I iskwekerij van wethouder verkocht armarkt muzikaal omlijst LEUSDEN W egafsluitingen )llegebesluit roept weerstanden op ationale topartiesten treden op in De Hamershof Handtas ontvreemd Wapens ingeleverd Informatie lascursus Golfkar gestolen Brandje Leusden Nierstichting zoekt collectanten Werkgroep Bijbelcursus EHBO-cursus Schrijfavond Amnesty Scandinavië in trek mkindegemeerie/ LoENSDAG 13 SEPTEMBER 1989 plaatselijk nieuws JSDEN - Het besluit van B&W om een Egingsvergunning te verlenen aan een bedrijf, dat in een jaan de Laapeerseweg een groothandel in binderij-artikelen wil vestigen, stuit op verzet van Qen omwonenden. De schuur is momenteel eigendom Wethouder De Jongh, die er viskwekerij in had. De h wil van de schuur af en vond een kandidaat-koper, tijd waren de plannen van het toenmalige raadslid De haanleiding voor hevige commotie. Met name de uitleg [het begrip 'agrarische bestemming' speelde daarin een ;en viskwekerij zou volgens het toenmalige bestuur in chrijving passen. I commotie is nog steeds |olledig weggeëbd. De heer i, die namens de fnenden een protest liet beschuldigde het college mendjespoliüek'. Hij pleitte jrde nieuwe eigenaar geen ing te geven er een jjfin te vestigen. Jteen gelijkluidend oordeel ien de standsorganisaties, Ibij monde van «rder Berg voor pleitten Istemming agrarisch te n. Berg zei bang te zijn dat e gang van zaken het buitengebied 'vogelvrij' verklaard zou worden. Voor boeren kan het verleidelijk zijn, zeker nu door maatregelen als mestuitstootbeperkingen en superheffing capaciteit onbenut blijft, schuren aan anderen te verhuren of te verkopen. Om dat te voorkomen en de aard van de bedrijvigheid in het buitengebied zoveel mogelijk agrarisch te laten, zijn er voorwaarden verbonden aan de vestiging in het buitengebied. Er kan echter van die bepalingen worden afgeweken. I1 Wethouder Joost de Jongh om streden viskwekerij verkocht Als de keuze is tussen jarenlange leegstand, met verpaupering als niet ondenkbaar gevolg, en de ruimte te gebruiken voor andere doeleinden, kan vrijstelling van het gebruiksgebod worden verleend. Het meuwe gebruik mag daarbij bijvoorbeeld geen afbreuk doen aan het karakter van het gebied, om te voorkomen dat er sluipenderwijs industriële activiteiten het buitengebied binnenkomen. MEDEWERKING Het college van B&W bleek be reid medewerking te verlenen aan het verzoek dat ten aanzien van de schuur van De Jongh was binnen gekomen. Juist omdat één van de betrokkenen in de politiek op dit moment een cruciale functie ver vult, (Joost de Jongh is wethouder), besloot het college het verzoek m de openbaarheid aan de raads commissie voor te leggen, hoewel B&W de gedelegeerde bevoegd heid hebben hierin eigen beslissin gen te nemen. Dat benadrukte ook burgemeester Parus ook tijdens de vergadering over het onderwerp. Panis, die de van een hartaanval herstellende Joost de Jongh als voozitter van de commissie ruimte lijke ordening en openbare werken verving, zei ook dat de zaak zonder aansziens des per- soons was behandeld. De Jongh was bij de interne beraadslagingen over de kwestie ook met betrok ken geweest. „We hebben de zaak willen bekijken, zoals we die beke ken zouden hebben als een derge lijk verzoek van willekeurig ie mand anders was gekomen. Over wat er in het verleden is gebeurd, wil ik geen oordeel vellen. Waar ik wel voor insta, is dat er nu absoluut geen sprake is van vriendjespoli tiek", benadrukte Panis fel in de nchting van de publieke tribune, waar die beschuldiging vandaan kwam. BELANGEN De uiteenzetting over de gang van zaken rond de voormalige vis kwekerij van Joost de Jongh kon het socialistische raadslid Gert de Weerdt niet geheel overtuigen. Hij zag maar één belang m het geding bij de opstelling van het college om de aspirantkoper van de schuur terwille te zijn: het financiële be lang van Joost de Jongh. Ondanks alle pogingen van het college om de schijn van partijdigheid weg te nemen, was De Weerdt toch bang voor de negatieve invloed op de publieke opinie. ,Je mag als be stuurder met gestraft worden voor het feit dat je bestuurder bent, maar ik ben, net als de standsorganisa ties, toch ook bang voor prece dentwerking. Na veel vijven en zes sen is vastgesteld dat viskweken een agrarische bezigheid is en dat moeten we dat zo laten. Mensen zullen toch geneigd zijn te denken, als een wethouder het mag, mag ik het ook." De Weerdt vond, dat als men toch wilde toestaan dat de groothandel zich in de schuur ves tigde, dat dan de bestemming van het pand maar gewijzigd moest worden. De conclusie van de PvdA was dan ook een negatief advies nchting B&W. Wil van de Kar (CDA) was toe schietelijker en wilde met negatief adviseren, maar eiste in ruil daar voor wel garanties dat de schuur uitsluitend en alleen voor opslag gebruikt zou gaan worden. De christen-democrate was door op merkingen van de publieke tribune (omwonenden zeiden dat er nu al een drukkerijtje voor etiketten zat) enigszins geschrokken. BELANGSTELLING Ton Voortman van de WD, de partij van Joost de Jongh, zei waar dering te hebben voor het feit dat deze zaak m de openbaarheid werd behandeld, ook al was dat strikt genomen niet nodig geweest. „Maar het is nu niet aan de orde dat er een wethouder bij betrokken is. In de agrarische hoek is geen be langstelling geweest voor het ge bouw. En dan moet je als politiek verantwoordelijke, ongeacht of de eigenaar een wethouder is of niet, kiezen voor leegstand of proberen er iets mee te doen. Ik kies voor het laatste." Joop Kool (Leusden'85) vond het kennelijk niet makkelijk om tot een afgewogen oordeel te komen. Na een aantal kritische opmerkingen te hebben geplaatst ten aanzien van de gang van zaken rond de verkoop van de viskwekenj, kwam het L'85 raadslid aanvankelijk toch tot de conclusie dat zijn fractie mee wilde werken aan de voorgestelde constructie. Tij dens de beraadslagingen bespeur de Kool echter een dermate vreem de gang van zaken, dat hij zijn oor deel wijzigde. Op de vraag van de voorzitter wat nu precies de hou ding van Leusden'85 was, besloot Kool zijn oordeel toch maar weer op te schorten, om met eerst met zijn fractie te overleggen. Toen dat achter de rug was, bleek de meer derheid van de driekoppig verte genwoordigde partij voor het plan. Een raadslid was tegen, maar dat was niet Joop Kool. Burgemeester Panis sloot af met de opmerking blij te zijn met het positieve advies van de raad. Hij meende ook dat er bij het verlenen van de vergunning voldoende voorwaarden zouden worden ge steld om precedentwerking en on gewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Wel had hij enige bezorgd heid over de controle op de nale ving van de vergunning. „Dat is m deze gemeente een probleem, daar ben ik nu wel achter. Toch denk ik dat juist dit pand, zeker na zijn geschiedenis, niet aan de aan dacht zal ontsnappen. FSDEN - De traditie laat zich niet verdringen. Als de t het bos goud-geel en de heide paars kleurt viert de ^erehof zijn verjaardag. Dat gebeurt dein met een jaarlijkse narkt, die door de jaren heen werd omlijst met zoveel nte en attractieve evenementen, dat niet alleen de (denaren, maar ook tienduizenden uit de verre omtrek naar vierende winkelcentrum trekken om het allemaal zelf bij mee te maken. Ook dit jaar is dat weer het geval, zo K men verwachten. De jaarmarkt wordt dit jaar voor de negende keer gehouden en heeft plaats op zaterdag 16 septem ber, volgende week dus. Zoals ge woonlijk is er van woensdagmid dag af kennis; deze heeft plaats van 13 tot en met 16 september. Verder is het programma als volgt: Vrijdag 15 september: Zoals gewoonlijk is er aan de vooravond van de jaarmarkt mu ziek om in de stemming te komen. De muziekvereniging „Lisiduna" presenteert een show op 't Erf. Ver der is er een jazzprogramma onder de titel „Affirmation plus one", te presenteren door de langzamer hand als jazz-impresario bekend LEUSDEN - In verband de jaarmarkt is door de gemeente vanwege de te ver wachten grote drukte ook deze keer weer een aantal verkeersmaatregelen geno men. Zo zullen voor alle ver keer van vrijdag 15 op zater dag 16 september midder nacht tot zondagmorgen 03.00 uur in beide richtingen de volgende wegen worden afgesloten: - de Hamersveldseweg vanaf Landweg tot en met de in gang tot de Dissel; - de Dafplaats; - de Eijsinkplaats; de Spijkerplaats; - de Blekerij vanaf de Eijsink plaats tot de Burg. Van der Postlaan; - de Smidse vanaf de ingang naar de benzinepomp tot de Blekerij; - de Spinnerij; - de Kromhoutplaats; - de parkeerplaats ten noor den van het gemeentehuis tus sen de nieuwbouw en de Burg. Van der Postlaan en de Kuipe rij; - de Librije; - 't Erf; - de parkeerplaats gelegen tussen het gemeentehuis en De Korf; - de parkeerplaats ten zuiden van De Korf aan de Smidse; - de Kuipenj. Op zaterdag wordt vanaf 15.00 uur de Burg. Van der Postlaan vanaf de Hamersveld seweg tot de Noorderinslag in één richting afgesloten. Ver der zal een parkeerverbod gelden voor beide zijden van de Hamersveldseweg, voor zover niet afgesloten tussen de Noorderinslag en de Burg. Van der Postlaan, op zaterdag van af 15.00 uur. Dan zal een parkeerverbod worden ingesteld vanaf dins dag 12 september te 00.00 uur tot en met maandag 18 septem ber te 20.00 uur of zoveel kor ter als nodig is voor de grote parkeerplaats ten zuiden van het winkelcentrum Hamershof aan de Smidse/de Blekenj. Tenslotte komt er een par keerverbod op zaterdag 16 september van 00.00 uur tot zondag 17 september om 03.00 uur of zoveel korter of langer als noodzakelijk is voor. - de Eijsinkplaats; - de Spijkerplaats; - de parkeerplaats tussen het gemeentehuis en De Korf; - 't Erf; - de parkeerplaats tussen de nieuwbouw Hamershof-noord en de Burg. Van der Postlaand. Vanaf begin juni hebben ze al gebloeid, al vielen ze niet erg op tussen de andere gele bloeiers langs de wegber men. Maar nu gaan ze opval len omdat de meeste andere soorten het zo langzamer hand af laten weten. Het is het Vlasleeuwenbakje (Lina- ria vulgaris), tegenwoordig kortweg Vlasbekje genoemd, de algemeenste leewenbekin ons land. Het kan op allerlei grondsoorten voorkomen, maar het is nogal gevoelig voor cuncurrentie van an dere planten. Daarom zien we het Vlasbekje hoofdzake lijk op open zandgrond waar een niet al te welig ontwikke ling van andere soorten sprake is. Ze houden het in de nazomer echter wel langer uit dan veel andere soorten. Tot na de eerste nachtvorsten kunnen we ze nog zien bloeien. Maar als de vorst werkelijk intreedt moeten ze het echter ook opgeven. De bloemen van het Vlas bekje staan in lichtgele tros sen aan de bloemstengels en hebben een duidelijk zicht bare onder- en bovenlip. De bolgewelfde onderlip is voor zien van een gedeelte dat donkergeel is en vaak zelfs oranje-. Het is daarom heel niet moeilijk om in de bloem een bek of de muil van een dier te zien. Knijp maar eens met duim en wijsvinger de zijkant van een volgroeide bloem voorzichtig wat samen en u zult de leeuw zijn muil open zien sperren. Alleen sterke insekten als hommels en bijen gelukt het in de bloem te komen om zo te trachten bij de nektar te ko men. Die nektar wordt door een ringvormige klier aan de basis van het vruchtbeginsel uitgescheiden en bevindt zich in de onderzijde van de lange spoor. Hommels heb ben nogal eens de gewoonte om de nektar niet langs de le gale weg te bereiken maar 'inbraak' te plegen. Zij bijten dan, net als bij de kamperfoe lie, een gat in de spoor van de bloem en zuigen zo de nektar op. U moet er maar een op let ten als u de bloem van dicht bij bekijkt. De naam Vlasbekje heeft be trekking op de overeenkomst van de zeer smalle bladeren met die van vlas. Ook de we tenschappelijke naam lineria is afkomstig van het latijnse woord linum, wat vlas bete- kendt. In dat Latijnse linum is ons woord linnen te her kennen, het product van vlas. In een oud kruidenboek kun nen we lezen dat het Orijn cruyt, zoals het Vlasbekje toen heette, gebruikt werd bij moeilijkheden met urineren. Het werd vooral bij paarden aangewend. Dus wat je noemt een paardemiddel. Voor de was gebruikten de vrouwen een aftreksel van de plant om de was te kleu ren. Ze zagen blijkbaar liever een gele was dan een witte zoals nu. Of liever een gele was dan een gore? Ook werd het toegevoegd aan het bad water van zuigelingen, maar dat was om heksen en boze geesten te weren. G. van L. geworden Peer Hartjesveld. Het concert heeft plaats in het hart van het winkelcentrum bij de fontein. De uitvoerende musici zijn Marcel Visser, gitaar, Peter Badenbroek, basgitaar, Clement Keyzer, slag werk, Ramon Doomekamp, zang en Peer Hartjesveld, toetsen. Zaterdag 16 september: 14.00-18.00 uur: Muziekexpres Drive in-show op de podiumwa gen, die weer komt te staan op de parkeerplaats tussen het gemeen tehuis en De Korf. Het is een show, waarbij de muziek via twee draai tafels, twee CD-installaties en een complete video-unit, alsmede een volledig computer-gestuurde lichtinstallatie wordt gepresen teerd. Voor het publiek zijn er prij zen te verdienen. Avondprogramma: 19.15 uur: Show Sport 2000 20.00 uur René Froger 20.45 uur Annie Schilder 21.30 uur. David Ray 22.20 uur: Piet Veerman De presentatie is zoals gebrui kelijk in handen van Harry van Schaik. Meer bijzonderheden over de optredende artiesten elders in dit nummer. Tussen de program- ma-onderdelen treedt de show balletgroep van Gerda Kagie op. LEUSDEN - In de week van 24 tot en met 30 september wordt de jaarlijkse collecte voor de Nier stichting Nederland gehouden. Met de opbrengst van de collecte ondersteunt de stichting allerlei werk en onderzoek dat te maken heeft met nierziekte. Voor deze huis-aan-huis collecte zijn heel wat colectanten nodig. Met name voor de wijken Zuid en 't Ruige Veld zijn mensen nodig. Op de laatste dag, 30 september, kan ook op straat worden gecollecteerd. Wie wil collecteren kan zich aanmelden bij J. Peperzak,tel. 943385. LEUSDEN - De werkgroep Bijbel cursus binnen de Gereformeerde kerken (Vrijgemaakt) start in sep tember voor de vijfde keer de bij belcursus. De cursus bestaat uit 26 schriftelijke lessen en kost 30 gul den. Er is ook een vervolgcursus over de Apostolische Geloofsbelij denis. Informatie: Stichting Werk groep Bijbelcursus, Antwoordnum mer 837, 3800 AV Amersfoort, of bij het plaatselijk contactadres: J.J. Jon ker, Kuperssingel 108, m Leusden, tel. 947923. LEUSDEN - De EHBO-Hamersveld heeft voor de beginnerscursus, die donderdag 14 september start in de Heerd, nog enkele plaatsen vrij. De kosten voor de cursus, inclusief examengeld en verbandpakket, bedragen 115 gulden. Inlichtingen over de cursus zijn te krijgen bij Anka Dokter, tel. 804655 of Anneke Esko, tel. 940069. Het is ook moge lijk ingeschreven te worden voor de cursus op de eerste avodn, van af 19.30 uur. LEUSDEN - Een onbekende heeft dinsdagochtend de handtas van H.J.E.T. uit Leusden uit de mand onder haar kinderwagen gestolen. De diefstal vond plaats aan de Ei kenlaan. De vrouw liep daar met haar kind in een wagen. Ze stak even de straat over om een brief te posten. Toen ze terugkwam bij de kinderwagen, bleek haar handtas verdwenen te zijn. In de tas zat onder meer een groot bedrag aan geld. LEUSDEN - In Leusden is twee maal gebruik gemaakt van het ge- neraal-pardon, dat geldt in ver- band met de invoering van de nieu we wapenwet. Bij de politie zijn dit weekeinde een ploertendoder en een revolver ingeleverd. ACHTERVELD - De afdeling van Amnesty International in Achter veld houdt op maandag 18 septem ber een schrijfavond. De avond be gint om 19.30 uur en wordt gehou den bij Nel Schwagermann, Ver jaagde Ruiterweg 3/a. Er zijn voor beeldbrieven aanwezig en adres sen. LEUSDEN - De SBBO heeft op 18 september een informatie-avond over de lascursus die men in sa menwerking met Amenj heeft op gezet. De avond begint om 19.30 uur en duurt tot 20.30 uur. De infor matie-avond wordt gehouden bij Amerij, Uraniumweg 17 te Amers foort. Voor meer informatie kan men bellen: tel. 033-620554. door Jan Versteegt. Het hogedrukgebied, maandenlang te vinden op de Atlantische oceaan veelal nabij Ierland, heeft een an der 'stekkie' gevonden. Nu is Scandinavië in de gunst van het drukssyteem beland. Het heeft er een stevige op stelling ingenomen. Hogedruk boven Scandina vië is bij velen populair. In de zomer geeft het immers zicht op fraai en warm weer en in de winter gaan de harten van de schaatsliefhebbers al sneller kloppen als de lucht druk slechts weinig oploopt boven het noorden van Euro pa. Dan worden de kansen op het onderbinden van de ij zers groter. De stroming is in dergelijke gevallen veelal oostelijk, waarmee droge lucht wordt aangevoerd. Toch levert een dergelijke drukverdeling niet altijd het door ons verwachte weer beeld op. Als de stroming door een lagedrukgebied bo ven Frankrijk teveel noord oostelijk blijft, worden er wolkenvelden aangevoerd. Dit proces wordt opgewekt doordat de lucht zich ver plaatst over het relatief war me water van de Oostzee. Vrij somber weer is het ge volg. Dit was min of meer het geval afgelopen zondag. Het koufront, dat volgens eerdere berekeningen door de computers in het weekein de over ons land zou trekken, maar net ten noorden van de Wadden stationair werd, kwam begin deze week op nieuw in beweging en trok zuidwaarts. Daarachter be vond zich veel drogere lucht, die ons echter niet kon berei ken. Wij lagen in de zachte en vrij vochtige lucht aan de voor zijde van het front. Boven Frankrijk was een storing actief, die voor flink gerommel zorgde in Bretag- ne. Door de drukverschillen bleef de wind bij ons stevig waaien en was daardoor de watersporters wederom goed gezind. De genoemde storing lag vandaag dichtbij ons gebied en kan voor een enkele bui hebben gezorgd. De zon was de afgelopen da gen wel af en toe te zien, maar uitbundig stond de warmtebron niet aan de hori zon. Het was heiig. De eerstvolgende dagen verandert er nog vrij weinig in het heersende weerbeeld. De luchtdruk blijft hoog bo ven Scandinavië. De wind komt dan ook voorlopig niet uit de oosthoek. Naast wol kenvelden zijn er opklarin gen. De temperatuur is sterk af hankelijk van de uren zonne schijn, maar zal over het al gemeen boven de 20 graden komen. Later in de week ver schijnt er een nieuwe kern van hogedruk in Het Kanaal. De wind draait naar het zuid westen. De kans op zon neemt dan weer toe. Het ziet er naar uit dat we een rede lijk weekeinde tegemoet gaan. Depressies komen er voorlopig niet aan te pas en moeten zich uitleven op hoge breedten. Regen van betekenis wordt dan ook niet verwacht en zo is de septembermaand druk bezig het droge imago van de zomer voort te zetten. Dat is een goede aanleiding even stil te staan bij de pres taties van de eerste herfst maand over de eerste tien dagen. In Leusden lag de gemiddel de temperatuur op 14.8 gra den, normaal voor de hele maand is 14.0 graden. Er kwam bij ons 8.4 mm in de meter. LEUSDEN - Op de golfbanen van de Hoge Kleij is afgelopen vrijdag een golfkar met clubs gestolen. De gedupeerde had zijn materiaal tij dens het douchen onbeheerd ach tergelaten. Bij terugkomst bleken de kar en de clubs te zijn verdwe nen. Het materiaal vertegenwoor digt een waarde van rond de vier duizend gulden. LEUSDEN - Bij een standbeeld op 't Erf is zaterdagavond, rond 23.00 uur, een brandje in de kiem gesmoord. Onverlaten hadden kranten tussen het beeld gestopt en aangestoken. Vrijdag 15 september 15.00 - 22.00 uur: Open dag UP AT Zaterdag 16 september 10.00 - 16.00 uur: Open dag UP AT Zondag 17 september 14.00 uur: IVN-wandeling, start bij hotel Den Treek 14.00 - 16.00 uur: Open dag Latent Talent in Groot Krakhorst, Bolde rikhof 18 Dinsdag 19 september 20.30 uur: Jazz-sen, Cor van Lier/ Jan Huydts kwartet in Bosch en Hei de Woensdag 20 september I 20.00 uur Kaartavond in Jongeren- I centrum De Til Vrijdag 15 september 14.00 - 15.00 uur: Wateraerobic in I Octopus o.l.v. Martine Silvana

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3