Alternatief voor nieuwe busroute Vredesweek 1989 Vissen...Is dat nou een sport? ,Bouw- en woningtoezicht In Leusden heeft gefaald" Bodem aansluiting A28 verontreinigd Tandaag in Se leusder krant» Ona Paperclub Live vanuit Achterveld SERVA VOLVO KEISTAD B.V. Gewonde bij aanrijding KONIJNTJE IN DE WETERING Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden W&m AMERSFOORT DEALER Amslcidamscweg 7 - lei 033-630 INTERIEURVERZORGING Van Kersbergen Winkelcentrum „Hamershot" 't Erf naast Hema, Leusden-C Telefoon 033-946611 HOOFDREDAKTEUR Jurvan Ginkel MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV AANSLUITING A28: wegwerken"... pkrant WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 - 21e JAARGANG NO. 20 (advertenties) Viskwekerij wethouder verkocht Pag. 3 Met volle kracht een full-pull: Trekker-trek in Achterveld Pag. 5 LEUSDEN - De Vredesweek 1989 sluit dit jaar direct aan bij de Ker- kendag die in het kader van het conciliair proces op zaterdag 16 september in Utrecht wordt ge houden. Vanaf 17 september wordt er op verschillende manie ren aandacht besteed aan de Vre- deweek. Op zondag 17 september, de LEUSDEN - Niet iedereen legt zich neer bij de door de gemeente en VAD doorgevoerde wijzigingen in de busroutes door Leusden. De heer W.P.O. Wustefeld heeft niet alleen geprotesteerd, maar bovendien een alternatief bij burgemees ter en wethouders ingediend. Volgens zijn voorstel blijft lijn 117 de nu verkozen route rijden. Maar lijn 118 houdt de route naar H.et Valleikanaal erin, met dien verstande dat de route op een andere plaats wordt ingekort door de bus over de Hamersveld- seweg te laten rijden in plaats van over de Torenakkerweg. vredeszondag, zullen afgevaardig den van de Leusdense kerken die aan de Kerkendag hebben deelge nomen in de kerkdiensten in de Sint Jozefkerk, de Dorpskerk en de Marcuskerk over hun ervaringen op de Kerkendag iets vertellen. Er is voor deze diensten een speciale liturgie voorbereid. De IKV-kernen van Amersfoort en Leusden organiseren op maan dag 18 september een bijeenkomst in de Johanneskerk, Westsingel 30 in Amersfoort. De avond begint om 20.00 uur. Op deze bijeenkomst zal de voormalige diplomaat drs. E.J. Korthals Altes spreken. Ruim dne jaar geleden kwam hij, als ambas sadeur in Madrid, in de publiciteit toen hij uit onvrede over het trage verloop van het ontwaperungspro- ces ontslag nam uit de diplomatie ke dienst. Korthals Altes houdt zich tegenwoordig intensief bezig met vredesvraagstukken en met de Oost-West verhoudingen. Het Oecumenisch Vnjdagavond- gebed (van 19.45 tot 20.15 uur) zal op vnjdag 22 september ook een gebed voor vrede zijn. VREDESKRANT De Vredeskrant 1989 geeft infor matie over de oorlogen die nu aan de gang zijn, zoals bij voorbeeld die in El Salvador, Mozambique en Libanon Verder wordt er ruime aandacht besteed aan de verande ringen in Oost-Europa en aan de verhoudingen nissen Oost en West De krant ligt op de vredeszondag bij de uitgang van de kerken klaar om mee te nemen. In verband met onze Inkoop nieuwe kollektle zijn wij op maandag 18 september gesloten. DEN - Vissen, is dat nou een sport of dierenmishandeling? Die sie is met van vandaag of gisteren. Met enige regelmaat verschijnen dan met wetenschappehjk onderbouwde verhalen, waaruit duidelijk Binoeten worden of het slachtoffer van de hengelaar nu wel of geen pijn tl en al dan niet getraumatiseerd teruggezet wordt in het water of in het het eindigt om opgegeten te worden. Omdat rechtstreekse communi- tussen vis en visser nu eenmaal nog niet tot de mogehjkheden x>n, zal het laatste woord in deze discussie ook nog niet gesproken Dierenbeschermers zullen blijven ageren tegen het zinloze kwellen p vissen, terwijl de sportvissers erop zullen blijven hameren dat ze de i nauwelijks leed berokkenen. Voor de goede orde, de goede ser (en daarvan zijn er velen) zal er in ieder geval alles aan doen om het mogelijke leed zoveel mogelijk te beperken. Bij het zien van deze foto lijkt de balans echter toch door te slaan naar de kant van 'dierenmishandeling'. Fotograaf Karei Elemans liep dit weekein de langs het Valleikanaal en zag daar dit macabere tafereel: Een zestal baarsjes (voor zover te identificeren) vastgepind aan roestig prikkel draad, (sommigen nog mei de haak in de bek), die daar ongetwijfeld een gruwelijke dood zijn gestorven. Gestorven voor de lol van het moment, als de dobber onder water getrokken wordt, om daarna als afval te worden afgedankt. Uit het stuitende stilleven spreekt totaal geen respect voor het dier, dat door 'echte' vissers als argument wordt gehanteerd. Integendeel, hier is sprake van totale nunachting van het dierhjke leven. Eigenhjk is hier maar één woord op z'n plaats: Walgelijk! 5DEN - „Het is ergerlijk en een schande dat dit gebeurd |maar we kunnen er niets meer aan doen." Dat was de teneur ode reacties van de raadsleden in de commissie ruimtelijk Idening en openbare werken op de gang van zaken rond de pw van een woning op het terrein van het voormalige restau- itVan der Wiel aan de Hamersveldseweg. Veel verder dan constatering dat Bouw- en Woningtoezicht onvoldoend heeft ftctioneerd en dat dat beter moet, kwamen de raadsleden a ook niet. kn Leusdense aannemer zette I het terrein, in strijd met de in- phes van plannen voor dat ge- i een bedrijfswoning neer. On- uldige formuleringen in die wen bleken er echter de oor- c van, dat er juridisch weinig Jen de gang van zaken valt in te [sngen. Dat er uiteindelijk ook xiwd werd in strijd met de 'vergunning, werd op het rdje van de ambtelijke afdeling N- en Woningtoezicht gescho- i*- Na de aanvraag van een nieu- l bouwverguning en het aan- pngen van enkele noodzakelijke aanpassingen, zal de bouw ter plaatse dan ook worden goedge keurd. Wel wilde de raad garan ties, dat dit in de toekomst met meer voor zou kunnen komen. Joop Kool (Leusden '85) legde de vinger op de zere plek, toen hij ten aanzien van de gang van zaken op de Hamersveldseweg opmerkte: „In het voorstel over de bouw van de woning zegt het college het on gewenst te vinden om op te treden. Dat stadium zijn we echter allang gepasseerd. U kunt niet meer op treden." Gert de Weerdt (PvdA) deelde die visie grotendeels en vond het een schande dat dit kon gebeuren. Maar, constateerde hij tegelijker tijd, de raad is evenmin geheel vrij te pleiten, omdat de verantwoor delijkheid voor de beschikbare mankracht op Bouw- en Woning toezicht er één van de raad zelf is. SHRIJNEND Het falen van Bouw- en Woning toezicht kwam haast nog schrijnen der in de openbaarheid bij een wo ning aan de overzijde van de Ha mersveldseweg. Daar bouwde een ambtenaar van de gemeente twee wooneenheden, in strijd met de bouwvergunning. In die vergun ning was sprake van een woning met aangebouwde extra woonge legenheid. De zaak kwam aan het licht, naar aanleiding van een ver zoek van een buurman om een nieuw huis te bouwen, dat aange- fcf voormahge restaurant Van der Wiel aan de Hamersveldseweg met links het pand van aannemer Bloemendal. e ^tneente wil de situatie, die in strijd met de intenties is ontstaan, formaliseren. past zou kunnen worden voor een gehandicapte zoon. Die vergun ning werd de Leusdenaar gewei gerd. De man ging daartegen in beroep en wees daarbij op de si tuatie bij de buren, waar naar zijn mening in vergelijkbare omstan digheden kennelijk wel toestem ming was verleend. Om de zaak in overeenstemming met de bedoe lingen te brengen, stelt het college een voorziening aan de woning voor, waardoor de woning als één geheel moet worden beschouwd. De al dan niet dubieuze rol van de ambtenaar in die zaak was voor diverse commissieleden aanlei ding tot het stellen van vragen daarover. Burgemeester Parus stak zijn hand voor de betrokkene m het vuur en beweerde dat er niet ge bouwd was zonder medeweten van de gemeente. „Tijdens en na de bouw van het huis is een wethouder (uit het vorige college - red.) ko men kijken. De ambtenaar is volle dig gedekt door het toenmalige be stuur", liet Parus weten. Vanwege het beroepszaak, die tegen het gemeentelijke besluit loopt om geen toestemming te ver lenen voor de bouw van een nieuw huis, wilden verschillende raadsle den zich nog ander laten informe ren over de gang van zaken rond de worung. Tot er meer duidelijk heid zal zijn, werd een definitief oordeel dan ook opgeschort. LEUSDEN - Bij een aanrijding tus sen een fietser en een bromfietser op de Asschatterweg ter hoogte van de Hondsdraf is een Leusde naar licht gewond geraakt. De fiet ser wilde afslaan maar werd bij die manoeuvre gegrepen door de bromfietsbestuurder. De fietser moest zich bij een arts onder be handeling stellen voor schaafwon den. De bromfiets is voor technisch onderzoek uit het verkeer geno men. LEUSDEN - Op Amersfoorts grondgebied is op de plaats van de Leusdense aansluiting op de A28 bodemverontreiniging vast gesteld. Dat maakte burgemees ter Panis afgelopen donderdag bekend tijdens de vergadering van de raadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening. Het is nog niet bekend of de geconstateerde bodemver vuiling gevolgen heeft voor de aanleg van de aansluiting op de A28. De voorbereidende werk zaamheden zijn in Leusden van daag (woensdag) in ieder geval volgens schema van start ge gaan. Een eerste onderzoek naar het geval van bodemvervuiling in Amersfoort heeft uitgewezen, dat er sprake is van verontreiniging met polycyclische aromatische koolwaterstoffen. Provincie en de gemeente Amersfoort overlegden vrijdag over de kwestie. Bij dat ge sprek was de gemeente Leusden uitgenodigd. De uitkomsten van dat gesprek zijn nig niet bekend. Volgens voorlichting van de ge meente Amersfoort is het niet on denkbaar dat de aanleg van de aansluiting op de A28 van Leusden door de vervuiling vertraging op loopt. „Maar dat zal geen maanden duren", aldus voorlichting van Amersfoort. Wel is de vervuiling omvangrij ker dan aanvankelijk werd ge dacht. Onderzoek van de Heidemij wees uit dat ook naar het grond water zal moeten worden gekeken. In ieder geval zal de vervuiling moeten worden afgegraven, voor het Amersfoorts Grondbedrijf de grond aan de provincie zal over dragen. Pas daarna kan met de aanleg van de aansluiting op Amersfoorts grondgebied worden begonnen. (Zie voor achtergronden over de aansluiting op de A28 ook eldere in dit nummer). De wijziging van de busroutes heeft al eerder tot protesten geleid. Het laten vervallen van de lus bij het Valleikanaal heeft tevens de opheffing van de dichtsbijzijnde halte voor de wijken Allandsbeek en de Wetering tot gevolg. De wij ziging was nodig omdat de bussen met ingang van 27 augustus door de nieuwbouwwijken van het Ruige Veld rijden. Volgens de VAD zou den de routes te lang worden, wan neer de lus bij het Valleikanaal daarbij behouden zou blijven. Vol gens de heer Wustefeld zou dit bezwaar te ondervangen zijn. In zijn bnef gericht aan burgemeester en wethouders schrijft hij: „Door lijn 118 over de Hamersveldseweg, in plaats van over de Torenakker- weg, te laten rijden zou de afstand tussen de Hamersveldseweg en de Torenakkerweg twee keer komen te vervallen. Eén keer op de As schatterweg en één keer op de Noordennslag. De totale afstand is dan weliswaar nog iets langer dan de nu gereden nieuwe route maar er vervalt echter ook een stoplicht. Het stoplicht bij de kruising Noor derinslag-Van der Postlaan. Hier door zal de reistijd per saldo onge- ve 2: gelijk zijn." Het overslaan door lijn 118 van de Torenakkerweg zou. volgens Wüstefeld, geen bezwaar op moe ten leveren omdat lijn 115 daar langs komt. Aan het nieuw te njden stuk van de Hamersveldseweg zou een bushalte mogelijk zijn. Of de VAD en de gemeente Leusden bereid zullen zijn tot het nogmaals wijzigen van de busroute is zeer de vraag. Een van de rede nen om tot wijziging van de bus routes over te gaan was dat door het Rijk geen financiële middelen voor twee aparte buslijnen be schikbaar wordt gesteld. In hoe verre deze zinsnede op het voor stel van de heer Wüstefeld van toe passing is zal moeten blijken uit het antwoord van burgemeester en wethouders. Navraag op het gemeentehuis leerde dat er in totaal zes reacties zijn ontvangen op de wijzigingen in de dienstregelingen. Eén positieve en vijf met een kritische inhoud. De bnef van de heer Wüstefeld was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet ontvangen. Volgens voor lichting van de gemeente kan een reacüe van B&W op de bezwaren binnenkort tegemoet worden ge zien. Tien jaar De Moespot Pag. 5 KPJ viert vierde lustrum Pag. 5 Leusdense tekenacademie treedt naar buiten Pag. 7 Reünie oud-strijders: „Uw neus komt me zo bekend voor!" Pag. 7 Rubnek: Leusder Kinderkrant Pag. 9 Verkiezingen in Leusden. D66 winnaar Pag. 10-11 Van gordelweg tot lijdensweg: de achtergronden vein de Leusdense aansluiting op de A28 Pag. 13 Sport: Cor Smink blij met eerste hoofdklassezege van Roda-zondag Pag. 15 Hockeyere Leusden nog geen hechte formatie Pag. 16 WEEKENDDIENST: 03425-1222 ACHTERVELD - Opmeuw zal het congres- en partycentrum De Kla- veet m Achterveld als radiostudio gaan functioneren. Vanaf 16 sep tember wordt iedere zaterdag tot en met 26 mei 1990 het nieuwe NCRV-Radio-3-programma Paper- club Live vanuit deze locatie uitge zonden. Om deze uitzendingen mogelijk te maken, is het podium in de Kla- veet vergroot en waren een aantal technische verbeteringen noodza kelijk. Op zaterdag 16 september vindt de première plaats. Verwacht wor den: BZN, Willem Duyn, Phantom Blue,De Dijk, Albert West, Roxan- ne, Oscar Harris, Normaal en vele anderen. Het programma wordt gepresenteerd door Sjors Frólich, dezelfde presentator van het nieu we televisie-programma met de zelfde naam als de radioshow. Be halve optredens van zowel gere nommeerde solo-artiesten als bands krijgt onbekend talent in het radio-programma een kans in de zogenaamde Popslag-Competitie. NCRV-leden en leden van NCRVs jongerenclub Paperclip kunnen toegangskaarten aanvra gen via een bon m de NCRV-gids en via het jongerenblad 'Paperclip'. Per week worden daarvoor hon derd plaatsen gereserveerd. Voor alle andere bezoekers geldt: gratis tr^egang totdat de zaal vol is.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1