)e Jongh erkent fouten i 'woontorenaffaire' leer wapens ingeleverd an politie verwachtte Veronique is ook in Leusden te ontvangen LEUSDEN eerderheid raad steunt motie van afkeuring niet neraal pardon een succes in Leusden leusder krant Schrijfmiddag Amnesty Leusden Achterveld Fietscontrole Warme september (t)ex mkindegemeetrtes WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 plaatselijk nieuws (van de redactie) 5DEN - Wethouder Joost de Jongh (WD) trok donderdag- ui het boetekleed aan bij de gemeenteraadsvergadering, jn eerste optreden in de raad na zijn ziekte moest hij zich ntwoorden over de zogenaamde *woontorenaffaire'. Hij Dde zijn verantwoordelijkheid en gaf toe dat hij fouten had ukt. Voor de meerderheid van de raad was dat voldoende e motie van afkeuring, door Leusden '85 ingediend, niet te ten. Alleen Ineke Jansen (PvdA) stemde mee met de drie sleden van Leusden '85. Dat was naar de mening van Parson ontstaan omdat het college er niet voldoende in slaagde om dit beeld te wijzigen. Dat had kunnen gebeu ren, aldus de WD-fractievoorzit- ter, door het standpunt dat het col lege over deze zaak m eerste in stantie had, te wijzigen en dit door middel van een perscommuniqué bekend te maken. Parson vond dat het college teveel afstand had ge nomen van de wethouder en daar mee had zij de indruk gewekt dat de wethouder eigenzinnig zou ope reren en min of meer lak zou heb ben aan zijn collega's en aan zijn adviserende ambtenaren. Uit de stukken die ter inzage waren ge legd kon volgens Parson echter maar een conclusie worden ge trokken: „Het college wist of had kunnen weten dat er concrete plan nen waren om in overleg met de WSL tot een gewijzigde invulling van de plannen te komen," aldus zijn verldaring in de raad. Ben Stoelinga viel Parson bij in zijn mening dat het college de wet houder in de kou had laten staan. Eerder had Panis, onder meer m deze krant, laten weten dat hij de wethouder nooit solistisch optre den had verweten. Dat herhaalde hij donderdagavond nog eens. Vol gens Stoelinga was dat echter niet waar. De burgemeester had welis waar een dergelijke uitspraak niet in het openbaar gedaan, maar had in vertrouwelijke gesprekken een andere mening laten horen. Daar om wilde Stoelinga een uitspraak van Panis die deze in het senioren convent (het overleg tussen de fractievoorzitters en burgemester Panis) aanhalen om dit aan te tonen Daaruit zou moeten blijken dat hij De Jongh in het begin van de affaire niet had gesteund. Panis stond echter niet toe dat Stoelinga zijn opmerkingen in het Seniorencon vent bekend zou maken. „Dit over leg is vertrouwelijk," zei hij. „Ik verzoek daarom hieruit niet te cite- n...„ten onrechte solistisch den verweten"... art van dit jaar kwam de zaak et rollen, toen bewoners van lige Veld massaal protesteer den rueuwbouwplannen van Voning Stichting Leusden Deze instelling kreeg van uder De Jongh toestemming plannen voor drie woonto- in het middenterrein van 't Veld in laagbouw te veran- Volgens de Stichting was et mogelijk om in deze tijd verhuren. De Jongh vergat ollege en de raad over de ingen in te lichten. Prompt len de mensen, die rond het ïnterrein wonen, in opstand, zij hun uitzicht zouden ver als het nieuwe plan zou door- Zowel het college als de raad hierdoor verrast. De Jongh iolistisch optreden verweten, name de fractievoorzitter WD, Alrich Parson, had estoord aan het beeld dat shem in de pers was ont- over dit solistisch optreden. Stoelinga...„schade"... ren." De raad moest het doen met de aanvullende verklaring van Pa nis waarin hij zei dat het vertrou wen van het college aanvankelijk even geschokt was geweest, maar niet geschonden, geschaad of ver minderd. Het was het enige moment waar op de discussie even vinnig dreig de te worden. Daarvoor had wet houder De Jongh deemoedig schuld bekend. Hij vond dat zijn optreden tegendraads was aan zijn streven om zoveel mogelijk infor matie te verstrekken aan de raad en de burgerij over de vele zaken die hij in zijn portefeuille heeft. Vol gens hem waren er twee zaken misgelopen: hij had de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening met geïnformeerd over de inhoud van de gesprekken die hij had met de WSL over de bouw mogelijkheden in 't Ruige Veld. Verder waren er procedurefouten gemaakt als uitvloeisel van de ge sprekken en de tijdsdruk waaron der gewerkt moest worden (de plannen moesten voor 1 juni inge diend zijn bij het ministerie van Volkhuisvesting, omdat de wonin gen deel uitmaakten van het conti- gent sociale woningbouw dat Leus den kreeg toegewezen over 1989. Dit contigent zou vervallen als die datum niet gehaald zou worden). De Jongh stelde zich dne vragen, waarop hij zelf antwoord gaf. Hij vroeg zich af of zijn manier van werken in deze zaak als een inci dent te beschouwen was, waarom het had kunnen gebeuren en of er voor leusden financiële conse quenties waren. Als antwoord op de eerste vraag beloofde hij dat hij zijn uiterste best zou doen om een herhaling te voorkomen. Over het waarom gaf hij als verklaring dat de relatie tussen de gemeente en de WSL op het moment dat het nieuwe college aantrad, twee jaar geleden, op zijn minst koel was te noemen. Hij had geprobeerd om daarin verandering te brengen door serieus ir. te gaan op vragen van de Woningstichting. Hij had echter verzuimd om van de moge lijkheden om de raad en het colle ge in te lichten gebruik te maken. Zo had hij geen antwoord gegeven op een vraag van GPV/SGP-raads- lid Harm Offereins over ontwikke- lingenj in 't Ruige Veld. Toen had hij de raad kunnen inlichten overe de gesprekkken met de WSL. Vol gens hem waren echter de ge sprekken die hij met de Stichting had al weer enige weken geleden en kwam het niet bij hem op er mededelingen over te doen. Het GPV/SGP-raadslid rekende hem dat niet al te zwaar aan, hoe wel hij toch zijn twijfels uitsprak over deze uitleg. Volgens De Jongh waren er ove rigens geen financiële consequen ties van zijn optreden. De Stichting heeft weliswaar een schadeclaim van 48.000,-- bij de gemeente ingediend, omdat zij op korte ter mijn en buiten haar schuld de plan nen moest wijzigen, maar volgens De Jongh is het de normale praktijk dat plannen veranderd moeten worden. De raad heeft overigens in een vroeger stadium besloten om de WSL financieel tegemoet te ko men in de extra kosten die zij heeft moeten maken om met nieuwe te keningen te komen. Toen De Jongh daar op gewezen werd, antwoord de hij dat hetr om zijn persoonlijke mening ging en dat hij raadsbe sluiten hierover zou respecteren. Er waren ook vragen over de rol van CDA-wethouder Evelien Blom (Welzijn en Huisvesting). Jan Ja cobs, fractievoorzitter van de PvdA DEN - Vóór de invoering le nieuwe wapenwet, die 1 er van kracht geworden is, in Leusdenaren de afgelo- maand ongestraft illegale ens inleveren. De landelijke is bekend onder de naam raai pardon'. De geldboetes et bezit van wapens zijn bij euwe wet flink verhoogd et politiebureau te Leusden- njn messen, pistolen, gewe- rechtsterren en andere wa- mgeleverd. Veel mensen In de actie aan om oude wa- Df ooit gekochte messen in te leveren. De heer Mansom, opper wachtmeester bij de politie van Leusden noemde de opbrengst van de actie een succes. „Ik had verwacht dat er alleen een paar messen ingeleverd zouden wor den, maar deze opbrengst is voor Leusdense begrippen enorm." Tussen de ingeleverde spullen bevond zich een degenstok. Op het eerste gezicht leek het een ge wone wandelstok. Er zat echter een mes in verborgen. Een ge vaarlijk wapen vindt de opper wachtmeester: ,Je verwacht niet dat iemand zo'n wapen in een wandelstok verborgen heeft." De )nafhankelljk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. herschijnt elke'woensdag. ledaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. ledaktie-secretarlaat: Mia Veen en Manjke Bakker wering kopij en advertenties: terlijk maandagmiddag 12.00 uur. edaktle en administratie: antoor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op arkdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur. tlefoon 033-941495 (administratie en redaktie). 'nnementsgeld: |49.50 per jaar, 25,50 per half jaar, 13,- per kwartaal hten bezorging: abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17.00 uur te 'ben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met :e hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17,30 en 18.30 uur), tel 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze spekteur bezorging, overdag 03420-94206. abestellen foto's: k meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe llen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij ■toruitbetallng op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met Wdelljke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num- •er van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. abestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en ^15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. "Hieveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste '°('8) thuis. E IEUSDER KRANT is een uitgave van de pU-Krantenkomblnatle te Barneveld. degenstok is door een wacht meester uit Zeist meegenomen om als instructiemateriaal voor agenten te dienen. Een oud-mihtair kwam een sten- gun (machinegeweer) inleveren. Hij had het geweer jaren lang be waard en vond nu de tijd rijp om het in te leveren. Een andere Leus- denaar kwam een paar zwaarden en sabels brengen. Het bezit van deze wapens is in principe straf baar, maar zegt Mansom: „Er is een algemene regel: bij blanke wapens (dolken, bajonetten, sa bels etc.) is iemand te goeder trouw als de wapens aan de muur hangen, of op een andere manier voor de sier in het huis zijn aange bracht. Voor verzetsstrijders die hun wapen, vaak om emotionele reden nog in huis hebben, is er een mogelijkheid hun wapen te houden. Zij knjgen dan alleen een vergunning voor het bezit en niet voor de bijpassende munitie en het gebruik ervan." Er zijn ook dne spuitbusjes met traangas gebracht. Mansom zegt hierva: „een collega drukte per ongeluk op één van die busjes. Dat spul is zo gemeen dat we een halfuur lang niet in de kamer kon den komen. De ME gebruikt traan gas dat veel minder sterk is." Bij de 'buit' hoorden ook enkele zo genaamde vlindermessen. Dit zijn messen die m twee helften uitge klapt kunnen worden en weer snel in elkaar kunnen. Deze waren volgens de oude wetgeving nog niet verboden. Volgens de nieuwe wet zijn ze niet toegestaan Alle ingeleverde wapens worden ria de actie naar een depot in Apeldoorn gebracht en daar ver nietigd. De tuit' aan wapens was groter dan de pohtie verwachtte. Hier een overzicht van datgene wat de Leusdenaren in het oktober naar het politie bureau brachten. stelde haar handelswijze aan de orde. De geplande woningen hoor den bij de sociale woningbouw en mochten dus volgens hem ook tot haar competentie gerekend wor den. Haar betrokkenheid bleek on der meer uit haar aanwezigheid bij een aantal gesprekken die tussen de gemeente en de WSL waren gevoerd. Jacobs vond dat zij aan de bel had kunnen trekken, toen De Jongh buiten zijn boekje dreigde te gaan. Blom ontkende niet dat zij op de hoogte was van de gewijzigde plannen, maar haar verweer was dat zij in de veronderstelling ver keerde dat het nieuwe ontwerp op de normale wijze in de procedure gebracht zou worden. Zij had er niet bij stilgestaan dat het gekozen pad tot de problemen zou leiden, waarvoor De Jongh zich nu voor de raad moest verantwoorden. Hoe wel Jacobs niet echt tevreden over dit antwoord was, het hij het hierbij. Wel kondigde hij aan later terug te komen op de samenhang die er volgens hem is tussen Ruimtelijke Ordening en Huisvesting. Daarin moet dan de verantwoordelijkheid van Blom hiervoor aan de orde ko men. Verder nam hij genoegen met de verklaring van De Jongh dat het in dit geval om een incident ging, dat niet meer zou voorkomen. Zijn fractiegenote Ineke Jansen was feller in haar afkeuring van het handelen van de Jongh. In een stemverklaring zei zij dat hij gezien het aftreden van het oude college twee jaar geleden juist vanwege dit soort optreden beter had moeten weten. Zij noemde daarom zijn fou ten m deze affaire ernstig. De af wikkeling ervan vond zij overigens een verbetering ten opzichte van het verleden. Toch stemde zij voor de motie van afkeuring van Leus den '85. Deze motie werd mgeleid met een verkalring van Stoelinga, waarin hij zei dat de wethouder als enige verantwoordelijk was voor de affaire en op een wijze had ge handeld die veel schade had aan gericht. Dat betrof dan vooral scha de aan de burgers, die volgens het beleidsprogramma van het college recht hebben op een goed sluiten de organisatie en een heldere en doorzichtige besluitvorming. Ook had De Jongh volgens Stoelinga schade toegebracht aan de relatie tussen het college en de raad en tussen de raad en de burgers. De fractie van leusden '85 had tussen 28 maart en 1 april geen inlichtin gen over de zaak kunnen krijgen, nadat zij door bewoners erover wa ren benaderd. Stoelinga vond dat hij hierdoor zijn werk als raadslid niet goed had kunnen doen. Ook had de zaak geen goed gedaan aan do relatie tussen de gemeente en WSL, aldus Stoelinga, omdat er verwachtingen waren gewekt naar de Woningstichting. Als laatste 'schadepost' noemde Stoelinga het functioneren van het college. Van het collegiaal bestuur was volgens hem tot nu toe nog weinig te mer ken geweest. De wethouder had geprobeerd tegen de ambtelijke adviezen in de plannen er door te drukken zonder het college erin te betrekken. Stoelinga vond wel dat de wethouder tot de volgende ver kiezingen in 1990 mocht blijven zit ten, maar diende wel een motie van afkeuring in. Het testbeeld van Veronique, vlak voordat de zender afgelopen maandag met haar uitzendingen begon. Het station kan in Leusden ontvangen worden op kanaal 45-, waar voorheen de Duitse zender NDR 3 zat. LEUSDEN - Leusdenaren met een kabelaansluiting kunnen vanaf deze week het commerciële televisiesta tion Veronique ontvangen. Afgelopen maandag begon nen de uitzendingen van deze in Luxemburg gevestig de zender. Leusden volgt met het doorgeven van het sig naal van Veronique het be leid van de gemeente Amers foort, waarvan zij het signaal voor het kabelnet ontvangt. Amersfoort heeft besloten het station ruimte te geven op het kabelnet, zolang er niet van hogerhand wordt in gegrepen. Vorige week don derdag beliste het Commis sariaat van de Media dat Veronique met haar uitzen dingen kon beginnen, omdat het volgens het Commissa riaat om een buitenlandse zender gaat. Minister Brink man, die geen voorstander is van commerciële zenders, heeft inmiddels aangekon digd dat hij deze beslissing zal aanvechten. Zolang dit geschil niet in het voordeel van de minister is beslist, kunnen de meeste mensen in Nederland met een kabel aansluiting het station ont vangen. Dus ook Leusdena ren. LEUSDEN - De maandelijkse schrijfmiddag van Amnesty Inter national is deze maand op mandag 9 oktober tussen 13.00 en 15.00 uur m De Kit, Geertrudishof 29. De bij eenkomst is deze keer ten behoeve van de gewetensgevangenen in Brunei, Singapore en Equatoriaal Guinée. Voorbeeldbrieven, schrijf materiaal en postzegels zijn aanwe zig. De voorbeeldbrieven komen ook voor in het pakket van de schrijfabonnementen. Daar heb ben zich inmiddels 85 mensen voor ingeschreven. LEUSDEN - Bij basisschool de Groenhorst heeft de politie don derdag een controle op fietsen ge houden. Van de ongeveer 130 fiet sen, bleken dertig niet in orde. door Jan Versteegt. We hebben afscheid geno men van de maand septem ber. Hij verdient het om even bij stil te staan. Het was de vijfde opeenvolgende te war me maand. Normaal beweegt het kwik zich gemiddeld op 14.0 graden en valt er 65 mm neerslag. We hebben recht op nog een zomerse dag. In Leusden lag de gemid delde temperatuur op 15.7, en er viel 48.6 mm neerslag. Er waren de afgelopen maand 14 dagen, waarop de temperatuur 20 graden of meer haalde. Daarvan was er zelfs een zomers met meer dan 25 graden. Er kwam 3 maal onweer voor, gelukkig niet zo zwaar als op 13 sep tember in Amersfoort. Daar maakte een bolbliksem flin ke schade. De maand werd somber afge sloten. Een krachtig hoge- drukgebied nestelde zich bo ven Ierland en daardoor kwamen wij in een noord westelijke stroming terecht. Tijdens het transport over het relatief warme Noord zeewater kan erg veel vocht worden opgenomen. Uitge strekte wolkenvelden zijn het gevolg. De zon is in deze tijd van het jaar nauwelijks meer in staat om de wolken- brei enigszins te laten oplos sen. De temperatuur is de' laatste dagen dan ook flink gedaald en op een meer nor maal niveau beland. Dat was wel even wennen na een pe riode, waarin het kwik zich vrijwel dagelijks boven de normale waarde begaf. Het centrum van het hoge- drukgebied trok begin deze week geleidelijk iets naar het oosten en kwam lang zaam dichterbij. Het lichten van de ankers was voor ons gunstig. Het had tot gevolg dat de nare noordwestelijke stro ming tot staan werd ge bracht. Dat had meteen posi tieve gevolgen. De aanvoer over het warme Noordzee water verdween, zodat de grijze dikke wolkenvelden meer en meer gingen oplos sen. De zon kan daardoor de vol gende dagen wat beter zijn ijver tonen. Hoewel de kracht van onze warmtebron natuurlijk dagelijks vermin dert, heeft zijn aanwezigheid wel uitwerking op de tempe ratuur. Een graadje extra moet er zeker inzitten. Maar de winst overdag moet in de nacht worden ingeleverd. Tijdens de langere duisternis kan er in deze tijd van het jaar veel warmteverlies op treden. Het ziet er dus naar uit dat we een paar redelijke herfst dagen tegemoet gaan, vooral morgen als de wind in de zuidoosthoek komt. Na enige ochtendmist kan het kwik bij flink wat zon best eens rich ting 20 graden gaan. Tegen het weekeinde trekt het hogedrukgebied zich weer iets naar de oceaan te rug. Depressiegewèld ste vent dan af naar Scandina vië. Wij blijven echter onder de beschermende vleugels van hogedruk. De kans lijkt wel groot, dat er opnieuw meer bewolking zal komen. Neerslag van betekenis blijft uit. Hoewel er nog cijfers moe ten binnenrollen, lijkt de kans groot dat dit warme sei zoen landelijk met 230 mm op de zesde plaats komt in deze eeuw. Normaal valt er in de periode mei tot en met sep tember 346 mm neerslag. Te droog dus, maar er zijn stre ken waar de normale hoe veelheid is overschreden. Woensdag 4 oktober 20.00 uur. Commissie Onderwijs, Sociale Zaken en Milieu, gemeen tehuis, Erf 1 Donderdag 5 oktober 20.00 uur Commissie Beroeps- en Bezwaarschriften, gemeentehuis, Erf 1 20.15 uur Valleiconcert met Com- battimento Consort, Dorpskerk, Leusden-Zuid Zaterdag 7 oktober 14.00 uur tot 17.00 uur Rein Kamp horst en Cor van den Eynden in 't Claeverenblad, Brink 16 (zaterda gen en zondagen tot en met 5 no vember) Zondag 8 oktober 14.00 uur tot 17.00 uur Rein Kamp- horst en Cor van den Eynden in 't Claeverenblad, Brink 16 (tot en met 5 november) Maandag 9 oktober 8.30 uur tot 12.30 uur Expositie klein chemisch afval in het kader van inzameling, hal gemeentehuis, Erf 1 (op werkdagen tot en met 13 oktober) 13.00 uur Schrijfmiddag Amnesty International, De Kit, Geertrudishof 29 19.45 uur Bijeenkomst NCVB Leusden over geestelijke gezond heidszorg, Dienstencentrum, Bur gemeester De Beaufortweg 18 20.00 uur Commissievergadering Financieel Beleid en Beheer, ge meentehuis, Erf 1 Dinsdag 10 oktober 20.00 uur Plan Advies Groep, Ge meentehuis, Erf 1 20.00 uur Bijeenkomst KPO over milieu, De Kom, Hamersveldseweg 20.00 uur Bijeenkomst NCVB Leusden-Zuid over 1992, Trefpunt, Arnhemseweg 75 20.30 uur JazzSen met Tony Vos, restaurant Bos en Heide, Doornse- weg 29. Donderdag 5 oktober 13.30 uur bejaardensoos „Ons Ge bouw" 20.00 uur Ledenvergadering ou dervereniging Sint Josephschool Zaterdag 7 oktober 12.00 uur-14.00 uur Radiopro gramma Paperclip „De Klaveet" 20.00 uur. Disco Show „De Kla veet" 20.00 uur: Dansavond café-bar „Buitenkist" Dinsdag 10 oktober 9.00 uur Welfare club Zonne bloem „Ons Gebouw" Woensdag 11 oktober 9.00 uur. Handwerkhobbyclub „De Moespot"

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3