aarlijkse verenigings- Initiatief Hartjes veld leidt tot conflict Jazzsociëteit expositie Vrije Kwasten Sulturade'-expositie a 't Claeverenblad Deborah Brown in De Hakhorst Valleiconcerten Jazz-Sen met trio Hans Heinhuis Dreadline in De Geut OENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 plaatselijk nieuws van Westennk Rodeo in ge mengde techniek met spatwerk heeft iets klassieks, terwijl de aquarellen van Lex van der Sluys waterige impressies geven in over elkaar heen gezette partijen (van buien, herfstweer en duinen) die naar het abstracte neigen. door Anco Mali Het is in dit korte bestek niet mo gelijk om al het werk te karakte riseren. De greep eruit is wille keurig. Vermeldenswaard zijn ze ker nog de keramische werken van Dirk Plantinga. Opmerkelijk in zijn werk is de combinatie van het als schilderij ingelijst zijn achter glas en het als driedimensionale beelden daar uit vandaag willen springen. Hetgeen uiteraard ver rassende effecten geeft. Een hand verheft zich buiten het glas vanuit een stapel muziekpapier om te toetsen aan te slaan van een even eens voor het glas uitstekende door Anco Mali LEUSDEN- Het jazzseizoen van de Jazz-socièteit Leusden in De Hakhorst wordt geopend met een concert van vocaliste Deborah Brown. Brown, die eerder samenspeelde met gerenommeerde muzikanten als Toots Thiele- mans, Johnny Griffin en SUde Hampton, wordt in de Hakhorst begeleid door Les Jaspers (piano), Frits Landersberger (drums) en Edwin Corzilius (bas). Leden van de Jazzsocieteit hebben gratis toegang tot het concert, dat om 14.30 uur begint. Niet-leden betalen vijf gulden. LEUSDEN-ZUID - Het Combatti- mento Consort Amsterdam opent op 5 oktober de sene Valleicon certen van het nieuwe seizoen. Het concert is in de nederlands Her vormde Kerk m Leusden-Zuid. Het ensemble bestaat uit acht strijkers, twee hobo's, een fagot en een kla vecimbel. Solist is de hoboïst Han de Vries. De sene wordt daarna vervolgd in Barneveld. Op 12 de cember en 18 januari zijn er weer concerten in Leusden-Zuid. dan treden respectievelijk het 'Ensem ble 4' met Olga de Roos en Abbie de Quant en Stefica Zuzek op. Op 22 maart wordt de serie besloten met een optreden van van het Nieuw Nederlands Strijkkwartet. Het vol ledige programma is te krijgen bij de heer D.A van Dorp, Willem de Zwijgerlaan 2 m Leusden-Zuid, te lefoon 940835. LEUSDEN - Het trio van Hans Hein- huis treedt op dinsdag 22 septem ber op in restaurant Bos en Heide aan de Doomseweg 29. Gastsolist is Jan Verwey (mondharmonica). Het optreden is in het kader van de wekelijkse jazzavond Jazz-Sen. De avond begint om 20.30 uur en duurt tot 24.00 uur. De toegang is gratis. schakeringen. En dan zijn er twee deels naïef deels gestippeld uitge voerde landschappen van zijn hand te zien. een mooi getroffen twinkeling in het water. Jan Jahé tenslotte komt met een fraai gedetailleerde pen tekening van de Joriskerk in een aantrekkelijk perspectief met ge vels van drie beuken achter elkaar gesitueerd, waardoor de grootte van de kerk kriap wordt gesugge reerd. de duiventil aan het Zwanewater Lieve bloemenaquarelletjes in te ruggehouden tinten zijn van de hand van Henny van Dijck-Staal. Jannie Stienstra die onlangs elders in Leusden exposeerde zond een popperig landschapje, een sneeuwpop en een stilleven met lichtbruin kruikje en kannetje m. Van Bart Holkes is heel uiteenlo pend werk te zien. Een geabstra heerd Frans landschap in grote partijen met toets en palet van Ton Kraanen, het sluisje bij Hoogland, met kleine toets in variatie van groenen gestippeld. Ook van B.E Delfgouw is het werk zeer ver schillend Het bruggetje in het Lockhorsterbos is in Franse land- schapskleuren geschilderd. Heel blond en opgewek. De partij links onder is een juweeltje van kleur schakering en fraaie toetsen. Ook de weg naar het bruggetje is boeiend gevarieerd van kleur- (van de redactie) LEUSDEN - Binnen het bestuur van de Jazzsocieteit Leusden is een conflict ontstaan, die geleid heeft tot het aftreden van de vice-voorzitter Peer Hartjesveld. In een conceptbrief die hij aan een aantal leden van de sociëteit wil sturen, zegt deze dat hij door zijn medebestuursleden aan de kant is gezet. Aanlei ding van het conflict is het initiatief van Hartjesveld om buiten de maandelijkse instuiven van de jazzsociëteit in restaurant De I Hakhorst om wekelijks optredens te verzorgen van regionale jazzmuzikanten in restaurant Bos en Heide onder de naam Jazz-Sen. Volgens voorzitter Kees Hundepool dreigde hierdoor de Hakhorst als lokatie voor de sociëteit verloren te gaan. Restauranteigenaar Rob Verduin zou volgens Hundepool te kennen hebben gegeven dat hij de concerten in Bos en Heide als concurrentie voor de bijeenkomsten in zijn restaurant be schouwt. Verduin zegt zelf dat hij de affaire als een intern probleem van het sociëteitsbestuur ziet, waar hij niets mee te maken heeft. „Het pro bleem is ontstaan, omdat twee ka piteins op een schip niet gaat," denkt hij. In het voorjaar is Hartjes veld begonnen met de wekeliikse optredens, waarbij oudere muzi kanten (Jazz-Senioren) de gelegen heid kregen om regelmatig te spe len. De afgezette vice-voorzitter zegt dat hij dit initiatief met zijn medebestuursleden heeft bespro ken en dat deze daar geen bezwaar tegen hadden. In zijn brief zegt hij letterlijk: „Men (het bestuur) zag dit duidelijk als een activiteit, die bui ten de sociëteit stond. De 'try-out' verliep succesvol, omdat ik met deze zogenaamde 'doordeweekse' avond, die in De Hakhorst niet mo gelijk is gebleken, kennelijk een breder publiek heb kunnen berei ken voor Jazz." In een vergadering op 8 september zou besloten zijn de vice-voorzitter aan de kant te zetten. Deze zegt dat hij niet aanwe zig was bij deze bijeenkomst, waar door hij zich niet kon verweren. Hundepool geeft als commen taar dat zijn bestuur weliswaar op de hoogte gesteld werd van de activiteiten van Hartjesveld, maar pas nadat alles al vrijwel geheel was voorbereid. „Het is niet moge lijk om als bestuurslid met twee verschilende dingen bezig te zijn," vindt hij. „Als sociëteit hebben we ook geen behoefte om er dingen bij te doen. Financieel redden we het net. We kunnen niet iedere week iets organiseren, zoals Hartjesveld nu doet." Volgens Hundepool wil de sociëteit de komende periode niet alleen muzikanten uit de regio aantrekken. „Maar als je bijvoor beeld mensen als Rita Reys in Leus den wil laten spelen ben je veel geld kwijt." Daarom zijn er spon sors benaderd waarvan er volgens Hundepool eén inmiddels finan ciële steun heeft toegezegd. „Wij hebben sinds kort een nieuw be- LEUSDEN - De reggaeband Dreadline treedt op zaterdag 23 stuur, waarin de bekende musicus Pardy Leopold zitting heeft," zegt hij. „Hij is de motor achter het aan trekken van sponsors." Hundepool wil in de nabije toe komst de sociëteit veranderen in een stichting. Op die manier zou de aansprakelijkheid beter geregeld zijn en kunnen de belastingen die voor de optredens betaald moeten worden ook beter geregeld wor den. Hartjesveld zal geen deel uit maken van het meuwe stichtings bestuur. „Ik neem afstand van mijn rechten, zo die mochten bestaan, omdat ik geen behoefte heb aan het beslechten van deze menings verschillen. Dat komt de jazz-acti- viteiten in Leusden, naar mijn me ning, met ten goede," schnjft hij. Wel blijft hij lid en bezoeker van de sociëteit. september op m jongerencentrum De Geut. De groep, die naast covers ook werk van eigen makelij brengt, was al eerder in het jonge rencentrum, tijdens de zogenaam de Tropical Night in februari van dit jaar. De zaal is open om 21.00 uur. De entree bedraagt 5,-. PASTEL Dick Bergenhenegouwen heeft kleine pasteltekeningen van vrou welijke naakten, mooi van hou ding en kleurstelling. Voorts is er van hem een gezicht op Hotel Den Treek net na de winter. Met een bewogen lucht en licht gehouden weerspiegeling in het water. F.G. Oude Egbrink laat gouache-achtig behandelde aquarellen zien uit Griekenland: een ingangspartij met trap en een stripje intens blauwe lucht, en een samenstelsel van trappen, muren en fragmen ten van witte huizen, knap tot één geheel gebracht. Aart van de Glind toont een wat traditioneel en misschien wat stijf jes geschilderd stilleven met cy clamen, en geeft een aardige oplossing voor flarden wolken en kopjes van aanrollende golven in het waterlandschap Toine van den Wildenberg laat onder andere de duiventil van het Zwanewater zien, met een vaardig gebruik van de structuur van het papier, en een brug in Gaillac met achterliggende architectuur en piano, terwijl de noten als bolle tjes voor en achter het glas terzijde van de piano figureren. Willemijn van Asbick is aanwezig met doorschilderd traditioneel werk m olieverf, sfeervol en in warme kleuren. Wilfred de Boer geeft zijn acrylopvattingen van de Grand Canyon voorzien van knip ogende attributen, kloeke bron zen van Anton Brienia, ranke siera den van Marlies van der Spek, met windsels overtrokken lichaamsde len in pastel van Ane Harting, glas- reliefs van Imy Baron, aquarellen van Cock Brons, monotypes en keramisch werk van Wicky No bels, beelden van Dick Hartog, mengtechnieken en keramiek van Annie van der Zonde completeren de interessante expositie. om te schilderen. Het gezelhg- heidsaspect spreekt mij enorm aan. Het ontmoeten van elkaar, het praten over kunst; daar gaat het mij om." Eens per jaar houden we een ex positie, en daar doen vele van onze leden aan mee. Iedereen heeft een verschillende stijl. Het is boeiend om al die verscheiden heid bij elkaar te zien." ZIJDE Op zijde geschilderd is het werk van Joop Seinstra-Labrie. In hel dere kleuren zijn een dromerig vrouwenportret en een duinland schap opgezet. Het portret van de vrouw heeft knap geschilderde, sprekende ogen. Het duinland schap is uitgevoerd in grote hori zontale banen onder een zonnige blauwe lucht. Het bloemstiileven mist perspectief. Het is te vlak ge schilderd: aan het boeket ont breekt de ronde opstelling van bloemen. Huub Kort laat gouaches zien in een fel kleurgebruik. Korts colo- riet is bepaald exotisch. Zijn archi tectuur en palmen in Equador werken door in zijn weergave van Wador" van Huub Kort. De Vnje Kwasten houden dezer dagen de jaaihjkse expositie. de Culturade werk ten toon in 't Claeveren- Werk van Leusdense kunstenares Wies Verploegh, te zien m 't Claeverenblad. IJSDEN - De Leusdense schildervereniging De Vrije Kwas- hondt twee weekenden haar jaarlijkse verenigingexpositie de kelder-expositieruimte van het Leusdense gemeentehuis, tentoonstelling is te bezichtigen op de vrijdagavonden 22 en leptember van 19.00 tot 21.00 uur, de zaterdagen 23 en 30 teraber van 13.00 tot 17.00 uur en de zondagen 24 september 1 oktober eveneens van 13.00 tot 17.00 uur. IÉL2. olmeer professionele kunstenaars stellen ter gelegenheid van ie. ISDEN - Ter gelegenheid van de Culturade, die aanstaande rzorgt, irdag in De Korf wordt gehouden, heeft de Culturele Raad in 3everenblad een expositie ingericht, waarin min of meer essionele Leusdense kunstenaars hun werk laten zien. De l»il ositie duurt tot 1 oktober. De galerie van Cees Vial aan de tk 16 is geopend op zaterdag en zondag van 14.00 uur tot sen* o nor. Anco Mali nam een kijkje. de 26 leden van de club is tgd elk twee a drie werken zenden. Bij voorbezichtiging ik het werk van elf van hen de ie laten passeren. rnje Kwasten, die inmiddels al 22 jaar bestaan, betreuren verlies van het talentvolle lid Kwinkelenberg die vong jaar seling kwam te overlijden. De en missen zijn vrolijke inslag, milde zienswijze, zijn harte- kameraadschap. En uiteraard altijd zeer kundige bijdrage in in of olieverven aan de exposi- afgelopen jaar heeft men veel en geschilderd. Elke drie we- waren leden van De Vrije Kwasten met acht tien man/ vrouw buiten te vinden. Zij wer ken allemaal voor zichzelf: De Vrije Kwasten zijn géén lesclub. In de aanstaande winter gaan ze één keer per veertien dagen gezamen lijk schilderen in het nieuwe ge bouwtje van tennisclub Lockhorst. „Wij schilderen gezamenlijk", zegt voorzitter Antoine van den Wildenberg, „om met elkaar iets leuks te beleven. Wij bekijken el- kaars werk, en leveren kntiek. Al tijd in het milde, hoor. Hoewel vele van onze leden individueel op les zijn, zijn wij niet een club waar één schilder onderricht geeft Misschien willen we m de toekomst zo nu en dan eens een schilder vragen om ons een be paalde techniek uit te leggen." „Het samen doen vind ik het be langrijkste in ons clubleven. Het leukst is dat leden fijn mee gaan inetvol en docoratief zijn de gtechnieken van Nan Sche- Notenbalken fungeren als lerende elementen. Klank en van muziek ruisen juichend je toeschouwer af, die wordt gevoerd in exotische sferen, jes geaquarelleerde duiventil- n afkomstig van Enco Oor die m bleke tinten en uiter- uecisie de nostalgie van ver en tijden weet op te roepen. Verploegh zond werk in dat ssprak toen ze het in De Heel- te Achterveld exposeerde, Zuidervaarts keramiek in glazuren gedeco- met geometrische natiefjes, in Amersfoort te zien en werden besproken. Jan Win- gerdens zwartwit foto's geven boeiende kijkjes op de gietijzer architectuur in Budapest, die zeer contrastrijk werkt, en die vooral bij tegenlicht of clair obscur fraaie silhouetten oplevert. Tjerk Zijlstra toont fijnschilderin gen in olieverf van de ijsvogel, die hij naar beneden laat zeilen om een boven het water zwevend schaakstuk aan te vatten. Een tere horizon is gedecoreerd met minia tuurhuisjes met rode daken en groene houten geveltjes, een kerkje en gevarieerd geboomte. In potlood heeft Cees de Munnik haarscherp glanzende rijp op win terse bomen getroffen. Francien

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9