SVA verliest eerste plaats Sporters vinden het tegenwoordig te vanzelfsprekend jat alles voor ze wordt georganiseerd en geregeld" ,Ik wist toen al voor mijzelf itt ik de keus had gemaakt: et werd volley bal"... SSS was natuurlijk een perfecte leerschool, maar op den duur miste ik toch iets". Elke vereniging, LEOS dus ook, zou meer aan public relations moeten doen". Dames leiden forse nederlaag Bromfietser gewond vert van Garderen (32) de nieuwe man aan het roer bij het damesvolleybal van LEOS: Aanrijding 15 ik illes ege jEXJSDEN - Het nieuwe winterseizoen is voor de sportge- li neenschap van Leusden gepaard gegaan met een onge- Br* tend groot aantal mutaties wat betreft de coaching en be- 1B jeleiding van de hoogste selektieteams. In tal van discipli- e) les heeft men moeten kiezen, al dan niet daartoe genood- 1 rc aakt, voor vernieuwing. Dat heeft tot gevolg gehad dat be' ich bij een belangrijk deel van de sportverenigingen van w Aasden en met name bij de topclubs - nieuwe, vaak Syhj mbekende trainers en coaches hebben gepresenteerd. 57! Hel hen willen wij onze lezers en lezeressen laten kennis l3> naken. Wat waren hun achtergronden, wat verwachten ij van de teams, die aan hun hoede zijn toevertrouwd? loe ver denken zij te kunnen gaan? En hoe en wat is het erwachtingspatroon van de sportbeleving in het alge meen? Op dit soort vragen zijn antwoorden te verwachten n de nieuwe rubriek, die van heden af regelmatig is terug e vinden onder de titel 'DE NIEUWE MAN'. LEUSDEN - „Op mijn 32e jaar kan ik eigenlijk nog geen duidelijke uitspraak doen en mij een oordeel vormen over eventuele mentaliteitsveranderingen bij de jeugd. Daarvoor sta ik er nog niet ver genoeg van af en welbeschouwd zit ik er nog midden tussen in. Uiteindelijk is het nog niet zo lang geleden dat ik zelf actief sport beoefende. Ik geloof wel dat de jongelui wat harder zouden moeten zijn voor zichzelf, maar de omstandigheden zijn natuurlijk in de loop der tijden ook gewij zigd. De jeugd aanvaardt die veranderingen naar mijn mening overigens wel vaak wat al te gemakkelijk. Men vindt het al gauw vanzelfsprekend dat er voor haar alles wordt georgani seerd en geregeld. Ik persoonlijk heb er niet al te veel proble men mee, maar voor de clubleiding is het wel vaak moeilijk". de havo in Ede. Dat betekende dus honderden kilometers fietsen per schooljaar, ongeacht de weersom standigheden. „Kijk, dat fietsen naar en van school is voor de jeugd een goede zaak", meent Van Garderen. „Ge lukkig wordt dat vanuit de kleine plaatsen nog veel gedaan en dan gezamenlijk, in colonnes dus, maar nog te vaak wordt vooral door de ouders gemeend de kinderen vooral bij slechte weersomstandig heden zogenaamd in bescherming te moeten nemen. Dan worden ze met de auto gehaald en gebracht. De maak het in mijn eigen beroep maar al te vaak mee. Als centralist bij een taxibedrijf spreek ik uit er varing. Dagelijks worden alleen al door mijn bedrijf zo'n driehonderd schoolkinderen vervoerd. In be paalde gevallen is dat noodzake lijk, maar in het algemeen zeg ik: laat ze maar lekker fietsen, dat is goed en gezond. Ik kan er van meepraten na al die jaren". De damescoach van LEOS wil best nog even verder gaan als we te spreken komen over wat de he dendaagse jeugd wel of niet over heeft voor de sportbeoefening. „Ik heb de indruk dat de jongens en meisjes best wat over hebben om te komen tot goede sportprestaties, maar het gaat vaak om het extra stapje. Dat mag je als trainer ver langen. Maar juist daaraan ont breekt het zo vaak, dat kleine beetje extra inspanning. Ze willen wel dat alles goed wordt voorbe reid en geregeld, maar kunnen het door Gerard Trebert De man aan het woord is Evert van Garderen uit Renswoude, de nieuwe trainer van het hoogste vrouwenteam van de volleybalver eniging LEOS. De naam staat voor „Leusden en omstreken", dit even ter verduidelijking. Van Garderen is sinds de zomervakantie belast met het trainen van de dames en wordt in die taak bijgestaan door een plaatsgenoot, zijn ambitieuze vriend Gerrit Harmsen, die bij de Leusdense vereniging fungeert als assistent-trainer. Van Garderen groeide op in Renswoude met haar kleine hechte gemeenschap. Hij volgde er het basisonderwijs en ging vervolgens naar de mavo m Scherpenzeel en Evert van Garderen en zijn assistent Gerrit Harmsen aan het werk bij de vererugmg, waar het tweetal vanaf dit seizoen de scepter zwaait: LEOS. ügheid iedereen iedereen kent. Hij begon als voetballer in de plaatse lijke club. Op zijn zestiende kwam hij al uit in het eerste elftal en dat vaak met opbrengen om te komen genoeg omtrent zijn sportieve tot nóg betere prestaties, waartoe ze eigenlijk best m staat zijn. En dat is jammer". „Wat is in dat verband de rol van de ouders?" „Die rol is heel belangrijk. Ze hebben een belangrijke mvloed. Maar dan is het wel eerste vereiste dat er goed overleg plaats heeft met de trainer. Persoonlijk stel ik dat kontakt buitengewoon op prijs. Maar aan de andere kant, wat mij- - kwaliteiten. Toen hij in Ede de havo bezocht kwam hij in contact met de volleybalsport; dat was op zijn ze ventiende jaar. Die sport greep hem. De jonge Van Garderen wilde het voetballen evenwel nog niet opgeven en besloot gelijktijdig twee sporten te beoefenen. Dat bleek prima te kunnen, maar gaan deweg werd het toch ook al vanwe ge de schoolverplichtingen moei lijker. als je dan hoort wat er naast en achter je gebeurt tijdens een wed strijd is dat een nuttige leerschool". Na het definitieve einde van de voetballoopbaan brak Van Garde- ren ook met de volleybalvereni ging in Renswoude. Het team viel door verschillende omstandighe den uiteen en hij kwam vervolgens terecht bij de volleybalclub Set Up in Scherpenzeel, dat weliswaar twee klassen hoger speelde, na melijk in de promotieklasse, maar aangezien hij ambitieus genoeg was en dus hogerop wilde bleek het allemaal geen probleem. Twee seizoenen kwam hij uit in Set Up om Garderen: „Elke vereniging zou ruimschoots gebruik moeten maken van pubhc relations, ook LEOS. zelf betreft bij LEOS heb ik nu te maken met een damesgroep, waarvan de leeftijden uiteenlopen van 17 tot 33 jaar. In zo'n groep hebben de oudere leden natuurlijk ook wel de nodige invloed op de jongeren". PASSIE Wat is nou leuk aan het werk van een trainer? Het is toch een tijdro vende en vaak zenuwslopende be zigheid, waarmee in veel gevallen risico's worden genomen? Evert van Garderen is daarom trent zeer duidelijk en positief. Hij heeft dit altijd al gewild en voelt zich in deze sportieve functie als een vis in het water. „Ik heb altijd al, van jongs af, de passie gekend voor het werk van een trainer, dét zou ik nou graag willen". Dan volgt het verhaal van zijn eigen sportcamêre in zijn ge boorteplaats Renswoude, waar zo als hij zegt, vanwege de kleinscha- „Ik besloot de laatste twee sei zoenen bij de voetbalclub Rens woude mij alleen nog maar be schikbaar te stellen als reserve, dat was van mijn achttiende tot mijn twintigste jaar. Ik wist toen al voor mezelf dat ik mijn keus had ge maakt: het werd volleybal". LEERSCHOOL Mede bepalend voor die keus van de twintigjarige was wellicht het feit, dat Evert van Garderen als voetballer altijd in het doel heeft gestaan en bij die sport zijn handen dus niet alleen bij voortduring heeft moeten gebruiken, maar ook sterk heeft ontwikkeld. Dat is voor hem als volleyballer natuurlijk een nutti ge bijkomstigheid gebleken. Van Garderen: „Maar er was nog iets anders. Als je als reserve zo veel wedstrijden op de bank langs het veld zit zie en hoor je natuurlijk veel. Zoals gezegd had ik altijd al de ambitie om trainer te worden en vervolgens in aanmerking te ko men voor het nationale jeugdvol- leybalteam. Van daaruit werd hem aangeraden nog een etage hoger te gaan spelen en toen viel de keu ze op de Barneveldse vereniging SSS. Als trainer-speler fungeerde in die jaren Wouter Eikelenboom. En wat wilde het toeval? In Barne- veld zocht men een coach. Dat werd de grote kans en uitda ging voor de Renswouder, die een droom in vervulling zag gaan: ein delijk coach worden. Hij deed het volgende: Van Garderen ging spe len in het tweede team van SSS en werd coach van het eerste, dat in de tweede divisie uitkwam. „Zo kon ik me lekker uitleven in de wedstrijden en daarnaast op de bank de spanning beleven, die ik altijd zo graag had gewild. Een idealere combinatie kon ik me im mers niet wensen?" Twee jaar lang leidde hij op deze wijze met succes het eerste heren team van SSS. Vervolgens trainde en coachte Van Garderen gedu rende vier jaar het hoogste dames team en bracht in die periode de groep via twee promoties van de promotieklasse naar de tweede di visie. Na die succesvolle vier jaren bij de dames volgde weer een overgang, nu als assistent-trainer naar de heren van SSS, uitkomend in de eredivisie. Van Garderen: „Dat was natuurlijk een perfecte leerschool, maar op den duur miste ik iets. Vooral het laatste jaar kreeg ik steeds meer de indruk, dat ik overbodig was en niet bij het team was betrokken. Ben ik nog wel functioneel, dacht ik steeds meer. Dan moet je eigenlijk maar opstap pen". OVERGESTAPT Dat opstappen heeft Evert van Garderen dus uiteindelijk gedaan. Hij koos voor de Leusdense vereni ging LEOS, dat hem al eerder een aanbieding had gedaan. De eerste keer sloeg hij het aanbod af omdat hem toen de gelegenheid werd ge boden als hulptrainer in dienst te komen van SSS in Barneveld, maar deze zomer hoefde hij niet lang meer na te denken. „Ik wist dat LEOS een zeer goed geleide vere niging was en dat is me nu al geble ken. Bestuurlijk en qua manage ment heeft men de zaken uitste kend geregeld, zo is mij nu al dui delijk geworden. Het belangrijkste is dat men alles doet wat noodza kelijk is; in negentig procent van de gevallen komt «dies voor elkaar wat redelijkerwijs gesproken wordt verlangd. Kom daarvoor maar eens bij andere verenigingen. Ik moet daarbij ook wel zeggen dat ikzelf bereid ben alles te doen wat extra van mij persoonlijk wordt ver langd". En wat is dat dan zoal? Evert van Garderen, relative rend en met zorg formulerend: „Ik heb al gezegd dat ik destijds op de reservebank als voetbalkeeper bij DEN - Na de winst van vo- Iweek tegen UTTC moesten a de Boer, Frank Kooyraan top van der Spek tegen de rveense formatie VIT AC sden. De Boer en Kooyman hun nstanders bedwongen had- i ges^ moest Van der Spek aantre ft als enige doelstelling het Jen van zijn eerste winstpartij Ie senioren. Met flitsend en eet' tuigend aanvalsspel wist hij Wild'- tegenstander op de knieën te en. waarna De Boer en Kooy- (tté het dubbel wonnen. e pauze werd de voorsprong b.i tdelijk uitgebouwd tot een 8-2 ^inning. Ook deze keer wisten De Boer en Kooyman beiden al hun partijen in winst om te zetten, hetgeen voor Van der Spek een zwaardere op gave bleek: kampend met aanpas singsproblemen aan het taktische en snelle seniorenspel wist hij toch zijn eerste winstpartij te boe ken, hetgeen die avond gelijk zijn laatste was; hij bleef bij één over winning steken, maar gelukkig begint de vorm er al enigszins in te komen. LEUSDEN - Op het kruispunt Ha- mersveldseweg/Noorderinslag veroorzaakte een inwoner uit Scherpenzeel vrijdagochtend een aanrijding, omdat hij geen voor rang verleende. De Scherpenzeler reed over de Hamersveldseweg in de richting van de Noorderinslag. Over deze weg reed een inwoner uit Leusden, die naar de Hamers veldseweg wilde. De auto's van beide bestuurders liepen lichte materiële schade op. ACHTERVELD De dames van SVA staan weer met beide benen op de grond. Na een wedstrijd waarin zij op alle fronten werden afgetroefd verloren de voetbalsters hun koppositie door een afgetekende nederlaag van 1-6 tegen JSV. De wedstrijd leek goed te begin nen voor de Achterveldse dames toen Christel van Dijk meteen na de aftrap een verkeerde terug speelbal van JSV onderschepte en de bal simpel in het doel tikte: 1-0. Al snel na dit doelpunt werd dui delijk dat het geen makkelijke wedstrijd zou worden. De dames uit Jutphaas speelden geregeld het Achterveldse team weg en wonnen elk persoonlijk duel. Het duurde dan ook niet lang voordat de gelijkmaker erin ging. Hierna werd het verschil in niveau tussen de beide ploegen beter zichtbaar. Vooral over de rechter kant werden er goede combina ties opgezet door JSV. Achterveld werd gedwongen massaal te ver dedigen, maar er werden teveel persoonlijke fouten gemaakt. Deze werden gelukkig voor Ach terveld niet allemaal afgestraft door de Nieuwegeinse voor hoede Achterveld kwam nauwe lijks op de vijandelijke speelhelft, en van echte kansen was dan ook geen sprake in de eerste helft. JSV kreeg die kansen wel, en had er na de gelijkmaker nog twee be nut. De rust werd ingegaan met een 1-3 achterstand. Hoewel deze achterstand behoor lijk groot was, probeerden de da mes er toch nog wat aan te ver anderen. Het bleek echter een te grote opgave om de tegenstander echt in de problemen te brengen. Aan de andere kant was bij JSV de scherpte er ook een beetje af. De diepte-passes waren met meer zuiver en de wedstrijd werd daar door m het begin van de tweede helft een beetje mat. Toch werd het na een kwartier 1-4. JSV leek deze stand wel goed te vinden. Achterveld kreeg door deze houding iets meer ruimte en kon zelfs eruge kansen creeren Zo schoot rechterspits Bona Hoog land net naast, en werd een goede combinatie tussen diezelfde speelster en laatste man Liane Hoogland net niet beloond met een doelpunt door perfect uitko men van de keepster. Net toen SVA wat meer greep op de wedstrijd leek te krijgen profi teerde JSV van de ruimte die was ontstaan Dit kwam doordat de Achterveldse achterhoede man- to-man was gaan spelen in de hoop voor de eer nog een doel punt te kunnen maken. Binnen korte tijd maakte JSV nog twee doelpunten, die waarschijnlijk niet gevallen waren als Achter veld de achterhoede intact had gelaten. Al met al was het een verdiend verlies voor de oranje-hemden Slechts met een ploeg die hele maal op dreef is kan er gewonnen worden van dit team, dat duidelijk kampioenskandidaat nummer één is. Een grote inzet zoals tijdens deze wedstrijd werd getoond zal deze ploeg niet van hun doel, het bereiken van de hoofdklasse, af kunnen houden. Opstelling: Judith Steenbeek, Liane Hoogland, Herma Rozema, Petra van Rossum, Rina Herder, Rita Wouters, Mirjam van Dijk (Ma rianne Tijmessen), Renata van Dru- ten (Jaqueline Gerritsen), Linda van Hamersveld, Christel van Dijk en Bona Hoogland Scheidsrech ter: Steenbeek. LEUSDEN - Een bromfietser raakte maandagmiddag rond half vijf ge wond bij een aanrijding op de Am- hemseweg. De bestuurder van de bromfiets, Van S. uit Leersum, werd gegrepen door een auto. De be stuurder van de auto, W. uit Utrecht, stak het fietspad over zon der dat hij de bromfietser opmerk te. De man uit Leersum moest met een beenbreuk worden afgevoerd naar het ziekenhuis. Renswoude het een en ander heb geleerd. Je schrikt wekelijks van wat je om je heen hoort van alle opmerkingen om je heen. Maar je moet je steeds als trainer/coach realiseren: dit is mijn wereld, hier sta ik. Wat je moet doen is de spe ler of speelster bewust te maken van het feit, dat hij of zij het koppie er bij moet houden. Bewust zijn ook met waarmee je bezig bent. Ver trouwen hebben in jezelf en in el kaar". Lukt dat bij de damesgroep van LEOS in het komende speelsei zoen? Van Garderen denkt en hoopt van wel. Hij noemt het een groep met voldoende mogelijkhe den. Hij noemt het zelf een leuke, enthousiaste groep, die perspec tief biedt en waarmee hij goed denkt te kunnen werken. Waarom prefereert hij het werken met da mes boven een groep van heren? Van Garderen: „Het antwoord is met eenvoudig. Mannen hebben waarschijnlijk meer intentie om hun sport te bedrijven. Ze hebben als het nodig is grotere inzet en zijn meer bij het voUeybafien zelf be trokken. Vrouwen hebben dat aBes ook, maar hebben rond de sport- belevenis meer onderling sociaal contact en dat schept weer een andere band, die op zich ook weer belangrijk is. Maar verschil is er wel, ja heel duidelijk". INFORMATIE Wat is nu zo moeilijk bij het be drijven van deze zeer specifieke sport en het coachen ervan? Evert van Garderen moet even goed na denken, maar weet dan zeer zorg vuldig: „Elke speler of speelster is altijd in actie voor de volgende bal. Iedereen heeft een eigen taak en functie, daaraan ontkom je niet. Je kimt je op zo'n klein veld niet ver stoppen. Ik wil daarmee het vol gende zeggen. Je speelt op een beperkte ruimte. Volleybal is een zeer gespecialiseerde sport. Juist door die kleine ruimte kan nie mand zich verstoppen. Ieders taak is op elk moment van de wedstrijd belangrijk. Vandaar dat ik al heb gezegd dat elke volgende bal be langrijk is". Heeft de nieuwe man van LEOS nog speciale wensen of verlan gens? Evert van Garderen tenslotte na dat hij geen moment van zijn hart een moordkuil heeft gemaakt: ,Ja, ik zou om te beginnen wiBen dat elke vereniging, maar ook de onze, ruimschoots gebruik maakt van pu blic relations. We moeten LEOS naar buiten brengen, zo vaak en zo veel als het kan. Ik denk dat we daarmee wel op de goede weg zijn maar het moet maximaal en opti maal. Wat zou het met goed zijn als we bijvoorbeeld bij al onze thuis wedstrijden de bezoekers wat in formatie geven over de wedstrijd, de stand van zaken, achtergronden van de vereniging. Dat moet toch niet veel tijd en geld te kosten? Maar wel leuk om de club nog meer onder de mensen te bren gen".

Leusder Krant | 1989 | | pagina 15