Iedereen heeft recht op een jeetje geluk tot zijn laatste dag" Levensgevaarlijk weggedrag zwaar beboet: 1.250 gulden edisch-directeur Vlak neemt afscheid van verpleeghuis Lisidunahof: p kran Is Kantongerecht Amersfoort door Marianne de Valck WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 13 flSDEN - De rVlak 'm niet uit show' staat voor aanstaande jdagavond op het programma van de personeelsavond bij pleeghuis Lisidunahof. De naam van het programma lijkt i aardige weergave te zijn van de werkwijze van de af- jeidnemende medisch directeur, dr. F.F.L.Vlak. In de afgelo- zes jaar heeft hij zowel intern als naar buiten toe een aantal anderingen gestimuleerd en doorgevoerd. Met als gevolg zorgverbreding voor psycho-geriatrische (demente) pa- öten naar buiten toe en een effectievere werkwijze om de gverzwaring intern op te kunnen vangen. )e ontwikkelingen in de verpleeghuizen zijn de afgelopen jaren op velerlei teireinen bepaald stormachtig geweest idjl nieuwe ontwikkelingen zich in hoog tempo aankondig- De aandacht van de media voor de ontwikkelingen heeft ieker toe bijgedragen dat verpleeghuizen uit het isolement gekomen waar ze vaak letterlijk en figuurlijk, in de bossen achter muren, in zaten. De Lisidunahof onder leiding van tk heeft intensief meegewerkt aan deze ontwikkeling zowel aal, regionaal als landelijk. meest recente ontwikkeling de Lisidunahof lokaal be lleen is, is het vrijdag jongstle- getekende samenwerkings- and met verzorgingstehuis 't ersveld. „Op lokaal terrein ze- een gebeurtenis van enige be- nis," volgens Vlak. De samen- bngsovereenkomst houdt in lijnen in dat bewoners van 't ersveld met psycho-geriatri- klachten (ouderdomskwa- of beginnende dementie, hulp de Lisidunahof kunnen krijgen. ITOte scheiding tussen verzor- shuizen en verpleeghuizen lt daarmee zoveel mogelijk gewerkt. inde samenwerkingsovereen- S gingen grote veranderingen voorbeeld het verloop van de icienngstromen vooraf, zodat roken kan worden over een braak in de financiële zorg ouderen. Een doorbraak ove- 's waarvan men in het Leus- e al eerder profiteerde: Eer- werd een samenwerkings- eenkomst met het verzor- stehuis Sint Joseph in Achter getekend. Volgens Vlak is het ^werkingsverband in Leus vooral van belang omdat de betrokken instellingen op a/stand van elkaar staan. door samenwerking bijvoor- l op het gebied van inkoop en twisseling van know-how als- de contacten van de bewo- onderling makkelijker moge- in. Verzorgingshuis 't Hamers- vormt volgens hem de kern die ouderenzorg in Leusden bij aan alle facetten aandacht gegeven, zoals aanleunwo- service-üats, mantelzorg inkerend ouderen-beleid. De ng van de Lisidunahof is in de open jaren daarbij steeds be- ijker geworden doordat men gaan zien dat het zowel finan- als emotioneel beter is de m zo lang mogelijk in hun ouwde omgeving te houden ook doordat de mensen lan- even waardoor het aantal de- iepatienten in aantal sterk is nomen. REENKOMST afgelopen vrijdag getekende ■enkomst is tot stand geko- na een jarenlange voorberei- waarna Lisidunahof met haar op ouderenzorg contact zocht fier instellingen in de omge- om de mogelijkheden tot sa- ferking te onderzoeken. Be- Leusden en Achterveld wer- e verzorgingshuizen in Scher- eel en Woudenberg bena- Meer samenwerkingsover- 'msten horen in de nabije toe- l dan ook zeker tot de moge- den maar zullen alleen al door stand minder intensieve ge- n hebben als de overeen- met 't Hamersveld. Eén van tale gevolgen van de samen- ng was nu al dat men de ding van een echtpaar waar- en deel moest worden opge- n in een verpleeghuis heeft in verzachten. Namelijk door or te zorgen dat de andere ir in 't Hamersveld kon ko- e wonen werd het mogelijk 'derlinge contact in ieder ge- erdag te behouden. Helemaal len is men nog met met deze sing. Een scheiding blijft het een pijnlijke. Vandaar dat ich tot op het laatste moment Naakt voor de bouw van een wis. ghuis ^den zou een zorghuis moe- ijgen. Of beter nog een com- Nizen. Huizen gebouwd als da huurhuizen maar met alle i)ke aanpassingen. Huizen, gehandicapten kunnen wo- net hun partners of zelfs met 9ezin. De gehandicapten, men zowel aan bejaarden jongeren kan denken, zou- °°r de noodzakelijke bege- 9 op de zorgen van 't Hamers- in ^e Lisidunahof kunnen re- l Daardoor zouden partners kunnen blijven, gehandi capten voorzien van alle hulp in de gemeenschap kunnen functione ren. Het idee, ooit door de VAC, de' vrouwen adviescommissie ten be hoeve van de woningbouw, gelan ceerd is met enthousiasme overge nomen. Zowel de directie van 't Hamersveld als de Lisidunahof zou den een dergelijk complex graag zien komen. Zij hebben de zaak zo ongeveer rond. De bouwplannen zijn uitgewerkt, de begrotingen ge maakt en zelfs het concept van on derlinge afspraken en verantwoor delijkheden ligt gereed. Het ver zorgingstehuis zou de meest prak tische zorg op zich nemen, want de beoogde bouwplaats ligt aan de Torenakkerweg, daar waar vroe ger het noodpostkantoor stond. Hoewel het om zelfstandige woon eenheden zou moeten gaan, wordt gedacht aan een soort corridor, als verbinding met het verzorgingste huis. Lisidunahof heeft, behalve de noodzakelijke know-how, toege zegd te willen proberen toekomsti ge gehandicapte bewoners te laten vallen onder de norm van de AWBZ-regelingen. Wethouder Evelien Blom mag een warm voor standster van het plan genoemd worden. Het probleem ligt nog in het gerrtéèntëhiiis. Voor dp bouw vah dezë «enhedén zal het conti- gent huurwoningen wat de ge meente Leusden krijgt toegewezen voor 1990 aangesproken moeten worden. Niet iedereen in de poli tiek is daar even enthousiast over. De beslissing zal in het gemeente huis moeten vallen. Dr. Vlak zal de realisering in Leusden niet meer meemaken. „Het zou een goede zaak zijn. Ik zie hier de mannen en vrouwen voorbij komen die dagelijks hun partner komen opzoeken. Ik weet hoe zwaar de beslissing bij de meeste was om te moeten toegeven dat het samen met langer kon. De nog steeds noodzakelijke scheiding in zo'n situatie, vaak op hoge leeftijd, blijft iets verschrikkelijks. Ik zie ondanks de trouw van de bezoe ken de veerkracht uit hun pas gaan. Hoe vaak hoor ik niet dat men zo graag dat laatste endje samen zou hebben doorgebracht." RECREATIEBUNGOLOW Net voor de grote vakantie kwam een ander initiatief, voortkomend uit dezelfde gedachte, klaar. Op het terrein tegenover de Lisiduna hof werd een recreatiebungalow 'de Buitenhof geopend, bedoeld Dokter Vlak: „In de eerste tien jaai zijn geen medische doorbraken te verwachten. Alleen een toename van hulpbehoevende mensen. om patiënten een vakantie te gun nen. Even ergens anders met be houd van alle noodzakelijke en vertrouwde zorg. Eventueel met fa milieleden. Deze laatste mogelijk heid is nog niet helemaal van de grond gekomen. Tot teleurstelling van enkele mensen in het huis, maar volgens de verwachting van Vlak die zijn geloof in dit project nog allerminst verloren heeft. „We moeten rekening houden met een lange aanloopperiode. Het is niet makkelijk voor familieleden de stap te wagen om weer een aantal dagen met vader of moeder door te brengen. Opnieuw, de beslissing om ze permanent te doen opnemen in een verpleeghuis wordt niet lichtvaardig genomen. Het vertrou wen in de zorg en de hulp is er wel, maar de emotionele stap is groot. "Kan ik dan nog wel terug en krijg ik haar in die paar dagen wel terug?' zijn indringende vragen. Ik ben er van overtuigd dat wan neer de eerste reacties bij de men sen komen steeds meer aanvragen binnen zullen komen. Deze eerste, aanloopperiode hebben we goed kunnen benutten om zelf ervaring op te doen." „We hebben de recreatiebun- gelow steeds gebruikt om er vier van onze bewoners te laten logeren onder begeleiding. Het bezoek kreeg op deze manier ook de gele genheid eerst eens de kat uit de boom te kijken. In de toekomst zul len we op deze manier het huis voor onze bewoners blijven ge bruiken. Daarnaast denk ik aan het inzetten van de bungelow voor de logeeropnamen. Ieder jaar hebben we een aantal van deze opnamen bedoeld voor mensen wier of wiens partner er een week of twee weken tussenuit moeten. Wanneer deze mensen zoals tot nu toe, in het verpleeghuis worden toegenomen is de schrik soms groot. Men is vaak bang van dit voorland en wil maar één ding...naar huis. Ook voor deze mensen kan een verblijf in de bungelow veel oplossen. Wanneer je alle mogelijkheden be ziet kan ik niet anders dan enthou siast blijven voor ons buitenver blijf." INTERN Met het vertrek van Vlak zal ook intern nog meer veranderen dan tot nu toe al het geval is geweest. De werk- en leefomstandigheden in verpleeghuizen blijven het meuws halen. De zorgverbreding naar buiten met de langere opvang thuis als gevolg, klinkt allemaal wel aar dig maar heeft een zwaardere zorglast in het verpleeghuis tot ge volg. 'Lichte gevallen' blijven im mers thuis of in een verzorgings huis. Het spreiden van de 'know how' heeft het spreiden van de be trokken deskundigen tot gevolg. Wanneer de dokter op 't Hamers veld gaat uitleggen hoe je demen tie kunt herkennen in een vroeg stadium en hoe daarmee om te gaan, kan dat preventief werken, maar het kost wel tijd, tijd die aan zijn taak in het verpleeghuis ont trokken wordt. Kortom de organi satorische problemen die toch al niet gering zijn in een verpleeghuis worden er niet kleiner op. Ter illustratie, toen Vlak zes jaar geleden in Leusden aantrad had ongeveer een derde van de bewo ners begeleiding nodig. Deze be woners liepen rond en dienden vooral bezig gehouden te worden op een goede manier. Nog een der de deel bestond uit bewoners die verzorging nodig hadden terwijl het sluitende derde deel verple ging nodig had. Tegenwoordig zijn de mensen die begeleiding nodig hebben in het verpleeghuis nog nauwelijks te vinden. Zij komen naar het dagverblijf dat geopend werd op de eerste dag van Vlak in Leusden of blijven thuis of in een verzorgingshuis wonen. Met als ge volg dat alle bewoners in het ver pleeghuis meer of mindere inten sieve zorg en verpleging nodig hebben. Daarbij moet bedacht worden dat de bezuinigingen van de afgelopen jaren het aantal per soneelsleden deed inkrimpen en veel randverzorgingen deed weg- bezuinigen. STREVEN Volgens Vlak is het zijn streven altijd geweest om zoveel mogelijk mensen bij beleid en vaststelling van werkwijzen te betrekken. „We vroegen van hoog tot laag hoe doe je het en waar denk je dat te kun nen verbeteren." Met als gevolg wijzigingen van hoog tot laag. Een van de meeste recente veran deringen is met name het aanstel len van 'voedselverzorgenden' en 'huishoudelijke zorg'. Bij voedsel verzorgenden moet gedacht wor den aan een uitgebreider taak voor de al aanwezige koffiejuffrouw. Zij brengt niet alleen maar de koffie, ze zorgt er ook voor dat de sinasap pelen geperst worden en de maal tijden worden rondgebracht en op gehaald. Zoals de huishoudelijk verzorgenden zorgen voor het af halen, soppen en verschonen van de bedden. Taken, die tot nu toe door de verpleegkundigen werden vervuld. Vlak: „We hebben steeds geprobeerd vast te stellen wat de aak is waarvoor iemand is aange steld. En daar hebben wij zo dicht mogelijk bij proberen aan te slui ten. De verpleegkundige is met aangesteld om de vuile was weg te brengen. Denk niet dat alle ver pleegkundigen zo gelukkig waren toen we deze werkzaamheden van ze afpakten. Menigeen reageerden teleurgesteld. Tijdens dat half uur tje rustig bedden opmaken hadden ze net even tot zichzelf kunnen ko men." FINANCIEN Natuurlijk is het niet alleen een organisatorische oplossing, het scheelt ook in de financiën. Het meisje dat koffie rondbrengt, ver dient wat minder dan een ver pleegkundige. Dat neemt niet weg dat wij steeds hebben geprobeerd mensen die op de een of andere manier niet aan de bak komen, bij voorbeeld omdat ze geen of onvol doende opleiding hebben, in te zetten. Zo zijn we betrokken bij het jeugd garantie plan, waardoor we jonge mensen voor dit soort taken kunnen inzetten. En meningeen raakt door de ervaringen als voed- selverzorgende betrokken bij het werk en wil meer. Voor die mensen hebben we een interne opleiding. Zo snijdt het mes aan twee kanten." Op directie-niveau zal na het vertrek van Vlak het een en ander veranderen. De taken zijn anders verdeeld. De verpleegkundig-di recteur mevrouw Schonewille wordt directeur patiëntenzorg. Daarbij zulen alle taken op het ge bied van de verpleegkundige zorg en behandeling onder haar verant woording gaan vallen. Daarnaast zal een directeur algemene zaken worden aangetrokken. Een mana ger met aandacht voor de financië le, beleidsmatige en beheerspro- blematiek. „De directeur van het facilitair bedrijf Lisidunahof," ty peert Vlak die functie. Hij voegt daar overigens haastig aan toe: „Maar geen man die het niet uit maakt welke toko hij runnen moet. Die alleen denkt in termen van 'profit and product'. Het zal wel een man moeten zijn met aandacht voor het zorgidee in hoofd en hart. Al leen dan zal hij op een goede ma nier leiding kunnen aan zowel de externe contacten als interne orga nisatie. Er mag geen spannings veld met de zorgsector optreden." BELEIDSTEAM De nieuwe algemene directeur zal naar verwachting eind volgen de maand aangesteld worden. Sol licitatieprocedures lopen. Huisarts Tukker, die al eerder voor vijftig procent in dienst was bij de Lisidu nahof, breidt zijn taak uit tot hon derd procent, waarmee hij de taak van Vlak als dienstdoend art ge heel overneemt. Bovendien heeft men in de nieu we organisatie een beleidsteam sa mengesteld waarin behalve de di rectie de drie afdelingshoofden zitten. Het vaststellen van het be leid zal een taak zijn van dit team waarmee een taakverlichting van zowel de algemeen directeur als de directeur patiëntenzorg beoogt wordt. Zorgen genoeg rond de actuele situatie van verpleeghuizen in het algemeen en Lisiduna m het bijzon der. Bijvoorbeeld de groeiende wachtlijst. Zes jaar geleden was deze nog gemiddeld zo'n twintig namen lang, tegenwoordig staan er al snel zestig namen van mensen op, die dringend zouden moeten worden opgenomen. De werkdruk is en blijft groot tegen een te lage vergoeding. Lisidunahof onder verantwoording van Vlak heeft haar steentje tot de landelijke dis cussie bijgedragen. Zij initieerden het onderzoek van de inspecteurs in de provincies Utrecht waarvan de resultaten in augustus bekend werden gemaakt. Hieruit bleek een afnemende zorg op cruciale pun ten, zoals bijvoorbeeld het vaak vervallen van de middagwasbeur ten. Aan andere onderzoeken zoals het onlangs verschennen rapport "Nat kan niet wachten' werkte Lisi dunahof mee. Een rapport waaruit bleek dat ook Lisidunahof met een tekort van ongeveer 20% op de meest noodzakelijke personeels bezetting kampt. STOKPAARDJE „Een belangrijk stokpaardje van mij is daarbij mijn grote angst dat door de verschuiving van de zorg vanuit verpleeghuizen naar thuis, het probleem buiten 't zicht wordt gewerkt. Wanneer wij er niet voor waken dat die thuiszorg ook op deskundige wijze gebeurd, ben ik bang dat we over een aantal jaar met een berg noodgevallen zitten waarvan de problemen te lang ver waarloosd zijn. Daarom juist mijn zorg om ondanks de krappe perso neelsbezetting mensen vrij te ma ken om the know-how te versprei den." Dat de problemen in de nabije toekomst minder zullen worden door de nu begonnen ontwikkelin gen en de wetenschappelijke vor deringen, gelooft Vlak niet. „In de eerste tien tot twintig jaar zijn geen medische doorbraken te verwach ten. Slechts een groeiend aantal zorgbehoevende mensen. We moeten met alle kracht aan de zorggeving blijven werken. Daar moet onze aandacht m de eerste plaats op gericht zijn. Natuurlijk de wetenschap voldoende vrijheid en middelen latend om onderzoek te kunnen verrichten." LAREN Vlak wordt geneeskundig-di recteur m de Stichtse Hof in Laren. Maar niet omdat hij het in Leusden niet langer zag zitten. Integendeel. Maar de uitdaging die hij in Laren kreeg van zijn bestuur kon hij toch niet aan zich voorbij laten gaan. In Laren wacht hem een compleet an dere situatie. Voor het oude ge bouw dienen grootse renovatie plannen opgesteld te worden. Met het ziekenhuis om de hoek liggen de mogelijke samenwerkingsver banden binnen het zicht maar niet voor het opscheppen. In het Gooi is de vergrijzing sterker dan m deze regio. Met als gevolg een woud van instellingen, die allemaal wel inzien dat op de een of andere manier naar samenwerking gezocht zal mogen worden. Een taak waar Vlak zijn aandeel in zal mogen le veren. „Een belangrijk argument om 'ja' te zeggen tegen dit voorstel is de zekerheid die ik heb dat Lisiduna hof mij absoluut niet nodig heeft om haar beleid verder uit te stippelen. Hier werken prima mensen." In zijn huisartsen-periode voor afgaand aan Leusden heeft hij zich beziggehouden met het oprichten van een groepspraktijk. „De vraag die me toen bezighield, houdt me nog steeds bezig. Hoe kan door samenwerking van verschillende disciplines de opbrengst meer zijn dan de som der delen. Dat is wat ik wil bereiken. Daar komt bij dat ik mij arts bijzonder verbonden blijf voelen met deze mensen die zoveel meer zorg nodig hebben dan al leen de eerste lijnszorg. Het is en blijft mijn overtuiging dat deze mensen recht hebben op onze aan dacht en zorg, op een beetje geluk tot hun laatste dag. Daarvoor wil ik mij blijven inzetten." Medisch directeur Vlak neemt afscheid van Lisidunahof: „Maarniet omdat ik het hier niet meer zie zitten. Integendeel. Maar hier werken prima mensen. Die hebben mij niet langer nodig. WAKKEREDIJK AMERSFOORT - „Ga liever bij het circus werken, het is geen spelletje buiten", zei de officier verontwaardigd op de strafzitting van 21 september tegen een automobilist uit Hoog land, die zich aan wegpiraterij had schuldig gemaakt. Hij had vier dingen op zijn ge weten. In Woudenberg had hij bij een kruising via een verkeerde rij strook ingehaald, vervolgens had hij een eindje verderop, op de S9, 147 km gereden. Met een snelheid van 90 km. had hij even later op de bumper van zijn voorganger ge hangen en tenslotte was hij de A28 op een onverantwoorde manier op gereden. Foto's leverden het bewijs van zijn levensgevaarlijk weggedragen verdachte kon dan ook niet veel anders mompelen dan: „weet met hoe het gekomen is, 't is niet goed te praten." „Al 28 jaar en dan nog de vlotte jongen uithangen. Ga je hersens eens gebruiken", beet de officier hem toe. Zijn eis was dan ook met mals: vier maal 250,- boete en een onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. Toch verzachte de kantonrechter, Mr. De Klerk, de straf enigszins, omdat verdachte nog niet te boek stond voor eerde re snelheidsovertredingen. Hij leg de wel een iets hogere boete op, m totaal 1.250,- maar een nog voor waardelijke ontzetting uit de rijbe voegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 jaar. Een auto-mobilist had op de Wakkeredijk in Eemnes 79 km ge reden, hoewel 50 de limiet is. De Wakkeredijk wekt niet de indruk bebouwde kom te zijn en nodigt dus nogal eens uit tot snelheids overtredingen. Verdachte kreeg van de politie een bon van 100,— maar betaalde niet, want „hij wilde liever zitten", zoals hij op de zitting vertelde. De officier legde uit dat een ver dachte geen keus heeft. „In de wet staat: bij gebreke aan betaling of verhaaL Dat betekent dat eerst ïe- mand's spullen verkocht worden, want er is immers een cellentekort. Bovendien is het onvoordelig om niet meteen aan de politie te beta len, want het wordt steeds duur der." Dat bleek ook wel, want de politie had een bon van 100,- ge geven, Justitie stuurde vervolgens een acceptgiro van 130,- en op de zitting werd hij tenslotte veroor deeld tot 155,-. Het is dus duidelijk dat als je geen goed verweer hebt, de goed koopste manier toch wel is om maar snel te betalen. Iemand uit Leusden was de Westsingel in Amersfoort ingere den in verboden richting. Hij was niet door de politie aangehouden, zodat hij niet ter plekke verweer had kunnen voeren. Dat deed hij dus op de zitting: „Er staat een on derbord: behoudens bestem mingsverkeer. Aangezien ik voor mijn werk daar bij een pand moest zijn, was ik inderdaad bestem mingsverkeer." „We zullen laten natrekken of dat onderbord er staat. Als dat zo is, dan gaat uw verweer op en volgt er vrijspraak" beloofde de officier. „Het onderbord „binnen de vak ken parkeren" stond dwars op het P-bord en was dus niet leesbaar" verdedigde een andere automibi- list zich, die aan de Utrechtseweg fout geparkeerd had. Inmiddels was de stand van het onderbord gewijzigd, zodat het nu wel lees baar was. De officier vond dit ver weer „dansen op een vierkante milimeter" en eiste gewoon 35,-. De kantonrechter maakte er „schuldig zonder straf' van met als verklaring: u stond inderdaad fout, maar gezien de omstandigheden en de gewijzigde situatie strijk ik de hand over het hart. Een meisje had op de Al in de gemeente Amersfoort met een snelheid van 120 km op een afstand van 3 meter van haar voorganger gereden. „Geen erg in gehad" was haar enige verdediging. De officier wees op het gevaar van dit kleven. „Als je voorganger moet remmen, dan klap je er bovenop". Conform de eis kreeg ze 250,- boete.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13