„De mens in de sport, dat boeit me" Uitslagen Bowlinguurtje laker Peperkamp Afslaat John Nunn idbaltrainer Joop Douma keerde na een jaar afwezigheid terug bij LHV Die tweehonderd procent inzet, daar gaat het mij om"... Ik ben van nature een verdediger". Ruiten ingeslagen Auto in de tuin Winst SD VB Sport van de junioren naar het eerste se niorenteam. Tot 1983 stond de naam van Douma onafgebroken op de wedstrijdformulieren van Fide- litas heren 1, dat in die dagen naar zijn mening als het beste handbal team uit de regio gold. „Ik heb bij die club een hele goede tijd beleefd. Omdat het team uiteen viel en het plezier er na het uitblijven van de verwachte pro motie er voor mij persoonlijk een beetje af ging ben ik gestopt als actief speler. Maar vanwege de sfeer en de geweldige saamhorig heid in de vereniging plus de goe de resultaten in een groot aantal jaren heb ik mij voor een seizoen verbonden als conditietrainer van het eerste damesteam". HANDBALHUWELIJK Het echtpaar Joop en Anja Dou ma verhuisde in 1980 van Amers foort naar Leusden. De Douma's vormen een fervent handbalpaar. „We hebben elkaar destijds bij Fi- delitas leren kennen. De club staat bekend vanwege haar vele hand balhuwelijken. Handbal heeft altijd een belangrijke plaats ingenomen in ons gezinsleven, ook al voetbalt mijn zoon bij Roda '46". Een advertentie bracht Douma in 1984 in direct kontakt met de Leus- dense handballers. Hij ging de he ren-junioren trainen en sloeg tege lijkertijd de verrichtingen gade van de dames. Toen de toenmalige trai ner halverwege het seizoen 1984- '85 opstapte nam hij diens taken over. Successen bleven niet uit (veldtitel 1985, kampioen in de zaal 1986 met promotie van de derde klasse naar de tweede klasse) Maar toen na enige jaren bleek dat de prestatiecurve een dalende lijn ging vertonen leek voor Douman het moment aangebroken om te stoppen. „Ik kwam niet verder met de ploeg; ik kon ze met meer inspi reren. Dus heb ik vong jaar beslo ten er mee te kappen". Douma noemt zichzelf een pres- tatietrainer. Als de inzet en menta liteit ontbreken gaat dat ook ten koste van zijn eigen motivatie. „Die tweehonderd procent, daar gaat het mij om. Maar helaas zijn te wei nig mensen bereid zover te gaan. De meesten willen met een mini male krachtsinspanning het maxi male presteren. Overigens vind ik dat dat voor de gehele sport geldt". Tijdens het seizoen 1988-'89 bleef Joop Douma dus werkloos aan de kant. Zijn vrouw beleefde inmiddels met haar team een top jaar: kampioen zowel op het veld als in de zaal met daar overheen nog eens het veroveren van de be ker. Douma: „Ik kreeg toen wel de kriebels en had het vaak heel moeilijk; ik voelde me toch nog altijd betrokken bij de groep. Het heeft mme dan ook enorm goed gedaan dat ik bij de huldiging werd betrokken en bloemen ontving met een kaartje met een tekst m de zin van: je hebt ons toch op weg gehol pen!" OPBOUWEN Toen de herenselectie aan het begin van dit seizoen zonder trai ner kwamen te zitten besloot Dou ma zich met deze taak te belasten. Hij stelde wel bepaalde voorwaar den. „Ik heb mijn visie op papier gezet en ben van daaruit aan het werk gegaan. Ik trof een ploeg aan, die tekenen van vermoeidheid vertoonde en m een negatieve spi raal was terecht gekomen. Men sen, die te veel individueel en te weinig als team optraden. Ik wilde DEN - Het nieuwe winterseizoen is voor de sportge- hap van Leusden gepaard gegaan met een onge- fioot aantal mutaties wat betreft de coaching en be ng van de hoogste selektieteams. In tal van discipli- eft men moeten kiezen, al dan niet daartoe genood- L voor vernieuwing. Dat heeft tot gevolg gehad dat jjij een belangrijk deel van de sportverenigingen van en met name bij de topclubs - nieuwe, vaak cende trainers en coaches hebben gepresenteerd. ien willen wij onze lezers en lezeressen laten kennis Wat waren hun achtergronden, wat verwachten i de teams, die aan hun hoede zijn toevertrouwd? r denken zij te kunnen gaan? En hoe en wat is het hchtingspatroon van de sportbeleving in het alge- I? Op dit soort vragen zijn antwoorden te verwachten nieuwe rubriek, die van heden af regelmatig is terug iden onder de titel 'DE NIEUWE MAN'. Joop Douma is de nieuwe man bij de heren van de handbalvereni ging LHV. Hij meent met zijn 37 jaren - geboren in 1952 in Amers foort en in de Keistad getogen - uit ruime persoonlijke ervaring te mo gen spreken. Douma is getrouwd, vader van drie kinderen en van beroep leraar elektrotechniek aan de scholenge meenschap Groot Gooiland in Hil versum. „Mijn werk is dus geba seerd op de omgang met jonge mensen, met levend materiaal. En dat komt mij van pas m mijn meuwe functie van handbaltrainer bij LHV. Ik vind dat belangrijk en een groot voordeel; elke keer weer merk ik LEUSDEN - „De jeugd komt in belangrijke mate tekort waar het gaat om de begeleiding bij de overgang van junior naar senior. Op dat punt wordt gewoon te weinig gedaan en dat geldt voor de gehele nederlandse sportgemeenschap. Ik durf best te zeggen: men laat de jeugd verzuipen. En om het weer anders te zeggen, wat vriendelijker: er wordt te weinig krediet verleend als het gaat om de opvang en begeleiding van de jonge, vaak veelbelovende sporters". dat er verband bestaat tussen mijn werk als leraar en wat ik m mijn vrije tijd doe: het trainen en coa chen van een sportte am". De ervanng, opgedaan bij het lesgeven transponeert Douma dus in de richting van het leiderschap op het sportveld en in de zaal. Hij is een geboren docent en dat is niet zo opmerkelijk. Douma: „Ik heb altijd al leraar willen worden. Na mijn LBO-opleiding ben ik gaan werken bij het adviesbureau Krachtwerktuigen in Amersfoort, eerst als tekenaar en later als advi seur. In die periode heb ik ook al door de medewerking van mijn werkgever de gelegenheid gekre gen om een opleiding m Utrecht te volgen voor een leraarsakte. Na elf jaar was ik geslaagd, maar daar voor moest ik wel elke week drie avonden van Amersfoort naar Utrecht". Het mag duidelijk zijn dat Joop Douma een man is, die door zijn doorzettingsvermogen als voor beeld mag dienen niet alleen voor zijn Hilversumse studenten, maar ook voor de Leusdertse handbal lers, in wiens dienst hij zich overi gens met plezier en enthousiasme heeft willen stellen. Over zijn eigen langdurige studieperiode meent Douma: „Ik realiseer me wel dat het allemaal mogelijk is geweest dank zij de ruimte, die mijn toen malige Amersfoortse werkgever mij heeft gegeven. Ik kreeg bij voorbeeld als adviseur de gele genheid om me te bekwamen in het schrijven en begroten van bestek ken om eens een voorbeeld te noe men. Dat alles nu, het midden in de maatschappij staan en er deel van uitmaken is voor mij later van grote betekenis geweest in mijn werk als leraar en - als je die lijn wilt door trekken - naar het leiding geven aan een sportploeg. Ik heb me nooit opgesteld als lesboer als je het zo mag noemen, maar meer als iemand die maatschappelijke vor ming op de voorgrond plaatst. Dat kan eigenlijk alleen als je zelf met die maatschappij te maken hebt gehad, er deel van hebt uitge maakt". ze positief gaan benaderen, een team opbouwen. Resultaten vind ik nu nog niet belangrijk, maar er moet wel hard worden gewerkt. Er is nu sprake van een goede trai ningsopkomst en er wordt inder daad behoorlijk gewerkt. Dat geeft goede hoop, maar er zal nog wel veel moeten worden gepraat". Onder dat vele praten verstaat Douma vooral het uitleg geven, het vertellen van het hoe en waarom. „Ik denk dat ik vanuit mijn werk in staat ben de zaken goed over te brengen en dat wil ik ook bij de handballers. Ze moeten het nut in zien van wat ik ze vertel. Daarnaast moeten ze hun eigen inbreng be houden waarbij het plezier in de sport voorop moet blijven staan. Op dit mveau is het team nog niet klaar voor een kampioenschap en dat verlang ik ook niet". Handbal is als sport niet voor iedereen weggelegd. Het is een snelle sport, waarbij sprake is van veel fysiek kontakt. Het aantal bles sures valt desondanks mee. vooral voor degenen die regelmatig trai nen. Het is dan ook beslist geen harde sport. Het gehele lichaam wordt ingeschakeld, waarbij het bovenlichaam vanwege het gooien en vangen, alsmede de schijnbe wegingen essentieel is. Douma legt in zijn training de nadruk op het verdedigen. Als het in de defensie goed gaat kan men vanuit die ze kerheid rustig de aanvallen opbou wen, luidt zijn credo. Op het veld wordt wat behou dender gespeeld dan in de zaal, meent hij. Het spelen op asfalt noemt hij „de pest voor het li chaam"; het vergroot de mogelijk heden van blessures. „Ik probeer ook zoveel mogelijk te lezen over het voorkomen en bestrijden van blessures. Daar moet ik me als trai ner mee bezig houden. Goed schoeisel bijvoorbeeld is belang rijk; daarop kan ik ze niet genoeg wijzen". Wat de overgang van het veld naar de zaal betreft, daar speelt weer een ander probleem. In de zaal wreekt zich het gebrek aan buitenlucht en krijgt men vooral tegen het einde van het seizoen vaak moeilijkheden met de adem haling. Joop Douma komt zelf niet meer aan het spelen toe. Maar een halve marathon kan er zo nu en dan nog best af. Verder zal hij nooit ontbre ken als de leerlingen van zijn school in Hilversum hun jaarlijkse fietstocht maken rondom het IJssel- meer. „Ik ga dan altijd mee als verzorger. De mens in de sport, dat boeit me. En dat is voor mij eigen lijk ook de voornaamste drijfveer om met mijn werk in de sport door te gaan". VERDEDIGER De sportcarrière van Joop Dou ma begon als elfjarige in 1963 als aspirant-handballer bij de Amers foortse vereniging Fidelitas. De trouw, die uit de clubnaam spreekt, verbrak de jongeman na emge ja ren door zich te verbinden aan de voetbalvereniging Quick. Een en kel seizoen slechts hield hij het vol op het sportpark Dorrestein, want echt lekker ging het niet. „De re den was dat ik aanvaller moest worden en dat lag me niet. Ik ben van nature verdediger en moet daarbij eerlijk zeggen dat ik de technische kwaliteiten van een aanvaller mis. Bovendien ben ik nog steeds van mening dat je de zaken vanuit de defensie beter kunt regelen. Kort en goed, ik ging terug naar het handballen". LHV-trainer Douma kijkt overi gens met plezier terug op zijn jeugdjaren. Voor het interview heeft hij alles voor zichzelf nog eens vastgelegd in een chronolo gisch overzicht op een kladpapier tje en dat bevordert de geschied schrijving. In 1971 stapte hij over Joop en Anja Douma, een huwelijk dat haast letterhjk op het handbalveld tot stand kwam. Hij is nu trainer van de LHV-mannen, zij maakt deel uit van het eerste vrouwenteam. iiner Joop Douma: „Ik denk van mijzelf dat ik een prestatietrainer ben. Sm Tra FOORT - Afgelopen zaterdag vond in Amersfoort jaarlijkse schaaksimultaan plaats, georganiseerd door akgenootschap Amersfoort en gesponsord door Levob- ringen. Onder de tachtig deelnemers waren zeven spe- de Schaakvereniging Leusden. Als him prestaties rend zijn voor de resultaten van het komende seizoen de SVL een zeer succesvol jaar te wachten Jpioen Jaap de Jager nam ben de Engelse topgroot- lohn Nunn. Hij verloor in I eindspel. Arnold Peper- 5 de Engelsman echter hij was de eerste van de Jelers die Nunn tot opge- pg. Behalve zeven nullen ook nog vijf remises ten, zodat hij op een nogal ■lende score van 71 pro- |f steken, ing het Jeroen Piket, de multaangever Die zou jeind in de nchting van |cte score zijn gegaan, als jet een aantal SVL-spelers (zou hebben gehad. Pie per. Hans Peperkamp en f en waren voor de Leidse pster te sterk. Shahriza- feikte een remise-eind- ir vergooide dat nog door torenruil toe te laten Alleen Dick Willigenburg kwam er voor de SVL niet echt aan te pas, zodat Pi ket tegen de Leusdenaren tenmin ste nog veertig procent scoorde. Met de overige 35 tegenstanders had hij aanmerkelijk minder moei te: hij liet verder slechts anderhalf punt liggen. In de onderlinge competitie van de SVL was donderdag remise troef, al lag dat bijna nergens aan een gebrek aan strijdlust. Hier door veranderde er aan de kop van de ranglijst niet zoveel. Carel Vos duikelde een aantal plaatsen. Hij blunderde in de opening te gen Rene Stienen. die daardoor met stip de top-üen binnenkwam. De opmars van Geert Wisman werd eindelijk een beetje afge remd. qiervoor was Sander Berg verantwoordelijk, die een moeilijk toreneindspel nog net tot remise Van Dalen - Van de Meel renuse wist te brengen. Mus - Halkes 0-1 Valkenburg - Boogaard 0-1 Uitslagen: Van der Tang - Strui wig onbekend J de Jager jr. - P de Jager remise Van Ooik - Rietveld 1-0 H Peperkamp - Uneken remise Stienen - Vos 1-0 De stand aan de kop: A. Peperkamp - Shahrizadeh remise 1. J de Jager jr 1731 De Rijke - Agterberg remise 2. P. de Jager 1730 Moed - Zijlstra 1-0 3 Uneken 1727 Gemts - Van Dokkum 0-1 4. H. Peperkamp 1701 Van Baardewijk - Elschot 1-0 5/8. Roelofs 1700 Berg - G Wisman remise v.d. Harst 1700 Willigenburg - J. de Jager sr. 0-1 A. Peperkamp 1700 Van Egdom - Eijlders 1-0 Snijders 1700 Buurlage - Schouten renuse 9 Stienen 1695 V d Pol - Gieskens remise 10/11. Shahrizadeh 1686 Liinse - Veenendaal remise Vos 1686 Nederlagen- toernooi: LEUSDEN De wedstrijd tussen de Roda-zaterdag en le klasser SDVB uit Barne- vela in het kader van het ne- derlagentoernooi is vorige week in een verwachte 2-5 nederlaag voor de Leusdena ren geëindigd. Door doelpun ten van Edwin van Ginkel en Harry Kerssies kon Roda'46 ruim een uur lang gelijke tred houden met SDVB. Pas in de slotfase drukten de Bar nevelders het klasseverschil in de cijfers uit en stelden zich daarmee als eerste kan didaat voor die prachtige set wedstrijdballen, die op de winnaar van dit unieke eve nement ligt te wachten. Op dinsdag 7 november, aan vang 20.15 uur, is de eer aan de Valleivogels uit Scher- penzeel om de prestatie van SDVB te overtreffen, nadat in een eerder stadium Sparta uit Nijkerk tegen Roda-zaterdag niet verder kwam dan een 2-1 nederlaag. Uitslagen en standen Huisvrouwen Bowlen HOOFDKLASSE A Wilma Elsinger - Margriet v Kalsbeek 3-0 Ria v. Bentum - Krijna Groeneveld 3-0 Christina Steinfort - Cintav Diemen 1-2 Ingnd v. Blenk - Juli Choy 3-0 1 Wilma Elsinger 10-10 2 Ria v. Bentum 10-10 3. Knjna Groeneveld 10-8 4 Margriet v. Kalsbeek 10-8 5. Chnstina Steinfort 10- 7'/e 6. Ingnd v. Blenk 10- 7Vi 7 Cintav.Diemen 10- 5 8 Juli Choy 10-4 Hoogste Game: Ingnd v. Blenk 181 le Klasse A Annemiek Horst - Maja v/d Berg 2-1 Lia Vink - Sue Jansen 1-2 Margriet v Toren - Agnes Kok 3-0 Jannie v Ravenhorst - Betsie Mentink 2-1 1 Annemiek Horst 10-11 2 Maja v/d Berg 10-10 3 Jannie v. Ravenhorst 10-10 4 LiaVink 10-9 5. Margnet v. Toren 10- 8 6. Sue Jansen 10- 7 7 Agnes Kok 10- 4 8. Betsy Menünk 8- 1 Hoogste Game: Margnet v. Toren 162 2e Klasse A Gon Reus - Lies Schuurman 0-3 Ria Oostwal - Eigen Gem. 3-0 1 Nannie Dorland 10-11 Vi 2. Gon Reus 10-10 3. Lies Schuurman 10- 9'/i 4. Ria Oostwal 10-4 Hoogste Game: Lies Schuurman 140 UITSLAGEN EN STANDEN 50 -BOWLEN Hoofdklasse B Willy v/d Lagemaat - Jetty v Don selaar 3-0 Rie de Ridder - Maasje v/d Braak 2-1 Alt Bontje - Aruue Biel 3-0 Heijman Roeper - LoesNederpelt 2-0 1. Willy v/d Lagemaat 10-14 2. Rie de Ridder 10-11 3.AliBontje 10-8 4 Heijman Roeper 10- 7 5. Loes Nederpelt 4- 6 6. Jetty v. Donselaar 10-4 7 Maasje v/d Braak 10- 4 8 Annie Biel 10- 3 Hoogste Game: Ali Bontje 168 le Klasse B Ida de Jong - Jo de Wild 3-0 Dora Paulen - Gre v/d Wel 3-0 Wim Jansen - Tnjrue Winkel 3-0 Lenie Graaf - Miep v. Kampen 1-2 1 Ida de Jong 10-1 IVi 2 Dora Paulen 10-11 3. Jo de Wild 10-10 4 Wim Jansen 10- 9 5 Lenie Graaf 10- 7 6. Miep v Kampen 6- 5 7. Trijnie Winkel 10-4 8. Gre v/d Wel 8- 3 Hoogste Game: Ida de Jong 142 2e Klasse B Riek v. Oyen - Sjef v Oyen 1-2 Annie v. Bentum - Reijnie v. Gils 3-0 Neel Wanner - Jo Mm 1-2 Joke Los - Aruue Vemngs 2-1 1 Riekv. Oijen 10-10 2. Aniuev Bentum 10- 9Vz 3. Neel Wanner 10-8 4 Sjef v Oyén 10- 7 5. Joke Los 10- 6 6. Reijrue v. Gils 10- 6 7. Annie Veriings 8- 6 8 Jo Mm 10-3 Hoogste Game: Sjef v. Oyen 136 3e Klasse B Sjaan Eggens - Gerda Wessels 2-1 Henny Holthuis - Ger du Pree 3-0 Dirue Kunst - Dick v Hee 3-0 Gre v. Balen - Adne Hogertbrug 3-0 1 Sjaan Eggens 10-11 2 Henny Holthuis 10-10 3. Dinie Kunst 10-10 4 Ger du Pree 10- BVz 5. Gerda Wessels 8- 6 6. Gre v. Balen 4- 4 7. Dick v. Hee 4- 3Vz 8. Adne Hogenbrug 8- 1 Hoogste Game: Gre v. Beden 134 Springklasse 1Annie de Vries 10-13% 2 BepHassmk 8-10 3. Truus Beijer 4- 2 Hoogste Game: Truus Beijer 118 LEUSDEN - Obstinate cafébezoe kers hebben vrijdag bij café De Meent een ruit ingegooid. De da ders werden omstreeks midder nacht de zaak uitgezet en rea geerden hun onvrede daarover af op een venster. In een flat op de Walenburg ver nielden onbekenden dne grote ruiten in het trappenhuis. De scha de werd zondag opgemerkt. LEUSDEN - Een bewoner van een huis aan de Hamersveldseweg kreeg zondag de schrik van haar leven, toen plotseling een auto de tuin binnenstoof. De auto werd bestuurd door een vrouw, die bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur verloor. De auto was total-loss, de bestuurder kwam met de schrik vrij.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 17