School bekijkt Leusdens afval Moppie en Droppie Help, len beremeneer )ierendagtips voor ie echte liefhebber Speelgoed van het jaar 1989 Kamphorst en Van den Eynden in 't Claeverenblad Ballonaktie voor kankerbestrijding krant plaatselijk nieuws LEUSDEN - Esther (10) heeft een wit konijn met zwarte vlekjes. Dit konijn heet Moppie. Haar broer Frank 12) heeft ook een konijn, dat heet Droppie. Esther is gek op Moppie maar zorgt ook vaak voor Droppie. Moppie en Droppie heb ben sinds kort ieder een eigen hok. Eerst zaten ze samen maar zowel Moppie als Droppie is een jongen. Twee jongens in één hok, dat gmg niet goed. Constant ruzie en veel te weinig ruimte. Vandaar dat Mop pie voor zijn verjaardag een splin ternieuw hok heeft gekregen. Es ther heeft het persoonlijk gekocht en maakt het nauwkeurig schoon. Tijdens een schoonmaakbeurt wacht Moppie geduldig op het dak. Moppie's verjaardag wordt ge vierd op de dag dat hij bij Esther gekomen is als een heel klein zacht konijnebolletje. Op 15 juh, op de dag dat Esther in het huis kwam wonen waar ze nu een jaar woont. Dat was een feest want voor die tijd konden ze geen dieren m huis hou den omdat Frank allergisch is. Ja ze hadden een goudvis die Bloep heette. Nu kunnen de konijnen buiten staan. Esther is vaak bezig met de konijnen. Behalve borstelen en knuffelen geeft ze Moppie af en toe de fles. Moppie vindt dat net zo gezelhg als Esther. Soms gaat ze soms met Moppie wandelen. Trou wens Droppie loopt dikwijls ge woon mee. Moppie heeft een poosje geleden zichzelf uitgelaten. Hij was ontsnapt. Gelukkig heeft Esther's vriendin Saskia, Droppie achter de zandbak bij het grasveld gevonden. Smds kort draagt Mop pie daarom een groen bandje met een belletje eraan. LEUSDEN - Vijftien leerlingen uil de eerste en tweede brugklassen van de Kees Boeke werkplaats in Bilthoven kwamen m Leusden naar bet afval kijken. Op hun school werd vorige week woensdag een 'aknedag namur en milieugehouden. Daarbij hoorde de bestudering van de verschillende manieren waarop bij gemeentes hel afval werd verwerkt. Op de Werkplaats Kindergemeenschap, zoals de school ofEcieel heet, zitten kinderen uit de omgeving van Utrecht, dus ook uit Leusden. Vandaar dat ook in Leusden gekeken werd. De leerlingen werden ontvangen op het gemeentehuis door Wethouder Corri Verduin. Com Verduin is verantwoordelijk voor de manieren waarop de verschillende soorten afval in Leusden verwerkt worden. Na de ontvangst op het gemeentehuis gingen de leerlingen met de bus naar de boerderij van Fokko Tilma. Op diens boerderij worden alle schillen van Leusden, het oude brood, het groente-en fruitafval verwerkt Niet door machines maar op een hele natuurlijke manier. de koeien en varkens eten het op. Dit werd voor de leerlingen gedemonstreerd. De dieren Jiadden speciaal voor de leerlingen een beetje later eten gekregen dus ze hadden een ontzettende honger. De leerlingen konden noteren dat het afval binnen een kwartier verwerkt was. Daarna vertrokken de leerlingen naar 'het sluisje', waar het afval uit de turnen en het gemeentegroen wordt verwerkt. Tenslotte bracht de groep nog een bezoek aan de werkplaats. Daar zagen ze hoe in Leusden het chemische afval bij elkaar wordt opgeborgen en hoe de ijskasten waarm een voor de namur schadelijk gas zi' worden verwerkt. De leerlingen gingen terug naar hun school in het bezit van heel veel cijfers. Van Com Verduin kregen ze een map vol gegevens mee waaruit precies te begrijpen was hoeveel afval in Leusden op welke manier werd opgehaald, weggebracht en/of verwerkt. Op school hebben de leerlingen hun eigen vuilnisbakken omgekeerd en ook eens precies opgeschreven voor hoeveel en wat voor afval zijzelf die dag gezorgd hadden. Want wanneer je de inhoud van je eigen vuilnisbak bekijkt en bedenkt dat alle mensen zo'n vuilnisbak hebben (en zoveel schillen, olie, glas en batterijen) dan begrijp je pas goed hoe belangrijk het is alles op de goede plek weg te gooien. Zorgen datje minder hebt om weg te gooien helpt natuurlijk ook. Dus minder plastic tasjes gebruiken, meer oplaadbare batterijen, en mmder dingen kopen in plastic weggooiverpakkmgen. WOENSDAG 4 OKTOBER 1989 IUSDEN - Het is Dierendag vandaag. Een slechte dag voor igers want hij verkoopt alleen botten, worsten en biefstukken er de hond en kat. Wijzelf eten vegetarisch. Veel mensen irwennen hun huisdier op dierendag op de verkeerde manier, doen op dierendag bijvoorbeeld een strik om de hals van een Jldog. Alsof een zichzelf respecterende bulldog of pittbull iér met een strik wil rondlopen! De tamste Cocker Spaniel zo nog niet gezien worden. Op dierendag moet een dier een ir blijven. Dieren houden van hele andere dingen dan men- Wanneer je een dier wilt verwennen moet je dus iets geven doen wat dat dier leuk of lekker vindt. Bedenk; ECHT VER- !N KOST MOEITE! it betekent vaak 'even flink zijn' want onze smaken verschil- nogal. Tip 6. Maak het hond, de mand èn de kattebak goed schoon. Ver geet de drink- en etensbakken niet. l. Natuurlijk sla je op dieren- I geen vlieg dood, ga je niet ien en schiet je geen leeuwen. 2. Wanneer je je huisdier een plezier wilt doen....laat ii dan met rust als hij dat wil. i 3. Geef een poes vandaag vis. Vooral op vissekoppen J de meeste katten dol. Vooral meer daar van die grote ogen itten. b 4. Geef een hond weer eens i pens of vlees dat een beetje |lorven is. Deftige mensen eten |c vlees ook wel, zij noemen het s dan 'geadeld'. 5. Geef een cavia, konijn of Ier knaagdier zelfgezochte kla- paardebloemen, brandnetels, gbree en herderstasjes. Te vin- |i op en nabij de dijk langs het Éleikanaal en in ieder weiland. Tip 7. Maak een extra lange wan deling met je hond, liefst naar een plek waar hij los mag. Blijf daarbij niet aan de kant staan kijken met je handen op je rug. Op dierendag moet je met je hond rennen totdat de hond te moe wordt. Tip 8. Borstel je beest, ongeacht of het een cavia of een pony is. Tip 9. Knip de nagels en poets z'n tandenmaar niet vandaag. Op dierendag doe je immers alleen wat het dier leuk vindt. Tip 10. Geef een cadeau waar hij of zij echt wat aan heeft. Aan een poes bijvoorbeeld een hele bol wol en aan een hond een schoen met een geurtje dat hij lekker vindt. Meestal hebben vaders schoenen DEN - Een paar pentertjes zijn vorige week ontzettend ichrokken. Er kwam een beer op school. De beer was zo tot als een meneer. Hij droeg vier kleinere beren waarvan de btste groter was dan de grootste peuter. beer was niet echt. Het was 'beremeneer' vertelde de peu- In de beer zat een meneer, teer had een berepak aan- :en. Dat was te zien aan de ig op zijn rug en aan zijn handen waarmee hij de klei en vast hield. De meneer als beer verkleed omdat hij dat vond. Hij kwam namens een irmarkt, de C-1000 winkel, vier ilgoedberen brengen. Daarna hij weer weg. Die beren had upermarkt gekregen van een ïkant van een wasmiddel. Je it wel, het merk van berezacht. mensen die in de supermarkt kwamen kopen hadden mogen gen wie de vier beren mocht hebben. Ruim driehonderd men sen vulden het briefje waarop ze dit mochten vertellen in. Ongeveer honderdvijftig van deze mensen vonden dat de beren naar de peuterspeelzalen moesten. Daarom was het vorige week woensdag feest in peuterspeelzaal de Blijhof, want vier beren krijgen is niet niks. De meeste kinderen vonden de beremeneer wel leuk, een paar kinderen durfde hem aan te raken maar de meeste waren hem al vergeten toen ze met de meegebrachte ballonnen gingen spelen. Een jongetje keek hele maal verliefd naar een van de nieu we beren. Misschien noemt hij die beer wel Robijntje. LEUSDEN - In 't Claeverenblad, Brink 16, exposeren deze maand de kunstenaars Rein Kamphorst en Cor van den Eynde. Kamphorst is beeldhouwer en graficus. Hij expo- I seerde eerder in 't Claeverenblad I LEUSDEN - Leusdense winkeliers sponsoren de grote landelijke ak- tie ten behoeve van de Nederlan- 1 dese kankerbestrijding. De aktie met monumentale zinkreliéfs. Deze keer ligt de nadruk op zijn grafi sche werk, waarbij hij gebruik maakte van de monotypetechniek. Ook Van den Eynde stelde eerder werk tentoon in Leusden. Het ging toen om bronzen. Deze maand zijn loopt van maandag 2 oktober tot maandag 16 oktober. De deelne mers hebben ieder een bedrag van 100,- betaald voor een ballonnen etsen van hem te zien en hout- en^ linosnedes. De tentoonstelling is van 7 oktober tot en met 5 novem ber. Alleen op zaterdagen en zon dagen van 14.00 uur tot 17.00 uur en op afspraak. die tijdens de aktieweken worden opgelaten. Dne dagen later, op donderdag 19 oktober, zal de AVRO een uitzending verzorgen in het kader van de aktie. Het week blad Margnet betaalt 10,-- voor elke ballon die wordt teruggevon den. zeggen; laat de hond goed ruiken aan het bot. Hij mag hem nog niet pakken. Graaf voor zijn neus een kuiltje in de grond. Doe daarin het bot en bedek het met wat aarde. Het bot mag niet ingepakt zitten want de hond gaat op de geur af. Laat nu de hond maar zoeken. Met een zelfgevonden bot is een hond meestal veel gelukkiger dan één die hij zomaar kan krijgen. Tip 16. Ongeveer hetzelfde kun je uithalen met de vuilnisbak. Maak daar een soort grabbelton van. Dat wil zeggen: Een heleboel kranten en rommel en helemaal onderin het bot. Tip 17. Bij katten werkt dit trou wens ook. Al bijten zij liever vuil niszakken open dan dat ze erin kruipen. Tip 18. Wist je dat een kat gek is op Valeriaanplantjes? Ze noemen dit kruid niet voor niks 'kattekruid' Er is ook nog een ander plantje, dat zo heet, waar poezen al even dol op zijn. Een plantenkweker noemt dat met een deftige naam 'Nepeta'. Tip 19. Neem op je cassette recorder geluiden van echte die ren op. Bijvoorbeeld vogelgezang en muizengepiep voor de poes en geen poes voor de vogeltjes of mui zen. Gemiauw voor de hond, geblaf voor de hond en de kat, kikkerge kwaak voor de kat en ga maar door. Om een kat op het juiste mo ment aan het miauwen te krijgen is het aan te raden dergelijke opna men te maken vóór dierendag. Vandaag mag je mets doen wat hij niet leuk vindt. Een vis net buiten zijn bereik houden kan ook helpen. Tip 20. Veel meer dieren dan je zou denken houden van gekookte of rauwe eieren. Honden, katten, vissen, ja zelfs vogels. Kippen bij voorbeeld zijn er ook dol op. Tip 21. Wist je dat veel honden een paardevijg of een stuk koeie- vlaai heel lekker vinden? Tja, sma ken verschillen. Tip 22. Poezen maak je vaak blij met een flinke kartonnen doos waar ze m kunnen kruipen. Tip 23. Honden maak je vaak blij met een oud stuk deken om kapot te trekken. Tip 24. Muizen maak je vaak blij met een berg houtwol of kranten om in weg te kruipen. Tip 25. Vissen maak je vaak blij met drie stenen waarvan je een bruggetje onder water bouwt. En twéé extra voor kinderen zon der huisdieren; - Wees op dierendag eens aardig voor je broer of zus en heb je zelfs die niet... wijs je ouders er dan op dat mensen volgens veel biologen 'naakte apen' zijn. Jij moet vandaag dus ook nodig verwend worden! altijd in oktober bekend gemaakt omdat dan de kinderen al begin nen met het maken van verlanglij sten voor Sinterklaas. Over twee weken komen de eer ste speelgoedfolders. Op deze ma nieren proberen fabrikanten er voor te zorgen dat wat zij maken of verkopen op zoveel mogelijk ver langlijsten komt te staan. Hoe meer, hoe bever. Nadeel van al die be kendmakingen en folders is dat je zoveel wilt hebben. Om teleurstel ling te voorkomen zou je van te voren kunnen afspreken na heel veel nadenken, opschrijven en strepen, vier weken voor Sin terklaas een verlanglijst m te leve ren waarop de vijf allergrootste verlangens staan. Daarmee heb je minder kans op teleurstellingen en knjgt Sin terklaas het wat makkelijker. Een groep leerlingen van de Kees Boekeschool uit Bilthoven kwam in Leusden kijken hoe de gemeente met het afval omspringt. Busy Elephant, één van de bekroonde speelgoed-artikelen. met de juiste lucht. Aan een kana riepiet geef je bijvoorbeeld een spiegeltje en aan een konijn een rol toiletpapier of een pak kranten. Tip 11. Doe vandaag iets wat hij leuk vindt. Dit kan eindeloos kunstjes doen zijn, eindeloos aaien, stoeien, rennen maar kan ook bete kenen dat je hem moet laten sla pen. Bijna alle dieren worden graag achter hun oren gekieteld. Tip 12. Zie voor een dag iets wat met mag door de vingers. Laat hem slapen in je bed, krabben aan een stoel en bedelen om eten. Tip 13. Laat hem spelen met een soortgenoot of soortgenote. Be denk daarbij wel dat sommige vi sites grote gevolgen kunnen heb ben één maand tot een half jaar later. En dan is het geen dierendag meer! Een nest jonge dieren is leuk maar niet altijd welkom. Sommige dieren houden helemaal niet van bezoeken aan soortgenoten. Man netjes willen nog weieens gaan vechten bijvoorbeeld. Tip 14. Wanneer jij feest hebt ga je misschien naar de film. Voor een kat is net zoiets te organiseren. Je zou bijvoorbeeld met hem naar de buren kunnen gaan wanneer daar een aquarium is. Katten mogen daar graag naar kijken. Tip 15. Een bot aan een hond ge ven op dierendag, dat is niet zo bijzonder. Maar geef hem eens op een echte honde-manier. Dat wil Oei...Een beremeneer! een cassettespeler van Sony. Om dat hij heel sterk is en omdat je kunt meezingen op je eigen muziek. De cassetterecorder is volgens de jury leuk, stevig en gemakkelijk te be dienen. Dit speelgoed van het jaar is voor de verandering meestal niet te koop in een speelgoed-winkel maar meestal wel in een radio-win kel. Ieder jaar wordt ook een spel gekozen. Dit jaar viel de keuze op Tri-Omino. Tn-Omino is een soort dominospel met driehoekige ste nen. Op iedere punt staat een cijfer. Om twee stenen aan elkaar te leg gen moet je op een of meerdere cijfers aansluiten. Een spel om met elkaar te spelen hoewel het ook m je eentje te spelen is. Het spel zit m een opvallende driehoekige doos. Wel lastig op te bergen in de kast. Kosmos X-1000 is speelgoed voor jongens en meisjes die willen leren om met electnciteit om te gaan. Met behulp van de spullen die in deze doos zitten kan op een gemakkelijk manier van alles ge maakt worden, zoals een lichtauto maat, een regenmelder, een eier wekker, sirenes, een brandmelder, een insectenverdrijver en een alarm-installatie. Het speelgoed van het jaar wordt RECHT - Ieder jaar kiest een aantal mensen een aantal >er eelgoedartikelen uit tot Speelgoed van het Jaar. Ze bekijken het speelgoed goed gemaakt is en of het leuke speelmogelijk- tden biedt. Het allerleukste speelgoed noemen ze dan speel led van het jaar. Het speelgoed van het jaar is niet het beste leelgoed van het jaar. Het is eerder speelgoed dat misschien nder die 'bekroning' wat minder zou opvallen in de speel ledwinkel. Busy Elephant is een stoffen oli- ll met een bel aan zijn slurf, een tel in zijn oor, een draaischijf aan i ene poot en een spiegeltje aan i andere poot. Een speel-olifant )r babies en peuters. Flaymobil viel ook in de prijzen, doos waarin het indianen-dorp zit werd door de jury uitgekozen omdat in de doos van alles zit waar meisjes en jongens mee kunnen spelen, een tent, een weefgetouw, paarden, een kookpot en grote en kleine, meisjes en jongens india nen. Speelgoed van het jaar werd ook

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7