bnumentaal en ingetogen erk in Claeverenblad Inventaris verhuisd van Muziekschool ieladen muzikaliteit van izzduo Rolland/Soghoian leusden krant jisiduna haalt eerste prijs in Zeeland Disco in De Til Rockabilly in De Geut Ruilbeurs Rudy Bosch bij Jazz-sen \wr [ruk bezocht concert in de Swartesteegh Frühschoppen "«OENSDAG 18 OKTOBER 1989 11 (door Gerard Trebert) IJSDEN - Als vanouds zijn de muzikale vonken er weer s afgespat, afgelopen week in café „De Swartesteegh". Een Ivangrijke schare toehoorders was getuige van het meer dan Jortreffelijke optreden van het gastduo uit de Verenigde ten Mo Rolland/Sal Sogboian. raditional jazz is het etiket, dat beide begaafde musici op hun Izijdig pakket hebben geplakt, r zij blijken tot veel meer in ,t. Geef Rolland een blanco stuk muziek en hij zet een compo- e neer. die zich eenvoudig laat [jialen tot een werkbaar muziek- in alle gewenste partituren. sfeervolle stuk Su Su is daarvan h voorbeeld. Een vluchtige blik 1 de partituur leerde dat. De ^hoorders kregen een gave ver ing te horen van een fraai stuk ■ntijdse muziek, dat de Ameri- gastmusicus heeft opge lden aan zijn levenspartner en juwe begeleidster tijdens al zijn wervingen Suzanne. |Mo Rolland is wat hij zelf noemt feppy in Holland". De musicus be- louwt ons land als zijn tweede Jderland. „Ik kwam toevallig tij- een vakantie op het eiland a zeven jaar geleden in kontakt I een van uw landgenoten.de t Frans van Dam. Hij nodigde Je uit naar Nederland te komen, kt heb ik gedaan, want ik ben gek J reizen; ik wil namelijk zoveel jgelijk van de wereld zien". |Het zou niet bij die ene keer blij- dat verblijf m ons land. Op de In of andere manier werd Holland lor de Amerikaanse musicus een neet. Hij kwam terug en terug, fc is nu al weer zijn zesde bezoek, f/aarom? Ik weet het zelf niet. Het is niet alleen het land zelf maar vooral ook de mensen, denk ik. De vriendschap, de hartelijkheid, het met elkaar omgaan. Waar vind je dat?" De begaafde saxofonist - en daarvan gaf hij deze avond nadruk kelijk in „De Swartesteegh" zijn vi sitekaartje af - was in het gezel schap van zijn boezemvriend en collega-musicus Sal Soghoian, een gitarist van allure. Samen vertolk ten zij met het naarmate de avond vorderde steeds beter op dreef ra kende kwartet Wiebe Haanstra/Jan Verwey een breed gevarieerd oeuvre van graag gehoorde tradi tionals, waarvoor de handen royaal op elkaar gingen. Sal en Mo vor men wat genoemd mag worden „een compleet duo", muzikaal ge lijkgestemd. Daarom mag het anti cipatievermogen van het kwartet als byzonder en van klasse worden gekwalificeerd. De wegen van Rolland en Soghoian kruisen elkaar regelmatig in de Verenigde Staten tijdens jazzconcoursen en festivals. Mo Rolland werd in 1953 in Virgi nia geboren; in zijn jeugdjaren leer de hij ook Sal Soghoian kennen. Het zou een lange vriendschap wor den. Mo verhuisde naar Boston, Massachusetts, waar hij afstudeer de aan het Berklee College of Mu sic, een van de meest vooraan staande Amerikaanse conservato ria. Tien jaar lang speelde hij met veel succes in diverse big bands; zijn optreden verraadt nog altijd de toen vergaarde ervaring. Maar Rolland wilde meer. Van Boston verhuisde hij naar het berggebied van de Poconos in Pennsylvania om Het Amerikaanse duo Mo Rolland en Sal Soghoian trad met veel succes op in De Swartesteegh. LEUSDEN - Tot en met zondag november is grafisch werk an Rein Kamphorst en Cor van en Eynde te zien in Galerie 't Haeverenblad, De Brink 16. De alerie is op zaterdag en zondag eopend van 14.00 tot 17.00 uur. Rein Kamphorst laat composities ien van landschappelijke en ar- hitectonische elementen, die hij aar eigen visie samenvoegt. Zee n steenformaties inspireren hem 5t monotypes die zijn geboeidheid oor de imponerende schoonheid an de natuur vertolken. Hij zet ze geometrische stramienen waar oor nieuwe vormen ontstaan, totspartijen, brokken steen, water- lakten laat hij als vanzelfsprekend wergaan in architectonische frag- nenten, zijgevels van huizen, be- onconglomeraties. In zijn kust- omposities combineert hij de zilte eesfeer met de harde hoekigheid ran rotsblokken en het ïntrigeren- le van aangespoeld wrakhout. Ge- teentecomposities geven door- ajkjes, typenng van het ruwe nateriaal, spel van licht en scha- inw. Vanaf een hoog punt worden ijbanen, verkeersknooppunten in een stad zichtbaar: kolkend water spoelt door de straten. Het is groot gehouden werk waarin een voorkeur voor het ar- rhitectonisch monumentale over- leerst. De linosnedes van Cor van den Eynde tonen grote bewogenheid. Ze zijn expressief in him gecompli ceerdheid van elementen, vol vaart en spanning ook. De toets van de guts, waarmee het linoleum wordt uitgediept, dicteert een dringend idioom van lijnen en contouren. De intensiteit van de gebruikte kleu ren verstevigt het op zichzelf al sterke beeld. Prachtig van lijn en kleurstelling is de lino Vrouw op stoel, in blauwen, groenen en bele gen rose. Heel decoratief is de lino Vogels in de tuin: de vogels zijn als versierende elementen over het groene vlak van het grote blad ver- „Dat was een prima tijd", herin nert Mo Rolland zich in de pauze tijdens dit Jazzpodium. „Ik be schouwde de Poconos als een soort thuishaven en kon van daaruit door heel Amerika reizen. Om een voor beeld te geven: ik zat maar op an derhalf uur afstand van Manhattan en dat is voor een Amerikaanse musicus natuurlijk een fantastische gelegenheid om je in de kijker te spelen". TWEE-EENHEID deeld, met hier en daar een raam, een hekje, een groeisel ertussen. Cobra-achtig is Kat met vogels op gelost. In zeer vereenvoudigde lijn en vlakverdeling is het portret van Annet tot stand gekomen. Van den Eyndes etsen zijn tradi tioneler, klassieker van opzet. Op mij komen ze met hun overwegend bruine tinten ingetogener over. daar verder saxofoon en composi tieleer te studeren, samen met een andere vriend Phil Woods. Mo Rolland en Sal Soghoian, de beide muzikale vrienden, geven deze avond in Leusden blijk na twintig jaar, nadat zij samen ook moeilijke omstandigheden hebben gekend, nog altijd een hechte twee-eenheid te vormen. Het straalt af van de wijze, waarop zij gezamenlijk aan de muziek gestal te en inhoud geven. Ze hebben el kaar door de jaren heen nooit uit het oog verloren, hebben elkaar altijd weer opgezocht en dat kwam deze avond tot uitdrukking in hun beider verrassend, verfrissend optreden, niet in de laatste plaats tot genoegen van de vele luiste raars. En hoe ging dat in combinatie met het kwartet Haanstra/Verwey? Mo Rolland: „Ik heb thuis in de Verenigde Staten een eigen band van zes man. Maar hier voel ik me eigenlijk pas echt thuis. We spelen en bepalen samen het repertoire en ik pas me waar nodig aan bij de anderen. Dat gaat uitstekend; Sal doet hetzelfde en ik weet natuurlijk wat hij wil en doet. We spelen uit eindelijk al zo lang samen; we spre ken bij wijze van spreken eikaars taal en delen dezelfde emoties, ze ker op muzikaal gebied. Dat is een belangrijk winstpunt wanneer je samen aan het werk bent. Maar vooral hier, in zo'n byzon- dere ambiance als op deze avond ben ik helemaal happy weer m Holland te zijn. Ja, ik ben een geluk kig mens". De nieuwbouw van de muziekschool is zo goed als klaar. De werkzaamheden zijn al zover gevorderd, dat deze week de inventaris overgebracht kon worden van het oude gedeelte naar het nieuwe. Volgend jaar februari zal, als alles naar wens verloopt, de officiële operung plaatsvinden. LEUSDEN/HEINKENSZAND - Mu ziekvereniging Lisiduna plaatste zich voor het KNF topconcours in 1990, door de eerste prijs te halen bij de federatieve marswedstrijden van de KNF in Heinkenszand (Zee land). Het drum- en lyrakorps van de vereniging haalde negens voor de twee nummers die er moesten worden uitgevoerd. Met 324 pun ten haalde zij de hoogste onder scheiding in een westnjd waaraan 25 korpsen meededen. Lisiduan promoveerde daarmee tevens naar de eerste afdeling. Het eerste num mer was 'In Holland staat een huis' van S. Egberts. Bij dit werk werd niet gemarcheerd. Dat was wel het geval bij 'Joking Drums', waarbij A. Veenendaal als tamboermaitre optrad. LEUSDEN - Jongerencentrum De Til is in oktober gestart met weke lijkse disco-avonden en -midda gen. Elke zaterdagavond (van 20.00 uur tot 23.30 uur) en zondagmiddag (van 14.00 uur tot 17,00 uur) zijn jongeren vanaf veertien jaar wel kom in het jongerencentrum aan de Hamersveldseweg. De toegang be draagt ƒ2,-. In De Til wordt ge werkt met een pasjessysteem. In tegenstelling van wat men misschien zou vermoeden is de iepeziekte bepaald geen nieuw verschijnsel. Over vo rige eeuwen weten we niets echt zeker, maar in de litera tuur is wel vaker een grote sterfte onder iepen vermeld. De eerste echte opleving van de iepeziekte dateert uit de jaren dertig. Toen sneuvel den er vele honderdduizen den bomen door een golf van deze ziekte. Desondanks kunnen we achteraf niet zeg gen dat de schimmelstam van toen, want iepeziekte wordt veroorzaakt door een schimmel, erg agressief was. Na die epidemie is men toen ieperassen gaan kweken die beter bestand waren tegen deze verwoestende ziekte. Ruim een kwart miljoen van deze bomen werden er toen in ons land geplant. En jaren lang is dat ook uitstekend ge gaan. Zo'n dertig jaar gele den ontstond er in Engeland een nieuwe vorm van de schimmelziekte. Daar wer den toen rond de dertien mil joen exemplaren geveld, tweederde van het totale be stand. In het begin van de zeventi ger jaren kwam bij ons de grote klap. Voor de uit Enge land overgekomen ziekte ble ken ook de resistentere ras sen niet bestand, ze hadden geen verweer. Grote aantal len bomen gingen kwijnen en moesten het vaak al na en kele weken opgeven. De iepeziekte is een aandoe ning die vrijwel altijd een fa taal verloop heeft en boven dien ongenadig om zich heen grijpt. Sinds het begin van de jaren zeventig zijn vanwege de ziekte naar schatting een miljoen bomen verdwenen. Ook in andere streken van Europa en in Noord-Amerika veroorzaakte de ziekte enorme schade. Zoals gezegd is de boosdoe ner, die de iep uiteindelijk de das omdoet, een schimmelin fectie. De schimmel dringt de houtvaten binnen en gaat zich vermenigvuldigen. De levende houtvaten, die zich aan de buitenkant van de stam bevinden, zijn kanaal tjes waardoor de boom water en allerlei voedingsstoffen uit de bodem opzuigt. Als reactie op de schimmel vormt de iep in de houtvaten uitstulpingen die het houtvat afsluiten, in een poging de in fectie tegen te gaan. Het ge volg daarvan is duidelijk: de houtvaten raken verstopt en het transport van water en voedingsstoffen wordt ver hinderd. Dit heeft als gevolg het verdrogen en afsterven van blaadjes en takken bo ven de aantasting. Vanwege het snelle en agressieve ver loop van de schimmelinfectie betekent dat echter al snel dat vrijwel de gehele sap stroom in de boom tot stil stand komt. De boom begint te kwijnen en sterft tenslotte geheel af. Wanneer er sprake is van een agressieve schim melstam kan dit proces zich binnen enkele weken vol trekken. Een volgende keer zullen we zien welke rol de iepespint- kever in dit verhaal speelt. G. van L. Hef drum- en lyrakorps van Lisiduna dat de eerste pnjs wist te halen op een concours in Heinkenszand. ACHTERVELD - De Hinterfelder Musikanten maken aanstaande zondag hun opwachting tijdens het Frühschoppen, dat m d'Ouwe Peer- destal zal worden gehouden Het frühschoppen begint om 11.30 uur LEUSDEN - Rockabilly-band 'The Paranoia's" treedt aanstaande za terdag op m jongerencentrum De Geut. De zaal gaat zaterdag om 21.00 uur open. De entree bedraagt ƒ5,-. LEUSDEN - De Woudenbergse postzegel- en muntenvereniging 'Onder de loep' houdt op maandag 23 oktober een ruilbeurs in jonge rencentrum De Til, Hamersveldse weg 30. De beurs is van 19.00 uur tot 22.00 uur. Er zal een jeugdhoek ingericht worden en er is een tafel met informatie over de vereniging. LEUSDEN - De Stichting Jazz-sen heeft voor het programma van dinsdag 24 oktober de gerenom meerde trombonist Rudy Bosch geengageerd. Bosch, die drie de cennia deel uitmaakte van van de omroeporkesten De Skymasters en het Metropole-orkest, wordt in restaurant Bos en heide aan de Doornseweg begeleidt door het trio van pianist Frans Hakkert, dat naast Hakkert bestaat uit John van Zoelen (drums) en Eddy Hooge- veen (contrabas). VRAAT AfiC,CM VAM it.PC.ii'mTrteVE-H Het optreden begint om 20.30 uur De tiende jazz-avond m het ka der van Jazz-sen, die op 7 novem ber gepland staat, zal extra cachet krijgen door een speciaal luister concert, waaraan toppianist Bert van de Brink, jazz-violist Michael Gustorff en bassist Rob Langereis hun medewerking zullen verlenen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11