|,De contacten met de kerk zijn e laatste jaren losser geworden" Bewoners waterlinie ontmoeten oldaten van 16 e Regiment [PJ-Achterveld viert het twintig-jarig bestaan Sinds we in Achterveld geen vaste pastor meer hebben, zijn de banden met de kerk losser geworden". Schrijfmiddag Amnesty Schuurfeest bij de KPJ KPO-bijeenkomst AMBC organiseert puzzelrit WOENSDAG 11 OKTOBER 1989 plaatselijk nieuws TERVELD - Subsidie vragen ze niet, ze redden het zonder, i jongerenwerker hoeft ze niet te begeleiden, dat doen ze f wel. Rottigheid hebben ze niet, waarom zouden ze. Aan de van de KPJ denken ze niet zo vaak, maar de pastoor is ilkom. De Katholieke Plattelandsjongeren vereniging in hterveld bestaat twintig jaar en bevalt nog steeds uitste- door Marianne de Valck bestuursleden Gert Zwam- (20), Laurens van der Ven (20) iieke Hilhorst (22) bladerden enthousiasme negentien plak- iken door. In de plakboeken weergave van de aktiviteiten in afgelopen twintig jaar. uitnodigingen, de verslagen uit i krant en vooral veel foto's waar vooral lachende jongeren te zijn. Er wordt heel wat afgela- bij de KPJ, volgens de plak- eken. Daar zijn de bestuursleden helemaal mee eens, hoewel ernstige momenten zijn aan te zen. Bij de themabijeenkomsten Epraken ze onderwerpen als (moord, euthanasie, alcohol en i be keer (waarbij een gruwelijke vol vreselijke beelden werd toond) en spraken ze met een gedetineerde. Het bestem- igsplan Achterveld staat op de stvolgende agenda, praten met prosituée op het verlanglijstje ar een prosituée die bereid is tot cussie is nog niet gevonden. e iniit valt op te maken dat je bij KPJ iets leren kunt. op WOI tan te alge otl ion dat klopt, want de doelstelling is belangen van de leden te die door middel van dienstverle- aan en de begeleiding van de i te bevorderen dat in epsverband activiteiten wor- ondernomen die enerzijds een ellig/ontspannend karakter gen, anderzijds een bijdrage le en aan de persoonsvorming van leden van de plattelandsjeugd. vereniging wil mede verant- irding dragen voor de samenle- daarbij uitgaande van mens- samenlevingsvisie, die geba- d is op het evangelie.' Dat is nond vol, maar het wordt wel lelijk dat daar meer bij hoort, de jaarlijkse revue, de trek- trek wedstrijden en de disco's. tntigjaar wntig jaar geleden, we schrij- het jaar 1969. In het westen van waren de 'sozen' als pad- loelen uit de grond geschoten, jongeren wilden een eigen ite, liefst volgehangen met vis- j v^, ien, verlicht door druipkaarsen doordrongen van popmuziek, ^het jonge volk tussen de zes- en ruim twintig binnen het zicht ouden kregen de inihatiefne- s m menig parochiehuis, wijk- rum of leegstaand woning een In het midden van het land af i ge- iste ikaf le waren de meeste meisjesvereni gingen gefuseerd met de jongens verenigingen. In Achterveld be sloot men hiertoe in 1969, al gmg dat volgens de verslagen 'aarze lend'. Beide verenigingen, de JBTB (de Jongeren Boeren en Tuinders Bond) en de MBA (de Meisjes Boe ren Afdeling), hadden ieder sinds ruim dertig jaar zo hun eigen acti viteiten. Volgens een opgenomen verslag in het onlangs verschenen jubileumboekje: „De Achterveldse verenigingen waren niet direct te gen (de fusering), maar durfden het toch nog niet goed aan. Ze hebben nauw samengewerkt, maar bleven aparte verenigingen." Achterveld kon echter toch niet achterblijven bij de landelijke ontwikkelingen en met een stichtend woord van de pastoor ontstond in september 1969 de KPJ. Tot ver in de zeventi ger jaren werden ter afwisseling aparte avonden voor meisjes en jongens georganiseerd. In het bestuur droeg Marie Blom de verantwoording voor de meisjes en Wim van Middelaar de verant woording voor de jongens. ACTIVITEITEN „Veel is er in de afgelopen twin tig jaar niet veranderd," vinden de bestuursleden voor zij de eerste boeken openslaan. „We doen nog steeds veel aan sport, organiseren nog steeds gekke dingen die aan spreken zoals de trekker-trekwed- stnjden, vieren de christelijke feesten zoals Kerstmis en Isidorus, het Oogstdankfeest en houden ons nog steeds graag bezig met crea tieve zaken zoals het samenstellen van de jaarlijkse revue." Na veel geblader is desalruetemin een lijstje ontstaan van activiteiten die tegenwoordig echt niet meer kun nen. Zoals bijvoorbeeld: „een fietstocht naar de omgeving van Achterveld waar de kampvuur houtjes zullen knetteren." Eén van de eerste discussie-stellingen 'Zijn studenten anders dan wij?', de wedstrijden 'bandparodie', de puz- zel-avondtochten („Dat kan nou echt niet meer!") en de kaas met brood maaltijden bij schemerlicht („tegenwoordig barbequen we"). De knutselavonden staan niet meer op het KPJ-programma. „Tegen woordig knutselen we thuis," ver telt Lieke Hilhorst. Met de film avonden zijn ze ook gestopt. „Sinds iedereen video heeft, kregen we met meer dan drie man op een filmavond. Voorbij zijn de drukbe zochte avonden waar films als 'De dolle dwaze avonturen' werden bij de vormingsgroep van de paro chieraad. Het enthousiasme blijft groot. Ruim honderdvijftig jongeren zijn bij KPJ Achterveld aangesloten. De minimumleeftijd is zestien jaar. De hoogste leeftijd dertig voor gewo ne leden en 35 voor leden van de AJK (het Agrarisch Jongeren Kon- takt), waarbij jonge boeren volgens de KPJ bestuursleden informatie krijgen over het leiden van een boerenbedrijf. De KPJ-jongeren komen vooral uit de omgeving van Achterveld. Voorzitter Van der Ven meent dat de jongeren uit Achterveld-dorp lang niet allemaal meer naar de KPJ-activiteiten toe komen hoewel ze wel vaak lid zijn. De gemiddelde leeftijd ligt tegenwoordig tussen de twintig en drie-en twintig jaar. De aanwas van zestienjarigen blijft achter bij de verwachtingen. Van der Ven gaat daar regelmatig op af. Afwachten tot iemand uit zichzelf de stap doet lijkt hem niet de goede weg. „Bij de KPJ zet je vaak je eer ste stappen in het uitgaansleven in je eigen woonomgeving. Die eerste stappen kunnen bepalend zijn. Wanneer het leuk is blijf je komen. Anders is het misschien toch een goede eerste ervaring geweest." VORMING De bestuursleden van de huidige KPJ denken zelf dat hun bestuurs functie hen het nodige heeft bijge bracht. Door de landelijke organi satie van de KPJ zijn zij in staat gesteld verschillende cursussen te Het KPJ-bestuui, bestaande uit Linda van Burgsteden, Lieke Hilhorst, Jolanda Rutten, Jan Traa en Laurens van der Ven (in willekeurige volgor de). Niet op de foto: Gert Zwambag. Voorzitter Laurens van der Ven: We hoeven ons toch niet te schamen voor onze afkomst. We zijn kathohek, komen van het platteland en behoren tot de jongeren. KPJ is een uitstekende naam dus. vertoond. Het jaarlijkse zwemuitje heeft plaatsgemaakt voor een jaar lijks bowlavondje en het huren van een bus is alleen nog nodig wan neer de opkomst groot is. Bijna ie dereen kan zorgen voor eigen ver voer. WADLOPEN Met de bus gingen ze onlangs wel naar de Wadden om wad te lopen, iets wat vroeger ook on denkbaar zou zijn geweest. Toen gmg je niet snel zo ver weg. De aanhefkreten boven de bekend makingen van en uitnodigingen voor de verschillende activiteiten variëren van 'Hallo jongelui- Hallo allemaal- Hoi- Hallo Luitjes' tot een recente met de aanhef 'Geachte KPJ leden.' Gebleven zijn de hartelijke contac ten met vooral de KPJ in Hoogland, het meedoen aan de carnavalsop tocht in Achterveld, de oud-ij- zeraktie waarmee de eigen kas ge spekt wordt, de kaartavonden, de jaarvergaderingen die afgesloten worden met Bingo en het zich pre senteren op de jaarlijkse bradene met toneelstukken („We hebben altijd over goede schrijvers kunnen beschikken, eerst Jan Pommer te genwoordig André Steenbeek") en volgen zoals moderne welspre kendheid, bestuurskunde, pen ningmeesterschap en videopre sentatie. "Bezinningsweekeinden' zijn mogelijk en ook het huidige bestuur is vast van plan om daar nog eens aan te beginnen. Na drie jaar in het KPJ-bestuur gezeten te hebben denkt Lieke Hilhorst dat ze hier beslist mondiger door is ge worden en heeft leren organiseren. Ook de kersverse voorzitter denkt bij de KPJ levenswijsheid te kunnen opdoen. ,Je leert allicht meer dan wanneer je thuis blijft zitten. Mede door de contacten met de andere KPPs uit dit district ontdek je wat mogelijk is en kun je het zelf hier toepassen. In tegenstelling tot veel KPJ-af- delingen in de omgeving kent de KPJ in Achterveld niet allerlei com missies of werkgroepen voor het organiseren van de activiteiten. Het bestuur zet zelf overal de schou ders onder uit noodzaak en enthou siasme, want wie in het bestuur zit heeft zich aangemeld en is dus een actief lid. „Met tegenwoordig recht op een eigen avondje want dat heb ben de weinige actieve leden te genwoordig wel verdiend. Het kost je minstens één avond in de week, vaak meer." Een bestuurslid wordt volgens het verenigingsregelement geko zen. In de praktijk komen verkie zingen weinig voor. Slechts één lid per familie mag zitting hebben in het bestuur. In de afgelopen twintig jaar is wel gebleken dat de be stuursleden vaak uit dezelfde fami lies komen, „het lijkt wel of het enthousiasme, de instelling en daarmee de bestuurstaken worden doorgeschoven." EMOTIONELE BANDEN Tegenwoordig wordt niemand meer op geloofsbeleving, zelfs niet op overtuiging, bekeken. Toch zijn de emotionele banden met de kerk aanwezig. „De contacten met de kerk zijn de laatste jaren losser geworden," vertelde Laurens met als verrassende verklaring niet de ontkerkelijking van de jongeren maar van de geestelijken. „Sinds we in Achterveld geen vaste pastor meer hebben, hebben we te maken met wisselende mensen die niet zo erg veel belangstelling meer voor ons hebben en waarmee wij geen band hebben. Wij moeten ons red den op onze eigen manier." Aan naamsverandering zoals waartoe een aantal zusterorganisa ties heeft besloten, denkt men in Achterveld niet. „We hoeven ons toch niet te schamen voor onze af komst. We zijn katholiek, komen van het platteland en behoren tot de jongeren. Een uitstekende naam dus." De KPJ leeft in Achterveld. De jongeren kennen elkaar vaak van school. De ouders hebben bij de voorlopers van de KPJ gezeten en weten waar ze hun kinderen heen laten gaan. De belangstelling is nog steeds groot. Voor de toneelvoor stellingen en de revue loopt het dorp uit. Toneelvoorstelling 'met een moraal' volgens Gert Zwam bag, die verwijst naar de laatste opvoering waarin het mestover schot op ironische wijze werd op gelost. De moraal zit ook in de be steding van de opbrengst van de grote uitvoeringen. Dit jaar gaat de recette van de revue naar het Rode Kruis, vorige jaren naar Amnesty International en Artsen zonder Grenzen. Op zulke avonden zit er snel 150 man in de zaal, de gemid delde opkomst ligt rond de dertig al wordt een seizoen weieens ge opend met vier aanwezigen „Ach weet je wat het is, het is leuk om motiverend bezig te zijn met mensen die je kent. De KPJ is een in alle opzichten bloeiende vereniging die hoort bij Achter veld. Het is gewoon altijd even ge zellig of er nu honderdvijftig of vier mensen zitten in ons thuishonk de Moespot, het is gewoon typisch Achtervelds." eau) d ichij zelf Z- e: ITERVELD - Het was vorige jeet ik 50 jaar geleden dat door de rvofi erlandse regering de mobili- bt t werd afgekondigd. Onge il 110 Asschattenaren en sol- ibo: n die in Leusden en Achter- ierlj gelegerd waren, kwamen in r no Gebouw' bijeen om dit te fi Menken. Aanwezig was ook de irige Kapitein M. van Zalin- die voor het eerst na vijftig zijn manschappen terug zag. and Groep Achterveld 1939-1945' xsde deze bijeenkomst georgani- to d. Er waren ook Asschattena- isb ok zen, Nijkerkerveen, Bameveld, Hoevelaken en Terschuur hield Luitenant Kolonel E.H. Brongers een lezing. In de middag maakte het gezel schap een tocht naar de loopgra ven van de Schans en de Asschat- terkeerkade. Ze namen een kijkje in de Nedelande kazematten, de Duitse bunkers en meerdere ge vechtsplaatsen in deze streek. Tot slot van deze themadag werd een bezoek gebracht aan het monu ment van gesneuvelde Huzaren te Voorthuizen. ren, die in 1939 huis en haard moesten verlaten voor het was sende water, omdat hun huizen in de waterlinie lagen. Een grote groep soldaten die vijf tig jaar geleden in Achterveld en omgeving waren ingekwartierd en stellingen moesten maken in Asschat, waaraan ook aanwezig, de afgevaardigde van de groep Achterveld 1939-1945, A.W van Zandbrink, gaf na een kort wel komstwoord het woord aan de heer J. van Ginkel, hoofdredacteur van de Bameveldse en Leusder Krant, die het mede mogelijk heeft gemaakt de bijeenkomst te hou den. „Asschat ligt precies in het mid den van de grootste gemeente van de Provincie Urecht, Leusden wat u goede maar ook droeve tij den hebt meegemaakt", zei hij. ,,Bc heb de laatste Duitsers zien vluchten. Ik werd geboren op 15 mei 1940. Het is zeker goed het verleden te herdenken zodat we onderdelen van het programma was een tentoonstelling van 200 foto's uit de mobilisatieperiode. met gedoemd zijn de geschiede nis te herhalen". Veel bekijks was er voor de foto expositie met bijna 200 foto's van Asschat en omge ving uit 1939-1940 afkomstig uit de collectie 'Achterveld Oud' en van de kaarten van W. van Nimwegen. Op initiatief van de groep 'Achter veld 1939-1945', werd m de grote zaal van 'Ons Gebouw' een mes sing gedenkplaat onthuld met de tekst Nederland-Mobilisaüe As schat, 29 augustus 1939, septem ber - oktober 1939. Daaronder staan de namen van de bewoners die hun huizen moesten verlaten. De plaat werd onthuld door het oudste echtpaar van Asschat R. Schoonderbeek 92 jaar en zjn echtgenote M. Renkers 89 jaar Er werden tijdens de bijeenkomst heel wat herinnerinen opgehaald. De 94-jarige commandant M. van Zalingen, die 250 soldaten onder zijn hoede had, vertelde uitge breid over zijn sergeants en solda ten. De landelijke Documentatie- groep '40-'45 hield haar jaarlijkse themadag ook in Achterveld Deze stond in het teken van de ge vechten in mei 1940 van de Huza ren. Op 10 mei 1940 trok de Duitse 227e Divisie onder bevel van Ge neraal Zickwolff bij Zutphen over de IJssel met het doel om bij Amersfoort een doorbraak in de Valleistelling te forceren om daarna door te stoten naar de Hol landse Waterlinie. In Achterveld raaken de Duitsers slaags met Ne derlandse Huzaren en voorposten van het 16e Regiment Infanterie. De Duitse aanval mislukte uitein delijk en werd verplaatst naar Scherpenzeel, waar evenmin suc ces werd geboekt. Over deze ge vechten en ook die te Voorthui- De mannen die vijftig jaar geleden het commando hadden over de 250 soldaten van het 16 e Regiment Infanterie. Staande van links naar rechts: H. Vink (Nieuwegein), A.J. Kragtink (De Meern), M.C. van Velzel (Utrecht) en J.C. Quint. Zittend de heer M. van Zalingen. ACHTERVELD - Maandagavond 16 oktober zal er weer geschreven kunnen worden voor Amnesty In ternational. Degenen die hieraan willen deel nemen zijn die avond om 19.30 uur welkom bij Nel Schwagermann aan de Verjaagde Ruiterweg. Deze avond zullen er brieven ge schreven naar de autoriteiten van Brunei, Singapore en Equatoriaal Guinée. Voorbeeldbrieven zijn aanwezig. Ook schrijfpapier, en veloppen en postzegels zijn be schikbaar. ACHTERVELD - De KPJ begint deze week weer met het nieuwe seizoen. Vnjdag gaat men bowlen in de Korf. De deelnemers moeten om 20.15 bij café De Hessenkar verzamelen. Inschrijving- tel. 03425-1552. Verder is er door de KPJ-Kring een nieuwe activiteit geprogram meerd. Dit is het Schuurfeest. De Acnierveldse KPJ heeft de pri meur om dit eerste schuurfeest te organiseren. Er kan worden deel genomen door de KPJ-leden Ach terveld, Eemnes en Hoogland. Het feest zal plaats vinden bij Ton Ossendrjver aan de Hessenweg tussen Achterveld en Stouten- burg. De muzikale medewerking wordt deze avond verleend door Dnve Inn Sixty Eight. De deelnemers aan dit feest dienen wel hun KPJ pasje bij zich te hebben daar dit feest alleen voor de leden van de deelnemende afdelingen is be stemd. ACHTERVELD - De KPO-dames komen donderdagavond bijeen om 20.00 uur in de zaal van café Bar Buitenlust. Nadat enkele huishoudelijke pun ten zijn afgehandeld zal Tiny Bontje van de winkel 'De Vinger hoed' iets vertellen over haar brei- modellen, lappen stof, breigarens enzovoort, en over de manier waarop deze goederen kunnen worden gebruikt. ACHTERVELD - De Achter veldse Auto- Motor- en Bromfiets Club organiseert voor zondag een puzzelnt. Deze Herfstrit wordt ver reden onder een eigen reglement en heeft een lengte van ongeveer 35 km. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur in hotel De Roskam, de start van de eerste deelnemer is om 14.00 uur. De uitzetter is de heer Slomp uit Hoornaar. Er kan wor den deelgenomen in de sport- en tourklasse. Om het wachten tijdens het uitre kenen van de startkaarten te be korten zal er bij voldoende deel name een bingo worden ge speeld. De rit telt mee voor het Clubkampioenschap 1989.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9