De meeste verbanden leg je nog op dezelfde manier aan' 3HBO viert 40-jarig bestaan tiet receptie en feestavond teusder kranli Achterveld Glimt' thema oor carnaval 1990 DWS hield open huis Achterveldse afdeling van de EHBO bestaat 40 jaar Oud papier actie DWS Collecte WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 Achtervelds nieuws Er werden ongelukken in scene gezet, om de EHBO-ers in spé in de praktijk te laten oefenen. Hilverts fungeert op deze foto als slachtoffer. Hijhgt op de grond met een 'gebroken'pols. Bij de toeschouwers staat de oprichter van de Achtereveldse afdeling diokter braun (met bnl en regenjas). andere teams wel eens zuchten dat ze het goed gedaan hebben maar nog niet op een hoge notering dur ven te hopen zolang Achterveld nog niet geweest is." En terecht want in Ons Gebouw staan heel wat gewonnen bekers. Herinneringen aan districtkampioenschappen, rayonkampioensschappen en zelfs een landskampioenschap. Nadat Achterveld volgens de voorzitter een keer of twaalf, dertien het dis trictkampioenschap had gewon nen mochten ze de wisselbeker definitief houden. door Marianne de Valck Natuurlijk is er in de afgelopen veertig jaar het nodige veranderd in de EHBO. „Het is allemaal wel wat strakker geworden," volgens Wim Hilverts. In 1958 moest je twee jaar aan de oefeningen mee doen om het afsluitende diploma na een examen te halen. Daarvoor waren toen twintig lessen nodig. Tegen woordig haalt men de eerste aante kening in één jaar of twaalf lessen. Het eerste examen beslaat een al gemeen gedeelte, daarna volgen tegenwoordig de verschillende aantekeningen die in fasen te halen zijn. Niet iedereen is na het halen van zijn diploma door gegaan. Veel mensen vinden het genoeg iets van de eerste hulp verlening af te we ten en geven weinig om de geldig heid van hun EHBO certificaat. Van de huidige 58 leden zijn twee leden sinds de oprichtingsdatum in 1949 lid. Mevrouw Wijntjes is tegen woordig ere-lid van de vereniging en mevrouw Kleinveld is vanaf de oprichtingsdatum bestuurslid. Vanaf 1949 tot 1979 penningmees ter en daarna gewoon bestuurslid. De huidige voorzitter zegt na 31 jaar EHBO nog steeds bij te leren. Hij herinnert zich nog goed hoe de eerste 'slachtoffers' er uit zagen. Enige heren hadden daarvoor spe ciaal een schminkcursus gevolgd. De resultaten waren levensecht. Zo echt dat een aantal leden, voorna melijk dames, sindsdien de lessen alleen willen volgen zonder dat daar echt of namaak bloed aan te pas komt. Dat ze daardoor hun di ploma niet konden halen was ze een zorg Tegenwoordig zijn de 'slachtoffers' nog realistischer geschminkt door mensen van de Lotusgroep, die daarvoor speciale cursussen hebben gevolgd. Zij hebben niet alleen levensechte wonden, ze gedragen zich ook als of ze echt gewond zijn. Je kijkt er wel even moeilijk tegenaan, maar je komt er wel doorheen," vindt de voorzitter van de soms gruwelijke taferelen. Daardoor komt het niet zo vaak meer voor dat Hilverts het slacht offer dat hij moet verbinden moet dreigen de mond dicht te snoeren als hij niet ophoudt met lachen. Al thans minder bij de officiële oefe ningen. Bij de gewone bijeenkom sten zonder jury en publiek is het niet altijd te voorkomen. Bij de oprichting van de Achter veldse EHBO-afdeling hoorde, zo als gebruikelijk in die tijd, de geestelijk raadsman. De Achter- veldse afdeling behoort tot de ka tholieke EHBO. Dit in tegenstelling tot Leusden waar een EHBO-afde- ling van algemene huize huist. De geestelijke raadsman was jaren lang pastoor Van de Hurk. „We leren nog steeds hoe belangrijk het is zo gauw mogelijk een geestelijke bij het slachtoffer te halen. Indien we denken dat dit nodig, is natuur lijk. We richten ons echt met alleen op het lichamelijk welzijn." Maar de huidige pastors komen niet meer regelmatig de oefeningen bijwo nen. Zelfs in de behandelingen is hier CHTERVELD - Vorige week adag hield de Carnavalsver- a9 „De Puupenkoppen" jaarvergadering. De notn- de vorige vergadering den ongewijzigd goedge- Uit het jaarverslag bleek w een geslaagd carnavals- was geweest. het verslag van de penning meester bleek dat er een klein batig saldo was. De belasting schuld van de vereniging is nu geheel voldaan. Besloten werd om de contributie niet te verho gen. Aan de leden wordt gevraagd of men ideeën heeft om de kas te vullen. Uiteindelijk werd het plan aangenomen om een sponsorloop te organiseren. Daarna volgde een verkiezing van een kascontrolecommissielid. Jan van Hamersveld en Bert de Vette traden af. Als nieuwe leden werden gekozen Joke Hoogland en Gijs Voskuilen. Vervolgens werd de begroting voor het komend jaar behandeld, die werd goedge keurd. Na de pauze volgde de be stuursverkiezing. De president H. Voltman en het bestuurslid G. Horst traden afEr waren geen tegenkan didaten zodat beiden werden her kozen. De president deelde wel mede dat het de laatste periode was dat hij als president zou optre den. Tevens deelde de secretaris P. Bokkers, die volgend jaar af treedt mee dat hij niet meer her kiesbaar is. Daarom is het nodig nu een persoon aan te stellen die kan worden ingewerkt. De Raad van Elf heeft een goed doorstroming. Zowel door de Raad als door het bestuur zijn een groot aantal zaken afgewerkt. De presi dent vertelde dat besloten is om in de zomer een Midzomernachtfeest te organiseren. Dit is alleen voor de leden van de vereniging. Er is reeds een commissie benoemd, maar gezien de vele werkzaamhe den hiervoor, dient de commissie wel te worden uitgebreid. Ook werd het motto voor het komende carnavalsseizoen bekendgemaakt. Dit is dit jaar Achterveld Glimt. Het programma voor het komen de seizoen is: 11 november 1989, Prinsenbal; 20 januari 1990, Boeren kielenbal: 23 februari 1990, Groot carnaval: 24 februari 1990, Kinder carnaval; 25 februari 1990, Optocht: 26 februari 1990, Tiener carnaval; 27 februari 1990, 55+ carnaval. ACHTERVELD - De muziek vereniging DWS hield vorige week een actie om nieuwe leden te werven. Dat was nodig, omdat binnenkort weer begonnen wordt met een nieuwe opleiding. Woensdagmorgen werden de ba sisscholen het Startblok, de Re- genboogschool en Sint Jozef be zocht. Bij het bezoek aan de scholen gaven de dirigent H. van Loo en voorzitter H. R. van den Hengel uitleg aan de leerlingen van de scholen. De jonge solisten Denny Wouters (tambour), Ingrid Vonk (minirette) en Natasja Blom gaven een demonstratie. Tijdens het open huis, woens dagmiddag dat in De Moespot werd gehouden, kon men het mu ziekkorps, de Minirettes, de majo rettes en de tambours en Stevelien Bokkeers-Blotenburg gaf een wer velende show met de majorettes. Verder waren er optredens met de grote trom, de kleine trom, het drumstel, en de tenor saxofoon. Ook het muziekkorps kon men gade slaan tijdens de repetitie. Er werd begonnen met het stuk „Dan- keschón". Ook werd het nummer „Tournaisiades" gerepeteerd het verplichte concours-nummer. Met het vrije nummer „Vier Impressies" wordt deelgenomen aan een con cours te 's Heerenberg. Tijdens het open huis meldden zich enkele nieuwe leden aan. De repetities zijn op dinsdag om 18.30 uur voor de tambours, op woensdag voor de minirettes en majorettes om 19.30 uur en de leerling-muzikanten op woensdag om 16.00 uur in de Moes pot. CHTERVELD - „Ongeveer 90% van de Achtervelden is op de ,n of andere manier bij het EHBO-werk in Achterveld betrok- »n," zegt de huidige voorzitter Wim Hilverts van de Achter- eldse afdeling. „Dat betekent dat in bijna alle gezinnen wel £q persoon in de afgelopen veertig jaar een cursus bij ons eeft gevolgd of bloed gegeven heeft." Waarmee Wim Hilverts Irekt een unieke aktiviteit van de EHBO in Achterveld aan erf. De Achterveldse afdeling is namelijk de enige in Neder- jjd waar bloeddonaties worden geregeld. In de rest van Ne tland draagt het Rode Kruis hiervoor de verantwoordelijk- jjd. Waarom die uitzonderlijke taak? „Waarom niet?" ant- oordt Wim Hilverts onmiddellijk met een tegenvraag. „Het jat goed. Het gaat al veertig jaar goed. Waarom zou er dan iets eranderd moeten worden?" jertig jaar geleden gaf de eerste iatselijke huisarts, dokter Braun, i aanzet tot het oprichten van een iatselijke EHBO-afdeling. De of- iele oprichtingsdatum is 30 sep- nber 1949. im Hilverts kwam er 'pas' in 1958 Overigens was dezelfde dokter aun de moeilijkste patiënt in Hil- its hulpverlenende cariére. „De ilcter reed altijd op een scooter. ieen dag kreeg hij een ongeluk, viel en was enige tijd buiten sten. Ik was een van de EHBO- die ter plaatse kwamen. Zodra dokter bij bewustzijn kwam, wil- hij opstaan en naar huis. Ontzet- id, wat was die man lastig. We bben enorme moeite gehad om ■n nistig te houden. Later herin- rde hij zich niets meer van die enwijsheid, maar wij waren er oi mee klaar," herinnert Wim verts zich. Waarbij het gewicht de herinnering toeneemt als n bedenkt dat dezelfde dokter lun een strenge leermeester 5. Hij was de eerste die de B0-lessen gaf. Dat gebeurde in lokaaltje van de Coöperatie, er kwamen er instructeurs van ers en zodra Ons Gebouw in hierveld klaar was, trokken BO-ers daarin. In Ons Gebouw en ze nog steeds. „Vroeger esten we nog weieens uitwij- i Wanneer er een vergadering s ui de Coöperatie bijvoorbeeld, lden we ook wel bijeenkomsten het huis van onze toenmalige iratter in de bakkerij bij Wout i Dijk." Tegenwoordig krijgen cursisten les van een instructeur I in Achterveld met zijn eerste sus begonnen is. Peter Vroom- Leusden heet 'eigen kweek' ijn. ZELLIG im Hilverts verklaart de grote bondenheid van de Achtervel- s met de EHBO-afdeling ener zijds uit de grote gezelligheid tij dens de oefenavonden en aan de andere kant, omdat Achtervelders nou eenmaal altijd klaar staan voor elkaar. De EHBO-ers zijn aanwezig bij alle evenementen zoals de Tour de Junior, het zoveel jarig bestaan en de Avondvierdaagse. „Natuur lijk hopen we voor de start van ieder evenement altijd oprecht dat onze koffers dicht mogen blijven, maar als er iets gebeurd zijn we meestal heel blij dat we de goede spullen bij ons hebben en de goede hulp kunnen bieden. Achtervel ders leven nou eenmaal erg met elkaar mee. Het is een hechte ge meenschap, waarin de mensen voor elkaar klaar staan en dat ook van elkaar waarderen," aldus de voorzitter. De EHBO verschijnt ook op uitnodiging van bijvoorbeeld De Klaveet waar regelmatig radio-pro gramma's worden opgenomen. „Heel gezellig," volgens de voor zitter waarna hij grinnikt bij een herinnering „En soms heel druk. Laatst trad Roberto Jacketti daar op, toen hebben we het druk ge had." Gewonden? „Welnee, flauw vallende meiden, bij bosjes." Op het verschijnen van de EHBO mag men rekenen, maar gerekend hoeft daarvoor niet te worden. „We accepteren wel een bijdrage voor de clubkas en daar kan door de EHBO meestal op gerekend wor den. Tijdens de cursussen wordt veel gelachen. Wim Hilverts geeft het grinnikend toe. „Het was heel bar soms." Het feit dat hij twee jaar caranvalsprins in Achterveld is ge weest, heeft daar volgens hem niets mee te maken maar een bij drage aan de vrolijkheid levert hij regelmatig. Waarmee toch vooral niet de indruk gewekt mag worden dat er niet gewerkt zou worden op de bijeenkomsten. Integendeel. De Achterveldse EHBO- ers hebben een naam hoog te houden. „Tijdens wedstrijden horen we en daar iets veranderd. „De meeste verbanden leg je nog op dezelfde manier aan. Een enkele verwon ding moet je tegenwoordig anders verbinden. Het mutsje is bijvoor beeld verdwenen. En dat was toch zo'n leuk verband. Het was be doeld voor iemand met een hoofd wond en bestond uit een driehoe kig gevouwen doek. Tegenwoor dig moet je zo'n wond gewoon met een hydrofiel en met verband ver binden. Waarom die verandering nodig was weet ik niet. Misschien wilden de mensen niet meer met zo'n muts oplopen." Tapen mag de EHBO met. „Officieel mogen we alleen levensreddende handelin gen verrichten. In de praktijk doe je toch meer. Wonden die met le vensgevaarlijk zijn, verbind je ten slotte ook." Brandwonden mogen niet meer zoals vroeger met zalf behandeld worden. „Tegenwoor dig is het water, water en nog eens water." In de afgelopen jaren zijn er ook behandelingen bij gekomen. Reddend zwemmen bijvoorbeeld, waarvoor men af en toe oefent in een zwembad en vooral reanima tie. In Achterveld wordt reanimatie sinds 1980 geleerd. Aan Aids be steedt men ook m Achterveld aan dacht. „Tegenwoordig moeten we allemaal handschoenen bij ons hebben die we moeten aantrekken zodra we met bloed in aanraking komen." Hetgeen vooral belangrijk kan zijn bij bijvoorbeeld de jaarlijk se bloedafname-aktie. „Zo'n aktie is altijd een geweldig succes in Achterveld. Dit jaar hebben we het voor de 32 ste keer gedaan met hulp van onze huisartsen. Er kwa men 177 donoren. Wanneer je per jaar een gemiddelde rekent van 225 mensen, schat je laag. We heb ben heel wat jaren gehad dat er 250 mensen kwamen. Al die mensen geven een halve liter bloed. In de afgelopen veertig jaar heeft Ach terveld dus 4000 liter bloed bijge dragen." De EHBO organisatie van de bloed-afname aktie m de Ach terveld is uniek m Nederland. „We zijn er bijzonder trots op." zegt de voorzitter. De aktie onderschrijft de verbondenheid van de Achter velders met de EHBO. Een verbon denheid met dienstverlening wel ke ook blijkt uit de elf eerste hulp verbandposten die in Achterveld en omgeving te vinden zijn. Gewo ne woonhuizen met een bordje naast de voordeur waarop vermeld staat dat men op dat adres eerste hulp kan krijgen. Ook de voorzitter heeft zo'n bordje naast zijn huis deur. „We krijgen allemaal regel matig mensen aan de deur die ver bonden moeten worden. Natuurlijk zijn we er niet voor ieder sneetje. Al weigeren we niemand hulp. Soms zijn we echt nodig. Bijvoorbeeld de hulppost in Stoutenburg heeft meer dan eens zeer noodzakelijke hulp kunnen verlenen. Bedenk wel dat wanneer de huisartsen hier geen dienst hebben we altijd op Leusden zijn aangewezen. Eerst vakkundig verbinden kan dan heel noodzake lijk zijn. De hulpposten zijn daarom voor Achterveld heel belangrijk." WENSEN Wensen heeft de jarige afdeling niet zozeer. „We hebben van alles. Het is werkelijk geweldig hoe we door iedereen gesteund worden. De jaarlijkse collectie loopt altijd gelijk met onze huis-aan-huis be zoeken waarbij we de mensen vra gen of ze bloeddonor willen zijn. Bijna iedereen draagt op de ene of andere manier bij. Van de op brengst betalen we met alleen de vaste kosten maar ook het verband en de materialen die we bij de cur sus nodig hebben. Het krijtbord uit de begintijd wordt bijna met meer gebruikt We hebben nu een over head-projector en een dia-appa raat. De nieuwe platen waarop het menselijk lichaam staat afgebeeld, zijn veel gedetailleerder en twee jaar geleden konden we twee nieu we brancards kopen. Eén van die twee kun je zo een GGD-wagen inschuiven." Nee, echte materiële wensen heeft de jarige EHBO in Achterveld niet Maar toch na enig nadenken weet de voorzitter: „Ik zou zo ontzettend graag zien dat we m Achterveld weer in staat zouden zijn om EHBO op de scholen te geven. Sinds ik drie jaar geleden daarmee moest stoppen hebben we nog geen opvolger gevonden. Het zou toch mooi zijn wanneer we daar opnieuw mee zouden kunnen beginnen." In de beginjaren van de Tour de Junior reed een EHBO-er achter de renners aan. Op deze foto maakt Wim Hilverts zich klaar om de stoet te volgen. ICHTERVELD - De Achterveldse afdeling van de EHBO- trde zaterdagmiddag met een receptie in de zaal van café bar itenlust haar 40-jarig bestaan. Het werd een druk bezochte bijeenkomst. Alle verenigingen die een beroep op de EHBO'ers doen waren present. Wethouder Evelien Blom sprak namens de gemeente Leusden. Zij bracht de beste wensen over. ACHTERVELD - In verband met de oud papieractie van de muziek vereniging DWS zal zaterdag weer een container worden geplaatst op het Groot Achterveldplein. Ieder een die zijn oud papier op wil rui men kan dit in genoemde container deponeren. Degenen die door on voorziene omstandigheden niet m de gelegenheid zijn het oud papier te brengen kunnen dit telefonisch voor vrijdagavond 19.00 uur mel den aan W. van Hamersveld, tel. 03425-1688 en W. Wouters, tel. 033-941197. die de jubilerende vereniging een serenade bracht. Dit kwam als een verrassing. Mevrouw Kleinveld-Sij- mons en Alie Wijntjes die beide 40 jaar lid van de vereniging zijn kre gen ook nog even de aandacht. Alie Wijntjes is tevens ere-lid. Bei den kregen een cadeaubon. De jubileumcommissie had een nieuw embleem ontworpen, dat aan het bestuur als geschenk werd aangeboden. De geste van de jubi leumcommissie werd op prijs ge steld. In de loop van de avond werd er nog een kleine loterij gehouden. Er waren door de jubileumcommissie zelf gemaakte bloemstukjes aan wezig. Deze stonden op de tafels en bij de bestuursleden. Op elk bloemstukje was een nummer aan gebracht. Dezelfde nummer waren ook op een aantal stoelen beves tigd. Wie op een stoel was gaan zitten waarop een gelijk nummer was aangebracht kreeg het bloem stukje. ACHTERVELD - In de week van 9-14 oktober zal de Nationale Col lecte voor Geestelijke gehandi capten weer worden gehouden. De Stichting Nationale collecte geestelijk gehandicapten biedt veel hulp. Hieronder is de dag- en noodopvang en de praktische en opvoedkundige hulp thuis in gezin nen met een geestelijk gehandi capt kind. Voorlichting aan ouders van dergelijke kinderen, vor mingswerk voor deze gehandi capten, sport, vakantiewerk en an dere vormen van vrijetijdsbeste ding horen daar ook bij. Ook belan genbehartiging via oudervereni gingen en de afdelingen gespecia liseerd maatschappelijk werk van de sociaal pedagogische zorgver- enigingen wordt met de opbrengst betaald. Het is heel belangrijk dat in zo hechte gemeenschap als Ach- leld iedereen de helpende Itoe steekt," zei zij. Zoals ik het ijk, is de vereniging ook een iite vriendenclub, amens de gemeente bood wet- ler Blom de jubilerende vere- ig een enveloppe met inhoud Het districtsbestuur en de Ver ing Sint Joris uit Amersfoort en twee borden aan. Bij de re- tie was ook mevrouw Wind ver aanwezig, echtgenote van voormalige instructeur Wind ver. Van de ontvangen giften een gedeelte bestemd zijn voor goed doel. erover moet nog nader over- worden gepleegd. Na de re- :e v/as er voor genodigden en n een feest in „Ons Gebouw", voor was er een mis in de Sint phkerk. De kerk was versierd Toos van Zandbrink. De feest- tid werd geopend door de atter die in het bijzonder me- ïw Van Dijk, echtgenote van de te voorzitter van de vereniging it van Dijk, welkom heette, karna kon er gedanst worden aan het moment waarop de mu- vereniging DWS verscheen Veel Achtervelders maakten van de gelegenheid gebruik om het bestuur van de 40-jarige EHBO te feliciteren. Voorzitter Hilverts neemt de felicitaties in ontvangst. Inwoners van Stoutenburg kun nen hun oud papier ook brengen naar W. Wouters, Hessenweg 95. De opbrengst is bestemd voor de kas van de vereniging om nieu we instrumenten aan te schaffen er m gebruik zijnde instrumenten te laten repareren. Ook kunnen er nieuwe uniformen voor nieuwe le den mee worden aangeschaft.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5