Nog geen Leusdense ouderen naar training Seniorenraad Ook herfstasters zijn mooi ,Ik heb ze nog wel )p een rijtje, hoor" Koersbal ook in Leusden steeds populairder Peuterspeelzalen tegen bezuiniging leusder krant DHV begint met bedrijvenonderzoek OVM Leden vergadering Kaartavond Bijeenkomst Katholieke Bond van Ouderen MBO oefent met 'echte' slachtoffers Thema-avond voor trainers plaatselijk nieuws door Michaela du Pon LEUSDEN - De Stichting Kin dercentra Leusden, dat de belangen van het peuter- speelzaalwerk behartigt, heeft zich in een reactie op het concept welzijnspro- gramma voor 1990 gekant te gen een voorgenomen bezui niging van fl. 14.000,-. De stichting betoogt, dat bij voorbeeld de gestegen per- soneellasten eerder een ver hoging van het subsidiebe drag rechtvaardigen. De re denenering van de gemeen te, dat de verminderde subsi die gecompenseerd moet worden door een hogere ou derbijdrage, vindt het SKL nauwelijks een alternatief. In de brief aan de gemeente legt de stichting uit, dat de ouderbijdrage in Leusden nu al op een hoog niveau ligt „Bovendien vrezen wij dat bij een verdere stijging van de ouderbijdrage juist de mensen voor wie de peuter speelzalen een uitkomst zijn, zullen moeten afhaken, om dat ze het niet meer kunnen betalen," lichtte voorzitter Kroes van de stichting peu terspeelzaal Nijntje zijn be zwaren toe. LEUSDEN - De onderlinge verze keringsmaatschappij Leusden (OVM) houdt dinsdag 31 oktober de jaarlijkse algemene ledenver gadering. Na de gebruikelijke agendapunten, zal de heer J. van LEUSDEN - De Nederlandse Fede ratie Werkers in de Sport (NFWS) houdt maandag 6 november in zwembad 'Octopus' een thema-bij - eenkomst voor sporttrainers. Tij dens de bijeenkomst zal met name aandacht worden besteed aan de management-capaciteiten van een trainer. Onderwerpen als 'aeloof- LEUSDEN - Buurtvereniging 'Julia na' uit Leusden-Zuid start donder dag 19 oktober voor het derde achtereenvolgende seizoen met kaartavonden. Beginners en gevor derden kunnen vanaf die dag één keer per maand in ontspannen der Heydeji, directeur van een raadgevend ingenieursbureau uit IJsselstein, een lezing verzorgen over 'nsico's in de samenleving5. Daarbij zullen onderwerpen als het erfrecht, het huwelijksgoederen recht en testamentaire regelingen aan de orde komen. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Ros Beyaart aan de Hamers- veldseweg 55 en begint om 20.00 uur. waardigheid', 'duidelijkheid' en de capaciteit om voor een positief trai ningsklimaat te zorgen zullen daar bij aan de orde komen. Belangstellenden kunnen zich voor 23 oktober aanmelden bij de NFWS, R. Groenman, Herenstraat 35, 3512 KB in Utrecht (telefoon: 030-316207). De kosten bedragen 25.-. De avond m Octopus, die alleen doorgaat bnij voldoende belang stelling, begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. sfeer klaverjassen of jokeren in De Woelige Hoek aan de Prinses Mar grietlaan in Leusden-Zuid. De bij eenkomsten beginnen om 19.30 uur en deelnemers betalen vijf gulden. Er zijn leuke prijsjes te verdienen. Gedurende het winterseizoen wordt er gespeeld op de volgende data: 19 oktober, 23 november, 21 december, 18 januari, 22 februari, 22 maart en 12 april. LEUSDEN - Terwijl in Leusden het college van Burge meester en Wethouders steeds weer nieuwe argumenten naar voren brengt om de oprichting van een Seniorenraad volgens artikel 61 van de gemeentewet tegen te houden, bloeien elders in Nederland de Seniorenraden zo goed, dat onder andere Kerk en Wereld studiedagen en trainingen organiseert voor leden van Seniorenraden. Vanwege de opstelling van het Leusdense college zullen oo de studie dagen van maandag 20 november tot en met dinsdag 21 november nog geen Leusdense Seniorenraadsleden aan wezig zijn. Argumenten als 'terugtre dende overheid' of 'te dure ambtelijke ondersteuning' of (het nieuwste argument) 'het gescheiden verantwoorde- hjkheidsmodel', welk laatste argument in Leusden zelfs tot 'pnncipieel' wordt verheven, blijken in gemeenten als Am sterdam, Apeldoorn, Soest en nog een aantal andere plaat sen met te worden gehan teerd of men heeft er een oplossing voor gevonden. Verschillende trainingscentra in Nederland hebben al cur sussen voor Seniorenraadsle den georganiseerd Er functioneren zelfs al zoveel ANBO-leden in Seniorenra den, dat Kerk en Wereld in Driebergen eind oktober uit sluitend voor hen een twee daagse training op touw heeft gezet. Eind november wordt deze cursus herhaald, dan is er echter een open inschrij ving. De cursusbegeleidster, me vrouw Margreet De Jong- Kruiswijk, heeft veel ervaring in het werken met leden van Seniorenraden. ,,Een aantal van deze leden verkeren soms nog m onzekerheid over hun positie Zij vragen zich af wat er wél en wat er met van een Seniorenraad en dus van hen wordt verwacht?" Zij be nadrukt dat het belangrijk blijkt te zijn, dat men meer duidelijkheid krijgt over: ..Hoe komen adviesaavragen binnen en hoe worden onze adviezen afgehandeld? Hoe stellen we ons op binnen het gemeente-apparaat? Hoe zien wij onze adviesfunctie? Hoe staan we tegenover het zo genaamde 'lobbyen'? Ook het ontwikkelen van strate gieën heeft veel belangstel ling WVC vndt deze trainingen zo belangrijk, dat Kerk en We reld hiervoor subsidie ontvagt en de deelnemersbijdrage laag kan zijn. Een Leusdens lid van de Al gemene Ouderenbond merkt op: „Ik meen dat de Gemene- teraad beslist, en begin juni hebben fractievertegenwoor digers zich in een commissie vergadering toch in meerder heid uitgesproken voor een Seniorenraad volgens artikel 61 En die gemeenteraden houden zich toch zeker aan hun woord. Ik zie daarom vol gend jaar ook Leusdense ou deren naar zo'n cursus gaan". Ze zijn er weer volop Overal zie je in kleine en grote tuinen de njk bloeiende herfstasters. De kleuren grijsblauw, beige, paars en bruin overheersen. Deze bloemen brengen bij mij naar boven wat een jonge senior mij vertelde. Deze vrouw, die er nog best mag wezen ook wat haar uiterlijk betreft, had een gesprek met haar opgroeiende kinderen over ouder worden. Toen zij opmerkte, dat ze echt geen 18 jaar meer was, maar dat ze ook nu het leven de moeite waard vond, zei een schoon zoon: ,,Daar ben ik het hele maal mee eens. Ik zie het zo: ook herfstasters zijn mooie bloemen, die de boel leuk kunnen opfleuren". Inderdaad: na de fel oranje of geel gekleurde afrikaantjes, de vermiljoen en donkerrode, gele en oranje begonia's en vele andere om aandachtvra- gende kleurige zomerplan- ten, hebben de herfstasters met meestal wat rustiger ge kleurde bloemen een heel ei gen charme. Over charme gesproken: de zelfde jonge senior zei tegen haar dochters, dat ze vroeger niet veel cosmeticaspullen gebruikte, maar dat zij nu wel eens iets van dat spul aan wendde om er prettig uit te zien: ,,Ik heb in de loop van de jaren mijn charmes name lijk aan jullie doorgegeven" Een aardige dochter rea geerde daarop met: „u ziet er nu nog pnma uit; wat char mant moet u er twintig jaar ge leden dan wel hebben uitge zien". Kinderen kunnen, ook tegen hun ouder wordende ouders, soms heel aardig zijn. Ook kleinkinderen komen wel eens prachtig voor de dag als ze het over hun steeds rimpe- liger wordende oma's en opa's hebben In ieder geval dat kleinkind, dat tegen haar oma zei:Wat leuk oma, al die kleine streepjes in uw ge zicht". Met zo'n uitspraak van je kleinkind zal je je zeker niet meer druk maken over een rimpeltje meer of minder in je gezicht." De reclame probeert je steeds wijs te maken, dat je ook als je ouder er nog onge rimpeld en jong uit kunt zien. ,Je ziet er echt veel jonger uit dan de meeste andere moe ders!", zegt een dochter in een reclamespot. Door de an dere moeders een kat te ge ven. wordt de kijker opge pept om een of ander cosme- tica-produkt te gaan gebrui ken. De suggestie wordt gewekt, dat je bij het veranderen van je uiterlijk, omdat je ouder wordt ook minder acceptabel bent. Natuurlijk kan het be langrijk zijn voor jezelf om eventueel wat extra 's te doen aan je uiterlijk, als daar verve lende en ongewenste proble men komen. Meestal echter krijgen men sen bij het ouder worden een steeds meer persoonlijker ge zicht. Dat kan gepaard gaan met rimpels, grijze haren, kaal worden, maar tegehjk kan een genjpt innerhjk dat ge zicht aantrekkelijker en boeiend maken. Soms kun je vermoeden wat je te wachten staat bij het se nior worden. Zo is mijn voor land ook uitgekomen: flink kaal en wat ik nog aa hare heb is grijs. Dat is trouwens niet vreemd voor een VUTter LEUSDEN - De Leusdense afdeling van de Katholieke Bond van Ouderen houdt een bijeenkomst in De Kom, aan de Haroerveldseweg naast de St. Jozefkerk. Deze leden bijeenkomst begint dinsdag morgen 24 oktober om 10.00 uur. Op deze contactbijeen komst zullen o.a. de plannen voor de toekomst worden be sproken. Ook zal het bestuur informatie geven over de stand van zaken wat betreft het in stellen van een Seniorenraad volgens artikel 61 van de Ge meentewet. Zowel leden als ouderen die wel een kennis willen maken met de K.B.O.-af- deling Leusden zijn van harte welkom. WOENSDAG 18 OKTOBER 1989 LEUSDEN-ACHTERVELD - „Oei, daar gaat mijn bal. Deze keer hebben wij gewon nen. Onze bal wordt toch nog weggetikt." Deze en andere uitspraken kan men elke maandagmiddag in de ver zorgingshuizen 't Hamers- veld in Leusden en Sint Jo seph in Achterveld horen. In beide tehuizen zijn groeiende aantallen bewoners bezig met koersballen. Binnenkort kan er ook in de WOLboom worden gekoersbald. Een paar jaar geleden is het koersbalspel uit Engeland naar Nederland overgewaaid. In Engeland wordt dit spel in zalen, maar ook op speciaal geschoren grasvelden ge speeld. De wereldkampioen schappen tussen teams uit En geland, Wales, Australië en Nieuw-Zeeland worden elk jaar door veel mensen be zocht en zijn, ook in Neder land, op de BBC-televisie te volgen. In Nederland breidt dit koers bal zich als een olievlek uit dankzij vooral de promotie door de Provinciale Steun punten Sport. Ook in de pro vincie Utrecht geeft dit Steun punt alle nodige ondersteu ning en begeleiding. Hoewel koersbal door jong en oud kan worden gespeeld is het opvallend, dat dit spel in Nederland vooral is aangesla gen bij de ouderen. Met een Weine aanpassing in de spel regels blijkt het uiterst prettig en spannend te zijn, zowel voor de deelnemers als de kij kers. Dat blijkt ook in 't Ha- mersveld en in Sint Joseph. Als men wat moeilijker ter been is of als men een rolstoel moet gebruiken, kan men toch meedoen. Zoals een be geleidster van 't Hamersveld vertelt: „De ammo is heel groot. Het is al bijna zo ver. dat we moeten zeggen dat de belangstelling te groot wordt. En dan moet men soms nogal lang wachten op een beurt. Natuurlijk kunnen andere ou deren best eens komen kij ken op maandagmiddag, maar meedoen is er voor hen helaas niet bij. Ik ben blij, dat ik hoor dat men dit leuke spel straks ook in de WOLboom kan beoefenen." ZWAARTEPUNT Het bestuur van de WOL wil inderdaad in de WOLboom de mogelijkheid bieden om te koersballen. Om zoveel mogelijk ouderen te kans te geven om te zien wat voor spel het is en hoe het ge speeld moet worden, zal in de feestweek eind november in de KOM een demonstratie middag gegeven worden. Een aantal Leusdense senio ren heeft namelijk al eens kennis gemaakt met koersbal tijdens de regionale spel- sportdagen in Veenendaal en Doom. Daar hebben zij zelf dit spel kunnen beoefenen. Zij weten al dat het een spel is vol verrassingen. De bedoe ling van dit spel is, dat men een tamelijk lichte bal zo dicht mogelijk bij een kleine witte bal rolt. Elke bal die dichter bij dat balletje ligt dan de beste bal van de tegen stander levert een punt op. Het lijkt wel enigszins op jeu de boule, met dit grote ver schil dat men niet mag gooien met de bal; men mag de bal alleen rollen. Om binnenshuis een goede ondergrond te hebben, maakt men gebruik van een dikke vilten mat van 8 meter lang bij 2 meter breed. Daarover rolt men de 4 bruine en zwarte ballen zo dicht mo gelijk bij het witte balletje, eventueel door de bal van de andere partij door een goed gerichte worp weg te mikken. Het lijkt erg eenvoudig, maar het 'gemenigheidje' zit hierin, dat het zwaartepunt van de speelbal niet midden in de bal ligt maar ernaast, waar door de bal nooit een rechte lijn beschrijft. Als de bal min der vaart krijgt, rolt de bal in een lichte boog. Daardoor is het een spel dat steeds verras send is, zowel voor de spelers als voor de kijkers. Koersbal geeft dan ook veel afwisse ling: geconcentreerd bezig zijn en even later met span ning zien hoe de partner speelt en samen zoeken naar de oplossing van een moei lijke spelsituatie. Men speelt in paren of kop pels tegen elkaar en per mat kunnen zo'n 12 tot 16 perso nen meedoen aan één spel. DEMONSTRATIE Tijdens de demonstratie in de KOM, waarschijnlijk op don derdag 23 november, zal een consulente van Provinciaal Steunpunt Sport Utrecht die zich ook bezig houdt met 'Be wegen Voor ouderen' laten zien hoe men koersbal kan spelen. Deze ondersteuning en begeleiding zal ook wor den gegeven aan de ouderen die na de feestweek '5 jaar WOLboom' in dit ontmoe tingscentrum voor ouderen aan de Hamersveldseweg 2A deze activiteit gaan beoefe nen Het WOLbestuur is zo ze ker, dat dit spel zal aanslaan bij Leusdense ouderen, dat het al een viltmat'en de bijbe horende ballenset heeft aan geschaft. EHBO-ers helpen een 'slachtoffer'. Afgehakte handen en glas in het gezicht waren de lugubere ingrediënten van de oeferung. de koffiepauze dronken een slacht offer met glasscherven aan alle kanten uit haar gezicht en iemand met een gesneden hand gezellig koffie. Een man met een slagader lijke bloeding vertelde, terwijl hij nog een sigaret opstak: „De Lotus- groep oefent elke veertien dagen. Er komt dan een arts die ons pre cies uitlegt wat de symptomen zijn en hoe we moeten reageren op een bepaald ongeval. Het vergt heel veel oefening voordat je een „vol leerd slachtoffer" bent." De EHBO-vereniging geeft ieder jaar een instructieboekje uit, dat over direct levensreddende han delingen gaat. De nieuwe versie was net verschenen en leverde hier en daar wat verwarring op. Zo riep een EHBO'er bij een open beenbreuk: „We hoeven volgens het nieuwe boekje toch niet meer te spalken." Een andere EHBO'er mompelde: „Volgens de regels moet ik z'n jas open knippen." Het slachtoffer veerde op en riep: „Heb je het nieuwe boekje met gelezen, daann staat dat het in dit geval niet mag!" Er is in Leusden een grote EHBO-vereniging met ongeveer 80 leden en 25 meuwe cursisten. Zij volgend het eerste jaar alleen maar theoretische lessen. De Leusdense EHBO-vereniging is heel actief. Zo is er een wedstrijd-groep en assis teert de vereniging bii sportevene menten. „Bij de ronde van Leusden waren er 10 EHBO'ers aanwezig," aldus Anneke Esko. De EHBO'ers krijgen instructie lessen van M. Kunz, huisarts in Leusden. Zij assisteerde tijdens de oefening bij de behandeling van iemand met een hartstilstand. Deze reanimatie werd op een pop geoe fend. Niet elk slachtoffer onder ging zijn behandeling zo geduldig als deze pop. Een man met een wond op zijn hoofd en een snee in zijn arm reageerde enigszins op gewonden toen twee EHBO'ers LEUSDEN - Het adviesbureau DHV is vorige week begonnen met een inventarisatie van be drijven die onder de Hinderwet vallen. Doel van het onderzoek is om een beeld te krijgen van de bedrijven die een hinderwetver- gunnning nodig hebben en mo gelijk milieubelasting moeten be talen. hem wilden laten liggen: „Nee, ik wil niet liggen, als ik me niet goed voelde, zou ik het echt wel zeggen. Ik heb ze alle drie nog wel op een rijtje hoor." Van de EHBO'ers werd niet al leen een juiste behandeling ver wacht, ook moesten zij het slacht offer op een tactische wijze gerust stellen. „Er is hulp onderweg', „We hebben je man gewaarschuwd" en „We hebben alles onder controle hoor", waren kreten die daarbij vaak gebruikt werden. Ook zal er getoetst worden op de lozingsverordening riolering en op de wet chemische afvalstoffen. Het onderzoek bestaat uit een dossier onderzoek en uit bedrijfsbezoe ken. Ondernemingen die al eerder in het kader van het verzuringson- derzoek ziojn bezocht, zullen bui ten beschouwing blijven. Leden van Lotus zorgden voor een realistische oefening. „Het kost heel wat oefening om een volleerd slachtoffer spelen,zei een van hen. met bewusteloze inzittende stond tegen een pui geparkeerd. Op één van de zaagmachines in de loods lag een afgezaagde hand en bij de glascontainer trof men het glas in de handen en het gezicht van een slachtoffer aan, in plaats van in de container. „Dit terrein is uitermate geschikt voor zo'n oefening. Je kunt de slachtoffers neerleggen in een situatie die realistisch zou kunnen zijn," aldus Anneke Esko. De Lotusgroep Nijkerk leverde de slachtoffers voor de oefening Deze groep traint al jaren in het spelen van slachtoffers. Zij schmin ken en gedragen zich tijdens de oefening als echte slachtoffers. In LEUSDEN „Ik voel me zo slap, ik denk dat ik wel twee liter loed kwijt ben. Het ligt overal. Ga je hier dood van kermde en slachtoffer van de Lotusgroep op de EHBO praktijkoefe- jng in Leusden. Donderdagavond vond de jaarlijkse praktijk- efening van de Leusdense EHBO-vereniging plaats. De slacht- ffers lagen verspreid over het terrein van de gemeentewerf. vervolgens onder een zoutstrooier gerold. De EHBO'ers stonden ge bukt onder de eén meter hoge zoutstrooier hulp te verlenen. An neke Esko: „Ze kunnen er bij de nabespreking een opmerking over verwachten. Bij EHBO gaat het in eerste instantie om je eigen veilig heid. Op deze manier zit het er in dat de EHBO'ers de hoogte verge ten en hun hoofd stoten." Het terrein van de gemeentewerf was een slagveld. Een sloopauto Elk jaar organiseert de EHBO- ireniging een dergelijke oefe- ig om de leden de hulpverlening de praktijk te laten toepassen, meke Esko, voorzitter van de IBO-vereniging Leusden: „Dit ir vond de oefening vroeg in het izoen plaats. We hebben daar- jor de mogelijkheid om in de vol- •nde instructielessen terug te ko en op alle verschillende onge- llen." Een van de slachtoffers is van een ladder gevallen en

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9