Jubileum-editie groter dan ooit INFO-KRANT lluziek, zang en dans op Culturade-podium STPAfiJFESnVAL I De Eendracht: I een verhaal apart ie Straatfestival tijdens vijfde Culturade Eerste lustrum brengt ruim 50 standhouders bij elkaar ooit )1 1 10 tij ge; rdei £v >mt ten )ers i va rigi 'fite bnj iit •edi ileg Nu an ie div vai rdt ter ENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 11 Culturade '89 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'III"""""""' DEN - De vijfde Culturade, de jaarlijkse manifestatie voor Leusdena- zlch op welke wijze dan ook met cultuur bezig houden, belooft groter 3it te worden. Meer dan vijftig deelnemers hebben zich gemeld voor de istatle op zaterdag 23 september in de sporthal van de Korf. De serende stichting Culturele Raad Leusden heeft haar toelatingsbeleid eze jubileum-editie enigszins verruimd, waardoor ook twee instanties «gelaten, die normaliter niet mee kunnen doen aan de manifestatie, n Amnesty International en de Wereldwinkel. Belde organisaties zijn eer aanwezig met een stand. Amnesty International omdat zij op de dag In De Kom een tentoonstelling en een concert organiseert en reldwlnkel omdat deze kunstprodukten uit derde Wereldlanden te al aanbieden. rele Raad-voorzitter Ineke Ha ft: 'Het Is inderdaad een uitzon- g op de regel, dat uitsluitend Igingen en particulieren uit len op de Culturade worden laten, die zich op welke wijze >ok met cultuur bezig houden. het de vijfde Culturade is, en wij een uitzondering te kun- maken. Wij hebben echter wel naximum van twee deelnemers ld. Dat zijn Amnesty Internatio- de Wereldwinkel geworden, voorwaarde was wel, dat hun tand ook een cultureel accent lebben. Om misverstanden te omen: het is een eenmalige edlng. Volgend jaar zullen der organisaties niet worden toe- en'. imma j«ns staat de organisatie elk jaar [c( een dilemma als blijkt, dat tal Organisaties graag mee willeb- lan de Culturade, maar geen ak- nop cultureel terrein ontplooien Ha Ihoff 'Natuurlijk zou de ade aanzienlijk groter van opzet zijn als wij de toelatingscriteria tof )OJ zouden verruimen. Dan zouden bij voorbeeld ook sportorganisaties mee kunnen doen. De taak van de Culturele Raad Leusden is echter het bevorde ren van culturele aktiviteiten in de ge meente. Sportorganisaties, waar ook vogelverenigingen, duivensport e.d onder vallen, zouden kunnen overwe gen om zelf een eigen manifestatie te organiseren Overigens zal ook duide lijk zijn, dat ook al zouden onze statuten het toelaten, onze financien ontoerei kend zijn om de Culturade een bredere basis te geven. Op dit moment hebben we, zoals u in de pers hebt kunnen lezen, reeds met een tekort te kampen en het is de vraag of de Culturade in de toekomst door ons gefinancierd kan blijven worden op de huidige basis'. Handen vol De voorzitter geeft ook te kennen, dat een dergelijke grotere opzet door het relatief kleine bestuur van de Culturele Raad Leusden niet te organiseren zal zijn. 'Wij hebben onze handen vol aan de huidige akti- viteiten', aldus mevrouw Haselhoff, 'het organiseren van de Culturade vergt elk jaar weer enorm veel in spanningen van de bestuursleden, die alles op vrijwillige basis doen. Meer kunnen en willen wij niet van onze bestuursleden vergen, ook al worden zij enthousiast bijgestaan door vrijwilligers die geen deel uit maken van het bestuur'. Eerste lustrum De Culturade is vijf jaar geleden voor het eerst gehouden als introduktie van de toen net opgerichte stichting Cultu rele Raad Leusden. De opzet was dui delijk: Leusdense verenigingen, orga nisaties en particulieren, die zich in Leusden bezig houden met cultuur, de gelegenheid te bieden hun programma voor het komende winterseizoen te presenteren, leden te verwerven of an derszins meer bekendheid te krijgen onder de Leusdense bevolking. In die opzet is de CRL duidelijk geslaagd, ook al was niet elke Culturade even succes- «fcoUod ns O nié i Ineke Haselhoff: 'We hebben met name in de eerste jaren enkele on derdelen gehad, die we achteraf als minder geslaagd hebben be schouwd. Maar hoe gaat het, je be gint met niets. Zonder ervaring op dit terrein. Dan kan het voor komen, dat er fouten worden gemaakt, ver keerde Inschattingen worden ge daan. Zoals die ene keer. dat we de Culturade in een grote tent hebben gehouden Op zich was het idee goed, maar de afwer king was dat niet. Bovendien werden er toen verschillende professionele ar tiesten uitgenodigd die een volledig programma aanboden. Afgezien van het feit, dat we daarmee aan onze ei gen doelstellingen voorbij gingen, was dit een slechte kombinatie met de talrij ke informatie-stands omdat het geluid van de verschillende muziekgroepen niet in toom was te houden. Standhou ders willen informatie verstrekken en dat gaat moeilijk als je wordt overstemd door muziek. We hebben van die erva ring geleerd, ook van het feit, dat het Nederlandse weer onbetrouwbaar is en je dus beter een weersonafhankelij- ke accommodatie kunt zoeken. Dat werd uiteindelijk de Korf' Meer duidelijkheid Ook de volgende Culturade's lieten en kele schoonheidsfoutjes zien, maar het bestuur van de Culturele Raad is er van overtuigd, dat de lustrum-Culturade wat dat betreft in alle opzichten zal slagen. 'Inmiddels hebben we voldoen de ervaring opgedaan om te weten wat kan en wat niet kan. Geen luidruchtige optredens meer. Die hebben we niet in de hand en leiden alleen maar tot irrita ties bij de standhouders. Ook proberen we gelijkgenchte deelnemers zoveel mogelijk in groepen bij elkaar te plaat sen. zodat er ook voor de bezoeker meer duidelijkheid wordt geschapen. In het verleden stond een kunstenaar bij voorbeeld naast een vrouwenvereni ging Dat was steeds moeilijk zoeken Nu zetten we de deelnemers die een bepaalde kunst beoefenen zoveel mo gelijk bij elkaar en dat geldt bijvoor beeld ook voor de vrouwenverenigin gen en hobbyclubs. Elke organisatie heeft zijn eigen sfeer en een eigen pu bliek. Daar proberen we bij de indeling rekening mee te houden, ook al zal dat niet altijd lukken'. Niet goed voor de zenu wen... Overigens is de organisatie natuur lijk ook afhankelijk van derden. Zo als voor vloerbedekking, de levering van de kramen, geluidstechniek en de accommodatie zelf. 'Als een van die organisaties het onverhoopt op het laatste moment laat afweten, zit ten we duidelijk met een probleem. De eerste Culturade In de Korf moest bijvoorbeeld noodgedwongen later starten, omdat de kramen veel te laat werden gebracht. Zulke dingen doen onze zenuwen geen goed, maar ach met de nodige improvisatie kom je dan toch een heel eind'. De eigen informatie-stand van de Stichting Culturele Raad Leusden speelt een centrale rol in het geheel van de Culturade. Naast uitgebreide infor matie over het eigen winterprogramma. de voorverkoop van kaarten en het ver werven van donateurs, biedt de CRL- stand alle mogelijke inlichtingen over de Culturade zelf. voor zowel deelne mers als bezoekers. 'Vorig jaar hadden we voor het eerst een duidelijk herken bare stand en die opstelling heeft uit stekend gewerkt. We zitten vlak bij het podium, kunnen snel beschikken over de geluidsinstallatie, fungeren als post voor gevonden en verloren voorwerpen en we verwijzen bezoekers naar een bepaalde stand als ze die niet kunnen vinden. De ervaring heeft ons geleerd dat die service naar het publiek toe erg belangrijk is' Culturade belangrijk De Culturade Voor veel Leusdense verenigingen, stichtingen en particulie ren is deze jaarlijkse manifestatie een belangrijk moment geworden. Gratis publiciteit voor hun aktiviteiten, de mo gelijkheid om nieuwe leden of dona teurs te werven, kortom om (meer) be kendheid te verwerven onder het Leus- dens publiek. Ineke Haselhoff tot slot: 'We zijn ons van het belang van de Culturade be wust. De verenigingen rekenen elk jaar op ons. Maar nogmaals: onze financien zijn beperkt, we kampen met tekorten, die we moeten proberen op te vullen door sponsoring en donateur-werving Dat gaat moeizaam. Het komend jaar zal misschien beslissend zijn voor de kontinuiteit van zowel deze manifesta tie als voor onze andere aktiviteiten We doen dan ook een dringend beroep op de Leusdenaren om donateur te worden van de Culturele Raad Voor minimaal 25.-- per jaar (meer mag natuurlijk altijd') ontvangt men niet al leen de maandelijkse nieuwsbrief met alle informatie over de aktiviteiten van de stichting, maar mag men ook uit een van die aktiviteiten kiezen voor een gratis toegangskaart. Hoe meer dona teurs. hoe sterker de Culturele Raad En sponsors zijn van harte welkom, dat spreekt!' CUnURADE'89-25 SEPTEMBER lT*\j,-flocu IN EN ROND DE-HAMERSHOF MUZIEK- DANS TONEEL ACROBATIEK ENZ. (SEEFJE CJP "BEL: 94-7656 942456 OF SCHR9F n Culturele Raad »»«W6> J.XM cLcEtU6t>cE91 - *£«0 van de vas te onderdelen van de cguKurade is bet straatfestival, dat in de loop der jaren steeds meer belangstel ling trok. 0°k dit jaar organiseert de cguhurele $$ad een dergelijk straatfestival, waaraan ledereen mee kan doen die muziek, dans, toneel, mime, acrobatiek of wat dan ook op dit gebied beoefent. $2nd de <f^rf en in bet winkelcen trum £e 9Jamersbof kunnen deelnemers bun artistieke talen ten 'aan den volke tonen of ten gehore brengen', zoals dat vroeger zo aardig werd omschreven. De organisatie stelt geen eisen wat betreft het niveau waarop men een bepaalde kunst beoe fent Jong en oud is welkom. Laat zien wat je kunt Misschien een goede gelegenheid om te ont dekken wat het is om voor pu bliek op te treden. Dat mag solo. maar ook duo's, trio's en groep jes zijn uiteraard welkom. En voor deze ene gelegenheid mag je ook een hoed of pet op de grond leggen voor de vrijwillige bijdragen van het publiek voor je optreden Wie mee wil doen, hoeft zich al leen maar even te melden bij de organisatie Men kan bellen 947856 of 942438. Er zijn geen kosten aan verbonden. Mocht je tijdens de Culturade zelf toch nog zin hebben om mee te doen en je hebt je niet opgegeven, geen be zwaar Meldt het dan wel even bij de centrale stand van de Cultu rele Raad op de Culturade in de Korf. De mogelijkheid bestaat dat. evenals vorig jaar, verschil lende deelnemers aan het straatfestival zullen worden uit genodigd om ook op te treden op het podium in de Korf. Veel suc ces! 'mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmimmmmmimimmmmmmmmmmmmmn )EN - Het programma op het grote Culturade-podium belooft dit jaar eerder en boelender dan ooit te worden. Tal van Leusdense verenlgln- Instellingen op het gebied van muziek, zang en dans presenteren een vrijwel doorlopende voorstelling van 11 tot 5. De spits wordt eten door de Leusdense cabaretier Dik Plantlnga, die op zijn zo geheel wijze dit jaar de Culturade-opening zal gaan verzorgen. Daarna is het urt aan de verenigingen en instellingen uit Leusden, die zich zullen nteren aan het Culturade-publiek. 'Spreek-stalmeester' Is, evenals jaar, Henk Wesenaar. iduna iard zal Leusden's eigen muziek niet ontbreken op de Culturade ileet met majerettekorps zal een den worden verzorgd op het po en wellicht ook daarbuiten. x>bic erobic sporters van Ria Abels en tijdens de Culturade traditie- Jw enkele flitsende shows. Bij de K-uitvoering van kinderen zullen s vanaf 5 jaar laten zien hoeveel f ze zelf beleven aan bewegen op muziek, terwijl de meisjes vanaf 8 jaar een show geven, waaraan men kan zien, dat er al wat meer ervaring is opgebouwd De Aerobic Show Groep tenslotte, bestaande uit de dames Cori- ne van Wessum. Nely v d Wetering, Ingnd Versteeg en Irene van Kalleveen brengen samen met leidster Ria Abels ook dit jaar weer een geheel nieuwe show vol ritme en swingende muziek. De Valleizangers Het gaat goed met het Leusdens man nenkoor de Valleizangers. En dat zult u ook vast merken als ze op het Cultura de-podium staan voor een optreden. Vier jaar geleden begonnen ze onder de bezielende leiding van dirigent Joop Schrijer met 20 enthousiaste leden en nu is dat aantal gegroeid tot maar liefst 50 leden. En nog allemaal even en thousiast 'Het mannenkoor met de ge heel eigen sound', zo presenteren zij zich zelf en dat laatste kunt u zelf kon stateren tijdens het podium-optreden tijdens de Culturade 'Helaas is het slechts een kort optreden', zeggen ze, 'maar in ieder geval zal het ook krachtig zijn!' Overigens hebben de Valleizan gers in zeer korte tijd een uitstekende naam opgebouwd en zijn zij een veel gevraagde gast op allerlei kleine en grote evenementen Tijdens de Cultu rade zijn ze graag bereid om meer in formatie te geven. Sprookjes in boeken, sprookjes op het po dium De openbare bibliotheek Nieuw Lan- genbeek en de Muziekschool Leus den hebben voor de Culturade een heel bijzonder project opgezet. De bibliotheek brengt in haar eigen stand een expositie over sprookjes. De talrijke aspecten van 'het Culturade van de stichting Culturele Raad Leusden een aardige gedachte om voor het podium-optreden in le der geval een gastoptreden van een vereniging of groep uit de regio te programmeren. Dit jaar is de Vocal Group Amersfoort uitgenodigd, een succesvol zangkoor dat zich al jaren intensief en zeer en thousiast bezig houdt met close harmo- ny-zang. De Vocal Group Amersfoort, onder leiding van Bert Eerden, is net teruggekeerd van een succesvolle con certreis naar Duitsland, waar o.m. werd opgetreden in een voorstad van Nurn- berg en in Kulmbach. De groep is orga nisator van het grote Vocal Group Fes tival. dat in het voorjaar van 1988 voor de tweede keer in de Flint plaats vond en inmiddels zijn de voorbereidingen begonnen voor het derde festival in 1991. Daarnaast blijven de optredens in heel Nederland doorgaan. De Vocal Groep Amersfoort doet mee aan het Nederlands Koorfestival in de Rotter damse Doelen op 11 september en dezelfde dag 's avonds is er een optre den met combo in de theaterzaal van De Flint Er wordt verder zelfs gedacht aan het geven van een Nieuwjaarscon cert, waarbij de Vocal Group Amers foort zich op speciale wijze hoopt te presenteren. Kortom een sprankelen de zanggroep met veel ervanng en een repertoire dat o.a. ook gebracht word! door groepen als The King's Singers, Wallstreet Crash, The Swingle Singers, the Anita Kerr-singers en recentelijk ook door de professionele Nederland se groep Montezuma's Revenge. Een optreden dus om niet te missen! Gevarieerd programma Dat het een gevarieerd podium-pro gramma belooft te worden Is duide lijk. Op dit moment staat het pro gramma vrijwel vast, maar er kan natuurlijk altijd wat gewijzigd wor den door welke oorzaak dan ook. De Aerobic-dansers van Ria Abels zijn ook dit jaar weer present. sprookje' zullen in de expositie wor den belicht. Daarnaast hebben bi bliotheek en muziekschool een op roep aan alle schoolkinderen ge daan om mee te werken aan een groot 'sprookjes-optreden' op het Wocal Group Amersfoort verzorgt een gast-optreden £mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmimmmimmimmmmmmmmiiiile PROGRAMMA PODIUM-OPTREDEN CULTURADE 11.00 uur. Opening door cabaretier Dik Plantlnga 11.45 u - 12.00 uur: Klndercantorlj Marcus-/Dorpskerk E 12.20 u - 12.30 uur: Aerobic dansers E 12.45 u -13.15 uur: Mini-concert Lislduna 13.30 u - 14.00 uur: Bibliotheek/Muziekschool: sprookjes 14.30 u -14.40 uur: Aerobic dansers 15.00 u - 15.30 uur: Mini-concert Vallelzangers E 15.40 u - 15.50 uur: Aerobic dansers 16.00 u - 16.20 uur: Gastoptreden Vocal Group Amersfoort E 16.30 u -17.00 uur: Optreden straat-artiesten. (Tussentijdse wijzigingen voorbehouden) Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitii ii ii in ii in i ui ilium hui mi mi minimin ui f podium van de Culturade. Het is de bedoeling, dat de kinderen zich als een sprookjesfiguur verkleden. Bij voldoende deelname - en wie twijfelt daar aan? - zullen de kinderen sa men met mensen van bibliotheek en muziekschool een sprookje op het toneel tot leven laten komen. Dat belooft een bijzonder optreden te worden. Via een brief aan de schoolteams wordt door de organisatoren gevraagd alle medewerking te willen verlenen door op school aandacht te willen schenken aan 'het sprookje'. De bibliotheek stelt daarvoor een gratis schoolpas beschik baar om de sprookjesboeken in de bieb te lenen, wanneer die niet in de eigen schoolbibliotheek voorhanden zijn. Vocal Group Amers foort Een hoogtepunt van het podium programma zal ongetwijfeld het op treden zijn van de Vocal Group Amersfoort, die op uitnodiging van de Culturele Raad te gast zijn op de Culturade en een programma van songs In de close harmony-stljl zul- len brengen. Het leek de werkgroep ^iiiiiiiiiillllliillliiiiilllllliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiii^ E LEUSDEN - De toneelvereniging De Eendracht verdient eigenlijk een verhaal apart. Zij bestaat dit jaar alweer zo'n 56 jaar en dat is niet niks E voor een amateur-toneelgezelschap, dat met name in de afgelopen E periode nogal op moest boksen tegen de moderne manier van ontspan- E nlng: TV en video. Na een Inzinking is de Eendracht weer helemaal E E terug en bracht vorig jaar om te beginnen een 'straatstuk' onder de titel 'Dwazen' en dit jaar werd er weer een avondvullend blijspel op het E podium van de Korf gebracht. In december kunnen liefhebbers een E E winteravond lang genieten van twee heel vrolijke eenacters, die door E De Eendracht in Groot Krakhorst zullen worden opgevoerd. De decern- E E bermaand Is trouwens toch al een drukke tijd, want de leden van de vereniging worden dan door de echte Sint te hulp geroepen om als hulp-sinterklazen en -pleten In te springen. I Op de Culturade staat De Eendracht met een stand om de Leusdenaren, die E de vereniging nog niet kennen, aangenaam te verpozen met een aardige wedstrijd. 'Neeltje' uit het toneelstuk dat de Eendracht in het voorjaar opvoer- de, is die dag namelijk aanwezig, geschminkt en wel. De kunst is om haar E E leeftijd te raden en wie dat foutloos doet. krijgt een vrijkaartje voor de genoemde winteruitvoering E Verder zullen in de kleedruimte van de kraam verschillende Eendracht-spe- E Iers zich verkleden en te voorschijn komen als 'vreemde personages'. Deze vreemden lijken gek genoeg op u en mij. maar zullen tussen de Culturadebe- E zoekers door middel van verborgen toneel voor aangename schokeffectjes zorgen. E Kortom: aan de Eendracht kom je niet voorbij. E Eiiiiii nu n iiimiiii in niii mini iimiiiniii mi in iiiiiiiiiini mi in minui mi nu iiiii iiimii nu in iimii min r

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11