Leven een kunst": thema winterprogramma CRL Sociaal-Culturele informatie belangrijk onderdeel info-markt Filmliga brengt films uit oost, west en eigen land WSDAG 20 SEPTEMBER 1989 j ld BStPfM* N - Op de Culturade wordt traditiegetrouw ook het nieuwe, nu vierde, winterprogramma van de stichting Culturele Raad Leusden snteerd. Het programma heeft dit jaar een passend thema meegekre gen een kunst'. Naast het Filmliga-programma heeft de Culturele ir dit jaar een kleine manifestatie gepland rond de kunstenaar-dlch- in de Flines. Verder zijn er voor voorjaar 1990 enkele theater-voor in In voorbereiding, waarover op dit moment nog niets bekend is. De ildlngen hiervoor konden niet eerder beginnen In afwachting van de Ing van de gemeenteraad Inzake de aangevraagde aanvullende sub- lu hierover duidelijkheid is verkregen, kan pas worden bekeken in er nog theater-produkties in het nieuwe seizoen kunnen worden it, die binnen het beperkte budget van de Culturele Raad passen. instelling tot vorige jaren is luwe winter- programma van ]urele Raad wellicht dus wat |an opzet, hetgeen voortvloeit [niet toekennen van een aan- kde aanvullende subsidie p gemeenteraad. Iizien van de toegangsprijzen is een en ander veranderd. Na leraad heeft het bestuur beslo- |een kortingen meer toe te pas- J vastgestelde toegangsprijzen po laag, dat de voorstellingen mening van het bestuur voor n betaalbaar zijn. EN EEN KUNST Ihema 'Leven een kunst' brengt iting Culturele Raad Leusden iramma voor het komend win- _jn met naast de filmvoorstellin- BS lvri|dagavonden van de Filmliga, in aantal andere evenementen. November: Johan de Flines, kunstenaar en dichter In een twee weken durend program ma zal de Culturele Raad In novem ber aandacht besteden aan de in 1986 overleden kunstenaar, dichter en psycholoog Johan de Flines. De Flines leefde en werkte de laatste jaren van zijn leven In Leusden. Wat deze begaafde kunstenaar ons heeft nagelaten is dermate waardevol en veelomvattend, dat het onder brede aandacht brengen van dit werk wel haast een opdracht is. Meer dan 900 gedichten van zijn hand zijn het laatste jaar door zijn weduwe, Berthilde, gecatalogiseerd en gerubri ceerd. Een kleine selectie daarvan zal binnen afzienbare tijd in druk verschij nen. Daarnaast heeft hij een grote col lectie schilderijen, beelden en plastie ken nagelaten, die uitnodigen tot een expositie. Wat het werk van De Flines zo bijzon der maakt is de soms heftige emotiona liteit die er uit spreekt. De oorsprong daarvan moet gezocht worden in zijn vroeg-kinderlijke gruwelijke verleden, toen hij als ruim driejarig kind in Japan se concentratie-kampen werd geinter- neerd. Door zijn grote kreatieve expressie in verf, klei en metaal, in letters en zinnen en in muziek, heeft hij zich van deze pijnlijke herinnering kunnen bevrijden Het Is de bedoeling, dat er naast een expositie van het werk van Johan de Flines, een of meer avonden zullen worden gehouden, waarop met poe- zle en muziek aandacht aan zijn le ven en werken zal worden besteed. Voorjaar 1990 In voorbereiding: Project van de Theaterschool Utrecht Tenslotte hoopt de werkgroep Winter programma van de Culturele Raad in het voorjaar 1990 nog een voorstelling te brengen in samenwerking met de Theaterschool Utrecht. Afhankelijk van passende aanbiedingen en het be schikbare budget zullen nog enkele an dere voorstellingen in het programma worden opgenomen in de tweede helft van het winterseizoen (januari-april 1990) September 1990: 1989-april Scene uit: De illusionist, van Jos Stelling met Freek de Jonge. Filmliga-programma op het thema 'Oost,west, thuis best?' Op het thema 'Oost, west, thuis best brengt de Filmliga van de stich ting Culturele Raad Leusden voor het seizoen 1989/1990 In totaal tien films, in acht voorstellingen. De laat ste voorstelling is weer een mara thon, dit keer met drie films uit oost, west en eigen land. Het programma Vrijdag 29 september 1989: Children of a lesser God, USA, Ran- da Haines, met William Hurt, Marlee Matlin. 120 minuten. Het verhaal van de bnljante leraar Ja mes Leeds. Hij werkt op een school voor doven en gehoorgestoorden en raakt sterk onder de indruk van een doofstomme schoonmaakster van de school, Sarah Norman, die zich geheel in zichzelf heeft teruggetrokken. Leeds probeert haar terug te brengen naar de werkelijkheid. Vrijdag 20 oktober 1989: Balans, (Bilans Kwartalny), POLEN 1975, regie Krzystof Zanussi, 93 minu ten De Poolse regisseur Zanussi toont in zijn films de belangstelling voor de rol van de enkeling Die enkeling is in Za- nussi's film 'Balans' een vrouw van in de dertig met een huishouden en een halve baan. Marta is op het punt in haar leven gekomen, dat ze de sleur van haar bestaan ondragelijk gaat vinden en een keuze moet maken. Vrijdag 17 november 1989: Broadway Danny Rose, Woody Al len, USA 1984, tragl-komedle, 86 mi nuten, zwart-wlt. In deze film speelt Woody Allen zelf de rol van Danny, manager van variete- artiesten met mislukte nummers. Een aantal komieken uit de wereld van de show zit rond de tafel van het Carnegie- restaurant in New York, waar ze verha len opdiepen over Broadway Danny Rose. De komieken overtreffen elkaar in verhalen over hun manager, totdat een van hen het verhaal begint te ver tellen over Lou Canova.. Vrijdag 15 december 1989: Good morning Babilonia, Paolo en Vlttorlo Tavlani, ITALIË,1987; Sati re/tragikomedie. 116 minuten. De gebroeders Taviani vertellen in 'Good morning Babilonia' met hun be kende naieve verhalende kracht over twee Toscaanse boers, die naar de VS emigreren, er in de fi mkolonie in Cali- fornië belanden, de olifanten ontwer pen van het monumentale decor voor de Babylonische scene uit D.W. Grif fith's intolerance' en naar Europa te rugkeren om er te sneuvelen op het slagveld van de eerste wereldoorlog tussen een camera en een Romaanse kerk... Vrijdag 26 januari 1990: De vierde man, Paul Verhoeven, NE DERLAND, Reve-verfllmlng. Psy- cho-thrlller; 104 min. De film 'De vierde man' is een ijzerster- ke verfilming van de gelijknamige korte roman van Gerard Reve De schrijver gaat in dit verhaal voor een lezing naar Vlissingen, ontmoet een vrouw en dan slaat het noodlot toe. Symboliek en mysterie in een psychologische thriller van on-Nederlands niveau Vrijdag 16 februari 1990: Brandweerstraat 24, Istvan Szabo, HONGARIJE, 1973, 91 min. In Boedapest wordt een stadswijk ge saneerd. Als laatste huis in de Brand weerstraat moet nummer 25 worden afgebroken. De bewoners moeten hun pand ontruimen. De nacht voor hun vertrek is voor deze mensen vol dro men en hennnenngen. Istvan Szabo laat in deze film via een gewoon huis zien, hoe zich het wereldgebeuren in- gnjpt in het leven van gewone burgers Vrijdag 23 maart 1990: Pas si mechant que ca, Claude Go- retta, ZWITSERLAND, 1974. tragi komedie, 110 minuten. De hoofdpersoon in deze voortreffelijke komedie van de Zwitserse regisseur Claude Goretta is een onbezorgde jon geman (Gerard Depardieu), vrij geluk kig getrouwd zo te zien, en in een rede lijke welstand levend in een prachtig Zwitsers grensdorp Als zijn vader komt te overlijden, ontdekt hij dat diens meu- belfabnekje op de rand van een faillis sement staat Om het personeel aan het werk te houden trekt hij er op uit om banken en postkantoren te overvallen, om dan ook nog verliefd te worden op een van zijn slachtoffers. Vrijdag 27 april 1990: Fllmmarathon als afsluiting van het Filmliga-seizoen: Net als thuis, regie Marta Meszaros; HONGARIJE, 1978, 105 minuten. Andras Novak keert van een officiële reis naar de Verenigde Staten terug in Honganje en zoekt Anna op. zijn oude liefde. Anna houdt nog steeds van hem. maar smeekt hem weg te gaan om toch vooral haar vreedzame leven niet te verstoren. Andras besluit terug te gaan naar zijn geboortedorp en ontmoet een jong meisje dat een belangrijke rol gaat spelen in zijn leven: Zsuzsi Als hij later met haar in Boedapest woont, komt Anna naar hem toe en vraagt hem terug te komen en Zsuzsi terug te sturen naar haar dorp Lina Braake, oftewel Dj belangen van de bank kunnen niet de belan gen zijn die Llna Braake heeft. Bern- hard Slnkel BRD, 1974, komedie; 85 minuten. Una Braake is een opgewekte oude dame, die haar huis plotseling opge kocht ziet door een bank, waarna zij wordt weggesaneerd naar een bejaar dentehuis. De 81-jarige Lina zint op wraak en wordt daarbij met graagte geholpen door een medebewoner van het tehuis, Gustaf Hartlein, die een veelzijdige ervaring heeft in het oplich ten van banken. De Illusionist, Jos Stelling, 1983, tra- gi-komedle met Freek de Jonge, 90 minuten. De komiek, clown en cabaretier Freek de Jonge in zijn eerste film, gemaakt door de cineast Jos Stelling 'De illusio nist'. met verder onder meer Jim van der Woude, is een film zonder dialoog, waarin fictie en werkelijkheid, droom en illusie, naadloos in elkaar overgaan. Onderscheiden met de persprijs en het Gouden Kalf op de Nederlandse Film dagen Scene uit: De vierde man, te zien in het programma van de Filmliga TOEGANGSPRIJZEN EN ABONNEMENTEN: De toegangsprijzen voor de film voorstellingen zijn het komende sei zoen voor iedereen en voor elke film gelijk, namelijk 7.50. Alleen voor de afsluitende fllmmara thon zal de toegangsprijs 15,- be dragen (drie films). Een abonnement gaat voor 8 voor stellingen (inclusief marathon) 60,- kosten. Een keuze uit vier voorstellingen kost inclusief marathon 32,50; vier voorstellingen zonder marathon voorstelling 27,50 Donateurs voor het seizoen 1989/90 hebben recht op 1 gratis voorstel ling uit het winterprogramma. Ook films uit het Filmliga-programma be horen tot het winterprogramma. De filmmarathon op vrijdag 27 april 1990 valt echter niet onder de te kie zen gratis voorstelling. Zingende zaag Nieuwe donateurs kunnen tijdens de Culturade overigens op een aardige surprise rekenen. CRL-pennlng- meester Eric van Kregten beheerst de tamelijk unieke kunst van het be- i spelen van 'de zingende zaag'. Wie hem wil zien optreden hoeft niets anders te doen dan ter plaatse en tegen kontante betaling van mini maal 25.-per jaar donateur van de Culturele Raad te worden.... DE CULTURADE- KRANT Krant-ln-de-krant als bijlage van de Leusder Krant ter gele genheid van de jaarlijkse cul turele markt, op zaterdag 23 september In de Korf. De inhoud van deze krant kwam tot stand in samenwerking met de werkgroep Culturade van de stichting Culturele Raad Leus den en de individuele deelne mers. Samenstelling en elndredak- tle: Bert Vos In dit nummer o.m.: Lustrum-Culturade groter dan ooit Dik Plantlnga opent jaarlijkse culturele markt Kunst op de Culturade Uitgebreid podium-program ma De Eendracht, een verhaal apart Winterprogramma Culturele Raad Leusden Woensdag 20 september 1989 mingsplannen op milieu-aspecten. Het was de tijd dat inspraak werd verward met medezeggenschap en het milieu werd ondergesneeuwd door politieke front-gevechten tussen plaatselijke po litici en met oneigenlijke belangengroe peringen aangevulde milieu-activisten Die tijd is voorgoed voorbij en de werk groep Milieu-educatie van het CML, die al die jaren, buiten de schijnwerpers van de publiciteit, haar educatieve mi- lieuwerk op en voor scholen deed door middel van lesbrieven en excusies in de vrije natuur van Leusden, schiep met dit werk de uiteindelijke basis voor het huidige Comité Milieuzorg Leus den. Want milieuzorg is nu extra nood zakelijk. ledereen weet dat. En er kan in Leusden veel aan gedaan worden En kele aktiepunten. het organiseren van een car-pooling en het voeren van actie tegen het gratis parkeren: een kleine milieu-bijdrage lijkt het comité alleszins gerechtvaardigd. Op de Culturade kun nen ze er u alles van vertellen. En er liggen intekenlijsten klaar voor car poolers. Alliance Fran?aise Voor het eerst dit jaar staat de Alliance Francaise, regio Amersfoort op de Cul turade met een eigen informatie-stand. De Alliance Frangaise staat vooral be kend om haar degelijke cursussen Frans Daar heeft men een keurig over zicht van, maar de Alliance Frangaise doet uiteraard meer dan het geven van cursussen. Als vereniging organiseert zij een cultureel (Frans) programma met lezingen van allerlei aard. Voor het komend seizoen zijn dat lezingen (met dia-projectie) over de Rhone van Lube- ron tot de Alpen, het Musee d'Orsay in Panjs, het toerisme van de 19e eeuw. een Bourgondische informatieve avond en over 'De wilde bloemen van Yvelines'. Volledige informatie met data in de in- formatie-stand Amnesty International Amnesty International afdeling Leus den heeft het druk op 23 september. Drukker dan gewoonlijk In haar stand op de Culturade geeft zij alle informatie over haar werk en de verkoop van gea quarelleerde correspondentie-kaarten, in de Kom aan de Hamersveldseweg wordt een expositie gehouden met werk van Ineke Gravendeel onder het motto: de A van Amnesty, de A van aquarel. In de Kom ook de hele dag een schrijfmanifestatie en in de St.Jozef- kerk een concert. Vrouwenorganisaties De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afd Leusden, de Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie, de Interkerkelijk" Vrouwen Contactgroep, het vrouwenontmoetingscentrum 't Vooronder en de Vrouwenraad bieden alle mogelijke informatie in hun stands op de Culturade. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Leusden heeft haar winterprogramma gereed en zal dat op de Culturade presenteren. Op dit pro gramma staan verschillende exursies (o.a. tuinen en kasteel Langbroek) le zingen o.a. over wooncultuur. thee en porselein en het leven van vrouwen in Pakistan) er is een quiltdag en er wordt door de eigen toneelgroep tijdens de jaarvergadering een voorstelling gege ven Meer informatie op de Culturade. 't Vooronder Tijdens de Culturade is het vrouwe nontmoetingscentrum 't Vooronder, in de kelder van het gemeentehuis, voor iedereen open Dus ook voor mannen, die dan ook eens kunnen bekijken waar hun vrouwen nog wel eens 's avonds willen vertoeven of van plan zijn naar toe te gaan. De koffie is klaar en er zijn vrouwen van 't Vooronder aanwezig om alle informatie te verstrekken over de aktiviteiten. Dat kan natuurlijk ook in de stand van het Vooronder op de Cul turade. Hobby Ook veel hobby's zijn onder cultuur te vangen en sommige verenigingen ge ven dan ook acte de presence op de Culturade. Zoals de Nederlandse Jeugdvereniging voor Ruimtevaart en Sterrenkunde, die bij mooi weer buiten voor de Korf een demonstratie zonne- waarneming geeft en binnen in haar stand een computer een demonstra tie-programma over de vereniging laat zien. Verder aandacht in deze stand voor de twintigste verjaardag van de eerste maanlanding. Verzamelaars van postzegels kun nen terecht in de stand van de Vere niging van Postzegelverzamelaars en de Modelvliegclub De Vrije Vo gels vertelt u alles over de prachtige hobby waarbij je vliegt en tevens met beide benen op de grond blijft staan. Scouting Scouting is op de Culturade ruim verte genwoordigd met maar liefst drie scou tinggroepen. Manitoba demonstreert het maken van een touwbrug over de gracht, er kan broodje aan een stokje v/orden gebakken en in de eigen kraam wordt een diashow gebracht met daar naast veel informatie over de groep en scouting in het algemeen. Verder zullen de scouting-groepen Im- peesa en Caya Noya meedoen aan de Culturade met eigen activiteiten, die op dit moment nog niet bekend zijn. Een veelheid aan onder werpen De Culturade biedt een veelheid aan onderwerpen Uit de greep uit de deel nemerslijst, die we aan de hand van de B N,- Een belangrijk onder- de jaarlijkse Culturade Is k de sociaal-culturele infor- n verschillende Leusdense ngen en instellingen, die t alleen met cultuur bezig maar ook van verenigingen, f bezig zijn op soclaal-maat- illjk terrein. Een overzicht iver informatie ontvangen): nwe ting Valleiconcer- iting Valleiconcerten is sinds )0 officieel aktief, nadat een muziekliefhebbers in 1974 amermuziekconcerten in de a en Gelderse Vallei organi- Nu is de stichting een begrip onder de liefhebbers van lassieke muziek en weet elk r een programma van kamer- concerten samen te stellen met dezelfde kwaliteiten als een soortgelijk programma in de kleine zaal van het Concertgebouw Voor het komende seizoen staan concerten op het pro gramma van Combattimento Consort, Theodora Geraets en Carlos Moerdijk, Ensemble 4, Abbie de Quant en Stefica Zuzek, het Archipel Trio en het Nieuw Nederlands Strijkkwartet. De concer ten worden afwisselend gehouden in de Dorpskerk in Leusden-zuid en de Veluwehal in Barneveld van oktober tot en met maart. Comité Milieuzorg Leusden Het Comité Milieuzorg Leusden ont stond in de roerige beginjaren van Leusdens nieuwbouw en hield zich in de beginjaren via haar werkgroep Ruimtelijke Ordening hoofdzakelijk be zig met het beoordelen van bestem >a in aktie Abbie de Quant in het programma van de Stichting Valleiconcerten. van de deelnemers ontvangen infor matie hebben gedaan, blijkt dat. Maar dan hebben we het nog niet gehad over instellingen en verenigingen als Blijhof. de Stichting Volwassenen-educatie, de Zonnebloem, de stichting Kunstkwar tier. Latent Talent, Tarrafal, de Histori sche Kring Leusden, Cine Leusden en anderen. feestelijke Culturade. Groter dan ooit wordt op zaterdag 23 september In de Korf een culturele Informatie markt gepresenteerd die vrijwel alle aspecten van het Leusdens sociaal- culturele patroon omvat. Het wordt erg druk op deze vijfde U bent van harte welkom tussen 11 en 17 uur.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13