Stippelroodje arbie's schoonheidssalon Speelgoed-nieuws eusdense jongen werd ederlands kampioen leusdET krant a (11) geeft bekende poppen een totaal ander uiterlijk nes Hobbs 14) is de beste spoorzoeker plaatselijk nieuws iENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 slijm. Je kunt het niet bewaren." Salamanders lijken een beetje op hagedissen. Een beetje maar. Hagedissen zijn veel groterverhe zen vaker hun staart, zijn bruin en geschubt terwijl een salamander zwart en glanzend glas is. Boven dien leeft een hagedis op het droge terwijl Stippelroodje niet buiten water kan. Meestal ligt hij rustig op of achter een steen te zonnen. Hij houdt van rust. Zoveel dat Yossele hom af pn tno mnpt aanraVon nm pr zeker van te zijn dat hij met dood is. Yossele geeft hem dagehjks schildpadvoedsel, want daar zitten gedroogde garnalen in. En van gar nalen houdt Stippelroodje. Tijdens Yossele's vakantie heeft zijn moe der voor zijn salamander gezorgd. Hoe dat ging is een verhaal apart. Laten we het er maar op houden dat de salamander het overleeft heef- t....ondanks alles. Stippelroodje moet wel oersterk zijn. evenwichtsspel en verschillende raad of vraag en antwoordspellen van Ravensburger. Van MB zijn er nieuwe spellen met haaien, spellen die heel geheimzinnig zijn en een spel waar je mee kunt spelen of je nu vier of tachtig jaar bent. Boven dien heeft de uitvinder van die in gewikkelde kleurenkubus een nieuw spel bedacht. Het spel Ru- biks Illusie is een soort vijf op een rij waarbij wat je ziet m een spiegel meespeelt en verwarrend werkt. VILTSTIFTEN Tenslotte waren op de prestentie van nieuw speelgoed in Utrecht heel veel nieuwe dingen te zien die zelfs in de speelgoedwinkel niet zo op zullen vallen Bijvoorbeeld vilt stiften die echt uitwasbaar heten te zijn, of ballonnen in de vorm van Garfield, een racebaan waarbij je niet alleen kunt inhalen maar ook van baan kunt veranderen (Carre- ra) en een andere baan die je kunt gebruiken samen met je Lego-du- plo èn je Playmobil (Struxi). Kortom er valt weer heel wat te zien in de laatste maanden van het jaar. En dan te bedenken dat er ook nog heel veel speelgoed is dat altijd leuk blijft, zoals sjoelbakken, kwartetten, domino's en schaak spellen. Je zou het altijd leuke speelgoed bijna vergeten tussen al die nieuwe dingen. Dat zou jammer zijn want altijd leuk heet met voor niks ALTIJD leuk. noorenburg bij een aantal van haar poppen. Dankzij Eva kregen de soms wat saai ogende originele Barbiepoppen een eigentijds, modern uiterhjk. IDEN - Dit jaar bestaan de Barbie-poppen dertig jaar. Ter jenheid van deze verjaardag worden overal in de wereld iale dingen georganiseerd voor dit jongemeisjes poppetje, nde ontwerpers van kleding voor grote mensen bijvoor- 1, vonden het een hele eer om gevraagd te worden voor teer piepkleine kleertjes voor Barbie te ontwerpen, van die mooi aangekleden poppen zijn te bewonderen op iale tentoonstellingen. Maar de Barbies die Eva (11) heeft ekleed, zijn nog nooit te zien geweest. Toch zien de Bar die Eva heeft aangekleed er bijzonder mooi, heel opval- en totaal anders uit dan de Barbies die je in de winkel kunt Smoorenburg knipt graag, in is met mijn sterkste kant," te zelf toe. Wat Eva met een je kan 'maken' is heel bij- Ze heeft de vaak gekochte van haar Barbiepoppen oder handen genomen. Van ige jas knipte ze een hippe ijl het overgebleven stuk merend hes werd. Een Bar- tarvan het haar hopeloos m ioop bleef zitten, knipte ze een leuk sportief model dat :end past bij een moderne vrouw. Barbies zien er meest al uit als keurig nette meisjes. Ze dragen vaak trouw-of baljurken, keurige balletpakjes of rijkos tuums. Maar een Barbie die door Eva onder handen is genomen ziet er uit als een prachtig punkmeisje met punkhaar, punksieraden, ge maakt van vuilniszakken dichtbin- ders en folie of rietjes, aan haar benen een aantal gekleurde panties over elkaar en verder schitterende hip geknipte kleding. Verkmpt? Wel nee. Prachtig! Net als de Barbie die door Eva werd omgetoverd tot een Afrikaan se moeder met twee kindjes in een draagdoek op de rug. Eva ziet bij ieder Barbie onmiddellijk nieuwe mogelijkheden. Ik had een oude Barbie voor haar meegenomen. Eva bekeek de pop eens goed aan alle kanten. Het was een exemplaar in een tuttige witte bruidsjurk. „Ik denk dat ik hier wel een zwangere Barbie van kan maken," zei Eva en ze ging aan de slag. Hoe ze het zo snel deed is nauwelijks te vertellen. Eva deed iets met het haar, trok de bnudjurk uit en een gewone bloemtjesjurk aan. Ze stopte hier en daar wat watten en ziedaar het oerdegeüjke bruidje was veran derd in een jonge mevrouw m ver wachting. UITERLIJK Eva is graag bezig met haar Bar bies. Ze geeft ze graag een com pleet nieuw uiterlijk. Toen haar ei gen Barbies omgetoverd waren tot Afrikaanse, Indiaanse of zaken vrouw of punkmeisje of éen van de vele andere mogelijkheden, begon ze aan de Barbies van haar vrien dinnen. Die lieten Eva maar wat graag hun gang gaan. Eva heeft zo'n plezier in het om- en aankle den van de Barbies dat ze een ad vertentie ophing. Wie een 'oude' Barbie eens een heel nieuw uiter lijk wil geven kan bij Eva terecht. Voor vijftig cent verandert ze de bekende keurige, misschien rijke maar soms ook wat saaie Ameri kaanse, m een spannend, mooi, hartstikke gave griet of een aan trekkelijke mevrouw. Met zo'n ver anderde Barbie moet je ineens nieuwe verhalen spelen. Dat kan met anders. Wanneer jij jouw Bar bie ook eens een nieuw uiterhjk wil laten gaven door Eva kun je bij haar terecht. Haar adres is Rosmolen straat 43. Een schoonheidsbehan- deling kost vijftig cent voor een Barbie of een gulden voor een gro te pop. Bij je pop moet je zelf kleer tjes en/of lapjes meebrengen waar uit Eva iets moois kan proberen te maken. LEUSDEN - Nadat de vissen van Yossele (10 jaar) zoals hij zelf zegt 'in een witte wolk' waren doodge gaan, kreeg Yossele een salaman der. De vissen leden waarschijnlijk aan één of andere schimmelziekte. Vandaar die witte wolk. De sala mander die hij kreeg was nog geen twee centimeter groot, diepzwart met een verrassende felrode buik met zwarte vlekjes. Vandaar dat Yossele die toen acht jaar was, hem 'Stippelroodje' noemde. „Ach, ik was toen een stuk kleiner," zegt Yossele zodra we het over de naam van zijn salamander hebben. „Ik vond het toen een leuke naam, die zomaar m me op kwam. Nu vind ik hem toch eigenlijk ook wel leuk en hij heet nu eenmaal zo." Stippelroodje is de afgelopen twee jaar flink gegroeid. Ter gele genheid van zijn foto in de krant nam Yossele zijn moeder officieel de maat. Stippelroodje is zeven centimeter groot. Volgens Yossele is het een 'gewone slootsalaman- der'. Maar zo gewoon is hij ook weer niet. Twee jaar geleden wa ren 'gewone slootsalamanders'nog m de winkel te koop. Sindsdien is de verkoop van deze salamanders verboden. Salamanders horen bij de beschermde dieren in Neder land, die met gevangen en niet ver kocht mogen worden. Yossele kan dit best begrijpen al vindt hij het wel jammer dat hij daardoor nooit een vriendje of vriendinnetje voor Stippelroodje kan kopen. Wat zou het leuk zijn wanneer iemand in Leusden, Achterveld of Stouten- burg, thuis ook een eenzame sloot- salamander zou hebben, die even op bezoek zou mogen bij Stippel roodje. Misschien zou Stippel roodje dan moeder of vader kun nen worden. Yossele weet met of de salamander een mannetje of een vrouwtje is. De kmderen zou hij misschien in een sloot kunnen uit zetten. Voorlopig moet hij het nog alleen met Stippelroodje doen. Yossele kan uren naar het prachtig glanzen de zwarte beestje kijken. De fijne kleine zwarte pootjes staan stevig op drie lange tenen. Stippelroodje vervelt regelmatig. Soms ziet Yos sele het afgeworpen vel als een afgedankte oude jas in het water van Stippelroodjes bak drijven. „Het is een doorzichtig vel. Wan neer er water in loopt is het net een volgelopen ballonnetje in de vorm van een salamander. Het is net UTRECHT - Over een paar weken krijgt iedereen weer speel goed-folders in de bus. In de verschillende folders is veel speelgoed te zien, maar niet alles. Op de televisie wordt veel reclame gemaakt voor speelgoed, maar ook op de televisie is niet alles te zien. In de meeste winkels staan stapels onbekende spelletjes, of heel veel kleine leuke dingen die nauwelijks opvallen. Om een paar voorbeelden te noemen: Vaak kun je met schaalmodellen niet spelen. Kleuters spelen graag met auto's. Zij vinden het vaak niet noodzakelijk dat een speelgoedauto er precies zo uitziet als een grote mensen auto. Kinderen vanaf een jaar of tien willen vaak wel graag een 'net-echte auto'. Maar een 'schaalmodel' is dikwijls te teer om mee te spelen. Schaalmodellen zijn meestal mooi voor boven op de kast. Om te verzamelen. Toch willen kmderen tussen de zeven en twaalf jaar ook graag met 'net echte modellen' spelen. Dat kan met Ertl. Ertl is een Engels merk voor autootjes, vlieg tuigen en tractors. Het bijzondere is dat het heel stevig speelgoed, maar tegelijk ook een schaalmodel is. Kleuters spelen graag met een eenvoudig poppenhuis, kinderen tussen de zes en twaalf jaar spelen graag met een poppenhuis waarin meubeltjes staan, verschillende ka mers en poppetjes zijn en zelfs waar dingen omheen gebeuren. Nieuw is dit jaar een poppenhuis van Playmobil waarmee zowel kleuters als oudere kinderen graag willen spelen. Heel jammer is dat dit poppenhuis behoorlijk duur is. Maar je kunt er wel jaren mee spe len en iedere keer een klein beetje bijkopen. Behalve meubels voor de slaapkamer, de keuken en de huis kamer passen er muziekinstru menten en huisdieren bij. Boven dien zijn er een heleboel mogelijk heden om om het huis te spelen. Zo zijn er postbodes, bloemenverko pers, koetsen, auto's en fietsen, straatlantaarns en nog veel meer. Voor jongens en meisjes. LIEVELINGSPOP Heel veel moeders bewaren hun lievelingspop die zij kregen toen zij ongeveer vijf jaar oud waren. Een pop waar je als vanzelf heel veel van moet houden is makkelijk te herkennen. In de eerste plaats moet zo'n pop een lief gezichtje hebben. Een gezichtje waar je van alles bij kan verzinnen. Het ene moment moet je kunnen denken dat het lacht, het volgende moment moet je kunnen denken dat je pop verdrietig is, of verlegen. Zo'n pop mag niet te duidelijk lachen of hui len. Je moet het er zelf bij kunnen verzinnen. Verder moet je een pop kunnen verzorgen en aankleden. Dus de haren moeten te kammen zijn en de duimen mogen niet zover uitsteken dat ze klem komen te zitten in de mouwen. Dit jaar is de grote mode voor poppen heel ro mantisch. Veel gebloemde jurken met kant en veel rieten hoeden waarop bloemen zitten. De grote mode van vorig jaar bestond uit neonkleurige kleding en rugzak ken. Die mode is voorbij. Stapels spellen staan er in de winkel. Het is moeilijk om precies te weten hoe je ieder spel moet doen. Op de televisie komen vooral die spellen die heel makkelijk uit te leggen zijn, zoals alles wat op bo- ter-kaas en eieren of vier op een nj lijkt. Er zijn meer leuke spelletjes. Nieuw zijn bijvoorbeeld een Ro meins wagenmenspel, 'Ave Cea- sar' genaamd, een spookspel, een EN - James Robert Hobbs is veertien jaar. Hij is dit jaar de tweede keer Nederlands Kampioen oriënteringslopen rden. Dit betekent dat hij het snelst van alle deelnemers eg gevonden heeft met behulp van een kaart en een las. Daarvoor moest hij door onbekend terrein de goede oprennen, dwars door blubber, modder, bramenstruiken, zand en heuvels. Een soort speurtocht dus, waarbij de die de goede weg heeft gevonden en het einddoel heeft dd gewonnen heeft. James Robert Hobbs rent tegenwoor- et alleen in de Nederlandse bossen. Hij zocht zijn weg ook Duitsland en binnenkort in Denemarken. leveer drie jaar geleden James Robert in Leusden Na een poosje leerde hij eisje uit zijn straat wat beter n. De vader van dit meisje >n de Vaan. Ton de Vaan was oorzitter van de Nederlandse erings Loop Bond. Daar had Robert nog nooit van ge- James was wel een sportie- jen. Hij deed aan kanovaren beetje aan tennissen maar laat staan hardlopen, deed Maar twee jaar geleden uj een keer met zijn buur- en haar vader mee naar Ter ug. Daar werd de jaarlijkse op gelopen. Een soort ma- over het eiland. In twee da- moesten ze met behulp van tan veertig kilometer afleg- ^es herinnert zich zijn eer- enteringstocht als een rustig Hij vertelde: „We liepen op ons gemak. We liepen drieën. Twee kinderen en lwassene. Dat moest. Kinde- Khten nog met alleen. Ton ui las de kaart en leerde mij 'eg hoe dat moest." kaartlezen bij een oriënte- chten is iets wat je leren moet je niet voorstellen dat een orientenngstocht een [kaart krijgt met daarop de aangegeven die je moet Bij een orienteringstocht een kaart waarop niet al- rijes staan aangegeven, 'es en wat voor grond het over de kaart staat een route aangegeven. Deze route volgt geen paadjes. Die paadjes moet je zelf zoeken met behulp van je kaart en vooral van je kompas. Omdat het de bedoeling is om zo snel mogelijk bij de controleposten te komen, wordt van de paadjes lang niet altijd gebruik gemaakt. Je gaat dus dwars door het bos, over de hei of desnoods door het water. In de hoop en met het vertrouwen op je kompas dat je precies de goede richting uitloopt en uit zal komen bij een controlepost. Daar bij is niemand te zien. Bij iedere post hangt een speciale prikpen waarmee je je controlekaart kan voorzien van een speciaal tekentje. Aan het tekentje kunnen de con troleurs achteraf zien of je daar echt bent geweest. De controlepost bestaat uit niet meer dan een klein paaltje met een gele zak eraan, er gens midden in de bossen. SPORT Die eerste keer is Robert zo goed bevallen dat hij niet aarzelde om de tweede keer mee te gaan. Orienteringslopen is een 'sport' uit gevonden door militairen. Voor militairen is het heel belangrijk om overal de weg te kunnen vinden met behulp van een kaart en een kompas èn zo snel mogelijk. Dit onderdeel van hun soldatentrai- ning vonden sommigen waar schijnlijk zo leuk dat ze er hun hob by van hebben gemaakt. Nu doen er al lang niet alleen militairen aan mee. Maar wel worden de tochten nog vaak uitgezet op militaire oe fenterreinen waar anders memand mag komen. De tweede tocht van Robert, die toen twaalf jaar was, beviel hem nog beter dan de eer ste. Dat kwam vooral omdat hij toen zelf kaart mocht lezen. Samen met zijn buurman won hij. Toen had hij de smaak voorgoed te pakken. Hij ging 'een beetje' trainen en voor hij het wist had hij bijna iedere week een wedstrijd ofwel een oriëntatie loop. Wie mee wil doen aan een orièntaüeloop moet zich laten in schrijven. Afhankelijk van je leef tijd en ervaring word je ingedeeld. De kleuren komen een beetje over een met de kleuren van de judo banden. Vorig jaar zat James in de oranje-categone. Dit jaar komt hij in de groene en de hoogste catego rie is de bruine. Kinderen vanaf zes jaar kunnen mee doen. Daar moet wel een volwassene bij zijn. Vanaf tien jaar mogen kinderen die ge leerd hebben kaart te lezen, alleen. Aanstaande zondag gaat James zijn zusje, Kimberly van tien jaar, voor het eerst alleen. Althans dat is ze van plan. Zodra je je hebt ingeschreven knjg je je controlekaart. Daarop staan allerlei tekens die overeenkomen met de controleposten. Op die kaart kun je echter met zien waar die controleposten staan. De lopers vertrekken met allemaal tegelijk. Iedereen krijgt een eigen starttijd. Je kunt dus niet achter elkaar aan hollen. Dat kan trouwens toch niet, want niet iedereen moet dezelfde weg vinden. Het eerste wat je moet doen wanneer je mag vertrekken is je kaart ophalen waarop de con troleposten staan aangegeven. Je looptijd' is dan al ingegaan dus uitgebreid de tijd nemen om je kaart te bestuderen, dat kan niet. Je moet gelijk gaan rennen. „Lopen is het niet," vindt James. „Het is meer sprinten." KAART Met één oog je weg in de gaten houden en met je andere oog de kaart bestuderen dan wel naar je kompas kijken. James Robert heeft daarbij nauwelijks oog voor zijn omgeving. Hij gaat er zo hard mo gelijk van door. Soms dwars door brandnetels, bomen ontwijkend, spnngend over sloten en klim mend over heuvels. Meestal wor den de tochten over 'lekker zwaar terrein' uitgezet. Volgens James zijn moeder ziet James er 'ontzettend' uit wanneer hij bij het eindpunt aan komt. Pas nog sleepte hij een lange tak van een bramenstruik achter zich aan, zaten zijn benen vol bla ren van brandnetels, zijn buik vol krassen van bramenstruiken en was hij verder vooral vies. Die vuile kleren kunnen James niet schelen. „Maar die kick hè, wanneer je toch weer uitkomt op het goede punt. Als je het toch weer gevonden hebt. Dat is zo leuk. Dat geeft zo'n lekker gevoel. Daar doe je het voor!" James is tegenwoordig speciaal gekleed wanneer hij meedoet aan een orientatieloop. Hij draagt een rood-wit-blauw gekleurd pak. Het pak is wijd, licht en vooral wateraf stotend. De bijbehorende schoe nen zijn nog met in Nederland te koop. James heeft ze uit Scandina vië laten komen. In Zweden, Noor wegen en Finland doen veel meer mensen dan in Nederland aan deze sport. In Nederland zijn ongeveer 250 sporters op deze manier bezig. In Zweden worden oriènterings- tochten gehouden waar 20.000 lo pers aan meedoen. Onder zijn spe ciale schoenen zitten noppen. Daarmee glijdt hij minder snel uit op de soms gladde bosgrond. De schoenen zijn gemaakt van canvas, een soort stevig linnen. Ze lijken een beetje meer op voetbalschoe nen dan op sportschoenen zoals hardlopers die aanhebben. Deze speciale kleding is noodza kelijk geworden sinds James Ne derlands Kampioen werd. AMERIKAAN Behalve dat hij steeds beter leer de hoe het moest, moet hij tegen woordig steeds vaker mee lopen omdat hij Nederlands kampioen is. Vandaar in de Nederlandse kleu ren. HoewelJamers Robert is eingenlijk Amerikaan....en tegen de buitenlanders loopt hij nog niet zo vaak omdat die volgens hem veel en veel sterker zijn dan hij. Tot nu toe hep hij alleen tegen een aantal Belgen en deed hij in Duits-1 land mee met een internationale tocht. Maar nationaal kampioen is hij sinds 1988. Dertien jaar oud en na dat hij één jaar oriënteringslopen gelopen had, werd hij m Staphorst en Havelte nationaal kampioen. Hij had en heeft natuurlijk de beste coach die je maar kunt bedenken. Zijn coach en leermeester, Ton de Vaan, is niet alleen voorzitter van de Nederlandse Oriënteringsloop Vereniging, hij is ook een hele goe de oriënteringsloper met jarenlan ge ervaring. In de zomer van 1988 ging James voor het eerst naar het buitenland. In Duitsland moest hij over veel hogere heuvels dan in Nederland lopen. Hij deed mee sa men met 900 andere lopers, meest al grote mensen, afkomstig uit alle landen van Europa, Australië en Amerika. En zowaar, Leusdense Ja mes werd derde. Tussen neus en lippen hep hij in de rest van het jaar nog zeven wedstrijden die hij alle maal won, waardoor hij competi tie-kampioen in zijn categorie werd. LEUSDERHEI Een paar weken geleden wer den de nationale kampioenschap pen op de Leusderhei gehouden. Je raadt het: James won opnieuw. En niet omdat de Leusderhei bekend terrein is voor hem. James oefent dikwijls in de Treek, of in de bos sen bij Maarn of Austerlitz. Maar de kampioenschappen werden ge houden op het militaire oefenter- rem op de Leusderhei waar anders niemand mag komen. „Ik dacht wel: Ha lekker op de hei. Lekker vlak en zo. Maar dat viel mooi te gen. De hele tocht moest ik over zanderige heuvels lopen en dat is zwaar werk." Tot nu toe was het orienterings lopen niet zo'n erg bekende sport. Zelfs James aarzelde een beetje om van alles over zijn sport aan de krant te vertellen. „Weet je tot nu toe wordt het vooral door mensen gedaan die het kunnen. Iedereen weet wat hij aan het doen is. We zijn altijd een beetje angstig geweest voor nieuwe mensen die niet goed kunnen kaartlezen of volgens het kompas kunnen lopen. Je kunt le lijk verdwalen. Bovendien is het de spanning van een tocht om alleen je weg te vinden. Wanneer hondei- den mensen mee willen doen, lukt dat moeilijk." Maar toch, tegenwoordig tramt James Robert zelf een meisje: Jan- neke Zeeman. Zijn zusje van tien jaar oud, begint ook al en steeds meer mensen worden enthousiast. James Robert droomt ervan ooit eens in Amerika te lopen, of in Zweden. „Daar komen de aller beste lopers vandaan." Of in Autra- lië. „Daar heb ik kaarten van ge zien. Daar heb je terreinen! Het lijkt me verschrikkelijk leuk om daar te kunnen lopen!" Voorlopig doet hij aanstaande zondag mee met een oriente- ringsloop in de bossen vlak bij De Nederlandse-Amerikaan James Hobbs won de Nederlandse Kam pioenschappen Orientatieloop in zijn leeftijdscategorie Maasbergen bij het Pambos. Toe schouwers zijn er nooit bij zijn sport. Dan zou immers de route of het eindpunt kunnen uitlekken en daar moeten de lopers nou juist zelf naar zoeken. Maar wie be langstelling heeft kan contact op nemen met het secretariaat van de vereniging de NLB Baliemole nerf 14, 2807 DH in Gouda.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7