Oemeente noemt actie succes bisschoppelijke opening van entoonstelling over Leusden Regionale fusering kruiswerk op komst Leden KBO willen ook Seniorenraad .LEUSDEN, Sokaal Ondanks kritiek op tweede proef chemisch afval ■jeusden 1200' op herhaling in Pon's Selectcenter leusder krant Aanhoudend zacht Dominee Veen jubilerend Leusden plaatselijk nieuws WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 JILAK1 voor aanki sof he mmelri Hingen 35, D komi 595, 'eewit inge, 31. 031 INK WE ?3a 346 itinge? 'ink\\\ ISDEN - Hoewel gemeentevoorlichter Jan Jaap André de melingsactie van het klein chemisch afval een succes t, was er de eerste twee dagen dat de chemokar in Leus- rondreed, toch hier en daar wat kritiek te horen over de e van ophalen. Zo waren er mensen die vonden dat de ijdsmstallatie van de wagen te hard was en weer anderen jen dat de auto te snel reed. Een werkneemster van de heker in De Biezenkamp wond zich op, omdat zij haar afval kwijt kon op de gemeentewerf, nadat zij de chemokar list had. week reed de chemokar van irma Spitman voor de tweede dit jaar door Leusden en Ach- >ld. Het gaat daarbij om een f. Onderzocht moet worden wijze de beste is om afval als lhed& njdingsmiddelen, verfresten, medicijnen, batterijen enzo- t bij de mensen op te halen. In werd deze proef voor de eer- ;eer gedaan, maar het verschil deze week was dat de chemo- oen een tijdlang op een aantal voren bekend gemaakte ken bleef staan. Dit keer reed de auto van Spitman langzaam door de straten, waarbij de mensen door muziek en een oproep via een ge luidsinstallatie op de komst van de chemokar werden geattendeerd. Bij het voorbijrijden konden de mensen hun spullen afgeven aan de werknemers van het afvalver- werkende bedrijf. Maandagochtend gingen deze al om 8.00 uur op pad. Op de Burge meester de Beaufortweg was de muziek al van verre te horen. Een van de bewoners beklaagde zich later over hierover. „Wat moet ik met deze herrie. Ik heb nachtdienst gehad en nu kan ik niet meer sla pen," was zijn commentaar. Iemand anders beklaagde zich over het vroege uur waarop de auto door de straten reed en over het tempo. „Je moet in je ondergoed de straat op, anders ben je te laat." Voorlichter André geeft toe dat alles nog met vlekkeloos verliep. „Maar het gaat om een proef, waarvan we moeten leren en we zullen deze zaken ze ker meenemen als we over het re sultaat gaan praten. De actie is in ieder geval zo'n succes en er wordt zoveel ingeleverd, dat we minder snel gaan als we gedacht hadden. Daarom hebben we een uitloopmo gelijkheid en zamelen we ook nog vandaag in." Ellen Rietveld, werkneemster bij apotheek Leusden is niet zo over tuigd van het succes. Zij maakt zich boos over de weigering van de gemeentewerf om haar afval in ont vangst te nemen. „We hebben elke week ongeveer 10 jerrycans, waarin grondstoffen voor medicij nen hebben gezeten. Die zetten wij anders bij de gewone vuilnis. We vonden de inzamelingsactie van de gemeente daarom een goede zaak. Maar de chemokar was al voorbij en daarom volgde wij het advies op dat staat op het stencil dat de ge meente heeft verspreid. Daar staat dat je het afval ook naar de ge meentewerf kan brengen als je de chemokar gemist hebt. Toen wij daar echter kwamen, werd ons verteld, dat wij het naar Amersfoort moesten brengen. Maar daar be taal je 2 gulden per kilo en we kunnen ook niet een half jaar wachten tot de chemokar weer langsrijdt." André bevestigt haar verhaal, maar zegt erbij dat afval van bedrij ven niet in aanmerking komt voor inzameling door de gemeente. „Be drijven zijn wettelijk verplicht om zelf hun gevaarlijke afval achter ie houden en ze naar regionale de pots te brengen. Voor Leusdense bedrijven is dat in Amersfoort." M ker LEUSDEN/ACHTERVELD - De kruisverenigingen van Leusden en Achterveld vergaderen woensdag 8 en donderdag 9 novem ber over opheffing van hun organisaties. Als de leden daarmee akkoord gaan, zullen beide verenigingen opgaan in een stich ting Kruiswerk Noord-Oost Utrecht. Daarin zullen dan de Leus dense en Achterveldse kruisorganisaties deelnemen, maar ook die van Baarn, Soest, Amersfoort en Oost-Utrecht. Deze reorga nisatie is in het kader van de herstrukturering van het kruis werk in de provincie Utrecht. „Door de invloed van de landelijke overheid is een sterke fusering ge wenst," zegt de secretaris van de kruisvereniging Leusden, de heer J. Kramer. „Het moet leiden tot een bundeling van de werkzaamheden op administratief gebied. Het is vooral ook een juridische fuse ring," zegt hij. Volgens kramer ver andert er in feite niets ten opzichte van de huidige situatie. Het kruis werk zal nog steeds verricht wor den vanuit de gebouwen in Leus den, Leusden-Zuid en Achterveld. Ook zal het voor het personeel geen consequenties hebben. Wel zullen zij geleid worden vanuit een centraal gebouw, waarschijnlijk in Amersfoort." Toch geeft hij toe dat er voor de leden van de kruisverenigingen iets verandert. De leden, die contri butie betalen, kunnen niet alleen een beroep doen op de voorzieini- gen en het personeel van de kruis verenigingen, maar hebben ook stemrecht bij de ledenvergaderin gen. Zij zullen ook moeten beslis sen over de opheffing van de kruis verenigingen. Na de fusie zal er een stichting worden opgericht, waarbij weliswaar vertegenwoor digers (zoals de patiëntenvereni gingen) van de huidige organsaties in het bestuur zittina zullen nemen. De leden hebben echter geen di recte invloed meer in dat bestuur. Kramer denkt met dat dit een groot probleem zal worden. „De meeste leden beschouwen de kruisvereniging als een dienstver lenende instelling. Dat blijkt ook uit de opkomst bij de vergaderingen, waarbij niet zoveel leden aanwezig zijn." Een fusering lijkt hem onver mijdelijk, omdat een belangrijk deel van de werkzaamheden gefi nancierd wordt door de landelijke organisatie van kruisverenigingen via de Algemene Wet Bijzondere Ziektenkosten (AWBZ). „De lande lijke koepel wil deze fusering graag," zegt hij, „dus de leden kun nen er wel tegen zijn, maar dan zit je over een paar jaar toch met het probleem van de financiering." De vergaderingen beginnen om 20.00 uur en zijn op 8 november m het wijkgebouw Rozengaarde, Ro- zengaarde 33 en op 9 november in De Heelkom, Walter van Amers- foortstraat in Achterveld. 1ISDEN - Tussen het nieuwste blinkende blik op wielen bij is's Automobielhandel werd de tentoonstelling over de ge- iedenis van Leusden afgelopen vrijdag geopend. Centraal egen in de showroom wordt door middel van vijf aaneenge- akelde expositieruimten een overzicht gegegeven van eveer vierduizend jaar bewoning in deze omgeving. De ning vond plaats in aanwezigheid van aartsbisschop Simo- wethouder Verduin en wethouder Vroon, alsmede vele odigden waaronder oud-burgemeester Rademakers en ex- houder Van Woudenberg. e openingsplechtigheid werd torgd door de voorzitter van de arische Kring, Polak, daarbij >1s geassisteerd door twee he in en 'de Grote Karei Himself 1 koning Carolus. De laatste is «woordelijk voor het begin punt van de officiële geschied schrijving van Leusden door het door hem ondertekende document in 777 na Christus waann Villa Lisi- duna zover bekend voor het eerst werd genoemd. Simonis veronder stelde in zijn openingswoord dat de schenking die dit document be helsde weieens alles te maken zou kunnen hebben met de waardering die Karei de Grote had voor het werk van Willibrord. Keizer Karei zou volgens Simonis stelling, ge wenst hebben het missonairswerk van Willibrord, te gedenken door deze schenking aan de Sint Maar tenskerk in Utrecht. Simonis ba seerde zijn stelling op het gegeven dat deze Sint Maartenskerk ge sticht is door Willibrord en daar mee een van de oudste, zo niet de oudste, parochie in Nederland is. Waarmee Simonis zijn stelling af- ronddde dat het werk van Willi- brod indirect verantwoordelijk is voor het bestaan van dit officiële Titter Polak van de Historische Kring, bisschop Simonis en wethouder Com Verduin bewonderen een deel Leusden's verleden in een vitrine. beginpunt van de geschreven ge schiedenis en dat zonder Willi brord deze tentoonstelling met de titel Leusden 1212 niet mogelijk zou zijn geweest. Vergezeld door twee herauten kwam Karei de Grote hierna zelf de opening inleiden door middel van een soort Sinterklaasgedicht. Waarna onder klaroengeschal Si monis in plaats van de schenkings akte een opnieuw geslagen munt kreeg die een beetje leek op het betaalmiddel dat m 777 gangbaar was. Daarmee werd de tentoon stelling voor het publiek openge steld. Een tentoonstelling die vol gens voorzitter Polak, met een ver wijzing naar de onlangs aankon digde inkrimping van de subsidie van drie - naar tweeduizend gul den, volgend jaar misschien niet meer zou hebben gekund. BODEMVONDSTEN Bodemvondsten, oude land kaarten, oorkondes, maar ook an sichtkaarten en prachtige oude fo toboeken geven tezamen een beeld van een gebied waarin klei ne boeren onder bescherming van enkele plaatselijke heren eeuwen lang op ongeveer dezelfde wijze leefden. De grootste verandering van de twintigste eeuw komt niet aan bod. Het grote verschil met het heden blijft tot en met het einde van de tentoonstelling bestaan. Gebogen over vitrines hielden bezoekers zich geanimeerd bezig met herkennen en speculeren. Bij de voorwerpen staat slechts een verwijzing naar het jaartal. Wie wil weten waar wat gevonden is of over gaat moet de catalogus raad plegen. De catalogus bestaat uit een lijst waarin de voorwerpen met vindplaats en eventuele verklaring staan genoemd. De landkaarten, volgens de gewoonte van onge veer vijftienhonderd gekanteld Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke woensdag. Redaktle: Daan Bleuel en Stefan Steenkamp. Redaktle-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Inlevering kopij en advertenties: Uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. Redaktle en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie). Abonnementsgeld: 49,50 per jaar, 25,50 per half jaar, 13,- per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor woensdagmiddag 17 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (woensdag tussen 17.30 en 18.30 uur), tel. 033-945272 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspek1eur bezorging, overdag 03420-94206 Naoestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, het num mer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost ƒ7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20x25 cm). Kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste ,0«o('s) thuis. DE LtUSDfcft KRANT is een uitgave van de DDU-Krantenkomblnatle te Barneveld. LEUSDEN - Een goed bezochte ledenvergadering van de Leus dense afdeling van de Katholieke Bond van Ouderen steunde de op stelling van het bestuur inzake een Seniorenraad: alleen wan neer een Seniorenraad een offi ciële status op basis van artikel 61 van de Gemeentewet heeft, zal de KBO meedoen. Voorzitter W. Uiterwaal kon dinsdagmorgen een flink aantal KBO-leden verwelkomen in de Kom. Hoofdmoot van deze leden vergadering bleek het al of niet instellen van een Seniorenraad vol gens artikel 61. De voorzitter bracht uitvoerig verslag uit van de vele besprekingen en vergaderin gen over deze „kwestie" met colle ga-bestuurders van de andere Ou derenbonden en met wethouder Blom. Hij vond het jammer, dat hij de leden moest meedelen, dat bur gemeester en wethouders nog steeds biijven bij hun voornemen om een Seniorenraad artikel 61 af te wijzen. Het college blijft vasthou den aan een Seniorenraad in de vorm van een stichting of vereni ging. Voorzitter Uiterwaal deelde mee, dat hij in een bespreking met de wethouder, begin juli, gezegd heeft dat hij de leden van de KBO zou voorstellen om niet deel te ne men aan een dergelijke stichting of vereniging. De leden waren uiterst verbaad over de houding van B&W en men vroeg zich af waarom het allemaal zo lang moest duren. Een bestuurs lid: „We zijn al vanaf januari met deze kwestie bezig en het einde is nog steeds niet in zicht. Het is voor ons ook een raadsel waarom B&W zo moeilijk doet." De leden keurden de handels wijze van het bestuur goed en gin gen accoord met het bestuursvoor stel: de KBO doet alleen mee met een Seniorenraad als die Raad een artikel 61 status heeft, en aan een stichting of vereniging doet de KBO niet mee. Ook de begroting werd door de ledenvergadering goed gekeurd. Het bestuur zal nog con tact opnemen met gemeentelijke instanties om duidelijkheid te krij gen over een toegekende subsidie. Er bleek grote interesse te be staan voor de folder „De nieuwe loon- en inkomstenbelasting voor 65-plussers". Waarschijnlijk zal be gin volgend jaar een aparte bijeen komst, samen met de andere oude renbonden, worden belegd over de belasting en het invullen van het belastingbiljet. den, is ruim vertegenwoordigd op de tentoonstelling. Uit de archieven van deze kerk kwamen de boeken met afrekening van hout- en turf- verkoop van 1762, een doopboek, een armenboek, een schoolgeld- lijst, een overzicht van de graeffste- den in de Leusderkerk en nog veel meer. De aanstellingsbrief van de koster, tevens dorpsonderwijzer, was daarbij een van de aardigste documenten. Het laatste gedeelte van de tentoonstelling toont een aantal landbouwwerktuigen zoals in Leusden en omgeving tot aan het einde van de vorige eeuw in ge bruik waren alsmede een aantal huishoudelijke gebruiksvoorwer pen opgegraven bij Zwanenburg (Hamersveldseweg, hoek burge meester Van der Postlaan). De tentoonstelling in Pon's Se lectcenter is op werkdagen ge opend van 9.00 uur tot 17.00 urn en op zaterdag 28 oktober van 10 tot 15.00 uur. door Jan Verst eegt. De warmte van de afgelo pen dagen zal nog wel even onderwerp van gesprek blij ven. De natuur vaart er wel bij, getuige de melding die ik kreeg van een van mijn me dewerkers. Hij maakte laatst een fietstocht ovër de Velu- we en tijdens een rustpauze werden er vossebessen ge plukt. Maar daartussen be vonden zich ook bosbessen die, gestimuleerd door de hoge temperaturen en de zon, nog steeds rijp waren. Daarnaast staan in zijn tuin de anemonen wederom in bloei. Tijdens een wandeling in de Ruurlose bossen, consta teerde ikzelf een drukte van jewelste bij de insekten. De muggen dansten alsof het hartje zomer was en vele kleine vliegjes belandden in mijn ogen. De temperatuur is dan ook zeer abnormaal. In deze tijd van het jaar moeten we in de regel met een ge middelde van 10 graden ge noegen nemen, maar afgelo pen zondag werd op de vlieg basis Twente een etmaal- waarde van ruim 18.0 be reikt, dat leverde zelfs nog punten voor het warmtegetal op. Zo laat in het seizoen mag dit best uniek worden ge noemd. Het ziet er niet naar uit dat de temperatuur deze week sterk onderuit zal gaan. Wij blijven voortdurend in een zachte zuidwestelijke stro ming, opgewekt door depres sies op de oceaan en hoge- druk op het vasteland. Door dat de straalstroom, het ge bied met hoge windsnelhe den en waarlangs de weer systemen zich verplaatsen, ten noorden van ons land blijft, kunnen de depressies zelf weinig schade aanrich ten op het Continent. Het zijn enkele randstoringen die de wind af en toe wat laten ople ven en enkele druppels re gen veroorzaken. Daarbij ge draagt het kwik zich voor jaarsachtig. Op de oceaan trekt een diepe depressie richting Schotland. De druk in de kern daalt tot 970 millibar. Fronten ervan komen onze kant uit, maar een hogedrukgebied boven de Alpen (1025) biedt weer stand. Wel zal de wind mor gen iets aantrekken. Moge lijk dat er wat regen valt uit het koufront. Volgens de berekeningen komt er in het weekeinde een zuidelijke stroming op gang. Die wordt veroorzaakt door een depressiesysteem tussen IJsland en Schotland ener zijds en een hogedrukgebied boven Duitsland anderzijds. Doordat de invloed van het hogedrukgebied bij ons waarschijnlijk het sterkst zal zijn, lijkt de kans groot dat we de zon te zien krijgen. Daarbij kan de temperatuur zich goeddeels boven de nor male waarde die geldt voor eind oktober handhaven. Medewerker Kielstra uit Leusden maakte de balans op van de tweede 10-daagse periode van oktober. De af gelopen dekade was iets warmer dan de eerste. Er viel ook meer neerslag. Dit was vooral te wijten aan de re genval van 13 oktober, toen een koufront in de avond voor flinke regenval zorgde. Er viel toen 15.7 mm, maar in Achterveld zelfs 19.5 mm. De gemiddelde temperatuur lag nu op 11.5, tegen 11.3 in de eerste dekade. Nu viel er 33.1 mm, tegen 24.9 mm eerder. Gemiddeld ligt de oktober maand bij ons al ruim 1 graad boven normaal. Karei de Grote spreekt het gezelschap genodigden tijdens de openingplechtigheid van de tentoonstelling Leusden 1212 toe. weergegeven, zorgden voor veel scheve hoofden. De bezoekers draaiden bijna zonder uitzondering met de windroos mee om zich aan de hand van de kaart te kunnen griènteren. Bij de maquette van de het oude kerkje van Oud-Leusden stonden de gebroeders Van Leeu wen aan een stuk door uitleg te geven over hoe het kerkje ge bouwd en verbouwd is, zowel in het echt als op schaal. De Hervorm de Kerk in Leusden, de laatste ei genaar van het kerkje in Oud-Leus- LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie iTeusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant. 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Bnnk). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels 6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): taneven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. LEUSDEN - Het was zondag 45 jaar geleden dat ds. J. Veen, her vormd emeritus predikant te Leus den, in het ambt bevestigd werd. Jan Veen werd 15 juni 1917 in Amersfoort geboren. Hij bezocht het gymnasium m zijn geboorte plaats en studeerde aan de rijksu niversiteit in Utrecht. Na eerst eni ge jaren hulpprediker in Vorden te zijn geweest deed ds. Veen op 22 oktober 1944 intrede in de ge meente van Huizinge. In 1953 werd hij vlootpredikant en in 1955 koop- vaardijpredikant m Singapore. Op 8 januari 1961 werd hij predikant directeur van de Maranatha stich ting in Alphen aan den Rijn. Ds. Veen werd in 1968 eervol onthe ven. Hij verbond zich 24 november van dat jaar aan de gemeente van Brugge (België). Vervolgens werd hij in 1973 als predikant voor bui tengewone werkzaamheden ver bonden aan de Verenigde Protes tantse Gemeente van Curagao. mkindegemeertieA Woensdag 25 oktober 20.00 uur: Kaarten in De Til (in schrijving 19.30-1950), Hamers veldseweg 30 Donderdag 26 oktober 13.30 uur (tot 16.30 uur) Sin terklaasverkoop De Zonnebloem, WOLboom, Hamersveldseweg 2a 20.00 uur Gemeenteraadsverga dering, gemeentehuis, Erf 1 Vrijdag 27 oktober 20.30 uur: Film in De Til (Iron Eagle 2), Hamersveldseweg 30 Zondag 29 oktober 14.30 uur Klaus Flenter en Jenny Gordee in de Hakhorst (jazz), Waarden 25a Dinsdag 31 oktober 20.00 uur Ledenvergadering OVM, Ros beyaart, Hamersveldse weg 55 20.00 uur: KPO-kaart- en spel letjesavond, De Kom, Hamersveld seweg 20.30 uur JazzSen met Ad van den Hoek, restaurant Bos en Heide, Doornseweg 29 Woensdag 1 november 9.00 uur Lezing Vrouw en Islam, 't Vooronder, Burgemeester van der Postlaan 2 19.30 uur: Speelgoedbeurs tre- kerlopertjes (tot 21.00 uur), Prinses Irenelaan 1, Leusden-Zuid 20.00 uur Commissie Onderwijs, Sociale Zaken en Milieu (begroting 1990), gemeentehuis, Erf 1 Achterveld Donderdag 26 oktober. 13.30 uur: bejaardensoos Ons Ge bouw. Zaterdag 28 oktober. 12.000 uur: Paperclip Radiopro gramma, De Klaveet. Zaterdag 28 oktober. 20.00 uur: Discoshow, De Klaveet. Zondag 29 oktober. 12.30 uur: KPJ-sportmiddag. Sport zaal. Dinsdag 31 oktober. 9.00 uur: Welfare club Zonne bloem, Ons Gebouw. 19.00 uur: WN-verlichtingscon- trole, garage Lammers. Woensdag 1 november. 9.00 uur: Handwerkhobbyclub De Moespot.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3