Fiets vergoed e eerste schooldag [e eigen potje draaien Te koop: Olifant Het kindje van Sylvester Pony gezocht leusderkrngiE Heksen, dwergen en koningen gevraagd leusder krant DENK ER OM, WEL OPSCHIETEN! eusder krant plaatselijk nieuws toen bakken in De Kleierije. Dat is weer eens wat anders dan koekhappen op een verjaardagsfeestje! Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp Redaktfe-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: I 49,50 per jaar. 25.50 per half jaar, 13.- per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel. 033-945272 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze 'nspekteur bezorging, overdag: 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU-Krantenkombinatie te Barneveld. Jons bijvoorbeeld. Joris werd op 18 juli dit jaar negen. Vorige week woensdag had hij zijn feest. Hij no digde zeven vnenden en vriendin nen uit, zijn twee broers moesten mee, zodat hij negen gasten had. Jons wilde wel eens wat anders. Anders werd het. Zijn gasten kwa men om twee uur. Zijn beste vriend Remco, zelfs al om half twee. Totdat iedereen er was hielden zij zich bezig met 'peren-tennis'. Met als gevolg dat een groot deel van de peren die bij Joris in de tuin lagen, sindsdien bij de buren te vinden zijn. Daarna at iedereen taart. Be halve Jons. Hij houdt met van taart. Daarna ging het hele gezelschap in twee auto's naar de Leusdense Eu rowoningen. Daar woont op Dor- dogne 6 Marian in 't Veld. Zij bakt pot want ze is pottenbakster. De pottenbakkerij van Marian m 't Veld heet 'De Kleienje'. in 'De Kleierije' staan vier pottenbakschij ven, die electrisch kunnen draaien. Tijdens het feest van Joris werden twee schijven gebruikt. Maar voor het zover was legde Manan in 't Veld iets uit over klei, over bakken en over potten bakken. Ze deed dat Nadat Manan in 't Veld iets had voorgedaan, gebeurde er een on gelukje. Het potje dat ze gedraaid had viel op de grond. Het werd helemaal plat. Even later viel ook nog een potje stuk. Het was niet erg. Bij Marian m 't Veld kun je een potje breken. Daarna mochten de kinderen zelf iets maken, op de draaischijf. Ze mochten kiezen tus sen een een beker, een vaasje, een rond- of een vierkant kommetje. Wie achter de draaischijf ging zit ten kreeg een bonkje Nederlandse rivierklei. Dit bonkje moest je goed tussen je twee handen houden. Maar ook weer niet te stevig. De klei moest nog wel kunnen draaien. Ook niet zo losjes dat de klei ont snappen kon. Moeilijk was dat. Sommige kinderen maakten er een puinhoop van. Hun 'beker' leek ge maakt door een hond met pijn m zijn buik. Gelukkig hielp Marian in 't Veld. Ze hield de handen een beetje vast, maakte ze steeds op nieuw nat en zei hoe de kinderen hun vingers moesten houden. „Pol sen tegen elkaar. Handen er goed omheen. Heel langzaam met de handen naar boven. Nu je duim er in drukken en de beker zo hoog maken als je hem vilt hebben." Met een beetje hulp lukte het uitste kend. Na een tijdje hadden alle feestgangers een beker, een vaas je of een kommetje gemaakt. Joris' vader, Karei, kreeg er zo'n zin in dat hij heel voorzichtig vroeg of hij het ook zou mogen proberen. Dat mocht. Toen wilden alle grote men sen. De kinderen vroegen of de schijven „niet lekker op z'n hardst mochten". Dat mocht niet. Deze week gaat Jons wat hij en zijn vrien den gemaakt heeft ophalen. Alles is dan droog, gebakken en gegla zuurd met een mooi kleurtje en voorzien van de namen met datum. In 'de Kleierije' kan iedereen, vanaf zes jaar, zijn of haar ver jaardag vieren. Iedere dag, be halve in het weekeinde. Een pot bakken kost 4,50 per persoon. (advertentie) De Flint heeft nog een nieuw programma boekje voor u klaarliggen. Neem snel een abonnement. Bel: 033-751184. De Flint WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1969 LEUSDEN - In de grote vakantie logeerde in het grote witte huis aan de Heiligerbergerweg in Leusden, elf Ierse kinderen. Tien meisjes en één jongen van tussen de acht en negentien jaar. Ze waren allemaal lid van een club. The Jubilee girls' club in Belfast. In de kinderkrant van woensdag 4 augustus schre ven wij daar over. Ze vonden het leuk in Leusden en veilig en de mensen waren allemaal erg aardig. LEUSDEN - Wie zou een dag Klein Duimpje willen zijn? Of een heks. of de koning zonder kle- ren?! Of een ander sprookjesfi- I guur. Dat kan. Volgende week zaterdag wordt de Culturade in aktiviteitencentrom De Korf ge houden. Dat is een soort markt waarop te zien zal zijn wat er allemaal in Leusden te beleven is voor grote mensen en kinderen. Kinderen die les krijgen op de muziekschool hebben voor die gelegenheid een sprookje geoe fend op muziek. De medewerkers van de bibliotheek maken het verhaal en zorgen voor de bijbe horende sprookjesfiguren. En daar kunnen ze er nog een paar van gebruiken. Dus als jij op die zaterdag voor één keer een reus wil zijn, dan moet je je pijlsnel melden bij de bibliotheek. De inschrijving is tot vijdagavond geopend. De bibliotheekmede werksters zouden zo graag wilier dat Sneeuwwitje met meer dan éér dwerg kan verschijnen. Roodkapje komt en de houthakker waar schijnlijk ook. Maar de wolf heefi nog niets van zich laten horen, net- zomin als de Gelaarsde kat, Hans en Gnetje of de pnns. Veel mensen kijken natuurlijk uit naar de Koning zonder kleren, maar Repensteeltje is ook welkom. LEUSDEN/'ACHTERVELD - Een beetje eng, een beetje leuk en in ieder «va1 spannend was de eerste schooldag. Vakantie is leuk maar de seeste kinderen vonden het toch niet erg om naar school te gaan. De leuters wilden weer eens met de grote blokken spelen die ze thuis niet ebben. De kersverse middenbouwers voelden zich groot genoeg om aan et alfabet te beginnen en de bovenbouwers wilden duidelijk laten zien lil ze in een nieuwe klas thuishoren. Grote mensen zijn dat gevoel van een eetje spannend, leuk en eng met vergeten. Heel wat vaders en moeders teugen niet voor niks hun kmderen de eerste dag naar school. Dat is voor !if gevoel. Heel af en toe is een groot mens zo slim om een reden te bedenken nardoor ze er de eerste dag bij kunnen zijn. Niet om eindelijk te leren nar Appelscha hgt of om vader-en-moedertje te spelen m de poppen- oek (hoewel dat heel goed voor veel ouders zou kunnen zijn) maar om ikker in een nieuwe klas te gaan zitten. Wethouder Com Verduin is zo iemand. Mevrouw Ver duin werkt m het gemeentehuis van Leusden. Zij is de baas van de afdeling waar mensen werken die moeten zorgen dat het goed gaat met de scholen m Leusden en Achterveld. Mevrouw Verduin had gevraagd of zij de eerste schooldag op de Het Startblok in Achterveld mee mocht maken. Omdat ze zo graag wilde zien hoe dat gaat op zo'n eerste dag. Ze mocht komen kijken. Want misschien kon ze nog iets leren waar ze voor haar werk iets aan zou kunnen hebben. Ze kwam m alle klassen luisteren naar het kringgesprek. Ze hoorde dus heel veel vakantie-avonturen. In de klas van juffrouw Yvonne kreeg ze net als alle nieuwe kleuters een papieren bloem als welkom Na de kringge sprekken ging ze weer naar het gemeentehuis. De lessen konden begin nen. En nu anderhalve week later hjkt de vakantie al weer ontzettend lang geleden. Nog even....dan is het herfstvakantie. uit. Net als versierde cake, geboetseerd brooddeeg en met een dobbelsteen te verdienen chips. De voorstellingen van het poppentheater en in de bioscoop zijn leuk maar raken bekend. Wanneer het zover is gekomen, helpt misschien een nieuw idee....bak eens een pot. Dat kan in Leusden. Jammer was wel dat een van de fietsen die ze in Amersfoort ge huurd hadden, bij het zwembad Octopus gestolen werd. Daarom moesten ze tweehonderd gulden aan de fietsenverhuurder betalen. Ze dachten dit geld bij elkaar te kunnen knjgen door op straat te gaan optreden met volksdansen en het zingen van oude Ierse liedjes. Maar ze wisten dat het lang zou duren eer ze zoveel verdiend zou den hebben. Gelukkig hebben ze nu al het geleende geld terug kun nen betalen. Een aardige mevrouw uit Leusden las over de gestolen fiets m de krant en maakte, samen met haar vriendin, het geld over. BRIEVEN Trouwens, er is tijdens de vakantie van deze Ierse kmderen in Leusden nog iets gebeurd waar door misschien iets mis is gelopen. In de krant van 4 augustus gaven de kinderen het adres in Ierland van de club waar ze allemaal lid van zijn. Ze hoopten dat Nederlandse kmderen daarheen zouden willen schrijven. Of kinderen uit Leusden dit gedaan hebben, weten de Ierse kmderen niet. Want toen ze terug m Ierland kwamen, bleek er voor de ingang van de club een groot stalen rolluik te zijn aangebracht. De post bode kan daardoor de post met meer in de bus gooien. Het rolluik is belangrijk voor de veiligheid van de club. Maar de kmderen willen toch graag brieven ontvangen. Vandaar dat ze een nieuw adres naar de krant stuurden. Wanneer je wilt schrijven met Ierse meisjes nis sen de acht en twintig jaar, schnjf dan naar: Jubilee Girl's Club, p/a 14 Clonaver Park, Holywood Road, Belfast BT4 2EZ, Noord Ierland. LEUSDEN - Bij één van de Leusdense supermarkten hangt een bijzondere advertentie. Op een klein briefje staat in haastig geschreven letters: Te koop..Olifant. Mist één poot. Met een telefoonnummer. Het nummer klopt niet. Het heeft een cijfer te veel. Betekent dat de advertentie een grap is? Of is het een vergissing? Het is in ieder geval een advertentie waarbij je heel veel vragen kunt verzinnen. Te koop: Olifant. Mist één poot. Hoe groot zou die olifant zijn? Zou het een huiskamer-olifantje zijn? Makkelijk te houden in het schuur tje in de turn? Of is het een circus olifant, afgedankt omdat hij op drie poten en een slurf niet in de maat kon blijven lopen? Toch zielig, zo'n gehandicapte olifant. Hoe zou hij die poot zijn kwijtgeraakt? Er zijn mensen die van oüfantenpoten bij zettafeltjes maken. Of de televisie er op zetten. Pnns Bernard had er vroeger een, geloof ik. Ze maken er ook wel eens soep van, van zo'n olifantepoot. Smaakt als varken spootjes, naar het schijnt. Ik had nooit gedacht dat zo'n oli fant met drie poten nog goed ge noeg bleef om te koop te worden aangeboden. Misschien redt hij zich met een houten poot! Mis schien loopt hij alleen op zijn ach terpoten' (Of voorpoten natuurlijk, wanneer hij een voorpoot mist). Of zou een olifant op drie poten met kunnen lopen? Maar hij is nog re delijk goed. Anders verkoop je hem met maar geef je hem weg of zo. Zit hij, of zij natuurlijk, in een rolstoel? Zo'n olifant vereist spe ciale verzorging natuurlijk. Wie kan zoiets geven? Zou de Dieren bescherming niet kunnen, nee moeten ingrijpen? Het telefoonnummer op de ad vertentie is 9413045. Eén cijfer te veel. Misschien zitten die mensen wel met die olifant in hun maag. Bij wijze van spreken dan. Ik heb alle nummers die er op leken gebeld, maar niemand had een olifant te koop. Zou de eigenaar van de olifant met één poot zich ALSTUBLIEFT willen melden! Bellen kan met 946824 of 941495. LEUSDEN - Lisette Often heeft een hamster. Zij heet Mickey. Aan meisjes-en-jongensnamen doet Li sette met. Tenslotte heette de moe der van hamster Mickey, Sylvester. Mickey is twee jaar. Ze is meer gnjs dan bruin, hoewel allebei een beetje. Ze heeft een rose neusje waaraan lange witte haren zitten die met een ongeloofhjke snelheid op en neer gaan. De hamster kijkt alsof ze heel slim is uit twee zwarte ogen. Ogen zo rond alsof het spel denknoppen zijn. Mickey slaapt het grootste deel van de dag m haar kooi. Die kooi staat op Lisette's ka mer. Vroeger stond hij in haar kast, maar daaruit wist Mickey te ont snappen. Lisette vond Mickey te rug onder haar bed waar Mickey hard bezig was een flink gat uit het matras te eten. Meestal eet Mickey geen matras maar appel en sla. Lisette speelt iedere dag met haar hamster. Ze laat hem over haar knuffelbeesten rennen alsof het bergklimmen betreft of kruipt sa men met de hamster onder de de kens. Wanneer de hamster zin heeft om te spelen voordat Lisette thuis is, gaat ze in de molen in haar kooi rondrennen, of stoeien met een lapje dat erin ligt. Maar meestal slaapt Mickey overdag, in het hol letje dat Lisette gemaakt heeft van blokken. Dat bevalt prima. LEUSDEN - Hanneke en Liesbeth, beide tien jaar, zoeken een pony. Ze willen het liefst een pony die ze een paar keer per week, liefst iedere dag kunnen verzorgen. Allebei hebben ze ervaring in borstelen, hoeven schrappen en water en voer aanslepen. Maar ze hebben geen pony. Hanneke gaat een paar keer per jaar naar haar oom en tante in Noord-Holland. Daar hebben ze drie paarden en twee ponies. Zolang Hanneke zich kan herinneren, zeker vijf jaar al, verzorgt zij daar dan de ponies. En rijdt er op. Hier in Leusden zouden Hanneke en Liesbeth ook wel pony willen rijden, maar dat lukt niet. Voor Hanneke zou dat betekenen dat ze van ballet afmoet en tsja, dat ballet is ook vreselijk leuk. Liesbeth heeft ook al familie met een pony. Dus ook zij heeft ervaring in het verzorgen. Ook zij kan rijden. Maar om het rijden gaat het niet in de eerste plaats. Ze willen een paard vertroetelen. LEUSDEN - In september zijn veel kinderen jarig. Dat is ieder zo. Daardoor hebben veel kinderen, veel feestjes. Ook al lat de kinderen die in de grote vakantie jarig waren hun es soms in september geven. Gehapte koek, geviste wor- 5 en geschoten radijs komen sommige kinderen de neus Het liefste zouden Hanneke en Liesbeth samen voor een pony zor gen. Een paard mag ook. Hanneke is gewend om met paarden om te gaan. Voor haar maakt het niet uit hoe hoog het dier is. Wanneer het niet lukt om één pony te vinden waar ze samen vast voor kunnen zorgen, zouden ze willen 'invallen'. Bijvoorbeeld wanneer een kind dat een pony heeft om voor te zorgen ziek is, of op vakantie gaat. Waar om het nou zo leuk is om te poetsen en te krabben kunnen Liesbeth en Hanneke niet precies uitleggen. Hun kamer poetsen en krabben ze een stuk minder graag. Pomes zijn nu eenmaal lief en interessant. Han neke beweert dat wanneer zij de ponies bij haar oom en tante mag verzorgen deze dieren dit heel lek ker vinden. Ze kan er echt wat van. Volgens Liesbeth is het verzorgen van ponies "gewoon ontzettend leuk." Maar hoe kom je aan een pony Liesbeth en Hanneke probeerden het via een advertentie. Daarop heeft nog niemand gereageerd. Misschien leest iemand de kinder krant en denkt op dit moment; „Hé, die meiden kunnen mooi mijn pony poetsen!" Hij of zij moet dan maai gauw 943588 of 942546 bellen. Han neke en Liesbeth zitten vol onge duld op een telefoontje te wachten. op een manier die iedereen kon begrijpen. Zelfs Maarten, Jons' kleine broertje van dne jaar, luis terde aandachtig. Maar ook Joris' ouders en de moeder van één van zijn vriendinnen. ONGELUKJE

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9