Uitnodiging voor een fijne herfstwandeling t |i rÉ |f leusder krant WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 \'e beleven op 't ogenblik een prachtige herfst. Wie weet blijft er een middag over voor een natuurwandeling in het Lunterse Buurtbos. Verschillende natuurliefhebbers denken dan meteen aan: platgetreden paden, rumoerige jongelui en veel lawaai. Het tegendeel is waar. In eze tijd van het jaar is het heel rustig in het Lunterse Buurtbos. De paden zijn bedekt met gallen bladeren en er groeien nu veel paddestoelen. Er hangt een kruidige lucht van rottend ilad en als je van het pad afgaat krijg je meteen een paar draden van een spinneweb in het plicht. Hier en daar ligt het bezaaid met tamme kastanjes. De route op bijgaand kaartje is mgeveer 5 km lang. Op een enkele moeilijke plek staat een bordje BK langs de route. Als er ■jnderen meegaanlaat die dan de verschillende punten opzoeken en het kortje verhaaltje oplezen. Onderweg passeren we de 25 meter hoge Koepel, die in de maand oktober iedere dag 'an 14.00-17.00 uur te beklimmen is. Vanaf de Koepel heb je een fantastisch uitzicht over de jmgeving. Veel plezier in het Lunterse Buurtbos. XÜ0 Het Lunterse legen de bebouwde kom van Lunteren ligt het Buurtbos. Een heuvelachtig bos met als hoogste punt de Koepel op de Galgenberg. De stichter van het Lunterse Buurtbos is notaris Van den Ham. Toen hij in 1912 overleed schonk hij het hele bos aan de bevolking van Lunteren. Iets dat uniek is in ons land. De heer J. W. Th. W. van den Ham kwam in 1863 naar Lunteren als notaris. Naast zijn dagelijks werk hield hij zich ook bezig met het kweken van allerlei soorten appels, peren en frambozen in de grote tuin achter zijn huis. Hij deed dat ook in verenigingsverband. De bekende notarisappel en de Lunterse pippeling zijn kweekprodukten van Van den Ham. De Lunterseberg was honderd jaar geleden een kale heuvel, bedekt met heide en stuifzand. Het was gemeenschappelijk bezit van de boeren in het dorp. Ze weidden er hun schapen, staken er plaggen en haalden er grind. De mensen hadden het niet breed in die dagen. In 1886 kwam er een wet die de verdeling van deze buurtgronden mogelijk maakte. Dat gaf hier en daar nogal wat strubbelingen, maar in Lunteren ging dat vrij vlot. Toen ieder zijn stuk grond en zijn eigendomsbewijs in bezit had, liet notaris Van den Ham weten, dat zij, die hun grond wilden verkopen, bij hem terecht konden. De meeste boeren hadden liever wat geld, dan een stuk hei waar je toen niet veel aan had. Hierdoor kreeg notaris Van den Ham spoedig uitgestrekte leidevelden in bezit. Hij liet de verworven grond beplanten met jonge loompjes. De boeren, waarvan hij de grond gekocht had, nodigde hij uit om te komen helpen bij het planten en bood hun daarmee, vooral in de winter, een stuk werkgelegenheid. Van den Ham was al 70 jaar toen hij het bos liet planten. Op de Galgenberg liet hij een stenen koepel bouwen, waar hij kon rasten en schuilen. Hij heeft het bos nog meegemaakt als een goed groeiend 20-jarig bos. Notaris Van den Ham overleed in 1912 op 90-jarige leeftijd. Pas nadat zijn testament werd geopend bleek waarom „de oude notaris" zo vasthoudend was geweest ten aanzien van zijn grondbezit. Het hele door 'item geplante bos had hij vermaakt aan de Lunterse bevolking en daarbij ook noS 3000,- als basisfonds voor het onderhoud. Bovendien moest er een stichting in het leven worden geroepen, die de naam „Het Luntersche Buurt bos" zou dragen. En zo is het geschied tot nu toe. Notaris Van den Ham heeft het Buurtbos op een speciale manier aangelegd. Hij heeft in het ontwerp een bladmotief in het padenstelsel toegepast. Kijk maar eens op bijgaand kaartje. Er zijn honderden paadjes, die rondlopen. Heel wat mensen zijn dan ook verdwaald in het Lunterse Buurtbos. Een route uitzetten in dit bos is bijna niet mogelijk. U zult het zelf wel merken, als u in het Buurtbos komt. Notaris Van den Ham was helemaal weg van de Ameri kaanse eik. Deze boomsoort zie je overal in het Buurtbos. Het is daar zelfs een beetje een plaag geworden. 5. Het nieuwe gebouw van de Lunterse padvinders Buurtbos 8. De 25 meter hoge Koepel in het Lunterse Buurtbos is 's middags van 2 tot 5 uur open. De burcht van een vos of een das bestaat altijd uit meerdere holen 1. Het beginpunt van de wandeling De wandeling begint bij het sta tion te Lunteren. Parkeer uw auto over het spoor, links of daar in de buurt. Bekijk voor u ver trekt de situatie op het kaartje. Een klein stukje over de Boslaan en dan links aanhouden de Bos rand op. Rechts ligt dan het Fis- Ierwoud. 2. Dingerboom Op het punt waar de Reigerlaan en de Bosrand samenkomen, staat rechts de Notaris Dinger boom. Notaris Dinger was net zo'n man als notaris Van den Ham. Hij kocht in 1924 het Fis- Ierwoud van de Duitse mevrouw Reiger-Fisier om het later bij het Buurtbos te voegen. Deze bruine beuk is een blijvende herinne ring aan deze notaris Dinger. De Lunterse bevolking heeft de boom twee jaar na zijn overlij den, omstreeks 1948, geplant. Nu rechtdoor tot de Molenweg en daar linksaf. 3. Kikkerberg U loopt hier op de Engweg On getwijfeld ziet u rechts de steen met opschrift ,,De Kikkerberg". Na ongeveer 65 passen moet u rechtsaf (voor groene paal 8) een smal laantje in. Verderop voor bij een wit hek, linksaf de route vervolgen. Jammer dat ze die beuken daar hebben „ont hoofd". Ongetwijfeld vraagt u zich af waar die grote, van zwart plastic gemaakte, bakken voor dienen. Het is een verwaarloos de wormen kwekerij 4. Pinetum U loopt hier langs de achterkant van het Pinetum. Een verzame ling coniferen uit alle delen van de wereld. Het is het werk van twee generaties familie Dinger. In 1918 zijn hier de eerste boompjes geplant De verzamel woede van deze familie heeft tot resultaat gehad dat hier nu ruim 1500 coniferen groeien in aller lei vorm en kleur. Het is mis schien aardig om het pinetum eens apart te gaan bekijken. De ingang is bij het restaurant De Lunterse Boer aan de Boslaan 5. Het Houten Hes In het bos aan de rechterkant van het pad staat een nieuw ste nen gebouw. Het is van de pad vinders van Scouting Neder land. Een paar jaar geleden is het houten padvindersgebouw tot de grond toe afgebrand. Door middel van acties in Barneveld en Lunteren is geld bijeen ge bracht voor een nieuw clubhuis. Het resultaat mag er zijn. En u weet waar het staat. 6. Vossenburcht Aan de linkerkant van het pad passeert u een zogenaamde vos senburcht. Zo'n burcht bestaat altijd uit een aantal ingangen. Aan de achterkant is nog een hol. Of de burcht op 't ogenblik nog door vossen in gebruik is valt te betwijfelen, want er zijn geen verse sporen te zien. Maar het is leuk om eens te zien hoe een vossenburcht eruit ziet. Neem het 2e pad links, want dit pad loopt verder dood. U moet verderop een stukje over de Hes senweg. 7. Het hongerlaantje Hier verlaten we de Boslaan en gaan het Buurtbos weer in. Neem het pad achter de slag boom. Al kronkelend komt u vanzelf bij de Koepel terecht. Onderweg loopt u tussen grote pollen Amerikaanse eiken door, die zijn in de oorlog gekapt: van daar Hongerlaantje. De eiken zijn opnieuw uitgelopen en na 45 jaar weer grote bomen gewor den. In enkele pollen is een vij vertje. Kijk er maar eens in. Let in deze omgeving ook eens op de paddestoelen. 8. De Koepel De Koepel staat op de Galgen berg. Hier werden vroeger vol gens overleveringen schapen dieven berecht. Het is het hoog ste punt van het Lunterse Buurt bos. Informatie over de Koepel kunt u lezen op de 3e verdieping. Omdat er veel vernielingen plaatsvonden was de toren in de zeventiger jaren gesloten. In 1962 is de dienstwoning hier ge bouwd. De toren is toen geres taureerd en weer opengesteld Op de verschillende verdiepin gen zijn exposities. De Koepel is tegen betaling te beklimmen van 's middags 14.00 tot 17.00 uur. Als u weer verder gaat neem dan het pad bij de oude berk met nestkastje nr 37! 9. De Blije Werelt Door de bomen ziet u het vakantie- en conferentiecen trum De Blije Werelt. Houd een beetje rechtsaan, dan kunt u nog een poosje in het bos blijven lo pen. Maar even later komt u toch op het asfalt. Steek de Molenweg over en een breed pad brengt u bij een dikke Amerikaanse eik met een hek eromheen. 10. Gedenkboom Een paar jaar na het overlijden van notaris Van den Ham werd deze boom geplant. Men koos hiervoor zijn lievelingsboom, de Amerikaanse eik. Met man en macht heeft men deze boom, die hij een tiental jaren voor zijn overlijden aan een vriend had geschonken, naar het Buurtbos gesleept Dorpssmid Koops maakte het fraaie smeedijzeren hek, dat door de burgenj werd bekostigd. Ga nu aan de kant van het hek staan bij de letters „LUNTEREN AAN" en loop vandaar naar de eendenvijver. Dat is het Jan ten Hamplant soen. Jan ten Ham was van 1973-1981 bestuurslid van het Buurtbos. Een smal paadje brengt u bij de Kastanjelaan- Oost. 11. Slangeden Tot slot wil ik u nog een prachti ge slangeden (Araucaria arauca- na) laten zien Hij staat rechts in de tuin van het huis „Silvana". De slangeden is afkomstig uit Chili. Jonge exemplaren kunnen slecht tegen de vorst. Deze boom is ongeveer 70 jaar oud en ziet er prachtig uit De bruine toppen zijn bloemen geweest. Door het zachte weer heeft hij gebloeid. Nu rechtsaf en u bent spoedig weer bij het station. De wande ling is ten einde. Hopelijk heeft het weer een beetje meegewerkt. De volgende keer hoop ik met u een ander gedeelte van de Lun terseberg te bekijken. TEKST EN FOTO'S GERRIT DE GRAAFF Cijfers op het kaartje corresponderen met de cijfers in de tekst en bide foto's Het Lunterse Buurtbos ivicH, Q£flV«c6P^: ANNO 1914 - - i?* 'AZT1 - i U. In de tuin van het huis „Sylvana". Kastanjelaan-Oost, staat deze fraaie slange-den. Vroeger woonde hier dominee Schaafsma. 7. In sommige pollen Amerikaanse eiken is een vijvertje. Deze bomen zijn in 1944 afgezaagd en opnieuw uitgelopen. 10. Deze gedenkboom, met zwaar ijzeren hek, is een herinnering aan Notaris Van den Ham. Men koo hiervoor zijn lievelingsboom: de Amerikaanse eik.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11