Matig optreden van reggaeband Dreadline Mturade 1989: Rustig en typisch Leusdens KPO-avond over cactussen V (ENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 plaatselijk nieuws Jim ten Boske LEUSDEN - Reggae is meer dan muziek, het is een manier van le ven. Dat is in ieder geval van toe passing op het tempo, waarin de groep Dreadline zich opmaakt om een optreden in de Geut te doen. Als de eerste klanken van de groep het jongerencentrum vul len, is het zaterdagavond 23.00 uur. De publieke opkomst is ma tig. Dat moet helaas ook van de muziek gezegd worden. Officieel is de zaal om negen uur open Als men op 21.30 uur niet wordt toegelaten, omdat de groep nog aan het opstellen is, moet het wel goed weer zijn om buiten de boerderij rond te hangen. Dan de sound-check om 22.00 uur, men mag nu naar binnen. De groep is na een lang nummer kennelijk zelf tevreden over het geluid. De disc- jockey knalt er dan onbarmhartig het nummer 'Dreadlock holiday' overheen. Na nog enkele reggae nummers schakelt hij alsnog over op de gebruikelijke disco dreun. Dreadline telt acht muzikanten. De samenstelling is bas, slagwerk, percussie, toetsen, twee gitaren en saxofoon. Het is op zich al moeilijk om m deze bezetting een transparante sound te krijgen. Met een hve reggae band zonder ver sterkt slagwerk wordt het wel heel erg moeilijk. Op een 'Tropical Night' met een volle zaal en een swingend pubhek kunnen deze mankementen nog gecompen seerd worden door een hoop en thousiasme. Ook nu doet de goed bewegende zanger er alles aan om de zaak van de grond te krij gen met een uitnodiging tot 'Reg gae Party'. De zes mannen en twee vrouwen zien er kleurrijk uit en hebben er zelf lol in. Het pu bhek luistert opvallend aandach tig en probeert hier en daar te swingen. Ook de Afrikaanse mu ziek wordt met een welwillend ap plaus ontvangen. Bij vlagen klinkt het ook wel redelijk, maar als de slaggitarist uit z'n bol gaat en zijn arsenaal effecten inschakelt, wordt het geheel wel erg romme lig. Het publiek zit er niet zo erg mee. Men komt ook voor de sfeer, en die is ook op deze avond uitste kend. ACHTERVELD - De KPO-afde- ling hield vorige week weer haar maandelijkse bijeenkomst in de al van café-bar Buitenkist. De opkomst was zeer goed. De heer en mevrouw Ruijah uit Benne- kom, geven die avond een uitleg over het kweken en behandelen van cactussen. Onder het genot van een kopje koffie vertelde de heer Ruijsh hoe hij begon in Wageningen, waar hij werkte in een kas met cactussen en vetplanten. Dit groeide in de loop der jaren uit tot een hobby die hij na zijn pensionering begon. De inhoud van de kas in Wagenin gen werd geschonken aan de Fle- vohof. De heer Ruijsh gaat daar nog elke donderdag naar toe om diverse werkzaamheden in de kas te doen. Hij toonde een serie dia's van cactussen in de bloei. Na de pauze kon men vragen stel len over de kweek van cactussen en vetplanten en men kon stekjes kopen. Daarna toonde hij sene dia's van vetplantjes. BALLETSCHOOL Niet minder cultureel presen teerde Balletschool Donka Bakkei zich. Het diploma waaruit bleek dat de danslerares echt was afgestu deerd aan de Rotterdamse Dans- academie lag centraal te kijk. Van wat zij zoal leert aan de ruim hon derd Leusdense meisjes tussen de 6 en 55 werd een klein stukje ge toond. Overigens wordt van de vijf-en-vijftig jarigen „lagere benen geaccepteerd." Dat wil zeggen dat de benen niet meer gestrekt op middelhoogte of hoger behoeven te komen. „Deze dames treden niet meer op, zij werken slechts aan hun conditie." Wel traden op tien meis jes in klassieke tutu. Tien "brugpie pers' die na dne maal repeteren een stukje uit het Zwanenmeer lie ten zien in een bewerking van Don- ka. De bewerking had als voor naamste gevolg dat het aantal klei ne zwaantjes van vier tot tien geste gen was. Met de gezichtjes strak, de lijfjes in gespannen verwachting en de passen niet altijd helemaal, maar vaak wel, zoals ze zouden moeten zijn kregen ze een spon taan en verdiend applaus. Net als de diverse koren. De Kindercanto- rij, het eerste optreden van een tienerkoor (dat net een week be staat) een koor van de Muziek school en een optreden van het Leusdens mannenkoor de Vallei- zangers. Bij de kinderkoren was bescheidenheid vast te stellen, bij het mannenkoor ging het voluit. De man die met verve 'de PR-functie' claimde bij de Valleizangers wees op de onlangs behaalde mijlpaal. Dit jaar werd het vijftigste lid bin nengehaald. Daarmee bleken alle affiches en folders van de stand achterhaald want daarop werd en thousiast gewezen od 49 leden. „Een misverstand is dat men denkt dat het Leusdens Mannenkoor een kerkkoor is. Wij zingen zelden in een kerk. We zingen musicals, licht klassiek en Nederlandse volkslie deren. Kortom een zo'n breed mo gelijk scala, ook in de kersttijd." SPROOKJE De presentatie van de biblio theek door middel van een zelfge maakt sprookje was een prachtige improvisatie waarin niets mis kon gaan. Ook al peuterde de prins uit zijn neus en stonden de sprookjefi guren zo dicht om de fee heen dat ze nauwelijks met haar stokje kon zwaaien. De tekst was voor ieder een, zoals bij de opkomst van een echte hond die voor wolf speelde: „Voor deze wolf hoef je niet bang te zijn want hij heeft oma net opgege ten." Niemand was bang, de wolf liep weg. In tegenstelling tot vorige jaren werd er met veel te koop aangebo den. Volgens de Wereldwinkel mochten er alleen non-food pro- dukten verkocht worden, waar door zij met de koffie bleven zitten. Overigens liet de Wereldwinkel veel meer artikelen zien dan ge woonlijk mogelijk is in Leusden. Voor twee tot tweehonderd gulden waar uit andere culturen. De twee honderd gulden moest opgebracht worden door een kleed, voor twee gulden waren allerlei handge maakte speldjes te koop. De arti kelen waren allemaal van opval lend goede kwaliteit Je hoeft te genwoordig niet meer aBeen bij de Wereldwinkel te kopen om het ge voel te hebben iets goeds te doen, je mag er tegenwoordig ook iets goeds aan over houden Niet bomvol, maar gezellige drukte op de Culturade'89. TRUIEN Behalve de gemaakte truien, kle den, wandhangers en zakdoeken van de Zonnebloem waren er ook ansichtkaarten te koop. Gemaakt door Serafina de Maar uit Amers foort door middel van een zeef- techniek. „Ik praat wel veel met bezoekers maar ik verkoop nau welijks iets," was haar ervaring. Barbara Caspers uit Leusden had een andere ervaring. Haar kerami sche serviezen in de vorm van landhuizen, tuinen en boompjes werden met enthousiasme ontvan gen. Ze had na een uurtje Culturade al minstens één opdracht binnen van een Leusdenaar die zijn huis in keramiek wilde. Volgens Barbara wonen al haar opdrachtgevers tot nu toe vrijstaand, maar denkt ze ook voor siraatbewoners oplossin gen te kunnen vinden. Een flink gedeelte van sporthal de Korf werd gevuld door de ver- schiüende teken- en schilderclubs. De Vrije Kwasten zaten breeduit te tekenen, net als Schilderclub Loys- den op een wat bescheidener schaal. De expositie van de Eerste Leusdense Teken Academie trok veel nieuwsgierigen De reacties waren enthousiast en memgeen moest teleurgesteld worden. Mee kunnen kiezen en vroeg zich zelfs af of die beperking ooit zou komen Men was enthousiast bezig op een eigen zelfverzekerde manier en nam zich voor volgend jaar voor een betere belichting te zorgen FILMCLUB Net als de andere clubs overi gens die vanuit een ander uitgangs punt druk bezig zijn met het ver vaardigen van aquarellen, portret ten en verftekeningen. Amateurs met overgave waarvan een enke ling de status van 'professional' na streeft en werk verkoopt. Opval lend veel van dit soort clubs ver wijst voor het ontstaan naar Latent Talent. Des te opmerkelijker was het dat uitgerekend deze club niet op de Culturade aanwezig was. Eén van de uit Latent Talent voortgekomen clubs is de Leus dense Filmclub. Leden van deze club lieten in de hal de 'werkvideo' zien die zij gemaakt hadden ui op dracht van de Historische Knng, met als onderwerp de Duiventil. De uiteindelijke versie op 8 millime ter-film werd met vertoond omdat de hal, ook na de verwijdering van enkele TL-lampen, te licht bleef. De 'enige echte professional' bin nen de filmclub, de heer Wensink, sprak van een "luidgroeiende vere niging'. „Luid, want we werken in diger van de Historische Knng vertelde enthousiast over de plan nen om een werkgroep Leusdense Monumenten op te richten. De plannen verkeren nog in een pril stadium zodat de bedoelingen be treffende de zeventien monumen ten („zoals boerderijen en zo") niet verder aangegeven konden wor den. In ieder geval wil de Histori sche Kring „een luister- en kijk functie hebben ten aanzien van de gemeente teneinde het culturele erfgoed te kunnen behouden." Dat moet betekenen? „Nou kijk, wij weten waar de monumenten staan. De gemeente krijgt steeds meer het beheer, maar heeft geen des kundigen. Die deskundigheid heb ben wij in huis. Daarmee zou een wisselwerking kunnen ontstaan." Wie bij de Historische Knng be gon met het zoeken naar namen kon ui de stand daarnaast gewoon doorgaan. De Amersfoortse afde ling Genealogie had een stapel boeken meegebracht. Standhou der mevrouw Van der Heyden- Gupffert wist haar voorouders tot in de twaalfde eeuw te benoemen. Haar secondant mevrouw Brand- sen (geen familie van de begrafe nisondernemer, althans tot nu toe nog niet vastgesteld) komt tot nu toe tot eind 1600. Beide stambomen vormen het bewijs dat je voorou- gelijk met motorcrosses, terwijl onze nieuwe motoren daar wel de gelijk onder die geluidsnormen blijven." dacht voor de tekenden en schilderende mens op de Culturade. ders zijn terug te vinden, ook al behoorden ze tot de kleine luyden. INDRUK Daarmee zijn niet alle stands ge noemd, maar is wel een indruk ge geven van het aanbod op de Cultu rade. De vertegenwoordigers van de Culturele Raad waren centraal aanwezig als gastheren en -vrou wen. Op de borden achter hun ta fels lag een uitgebreid overzicht van het filmprogrogramma voor het komende winterseizoen. Voor de borden was er vooral tevreden heid over de behaalde donateurs. Penningmeester Van Kregten be speelde voor dit doel regelmatig de zingende zaag. Halverwege de Culturade hadden zich zes dona teurs gemeld. „Meer dan wij ver wacht hadden, want het was slechts een idee als gevolg van al die publicaties over onze financiële tekorten. We beschouwen het toch als een beetje support." De Cultu rele Raad kon haar Culturade af sluiten met ongeveer twintig dona teurs. Het afsluitende optreden van dirigent Bert Eerden, die overigens ook het teniisracket behendig schijnt te kunnen hanteren, met zijn vocalzangers vormde een waardig einde. Elly van de Hoeve sprak namens de Culturele Raad tevredenheid uit. Door het gebruik van de hele zaal, in plaats van zoals gebruike lijk in de vorige jaren driekwart zaal, had men volgens haar, de goede ambiance getroffen. Waarom hou ik er, met waardering voor de goede bedoelingen, dan zo'n triest gevoel aan over? dat met cultureel is." De model vliegtuigsport is er wel. De stand is herkenbaar aan de vlag met „de naam van de zaak waar we de meeste spullen kopen."De meeste modelbouw wordt volgens een vertegenwoordiger van de model vliegtuigclub de Vrije Vogels uit Soest thuis gedaan. „De meeste modelvliegers zijn egoïsten," is daarvoor de verklaring. „Die men sen maken stiekem thuis een vliegtuigje. Wanneer ze daar na veel moeilijkheden mee klaar zijn komen ze er apetrots mee naar de club. Wat eigenlijk hartstikke fout is want op de club kan iedereen je vertellen hoe het moet en wat er fout aan is. Beginnelingen gebrui ken vaak het verkeerde materiaal. Goed materiaal is met te koop m een speelgoedwinkel." Waarom de club zich presenteert op de Leusdense Culturade is niet hele maal duidelijk. „Waarschijnlijk om dat één van onze bestuursleden in Leusden woont," probeert een standhouder een verklaring te vin den. Hij voegt daar haastig aan toe dat de club best steviger voet aan de grond in Leusdense zou willen krijgen. „We zitten nu op de tank- baan in Soesterberg. Daar is het gewoon gevaarlijk, zo tegen de snelweg en tegen de woonwijk. Om de geluidsoverlast en het ge vaar te beperken hebben we nog maar zeer weinig vlieguren over gehouden. Met een plek in Leus den zouden we erg blij zijn." En zonder dat er een vraag over over last gesteld is.„We hebben altijd de gemeenten tegen. Die stellen ons RUIMTEVAART Minder lawaai maakt de vereni ging voor Ruimtevaart en Sterre- kunde. Om het laatse aspect van hun activiteiten niet te doen verge ten wordt halverwege de Cultura de een vader opgetrommeld om de kijker te komen brengen. Bij ge brek aan een sterrenhemel wordt een foto van de maan boven de kijker geplakt. „Om enig idee te geven van wat we doen." De nu twee jaar oude Leusdense club groeit gestaag en blijkt vooral aan te slaan bij jongens tussen de veer tien en zestien jaar. Jonger en ouder blijft welkom, volgens Jan Willem Oosthoek temidden van zijn kroost. Of bij fotoclub Pon nog iemand welkom is was niet te achterhalen. De prachtige zwart-wit foto's ston den bijzonder mooi uitgestald maar er was niemand bij aanwezig om een nadere toelichting te geven. Althans tijdens het bezoek van on dergetekende. Cultureel geladen was zeker to neel veremging 'De Eendracht'. De oude veremging liet zien hoe jong zij was door enige van haar spelers 'caractiruaal' aanwezig te laten zijn. Hetgeen bleek te duiden op een meneer die midden op het pad on bewogen folders bleef uitdelen en een mevrouw wier leeftijd geraden moest worden. De mevrouw die zich voor deze pijnlijke aangele genheid beschikbaar had gesteld was wel geschminkt, zodat even tuele frustraties een excuus kre gen. Informatie over het werk van Amnesty International: Cultuur in Leusden. HISTORISCHE KRING Een nieuwe film in opdracht van de Historische Kring zit er voorlo pig niet in. De vertegenwoordigers van de Historische Kring waren vooral blij de mededeling te kun nen doen dat het boekje over het ontstaan van Leusden klaar is. Jam mer genoeg nog niet klaar genoeg om op de Culturade te kunnen laten zien. Vandaar op de stand vooral boeken waarin men de oude na men van Leusden (Hamersveld, Leusbroek) Stoutenburg en Ach terveld (Achteveld!) kon terugvin den in doop-, huwelijks- en overlij- dingsregisters. Een vertegenwoor- (door Marianne de Valck) iEN - Een rustig verlopen Culturade, afgelopen zaterdag, oornamelijk Leusdense stands waar te zien was wat er in len aan 'cultureels' gedaan en geboden wordt. Het beoog- 1 van de Culturade is volgens de organiserende Culturele "Een happening van, voor en door Leusdenaren, die zich [houden met culturele activiteiten binnen de gemeente'. ,eer de Culturade hierin geslaagd is, kan men zich niet indruk onttrekken dat een groot deel van de Leusdena- Ich bezighoudt met tekenen en schilderen. Daarnaast ten de vrouwenverenigingen een belangrijke culturele ,ge te leveren, waarna de leemten in het culturele aanbod er worden opgevuld door onder andere de muziekschool, storische Kring, de Filmclub, de biblioheek, de wereld- el, Amnesty International en de vereniging voor Ruimte en Sterrenkunde. Daarmee ontstaat meteen een beeld aat van wat men in Leusden onder 'culturele aktiviteiten' te verstaan. jgeristèlïing tot vorige jaren »t ruet etiht druk op de Cultu- Geen drommen mensen wel ezellig aantal bezoekers. De bij de voorstellingen was voor ongeveer driekwart zodat ten allen tijde men- <n plaats konden vinden. Tot tevredenheid van de stand- is was de muziek zacht en aafd. „We kunnen dit jaar toord met de bezoekers pra- .onder dat we hoeven te luwen of hoofdpijn krijgen," jen standhouder. Net als vele verklaard was. De dames van de Zonnebloem meldden een goede lootjesverkoop maar heten zich toch ontsnappen „dat de animo voor het Zonnebloemwerk wat af neemt. Maar ja, dat zal overal wel het geval zijn. Wist U dat we ook truien breien op bestelling!? Daar zijn we als Zonnebloem heel blij mee." Waarvan akte. Een bezoekster kijkt dwalend rond. Ze geeft als verklaring: „Ik zocht de sport, maar ik hoor net dat collegae was ze minder en over het aantal mensen lee te praten was of die zich ze gelegenheid aanmeldden n van de vele cursussen of vnjwilhgerswerk. Alleen de ce Frangaise was tevreden, lliance was voor de eerste >p de Culturade om de lessen Franse taal, gecombineerd ranse cultuur onder de aan- te brengen. De inschrijfter- voor de cursussen, die in sfoort gegeven worden, was vaar al gesloten maar voor ch nog opgaf werd nog wel latje gevonden. „Mensen met mavo maken we duidelijk Ibij ons beslist niet per defini- beginner aangemerkt hoe- worden." Cursussen voor drijfsleven bleken mogelijk s niveau's, aangepast aan de fsbehoefte en zonder winst- erk. In Amersfoort al een be- in Leusden tot nu toe geen daten. IPUTERCURSUS 3r de computercursus van de ing Volwassenen Educatie evenmin belangstelling. Het inder kon verheugd de <t' Vein een meuwe mede vier melden. „We zitten na- te springen om vers bloed." Unie voor Vrouwelijke Vrij ers werd enthousiast ver van een mevrouw „die al fruit nu ook toneel wil doen." lee de culturele invalshoek doen kan voorlopig echt niet. Be halve deze afhoudendheid van ELTA was het grote verschil met de andere tekenclubs de duidelijke presentatie in de sfeer van „we leren nog" In tegenstelling tot de andere teken- en schilderclubs wilde men zich niet beperken tot één genre waartoe men zich voel de aangetrokken. Men dacht nog jaren oefenen in allerlei stijlen en technieken nodig te hebben om te toenemende mate met geluid en licht. Vandaar." Ondanks dat zou den de achttien mannen en twee vrouwen er graag leden bij krijgen. „Vooral vrouwen. Vrouwen kijken naar het produkt. Mannen meestal alleen naar de techniek. Vrouwen kunnen over het algemeen beter dan mannen een verhaal maken. Zij zien andere dingen. Dmgen, waar wij overheen kijken. Ze zijn precie- ser. Zij kunnen vaak uitstekend re gisseren. Dat soort mensen hebben we nodig. Niet al onze leden hoe ven te filmen, te monteren of met licht en geluid te kunnen omgaan. We werken vaak samen aan één opdracht. Voor wedstnjden of zo en zoals de film over de Duiventil en nu de nieuwe opdracht van Im pala". De club houdt zich tot nu toe bijna uitsluitend bezig met speel films en 'bedrijfsreportages'. Tot nu toe is er niemand bij de club die iets weet van animaties. „Iemand die een beetje kan tekenen zouden we ook goed kunnen gebruiken."

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5