liljartbond weg uit Leusden Emmaus naar Achterveld Rommelmarkt Bouwketen leeggehaald Cursus Paspoort Sportdag JBB voelt zich door gemeente aan het lijntje gehouden Roda '46 Achterveld Antilopen Kaarttoernooi Film in De Til ZATERDAG Bloemenkwartier 1 - Roda 1 2-2 Bloemenkwartier 2 - Roda 2 1-0 Roda 3 - Hulshorst 2 1-4 Roda 4 - Horst 4 0-5 Horst 5 - Roda 5 0-0 Roda 6 - Horst 6 0-2 Roda 7 - DVS 14 0-2 Roda8-SVMM5 t.n.o. ZONDAG Roda 1 - 'sGraveland 1 1-0 Roda 2 - Veenendaal2 2-1 WZA 3 - Roda 3 2-0 LW 5 - Roda 4 3-0 Roda 5 - Hoogl. veen 6 7-0 Roda 7 - Barneveld 5 1-2 S6 Soest Dames - Roda Dames 3-1 Programma ZATERDAG Roda 1 - Lopik 1 14.30 Roda 2 - Loosdrecht 2 12.30 Sparta 5 - Roda 3 14.30 Rood-Wit 4 - Roda 4 12.00 Roda 5 - Sparta 8 14.30 Rood-Wit 5 - Roda 6 12.00 Sova5-Roda7 12.30 CJW 11 - Roda 8 15.00 ZONDAG Rivierwijkers 1 - Roda 1 14.30 uur DEV 2 - Roda 2 1130 Roda 3 - Achterveld 2 11.30 Roda 4 - BVC 4 11.30 Quick 10 - Roda 5 14 30 Roda 6 - Barneveld 4 11.30 APWC 7 - Roda 7 14.30 Roda Dames - WC Dames 2 12.30 SENIOREN Limvio - Achterveld 2-2 Achterveld 2 - Hoogl.veen 2 1-7 Limvio 2 - Achterveld 3 8-0 Odi 2 - Achterveld 4 2-5 Achterveld 5 - NSC 3 44 Achterveld 6 - Amsvorde 6 6-0 Dames Houten 2 - Achterveld 3-0 Jeugd SEC A2 - Achterveld Al afg. CJWB3 - Achterveld BI 14 Achterveld C1 - Amsvorde C1 0-5 Achterveld D1 - Quick D2 13-0 Hees El - Achterveld El 3-2 Achterveld E2 - HVC E2 0-3 Achterveld F1 - Hoogland F2 5-0 Achterveld F2 - Hoevelaken F2 4 SENIOREN Achterveld - KDS 14 30 Roda '46 3 - Achterveld 2 11 30 Achterveld 3 - Hoogland 5 11.30 Achterveld.4 - MalMuda2 12.00 Odi 3 - Achterveld 5 11.15 Limvio 3 - Achterveld 6 11.30 Dames Achterveld - Odijk2 10.00 Jeugd EemdijkAl - Achterveld Al 14.30 Achterveld B1 - HVC BI 13 00 SEC C2 - Achterveld Cl 12.00 AchterveldDl - APWCD2 11.15 Achterveld El - WZAE3 10 00 Achterveld E2 - Roda46 El 1 11 00 Achterveld F1 - Roda 46 F3 10.00 Amersfoortse Boys F1 - Achter veld F2 10.30 SENIOREN Fiducia - Antilopen Dalto - Antilopen 2 Antilopen 3 - Arena 2 6-5 10-9 4-4 JUNIOREN Antilopen J2 - Zwaluwen J1 6-4 ASPIRANTEN Antilopen Al - Telstar Al ODIKC1 - Antilopen C1 ErmeloDl - Antilopen Dl UnitasDl - Antilopen D2 4-0 0-9 2-1 7-0 PUPILLEN MIAP1 - Antilopen PI 4-4 SENIOREN Heren Nijenrodes 2 - LHV Fortissimo 2 - LHV 2 Dames Amersfoort 1 - LHV 1 Smeemg BDC 3 - LHV 2 JEUGD Damesjunioren LHV 1 - HVBS 1 18.20 uur Welpen UDSV 1 - LHV 1 17.00 uur 14.50 uur 14.20 uur 14.40 uur 10.50 uur 1/er vliegt naar gezonde en vreet de bast g m de oksel van twijgen eestal 2 a 3-jarigen) Kever vliegt naar kwijnende iepen om eieren te leggen Kever Larve verpopt tot kever een schot hagel op de boom is afgevuurd. Is de broedboom door de schimmel aangetast dan be staat de mogelijkheid dat het uiteinde van de holte, waarin de kever verpopt, contact maakt met de houtvaten met de schimmelsporen en zullen de kleverige sporen van de schimmel zich aan de kever hechten. De jonge kevers vliegen naar de toppen van de (nog) gezonde iepen in de omgeving, vreten van de bast in de oksels van de hoogste takken en brengen zo de schimmel over. De enige manier om ver spreiding van de ziekte te voorkomen is dus de kever te bestrijden zodat die de schimmel niet meer van de ene boom naar de andere kan brengen. Een bestrijdings- methode die misschien op het eerste gezicht aantrekke lijk lijkt, is de kever met ver gif te lijf te gaan maar men zou dan, samen met de ke ver, veel andere insekten om zeep helpen. Er blijft dus niet veel anders over dan de ke vers de gelegenheid te ontne men zich voort te planten door dode en kwijnende bo men zo spoedig mogelijk te verwijderen. Buiten de verspreiding van de ziekte door de kevers be staat ook de mogelijkheid van besmetting wanneer de iepen zo dicht opeen staan dat de wortels elkaar raken en met elkaar vergroeien. De schimmel kan dan eenvoudig via de sapstroom van de ene boom naar de andere komen. G. vanL. ACHTERVELD - Emmaus houdt zaterdag 28 oktober een kledings- inzamelingsactie in Achterveld. Tweedehands kleding kan die dag tussen 10.00 uur en 14.00 uur wor den ingeleverd op de parkeer plaats tegenover hotel De Roskam. LEUSDEN - De volksdansvereni ging Sameach Gan houdt zaterdag 11 november in De Blijhof aan de Lisidunalaan 2 een Sinterklaasrom melmarkt. De opbrengst van de markt komt ten goede aan de ju bileumviering van de dansgroep, volgend jaar. De rommelmarkt wordt gehou- i den van 11.00 uur tot 16.00 uur. ACHTERVELD - Vrijdagavond werd de eerste ronde gespeeld van het SVA-kaarttoemooi Er wa ren 40 deelnemers, waaronder 28 klaverjassers en 12 schut jassers Er was een aantal mooie pnjzen beschikbaar. Klaverjassen aantal punten 1Mevr. Alie Tolboom 5535 2. H Voskuilen 5378 3. H. de Vette 5169 4. H. Kok 5021 5. Mevr. Anneke Tolboom 5008 6. J. Kok 4955 7. P. Kok 4825 8. Mevr. T Hak 4811 9. Mevr. Van Rossum 4793 10. J. van Rossum 4742 11H. van Middelaar 4702 12. Mevr. K. van Hamersveld 4655 13 P Kok 4644 14Mevr. Van Middelaar 4620 De poedelprijs was voor mevr. Corrie de Vette met 3654 punten. Schutjassen 1. Th. Wijntjes 97 2. mevr. I. Kok 93 3. Th. Steenbeek 92 4. J. Prinsen 90 5. J. v.d Heuvel 89 6. Fr. Prinsen 83 De poedelprijs was voor mevr van Burgsteden met 61 pnt. De vol gende ronde is op vrijdag 17 no vember. LEUSDEN - In het weekeinde zijn op een aantal bouwterreinen in de gemeente bouwketen bezocht door inbrekers. Op de Kastanje laan werd in de nacht van don derdag op vrijdag een bouwcon- tainer opengebroken. Onbeken den namen een boormachine, een gereedsschapskist met inhoud en een kabelhaspel mee. Gedupeer de is een bouwbedrijf uit Stap horst. Op 't Ruige Veld is in de nacht van donderdag op vrijdag een tweetal bouwketen opengebroken. Uit een daarvan verdwenen twee regenpakken, een grote hoeveel heid spijkers en schroeven en een krat bier. Uit de andere namen on bekenden bouwhelmen, een be- tonschiethamer en gereedschap, ter waarde van 2.500,- mee. In de nacht van zaterdag op zon dag deden tot nu toe onbekend gebleven daders pogingen een bouwkeet op 't Ruige Veld open te breken. Er ging een ruit aan digge len en er werden sporen aange troffen, die erop wezen dat gepro beerd werd de keet binnen te ko men. De pogingen bleven vruchte loos. LEUSDEN - In jongerencentrum De Til wordt op vnjdag 27 oktober de film Iron Eagle 2 gedraaid. In deze film draait alles om de gevechts vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht. De voorstelling begint om 20.30 uur en de toegang is gra tis. LEUSDEN - Met ingang van 1 no vember wordt in Leusden overge gaan tot afgifte van een paspoort, naar Europees model. Het nieuwe paspoort krijgt bijvoorbeeld een rood kaft. Het oude paspoort blijft geldig. De prijzen voor het nieuwe pas poort blijven gelijk aan die voor het oude. Een aanvrager betaalt 70,50. LEUSDEN - De kruisvereniging Leusden/Achterveld start maandag 23 oktober een cursus ziekenver zorging. De bedoeling van de cur sus is mensen vertrouwd te maken met iemand die ziek is in de huise lijke kring. De cursus, die onder leiding staat van een wijkverpleegkundige en een wijkziekenverzorgende, beslaat 5 wekelijkse bijeenkom sten op de maandagmiddag (van 13.30 uur tot 15.00 uur). De kosten bedragen ƒ5,-, naast het lidmaat schap van de Kruisvereniging Belangstellenden kunnen zich op werkdagen telefonisch opgeven van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur onder num mer 948875. LEUSDEN - De sportorganisatie Li- sidunahof houdt onder het motto 'Sport verzustert' een sportieve ont moeting tussen personeel van de verzorgingshuizen St-Joseph uit Achterveld, 't Hamersveld en Lisi- dunahof. De sportdag wordt dins dag 31 oktober gehouden in sport zaal Groenhouten, De Meent 4. Het evenement, waarop het personeel elkaar op de onderdelen volleybal en badminton sportief zal bestrij den, begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur. WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 rnval i eerste an paj sene- i sen laten' daarin IJSDEN - „Jammer voor Leasden, maar vooral voor ons- oning tfe hadden ontzettend graag als Koninklijke Nederlandse 5arnea ftbond in Leusden willen blijven en daartoe hebben we os alle pogingen in het werk gesteld. Maar het is ons igelijk gewordem om met het gemeentebestuur op één lijn men. De onderhandelingen zijn op alle mogelijke manie- [gef nislukt; eerst met wethouder De Jongh, met wie wij aan- elijk zaken moesten doen en later na diens langdurige 14-10] >de van ziekte met burgemeester Panis, die duidelijk blijk gegeven zich voor onze belangen als nationale sportbond of nauwelijks te interesseren. Het meest onbegrijpelijke 51 hr; je gehele situatie doet zich thans voor dat Leusden zich, na ianvankelijke afwijzingen om ons ter wille te zijn, te elfder ereid is gebleken ons alsnog huisvesting te willen verle- binnen de gemeente. Maar toen was het helaas voor beide jen te laat. Toen hebben wij als dagelijks bestuur van de ond tegen het gemeentebestuur van Leusden moeten en: hartelijk dank, maar we hebben nu inmiddels ergens in de buurt onderdak kunnen vinden. En dat is dus wat deiËden betreft, overigems zeer tot onze spijt, einde verhaal". Niet alleen tot spijt, maar ook min of meer tot verbijstering van de beide leden van het dagelijks be stuur van de Koninklijke Biljart bond. voorzitter Maarten Hendriks en secretaris Rinus Krens, die lan ge tijd alles in het werk hebben gesteld om Leusden als centrale vestiging voor de bond te behou den. Hendriks: „Leusden is altijd voor het biljarten in Nederland een begrip geweest. Spelers, officials, maar ook de journalisten spraken nooit over de biljartbond,maar al tijd over Leusden. Dat is ook de reden dat wij tot elke prijs hebben geprobeerd om in Leusden te blij ven". Vijftien jaar geleden verhuisde de biljartbond van Amsterdam naar het centrum van het land, waarbij de keus viel op Leusden. Men was zeer tevreden over de plaats van vestiging, een fraai woonhuis aan de Walstro. De bond telde in de jaren zeventig zo'n tien duizend leden, maar kende een snelle, welhaast stormachtige groei. Als trainingscentrum werd van de Biljartbond aan de Walstro. Omdat de gemeente niet al te bereidwillig was om medewerking zal de bond Leusden, na 13 jaar, naar alle waarschijnlijkheid verlaten. gebruik gemaakt van de bestaande accommodatie m het Arnhemse sportcentrum Papendal, maar dat bleek verre van ideaal. Bovendiem kwam deze trainingsmogelijkheid op de tocht te staan toen de NSF, de Nederlandse Sport Federatie, te veel geld ging vragen. Bondsvoor zitter Hendriks:'Dat hebben we van de NSF nogal als onaardig ervaren. We zijn er niet door de NSF uitge zet, maar zijn wel min of meer voor het blok gezet. We moesten dus uitzien naar andere mogelijkhe den". De groei van de bond met een ledenbestand van tienduizend naar 33.000 m vijftien jaar tijd, leidde tot de noodzaak van een nieuwe, bete re huisvesting. De gedachten gin gen uit naar een nieuw bondsbu- reau,annex trainingscentrum. Aan vankelijk heeft men nog even ge speeld met de gedachte om iets samen te doen met andere natio nale sportorganisaties.in welk ver band bijvoorbeeld nog in oriënte rende zin kontakt is opgenomen met de bridgebond, die ook op zoek was naar een nieuw onderko men. Maar uiteindelijk wilden de biljarters toch een eigen bureau, ook al op grond van de eigen goe de ervaringen in Leusden. DUIDELIJK „Het werd voor ons als biljart bond langzamerhand een duidelij ke zaak: twee zaken gingen een rol spelen, het bondsbureau werd te klein in het woonhuis dat wij vijftien jaar geleden hebben betrokken en we wilden een nieuw eigen trai ningscentrum. Omdat we persé in Leusden wilden blijven hebben we, nadat we in januan van het vorig jaar van de NSF te horen had den gekregen dat we niet langer op basis van de bestaande condi ties van de accommodatie m het Arnhemse sportcentrum verder konden gaan, kontakt opgenomen met de gemeente Leusden omdat het klaarblijkelijk mogelijk was om voor onze bond een nieuwbouw- plan te realiseren voor een bonds bureau,annex trainingscentrum in het Ruige Veld.In oktober vorig jaar hebben we daartoe een ge sprek gehad met een ambtenaar van de afdeling ruimtelijke orde ning en vervolgens een bespre king met wethouder De Jongh, die daarna door ziekte zich niet meer met de zaak kon bezighouden". Er deden zich onmiddellijk pro blemen voor. Secretaris Krens, met wie wij vorige week donderdag in het Utrechtse Jaarbeursgebouw voor de aanvang van de bestuurs vergadering van de KNBB in gezel schap van bondsvoorzitter Hen driks over de Leusdense proble men uitgebreid spraken, zette de gang van zaken nog eens in chro- nolgische volgorde op een rijtje. Krens: „We opteerden voor een kavel van duizend vierkante meter in het Ruige Veld, kosten honderd vijftig gulden per vierkante meter. Er gold voor het perceel een be bouwingspercentage van 35 pro cent; de rest moest dus onbebouwd blijven en dat betekende dat we in twee woonlagen zouden moeten bouwen. Zoals gezegd zag wethou der De Jongh onze bouwplannen niet zitten. Hij deelde ons mee dat er van gemeentewege eveneens mogelijkheden konden worden geboden in De Horst, waar in de tweede helft van 1989 zou worden gebouwd en waar kleinere kavels ter beschikking zouden komen. Met andere woorden: de gemeente kon daar beter aan onze wensen tegemoet komen omdat ook het bebouwingspercentage lager was en dus sterker gelimiteerd". PROCEDURE Op 10 november 1988 verklaar de de biljartbond zich schriftelijk bereid een toewijzing te accepte ren op het Ruige Veld, danwel in De Horst. Daarna bleef het van de kant van de gemeente lange tijd stil. In januari van dit jaar besloot de bond maar weer eens kontakt op te nemen met de gemeente Leusden. Een telefoongesprek met de wet houder leerde dat eind mei van dit jaar de uitgifte van de kavels zou plaats hebben en in september de toewijzing. Nadat wederom lange tijd niets werd gehoord en de bond langzamerhand toch wel eens wil de weten waaraan men toe was volgde op 9 maart een nieuw ge- Directeur Lekkerkerker van de Komnkhjke Nederlandse Biljart Bond. sprek met de heer De Jongh, waar in duidelijk werd dat De Horst met doorging, maar dat vestiging in het Ruige Veld wel eens zou kunnen uitdraaien op een langdurige pro cedure. Niettemin werd toegezegd dat er uiterlijk emd apnl duidelijk heid zou komen met betrekking tot de gehele gang van zaken. Rinus Krens, bladerend in zijn langzamerhand stevig gevulde dossier „Toen zijn we gaan twijfe len aan de goede bedoelingen van 'de gemeente Leusden, waann we ons om verschillende redenen blij vend wilden vestigen. De bureau medewerkers, om een voorbeeld te noemen, wonen allen m Leusden en direkteur Lekkerkerker is van wege zijn functie van Vianen naar Leusden verhuisd en heeft er juist kort geleden een woning gekocht. Maar er is meer; de plaats ligt voor ons centraal voortreffelijk, vooral als straks de aansluiting met de autoweg A-28 klaar is". De bond kreeg haast. Er dreig den problemen met de subsidie aanvraag voor de meuwbouw met het ministerie van WVC en in feite was alles al afgestemd op de bondsvergadering van juni jongst leden, waarin de afgevaardigden uiteraard opening van zaken ver langden. „Op 18 mei werd voor ons de deur in Leusden officieel en de finitief gesloten. We ontvingen van de gemeente een schrijven met de mededeling, dat de aanvraag was afgewezen op grond van teveel on zekerheden, waarbij met name werd genoemd het gebruik van het trainingscentrum", aldus de bonds- secretaris, citerend uit zijn corres pondentie. De bond wilde het nog even niet opgeven. Wethouder De Jongh was inmiddels met ziekteverlof en daarom zocht voorzitter Hendriks kontakt met burgemeester Parus via direkteur Lekkerkerker. Dat gebeurde om te beginnen op 22 juni van dit jaar. Erug kontakt is nooit tot stand gekomen; wel werd van gemeentelijke zijde gevraagd „waarover het dan wel ging", maar ondanks diverse pogingen bleef elk antwoord uit. Toen ook na de vakantieperiode secretaris Krens de telefoon weer eens ter hand nam en hij opnieuw nul op het re kest kreeg - „het was volgens mijn aantekeningen toen 14 augustus en we konden echt met langer meer wachten" - besloot men uit te kijken naar een andere lokatie. Een aantal gemeenten binnen een straal van vijfentwintig kilometer werd aan geschreven en de respons was voor de KNBB meer dan verheu gend. HALVE PRIJS Eén van de gemeenten, waar mee onmiddellijk zaken konden worden gedaan was Nieuwegein- .Men bood een terrein aan tegen de helft van de prijs, die de bond in Leusden had moeten betalen. Na een onenterend gesprek was men binnen enkele weken rond. De kontakten met de Nederlandse Sport Federatie waren afgerond en de tekeningen gereed: de verhui zing van Leusden zou na de bonds vergadering van 24 november, waarin de 56 districten het be stuursbeleid moeten goedkeuren, een feit worden. Wie schetst uiter aard de opperste verbazing van de bestuurders van de biljartbond, toen het gemeentebestuur van Leusden op 28 september jongstle den zonder verdere motivatie en met veronachtzaming van alle aan- vamkelijke bezwaren mededeling deed van het feit, dat de bond de haar aangevraagde kavel in het Ruige Veld met een oppervlakte van 930 vierkante meter kreeg toe gewezen tegen een prijs van 155,- per vierkante meter. „Har telijk dank", antwoordde de biljart bond, „maar we zijn inmiddels al voorzien". De KNBB streeft er naar op 1 maart volgend jaar te begin nen met de bouw van een fraai nieuw bondsbureau, annex wed strijd- en trainingscentrum. Kosten: rond achthonderdduizend gulden. .Jammer", zei men in de knngen van het Utrechtse stadsbestuur, „want we hadden deze sportbond ook best graag in ónze gemeente willen onderbrengen..." Hieronder het leven van de iepespintkever in beeld gebracht Ook in openhaardhout van ongeschild iepen Ziekte verspreidt zich verder dan honderd. Gedurende mooie en lange zomers kun nen meerdere generaties el kaar opvolgen. De larven, die uit de eitjes komen, voeden zich met het spint van de boom. Aan beide kanten van de verti cale gang ontstaan daardoor horizontale gangen die alle kanten uitwaaieren en naar gelang de larven groter wor den, steeds breder worden. Het patroon van die gangen is kenmerkend. Als de larven volgroeid zijn, verpoppen ze zich aan het einde van die gangen. Bij mooi weer ko men de jonge kevers uit de poppen en boren zich door de bast een weg naar buiten om uit te vliegen. De tientallen uitvlieggaatjes dicht bij el kaar geven de indruk dat er Twijgen sterven af Kever legt eieren in ander dood iepehout De houtvaten raken verstopt, hetgeen te zien is aan een donkere (bruinige) verkleuring Larve ontwikkelt zich Patroon van de larvegangen onder de bast De boom sterft als we de vorige keer al za- V*4n is veroorzaker van de ivreesde iepeziekte een D* hiromel, maar in de ver- ireiding van die schimmel w telen de grote en de kleine pespintkever een grote rol. at zijn op zichzelf vrij on- chuldige kevertjes met een [meting van drie tot vijf mil- meter. Een verzwakte of ge storven boom vormt een ideale plek voor de voort planting van deze kevertjes. De vrouwtjes van deze die ren leggen hun eitjes onder de bast van het dode of zieke iepehout. Ze banen zich hier toe een weg door de bast waarna tussen de bast en het hout van de stam, in het spint, een verticale gang wordt geboord. Aan weers zijden van de gang worden op regelmatige afstand de eieren afgezet, soms meer

Leusder Krant | 1989 | | pagina 15