Sport? Ik zou er minstens ;en dag over kunnen praten" ■eusden krant Botsingen tussen trainers en bestuursleden ontstaan .ak omdat men te weinig begrip heeft voor elkaar". De druk van de ouders gaat steeds groter worden. Laat de kinderen toch zichzelf blijven!". portomnivoor Hans van der Lmden nieuwkomer bij hockeyclub WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 plaatselijk nieuws v CUSDEN - Het nieuwe winterseizoen is voor de sportge- leenschap van Leusden gepaaid gegaan met een onge- end groot aantal mutaties wat betreft de coaching en be- eleiding van de hoogste selektieteams. In tal van discipli- es heeft men moeten kiezen, al dan niet daartoe genood- gakt, voor vernieuwing. Dat heeft tot gevolg gehad dat jch bij een belangrijk deel van de sportverenigingen van eusden - en met name bij de topclubs - nieuwe, vaak mbekende trainers en coaches hebben gepresenteerd. Jet hen willen wij onze lezers en lezeressen laten kennis taken. Wat waren hun achtergronden, wat verwachten inr van de teams, die aan hun hoede zijn toevertrouwd? ver denken zij te kunnen gaan? En hoe en wat is het erwachtingspatroon van de sportbeleving in het alge- is teen? Op dit soort vragen zijn antwoorden te verwachten t de nieuwe rubriek, die van heden af regelmatig is terug vinden onder de titel 'DE NIEUWE MAN'. id e de SDEN - „Eigenlijk zijn die paar uur, waarin we met el- r®- r hebben gesproken over de sport in Leasden in het bijzon- de- en sP°rtk€levenis in het algemeen nauwelijks vol- be ide. Ik zou er minstens een hele dag over kunnen spreken", is van der Linden geeft met die woorden blijk intensief met vak bezig te zijn. Hij is een gedreven coach, een man met zeer duidelijk en helder standpunt over tal van direkte en rekte zaken betreffende zijn professie, waarmee hij al ie decennia bezig is. Een man, die die standpunten ook dui- jk ventileert en verklaart, kortom een sportleider van al- een goudhaantje voor de club, die er in is geslaagd hem haar te hebben kunnen verbinden. meldde zich bij de vereniging Al- üus, waar hij zo jong als hij was al snel progressie maakte en evenals bij de hockeyclub in enkele jaren doorstootte naar de top. Wat het laatste betreft, op zijn ze ventiende jaar kwam hij uit in het eerste herenteam van AMHC. Dat talent snel groeit en tot ontwik keling komt bewijst de levensloop van de man, die redelijkerwijs ge sproken nog zoveel jaar heeft te gaan en toch reeds kan terugzien op een met succes gelouterde carrière als trainer, coach en le raar. Zijn negentiende levensjaar gold als startpunt. Na een ge slaagde opleiding bij de KNLTB, de Koninklijke Nederlands Law- tennis Bond, die destijds als enig instituut officieel erkende diplo ma's verstrekte, werd hij de jong ste tennisleraar van het land. De vereniging Griffenstein in Zeist werd zijn eerste (part time) werk gever Om zijn volledige dagtaak en zijn toch nog beperkte inko men aan te vullen werkte hij dage lijks een aantal uren bij Pon m Leusden. Van der Linden: „Ik heb in Zeist zes jaar gewerkt en met veel plezier. Waarom zoveel ja ren? Ik ben van mening dat je als leraar (of als coach) niet een paar jaar bij een club moet blijven. Ik heb daarover een uitgesproken mening. Als ik mij aan een ver eniging verbind moet het niet voor 'even' zijn. Zo ben ik vijf jaar na Zeist tennisleraar geweest bij de LTV Lockhorst en daarna nog eens zeven jaar bij de tennisclub Laren. Daarna heb ik m Hillegom gewerkt en nu ben ik al weer twee jaar tennisleraar bij Flehite m Amersfoort". Gerard Trebert wending het gesprek ook j\t tijdens de weldadige ont- met de ervaren leraar/ [/coach, de ondanks de niet ijzing ontkomende haar- oogopslag en kwinksla- jeugdig elan blijk ge- partner, hij blijft alert reage- ip alles wat te maken heeft le sport in alle facetten. Die immers is zijn leven, van der Linden komt uit een waarin sport altijd een pro nte plaats heeft ingenomen, 'erd in Amersfoort geboren maart in het eerste na-oor- jaar 1946. Zijn vader is jaren- bestuurslid geweest van de alvereniging HVC, destijds domicilie het befaamde elpark Birkhoven. „Ik heb ijke jeugdjaren doorge it in Amersfoort en herinner Is kleine jongen veel mee te leweest met HVC. De club de in die jaren voor de in- H ng van het betaalde voetbal SI in het nationale voetbal. Te- anders als Ajax, Elinkwijk en die kan ik me nog goed her en van der Linden, hoe kan het s, begon als zevenjarige zijn sportcarrière in het voetbalshirt van de club van zijn vader. „Het was logisch dat we gingen voet ballen, mijn broer en ik. Die sport nam immer een belangrijke plaats in in ons gezinsleven". De thans 49-jarige broer Ton van der Linden is later uitgekomen voor Quick, waar hij jarenlang als keeper van het eerste fungeerde en nu nog graag een balletje pleegt te trappen. Daarnaast treedt hij thans op als oefenmees- ter van IJsselmeervogels. Hans van der Linden heeft zo rond zijn veertiende jaar zijn voetbaluit- rusting verwisseld voor die van de Amersfoortse hockeyclub AMHC. Die voor een jongen van die leef tijd toch redelijk opmerkelijke switch vindt hijzelf gezien de om standigheden van dat moment niet zo onlogisch: „Een aantal van mijn vrienden ging hockeyen en dus ging ik met hen mee. Of mijn vader me dat kwalijk nam? Nee hoor, in ons gezin bestond een grote mate van vrijheid en toleran tie. Hij vond het ook uitstekend dat mijn broer Ton zich aan meldde bij de voetbalvereniging Quick. Dat moet toch ook kun nen?" Niet alleen hockey, ook tennis kwam in diezelfde jaren aan bod voor de toen al ambitieuze sport beoefenaar Van der Linden. Hij BOTSINGEN Heel nadrukkelijk wil Hans van der Linden kwijt waarom het be langrijk is voor een leraar of zo men wil een trainer/coach zich voor langere tijd te binden aan een vereniging. „Ik heb nu in de 23 jaar sinds ik met mijn vak bezig ben ervaren, dat het met alleen belangrijk is om goed les te ge ven, dus om datgene over te dra gen wat je zelf technisch gezien degenen moet leren, die beter willen presteren. Natuurlijk is dat op zichzelf belangrijk; daarvoor komt men bij een leraar les ne men. Maar ik ben van mening, dat er nog een ander aspect bijkomt, dat misschien veel van mijn colle ga's verwaarlozen. In de vijf jaren, die ik bij Lockhorst heb doorge bracht is mij gebleken, dat het be langrijk is ook binnen de ver eniging regelmatig contacten te onderhouden, onder andere met het bestuur en de commissies. Op dat gebied heb ik veel geleerd van de toenmalige (en ook weer huidige) voorzitter Ab Noord kamp. Ik heb in die periode het 'theoretische' vak van tennisleraar geleerd. Men merkt zo vaak dat er botsingen ontstaan tussen leraren of coaches en bestuurs- of com missieleden. Dat komt gewoon omdat men te weinig begrip heeft voor elkaar. Een coach werkt be roepsmatig en is meestal alleen daarmee bezig. Een bestuurs- of commissielid steekt zijn ambitie en vrije tijd in de club. Maar je bent allebei met hetzelfde bezig: het gaat om het belang van de ver eniging. Ik nu heb geleerd om met eikaars belangen rekening te houden. En ik geloof dat ik dat in derdaad nu goed kan". PRIORITEITEN Als het over Lockhorst gaat wil Hans van der Linden nog best even verder niosoferen. „De per soonlijke binding met de club heb ik als zeer sterk ervaren en eigen lijk ligt mijn hart daar nog altijd. Een bestuur van een vereniging kan wat betreft de training en be geleiding van de leden drie priori teiten stellen: 1de belangen van de selecties of geselecteerden; 2. de zorg voor de recreatieve spe lers of 3. de centrale zorg voor de gehele club. In het laatste geval heb je dus een trainer nodig, die midden in de club staat, die voor iedereen open staat. Ik denk dat men op dit moment bij Lockhorst wat dat betreft de juiste formule heeft gevonden. Met Roos van der Doe en Jaap van Pelt heeft men op het ogenblik twee kanjes in huis." Hans van der Linden is overigens van mening, dat de belangstelling en bemoeienissen van de coach zich niet moeten beperken tot het sportterrein. „Vooral wat de jeugd betreft moet je begrip tonen voor haar interesses. Ik vind dat je er best eens bij moet zijn als de jon gelui een disco-avond hebben." HERINNERINGEN Zestien jaar lang mag Hans van der Linden zich thans hockeytrai- ner noemen. Ook hier geldt wat bij de tennisclub het geval was: jarenlang verbond hij zich aan een en dezelfde club omdat Hans het belangrijk vond deel te kunnen nemen aan het clubleven en het wel en wee van de vereniging. Dit is zijn conduitestaat als coach: ze ven jaar dames I van Laren, vijf kaar Kieviten (dames), twee jaar Baam en na korte tijd Amersfoort terug op het oude nest: Leusden, waar hij van het begin af lid was en vier seizoenen uitkwam in het eer ste herenteam. Hans: „Ik was de eerste trainer bo vendien van het herenelftal. Som migen zullen zich vast nog wel herinneren hoe we begonnen op een grasveldje achter het bejaar dencentrum tegenover De Biezen- kamp, waar we onze eerste trai ningen hielden. De wedstrijden werden gespeeld op een soort van weiland aan het begin van de Noorderinslag. Kleedgelegen heid was er niet; daarvoor moes ten we naar een gymzaal van een school. Maar toen we op een mid dag tijdens een wedstrijd werden overvallen door een enorme re genbui en geen zin hadden om het hele eind naar de gymzaal te lopen zijn we gevlucht in de auto's van de bezoekers, die langs de Noorderinslag stonden gepar keerd. Dan spreek ik van zo'n zes tien, zeventien jaar geleden." VERANDERINGEN „Veel veranderd sindsdien?" „Ja, je kent het wel. Het is het be kende liedje. Vroeger m onze tijd.. Maar toch. Wat de begelei ding betreft van met name de jeugd is het altijd weer het be kende kleine groepje mensen. Er is zo weinig spontaniteit, wanneer er een beroep wordt gedaan op medewerking. Dat geldt echt met alleen voor ouderen, dat is ook met de jongelui het geval. Inge deeld als scheidsrechter? Nou, ik weet nog niet of ik dan wel kan, knjg je dan vaak te horen..." „Is alles voor de jeugd zo vanzelf sprekend tegenwoordig?" „Ik geloof dat dat inderdaad zo is. Natuurlijk vinden ze het heel nor maal dat ze kleding krijgen van een sponsor. Maar vraag niet hoe veel moeite het kost om een com pleet team op de foto te krijgen voor diezelfde met moeite verkre gen sponsor. Het is maar een sim pel voorbeeld. Nu kan ik wel weer komen aandragen met het ver haal, dat we vroeger op de fiets met ons jeugdteam voor een hoc keywedstrijd van Amersfoort naar Kampong in Utrecht reden, maar dan weet ik ook best dat je dat vandaag alleen al vanwege de ver anderde verkeerssituatie en de veiligheid niet meer kan. Maar ik wil dit er mee zeggen: het zou ei genlijk voor elke sportbeoefe naar. voor welke club hij of zij ook uitkomt, nog altijd een eer moeten zijn om de clubkleuren te dragen. En daaraan ontbreekt het te vaak, ook bij de jeugd. Gelukkig zijn er nog genoeg jonge sportmensen, „Het is fantastisch om mensen te coachen of te begeleiden. der Linden, terug als trainer van de vereniging waar het ooit allemaal begon: de MHC Leusden. die dat goed aanvoelen. Ik kan ze bijvoorbeeld bij de hockeyclub Leusden zo aanwijzen. Maar er zijn er te weinig." GEDRAG OUDERS Wat is er nog meer veranderd in die bijna kwart eeuw, sinds Hans van der Linden definitief besloot om van zijn sportieve hobby zijn beroep te maken als tennisleraar en hockeycoach? Spontaan antwoord: „Het gedrag van de ouders. Natuurlijk zijn ook die omstandigheden veranderd. Maar nu moet ik weer even terug naar mijn eigen jeugd. Ik moest vroeger alles zelf doen. Ik zag mijn ouders nooit als ik mijn sport beoefende,. Dat hoefde ook niet en dat wilde ik ook niet; ik had mijn ouders er niet bij nodig. Dat betekende dat ik de ldappen zelf moest opvangen, als die er waren, maar ook de feestvreugde voor mezelf had. En nu geef ik een frap pant voorbeeld van wat ik heb meegemaakt tijdens een jeugd- tennistoernooi. Een vader had (te) grote verwachtingen van zijn zoontje. Het kind verloor en kreeg na afloop in de kleedkamer nog eens behoorlijk op zijn falie van zijn vader na alle teleurstelling over zijn slechte wedstrijd. Pre cies veertien dagen later speelde dezelfde jongen een briljante par tij. De vader nam zich niet de moeite om zijn zoontje te compli menteren. Wel nam hij zelf van alle kanten felicitaties in ontvangst voor de verrichtingen van zijn kind en hield nooit meer op links en rechts consumpties uit te de len. Kijk, dat is er dus duidelijk ver anderd. Ik heb grote zorgen over de wijze, waarop de druk van de ouders steeds groter gaat worden. Laat de kinderen toch zichzelf blij ven." INITIATIEF Hans van der Linden is heel be wust en intensief met zijn vak be zig. Zo'n twaalf jaar geleden, toen hij nog aktief was bij de LTV Lock horst, nam hij het initiatief om de leerlingen van de lagere scholen in Leusden in de gymnastiekloka len van de gemeente de beginse len van de tennissport bij te bren gen. Hij kreeg zo'n 170 kinderen enthousiast voor wat hij noemde 'voorbereidend tennis', lessen hoofdzakelijk in balvaardigheid. Zijn eigen vereniging Lockhorst had nadien ruimte voor veertig nieuwe jeugdleden, maar voor de overigen was voorlopig geen plaats. Niet lang nadien werd de vereniging LTV Leusden op het Valleipark opgericht. Het moet waarschijnlijk worden geacht dat Van der Lindens aktiviteit onder de Leusdense lagere-schooljeugd daaraan mede debet is geweest. Een ander naar het lijkt succesvol initiatief is het seniorentennis, dat hij thans bij Flehite heeft opgezet ten behoeve van veertig-plussers, mensen, die nog nooit een racket in handen hebben gehad, maar waarvan velen thans zo enthou siast zijn geworden, dat zij zich reeds hebben aangemeld bij een van de bestaande verenigingen. „Het is fantastisch om mensen te coachen, te begeleiden. En dan maakt het me niet uit of het jonge ren zijn of ouderen. Overigens, met de dames I van de hockey club Leusden zijn we goed van start gegaan. We hebben op het moment weer problemen met ziekte en blessures, maar er wordt hard gewerkt en de groep is prima gemotiveerd. Ik hoop dat we het voorlopig tot de winterstop op dit niveau kunnen volhouden." OOK GOLF Tennisleraar, hockeycoach, hoofd van een gezin, waarin alle leden aktief en passief sport bedrijven, Hans van der Linden leeft en werkt voor sport Beroepshalve slaat hij ballen m soorten en ma ten. in zijn vrije tijd zo mogelijk voor zover de tijd hem dat toelaat ook nog de kleine witte op de golfbaan Zeewolde. „Zonde, ik zou graag vaker willen, maar dat kan nou eenmaal met. Bovendien sta ik op de wachtlijst en kan dus geen officiële handicap halen. Maar ik denk dat ik in de buurt van de twintig zit, zoals blijkt als ik eens op uitnodiging met vrienden speel." En andere sporten? „Ja, ik volg vrijwel alles op TV. Toernooien, die vind ik het mooiste, zoals atletiek, zwemmen en schaatsen. Dat volg ik tot het einde; ik heb dan ook tijdens de uitzendingen mijn eigen favorie ten. Maar ook moet ik er wel bij zeggen dat ik een echte chauvinist ben; voor mij moeten de Hollan ders winnen." Voetbal? „Ja. dat volg ik ook intensief; ik ben tenslotte als voetballer begon nen. Weet je wat ik nou zo jammer vind? Dat zo'n wedstrijd van het Nederlands elftal tegen het Kleur rijk elftal op de verkeerde plaats is gespeeld. Ik ben ervan overtuigd dat het Ajax-stadion uitverkocht zou zijn geweest. Natuurlijk heeft het Feyenoord Stadion onmiddel lijk spontaan aangeboden om de wedstrijd daar te laten spelen, maar de KNVB had even moeten wachten met de beslissing en be ter moeten nadenken. Nu is een massa geld verloren gegaan ONEERLIJK Laatste vraag aan tennisleraar/ hockeycoach Hans van der Lin den: „Gaat het goed met de sport in ons land?" „Ik vind dat sport in het algemeen gesproken niet eerlijk is en ik zal verklaren waarom. Het gaat de topclubs Feyenoord en Ajax niet goed. De trainer van Feyenoord Pim Verbeek wordt onder het gras geschoffeld en knjgt dus geen krediet. De trainer van Ajax Leo Beenhakker krijgt wel krediet omdat hij een gouden tijd heeft gehad bij Real Madrid. Beide clubs presenteren op het ogen blik niets of nauwelijks. Iedereen is blijkbaar vergeten dat Beenhak ker, voordat hij werd opgevolgd door Aad de Mos, van Johan Cruyff vanaf de tnbune aanwijzin gen moest krijgen. Beenhakker ging naar Spanje, wat voor Real een gouden greep was. Is zijn te rugkeer naar Ajax nu een gouden greep? Ik wil er dit mee zeggen. Je hebt hier te maken met vakmen sen en ik wil mezelf daartoe ook best rekenen na al die jaren. Maar ook als vakmens ben je afhanke lijk van twee dingen: van een do sis geluk en van goed materiaal - (sorry, dames van Leusden I, ik weet dat ik wat jullie betreft niet mag spreken van 'materiaal', maar toch bij deze met verontschuldi gingen en alle respekt!) - want als coach wil je graag van alles. Maar het zit vaak alleen maar m de huid van de spelers. Van daaruit moet het gebeuren. Als coach is er van de zijlijn af meestal niets meer aan te doen. Wil je tot slot nog een nieuwtje van me? Volgens mij wordt Johan Cruyff de opvolger van Thijs Libregts!" Hans van der Linden actief op de tennisbaan. Tennis is naast het hockey een grote sportliefde van de man.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 17