eusdense Tekenacademie stapt uit de anonimiteit ,Uw neus komt me zo bekend voor!"' ■eusder krant Elta presenteert werk op de Culturade'89 Militairen uit de mobilisatie-tijd hielden een reünie in Leusden 7i WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1969 plaatselijk nieuws fSDEN - „De naam van onze club is misschien wat preten- maar we werken met een enorme inzet en met groeiende en kunde." Aan het woord is Jetty Smith (54), voorzitter j de Eerste Leusdense Tekenacademie. Hoe waar in ieder het laatste deel van haar opmerking is, zal voor iedere iker van de Culturade op zaterdag 23 september duidelijk len. Zestien leerlingen zullen bij die gelegenheid, voor het werk exposeren. fle vormen met elkaar geen e academie. We zijn een club, jitgekomen uit de tekencursus- f die gegeven werden bij Latent >xit. We wilden en willen meer dan een tekenclub. Wat wij s mogelijk zelfs meer dan je [een tekenacademie kan ver- chten. We zijn enorm enthou- jjt over de manier waarop het nu gaat. We hebben een enorme inzet. Met resultaat." Dat schrijven twee bestuursleden van de Eerste Leus dense Tekenacademie, kortweg ELTA, in hun enthousiaste inlei ding. „Bijna al onze leden hebben bij Latent Talent cursussen gevolgd die werden gegeven door Francien van Westenng. Sommige twee jaar, velen langer, tot vijf jaar toe. Deze lessen werkten bijzonder inspire rend, maar bleven steken op een bepaald punt. Ieder jaar trad een meuwe ploeg aan. Voor de oude ploeg bracht een nieuwe cursus steeds minder van waaraan be hoefte was." Jetty Smith verklaart, bijgestaan door Annemarie Nan- ninga en 'ELTA-docente' Francien van Westenng, het ontstaan van 'De academie' in mei 1988. UITDAGING Vorig jaar besloot Francien van Westering als cursusleidster bij Latent Talent te stoppen. Ook bij haar was de uitdaging op dit mveau ngen van de Eerste Leusdense Teken Academie bezig met hun werk. Tijdens de Culturade treedt men voor I eerst naar buiten. er af. Een aantal cursisten zocht naar een vorm waarop men met elkaar verder kon gaan met teke nen. Twintig mensen besloten met elkaar te gaan tekenen naar een model. Francien van Westering deed mee, niet als leidinggevende maar als één van de tekenliefheb- bers. In basisschool de Wegwijzer werd een lokaal gevonden en men begon enthousiast aan tien geplan de bijeenkomsten. „Bij de zesde bijeenkomst was het iedereen dui delijk dat deze opzet niet werkte. Het model was niet komen opda gen, net als meer dan de helft van de tekenaars. Die keer hebben we veel koffie gedronken en lang met elkaar gesproken. We wilden te kenen maar vooral, we wilden iets leren. Dit gesprek leidde tot het samenstellen van een enquête. Deze enquête stuurden wij naar alle oud-cursisten van Francien van Westering. Wij vroegen aan deze mensen of ze belangstelling had den voor een tekencursus en wat zij daarbij zouden willen. Begeleiding, zo ja van wie en hoe er gewerkt zou moeten worden. Dat soort vragen. Van de 24 vragenlijsten kwamen er 23 terug. Zonder uitzondering vroe gen zij om tekenlessen op niveau, gegeven door Francien." Fran cien van Westering heeft 'enige' naam als ülustratice, zowel in Leus den als ver daarbuiten. Illustraties van haar hand zijn te vinden in prentenboeken, tijdschriften, op ansichtkaarten en kalenders en waren al een aantal malen goed voor de hoogste onderscheiding die Nederland voor illustraties heeft. Francien werd bereid ge vonden aan een meuwe opzet mee te werken. Het voorlopige bestuur maakte een bedrijfsplan. Francien maakte een werkplan. Op 19 mei 1988 werd door 18 serieuze kandi daten Elta opgericht. ELTA Twee belangstellenden maakten door Marianne de Valck de twintig vol. De zes mannen en twaalf vrouwen hebben belang stelling voor tekenen, maar geen opleiding in die nchting. Afgespro ken werd 25 bijeenkomsten van twee uur te beleggen. 13 om te tekenen onder begeleiding van Francien, 12 om les te krijgen m bijvoorbeeld kunstgeschiedenis. Zelfwerkzaamheid zorgde ervoor dat het gebouwtje De Kit tijdens de bijeenkomsten in een handomdraai tot atelier kon worden omgetoverd. De deelnemers hadden emg idee van hetgeen Francien van Westenng wilde, maar konden met voorzien hoe het zou uitpakken. Francien van Westering: „Ik wilde naast tekenlessen inzicht geven in het tekenen door de eeuwen heen. Daarbij groeide steeds meer het verlangen om te gaan werken op de manier van de vroegere leer meesters. In een atelier waarin naast 'de meester' een aantal leer lingen rond hetzelfde thema bezig is. Ik doe bij Elta eigelijk precies datgene wat ik als leerling graag gehad zou hebben op de acade mie." Iedere les bereidt Francien zorg vuldig voor. Het lesboek van Jetty Smith bestaat inmiddels uit twee welgevulde ordners. De kunstge schiedenis loopt als een rode draad door het aangeboden mate riaal heen. Veel zijwegen zijn te bespeuren. Zelfwerkzaamheid wordt op hoge pnjs gesteld en aan gemoedigd. Met als gevolg dat in de map van Jetty behalve het door Francien aangedragen materiaal veel foto's te vinden zijn van zelfge- zochte voorbeelden en...eigen uit werkingen. Iedere behandeling van een tijdvak of stijl werd afge sloten met een opdracht waarbij de deelnemers op eigen wijze in de stijl en volgens de symboliek van het behandelde onderwerp een impressie moesten geven. De uit- Bewondering voor eikaars werk. werking is verbluffend. In de loop van het afgelopen jaar ontstonden daardoor eigentijdse impressies van beelden in Griekse stijl, getij denboeken, Italiaanse Renaissan ces, Gnekse vazen en vroeg christelijke afbeeldingen. De uit werking is vaak nauwelijks ama teuristisch meer te noemen. Memg uitgever zou zijn vingers aflikken wanneer hij de beschikking zou kunnen krijgen over dergelijke il lustraties. Naar het 'cultuur-historische' werk werden vrije opdrachten ge maakt. Hieraan gingen lessen m de anatomie, veeg-en-kleur-en-ge- voelstechnieken vooraf. De per soonlijke opdrachten van Francien van Westering werden 'berucht' Het zijn en waren opdrachten waar de kandidaten weken mee zoet zijn. Met als resultaat speelgoed- paarden m alle standen en maten, ansichtkaarten met minutieus en sfeervol weergegeven vlinders en portretten gemaakt met een veeg- techniek, die doen denken aan trieste Franse films. Het was de bedoeling om tijdens de grote vakantie met de bijeenkomsten te stoppen. Maar memand kon de we kelijkse prikkel missen. Ze beslo ten 'vrijwillige bijeenkomsten' te houden om in de natuur te tekenen. Behalve de mensen die op vakantie waren, was iedere week, iedereen aanwezig. Na de vakantie gaat de groep verder met de Italiaanse schilders- kunst. „Wanneer we in dit tempo doorgaan hebben we wel vijf jaar nodig om bij het heden aan te ko men en dan kunnen we nog zoveel nchtmgen uit", zegt Francien ver heugd. Het afgelopen jaar is inten sief gewerkt. Veel intensiever dan voorzien was. Twee leden moesten wegens te drukke werkzaamhe den afhaken, drie nieuwe mensen konden van de wachtlijst geplukt worden. „Het is onze eerste erva ring met mensen die nu op de trein spnngen. We weten niet of het lukt. Wanneer je ziet hoe wij vooruit zijn gegaan in vergelijking met wat we deden voor Elta en wat we allemaal hebben geleerd. De drie nieuwe mensen hebben een paar keer met ons meegedraaid en ze hebben werk laten zien. Toen wij ter voor bereiding van onze expositie op de Culturade tijdens de laatste bijeen komst ons werk uitstalden, gingen ze geloof ik een beetje geschokt naar huis. Ik denk er daarom hard over om voor de nieuwe kandida ten een soort mentorschap in te stellen." peinst voorzitter Jetty Smith. EXPOSITIE Heel aarzelend heeft de groep besloten voor het eerst werk te presenteren. Tijdens de Culturade zal een kleine expositie te zien zijn met een overzicht van de verschil lende resultaten van het afgelopen 'academie-jaar'. „Aarzelend, want we hebben nooit getekend met het doel ons werk te exposeren. We weten ook met hoe het ons beval len zal. We zijn zeer benieuwd hoe ons werk op de Culturade zal over komen of het daar zal uitkomen. Misschien moeten we eens serieus gaan denken aan het voorbereiden van een tentoonstelling alleen van orize groep. Maar dat is nog toe komstmuziek", volgens de beide bestuursleden. Francien van Wes tenng verwacht m de nabije toe komst in toenmenende mate haar eigen opdrachten te kunnen com bineren met haar werk voor Elta: „De hoop te gaan werken op de manier die eeuwen Icing gebruike lijk was. Een atelier waann leerlin gen samen met hun leermeester bezig zijn. Ieder op zijn of haar eigen wijze en soms gezamelijk. Misschien kan ik in de toekomst opdrachten waar ik geen tijd voor heb doorschuiven. Ik kan me zelfs voorstellen dat één van deze men sen ooit zelfstandig leermeester en erkend illustrator zal worden. Voorbeelden uit de geschiedenis waarin de leerling zijn meester overvleugelde, zijn er legio." Het werk van de achttien Elta-le- den, dat op de Culturade te zien zal zijn, geeft verrassende versies rond gemeenschappelijke thema's. Hoewel grote verschillen in stijl en vaardigheid te onderkennen zijn, is de invloed van Francien van Wes tering bij het meeste werk duidelijk afleesbaar. De speelse hantering van kaders bijvoorbeeld is bij veel werk van 'haar leerlingen' terug te vinden. SDEN - „Uw neus komt me zo bekend voor!" Dat was een 1 gehoorde opmerking vorige week woensdag in de Til in den. Iets minder dan honderd mannen en vrouwen van rentig jaar en ouder waren daar op zoek naar oude makkers. |1939 lagen de aanwezige mannen, tijdens de mobilisatie, als plichtig militair ingekwartierd in het toenmalige Ha- veld en Achterveld. De reünie werd voor de derde keer in den gehouden. De eerste keer, vijfjaar geleden, waren 250 |d-militairen gekomen. De tweede maal, twee jaar geleden, iderd minder. Dit jaar haalde men de honderd niet. Toch ren er ook dit jaar mensen die voor het eerst op zoek gingen r oude makkers die zij vijftig jaar geleden hier ontmoet Iden. Soms lukte dat. Anders waren de oude verhalen sterk eg om opnieuw van te genieten. Naarmate de dag vorder- beloofden ze ook steeds sterker te worden. ontvangst m Leusden was een boerenjongen in dezelfde rganiseerd door de Oranjever- leeftijd, herinnert zich de 'invasie' ig. Ter gelegenheid van het dat het op 6 september bijna op dag af vijftig jaar was dat de :nte Hamersveld en Achter twee regimenten kreeg inge- ierd. Het zestiende en een- itigste regiment infanterie, ide uit jongens van 20 tot 35 afkomstig uit midden-Neder- en Noord-Holland. Ze werden dergebracht in boerderijen en in 'erscholen. De zaal van de Til 'oorbeeld, waarin de reünie ge iden werd, was vijftig jaar gele- 1 in september net aangebouwd, was de bedoeling om in sep- "ber van dat jaar daarin een uterklasje te beginnen. In plaats Brvan werden er dertig jongens ondergebracht. Zover was na te an was niemand van de toen on echt grote kinderen uit deze s. vijftig jaar later op dezelfde Jts gekomen. ^tardus van de Hengel, toen in de rustige kleine gemeente nog goed. In Achterveld schijnt de pastoor de meisjes gewaarschuwd te hebben voor het vreemde volk en ze te hebben aangeraden bin nen te blijven. Wanneer elf jongens tegelijk in de schuur zijn onderge bracht, zoals bij mevrouw Van Mal- kenhorst, toen nog Veenendaal ge heten, kan het met anders dan veel gezelligheid geven. Mevrouw Vein Malkenhorst heeft er vrienden voor het leven aan over gehouden. Dankzij haar zijn tientallen adres sen achterhaald. Zij was de emge gastvrouw van toen, die op deze reünie aanwezig was. Behalve Ge- rardus van de Hengel was nog een oud-gastheer aanwezig. Het gezelschap werd na een in leidend woordje van de ex-voor zitter van de Oranjevereniging, die nog eenmaal de honneurs waar nam, ontvangen door de burge meester. Burgemeester Parus was kleine honderd oud-strijders verzamelden zich in de Til om ^neringen op te halen aan de mobilisatietijd. bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog nog maar een klein jongetje van zeven jaar. Niettemin maakten zijn herinneringen de aan wezigen even stil. Als burgemees terszoon en wonend tegenover een kwamp waann gijzelaars werden vastgehouden had hij meer gezien dan je een kind wil toewensen. Een aantal oud-militairen het ook m hun persoonlijke gesprekken doorsij pelen dat ze in de oorlog het een en ander hebben meegemaakt waar men niet graag over praat. Maar over de tijd van de mobilisatie en zelfs het weinige strijdgewoel waarin zij zolang ze gestationneerd' waren in Leusden te maken heb ben gehad, leverde toch m de eer ste plaats vrolijke anecdotes op. Een aantal 'gabbers' was in el- kaars gezelschap gekomen. Een aantal anderen viel elkaar onmid dellijk na binnenkomst om de nek of schudde de handen stevig. Het was niet alleen een weerzien. Ook een „blij dat jij er nog bent". De jongste deelnemer was 71 jaar, de oudste aan het emde van de 80. Het verschil in opkomst tussen deze en de vorige reünie van twee jaar ge leden was met alleen te wijten aan afnemende interesse. Daar was men zich ter dege van bewust. Jan Ekkerman en de heer K.G. Kreps hadden elkaar snel gevonden. Hoewel de heer Kreps zijn mondje flink kon roeren, spande Jan Ek kerman beslist de kroon. De bur gemeester was nog niet uitgespro ken of hij greep al de microfoon om navraag te doen naar mogelijke kennissen. Daarbij merkte hij fijn tjes op dat de appèllijst ontbrak. Hij bleek één van de weinige aanwezi ge oud-mihtairen die vijftig jaar geleden in het toenmalige Hamers veld gelegerd was. De meeste an dere aanwezigen hadden hun mo bilisatietijd in Achterveld doorge bracht. VERTELLEN Jan Ekkerman kon smakelijk vertellen over zijn tochten 's nachts langs de Smoussesteeg, nu het Co- henpad. Donker gelegen tussen de weilanden. Zijn fietslamp verduis terd. Dan kon het gebeuren dat hij onverwachts languit lag over iets groots en warms. Wanneer hij ge luk had loeide het zachtjes. Had hij pech dan was het lager, minstens even warm en zo zacht als een ver se vlaai maar kon zijn. Overdag moesten ze loopgraven maken rond de Liniedijk, die liep van de Zuiderzee tot aan de Rijn bij Arn hem. 's Avonds hielpen ze soms op de boerderij van hun gastheer, werd er veel gekaart en was er regelmatig tijd om iemand een poets te bakken. Mooie tijden waren dat, achteraf gezien. Wie naar de verhalen van de oud-nulitairen luistert kan zich niet aan de indruk ontrekken dat het Nederlandse leger m die tijd op bijzonder orginele wijze haar man netje heeft gestaan. Een aantal ge beurtenissen zouden daarbij zon der twijfel goed kunnen zijn voor een speelfilm, waarbij wel veel ge lachen kan worden. Niet dat 'onze jongens' zich misdragen zouden hebben. Wel dat de kwajongens streken gezocht werden in de wei nige mogelijkheden die militair ge zag (hard werken en in een vreemd huis moeten verblijven) boden. Neem nou kapitein Claversteyn. Volgens Jan Ekkerman onder zijn manschappen beter bekend als Geurt Brandewijn. Een bijnaam, die hij dankte aan zijn mooie blauwe neus waarvan de kleur op peil werd gehouden door het innemen van sterk alcoholische versnape ringen. Tijdens één van deze expe dities wist een aantal manschappen ongemerkt de kogels uit zijn wa pen te verdwijderen. De vele ver halen waarmee de manschappen van toen nu nog weten hoe zij hun directe onderofficieren misleidt hebben, waardoor zij ongemerkt hun hef dan wel ouders konden bezoeken, waren te talrijk om hier te vermelden. GEHEIMEN Sommige geheimen bleken ook na vijftig jaar niet voor publicatie geschikt. Want hoe kwam het dat de motor van Jan van den Berg totall-los in een sloot terecht kwam! Dezelfde Jan van den Berg, die als Leusdenaar een aantal hoge offi cieren te eten uitnodigde en daar voor personeel onder de dienst plichtigen ronselde. Daarvoor moesten ze het opdienen en afne men oefenen volgens de regels. Het opdienen ging op het noodza kelijke moment zoals het moest. Om te kunnen afruimen diende men wachten tot de heren klaar waren met tafelen. Om het wachten te korten werd af en toe een drankje genomen. Het wachten „Zie je wel, uw neus kwam me ook al zo bekend voor!" Oud-mihtairen, die in de mobilisatie in Hamersveld en Achterveld gelegerd waren, helden een reünie in De Til. duurde lang. Het afnemen kon we gen grote vrolijkheid onder de manschappen met meer volgens plan verlopen. En dan die erwten soep die per vergissing minstens drie maal werd 'afgezouten' of die papegaai die gered moest worden, maar wegvloog. Zulke verhalen, de één na de ander. Steeds opnieuw ontstonden nieuwe groepjes mannen die on der het gehoor van hun aanwezige echtgenoten de oude verhalen vertelden. Misschien voor de dui zendste keer. Maar ieder verhaal dat niet meer verteld kon worden, was een verlies.... Een triest verhaal was in bijna alle groepjes te horen. In verschil lende varianten, van meelevend tot crrote hilariteit. Het was het verhaal van de enige dode die te betreuren viel tijdens de komst van de Duit sers. Het vermoeden dat er para chutisten aan het landen waren, was aanleiding om het bevel te ge ven tot het maken van een omtrek kende beweging. De luitenant, als emge in leer gekleed, ging vervol gens de manoeuvre controleren. Hij werd door één van zijn eigen manschappen aangezien voor een parachutist en omdat het parool in die dagen luidde 'eerst schieten, dan vragen stellen', werd de onge lukkige door een geweersalvo on middellijk gedood. HELD Bn ieder sterk verhaal hoort een held. Vorige week woensdag wa ren vele helden uit sterke verhalen aanwezig. Zoals de heer J. Pruis die een compliment kreeg nadat hij vier hoge officieren de doorgang had geweigerd omdat ze het wachtwoord met wilden zeggen. „Hij was hoornblazer en echt de brutaalste van de afdeling. Dat hij dat durfde", zegt nu nog zijn oude makker de heer A.B. Grift, toen kok, nu gepensioneerd directeur van een trappenfabnek bij Utrecht. Foto's waren nodig om oude ka meraden te identificeren. „Weet jij wie dat was" via „Hoe heette onze commandant ook al weer" tot „Ver rek, u was onze commandant Hens bergers, die inviel voor die andere hoe heet hij ook al weer!" Een aan tal mensen deed met mee aan de drukke gesprekken in het midden van de zaal. Zij keken vergeefs uit naar een bekend gezicht. Een aan tal andere mensen liep naar buiten om de directe omgeving van de Til te verkennen. Sommigen pakten zelfs snel de auto om nog voor de beloofde rondrit een paar per soonlijke plekjes te bezoeken. De burgemeester praatte zich via de verschillende groepjes naar de uit gang. Aan de actuele politiek ont kwam hij niet. Op de dag waarop gestemd kon worden, werd infor meel met hem gepraat over het ouderen-en-gehandicapten beleid door de verschillende partijen. Mi litairen van gisteren, ouderen van vandaag.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7