Beeldende kunst op Culturade Het oude handwerk: Handboekbinden en zeefdrukken m WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 effecten, die deze techniek meebrengt, zijn een grote stimulans en uitdaging om mee te werken Wanneer het be gonnen is. weet ze niet meer. Als kind lag ze al urenlang in buikligging op de grond om samen met haar zus te teke nen en te schilderen. Ze heeft daarmee toen verschillende prijzen gewonnen. Haar moeder en zus hebben een te kenopleiding gevolgd, zelf is Joyce Philips autodidact, die in haar omge ving veel succes heeft met haar werk. Henny Vons Henny Vons, geen onbekende op de Culturade. is ook dit jaar weer present met haar beschilderd serviesgoed o.a. geboorte-setjes). Henny werkt al jarenlang in opdracht voor mensen, die iets speciaals zoeken en dit niet in de winkel kunnen vinden. Daarnaast geeft zij lessen in kleien aan kinderen en volwassenen en geeft zij anderen de ruimte in haar atelier als men zelf geen werkruimte heeft en toch graag met klei bezig is. Schilderij van Monique Hollatz Zijde-schilderen Op de Culturade zullen de bezoekers ook kennis kunnen maken met twee Leusdenaren. die de kunst van het zij- de-schilderen beoefenen Dat zijn Han- ny van Witsen en Mahanne Kleuters. Zij hebben elk een stand. Fotoclub Pon Ook foto's kunnen ware kuns ken zijn. Vandaar dat de Folt van Pon (voor het eerst) aanwe om een kleine selectie van foto' eigen leden te exposeren. Twintig kunstenaars exposeren in 't Claeverenblad. Hier enkele van de ruim 50 kunstwerken (f Janus Visser). van Cor van den Eijnde, Rein Kamp horst e a. te kijk. De koffieconcerten worden per maand aangekondigd via de gebruikelijke mai ling en aanplakbiljetten van 't Claeve renblad Solisten Naast de verenigingen en instellin gen op het terrein van de beeldende kunst herbergt de Culturade ook tal van solisten, die hun werk laten zien of demonstraties verzorgen. In alfa betische volgorde zijn dat: Herman Boswijk Herman Boswijk is architect en woont in Leusden. Hij was vijf jaar medewer ker van de architect Rietveld en be heerde de daarop volgende 27 jaar een eigen architecten-en adviesburo Bos wijk heeft belangstelling, zoals hij zelf zegt. voor kreatieve mogelijkheden van papier en fotografie. Op de Culturade laat hij een van de resultaten van die belangstelling zien een 'schilderij' van 1,5 bij 2.5 meter. Het is een impressie van de Gorge du Tarn bij maanlicht, gemaakt van oude kran ten. stijfsel en plakkaatverf plus een elektrisch snoertje. Gebaseerd op een ter plaatse gemaakte potloodschets. Barbara Caspers-Oos- terhof Kastelen en Hollandse stijltuinen. Dat zijn de inspiratiebronnen voor de kera miek van Barbara Caspers Rond deze thema's is door de Leusdense kera miste een bescheiden collectie opge bouwd. Het zijn potten met decoratieve deksels, kleurige wandtegels waarop plattegronden van stijltuinen zijn ver beeld, spelletjes in buxusvorm en boompoppetjes. Op de Culturade wordt ook het servies 'Het Kasteel' tentoongesteld. Dit ser vies in de vorm van kasteel Middachten was speciaal vervaardigd voor een zo- mertentoonstelling in de orangerie van dat kasteel Barbara Caspers verzorgt ook de kera- miekcursussen bij Latent Talent. Monique Hollatz Voor de 31 jarige Monique Hollatz is tekenen en schilderen sinds haar HAVO-tijd haar hobby geworden. Dat resulteerde in kleurrijke (abstracte) schilderijen in olieverf, waarin zij soms kraaltjes verwerkt Monique werkt zo wel met penseel als met het schilder- s(palet)mes. Op de Culturade zal zij verschillende van haar werken te koop aanbieden. Coby Krol-Kaspers Coby Krol-Caspers heeft zich na een aantal lessen, in de afgelopen zeven jaar toegelegd op aquarelleren van landschappen en bloemen. Een hobby, die resulteerde in een aantal exposities van haar werk, onder meer in Wouden berg, Soest en Amsterdam. Nu staat ze ook op de Culturade, waar de bezoe kers haar werk kunnen bewonderen. Joyce Philips Joyce Philips heeft naast haar drukke praktijk - zij is sociaal pedagoog en podoloog - maar weinig tijd om zich aan het schilderen te wijden. Toch zijn haar schaarse vrije uurtjes 'Heilig' zegt ze en dan wijdt ze zich het liefst aan het aqua relleren. De onverwachte en speelse Werk van Joyce Philips Aquarel van Coby Krol-Kaspers Leden van de Eerste Leusdense Teken Academie op 'tekenexcursie' LEUSDEN - Meer dan ooit tevoren is de beeldende kunst in allerlei facetten op de vijfde Culturade vertegenwoordigd. Naast de grote groepstentoon stelling van Leusdense kunstenaars in het Claeverenblad, de expositie van de Vrije Kwasten in de kelder van het gemeentehuis, zijn er in de Korf allerlei exposanten die hun kunstwerken al dan niet via een eigen stand presente ren. Een overzicht, voor zover wij Informatie van de desbetreffende stand houders hebben ontvangen. Eerste Leusdense Te ken Academie (ELTA) Nieuw op de Culturade is de aanwezig heid van de ELTA, de Eerste Leusden se Teken Academie. De Elta bestaat nu een jaar en is min of meer voortgeko men uit de tekencursussen die door Latent Talent werden en worden gege ven onder leiding van Francien van Westering. Er bleek een behoefte te zijn onder de cursisten om na de lessen bij Latent Talent door te gaan en zo ontstond het initiatief tot de eerste Leusdense Tekenacademie, waarvoor zich direct al bijna twintig leden aan meldden. Francien van Westering werd gevraagd als lerares. De leden hebben een onderkomen ge vonden in 'De Kit' aan de Geertrudis- hof, waar men op 25 donderdagavon den per jaar bijeenkomt van acht tot tien. Op de helft van deze avonden wordt het werk besproken en de vol gende opdracht doorgenomen. Op de overige avonden kan men voor zichzelf werken en zo nodig hulp vragen aan Francien van Westering die dan ook aanwezig is Naast deze avonden zijn er perioden, waarin aan allerlei op drachten gewerkt kunnen worden, ex cursies worden georganiseerd, etc In het afgelopen seizoen koos Francien van Westering voor een academische aanpak van de lessen Zij volgde de kunstgeschiedenis en leidde de leden van Elta door de verschillende kunst historische perioden Deze kregen op grond hiervan opdrachten die daarbij aansloten. Voor het komende seizoen 1989/90 wordt deze wijze van benade- nng voortgezet, met daarnaast portret en modeltekenen. Uiteraard blijven de vrije opdrachten ook deel uitmaken van het programma Een selectie uit het resultaat van het afgelopen seizoen wordt door Elta tijdens de Culturade geexposeerd. De eerste Leusdense tekenacade mie geeft dan ook alle Informatie over haar doelstellingen en het lid maatschap. De Vrije Kwasten De Vrije Kwasten zijn op de Culturade aanwezig met een eigen stand, waarin enkele werken tentoon zullen worden gesteld en alle informatie over de vere niging zal worden verstrekt. Daarnaast zijn leden om en nabij de kraam aktief met het tekenen van portretten van Culturade-bezoekers. waarvoor een kleine (overigens vrijwillige) bijdrage wordt gevraagd. De nadruk bij de 'Vrije Kwasten' ligt op de ontmoeting en het samen werken van kreatieve mensen. Daartoe organi seert de verenig.,ig .n het wintersei zoen van oktober tot april 14-daagse werkavonden van acht tot elf, waarop door de leden samen wordt geschil derd, getekend, etc. In de zomermaan den wordt er meestal een keer per maand op een zaterdagmorgen een buiten-sessie georganiseerd. De vere niging houdt regelmatig exposities van eigen werk en doet mee aan manifes taties, zoals aan de Amsterdamse lan delijke schildersdag en de jaarlijkse Culturade Schildersclub Loysden Alle leden van de schildersclub Loys den zullen op de Culturade een eigen werkstuk laten zien. In de eigen stand van de vereniging krijgt men alle infor matie over de club en daarnaast zijn twee leden aktief met het in portret vereeuwigen van Culturade-bezoe kers. De schildersclub Loysden is een kleine groep van hobbyisten, die actief is op het gebied van de beeldende kunst met de nadruk op tekenen en schilderen De opzet is om samen over het werk te praten, ervanngen uit te wisselen en eigen werk te exposeren. Dat laatste is al regelmatig gebeurd en elk lid heeft daarvoor een eigen expositie-bord die naar eigen inzicht thuis wordt ingericht, zodat een expositie heel snel kan wor den opgezet Dat zal op de Culturade te zien zijn. De leden komen een aantal keren per jaar bij een van de leden bijeen. Cultureel centrum 't Claeverenblad Hoewel eigenaar Kees Vial plannen heeft om zijn galerie annex kunstuit leen en petit theater 't Claeverenblad te verkopen, staan er voorlopig nog ver schillende evenementen op het pro gramma en dat blijft zo zolang de voor genomen verkoop nog niet is gereali seerd, aldus Vial. Tal van kunstenaars zijn met hun werk present in de Kunstuitleen van 't Claeverenblad, waarvoor tot nu toe veel belangstelling bestaat. Te gen een leenvergoedlng van 5% van de waarde van het te lenen werk plus een gering bedrag aan administra tie-kosten kunnen bedrijven, Instel lingen en particulieren hun Interieur een extra accent geven met een kunstwerk zonder dat dit meteen ge kocht hoeft te worden.(Dat kan na tuurlijk wel). Men kan voor de uitleen terecht in 't Claeverenblad op zater dag en zondag van 14-17 uur. De maandelijkse exposities gaan voor lopig ook gewoon door In september is dat - zoals eerder vermeld - de Cultura- de-expositie van Leusdense beroeps kunstenaars, in oktober hangt grafiek Zelf gratis schriftjes ken. In de stand van de handboekbl krijgen de kinderen verder de genheid om onder deskundii ding zelf schriftjes te maken m terlaal dat gratis beschikbaar gesteld. Antiquariaat De Kin plank In de stand van handboekbinde Vos-Bette is ook een deel ing voor het gloednieuwe antiquana jeugd- en kinderboeken, De 1 plank. Liefhebbers en verzan van oude (school)leesboeken, en kinderboeken van allerlei aan nen hier terecht. Er is een uitgfi catalogus beschikbaar Serafina's Zeefdrukl Opnieuw op de Culturade prei 'Serafina's Zeefdrukkerij'. Zij speclallseerd In het ontwerp drukken van wens-, trouw- boortekaarten en affiches I biedt Serafina verjaarskalenó prenten In kleur aan. Wie overigens meer wil wet# dit boelende ambacht, kan me aan een kursus llnosnijden drukken, die door Serafina's drukkerij voor het komende 1 seizoen wordt georganiseerd, matle hierover in de stand van flna. 'Het Kasteel', keramiek van Barbara Caspers LEUSDEN - Ook dit jaar zijn twee oude ambachten op de Culturade vertegenwoordigd: het handboek- binden en het zeefdrukken. Met de monstraties en produkten uit eigen atelier. In de stand van haar handboekbinderij liggen voorbeelden van restauratie werk, kan men restauratie-rapporten inzien en er wordt uiteraard op verzoek informatie verstrekt over alle soorten bindwerk. En wie dat wil kan advies kriigen over mogelijkheden en onmo- gelijkheoen met betrekking tot de repa ratie of restauratie van uw boek. Neem dat boek dan wel mee, zodat duidelijk is waarover wordt gepraat. Daarnaast lig gen in de stand allerlei boekbinderspro- dukten, die te koop worden aangebo den Handboekbinderij J.G.Vos-Bette Handboekbinderijen zijn dun gezaaid in Nederland. Wie tijdschriften in wil laten binden, boeken wil laten repare ren of restaureren, zal soms lang moe ten zoeken naar een handboekbinderij Leusdenaren hoeven dat probleem niet te hebben. Zij kunnen terecht bij de Leusdense handboekbindster Janny Vos-Bette, die haar bedrijf al jaren uit oefent op Finnmark 3 Ook voor de relatief minder ingewikkelde boekbin ders-werkzaamheden kan men bij haar terecht, zoals voor het inbinden van tijdschriften, het maken van tekenmap pen, dagboeken, agenda's, etc. Handboekbindster Janny Vos kreeg haar opleiding aan de Grafische School Amsterdam, waar ze ook haar diploma 'Restauratie' behaalde. Werk van Serafina's Zeefdrukken 4n Een lid van de Vrije Kwasten tijdens de-landelijke schildersdag in Amsterdam

Leusder Krant | 1989 | | pagina 12