anleg van oprit ingeluid met omhalen schoorsteen Achtervelder beboet I tetisderlt >ckhorsterweg sasfalteerd Kantongerecht Amersfoort Fietsen zonder licht insluiting A 28 eind 1990 klaar Heide Kledingwinkel leeggeroofd Lockhorsterweg afgesloten plaatselijk nieuws ENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 f (door Marianne de Valck) LEUSDEN - Het omtrekken van de Veronica-schoorsteen vorm de het krachtige begin van de aanleg van de aansluiting van Leusden op Rijksweg 28. Symbolisch voor de ervaringen rond de besluitvorming, die aan deze werkzaamheden vooraf gin gen, lukte dat niet onmiddellijk. De eerste poging had niet het gewenste resultaat, want de staalkabel schoot los. Na het betrachten van enig geduld en iets meer inspanning lukte het de tweede keer om de schoorsteenpijp, jarenlang herkennings baken voor talloze automobilisten, om te trekken. Wanneer de verwachtingen van de wethouder van onder andere ruimtelij ke ordening, Joost de Jongh uitkomen zal de aansluiting op Rijksweg 28 in november 1990 in gebruik genomen kunnen worden. De Leusdense wethouder hoopt daarbij geen vertra gende verrassingen meer tegen te komen, zoals de vorige week geconstateerde bodemverontreiniging aan de Amersfoortse kant. Burgemeester Panis gooide tij dens zijn welkomstwoord m het ge meentehuis van Leusden, vooraf gaande aan het omtrekken van de pijp, nog een visje uit. Nu de aan sluiting gerealiseerd wordt lijkt het college snel werk te willen gaan maken met het bepleiten van een spoorlijn Leusden-Amersfoort, ten einde ook met het openbaar ver voer een directe verbinding met Amersfoort en de rest van Neder land te verkrijgen. Een snelbus zou ook welkom zijn. De heer Hamelynck, hoofdinge nieur-directeur van de directie Utrecht van Rijkswaterstaat, merk te op dat hierover in de plannen zoals ze tot nu toe bekend zijn, mets te vinden is. Hij doelde daarmee met name op een nota waarin alle mogelijke gevolgen en oplossin gen te vinden zullen zijn die ver band houden met de voorgenomen verbreding van de A28 ter hoogte van Leusden. Bij deze plannen zit geen officiële MER-procedure, hoewel inwoners van Amersfoort hierom gevraagd hebben. Volgens de heer Hamelynck is een dergelij ke bij wet omschreven milieu effect rapportage in dit geval niet noodza kelijk maar zullen alle mogelijke inspraakprocedures een gelijk waardige opzet vertonen. Het ver schijnen van de betreffende nota werd volgens Hamelynck in 1990 verwacht, waarna 1991 het jaar voor de inspraak zou moeten zijn. In 1994 zou de eerste spa de grond in kunnen waarna volgens deze planning in 1998 Rijksweg 28 langs SAMENWERKING Net als Panis voor hem en gede puteerde Kok na hem, prees Ha melynck het onlangs gestarte sa menwerkingsverband in de regio Eemland waarbij alle mogelijke belanghebbenden zich buigen over de verkeersroblemen. „Rijks waterstaat is voor meer verant woordelijk dan voor de rijkswe gen. Bi] Rijkswaterstaat heeft men in het huidige beleid nadrukkelijk oog voor het waar iemand woont en waar hij naar toe moet. Van voor deur naar voordeur. De aansluiting van Leusden op de A28 past uitste kend in deze visie," aldus Hame lynck. Hij ging verder maar niet in op het feit dat Rijkswaterstaat geen cent heeft bijgedragen aan de ont sluiting van Leusden, iets wat aan vankelijk wel in de bedoeling lag. De provincie droeg haar steentje in Financiële zin wel bij; ruim vier mil joen. Leusden betaalt zelf bijna ne gen miljoen, terwijl de rest (circa vier miljoen) van het ministerie van economische zaken komt. CARPOOL Gedeputeerde Kok met wegen, verkeer en vervoer in zijn porte feuille, lanceerde tijdens zijn toe spraak nog een aanvullend ideetje. Gezien de actuele opvattingen rond milieu en het terugdringen van de 'automobiliteit' leek hem de aanleg van 'een carpoolplaats' geen overbodige luxe. Wethouder Joost de Jongh kon zich onmiddel lijk met dit voorstel verenigen. Overigens wees de heer Kok er op dat na twintig jaar perikelen de aansluiting er nog net op tijd komt. Wanneer de voorgestelde plannen van het rijk doorgaan zou dit wel- eens kunnen betekenen dat soort gelijke aansluitingen in de toe komst geheel voor rekening van de betreffende gemeente komen. Waarschijnlijk was dit een hint aan het adres van de aanwezige burge meester van Amersfoort, Schreu- der, om toch maar snel in te stem men met werkzaamheden op diens grondgebied. Leusden twee rijstroken meer zal hebben. OVEREENKOMST De genodigden dienden bij deze gelegenheid nog een officiële han deling te verrichten. De overeen komst tussen het njk, de provincie Utrecht en de gemeente Leusden, was tot afgelopen woensdag niet officieel getekend. Gedeputeerde Kok (namens de provincie), Hame lynck, namens Rijkswaterstaat en Joost de Jongh namens de ge meente Leusden kweten zich van deze taak. Daarna ging het gezel schap bestaande uit ambtenaren, bestuurders en bewoners van de Dnftakkerweg en Ursulineweg, die direct met de aanleg van de aan sluiting te maken zullen krijgen, met de bus naar het te verwijderen obstakel. De boer van "Klein Westland' was op alles voorbereid. Behalve de staalkabel om de pijp had hij een bordje langs de weg gehan gen. Daarmee ttendeerde hij de aanwezigen op de prima aardap pels die hij voor een schappelijke prijs te koop aanbood. Nadat de pijp met langer weerstand bood, reed het gezelschap naar de Groe ne Zoom. Daar onthulden de hoog waardigheidsbekleders een bord waarop de verschillende voorne mens met hun uitvoerders ge noemd worden. „Een mooi bord," vonden de toeschouwers, die eer der ook het omtrekken van de schoorsteen van deskundig com mentaar voorzagen. Vlak voor het gevaarte werd omgetrokken, werd de kachel nog een keer opgestookt. Met zwarte rookwolken leek de schoorsteen een laatste verzetspoging gestalte te willen geven. Tevergeefs, na een mislukte poging daverde het bouwwerk alsnog tegen de vlakte. Met het woord heide, of kort weg hei, kunnen we twee dingen bedoelen; de heide als plant en de heide als land schap. Dat landschap kun nen we binnen afzienbare tijd wel vergeten. De tijd dat de Leusderheide eind augus tus, begin september één groot paars landschap was zover het oog reikte ligt al ver ander ons. De schuld daaraan ligt niet alleen bij Defensie die zich over het terrein heeft ontfermd. De verdwijning van ons heide landschap vindt zijn oorzaak hoofdzakelijk in de komst van de kunstmest. Was voor dien de hei op de zandgron den een onmisbaar onderdeel van de landbouw, door de komst van de kunstmest werd deze grotendeels over bodig. En wanneer de hei niet meer wordt beheerd ver dwijnt ze weer. Rondzwer vend zaad van berken en dennen maken van de hei wat het ooit is geweest: bos. De hei is namelijk geen na tuurlijk landschap maar is ontstaan door de activiteiten van de mens. Toen deze het zwervend bestaan opgaf, zich blijvend ging vestigen en aan landbouw ging doen, werd eenvoudig een stuk bos omgekapt of verbrand. Op de humuslaag en de as werden langbouwgewassen, hoofd zakelijk koren verbouwd. Als de grond na een paar jaar was uitgeput, werd eenvou dig een ander stuk in gebruik genomen. De afgedankte ak ker veranderde spontaan in heide. Toen ontdekte men dat door bemesting de akker lan ger vrucht voorbracht. Scha pen bleken bij uitstek ge schikt om die mest te leveren omdat die voedsel vonden waar ander vee zou verhon geren. De schapen, die over dag op de hei graasden, wer den al vroeg in de avond te ruggebracht naar de schaapskooi waar ze de hele nacht verbleven en hun mest liten vallen. De bodem van de stal bedekte men met een laag plaggen die op de hei werden gestoken. Zodra de laag goed met mest was be dekt werd opnieuw een laag plaggen opgebracht. Ook de potstallen waarin de koeien 's winters verbleven werden drooggehouden met heide plaggen waardoor een goed bruikbare mest ontstond. Ook als brandstof werden heideplaggen aangewend en door dat steeds afplaggen, doorgaans eens in de tien jaar, vernieuwde de heide zich. Opslag van berken, vliegdennen, buntgras en pij- pestr ootje kregen weinig kans, die werden door de schapen als lekkere hapjes tussen de heidestruiken weg- gegeten. Ook werd de heide afgemaaid door verschil lende doeleinden zoals het maken van boenders. Door al die activiteiten bleef de heide wat het was. Zoals al opgemerkt, bij de komst van de kunstmest, om streeks 1900, werd de heide overbodig en is gedoemd te verdwijnen afgezien van en kele stukjes op de Veluwe en in Drenthe die, ten gerieve van de toeristen compleet met schaapskudde en herder, in stand worden gehouden. De komst van de kunstmest maakte het ook mogelijk om de 'woeste grond' geschikt te maken voor akkers en wei landen. Daarvoor werd spe ciaal de Heidemaatschappij opgericht, het begin van de melkplas, de boterberg en su perheffing. G. van L. ft* vergang van de schoorsteen van een voormalige kwekerij markeer- Var? van een nieuw tijdperk voor Leusden. Vorige week werd een hemaakt metde aanleg van de aansluiting van deze gemeente op de fotograaf Hans Verhorst legde de val van 'Veronica' mwet zijn I vast. )EN - Het wegdek van de orsterweg zal opnieuw lteerd worden. Daarom is weg van dinsdag tot en met rdag voor het autoverkeer en. Het verkeer wordt deze dagen omgeleid via Leusden-Zuid (de Maanweg) en de A 28. Fietsers zullen van de werkzaamheden geen hinder ondervinden. Het aan brengen van de nieuwe asfaltlaag werd nodig nadat enkele jaren ge- GEEN KAARTJE LEUSDEN - Bijna de hele voorraad kleding werd in de nacht van vrij dag op zaterdag gestolen uit de winkel van A. de K. in de Hamers hof. Uit de rekken werd een hoe veelheid dameskleding meegeno men met een waarde van 60.000,-. De dieven verschaften zich tussen 21.15 uur en 6.00 uur toegang tot de winkel door het slot van de deur aan de kant van de Hamersveldseweg te forceren. Een jongen uit Winschoten had in de trein gereisd zonder kaartje en verscheen nu in Amersfoort op de terechtzitting. "Waarom heb je zonder kaartje gereisd?" "Ik heb geen geld. Een uitkering van 445,- in de maand is niet veel". "Nee, maar hoe kom je dan hele maal van Winschoten hierheen?" "Ik heb gelift". "Aha, dat had je eerder moeten doen. Dat is de enige manier van reizen, als je geen geld hebt", vond de kantonrechter. In plaats van de gebruikelijke boete van 65,-kreeg hij slechts/ 25.- Dc betaal die ƒ90,- dan maar". Daarmee werd de zaak afgedaan. UITLADEN Een winkelier van de Utrechtse- weg in Amersfoort had zijn auto op het trottoir geparkeerd om zijn zware goederen te kunnen uitla den. "Ik had geen andere mogelijk heid. De kon niet bij mijn schuurtje komen, omdat de gemeente daar aan het werk was. Ik heb een hart infarct gehad, waardoor de dokter mij verboden heeft om zware din gen te dragen. De politie advi seerde tenslotte om op een plek te gaan staan, waar ik met mijn grote auto niet in kon draaien. Mijn rechtsgevoel komt er tegen m opstand als ik nu een boete krij gen". Zijn vrouw trouwens ook. Want die begon vanuit de zaal te roepen dat zij als verpleegster... De kantonrechter kapte het af. "Waarom zoveel drukte als u weet dat u ergens gestaan heeft waar het met mag? Een agent mag daar verbaliseren en kan moeilijk re- keing houden met iemands hartin farct". De officier eiste 35,- boete De kantonrechter: "Een be roep op overmacht gaat tegen mijn juridisch geweten in Ik zal er iets van af doen: 25,-". Mijnheer accepteerde zijn neder laag, mevrouw met. "Als ver pleegster dank ik de heren van het gerecht hartelijk voor hun me dewerking!" Mr. Seton wuifde de dank en de spreekster bescheiden weg. Fietsen zonder licht is een overtreding die in de regel bij de politie kan worden afgedaan met een paar tientjes boete te be talen. Hoe moeilijk een mens het zich maken kan, bewijst het volgende verhaal. Een jongen uit Achterveld zou op 5 november van het vorig jaar 's nachts in zijn woonplaats gefietst hebben zonder licht en toen een agent hem sommeerde te stoppen, hard doorgereden zijn. Twee wandaden, waarvoor de of ficier op de strafzitting van 14 sep tember twee maal 45,- eiste. "Maar ik was het helemaal met", protesteerde de jongen op de zit ting. 'Die agent kent mij en meende in het donker dat ik het was. Daarom belde hij de vol gende ochten - op zondag n.b.! - op met de vraag waarom ik doorgefietst was. De heb gezegd dat ik van niks wist en om 11 uur al in m'n bed lag. M'n ouders beaam den dan". Nu was de verdachte niet alleen geweest, die bewuste avond. Hij was vergezeld van een vriend, leden een verkeerde laag was aan gelegd. Dat had tot gevolg dat een aantal automobilisten vastliepen m het asfalt. Zij diende schadeclaims in bij de gemeente en het aanne mingsbedrijf Schoonhoven die de werkzaamheden uitvoerde. Deze speelden elkaar de bal toe, totdat de gemeente dit jaar besloot de schade aan de gedupeerde auto mobilisten uit te betalen. Een van hen was het raadslid Joop Kool van Leusden '85, die de zaak aanhangig maakte. een vnend, een jongen uit Ter- schuur, waarvan de agent de per sonalia ook al uit zijn hoofd kende. "Ken jij deze jongen uit Ter- schuur?" wilde de kantonrechter, Mr. Seton, weten. Ja, daar had hij mee in klas gezeten. "Nou, dan houden we de zaak aan" vond de kantonrechter. "En we roepen de volgende keer die vriend van je op om te getuigen". "Dat doet-ie niet. Hij houdt z'n bek dicht", wist de verdachte met stelligheid. "Maar zo makkelijk komt een ge tuige er niet van af. Hij is verplicht om onder ede te antwoorden. Desnoods houdt de politie hem een poosje vast". Verdachte voelde zich duidelijk niet happy met deze ontwikke ling. "Wil je er even over nadenken of we de zaak zullen aanhouden?" stelde Mr. Seton behulpzaam voor. "Ja, mag ik dan een telefoontje plegen?" "Natuurlijk". Na 5 minuten kwam verdachte te rug. "Ik heb mijn vriend gebeld. Hij heeft geen zin om te getuigen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3