!en ballonvaarder als vader )ruk bezochte Kindermiddag Hond spaart schoenen Bomen spitten 3 Moespot vierde feest Wapens ingeleverd lENSDAG 27 SEPTEMBER 1989 plaatselijk nieuws >ub! sle den - Mariska de Wilde (12) houdt van ballonnen. Niet 'de je kleintje maar van die hele grote met een mandje er. Mariska is zo enthousiast dat wanneer ze op haar 1 er iets over vertellen wil haar klasgenoten al roepen heb je héér weer". Vriendelijk bedoelt hoor, want de e kinderen vinden het best interessant om iets over lucht' ballonnen te horen. Mariska weet er alles van, in geval heel veel. Haar vader is tenslotte bijna ballonvaar- at wil zeggen: hij is ook wel eens wat anders, maar in zijn jjd vaart hij graag ballon. Soms wel drie keer in één week. et even kan gaat Mariska mee om hem te helpen. meer je in een mandje mee- nder een hete lucht ballon, J je. Ballonvaarders spreken van vliegen maar varen is ite uitdrukking. Want, zo zeg- een ballon heeft geen motor m stuur. Je kunt hangend on een ballon niet uitmaken ird je wilt of waar je precies gaat. Je gaat precies even üs de wind waar diezelfde 16 heen waait. De meeste die in zo'n mandje zijn weest vertellen verbaasd te er de stilte tijdens de reis. lil is het de hele tocht niet. De ers die de lucht op de goede ratuur moeten houden, ma- en toe flink lawaai. De men- doelen dat het een rare erva- om geen wmd te horen. Dat et, want je gaat even hard. je kunt varen met een ballon ie ir heel wat gebeuren. Je moet ►allon hebben, je moet heel eren en je moet heel veel in vinden die je willen hel- lanska's vader mag zich bij- llonvaarder noemen, hij de kans ziet gaat hij met allon mee of helpt hij andere ivaarders. Mariska helpt haar vaak. Ze weet precies wat ze doen. HANGERTJE ige week woensdag liet Ma- zien hoe ze helpen kan bij het ivaren. In een park in Utrecht len rond zes uur acht stevige auto's met ieder een aanhangertje aanrijden. In iedere aanhanger zat een rieten mand en daarin een grote zak. De zak leek een beetje op een grote tentzak. De manden waren klein. Je kunt bijna niet gelo ven dat in die mandjes van onge veer twee bij twee meter, vijf men sen tegelijk de lucht in kunnen gaan. En dan zijn de manden ook nog eens in tweeen verdeeld waar bij het ene gedeelte bedoeld is voor de brandstof van de branders. Uit de zak kwam een keurig op gerolde ballon. Mariska hielp de ballon uitrollen m de lengte. Een ballon is meestal 27 tot 28 meter lang. Daarna werd de ballon uitge vouwen. Mariska zorde er voor dat ze niet op het ballondoek ging staan. Een ballon is gemaakt van nylon. Nylon is wel heel sterk, maar wanneer de ballon in de lucht hangt, staat het tentdoek strakge spannen. Een klein scheurtje kan dan voldoende zijn om de ballon te doen knappen, waardoor ongeluk ken kunnen gebeuren. Zodra de ballon uitgevouwen op de grond lag, werden er twee flinke stokken bij het open gedeelte onderaan ge zet om de nog platte ballon open te houden. Iedere stok moest vastge houden worden. Uiteraard een werkje voor Mariska. Met behulp van een grote ventilator werd lucht in de ballon geblazen. Gewone koude lucht. Zodra er genoeg lucht in zat, stakt men de brander aan. Soms twee tegelijk. Branders zijn apparaten waar een korte vlam uit komt die heel warm is. Door die warmte wordt de lucht in de ballon warm. Die lucht is veel warmer dan de lucht buiten de ballon. Warme lucht is lichter dan koude lucht. Zoals alles wat licht is, stijgt ook de lucht tot boven in de ballon. De ballon wordt door de warme lucht rechtop getrokken. Hoog en statig en heel groot staat hij daar. Mariska mocht haar stok loslaten. De lucht wilde verder omhoog, maar de ballon hield de lucht ge vangen. Warme lucht is heel sterk. Ze moét omhoog. Als ze maar warm genoeg is, is de lucht zo sterk dat ze de ballon de lucht in duwt. Zelfs een mandje waarin vijf grote mensen zitten, die samen snel 350 tot 400 kilo wegen, mee omhoogtrekkend. PILOOT De ballon mocht natuurlijk pas de lucht m gaan zodra de lucht warm genoeg was om het mandje mee te nemen. De ballon wilde .zo als altijd, eerder. Daarom moest iedereen die helpen mocht tot die tijd aan de mand gaan hangen. De mand probeerde over de grond te schuiven en omhoog te wippen. Er was steeds meer kracht nodig om het op te grond te houden. Mariska hielp dapper mee. Tot het moment waarop de bal lonvaarder, de piloot, zei dat we los mochten laten. De ballon gleed rustig omhoog. De mensen in het mandje zwaaiden en werden al snel te klem om goed te zien. Zodra Mariska was uitgezwaaid ging ze weer aan het werk. Ze had meer belangrijks te doen. Zodra de ballon is opgestegen en de ventilator is mgeladen, stapte Mariska bij haar vader m de auto. Haar vader, die die dag niet zelf vloog, zette een koptelefoon op. Binnen handbereik hield hij een walkie-talkie. Daarmee had hij niet alleen contact met de ballon die hij wilde volgen, ook met de andere ballonnen en andere auto's die bal lonnen volgden. Mariska zocht de goede frequentie op waarop de verschillende stemmen te horen waren en de verschillende kaarten die ze nodig zouden kunnen heb ben. KAARTEN De ballonvaarders gebruiken kaarten waarop veel gegevens staan die op gewone landkaarten met te vinden zijn. Op de kaarten staat bijvoorbeeld aangegeven waar de start en landingsbanen zijn waar een ballon niet mag landen maar wel op een bepaalde hoogte overheen mag vliegen. Ter hoogte van Soestdijk staat bijvoorbeeld zo'n gebied aangegeven. Prinses Juliana die daar woont wil graag in haar achtertuin kunnen zitten zon der dat er luchtballonnen laag overkomen of op haar grasveldje landen. Met een ballon is niet te sturen maar je kunt wel zorgen dat hij daalt. Zodra je de lucht af laat koe len wordt deze zwaarder en zakt de ballon. Wanneer de ballonvaarder dus in de buurt komt van zo'n ge bied op zijn kaart waar hij niet mag komen moet hij landen. Of wanneer hij op zijn kaart leest dat hij er wel mag komen als hij maar hoog ge noeg vliegt dan moet hij de lucht met zijn brander nog warmer ma ken, zodat de ballon omhoog gaat. Manska legt het uit alsof het alle maal heel simpel is. Toch moest haar vader ongeveer twee jaar le ren voordat hij zijn examens kon doen. Hij moest leren navigeren. Dat betekent dat hij, net als bij zei len, goed gebruik moest leren ma ken van de mogelijkheden van de wind. Een ander vak waar hij exa men in moest doen is meteorologie. 'Meteo' noemt Mariska dit vak. WETENSCHAP Meteorologie is de wetenschap over alles wat er in de lucht ge beurt. In de lucht waait bijvoor beeld niet één wind, één kant uit. de aarde de lucht teveel verwarmd kan een ballon met opstijgen. Dan is er teveel thermiek, weet Maris ka. Vandaar 's morgens vroeg voordat de zon de aarde warm heeft gemaakt, of in de namiddag wanneer de aarde aan het afkoelen is. Een ingewikkeld verhaal waaruit te begrijpen is dat je om ballon vaarder te kunnen worden veel moet leren. Behalve moeilijke stu dies over alles wat er met en in de lucht kan gebeuren, van alles over De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Op verschillende hoogte kunnen verschillende winden, de een har der dan de andere, verschillende kanten uit waaien. Een ballonvaar- der moet daar alles van weten. Hij moet bijvoorbeeld weten wanneer hij wel en wanneer hij niet op kan stijgen. Meestal weet hij dat pas een paar uur voor zijn eventuele vertrek. De meteorologische dienst, waar mensen werken die met speciale apparatuur van alles in de lucht kunnen meten, is daar voor natuurlijk heel belangnjk. De beste tijd om op te stijgen is 's mor gens vroeg of in de namiddag. Dat heeft alles te maken met de tempe ratuur van de aarde. De zon ver warmt de aarde en daardoor ver warmt de aarde de lucht. Wanneer Door Manannc de Vate* Landjonker 23. Lousdcn Tel. 033-946824 luchtvaartwetten en voorschriften, ballonvaarttechnieken en mate riaalkennis. In vergelijking tot een rijbewijs waar je alleen iets hoeft te leren over de verkeersregels en het besturen van een auto wel iets meer. OPLEIDING Bovendien is het een hele dure opleiding. Eén ballonvaart kost minstens 1500,- waarbij de wagen die de ballon moet volgen nog niet meegeteld is. In Nederland heb ben pas ongeveer 50 mensen hun *brevet' of 'vaarbewijs voor een ballon'. Ongeveer honderd mensen proberen het brevet te halen. De meeste doen dit door ballonvaar - KWARTIERTJE ÏTERVELD - Meer dan honderd kinderen kwamen zater- niddag naar de spelletjesmiddag in de Moespot in Achter- Het was daar namelijk feest. Het programma, dat ter Igenheid van het tienjarig bestaan van de Moespot was tganiseerd, bleek aan te spreken. De organisatoren hadden oor één gulden vijftig kon je je hele middag amuseren met •er- en speelkasten, videofilms een tiental spelletjes. Vooral de Speelkasten bleken een groot Inge (8) zat verwoed te eten op 'knipperende dingen', schien zijn het wel sterren, het is weet ik niet precies maar ze raakt krijg je punten." Hoe- punten Inge op dat moment behaald wist ze niet, interes se haar ook niet. Zolang haar Ier die knop maar staccato kon en indrukken was zij dik tevre- Daarnaast had een meisje bij soort pacman met pinguins succes, want het apparaat Jerde even dienst. Een deskun- werd beloofd en het meisje haar plek bezet voor als het r zou zijn. slechts ongeveer dertig kinderen tussen de vier en twaalf jaar verwacht. Eén uur na binnenkomst waren het er honderd en tien. De jongste van twee bleek zich net zo intens te amuseren als de oudste van veertien. pperkast te flipperkast was het meest ge- De 'één-armige bandiet' werd nj kinderen begeerd. kans moest gegrepen wor- j hoewel een kast die zonder ■vrp speelt ook geen geld uit- Gemeentelijk jongerenwerker Roy Robbemond hield de video's in de gaten. Rust hoefde hij daarbij niet te bewaren. Zeker vijftig Ion- deren zaten gekluisterd aan de twee televisietoestellen. Op beide schermen was dezelfde Walt Dis- ney-film 'Het muisje had een staar tje' te zien. Zo te zien en te horen was het spannend want alleen het automatisch pakken uit een zak chips verraadde de aanwezigheid van kinderen. Na deze film van an derhalf uur volgden er nog twee van ongeveer gelijke lengte en kwaliteit. Wie geen zin had om in het don ker stil te zitten kijken of bij de speelkasten stil te blijven wachten zocht vertier in de spelletjeszaal. Aanvankelijk was ook de grote tent waann 's morgens de vlooienmarkt was gehouden ook gevuld. Maar dat bleek te ongezellig. Alles bij elkaar was beter. Spijkerpoepen, munten vissen, ringwerpen, pof fertjes eten en niet te vergeten 'het zenuwenspel'. Bij iedere activiteit ders te helpen met uitpakken, vol- gen en weer inpakken. In ruil voor deze hulp mogen ze af en toe mee vliegen om het te leren. Daardoor duurt het heel lang voor de laatste examens zijn afgelegd. En dan moet je nog een ballon zien te krij gen. Mariska hoopt dat haar vader binnenkort een ballon in zijn schuurtje heeft. Misschien kan hij er een lenen van zijn instructeur Die heeft er twaalf! Terwijl Mariska, aangevuld door haar vader, vertelde reden we achter de ballon aan. We moesten stevig doorrijden en zowel op de ballon als op de weg letten. De ballon voer overal over heen met een rustig gangetje. Een ballon haalt meestal tien tot twaalf kno pen, volgens Manska. Dat is onge veer twintig kilometer per uur. Har der kan wel, maar dan moet je lan den met een sleepkabel en gaat het landen vaak minder goed. HERRIE Af en toe zagen we de brander vuurspuwen. Dat maakte een her rie. Om het vee met aan het schrik ken te maken gebruiken de meeste ballonvaarders in de buurt van koeien,schapen en varkens de zo genaamde koeienbrander. Een koeienbrander is kleiner, geeft minder warmte maar ook minder herrie. Toch schrikt het vee wel- j eens. Ook die avond sprong een koe van schrik in de sloot. Ze kwam j er snel weer uit. Ballonvaarders proberen altijd j schade te voorkomen. Ze landen bijvoorbeeld niet in een veld vol sla of mais. Maar mocht het toch ge beuren, omdat een ballon nou een maal met als een autootje te parke ren is, dan wordt de schade ver goed. Na anderhalf uur ongeveer kwam de ballon die we volgden m de buurt van Amsterdam. Even voorbij het Amsterdam-Rijnkanaal bij de Gaasperplas besloot de pi loot de ballon aan de grond te zet ten. We zagen de ballon dalen maar niet waar hij neerkwam. Er volgde druk overleg door de wal kie-talkie. Zouden we er bij kunnen komen met de auto? We hadden geluk. De auto reed een zandweg op. Nu werd duidelijk waarom die volgauto's allemaal zo stevig zijn. Dit keer reden we door zand maar door klei of blubber komt ook vaak voor. De ballon was keurig geland. Op gras naast het zandpad. De mand stond rechtop. Niets en nie mand was omgevallen. Mariska had verteld waarom de manden nog steeds van doodgewoon, ou derwets riet worden gemaakt. Riet buigt naar alle kanten. Hoe je ook landt het riet vangt de schok op zonder te breken. Mariska kon weer aan het werk. Onder het toeziend oog van heel veel kinderen en grote mensen die overal af moesten blijven, hielp Ma nska de ballon die langzaam leegliep, naar beneden te halen. Daarna hielp ze opvouwen en een kwartiertje later was alles weer keurig opgeruimd. De toeschou wers gingen weg. Ze misten daar door het leukste gedeelte van Ma- riska's werk. Mensen die voor het eerst m him leven zijn meegeweest met een ballon moeten na afloop namelijk gedoopt worden. Dit keer waren het er drie, waaronder de fotograaf. Ze moesten knielen. De piloot, Hans Soet, hield een malle toespraak. Aan het slot daarvan kregen ze alle drie een scheut champagne over het hoofd. Maris ka veegde de champagne met gras af, waarbij ze er met opzet voor zorgde veel gras te laten zitten. De ballon zat weer in de zak. De zak in de mand. De mand in de aanhanger. De ballonvaart was voorbij. LEUSDEN- Vorige week waren we bij Kimberle/s broer James Ro bert. James Robert is kampioen oriènteringslopen. Afgelopen zon dag heeft hij weer gewonnen. Trouwens Kimberley won haar eer ste wedstrijd ook. Toen we vorige week Kimberley's broer vroegen iets over zijn sport te vertellen, ont moetten we ook Kimberley (10) en haar hond Buddy (4). Zo'n gekke hond hebben wij nog maar zelden gezien. Buddy is namelijk dol op schoenen. Zoals een meneer de hele dag met een sigaar in zijn mond kan lopen, zo loopt Buddy met een schoen in zijn bek rond. Echt waar. Buddy is het Amerikaanse woord voor vriendje. En een vriendje is het. Kimberley neemt hem bijvoorbeeld wel eens mee naar boven om het te verkleden! Dan zet ze hem een gekke hoed op of trekt hem iets geks aan. Buddy vindt dat prachtig. Hij loopt met de hoed op totdat hij afvalt, daarna loopt hij met de hoed in zijn bek en daagt hij je uit om te spelen en die hoed weer op te zetten. Met hetzelf de enthousiasme eet hij ALLES! Drop, cruesli, bananen met schil. Hij hapt met, hij slikt. Pillen geven is bij hem geen enkel probleem Je gooit ze naar hem toe, hij vangt ze en slikt ze door zonder te proeven en kwispelt nog ook. Gekke hond, vooral met die schoenen. Bij Kimberley thuis doen ze hun best hun schoenen boven op te bergen maar iedere ochtend is het toch raak. Voordat je naar school kunt moet je op zoek naar je schoe- nen.„Soms liggen er wel dertien in zijn mand, of onder de bank of ach ter een kast." volgens Kiberley. Buddy maakt de schoenen niet ka pot, hij spaart ze alleen maar en loopt er lekker mee rond in zijn bek, liefst de hele dag. Rare jon gen, maar wel ontzettend leuk en lief. Spelletjesmiddag bij De Moespot. Bij sommige onderdelen moesten de deelnemers hun zenuwen in bedwang zien te houden. LEUSDEN - In verband met het generaal pardon, waardoor illega le wapens tijdelijk ongestraft kun nen worden afgegeven, zijn in Leusden de afgelopen dagen een pistool, een stengun en bijbehoren de magazijnen ingeleverd. LEUSDEN - Vijf jongens en meiden stonden op dinsdagmorgen met vereende krachten aan een struik te trekken. De hoofden werden rood, de spierballen zwollen op, de voeten werden schrap gezet. Zo zwoegden ze zeker tien minuten door. Het gesteun was niet om aan te horen. Maar ze gingen door. Op nieuw werden de handen droog gewreven voor een nieuwe aanval op de struik. Uiteindelijk gaf de struik mee. Onder luid gejuich lieten de wortels de grond los. De struik werd achteloos opzij gegooid. Dat mocht. Want deze jongens en meisjes deden aan milieu-educatie. Boompjes vernielen was voor de verande ring de opdracht. waren punten te verdienen. De no dige concentratie diende te wor den opgebracht om je billen op de goede plek te houden teneinde de spijker in de flesseopening te kun nen laten zakken, om de munten op te vissen en vooral om het belletje niet te laten nnkelen. Vooral 'het zenuwenspel' bleek een opgave. Wie halverwege de draad kwam kreeg vijf punten, tot aan het eind leverde het volle pond van tien punten op. PUNTEN Het hoogste aantal punten was goed voor een prijsje. Waarbij te bedenken is dat de winnaar zijn of haar spelletjes niet in de eerste plaats goed moest hebben gedaan, maar vooral vaak. Mariska Roes tenburg had van de twee tot vier jarigen de meeste vijf en tien pun tjes bij elkaar gesprokkeld. Haar totaal van 232 was goed voor de eerste prijs, net als de 293 van de vijfjarige Arno Kolenbrander, de 367 van de zeven tot achtjarige Henk van de Wetering en de 563- van Sandra van Beek in de catego rie acht tot twaalfjarigen. De poe delprijs ging naar de oudste deel neemster. de veertienjarige Lies- beth van Mispelaar. De prijzen va rieerden van een teddybeer tot aan een walkman. Vorige week deden vijf scholen ieder een ochtend mee aan een les van het Comité Milieuzorg Leusden (CML), Het Palet, de Gereformeer de Basisschool, de Vallei en de Brink waren ieder een ochtend te vinden op het Treekerpunt bij de speelkuil aan het recreatieterrein aan de Treekerweg. Nog met zo lang geleden was het hier één hei develd. Maar steeds meer bomen en struiken verstikken de heide. Als het zo door zou gaan zou er binnenkort geen hei meer te zien zijn. Vandaar dat de kinderen de opdracht kregen om de jonge boompjes die ontsproten in de hei, met wortel en al te verwijderen. Tussen het geschep en getrek door lieten de begeleiders zien welke diertjes op de hei te vinden waren. De grote mensen die steeds weer nieuwe dingen ontdekten en bijna alle vragen konden beantwoorden waren van het CML en twee heren van het recreatieschap de Utrecht se Heuvelrug en het Valleigebied. Zij wezen op een bijzondere rups; een bruine met zwarte haren van minstens twee centimeter lang. Ze vonden ook een driehoornige mestkever, een exemplaar dat net iets zeldzamer is als een gewone mestkever. De kinderen vonden dinsdagmorgen zelfs een zandha- gedis. „Die neem ik mee naar huis" nep een jongen enthousiast. Maar dat mocht niet want zandhagedis- sen zijn, zoals alle hagedissen wet telijk beschermd. De kinderen ging ook op zoek naar het heide- haantje. Het heidehaantje is een klem insect dat de heideplanten kaalvreet, waardoor hele bruine plekken m de hei ontstaan. Tijdens een wandeling werd de kinderen verteld dat de lage heuveltjes geen duinen zijn, maar echte grafheu vels. In de bronstijd, ongeveer 1200 jaar na Christus, leefden hier men sen die hun doden in deze heuvels begroeven. Maar de belangrijkste bezigheid was toch het bomen uit de grond trekken. Sommige bomen waren nog geen twintig centimeter hoog andere waren echte struiken. Vooral de eikeboompjes waren lastig te verwijderen. „Nu kunnen jullie gelijk zien dat er een pen- wortel aan een eikenboom zit. Hak die maar door. Er helemaal uithalen lukt niet want zo'n wortel kan wel vier meter diep zitten." Om half twaalf was iedereen bekaf. Maar op het heideveld was geen boompje meer te bekennen. Wel veel gras. Eigelijk zou dat ook weg gehaald moeten worden. Maar daar moet het recreatieschap Utrechtse Heuvelrug en Eemsvallei op net zo'n mooie dag maar zelf voor zorgen. Kinderen van de Leusdense basisscholen zijn de afgelopen weken druk m de weer geweest met het steken van plaggen. Deze groep heeft er I duidelijk plezier in.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7