rkrant Tekorten begroting blijven beperkt r 1 erbouwing bibliotheek op de lange baan ^OTOL 0!Ddeo an Woudenberg niet meer in de raad SERVA V0LV0 BDU ;rsoneel en bestuur boos en teleurgesteld KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Leusdenaar moet meer belasting betalen I MOLENAAR CITR0ËN I.v.m. interieurswijziging dinsdag 31 oktober gesloten. KONIJNTJE IN DE WETERING SB HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 - 21e JAARGANG NO. 25 (van de redactie) ISDEN - CDA-wethouder Bram Vroon van Financiën pre- leerde afgelopen maandag de Meerjarenbegroting 1990- Daaruit blijkt dat er in 1990 een tekort van 346.000,-- op jegroting zal ontstaan, als er geen maatregelen worden omen. Deze bedragen zijn voor de jaren 1991 en 1992 res- tievelijk ƒ317.00,-- en 11.000,—. Volgens de berekeningen maandag werden gepubliceerd, toont de begroting voor weer een positief saldo van 26.000,-. De 'schade' wordt erkt door heroverweging van bestaand beleid en door in- ostenverhogende maatregelen, zodat het negatief resultaat 990 uitkomt op 140.000,-. |de nieuwe begroting weet het ge de tekorten, zoals die uit de Ijaarsnota tevoorschijn kwa- j, aanzienlijk terug te dnngen. i was er nog sprake van een Itief saldo over 1990 van p.000,- en waren er over de 11991 tot en met 1993 tekorten oven de 500.000,- uitkwa- L Er bleken in de penode tus- het verschijnen van de voor- ;nota en de publicatie van de otinhg echter enkele meeval- te zijn. Zo was er een hogere s-opbrengst, omdat de ge- nte een hoger kasgeldper- age wist te realiseren. In plaats 4,5 procent ontvangt Leusden procent. Dat levert een bedrag f220.000,- op. Verder bleek |pbrengst van de onroerend elasting ƒ60.000,- meer op •eren dan geraamd was. Ook ^ijk droeg meer bij dan oor- ikelijk geraamd was. Er vloei- bedrag van 225.000,- aan Injksbijdrage in de Leusdense >ch moet de broekriem hier en I aangehaald worden of wordt er gekeken naar de noodzaak van bepaalde uitgaven. Heroverwe ging noemt het college dat. Uit het overzicht dat als bijlage bij de be groting is toegevoegd, blijkt dat het in 1990 om een bedrag van 369.000,- gaat. Zo krijgt zwembad De Octopus ƒ50.000,- minder subsidie. Dat is mogelijk, omdat het zwembad door een verandering m de juridische organisatievorm minder BTW hoeft te betalen. Verder levert een ander beheer van de bermen van het we gennet ook 90.000,- op. Een effi ciëntere verwerking van zwerf- en tuin vuil zorgt ook voor een aan zienlijke besparing (in totaal 73.000,-). Door het terugbrengen van het aantal schoolzwemgroepen van 3 naar 2 bespaart Leusden zich in 1990 een bedrag van 17.000,-- en de ovenge jaren 35.000,-. Aan de inkomstenkant valt ook het nodige te halen volgens de meerjarenbegroting. Door verho ging van het tarief van de onroe rend goedbelasting krijgt de ge meente in 1991 ƒ45.000,- meer te besteden. Dat is in 1992 90.000,— en in 1993 135.000,--. Ook verho ging van de gemeentelijke leges- rechten en het rioolrecht zorgt voor extra geld. In 1990 is dat m totaal ƒ115.000,-. Ondanks de verhogingen van de tarieven en de heroverweging van de uitgaven is er het komende be grotingsjaar geen volledige dek king. Het college stelt voor het ne gatieve saldo van 140.000,- in 1990 te dekken door geld beschik baar te stellen uit de reserve nieu we beleidsvoornemens. Die reserve is ook nodig om een aantal grote projecten, die de ko mende jaren tot stand moeten ko men, te betalen. Daar horen onder meer de nieuwbouw voor de ge- meentewerf, de brandweerkazer ne en het jongerencentrum De Geut bij. Op het lijstje staat ook de verbouw en uitbreiding van de bi bliotheek, maar voor een lager be drag dan waarop het bestuur van de bibliotheek gerekend had. Er is een zogenaamd 'spaarbudget' van ƒ500.000,- gereserveerd, dat met wordt uitgekeerd, maar opzij wordt gezet, totdat het volledige bedrag van de verbouwplannen 2.000.000,--) bij elkaar is. Dat moet gebeuren door de komende jaren uit de reserve nieuwe beleidsvoor nemens te putten.Of dat elk jaar mogelijk is en hoe groot de bedra gen zullen zijn, kon wethouder Vroon niet zeggen. Wel zal de ren te die elk jaar wordt 'gekweekt', bij het spaarbudget worden geschre ven. Het betekent wel een uitstel van de verbouwplannen. Uit de reserve moet de komende twee jaar ook het bedrag betaald worden, dat nodig is om een aantal Wethouder Bram Vroon bij de presentatie van de begroting, inkomstenverhoging. „Tekorten beperken door heroverweging en knelpunten op het gemeentehuis op te lossen. Het afgelopen jaar is het ambtenarenapparaat gereor ganiseerd en is het personeel uit gebreid. Omdat er op een aantal gebieden nieuw beleid is ontwik keld, is de werkdruk echter ver groot en zijn er op sommige afde lingen achterstanden ontstaan. Ook hebben bepaalde afdelingen te kampen met personeelsgebrek. Als voorbeeld noemde Vroon de afdeling Bouw- en Woningtoezicht. „Als de raad wil dat deze afdeling beter toezicht houdt op de ver strekte bouwvergunningen, zal zij daar ook geld beschikbaar voor moeten stellen. Vonge maand kwamen er enkele affaires aan het licht, waarbij bleek dat de bouw van woningen niet in overeenstem ming was met de verleende ver gunning. Zo werd ov het terrein vsan het voormalig restaurant Va Van der Wiel een woning ge bouwd, die niet in overeenstem ming was met de vergunning. Het college weet dit aan het tekort schietende toezicht. Daarom vraagt zij onder meer om dit probleem op te lossen een bedrag van 120.000,- voor de jaren 1990 en 1991. Dat zal echter met leiden tot een permanente uitbreiding van het personeelsbestand. Nieuwbouwplannen en de oplos sing van de knelpunten m de werk druk van de ambtenaren moeten betaald worden uit een bedrag van 6.800.000,-. Daarvan is 2.500.000," de afgelopen jaren al os reserveerd. Het restant is afkom- V.-;g van het grondbedrijf. Dat wist het afgelopen jaar winst te behalen, onder meer door de verkoop van de kavels in 't Ruige Veld. Na de uitkering aan de reserve nieuwe beleidsvoornemens blijft er voor de algemene reserve van het grondbedrijf nog een bedrag van 3.500.000,-- over, zodat er vol gend jaar uit deze pot nog 642.000,- voor nieuw beleid be schikbaar is. Als alle plannen, zoals de gemeente die nu heeft, in 1993 gerealiseerd zijn blijft er nog 141.000,-- over. Het gaat daarbij om eenmalige uitgaven. Voor nieuw beleid, waarvan de gemeente verwacht dat zij perio diek (structureel) geld beschik baar moet stellen, wil het college elk jaar 100.000,-- uittrekken. In 1993 is voor dit doel dus 400.000,- beschikbaar. Dat wordt dan ver hoogd met 60.000,--, omdat e: geld over is van plannen die tussen 1984 en 1987 wel begroot waren, maar nooit zijn uitgevoerd. SDEN - Gemeenteraadslid van Woudenberg is de twee oud-gediende' van het CDA, te kennen heeft gegeven niet r als kandidaat beschikbaar bij de gemeenteraadsver- ingen in maart 1990. Dat d bekend bij de laatste leden vergadering van het CDA. Eer der maakte Henk Ossendrijver al bekend dat hij na 25 jaar stopt met zijn werk als raadslid. Ver der keert ook Marius Boersen niet meer terug in de raad, omdat hij verhuist naar Veenendaal. Van Woudenberg zat 21 jaar in de raad, waarvan 13 jaar (1974-1987) als wethouder. Hij maakte deel uit van het college dat in 1987 aftrad, nadat een onderzoekscommissie, bestaande uit raadsleden had vast gesteld dat dit college onder meer verantwoordelijk was voor de be stuurlijke chaos in het gemeente huis. Van Woudenberg zegt dat zijn terugtreden als kandidaat hier mets mee te maken heeft. „Ik heb al bij de vonge verkiezingen bij het bestuur van het CDA aangekon digd, dat dit mijn laatste raadspe- node zou zijn," zegt hij. Zijn aanblij ven als raadslid na de bestuurlijke crisis verklaart hij uit de vele ver zoeken die hij daarvoor heeft ge kregen. „Ik ben bij de laatste ver kiezingen met veel voorkeurstem men in de raad gekozen. Het is niet meer dan mijn plicht om dan de hele penode mt te zitten." Van de andere partijen is tot nu toe alleen van WD-raadslid Lily van Ame- rom-Bach bekend dat zij volgend jaar met in de raad zal terugkeren. CDA-raadshd Cijs van Wouden berg keert volgend jaar niet meer terug in de gemeenteraad. JSDEN - Boos en teleurgesteld. Dat zijn de reacties van de okkenen op de beslissing van het college van burgemees- en wethouders om het geld voor de verbouwplannen van de iotheek niet in één keer ter beschikking te stellen. Er is een ig van 500.000,-- gereserveerd, waar volgend jaar rente omt. Tot en met 1993 moet er dan elk jaar een bedrag omen, totdat het bedrag, dat voor de plannen nodig is feveer 2 miljoen gulden) bereikt is. Het betekent uitstel van ilannen tot een onbepaald tijdstip en uitstel van een aantal xzieningen, die volgens bestuur en personeel van de biblio- 'k dringend aangelegd moeten worden. penningmeester het stichtingsbestuur, de heer Ifoltinge, is zelfs bang dat bij strenge winter het personeel huis gestuurd moet worden, lat de verwarming door een hte isolering niet opgewassen gen strenge kou. „We hebben tfgelopen winter geluk gehad iet zachte winter was," zegt iMaar toen moesten de mensen ien temperatuur van 4 graden en nul met dassen om en jassen hun werk doen. Als het gaat seff 2€n- is het onverantwoordelijk de bibliotheek open te hou- ^Jfgin van dit jaar leek er nog n vuiltje aan de lucht. Het be- f van de bibliotheek had van kollege te horen gekregen, dat en architect mochten zoeken, bureau De Keijser en Wassink m met een pleui dat voorzag in gedeeltelijke verbouwing en feiding van de boerderij Nieuw Jenbeek, waar de bibliotheek 'huisvest. ït bestuur was optimistisch en m januari zelfs dat er dit jaar de werkzaamheden zou kun- worden beginnen. Dat zou |en leiden tot een efficiëntere ig van de ruimte met onder een centrale balie voor de en volwassenenafdeling, zo- 'et niet meer nodig zou zijn op beide zalen apart toezicht te hou den. Ook zou het gebouw toegan kelijk worden gemaakt voor min der validen en zou het rieten dak kou- en tochtwerend worden ge maakt. Dat optimisme werd bij de pre sentatie van het welzij nsprogram- ma 1990 en bij de begroting de grond ingeboord. Het bedrag dat in de vorm van een 'spaarbudget' in het Meerjarenplan is opgenomen maakt het onmogelijk om op korte termijn met het werk te beginnen. „Waarom laat de gemeente ons eerst een architect zoeken en komt dan hiermee," vraagt Liesbet Ram, hoofd van de bibliotheek zich af. Zij hoorde begin deze week dat zij en haar personeel voorlopig nog niet kan rekenen op de verbouwingen, die zij dnngend nodig vindt. „De Geut krijgt nu wel geld voor nieuw bouw, maar wij zijn al jaren bezig met onze plannen," zegt zij teleur gesteld. „Vanaf het moment dat wij in 1976 hier introkken, was er al sprake van dat er verbouwd moest worden. Ik ben hier dan ook ontze tend boos over." Wethouder Bram Vroon van Fi nanciën gaf bij de presentatie van de begroting afgelopen maandag toe, dat de gemeente voorbarig was toen zij de bibliotheek toe stemming gaf plannen te maken. „We hebben echter maar een be perkt bedrag tot onze beschikking om de komende jaren nieuwbouw plannen uit te voeren. Op de lijst van projecten die uitgevoerd moe- tën worden, staan onder andere de nieuwbouw van de gemeentewerf, de brandweerkazerne en De Geut. Dat laatste gebouw is ontzettend bouwvallig en het is nauwelijks meer verantwoord om zo door te gaan. Het bedrag van 500.000,-, dat we nu voor de bibliotheek opzij hebben gezet is echter een 'hard' gegeven en wij streven ernaar om het restant van de benodigde 2 miljoen voor 1993 bij elkaar te heb ben. Volgens Woltinge is het niet no dig zo lang te wachten. „De ge meente wil niet eerder de plannen uitvoeren, totdat al het geld er is, maar ik vind dat er best al begon nen kan worden met het bedrag dat er nu is. De verbouwing zou dan met geleend geld uitgevoerd kun nen worden. De financieringslas ten kunnen beperkt blijven, omdat er elk jaar weer subsidie verleend wordt door de gemeente, waarmee de lening afgelost kan worden. Zo als de gemeente het wil, doet nie mand het. Als je een huis koopt, dan betaal je dat toch ook met in een keer, maar neem je een hypo theek." Er zijn inmiddels twee werk groepen met de verbouwingsplan nen bezig. Een ambtelijke werk groep, met ambtenaren van de af deling Welzijn en Bouw- en Wo ningtoezicht, die vooral kijken naar de technische en planologische as pecten van de plannen. Een poli tiek commissie, waarin wethouder Evelien Blom, vertegenwoordigers van alle politieke partijen uit de raad en mensen van de bibliotheek houdt zich vooral bezig met de in houdelijke en politiek kant van de zaak. Het is de bedoeling dat eind dit jaar de raad een rapport krijgt over de verbouwingsplannen en de problemen die daar bij zijn ont staan. PvdA-raadslid Ineke Jansen nam bij de inspraakavond over het welzijnsprogramma afgelopen maandag al vast een voorschot op de discussie die naar aanleiding van dit rapport ongetwijfeld zal ont staan. Zij suggereerde dat de beste oplossing zou zijn om op een ande re plek een nieuwe bibliotheek te bouwen. Volgens gemeentevoor- lichter Jan Jaap Andre is dat ook één vein de mogelijkheden, die de ambtelijke werkgroep in haar rap port zal opnemen. In januari van dit jaar presenteerde het besniur de verbouwplannen. Deze tekening laat zien hoe de gevel er aan de kant van 't Erf uit zou komen te zien (tekening: De Keijser en Wassink). MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 - - iel 033-630154 Veel commentaar op welzijnsprogramma Pag. 3 Bezwaren tegen waterwinning in Leusden Pag. 3 Het weer m Leusden: Kwik in vorm Pag. 3 Veel belangstelling voor woongroepinitiatief Pag. 5 Kinderkrant: Aandacht voor scholenvolleybal in Leusden en Achterveld Pag. 7 Plannen voor een skateboardbaan Pag. 7 De EHBO oefende: „Ik heb er nog wel een rijtje hoor!" Pag. 9 Rubriek: Ouder worden Pag. 9 Monumentaal en ingetogen werk in 't Claeverenblad Pag. 11 Oud-voorzitter ABTB gehuldigd Pag. 13 Sport: Roda-zondagm laatste minuut geklopt Pag. 14 Scheidsrechters schieten hockeyers te hulp Pag. 15 Leos pakt volle winst Pag. 16 Handbal trainer Joop Douma is 'De meuwe man': „De mens in de sport, dat boeit me" Pag. 17 WEEKENDDIENST: VR.-ZA.: 951011 ZO.-MA.: 948111 LEUSDEN - „De afgelopen uii jaar werd de grondslag jaren is het in Leusden ge lukt, zonder het verzwaren van de belastingdruk, de budgettaire positie redelijk in evenwicht te houden. Om dat de infaltiepercentages niet zijn doorgerekend, is zelfs sprake geweest van een afname van de reële belas tingdruk. De budgettaire po sitie van de gemeentebegro ting in samnehan met de voorstellen voor nieuw be leid maken het echter nu noodzakelijk tariefsverho gingen voor te stellen." Met deze passage uit de Meerja renbegroting kondigt het college aan, dat zij wil dat de Leusdenaren meer belasting gaan betalen. Helemaal on verwacht komt dit niet, want vorig jaar bij de presentatie van de begroting liet het col lege al weten dat verhoging van de tarieven overwogen moest worden. De meeste partijen stonden daar nega tief tegenover. Concrete plannen voor ta riefsverhoging waren er toen ook nog niet. Het leek er meer op dat het college een klimaat wilde scheppen, waarin het mogelijk zou zijn de inkomsten van de ge meente door middel van ver hoging van de gemeentelijke belasting en tarieven te ver hogen. Het college wil daar bij meer het zogenaamde profijtbeginsel (de gebruiker betaalt) toepassen. Dit jaar geeft het college aan welke tarieven daarvoor in aan merking komen. Hieronder een lijst van voorstellen: De onroerend goedbelas ting zal volgend jaar met 1 procent worden verhoogd. waarop deze belasting geba seerd was al veranderd. In plaats van het oppervlakte van de grond waarop het ge bouw staat als uitgangspunt te nemen, wordt vanaf dit jaar de waarde van het on roerend goed genomen. De eigenaar van het gebouw be taalt voor elke 1000,-- dat het gebouw waard is een be drag van 3,97. Voor de ge bruiker van het gebouw is dat een bedrag van 3,21. Voor sommige mensen bete kende dit dat zij meer moes ten betalen dan het jaar daar voor. Als de raad het goed keurt, zal dit dus met 1 pro cent verhoogd worden. Eigenaars van honden moeten er op rekenen dat de controle op het hondenbezit wordt verhoogd. Ook zullen de legesrech ten voor de afdeling bevol king en bouw en woningtoe zicht (onder andere verstrek king bouwvergunningen) verhoogd worden. Markthandelaren moeten er rekening mee houden dat zij volgend jaar meer moeten betalen. De tarieven die Leusdense en niet-Leusdense sportver enigingen moeten betalen voor het gebruik van ge meentelijke accomodaties zullen verhoogd worden met respectievelijk 2 en 5 pro cent. De ouderbijdrage voor kin deropvang gaat omhoog van 5,85 tot 6,25 per dagdeel per kind. Het rioolrecht zal tot 1993 geleidelijk verhoogd worden van 40,00 tot 60,-- per jaar. Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond. Zie onze advertentie pag. 4 Hamersveldseweg 6a - Leusden - Tel. 033-943381 TEKORTEN BLIJVEN BEPERKT: Hoeft Bram minder te korten"...

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1