Schrijven naar Paul Biegel Dp kamp in de prehistorie Het eerste ei na elf jaar Beer uit logeren Spekjesballet 5 Vakantieproject rond de bijbel lEiisder krant Vernieling krant plaatselijk nieuws WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 ÖSDEN - De kinderboeken- «k duurt nog tot en met 14 ok- Dit jaar staat de kinderboe- öweek in het teken van ont ogen. Paxil Biegel, een be- Jde kinderboekenschrijver, voor deze gelegenheid 0 boek over ontdekkingsrei- 1 Het is maar een voorbeeld. °«nsen die de Idnderboeken- *k hebben georganiseerd zeg- *®ker te weten dat kinderen ook goede ideeën over ontdek ken hebben. Soms doen kinderen uitvindingen, soms verzinnen ze ontdekkingsrei zen en soms weten ze heel veel af van geheimzinnige vondsten. De mensen van de bibliotheek in Leus den geloven dat heel wat uitvin ders, ontdekkingsreizigers en schatzoekers in Leusden wonen. Vandaar dat zij meedoen met een landelijke aktie, waarbij de kinde- ren een brief mogen schnjven aan Paul Biegel. In die brief kunnen ze dan precies vertellen wat zij vinden van het onderwerp van de kinder boekenweek. Omdat veel kinde ren brieven schrijven eng vinden, kun je je brief schrijven in de bi bliotheek en zullen daar voorbeel den zijn en grote mensen aanwezig zijn die je bij het schrijven kunnen helpen. Wie naar Paul Biegel een brief wil schrijven kan morgen, don derdag 12 oktober, om kwart over drie 's middags naar de bi bliotheek in Leusden-Centrum gaan. Alles wat je nodig zou kun nen hebben is daar aanwezig en op ideeën kom je daar vanzelf. Vooral wanneer je bedenkt dat de beste brieven goed zijn voor een bijzondere prijs. Wat voor een prijs? Dat moet je proberen te ontdekken. LEUSDEN - "Jij hoort er ook bij!" Dit is het thema van het va kantieproject rond verhalen uit de bijbel, dat opnieuw in de herfstvakantie wordt gehouden. Alle kinderen van de basisschool I zijn welkom van dinsdag tot en I met vrijdag in De Til. (17 tot en I met 20 oktober) Volgende week is het herfstva- kantie. Daardoor zullen weer veel kinderen m de gelegenheid zijn mee te doen. Vanaf dinsdag is er van 10 tot 12 uur een programma voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Er wordt in twee groepen ge werkt, een voor de ouderen en een voor de jongeren. Jongens en meisjes die vorig jaar m de herfstvakantie De Til bezoch ten, zullen zich nog wel herinne ren wat er allemaal te doen was. Iedere morgen is er een bijbelver telling, zingen en knutselen. De organisatoren hebben op nieuw een afwisselend pro gramma samengesteld. De kinde ren kunnen onder verantwoorde leiding hun creativiteit uitleven en er zal ook een spelletjes-circuit worden georganiseerd. De kosten zijn twee kwartjes per morgen; hiervoor krijgen de kinderen ook een versnapering. Inlichtingen bij Mirjam Mook (tel. 947236) of Teuny Veen (tel.947653). LEUSDEN - Een zijraampje van de auto van de heer W. uit Nijkerk werd zaterdagmiddag ingegooid. Uit de auto werd niets gestolen. W. had zijn auto geparkeerd bij restau rant Bergzicht aan de Doornseweg. danseressen deden moeilijke dingen zoals het maken van een spagaat. Het was heel hard werken voor de danseressen van Arena. Het was voor hem gezellig, maar wel druk natuurlijk. De meeste kin deren die hun knuffeldier naar de bakker brachten waren er wel ge rust op dat hun knuffel die nacht niets te kort zou komen. Een paar kinderen hadden hun knuffels bij het afscheid 's middags alvast hun avondzoentje gegeven. Eén kind wilde ook graag bij de bakker slapen. Hij was wel om te knuffelen maar geen beest, dus mocht het niet. Eén kind heeft de bakker aangeboden te helpen met eten geven. Dat was volgens de bakker niet nodig. Hij beloofde plechtig dat hij, samen met zijn per soneel, goed voor alles zou zorgen. Volgens de bakker heeft hij dit ook gedaan en is hij tot diep in de nacht bezig geweest. Zijn hele winkel stond vol met allerlei speelgoed beesten: kleine badeendjes, zelf gemaakte dieren, prachtige pluche beesten tot een pandabeer die groter was dan het kind dat hem was komen brengen toe. Niet alle kinderen konden zomaar een nachtje van hun knuffel afstand doen. „De heb maar niet mijn liefste gebracht," kreeg de bakker een paar keer te horen. Maar sommige kinderen stonden de volgende morgen om acht uur voor zijn deur te wachten tot de winkel weer open ging. Zij kwamen hun knuffels zo gauw als maar mogelijk was weer halen. Omdat de bakker één nachtje met zoveel dieren had mo gen knuffelen kreeg iedereen een paar cadeautjes. Tot volgend jaar zal de bakker in Achterveld het waarschijnlijk zonder knuffels moeten doen. Of? USDEN - Een echte balletvoorstelling in de gymzaal. De ddenbouwgroepers van de basisscholen de Bongerd, de Hei en de Klimrakker weten daar alles van. Vorige week nderdagmiddag trad in hun gymzaal danstheater Arena op tt de voorstelling 'volgende aljeblieft'. Heel veel van de nderdveertig kinderen hadden nog nooit zo iets gezien. De nderen die zelf op ballet zitten lieten duidelijk merken dat zij wel wisten hoe moeilijk het was. „Tjeetje, dat is een spagaat," riep iemand en een ander merkte op: „Zij heeft speciale schoen tjes aan." Achterin de zaal gingen kinderen achter hun stoelen staan. Ze probeerden net zo hoog op hun tenen te dansen als de danseressen. Het lukt sommige heel even, wanneer ze de stoel vasthielden. I optreden van de dansgroep s om te laten zien wat heel veel alen in Leusden te zien zouden nnen knjgen. Iedere basisschool jgt namelijk geld om iets 'cultu reels' te doen voor de leerlingen. Dat kan het kijken naar een toneel stuk zijn of het bezoeken van een museum, maar het geld kan ook gebruikt worden om nieuwe kleur potloden te kopen. In Amersfoort werken een aantal mensen die aan de scholen willen laten zien wat allemaal mogelijk is. Zij willen iets geschikts, mooi en leuks zoeken en zorgen dat dit op de scholen komt. Ze willen ook uitleggen waarom zij dat wat zij uitzoeken nou zo ge schikt, mooi en leuk vinden. Om te laten zien wat ze daarmee bedoe- De dansgroep bestond uit vier meisjes plus vijf mensen die voor het licht, het geluid en de rest zorg den. De vier meisjes beeldden uit dat zij graag mee wilden doen aan een dansvoorstelling. Daarvoor moesten ze laten zien dat ze goed konden dansen. Een auditie heet dat. Daarvoor moesten ze heel hard oefenen. Ze mochten met snoepen en moesten op tijd naar bed. De vier meiden kregen tijdens het oe fenen en wachten op hun beurt ru zie om een zak spekjes. Al ruziema- bij. Tandenborstels noch snoep be stonden in de prehistorie. Wie trek had nam een wortel. De akkers waren door de vonge bewoners reeds geploegd maar moesten nu ingezaaid worden, bovendien moest er opnieuw voor het eten gezorgd worden. Dat betekende meel malen tussen twee stenen en opmeuw eindeloos hout halen om de vuren aan te houden. „Ik dacht altijd dat water het belangrijkste zou zijn geweest in de pre-historie, nou weet ik dat vuur het belangrijk ste was," zei een van de Hapsers. „Na een dag had ik pijn in mijn vingers van het schuren, houthak ken en malen. Je was eigenlijk nooit klaar." Wie even vnj had kon gaan weven of spinnen, troggen uithak ken, kleien bij de leemkuil of bos bessen gaan zoeken voor de 'bos- moes.' Bosmoes bestond uit bos bessen met appelmoes. Op de laat ste avond hielden de Hapsers een groot offerfeest. Op een speciale manier liepen ze naar 'hun' akkers waar ze onder het zingen van spe ciale liederen de goden aanriepen voor een goede oogst te willen zor gen. Daarna gingen ze terug naar het grote kampvuur om met behulp van zelfgemaakt spiezen kippe- pootjes te roosteren. De volgende dag schudde iedereen de prehisto rie weer van zich af en vertrok men naar de twintigste eeuw. Slechts het teken op de wang bestaande uit as en leem gaf aan dat zij Hapsbur- gers waren geworden. Over de prehistorie hoef je de zevende en achtste jaars van de Brink met veel meer te vertellen. Zij willen de tentoonstelling van de Historische Kring Leusden die bin nenkort gehouden wordt, gaan be kijken....of het allemaal klopt. De meeste indruk maakte op Wende- lien het harde werken om de hele normale dingen voor elkaar te krij gen. Jos heeft vooral ontdekt dat je heel goed kunt spelen zonder speelgoed. Hugo weet nu dat je in de pre-historie elkaar wel moest helpen en moest samenwerken omdat er veel te veel te doen was om het in je eentje te kunnen doen. Of zoals Martijn het uitdrukt: „Het was toen heel simpel: geen vuur- geen eten-geen eten-geen leven." kend dansten ze op heel veel ver schillende mameren. Klassiek m een balletpakje vol glitter en op 'spitzen', heel modern in een glan zend strak pak op blote voeten of als een Spaanse danseres op hoge hakken. Daarbij viel ook wel wat te lachen. Vooral wanneer er op de maat van de muziek klappen wer den uitgedeeld. Olga (8) vond vooral het ronddraaien erg mooi. LEUSDEN - Nieuws! Pietje heeft een ei gelegd! Het eerste ei in elf jaar! Pietje is het Mozambiquaanse Sijsje van Marjolein (8). Pietje heeft een hchtgeel/groenig buikje en een donker groen verenkleed. Ze is ongeveer tien jaar oud Eerst had ze een mém. Die man is er vandoor. Gelukkig maar want het was geen aardige man. Hij zat Pietje steeds op haar kop en deed bijzonder on aardig tegen haar. Van hem mocht ze bijvoorbeeld nooit op de schom mel zitten. Pietje d'r man is al jaren geleden weggevlogen toen het ka merraam openstond terwijl de kooi verschoond werd. Pietje lijkt het niet erg te vinden om sindsdien alleen te zitten. Ze kan nu op de schommel wanneer ze er maar zin in heeft en praat liever met Marjo- lem en haar moeder. Hoe tevreden zij is liet ze een paar weken gele den zien, want ze legde zomaar een eitje. Een piepklem eitje. Marjolein haar moeder heeft het eitje wegge haald want ze was bang dat Pietje het zou willen uitbroeden. Uit eitjes zonder man komen geen kleine vo geltjes. Misschien zou Pietje heel teleurgesteld zijn wanneer ze lang voor niets had zitten te broeden. Pietje hjkt een heel normaal vogel tje, maar zoals alle normale vogel tjes heeft ze toch iets eigenaardigs. Ze wil niet in bad smds ze daar een keer ingevallen is en ze wil graag sla maar eet de sla niet op. Ze trekt de blaadjes alleen in hele kleine stukjes en zmgt daarbij. Behalve Pietje heeft Marjolein nog twee vissen. Aan één vis kun je duidelijk zien dat het een goudvis is. De andere is zwart met twee grote uitpuilende ogen. Volgens Marjolein is dat ook een goudvis. Marjolien mag graag naar haar vis sen kijken. Ze staan op een spe ciaal kastje midden in haar kamer. Volgens Marjolein bewegen ze zo leuk en ze luisteren want zodra Marjolein boven de bak psst roept komen ze naar boven. Marjolein roept altijd pssst voor ze eten geeft. len hadden ze een gymzaal uitge zocht waarin ze iets konden laten zien. De middenbouwleerlingen van de scholen in de buurt boften, want zij mochten komen kijken. Marjolein en Fiona zouden hetzelf de willen kunnen en een jongen merkte heel verbaasd op dat de danseressen zo bezweet waren aan het einde van de voorstelling. Hij had nooit gedacht dat dansen zo hard werken was. ACHTERVELD - Vorige week was het de week van het brood èn het was dierendag. De bakker in Achterveld vond daarom dat hij iets bijzonders moest organiseren voor alle beren in Achterveld. Hij nodigde ze uit om bij de bakker te komen logeren. Al heel snel bleek dat de kinderen die geen beer hadden maar een ander troetelbeest, hun dier ook wel een nachtje bij de bakker wilden laten slapen. Dat mocht. In de nacht van dinsdag op woensdag sliepen daarom 110 knuffel beesten bij hem in de winkel. Daar had zelfs de bakker niet op gerekend. JtfSDEN - Anderhalf uur wachten tot het water voor de thee pokt, slapen op stro en onder schapenvellen en rondlopen in cn soort jutezak, allemaal voor je plezier. De zevende en chtste jaars van basisschool de Brink hebben aan den lijve ivaren hoe het geweest moet zijn in de prehistorie. Achteraf widen ze het allemaal leuk, maar ze weten nu nog beter dein oor die tijd hoe makkelijk theezetten tegenwoordig is, hoe leker ze tegenwoordig onder hun dek op hun matras slapen en ooral dat de mode van tegenwoordig een stuk mooier is en ^tkerder zit. gingen 29 leerlingen van de uistelijke basisschool De Brink 20 september 'op kamp'. Niks jonders lijkt het, hoewel de jeste scholen voor de grote 41cantie op kamp gingen. De Brink »t, want aan het eind van het Jiooljaar hebben ze zoveel ande- dingen te doen en in het begin n het schooljaar moet je elkaar leren kennen, zeggen ze. hoolkampen zijn daarvoor uitste- - nd geschikt, vooral als ze bijzon zijn. En bijzonder was het ilkamp dit jaar. Ze gingen drie gen leven in een prehistorisch bij Apeldoorn. Dat lijkt simpel geeft veel onverwachte oeilijkheden. Wat neem je bij- orbeeld mee? „Weinig," volgens üjolijn (11). „Vooraf hadden we school onze eigen prehistori- he kleding gemaakt. In een jute- Eic werden gaten geknipt voor het )ofd en de armen. Daarmee was 'Haps-jak' klaar. Haps is een lipje in de buurt van Nijmegen. iar zijn de resten gevonden van ji boerderij uit de bronstijd. De lerderij uit Haps is nagebouwd m park Berg en Bos en wordt ■Maiom de Hapsboerdenj ge temd. Hier in Leusden zijn vorig jaar mwens ook de resten gevonden n precies zo'n boerderij. Bij de nleg van de nieuwe rijksweg nden archeologen de afdrukken m palen in de grond. Uit die af likken konden zij begrijpen hoe boerderij, die door deze palen idersteund was geweest, ge luwd was. Zoals de kinderen van Brinkschool drie dagen geleefd bben, hebben in de omgeving n Leusden, ongeveer 3000 jaar lieden, ook mensen geleefd. de prehistorie kenden de ensen nog geen bestek, borden, is en electriciteit. Vandaar dat irlingen voor hun vertrek naar Hi andere tijd ieder hun eigen im moesten maken. Daaruit heb- ttze tijdens hun verblijf in de tóstorie gegeten. Verder na- men ze nog een zelfgemaakte spintol mee en een houten pollepel. Dat alles ging, met een slaapzak, in een jutezak. Rugzakken hadden ze 500 jaar voor Chnsthus nog niet. Op 20 september vertrokken ze, in jak met zak, gewoon met de bus. Ver buiten het prehistorische kamp werden ze uit de bus gezet. De rest moesten ze lopen. „Om langzaam af te kicken van de twin tigste eeuw," vertelde him meester. Onderweg moesten ze zich steeds meer gaan gedragen als mensen uit de oude tijd. Ze bedachten dat ze verjaagd waren uit hun eigen dorp. Ze hadden alles achter moe ten laten. Nu waren ze op zoek naar een nieuwe plek om te leven. Het moest een plek dichtbij water zijn tn liefst in de buurt van bomen. Af en toe gingen jongens vooruit om de weg te verkennen. Het was prachtig weer en de jute jakken bleken te prikken en waren vrese lijk warm. De prehistorie viel niet mee, dat werd snel duidelijk. Ge lukkig vond de groep een dorp. Het dorp zag er bijna hetzelfde uit als die van de geschiedenisplaat die ze op school hadden. Op die bekende plaat getekend door Isings stonden dezelfde gTote hut ten, dezelfde hekken gemaakt van palen met daar doorheen gevloch ten takken en dezelfde kookspul len. Het dorp was verlaten. Waar om zal wel altijd een raadsel blij ven. In ieder geval waren de vorige bewoners haastig vertrokken, want het theewater stond nog op. Hoe gelukkig dat was ontdekten de kin deren toen ze zelf thee moesten zetten. „Het duurde wel anderhalf uur voor we het vuur aan hadden en het water kookte". Trouwens de thee was ook heel bijzonder. Thee afkomstig uit China, India of Indo nesië hadden ze in de prehistorie natuurlijk nog niet. De kinderen ontdekten dat thee gezet met ge droogde bosvruchten ook uitste kend smaakte. Na de thee gingen ze hun nieuwe woonplaats verkennen. Ze ontf Enkele kinderen van De Brink in hun jutekleding. Zij hebben geleerd hoe moeilijk het leven was in de pre historie. dekten enkele schapen en vooral ganzen. Volgens Hugo maakten die ganzen werkelijk een verschrik kelijk lawaai. Hij ontdekte dat je met een gans in de buurt geen waakhond nodig hebt. Trouwens met een haan in de buurt is een wekker ook niet nodig. „Ze zaten zo dichtbij en maakten zo vreselijk veel lawaai dat je wel wakker moest worden." Maar de grootste ontdekking was voor iedereen de slaapplaats. Nergens bedden, geen een raampje. Ze moesten sla pen op stro onder koeienhuiden. Bij de herinnering kreunt Jos nog; „Dat hooi kriebelde tussen je te nen!" De volwassenen kregen het niet veel beter. Zij sliepen op va rens en onder jutezakken. De in gang van de hut was beschermd tegen boze geesten door heel veel kippepoten. In de hut en buiten op een soort totempaal zaten de sche dels en huiden van schapen en bokken gespijkerd, 's Nachts was het in de hut hartstikke donker en een WC zoals wij die kennen was er ook niet. Achter een gordijn was een gat in de grond gemaakt waar een plank overheen gelegd was. „Het was allemaal toch wat anders dan we ons hadden voorgesteld," gaven Martijn en Jasper toe die het desalnietemin ontzettend leuk en spannend hadden gevonden. ETEN Na de verkenning deelden de nieu we prehistorische Hapsbewoners zich in vier families op. Ze kozen ieder een familienaam; de buffels, de zwarte adelaars, de stenen bij len en de berenhuiden. Iedere fa milie hielp daarna om het eten klaar te maken. Twee families gin gen brood bakken, één familie zorgde voor de soep en de laatste familie moest voor de vuren zor gen. Vooral dat laatste was een verschrikkelijk karwei. Ze ontdek ten al snel dat de meeste tijd in het verzorgen van de vuren ging zitten. Hout halen, hakken, opstoken en aanmaken vulden bijna de hele werkdag. Ze hadden vier vuren. Eén voor de thee, één voor de soep, één voor de broodoven en één groot vuur voor de warmte en de gezelligheid. Na heel veel moeite was de soep en het brood klaar. Brood bakken duurde 'dne takken' wat betekende dat de zon dne takken verder door een boom kruin scheen. Gelukkig kwam een van de jagers, hij heette Lodewijk, net op tijd terug met een groot stuk vlees om te roosteren. Op het vlees was een blauwe vlek te zien, een stempel zouden wij zeggen. De prehistorici wisten dat dit een blau we plek was als gevolg van het gevecht dat de jager met het wilde zwijn had moeten leveren. Geluk kig was een medicijnman m de buurt om de wonden met behulp van dans en gezang te helen. De medicijnman leek veel op een van de kinderen. Het was waarschijn lijk een van zijn voorvaderen. Na de eerste nacht in de prehis torie volgde de tweede dag veel te vroeg. Een dag vol hard werken. Na het wassen in de bron en het eten van de resten brood van de vorige dag moest men snel begin nen. Tanden poetsen was er niet

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7