ïeen officiële status voor adviesorganen 'Saméach Gan' over de grens LEUSDEN Aanrijding ^jTwT- ethouder Blom bij presentatie Welzijnsprogramma: Leusdenaar opgelicht ensder krant Vrouwen- overleg Miele Slakken verdwenen Leusden Achterveld Winkel opnieuw leeggehaald INlS f MIELE INBOUWAPPARATEN. VOOR OPTIMAAL KOMFORT IN UW KEUKEN Miele-Keuken-Centrum Huizenga plaatselijk nieuws LEUSDEN - Materiële schade was i 1 is. „Vanaf de dag dat wij hier ellingen bezig waren, zijn de en regelmatig doorgesne- zegt de heer J.W. Meerbeek, nemer van DHV en belast met (itelijke uitvoering van het on- iek, dat gedaan wordt m op- it van de gemeente.„Ik doe dit nu al 20 jaar en het gebeurt irnatig dat onze slangen wor- loorgesneden," vertelt Meer- jats Restanten van de jonge boompjes die vorige week door onbekende daders werden omgehaald bij de Watermo len. beek, „maar ik heb het tot nu toe nog niet in deze mate meegemaakt zoals hier gebeurt." De slangen, die op verschillende punten van de weg gelegd zijn, staan in verbin ding met meetkastjes. Elke keer als er een auto overheen rijdt, wordt er in de slang lucht verplaatst. Deze komt tegen een membraan, die de luchtverplaatsing registreert. Zo krijgt men een indruk van de be wegingen van het verkeer in het betrokken gebied. De slangen kunnen gemakkelijk vervangen worden en dat heeft Meerbeek dan ook in de afgelopen periode regel matig moeten doen. Ernstiger wa ren de beschadigingen aan één van de meetkastjes. Daar is met een zwaar voorwerp opgeslagen. Daardoor werd het kastje buiten werking gesteld. Over de reden van de vernielingen tast Meerbeek in het duister. „De zou me echter kunnen voorstellen dat niet ieder een in de buurt het eens is met de maatregelen die de gemeente hier wil uitvoeren om de snelheid te verlagen." De woordvoerder van het actie comité dat de verkeersmaatrege len bij de gemeente heeft afge dwongen, Rob Theben Terville, denkt niet dat het mensen uit de buurt zijn geweest, die de appara tuur hebben vernield met de be doeling het onderzoek te sabote ren. „Toen wij met onze acties be gonnen, hebben wioj een enquête gehouden onder de bewoners. Op dne personen na, was iedereen vóór de maatregelen. Volgens mi] is het gewone vernielzucht." Voor de regelmatigheid waarmee deze is vemcht, heeft hij dan ook geen enkele verklaring. Hij verbaasd zich er wel over, dat er nog onder zoek wordt gedaan. „De raad heeft zich voor de maatregelen uitge sproken en er geld voor beschik baar gesteld. Wat moet er dan nog onderzocht worden." Volgens de heer Van Dijk van de gemeente wist Theben Terville echter van de tellingen. „Die zijn bedoeld om het effect van de maatregelen te kun nen bepalen. Dergelijke metingen zijn zowel vóór, als na de aanleg van de voorzieningen nodig." Hoewel zij een verdachte op het oog hebben, wil de politie nog niet zeggen wie er verantwoordelijk is voor de vernielingen vorige week op de Kuperssingel en bij de Wa termolen. Daar werden enkele jon ge boompjes omgehakt. LEUSDEN - Materiële schade was het gevolg van een ongeval op de Hamersveldseweg, waarbij maan dagavond (rond elf uur) een motor rijder en een automobilist betrok ken raakten. De motorrijder, E. C. R. uit Huizen, wilde de auto inhalen, maar merkte te laat dat deze af wilde slaan. De man remde, maar raakte daarbij de controle over zijn twee wieier kwijt. Hij viel en kwam tegen de auto terecht. Beide be stuurders kwamen met de schrik vrij. LEUSDEN - Een Leusdenaar, die in de veronderstelling verkeerde zijn spaargeld goed te hebben belegd, blijkt te zijn bedrogen. De Leusde naar kocht voor 2.600 dollar 500 aandelen van een Amerikaans be drijf (IBS inc.), dat bij nader inzien niet bleek te bestaan. LEUSDEN - Enkele weken nadat de zaak compleet werd leegge haald, is een modezaak in De Ha mershof, 't Klerewinkeltje opnieuw bezocht door inbrekers. In de nacht van zondag op maandag werd de voordeur geforceerd, waarna kleding werd weggeno men. Hoeveel er werd gestolen, is niet exact bekend. ki (van de redactie) SDEN - Gescheiden verantwoordelijkheid was het sleutel- ip bij de presentatie van het welzijnsprogramma 1990 lopen donderdag door wethouder Evelien Blom. Daarmee telde zij dat de Leusdense welzijnsorganisaties andere ogen hebben dan het gemeentebestuur. Dat dient tot uiting omen in de overlegstructuur tussen de gemeente en de oisaties. Concreet betekent het dat het college principieel ind blijft nemen van het verlenen van een officiële status tns artikel 61 van de Gemeentewet voor adviesorganen de Seniorenraad. Ook circuleert er op dit moment een Raadsleden in Stichtingen'. Belangrijkste punt daaruit is «t niet meer gewenst is dat raadsleden zitting nemen in ben van stichtingen, omdat zij dan volgens de wethouder situatie zouden kunnen komen dat zij over het zelfde uwerp vanuit verschillende posities moeten oordelen. 'iC; komt voor dat een raadslid de lag in een stichtingsbestuur een bepaalde zaak is en de inde dag in de raad of in een ;ie tot de tegenovergestel- inclusie komt," gaf zij als voor- Die gescheiden verant- 5(jldeli)kheid moet volgens het enl nsprogramma dus ook tot ui- romen door aan adviesorga- (Seniorenraad, vrouwenraad roort) geen officiële status toe jinen. Deze stellingname heeft 19J]]een een principiële oorzaak, ook een praktische kant, de welzijnsambtenaar Marcel (aan toe. „Adviesorganen ns artikel 61 hebben recht op hjj elijke begeleiding (voorbe- n van vergaderingen, verzen- an verslagen en notulen enzo- Dat zou betekenen dat wij iensen voor vrij moeten ma- De afdeling bestaat op dit hü: ke 18 ant uit een ambtenaar in vaste terp. een uitzendkracht en le- die bij tijd en wijle bijspringt, nenkort behandelt de ge- S(U teraad de problematiek van em elii de adviesorganen en de gemeen telijke bemoeienis daarmee. Deze zaak werd actueel, nadat de raad besloot om de Plan Advies Groep (PAG) op te heffen. Dit orgaan was m de jaren zeventig opgericht en was bedoeld om het gemeentebe stuur gevraagd en ongevraagd ad viezen te geven over welzijnsza ken. Door de inspraakprocedures die inmiddels zijn ontwikkeld en door het uitgebreide overleg dat de gemeente met allerlei instellin gen voert, was de Plan Advies Groep overbodig geworden, vond het college. De leden verzetten zich echter tegen opheffing zon dermeer en kregen onverwacht steun, toen de ouderenbonden om de oprichting van een Senioren raad vroegén, die zou moeten functioren naar het model van de PAG. Wethouder Blom was daar tegen en vond dat er voldoende inspraak en overleg is in Leusden. Bij de presentatie van het Welzijns programma bleef zij bij dat stand punt. „De inspraak krijgt een ander gehalte," lichtte zij toe. „De weg die gevolgd zal worden is, dat een con ceptvoorstel eerst door het college van burgemeester en wethouders behandels wordt, daarna volgen er inspraakrondes, vervolgens gaat het gewijzigde concept weer terug naar het college, die het dan voor legt aan de raadscommissie waar het thuis hoort." Het was tevens de laatste keer dat de gemeente met een dergelijk programma in het kader van de Welzijnswet komt, omdat dit na 1990 met meer nodig is. Vanaf dat tijdstip is het afgelopen met de be moeienis van de rijksoverheid met het gemeentelijke welzijnsbeleid. Die bestaat onder meer uit het ge ven van zogenaamde doeluitkerin gen. In de praktijk kwam het er op neer dat het rijk aangaf voor welke zaak een bepaald subsidiebedrag bestemd was. De gemeentes dien den aanvragen voor dingen die zij nodig vonden. In de penode dat Leusden nog groeide, was de be hoefte aan geld voor welzijnszaken nog niet zo groot. Het totaalbedrag aan subsidie was ongeveer 300.000,-- groot. Het bedrag dat het rijk na 1990 zal uitbetalen, zal op dat niveau gehandhaafd worden. Het verschil zal zijn, dat de gemeente nu vrij is het geld naar eigen inzicht uit te geven. Maar dat betekent ook dat als er wensen zijn, die boven dat bedrag van 300.000,-- uitko men, de gemeente dat zelf zal moeten bijbetalen. Die sitiuatie doet zich volgend jaar al voor, als de raad een beslis sing moet nemen over de nieuw bouw van jongerencentrum De Geut. Het college vraagt daarvoor een bedrag van 1000.000,--. In het jeugd- en jongerenwerk zal de ko mende jaren trouwens het nodige veranderen. Het college wil naar een situatie, waarin zij nog maar te maken heeft met een instantie, waaraan zij subsidie moet verstrek ken. Een federatieve Stichting van jeugd- en jongerenorganisaties zal daarom opgericht worden. Deze zal ook de werkgever worden van de jeugd- en jongerenwerker. Pel- lekaan is zich ervan bewust dat over de vorm waarin deze federa tie zal moeten functioneren nog veel denkwerk verricht moet wor den. Hij erkent het gevaar dat wan neer het totale subsidiebedrag voor het jeugd- en jongerenwerk zonder verdere aanwijzingen aan de federatie wordt gegeven, dit kan leiden om een eindeloos ge vecht om het bekende been. Im mers in de Stichting zijn verschil lende belangengroepen vertegen woordigd, die allemaal een beroep doen op de subsidiepot. „De eerste jaren zal de gemeente zich daarom met de nieuwe federatie moeten blijven bezighouden om een der gelijk gevecht te voorkomen." Duidelijkheid over subsidies en de rechten en plichten die daaruit voortvloeien moet komen^uit de ge meentelijke subsidieverordening, die ook na 1991 wordt gehand haafd. Tot de terreinen die volgens het college tot het gebied van de welzijn gerekend worden, behoren het al eerder genoemde jeugd- en jongerenwerk, het ouderenwerk, de kinderopvang, de volksontwik keling, kunstzinnige vorming en cultuur, emancipatiewerk, maat schappelijke dienstverlening en accomodatiebeleid. Hierover staan in het welzijnsprogramma een aantal beleidsvoornemens, die voor een deel al gerealiseerd zijn, maar waarvan een deel nog tot stand moet komen. Als voorbeel den van de eerste groep noemt de notitie de verbouwplannen voor de bibliotheek, de nota jeugd- en jon gerenwerk, het meerjarenplan voorzieningen voor gehandicap ten, de nieuwe ruimtes voor het peuterspeelzaalwerk, het onder zoek kinderopvang en de nota ou derenbeleid. Bij de zaken die volgends jaar ter hand zullen worden genomen, gaf wethouder Blom nog apart een toe lichting op de werkgroep ge- meente-SOCCLE. De laatste in stantie beheert namens de gew- meente een aantal accomoodaties die door welzijnsorganisaties wor den gebruikt. Voorbeelden daar van zijn het sociaal cultureel cen trum Groot Krakhorst en wijkcen trum JUID in Leusden-Zuid. Zonder kntiek te willen uitoefenen op de vrijwilligers die voor SOCCLE werken, is er bij sommige gebou wen een situatie ontstaan, waarbij het beheer verder gaat dan het on derhoud en het verhuur. Als voor beeld noemde Pellekaan het ge bouw van JUID, waarbij mensen van SOCCLE bij gelegenheid ach ter de bar staan. „Ik kan me voor stellen dat bijvoorbeeld jongeren dat vervelend vinden." In de werk groep wordt daarom besproken wat tot het takenpakket van SOC CLE gerekend kan worden. In het welzijnsprogramma staat ook een opsomming van de instel lingen die subsidie krijgen met de bedragen die zij ontvangen. Daar bij is ook vermeld het bedrag dat zij dit jaar ontvangen en in 1990 zullen krijgen. Ook is er een tabel opge nomen met de bedragen die aan de orde zullen komen bij de herover wegingsoperatie volgende maand. Volgens sommigen een deftig woord voor bezuinigingen. Het gaat bij welzijn om een bedrag van 41.000,--. Het leeuwendeel 14.000,--) daarvan is afkomstig van de besparing bij de peuter speelzalen, nadat de ouders een hogere bijdrage hebben geleverd. Het andere deel komt vrij omdat organisaties minder subsidies no dig hebben of omdat bepaalde ac tiviteiten zijn komen te vervallen. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontmue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden. 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): taneve*i op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. LEUSDEN - Volksdansgroep Saméach Can uit Leusden trad onlang op tijdens een internationaal festival in Konz, Duitsland. Tezamen met groe pen uit bijna alle Europeese landen verzorgde de groep onder leiding van Dona van de Burg een aantal optredens in de open lucht. De reakties op de Leusdense bijdrage in Europees verband waren bijzonder enthousiast. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke woensdag. edaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp edaktle-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker. lileverlng kopij en advertenties: ilerlijk maandagmiddag 12.00 uur. b ïedaktle en administratie: afg an'oor Leusder Krant, Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op eg- erkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. elefoon 033-941495 (administratie en redaktie) al bont nementsgeld: 49,50 per jaar, 25,50 per half jaar, 13.- per kwartaal 'achten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te toben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met i b 08 hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17 30 en 18.30 uur), atü 033-945272. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze ai spekteur bezorging, overdag: 03420-94206 n 'bestellen foto's: t meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- ellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij torultbetallng op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met WO Jldelljke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het Hum s' er van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. 33 'bestellen kost ƒ7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en '5,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum, vjj "geveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste loCs) thuis. E LEUSDER KRANT is een uitgave van de HJ-Krantenkombinatle te Barneveld. LEUSDEN - Het dorpsbreed vrou- wenoverleg houdt maandag 23 ok tober een bijeenkomst over het thema 'verkeer1. Alle vrouwelijke belangstellenden zijn welkom, om op die avond met elkaar van ge dachten te wisselen over diverse verkeersproblemen m de ge meente. De avond wordt gehouden m vrouwenontmoetingscentrum 't Vooronder in de kelder van het gemeentehuis (Burgemeester Van de Postlaan 2). De avond begint om 20.00 uur. Voor meer informatie kunnen belangstellenden terecht bij Tine ke Klerk (947337) of Wil van de Kar (940953). Oi O O" Q .3 3 X$ Miele ovens en fornuizen voor inbouw in iiJe bekende merken keukens er is geen betere Zeist: Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750 door Jan Versteegt Laatst was naast mijn wee- rubriek in een van de dagbla den een aardig verhaal te le zen over de dieren als weer- voorspellers. Kunnen ze nu wel of niet als barometer worden gebruikt en doen ze het beter dan de weerman nen. In een gesprek met een van mijn medewerkers kwam ter sprake dat de af gelopen tijd weinig slakken in de bloemen zaten. Tevens was hem opgevallen dat de luizen in de sla abrupt waren verdwenen. In voorgaande jaren waren de kroppen rond deze tijd bezaaid met die beestjes. De man, een verwoed tuinier, trekt hieruit de conclusie dat er wel eens een vroege en plotselinge kou-inval kan ko men. Hij stelt dat de dieren dit vroegtijdig aanvoelen en daardoor een veilige schuil plaats opzoeken. Hoewel ik aan vele waar schuwingen door de dieren wereld niet twijfel, hun be staan en voortbestaan hangt immers in belangrijke mate af van de gedragingen van het weer, kan ik op de weer kaarten een dergelijke aan wijzing niet vinden. Het is weliswaar meer herfstachtig geworden, maar Koning Winter opereert nog op grote afstand en laat af en toe eens een sneeuwvlokje dwarrelen in het noorden van Lapland en in Moskou. Uitbreiding van zijn regime naar onze streken lijkt op korte termijn niet waarschijnlijk. Daar voor moet een krachtig hoge- drukgebied in stelling wor den gebracht boven Scandi navië, maar op dit moment heeft de hogedruk weer posi tie gekozen boven het warme zeewater nabij Ierland. Om dit systeem trekken storin gen van noordwest naar zuidoost over Schotland naar de Noordzee. Wij blijven daarbij niet buiten schot, om dat de bovenstroming even eens uit die richting komt. Vandaag passeerde een dergelijk front met wat regen ons gebied. Vanaf morgen wordt de stroming geleide lijk westelijk en kan de tem peratuur een lichte stijging te zien geven. Tevens is er op de weerkaarten die geldig zijn voor het komende week einde een uitbreiding te zien van hogedruk naar het vasteland van Europa. In hoeverre wij hiervan kunnen profiteren is nog onzeker, maar de kans lijkt vrij groot dat de zon wat meer kansen krijgt en dat heeft natuurlijk ook een positieve uitwerking op de temperatuur. Echt herfstweer met veel regen en wind zit er nog niet in. Hoewel niet erg florissant en zeker niet nazomers, ver liep het afgelopen weekein de bij ons ook niet echt herfstachtig. Er vielen welis waar enkele forse buien, maar de wind hield zich re delijk op de vlakte, meer dan eerder werd verwacht. De ooizaak was het wat noorde lijker passeren van een de pressie, die zaterdag over de Noordzee naar Denemarken trok. Het windveld bleef be perkt tot de Waddenkust, waar Terschelling nog een uitschieter had van 40 kno pen, en dat staat gelijk aan windkracht 9(storm). De zon liet zich gelukkig ook regel matig zien. De temperatuur viel wat tegen en kwam niet veel hoger dan 13 graden. Dat was wel even wennen na de bijna 19 graden van de vorige week. mk'mclegeimrte/ Woensdag 11 oktober i 19.30 uur Interland Wales-Neder- I land, gezamelijk televisiekijken in De Til, Hamersveldseweg Donderdag 12 oktober 9.30 uur tot 10.30 en 13.30 tot 14.30 uur Open dag speelzaal Nijntje, Rozengaarde 22 19.30 uur: Oogstdankfeest ABTB, Sint Jozefkerk, Hamersveldseweg, aansluitend jaarfeest ABTB in De Til, Hamersveldseweg 20.00 uur Commissie ABZ, ge meentehuis, Erf 1. Vrijdag 13 oktober 9.30 uur tot 12.00 uur en 19.00 uur tot 21.30 uur: Manifestatie groeps wonen voor ouderen, Wolboom, Hamersveldseweg 21 Dinsdag 17 oktober 10.00 uur tot 12.00 uur (tot en met 20 oktober elke dag) Vakantie project in De Til 20.00 uur; Bijeenkomst Nederland se Bond voor Plattelandsvrouwen, 't Vooronder, Burgemeester van de Postlaan 2 Donderdag 12 oktober 13.30 uur: bejaardensoos, 'Ons Gebouw' 20.00 uur: KPO-bijeenkomst, Bui- tenlust Vrijdag 13 oktober 20.15 uur: KPJ Bowlen, 'De Korf Zaterdag 14 oktober 12.00-14.00 uur: Radioprogramma Paperclip, 'De Klaveet' 20.00 uur: Disco Show, 'De Kla veet' 20.00 uur: KPJ Schuurfeest bij Ton Ossendrijver Zondag 15 oktober 14.00 uur: AMBC-orientatierit. ho tel 'De Roskam' Maandag 16 oktober 19.30 uur: Schrijven Amnesty In ternational, Schwagermann Dinsdag 17 oktober 9.00 uur: Welfareclub Zonne bloem, 'Ons Gebouw' Woensdag 18 oktober 9.00 uur: Handwerkhobbyclub, 'De Moespot'

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3