Van Gordelweg tot lijdensweg ■eustfen hrant Aansluiting op A 28 klaar in 1990 plaatselijk nieuws door Stefan Steenkamp WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 £USDEN - Vandaag beginnen officieel de werkzaamheden -au de aansluiting van Leusden op de A 28. Dat betekent ook jat er een einde komt aan een lange periode van plannenmake- jj en touwtrekkerij, waarbij nogal wat varianten de revue asseerden. Daarbij waren niet alle betrokken partijen even vertaigd van de noodzaak van de aansluiting, die uiteindelijk aasden zal moeten ontsluiten en de belasting van het verkeer ,p de huidige aansluitingen (Hertenkop en Hogeweg) zal moe ien verkleinen. pat het allemaal zo lang zou duren - eind jaren zeventig ging „en ervan uit dat de aansluiting in 1981 klaar zou zijn - hadden Ie plannenmakers van het eerste uur nooit kunnen bedenken, /laar die gingen er nog van uit dat Leusden bijna tweemaal poter zou worden dan nu het geval is en dat het daarom nodig pas het Leusdense wegennet op te nemen in het provinciale rexkeersplan. Er was voorzien in twee verbindingen met de regio: de T10 Amersfoort-Achterveld) en de Til (Leusden-Hoevelaken) en *n Gordelweg, die de gemeente moest verbinden met Amers- oort en de rijksweg. Een kleinere groei van Leusden en andere ipvattingen over ruimtelijke ordening en milieu zorgden er voor dat deze plannen rijp werden voor de prullebak. Over bleef de aansluiting, waarmee vandaag dus wordt begonnen. Maar de totstandkoming daarvan ging niet zonder slag of stoot. Want buurgemeente Amersfoort zat niet zo te springen om een aansluiting direct ten noordoosten van het viaduct van de Heiligerbergerweg, terwijl de nu demissionaire minister van Verkeer- en Waterstaat, Neellie Smit-Kroes, haar eigen plan trok en Leusden blij maakte met een financiële toezeg ging, die later een 'dode mus' bleek te zijn. Redacteur Stefan Steenkamp nam enkele archiefstukken door en reconstreerde een deel van het verhaal over de plan nen die Leusden op een royale manier had moeten verbinden met het rijks- en provinciale wegennet. Uiteindelijk bleek het de geschiedenis te zijn van de lijdensweg1 van de totstandko ming van de aansluiting. Deze krijgt de vorm van wat in Rijkswaterstaatjargon de een halve Haarlemmermeer wordt genoemd. Want dat was ook nog enige tijd onderwerp van discussie. Moest er klaverblad- of een Haarlemmermeercon structie komen. Er werd uiteindelijk gekozen voor het laatste. Daarbij is het nog onzeker wanneer deze helemaal voltooid zal zijn. overzicht van het provinciale wegennet rondom Lensden, zoals dat in de jaren zestig gepland was. Belanrijke verbindingen waren de T10, de en de S10. Geen van deze wegen zijn uitemdehjk aangelegd. JUs je alle stukken over de aan- hiiting nog eens doorneemt, blijkt 5i zoveel over dit onderwerp ge- egd en geschreven te zijn. Zoveel arianten zijn er aan de orde ge- teest en zoveel ook weer verwor- «n. Het is onvoorstelbaar," ver licht gemeentevoorlichter Hans lermans. Voor hem ligt een deel tan de documentatie die hij over et onderwerp heeft gevonden, raar volgens hem is het veel meer lan de stapel op zijn bureau. Uit de apieren komt een kaartje tevoor- chijn uit 1968, waarop het Leus- lense wegennet van dat moment is ptekend. Het kaartje geeft het novinciale wegenplan 1968 weer, roor zover dat betrekking heeft op «usden. Drie dingen vallen op. üat is de lijn die getekend is tussen Lmersfoort en Achterveld, de ver- linding tussen Leusden en Hoeve laken en de halve parabool in de uidwesthoek tussen Amersfoort en Leusden. Verbindingen die men m tevergeefs zal zoeken, want de plannen voor deze wegen zijn niet verder gekomen dan de tekentafel. Kef verband tussen deze kaart of igenlijk het niet doorgaan van de wegen die erop zijn getekend en de aansluiting van Leusden op de A lijkt er op het eerste gezicht niet fe zijn. Volgens ir. G. Timmerman, fcoofd van de afdeling planstudies nn Rijkswaterstaat Directie ftrecht, heeft het een echter wel Iegelijk met het andere te maken. Immerman is vanaf 1976 als verte- jenwoordiger van Rijkswaterstaat iuect betrokken geweest bij de oorbereidingen voor de aanslui- ing en heeft een goed overzicht nn de totstandkoming ervan. „Eind jaren zestig werden er tlannen gemaakt voor de aanleg tan een zogenaamde Gordelweg, lie Leusden rechtstreeks moest erbinden met Amersfoort en de A 28," vertelt hij. „In die tijd ging men er nog van uit dat Leusden zou uit- iroeien tot een gemeente met Ö.OOO inwoners. De wegenstruc- toir moest daarop worden afge remd De onsluitingswegen die op dat moment beschikbaar waren, wilden onvoldoende zijn voor de ferwachte stroom auto's van het foon/werkverkeer. In het zuid westen van Leusden zou de S10 worden aangelegd, die vanaf Wou- ienberg langs het Ponlijntje uit zou De delegatie van CDA- en WD-raadsleden voor het vertrek naar de partijbijeenkomst, waar minister Smit-Kroes zal spreken. De delegatie kwam terug met duidelijke uitspraken van de minister over de aansluiting. komen bij het kruispunt de Herten- kop. Daarmee zou de aansluiting van de Arnhemseweg op de A 28 komen te vervallen. Samen met de aanleg van de Gordelweg, de T10 (Amersfoort-Achterveld) en de Tl 1 (Leusden-Hoevelaken) zou dat Leusden aansluiting geven op het rijkswegennet." GROEI Maar de verwachte groei van Leus den kwam er niet en het inwonertal bleef steken op het huidige aantal van ruim 27.000. Dat zal volgend de prognoses hooguit nog kunnen doorgroeien tot 30.000. Onder meer door de groeistadfunctie van Amersfoort zal dat getal echter met hoger worden. Halverwege de ja ren zeventig werden de plannen daarom fiks bijgesteld. Enkele ci taten uit een notitie van december 1979: „De belangrijkste wijzigingen voor wat betreft de ontsluiting van Leusden ten opzichte van het be staande plan zijn: het vervallen van het plan tot aanleg van de "Gordel- weg"tussen Leusden en Amers- foort-noord en het vervallen van de T10 en de Til, welke als meuwe verbindingen in het provinciale wegenplan 1968 waren aangege ven." De argumenten om de ambitieu ze plannen, die ruim 10 jaar een belangrijk uitgangspunt waren van het ruimtelijk beleid, naar de prul lebak te verwijzen laten niets aan duidelijkheid over. Over de Gor delweg zegt het rapport: „Deze weg is "slechts" van regionale be tekenis maar heeft in de bestaande plannen een autosnelwegallure met begin- en eindpunt in de be bouwde kommen van Leusden en Amersfoort." Die Gordelweg was dan ook niet niks. Als de verbinding niet van de plankaarten was 'gegomd', had de Leusdense automobilist vanaf de Groene Zoom via een stelsel van hoofd- en parallelwegen naar keu ze rechtstreeks naar de A 28 of naar Amersfoort kunnen rijden. Nu moet er worden omgereden via de Lock- horsterweg (Hertenkop), de Heili gerbergerweg of over Stoutenburg via de Hogeweg. Iedereen die bui ten Leusden moet zijn, weet wat het is om bij één van deze punten in een file of voor een stoplicht te staan. Of de automobilist door de aanleg van een Gordelweg gevrij waard zou zijn geweest van frustra ties is overigens nog maar de vraag. „De aansluiting van wegen dienen bij voorkeur alzijdig en dui delijk herkenbaar te zijn. Het ont werp van de "Gordelweg" voldoet niet aan deze voorwaarden. De weg heeft halve en niet als zodanig herkenbare aansluitingen op de rondweg Amersfoort," staat in het rapport van Rijkswaterstaat. Aan de redenen om de T10 en de Til uit de plannen te schrappen, maakt de notitie nauwelijks woor den vuil. „De bestaande wegen en de wegenstructuur van Leusden- Centrum zullen de oorspronkelijke functie van de T10 en Til overne men," staat in het rapport. In de praktijk betekent dat dus dat men sen die van Leusden naar Achter veld willen, over de Horsterweg of over de Asschaterweg moeten blij ven rijden. De weg naar Hoevela ken zal via de Horsterweg over de Hessenweg en de Hogeweg of over Stoutenburgerlaan blijven gaan. SCHRAPPEN Toch kan het schrappen van we gen niet ongestraft gebeuren. De provinciale ambtenaar mr. D.H Kok rapporteert in 1987 aan de Provin ciale Staten van Utrecht: „In ver band met de forse stedelijke ont wikkeling van de gemeente Leus den en de bij deze ontwikkeling achtergebleven infrastructuur is een situatie ontstaan, die zowel ver keerskundig als uit een oogpunt van verkeersveiligheid onaan vaardbaar is." Daarvoor meldt de afdeling planstudies van Rijkswa terstaat ail in 1979 dat vermeden moest worden dat de Lockhorster- weg en de Barneveldseweg, waar de Arnhemseweg respectievelijk de Hogeweg aansluiten op de A 28 worden overbelast. „Bovendien is de capaciteit van deze aansluitin gen ook na vergroting te gering om al het verkeer vanuit Leusden te blijven verwerken," zo wordt ge meld. „Voor dit verkeer is direct ten noord-oosten van de Heiliger bergerweg, op dezelfde plaats als de aansluiting op de rondweg Amersfoort van de Gordelweg van uit Leusden, in de meuwe plannen een meuwe alzijdige aansluiting ontworpen," zo staat in het rapport. Het mtgebreide wegennet dat eerst gepland was, wordt hiermee gere duceerd tot één enkele aansluiting. Het viaduct van de Heiligerbergerweg over de A 28. Deze foto is genomen in 1978 toen de stroken voor de fietsers nog niet waren gescheiden van de rijbanen voor de auto's. Als het aan Rijkswaterstaat ligt zal het viaduct ter zijner tijd verdwijnen als verbinding tussen Amersfoort en Leusden voor het autoverkeer. van de minister nog een addertje onder het gras. Rijkswaterstaat heeft namelijk plannen om de A 28 te zijner tijd (tusen 1990 en 1995) te verbreden van 2 naar 3 rijstroken per rijrichting. Het viaduct bij de Heiligerbergerweg is echter te smal voor een dergelijke verbre ding. Deze overgang over de A 28 zal daarom gesloopt moeten wor den en vervangen. De aanleg van de aansluiting is een mooie kans om een dergelijk kunstwerk te realiseren. De minister is bereid om in dit kader een financiële bij drage te leveren voor de aanslui ting. Maar dan moet de aansluiting wel binnen de grenzen van Amersfoort worden doorgetrok ken, omdat het autoverkeer dan niet meer via de Heiligerberger weg naar Amersfoort of Leusden kan. apnl 1985 had de minister gezegd dat de aansluiting van Leusden op de A 28 alleen nog maar een kwes tie van tijd is. „Het verbaast me, dat die twee gemeenten (Leusden en Amersfoort) nog niet op een lijn zitten," zegt Smit-Kroes tegen de Leusdense raadsleden. „Waar ligt de vrees van Amersfoort?" vraagt zij zich af. „Ik denk dat het koud watervrees is," concludeert zij ver volgens. Voor koud water hoeft volgens haar niemand echter bang te zijn. De angst van toenemend verkeer op de Heiligerbergerweg mag, zo vind zij, geen belemmering zijn om de aansluiting te realiseren. „Als Amersfoort die stap zou willen zetten, zou ik weer de volgende stap durven zetten om dat pro bleem (van de verkeersoverlast) op te lossen," belooft zij. Op deze kaart is de Gordelweg getekend. Uiteindehjk werd deze verbin dingsweg van de kaan gegomd. Gezien de huidige en de te ver wachten omvang van het Leusden se verkeer lijkt dat een realisti scher benadering, maar uiteinde lijk zou blijken dat de aanleg van de aansluiting en daarmee de oplos sing van de verkeersproblemen langer op zich laten wachten dan de optimistische plannenmakers hadden gedacht. Op 16 september 1976 kopt de Leusder Krant: „Aan sluiting Rijksweg 28 via de Noor derrandweg in 1981?" De verslage ver citeert uit een notitie van het gemeentebestuur, waarin deze zegt goede hoop te hebben dat omstreeks 1981 de voor Leusden uiterst belangrijke aansluiting ge realiseerd kan worden. Daarvoor moet de Groene Zoom en de Mid denweg v/orden verlengd en zal er in het noorden van Leusden een randweg worden aangelegd. Deze is er inmiddels gekomen, maar met de aansluiting wordt dus pas van daag begonnen. Dat het zolang moest duren, komt omdat de betrokken partijen verschillende belangen nastreven of de noodzaak van de aansluiting betwijfelen. Dat laatste geltd vooral voor Amersfoort. Deze stelt in eer ste instantie voorwaarden aan de aanleg van de aansluiting. Zo moe ten er vrijliggende fietspaden langs de Heiligerbergerweg worden aangelegd en moet deze verbin ding zijn doorgetrokken naar de Stadsring. De zaak word nog inge wikkelder als het ministerie van Verkeer- en Waterstaat zich in de affaire mengt. Minister Smit-Kroes zegt een financiële bijdrage van 5 miljoen gulden toe voor de aanleg van de aansluiting. Dat is in februari 1985. Leusden, die inmiddels onge duldig begint te worden, stuurt een verheugde brief naar de minister, waann zij zegt zeer erkentelijk te zijn voor de toezegging. „U hebt daarmee de spoedige realisering van de aansluiting een belangrijke stap dichterbij gebracht." VREUGDE De vreugde blijkt echter van korte duur, want er zit bij de toezegging Deze gemeente is echter niet enthousiast te krijgen voor de plan nen. Amersfoort laat een studie verrichten door professor Hak- kesteeg van de Technische Univer siteit van Delft, waaruit blijkt dat een doortrekking van de aanslui ting op de Heiligerbergerweg on gewenst is. Er zal daardoor een te grote druk ontstaan op de binnen stad en dat strookt niet met de plan nen die Amersfoort heeft voor dat gebied. Dat is voor minister Smit- Kroes aanleiding om de toegezeg de bijdrage terug te trekken. De teleurstelling bij een aantal Leusdense gemeenteraadsleden is zo groot dat een delegatie van de CDA- en WD-fracties op 15 april 1985 naar een partijbijeenkomst van de WD in Soestduinen gaat om Smit-Kroes persoonlijk vragen hierover te stellen. „Leusden zon der omwegen naar A 28" staat op een van de spandoeken die de de legatie bij zich heeft. Het WD- raadshd Joost de Jongh (de huidige wethouder van Ruimtelijke Orde ning) laat zich zelfs liggend op de grond fotograferen. „Voor de WD doe ik alles, zelfs op de grond lig gen," is zijn commentaar. Het is in ieder geval ruet voor niets, want de raadsleden komen tevreden uit Soestduinen terug. Volgens een kop in de Leusder Krant van 16 Zij overtuigt Amersfoort met met deze toezegging, want de aanslui ting waarmee vandaag begonnen is, zal maar een halve aansluiting zijn. Tot op dit moment voelt Amersfoort er niet voor om op haar grondgebied aan te sluiten op de rijksweg. Toch worden in de plan nen rekening gehouden met een wijziging van dit standpunt. Mocht de situatie veranderen, dan kan de aansluiting vrij eenvoudig alsnog voltooid worden. En dan zal Amersfoort ook een deel van de rekening krijgen, die nu nog be taald wordt door de provincie Utrecht en Leusden. De eerste in stantie vindt het belangrijk dat er een goede verbinding is tussen het provinciale en rijkswegennet. De aansluiting bij de Heiligerberger weg is volgens de provincie een goede stap in die richting. Zij is daarom bereid daaraan een bijdra ge te leveren. Leusden kon niet langer meer wachten en besloot om het fonds bovenwijkse voorzie ningen aan te spreken voor een bedrag van ruim 8,5 miljoen. Het ongeduld van de gemeente is niet alleen te verklaren uit het lange wachten, maar heeft ook te maken met de naderende voltooiing van het bedrijventerrein van 't Ruige Veld en de start van de ontwikke ling van het bedrijventerrein De Horst. In 1990 moet de aansluiting klaar zijn. Dan komt er een einde aan een 'lijdensweg' die bijna 20 jaar in beslag heeft genomèn. uwtiAsat De eerste voorbereidingen voor de aansluiting waren m 1987al klaar. Hier het punt waar de Randweg overgaat in de Groene Zoom en waar de weg zal worden doorgetrokken naar de A 28.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13