leusaer Hrowt Na manifestatie 70 nieuwe 'schrijvers' Deborah Brown zorgt voor kippevel Jones solist bij Jazz-sen 61 'Live' in De Brouwerij Leusdense afdeling van Amnesty tevreden over resultaat Trio Jaspers begeleidt concert in De Hakhorst met groot gemak Combattimento Consort opent Valleiconcerten gezonden— Weekeindarts Heide WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 plaatselijk nieuws van het publiek beslist zij welk nummer gespeeld zal worden. Slechts zeer weinig wordt daarom de bladmuziek erbij gehaald, hooguit als geheugensteuntje. Maar het voordeel is volgens Cor- zilius wel, dat er veel meer aan dacht aan zaken als muzikaliteit en samenspel kan worden gegeven. Deborah Brown heeft eigenlijk al les in huis heeft wat een goede jazz-zangeres zich zou wensen. Haar bereik is zó groot, dat je je regelmatig zit af te vragen wat voor soort stem zij nu eigenlijk heeft. In de pauze legde zij uit: „Ik ben één keer mijn stem kwijt geraakt. Ik werd er helemaal hopeloos van. Allerlei studies die ik deed om het gebruik van mijn stem terug te krij gen, liepen op niets uit. Totdat ik in aanraking kwam met een 85-jarige docent die mij weer aan het zingen kreeg. Ik heb allerlei ademhaling en stemtechnieken geleerd, zodat ik een zeer brede stem ontwikkeld heb. Ik denk nooit in categorieën als sopraan- of altstem. Zingen in de breedte kan iedereen leren, maar het vereist een totaal andere manier van denken. Vandaar, dat ik zonder probleem kan beschik ken over een zeer grote stemom- vang." Zij heeft veel binnen- en buiten landse ervaring. Het antwoord op de vraag wat haar dan in Leusden zo bijzonder aantrekt blijkt echter simpel te zijn. Gewoon via een be vriende kennis die lid is van de Jazz Sociëteit Leusden. Zij kon zijn ver zoek gewoon niet weigeren. Haar evaluatie over het Leusdense con- ren de plotselinge overgangen van hard naar zacht en omgekeerd. De spanning bij het publiek zat er met een volkomen in, toen Deborah Brown haar eerste maat gezongen had. Voormalig vice-voorzitter Peer Hartjesveld: „Ik krijg er kip- pevel van, zó mooi is het en zóveel energie geeft je dit prachtige ge luid." Regelmatig klonk er dan ook welverdiend applaus. Dat Deborah Brown een zangeres van goede klasse is, kon je ook merken aan haar zeer geraffineerde microfoon- gebruik. Prachtige geluidsgolven van intens muzikale schoonheid het zij regelmatig op het pubhek neer dalen door heel simpel de afstand van de microfoon naar haar mond te veranderen. Bepaald plezierig en met zeer veel gevoel voor dyna miek was het sublieme drumspel: dan weer heel beschaafd op de achtergrond het instrument slechts met de handpalm bespelend, dan weer met de slaghoutjes om zo een groter geluid te kunnen bewerk stelligen. Over het schitterende pianospel was het pubhek uiter mate tevreden, evenals over het gedecideerde maar toch muzikale spel van de bassist die regelmatig ook zijn strijkstok gebruikte. REPERTOIRE Bassist Edwin Corzilius vertelde tij dens de pauze, dat het werken met Deborah Brown zo plezierig is, om dat bij haar alle stukken volkomen uit het hoofd gespeeld moeten wor den. Afhankelijk van de reacties cert is minstens zo cha: haar muzikale perse* - „Overal waar ik kom, p.- mensen een goed gevoel gen. En dan hoop je ied dat de nummers die je uitl smaak vallen van het pubj kunt voor een concert siAO een met al te uitgebreide AJe rekeus zorgen. Ik heb er er geen last van, dat de me woon gezellig doorprate; kaar, terwijl je concertee wél een heel verschil me !*e beeld een optreden in het lflC gebouw." ge1 J)at SPONSORING tt< Voorzitter Kees Hundepoc leden van de Jazz Sociëteit een verheugende me doen. Een lang gekoester was in vervulling gegaan langrijke sponsor had to de sociëteit te steunen, stond het voor Hundepoo! Leusden in de toekomst mag van concerten op veau dan voorheen. De zullen voortaan gegeven onder de naam 'Mid Hol) Concerten'. Hundepool pi gelukkig met het feit, dat sponsors eveneens weer steun hadden toegezegd oktober zal het Klaus Fle tet optreden met zange Gordee, terwijl op 26 de beurt zal zijn aan 'De van 1975' met zangeres Bergen. tijdstip van een vaste contactper soon een schrijfmap, waarin enkele brieven en/of kaarten zitten die ten behoeve van gewetensgevange nen kunnen worden verstuurd. Steeds zit er ook een informatie bij over de hoogte van portokosten, over het te gebruiken papier en de uiterlijke verzenddatum. Abonne menthouders dienen zelf voor (lucht)postpapier, enveloppen en postzegels te zorgen. INFORMATIE Het Leusdens publiek, groot in ge tal en bizonder geïnteresseerd, kon zeer uitvoerig kennis nemen van de werkzaamheden van Am nesty International. Aan de hand van diverse folders, brieven, illu straties van kleine kinderen in lan den waar allerlei mistoestanden plaats vinden en een videofilm werd uitleg gegeven over Amnes ty. Eveneens was er voor de kinde ren een leerzame hoek ingericht, zodat het hele gezin zich goed kon laten informeren. Zo kon men te weten komen, dat Nederland alleen al zo'n vijfhon derd plaatselijke afdelingen heeft van Amnesty International. Die af delingen benaderen ook beroeps groepen: zo is er een zeer goede band met de Leusdense politie school De Boskamp, terwijl m an dere plaatsen bijvoorbeeld een art- sengroep zich sterk maakt voor het werk van Amnesty International. De mening van een bepaalde be roepsgroep blijkt regelmatig goed beluisterd te worden, zo is de me ning en de ervaring van Amnesty International. Deze week ging een landelijke actie van start om het aantal execu ties in allerlei landen een halt toe te roepen. Daarom stonden er in de Nederlandse dagbladen een aantal (door Jaap Riewald) LEUSDEN - Amnesty International is een organisatie die zich overal ter wereld inzet waar mensenrechten worden ge schonden. Zij is actief waar mensen vervolgd worden of gevan gen zitten vanwege hun politieke overtuiging, hun ras, taal, geslacht of etnische afkomst. Zij vraagt om vrijlating van deze gevangenen voor zover zij geen geweld hebben gebruikt of gepropageerd. Dit is slechts een kleine greep uit de doelstellin gen van Amnesty International. De Leusdense afdeling hield zaterdag een schrijfmanifestatie in De Kom, het parochiege bouw naast de Sint Jozefkerk. Als speciale gast werd verwel komd burgemeester A. Panis die in zijn toespraak het belang van het werk van Amnesty International onderschreef en warm aanbeval bij de aanwezigen. De daad bij het woord voegend, liet hij zich uitvoerig rond leiden om vervolgens een aantal brieven te ondertekenen. Eén van de meest bekende aktivi- teiten van Amnesty International is het schrijven van brieven voor ge vangenen. In welke mate al die brieven rechtstreeks op het lot van gewetensgevangenen van invloed zijn, valt natuurlijk moeilijk te ach terhalen. In het verleden organi seerde de Leusdense afdeling schrijfavonden. Men kreeg dan de gelegenheid om een aantal brieven te ondertekenen. Dat bleek echter niet helemaal te voldoen. Vandaar dat de Leusdense afdeling geko zen heeft voor een meuwe vorm: de schnjfabonnementen. Men ont vangt, wanneer men zich abon neert, iedere maand op een vast Het Gouds Blaaskwaitet trad belangeloos op in de Jozefkerk. De opbrengst van dit concert was voor Amnesty International (door Jaap Riewald) LEUSDEN - Het openingsconcert van afgelopen zondag in De Hakhorst was door het bestuur van de Jazz Sociëteit Leusden aangekondigd als hèt concert van het jaar. Het bestuur heeft na het aftreden van Peer Hartjesveld enige wijzigingen onder gaan. De taakverdeling is thans: Kees Hundepool (voorzitter), Axel van Veenendaal (vice-voorzitter), Nora Ferwerda (secre taris), Mieke Fokke (penningmeester) en Pardy Leopold (artis tieke verzorging concerten). Met het uitnodigen van zangeres Deborah Brown bleek het bestuur van de Jazz Sociëteit midden in de roos te hebben geschoten: de be langstelling was overweldigend. De zangeres werd begeleid door pianist Lex Jaspers, drummer Frits Landesberger en bassist Edwin Corzilius. Een Engelstalig inter view vermeldde destijds over De borah Brown, dat zij een zeer ont spannen persoonlij kheid is met wie uiterst gemakkelijk valt samen te werken. Misschien is haar beste eigenschap wel, dat zij zo uitste kend kan luisteren. Er werden voornamelijk nummers uit de Main stream ten gehore gebracht, zoals 'How deep is the Ocean', 'I remem ber April', 'Easy Living', 'When I fall in Love', 'Stella by Starlight' en Tou and the Night and the Music'. Als opwarmer werd gekozen voor een blues, die instrumentaal gespeeld werd. Het publiek kreeg al meteen een uitstekende kans om te horen hoe geweldig geoefend de instru mentalisten waren en hoe ze met het grootste gemak zeer muzikaal speelden. Interessant om te ver melden, is dat deze groep kenne lijk heeft afgerekend met het idee, dat jazz alleen maar ten gehore ge bracht kan worden met behulp van moderne elektronica. Het was ver frissend om een heuse concert vleugel te zien en meer nog om te luisteren naar het subliem en vaak uitermate sprankelende pianospel. De onderlinge balans was voor treffelijk, zodat met name op het gebied van dynamiek meesterlijke staaltjes ten gehore konden wor den gebracht. Indrukwekkend wa- Deborah Brown gebruikte de microfoon op een geraffineerde wijze. LEUSDEN - De Amerikaanse zanger/saxofonist Tommy TVIad- I man' Jones I treedt aanstaande dinsdag op in restaurant Bosch en Heide aan de Doornseweg 29. Organisator Peer Hartjesveld haalde Jones in het kader van Jazz-sen naar Leusden. Jones, in Chicago gebo ren en getogen, groeide op met andere bekende jazz-muzikanten zoals Sonny Stitt en Johnny Grif fin. Jones woont al zeven jaar in I ons land en treedt overal met veel succes op. Jones wordt dinsdag 3 oktober begeleid door het tno 'Djespeera- tion', met Joop de Man op bas, Mar tin van Gastel op drums. De gast heer zelf, Peer Hartjesveld, zal zo nu en dan de toetsen van de piano beroeren. Het concert begint om 20.30 uur en de toegang is gratis. In het kader van Jazz-sen staat voor 10 oktober een optreden van het kwartet Tony Vos (O 89) ge pland. Tommy 'Madman' Jones. rouwadvertenties. Speciale doel- landen zijn Zuid-Afrika en China. Deze landen worden trouwens centraal aangewezen door Am nesty Nederland. In Leusden exposeerde Ineke Gravendeel belangeloos met aqua rellen. De opbrengst is geheel voor het werk van Amnesty. CONCERT Eveneens geheel belangeloos tra den in de Sint Jozefkerk de leden op van het Gouds Blaaskwintet op. Zij voerden op zeer verdienstelijke wijze met groot gevoel voor inner lijk muzikale schoonheid een aan tal werken uit van Joseph Haydn, LEUSDEN/BARNEVELD - De serie kamermuziekavonden, die de Stichting Valleiconcerten jaarlijks in Leusden en Barne- veld organiseert, wordt op donderdag 5 oktober geopend met een concert door het Combattimento Consort Amsterdam. So listen zijn Han de Vries - hobo en Mar greet Bongers - fagot. Franz Danzi, Hugo de Groot, W.A. Mozart, F.X. Mozart, Johann en Jo seph Strauss. De spelers waren Peter Schenkels (hobo), Nicolien Doorenbos (Engelse hoorn), Pieter Leenen (klarinet), Cees Hoekstra (fluit) en Piet Looijaard (fagot). Veel zeldzamer dan de rige soort is de Rode heide. Die geeft de voort aan een droge standpla De bloemen staan in die fc rijkbloeiende trossen de hele bloeistengel en zoals de Gewone dophe al als schermvormig hoo aan de bovenkant. Ds deren staan in kransen drie langs de stengels, bloem is zeer rijk aan n< Hommels bijten dikwijls gat in de kroonbasis om bij te komen. Kraaiheide is een dw struik van de noordel streken en de grens ligt d het midden van ons land Drenthe kunnen we hein veelvuldig tegenkomen enkele jaren geleden het de grens wat meer het zuiden te verleggen, kunnen hem nu ook hier daar op de Noordelijke luwe zien. En nu maar ten wanneer ook hiei Kraaiheide verschijnt. üc 1 lt ■ST ROl KH£ IC OOPHtlDE. Het Combattimento Consort Am sterdam werd opgericht in 1982 en staat onder leiding van Jan Willem de Vriend. Vanaf het begin heeft dit flexibele ensemble zich verwant gevoeld met de muziek uit de pe riode 1550-1800. De projektmatige werkwijze zorgt ervoor dat de acht strijkers, twee hobo's, fagot en klavecimbel zo optimaal mogelijk gebruikt kun nen worden. Het ensemble treedt op in eigen land, maar ook daarbuiten. Onder meer m Duitsland, Frankrijk en Spanje werden concerten gege ven. Het programma van het concert op 5 oktober vermeldt werken van Johann Joseph Fux (1660-1741), Thomas Giovanni Albinoni (1671- 1751), Heinrich Ignaz Franz von Bi- ber (1644-1704), Antonio Vivaldi (1678-1741) en Johann Sebastian Bach (1685-1750). Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten worden 13,50 (65+ en CJP ƒ11,-) vanaf 19.30 uur aan de RESULTAAT Aan het eind van de manifestatie bleek dat ruim 70 mensen zich had den aangemeld voor een schrijf- abonnement, dat er voor ongeveer 800,-- aan aquarellen is verkocht. Het concert bracht 450,-- op. De plaatselijke afdeling bleek tevre den over dit resultaat. Meer inlich tingen over het werk van Amnesty kan verkregen worden bij Marta Heneweer, Dioriet 14, telefoon: 9443374. Vorige keer is opgemerkt dat het woord heide twee beteke nissen heeft, als plant en als landschap. Hebben we toen het landschap bekeken, nu zullen we ons bij de plant be palen. We kennen verschil lende soorten waarvan de struikheide de meest be kende is. De struikheide is in hoofd zaak een struik van de droge grond, met liggende wortel- vormige takken en opstij gende twijgen, maar zij komt ook voor op vochtige hoog veen en in zure duinvalleien. Een vereiste is een voedsel- arme, zure en kalkarme bo dem. Tijdens de bloei in de nazomer vormen ze een para dijs voor alle mogelijke ho- ningminnende insekten, maar wel in hoofdzaak voor bijen. De imkers maken daar dan ook dankbaar gebruik van door om die tijd hun bij envolken naar de hei te bren gen. De donkerkleurige hei dehoning is zeer in trek. De wetenschappelijke ge slachtsnaam van de struik heide Calluna is afgeleid van het Griekse Callyno, wat zo veel als reinigen of schoon maken betekent, omdat men er vroeger boenders en be zems van maakte. Op meer vochtige terreinen die veel neerslag vasthou den, meestal vanwege een stagnerende bodemlaag, vin den we de Gewone dopheide of Erika, zoals de plant bij ve len ook bekend is. Deze Erica tetralix is te herkennen aan zijn kransen van vier smalle bladeren, die van bovenaf gezien een kruis vormen. De soortnaam tetralix is daarvan afgeleid, er zit namelijk het Griekse woord tetra in wat vier betekent. Dopheidevegetaties, zoals wij die hier in Nederland kennen, zijn wereldwijd tot ons land beperkt. Ze hebben van alle heidevelden het meest geleden van de ontgin ningsdrift die sedert het be gin van deze eeuw ons land heeft geteisterd. Er rest ons nog ongeveer één procent van wat er de vorige eeuw in ons land voorkwam. De laatste tijd lezen wij vaak ne gatief nieuws over artsen die weekend dienst doen. Graag wil ik onze ervaring hieromtrent onder de aandacht brengen. Zaterdag ochtend 16 sept. moest ik een weekend arts bellen, na mijn mel ding gehoord te hebben zei deze arts: „Ik kom naar U toe.Naar mijn gevoel waren er slechts 5 min. ver streken toen hij al voor de deur stond. Snel handelen was nodig, direct werd de ambulance gebeld en binnen een half uur was mijn man in 't ziekenhuis. Er zijn dus ook heel goede weekendartsen. Dok ter langs deze weg nog heel veel dank! Naam bij de redactie bekend zaal verkocht. Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toegang. Inlichtin gen 033-940835. Het volgende Valleiconcert vindt plaats op donderdag 23 november in De Veluwehal te Barneveld, waar Theodora Geraets - viool en Carlos Moerdijk - piano werken van Schu bert, Mozart, Ysaije en Ravel ten gehore zullen brengen. Hoboïst Han de Vries, één van de solisten van hei Combattimento Consort. LEUSDEN - De Leusdense symphomsche blues/rock-formatie w zaterdag 30 september leven in De Brouwerij brengen. De v re! tellende band treedt in het café aan de Zwarteweg vanaf20.00 uu 111 een mix van covers en eigen werk. er tra e

Leusder Krant | 1989 | | pagina 6