer slag. Dat is aan de droge kant, want gemiddeld valt er in de zomer 235 mm water uit de lucht. Nu maar weer snel naar de realiteit van vandaag en morgen. Op wat langere termijn lijkt het hogedrukgebied op de oceaan zijn stellingen wat uit te breiden naar het vaste land. Het gevolg is dat de wind meer continentaal wordt en we de koele lucht kwijtraken, althans overdag. In de tweede weekhelft kan de thermometer best weer eens 23 graden aanwijzen. Wel nemen de mistkansen toe. September is dus niet van plan direkt een herfstachtige koers te gaan varen. IDEN - De dames handballers hebben hun debuut in de klasse van het van veldhandbal niet met een zege en opluisteren. Tegen het geroutineerde BHC uit Bussum nen de Leusdenaren in de eerste helft al op onoverbrugba- hterstand. Na rust, toen de Leusdense ploeg intern de jes weer aardig voor elkaar had, liet LHV aanvallend ïl kansen liggen om het gat met de tegenstander nog te len: 7-10. mannen zijn de competitie met een overwinning gestart, g in de tweede klasse, (de heren degradeerden aan het van het seizoen), maakte de ploeg van trainer Joop Douma metten met de reserves van Limvio uit Baam. Na een lijke eerste helft (8-3) konden de Leusdenaren zich na rust rken tot consolideren van de voorsprong. Bij het laatste ügnaal kon 16-11 in de boeken worden bijgeschreven als resultaat van de ontmoeting. ging te komen, waardoor er op de cirkel teveel ruimte kwam. Daar heeft BHC goed op ingespeeld, waardoor we op forse achterstand kwamen. In de rust hebben we de puntjes weer op de gezet en dat had effect. BHC heeft na de pauze nog maar twee keer gescoord. Onze aanval kwam echter niet uit de verf. Van de tien, vijftien doelrij- pe kansen hebben we er te weinig benut om de achterstand goed te maken." waardoor de juiste momenten niet werden afgewacht. Daar kwam bij dat het team nogal wat nieuwelin gen telt, die nog niet naadloos de opengevallen plaatsen in de ploeg kunnen opvullen. Kansen kregen de LHV-ers ech ter voldoende. Nadat BHC voor rust ver weg was gelopen (3-8), krab belde de thuisploeg op een klets nat Buiningpark na de pauze lang zaam terug. Via 5-8 kregen de Bui- ningparkers bij 7-9 de tegenstan der zowaar weer in het vizier. Twee opgelegde kansen vanaf de zeven meter (strafworpen) werden ech ter met benut, zodat de laatste kloof niet gedicht kon worden. BHC, dat overigens een gedegen indruk achterliet, maakte in de slotfase aan ale onzekerheid een eind, door 7-10 te noteren. AANSLUITING De mannen krabbelen lngzaam uit het diepe dal, waann de ploeg smds vong seizoen terecht is geko men. De ploeg van Joop Douma, die na de degradatie uit de eerste klas se weer in de tweede klasse ac teerde, zette het eerste optreden in competitieverband kracht bij met een royale overwinning. Limvio 2 werd al voor rust op forse achter stand gezet (8-3), waarna de Leus denaren in de tweede helft op de automatische piloot de wedstrijd konden uitspelen. Coach Ed Da vids was dan ook met ontevreden over het spel van zijn team. „We zijn er nog lang niet, dat moeten we voorop stellen, maar het herstel te kent zich af Defensief lieten we nog teveel gaten vallen en was de aansluiting niet goed. Maar gezien de fase van opbouw waarin we ver- De dameshandbalJers van LHV zagen hun eerste optreden in de eerste klasse letterlijk in het water vallen. Tegen het Bussumse BHC gingen de Leusdenaren met 7-10 onderuit. VORM Toch leek LHV ook op zoek naar de juiste vorm. Doelvrouwe Chris- tien Schut bijvoorbeeld, die vorig seizoen vlekkeloos debuteerde in het eerste team, had duidelijk haar dag niet. Theo Geerding besloot dan ook de onzekerheid niet ver der te laten groeien, door routinier Mar ga Coens tussen de rood-witte palen te posteren. Coens keepte de rest van de wedstrijd een dege lijke partij. Aanvallend toonde de succes- ploeg van vorig seizoen (twee keer ongeslagen kampioen en winnaar van de beker) zich te gehaast, keren, kan het organisatorisch ook nog niet kloppen." „Met name de harde kern van het team van vong jaar heeft naar mijn smaak goed voldaan, al blijft het jammer dat Ronald Morren door die blessure maar gedeelte lijk fit was. Maar ook de juniorspe lers René van Garderen en Robert de Boer zijn mij uitstekend beval len. Zeker Van Garderen, die ini tiatief nam en geen angst had om te falen. Dat was uitstekend. Die jon gens zijn aanwinsten voor het team", stak Davids de loftrompet over de jeugdige inbreng bij de LHV-ers. GRAADMETER Toch konde wedstrijd van afge lopen zondag geen goede graad meter zijn voor de kansen van LHV dit veldsezioen. Daarvoor waren de weersomstandigheden te slecht en de tegenstander te licht van ge wicht. En daarvoor werd er nog te slordig met kansen omgesprongen en verdedigend te veel fouten ge maakt. En daarvoor werd het over wicht van de Leusdenaren te wei nig in de scoring tot uiting ge bracht. Op de Keper beschouwd scoorden de LHV-ers na de pauze evenveel als de tegenstander. Het feit dat de thuisploeg voor rust al een grote voorsprong had opge bouwd, kan daarvoor slechts ten dele als excuus worden aange voerd. LHV opende sterk en gaf de te genstander weinig kansen. Via snelle treffers van Willem van der Heyden (2x), René van Garderen (2x) en Daan Bleuel kwam de thuis ploeg binnen tien minuten op 5-0. Feitelijk boekten de Leusdenaren in die fase de winst, omdat vanaf dat moment de score m balans bleef. Voor rust troffen de kempha nen beiden nog drie keer doel (Onno Zwaan, Robert de Boer en René van Garderen namens LHV), zodat 8-3 de ruststand werd. Na de veldwisseling kwam LHV op grotere voorsprong bij 11-4, na doelpunten van Willem van der Heyden, Onno Zwaan en Arjan Schneiders. Limvio profiteerde echter handig van binnensluipen de nonchalance in de Leusdense ploeg en kwam terug tot 11-7. Na een opleving kwamen de blauw- hemden bij 15-7 op maximale voor sprong (Onno Zwaan, Robert de boer en Arjan Schneiders rondden af), maar die marge werd na vier tegentreffers m de slotfase weer rap verkleind: 15-11. De winst van de Leusdenaren kwam echter niet meer in gevaar. De laatste treffer van Ronald Morren was dan ook slechts voor de statistiek van enig belang. Doelpuntenmakers LHV (vrou wen): Ria Meyerink (2x), Jeanet Kok (2x), Carla Mossel (2x) en An ja Douma. Doelpuntenmakers LHV (heren): Willem van der Heyden (3x), Ar jan Schneiders (3x), René van Garderen (3x), Onno Zwaan (3x), Robert de Boer (2x), Ronald Mor ren en Daan Bleuel. UITSLAGEN VELDHANDBAL Eerste klasse (dames) DWSM-HVBS 10-12 LHV-BHC 7-10 01ympia'2S - HVN/Amla 7-3 Nijenrodes-ASV 7-4 Tweede klasse B (heren) LHV-Limvio 2 16-11 Amersfoort -DWSM 24-14 Fortissimo 2 - BHC 2 20-9 Baarn'73 - Celeritas 3 19-9 To Steenbeek is doorgebroken op de cirkel. Ploeggenoot Carla Mossel (met de handen in het haar) wacht gespannen het resultaat af.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9