broeiend milieu-bewustzijn ij Leusdense middenstand Boete en rijontzegging na bijna-duik in Kuperssingel oenemende vraag van consument naar milieuvriendelijke artikelen gezonden— Schouders ophalen I- Conferentie School voor Wijsbegeerte Van den Hoed vervangt Van Bergen bij JazzSen Klaus Flenter in De Hakhorst WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 plaatselijk nieuws jDEN - Bij slagerij Schakel kan de klant op grote plakkaten a hoe deze slager zijn beleid aan het veranderen is. De es waarop de plakjes worst komen bevatten geen stoffen j die schadelijk zijn voor het milieu. De cervelaatworst |t tegenwoordig bij de ham in éen zakje om een boom te Jen en wie zelf een boodschappentas bij zich heeft krijgt ■kwartje korting. Behalve milieu-vriendelijke maatregelen ■fileert de slagerij zich met 'dier-vriendelijk' vlees. Het vlees dagelijks twee eieren kunnen ko men halen die iedere dag vers ge legd zijn door scharrelkippen. Veel produkten van Brons, zoals olijven en kant-en-klare gerechten, zijn verkrijgbaar in bakjes zonder schadelijke stoffen, maar het blij ven kunststof bakjes. Daarom is het bij Brons mogelijk om deze pro dukten in meegebrachte bakjes te laten doen. het gewicht van het bakje wordt daarbij keurig gewo gen en niet gerekend. is afkomstig van runderen, varkens en kippen die op kleine schaal gefokt, gevoederd en geslacht zijn. De stellingname van deze slagerij maakte nieuwsgierig naar de milieumaatregelen door de andere middenstanders in Leusden genomen. De geno men milieumaatregelen bleken van elkaar te verschillen maar hadden twee dingen gemeen. Alle middenstanders 'denken erover' en plakjes worst op bordjes met CFK's zijn volgens de winkeliers in Leusden nog moeilijk te vinden. Zeer bepalend kunnen u en ik zijn, als het gaat om de verpakkin gen die de winkelier om de gele verde artikelen aan ons denkt mee te moeten geven. Zo kun je er vol gens de medewerkers van de Boni-supermarkt niet omheem om - al is het maar vanwege een half onsje vleeswaren - een piep schuim bakje en een plastic zak als verpakking er omheen mee te krij gen. Zonder plastic wordt met ge leverd. De vleeswaren jufs' halen hun schouders op als ik wijs op de nodeloze afvalverstrekking. Zij zeggen het te doen, omdat het van „de baas" moet. Anders gebeurde het bij de sla ger in de Hamershof. Toen er op de vraag of er 'n plastic tas benodigd was, een ontkennend antwoord kwam, werd er (ongevraagd) een kwartje teruggegeven aan de klant, wegens de uitgespaarde plastic zak. Wat ik wil zeggen is dit: u kunt aan de winkelier laten weten, hoe u uw waren geleverd wilt krijgen. Veel afval is schadelijk voor het milieu. Nonchalance en gemak zucht in dit geval ook. H. Ruijgrok Pachter 8 Leusden Bij navraag bij de Boni is gebleken dat de bakjes afk (drijfgas) vrij zijn en plastic zoveel mogelijk milieu vriendelijk is. Zie ook het artikel over milieuvriendehjk onderne men (redactie). Marianne de Valck JIvoorjaar, m februari, belegde Dorpsbreed Vrouwenoverleg bijeenkomst waarin de ver- ong van levensmiddelen cen- stond. De bijeenkomst was alleen bedoeld om de consu- l duidelijk te maken wat voor delijke stoffen in de ogen- rdijk onbelangrijke verpakkin- maar ook om ze de midden- d daarop te laten attenderen. ieen jaar later lijken de meeste celiers zich bewust te zijn dat lil gebied heel wat te doen is. leesten hebben de eerste stap- gezet, al weet niet iedereen ies wat waarom moest. Bij Al- Heyn wordt onmiddellijk naar moederbedrijf verwezen. Niet at men het niet zelf weet maar at Ahold er zo intensief mee q heet te zijn dat er zelfs een lale afdeling voor in het leven roepen. Wel wil de bedrijfslei- ran Albert Heyn kwijt dat hij de ok heeft dat om meer geroe- wordt dan begrepen is. Het- bevestigd lijkt bij de Hema ledrijfsleider van de Hema, De i, roept tenminste uit als naar eu-vriendelijk maatregelen zijn winkel wordt gevraagd: Hema is milieu-vriendelijk, rdat uit blijkt weet ik niet, maar is gewoon zo." Terwijl bij een stafdeling de volgende opmer- werd opgevangen gemaakt een miheu-bewuste me- s. De verkoper verzekerde dat het schaaltje waarop de a gelegd wordt milieu-vrien- f nas en voegde daar onge- i aan toe, „zonder kanker- kkende stoffen." Dat laatste m«t zei de mevrouw, het eerste d ze vooral belangrijk want werd actie voor gevoerd. )e milieuvriendelijke maatre en hebben met name betrek- j op de verpakking, de pro ten zelf en de manier waarop boodschappen worden meege- en. De keuze van het vlees, de en de eieren vallen in feite met !er de milieuvriendelijke maat- elen Volgens wethouder Com duin is het mestprobleem bij arrelvarkens en runderen veel eilijker op te lossen dan bij de kalveren, nemzeugen en batte- ippen waar de mest min of meer chinaal kan worden verzameld afgevoerd. Desalnietemin heb- we de diervriendelijke maat- elen in onze rondvraag meege- nen. Irons, poelier m winkelcentrum nershof, heeft het probleem van milieu-verontreinigende ver- longen voor een groot deel bij consument gelegd. De eieren rden bij deze poelier per stuk, verkocht. Wanneer de klant lege eierdoos meeneemt kost ti dit minder dan wanneer hij ren met doos koopt. Bijkomend ïdeel voor de klant is dat kleine shoudens bij wijze van spreken MOEILIJK Een dergelijke maatregel is bij de supermarkten moeilijk te reali seren, volgens de bedrijfsleider van C1000. „Dat zou betekenen dat we mensen moeten neerzetten die de eieren los verkopen. Dat kost geld." Anders dan bijvoorbeeld de kleine zelfstandige middenstan ders zijn de supermarkten afhan kelijk van het moederbedrijf. Daar wordt het ïrtkoopbeleid bepaald. Bij de Cl000 staat als gevolg van een persoonlijk initiatief van de be drijfsleider wel een bak waarin lege batterijen gedaan kunnen worden. Toch is er ook bij de grote bedrijven ook al veel verandert. Zo zijn de spuitbussen met de gevaar lijke drijfgassen al voor een groot deel uit het assortiment verdwe nen. De bedrijfsleider van C1000 rept van plannen die voorzien in een centrale inzameling voor lege ver pakkingen. Hij denkt daarbij aan plastic zakken, lege olie- en azijn flessen, boterkuipjes en dozen waarin bijvoorbeeld wasmiddelen hebben gezeten of klein chemisch afval zoals aceton, ammoniak en spintus. Een speciale plaats daar voor zou volgens hem in elke win kel moeter komen. Voorlopig is het echter nog een mooi plan. De schaaltjes of bakjes waarop de worst en het vlees worden ge legd zijn onderwerp voor veel dis- -cussies. De bedrijfsleider van de Spar beschrijft op beeldende wijze de lijdensweg die gegaan is voor het goede milieuvriendelijke bakje gevonden werd. De rruheu-bewus- te klant vroeg om een bakje zonder CFK's (schadelijke stoffen, de zo genaamde chloor-fluor-koolwater- stoffen). In de witte piepschuim bakjes van een paar jaar geleden zaten die in flinke hoeveelheden. ZONDER SCHAALTJE Zonder schaaltje wilde de klant ook niet. De eerste keus was een kartonnen schaaltje. Het was ech ter spoedig duidelijk dat deze schaaltjes de oplossing niet kon den zijn. Het vocht uit het vlees of de worst maakte vieze vlekken op het karton en de worst raakte snel uitgedroogd. Zowel om te zien als te proeven was het resultaat onap petijtelijk. Alternatieven hadden of een ongezonde kleur, waren te breekbaar, te zwaar of te duur. Het huidige schaaltje voldoet volgens de bedrijfsleider aan alle milieu- en klantvriendelijke voorwaarden. De Spar ziet zich graag als trendsetter, dus ook op milieuvriendehjk ge bied. De Spar is de emge super markt in Leusden waar flessen zui vel verkocht worden. Voor de rest laat de Spar de klant de keuze om groente los te kopen in zakken ge maakt van kringlooppapier of voorverpakt m afbreekbare plastic zakken. Gekozen is voor zakken van kringlooppapier omdat dit, vol gens de Spar, weer een boom scheelt waarbij het nadeel dat deze zakken slechts geschikt zijn voor eenmalig gebruik op de koop toe wordt genomen. MILIEUBEWUST Albert Heyn gaat niet minder graag als milieu-bewust door het leven en niet alleen uit ideele mo tieven. Bij Ahold is sinds een jaar een afdeling milieuzorg aan het in ventariseren wat er voor milieu schadelijks in de Albert Heyn win kels te koop is. Dat heeft al geleid tot een aantal veranderingen in het inkoopbeleid. Een politiek, die vruchten lijkt af te werpen, met als gevolg dat de CFK's grotendeels uit de verpakkingen zijn verdwe nen en dat aan het weren van PVC (poly-vinyl-chloride's) hard wordt gewerkt. Volgens de Marjom van Dam van de afdeling milieuzorg van Ahold zijn verpakkingen van de huismerk-artikelen in ieder ge val volgens de normen van AH maar moet er verder nog veel ge beuren. Ook zij weet nog niet wat met de kunststofflessen en boter kuipjes moet worden begonnen. Wat betreft de kleinere midden standers komt steeds opnieuw het probleem terug dat zonder plastic de boodschappen nauwelijks mee te geven zijn. „Namen de mensen maar wat vaker een boodschap pentas mee. Dat spaarde niet al leen het milieu, maar ook veel geld. Zo'n plastic tas moet je toch gratis meegeven maar het blijven ondin gen," volgens een middenstander. Com Verduin, wethouder van milieuzaken onderschrijft dit voor stel. Volgens haar verbruikt de ge middelde Nederlander 400 plastic tassen per jaar. Bij groentehandel de Goudreinet wordt hard gedacht aan een ver goeding voor iedere plastic tas. Hols ervaart dat zijn klanten steeds milieubewuster worden maar dat de meerprijs die op het bijbeho rende prijskaartje staat niet altijd geaccepteerd wordt. Zonder plas tic kan ook hij niet helemaal, tot zijn spijt. Hetzelfde geldt voor de bak kerszaken: „De papieren zakken zijn misschien wel milieuvriendelij ker, ze hebben wel het nadeel dat het brood daann sneller oud wordt dan wanneer het in plastic verpakt zit, met als gevolg nog meer weg gegooid brood. Terwijl nu al over de hoeveelheid weggegooid brood hard geklaagd wordt," vin den de bakkers Van den Hoven en Van den Hengel. KUNSTSTOF Bij Jamin hebben de eigenaars in het begin van hun Leusdens be staan het geprobeerd met buine papieren zakken. Behalve dat deze zakken niet voldeden bleek uit on derzoek dat in deze zakken met minder milieu-onvriendelijks zat dan in de nu hog m gebruik zijn in het milieu afbreekbare zakken. Net als veel andere middenstanders en de slager van de Bom wijst ook zij op de onkunde bij veel mensen die denken dat papier altijd milieu vriendelijker is dan kunststof. Wel zijn de "blister*- verpakkingen uit de winkel. Maar zegt de eigenares se eerlijk, meer omdat het sorti ment taartversiering er uit ging dan om de verpakking. Slagerij Schakel koopt zijn ver pakkingsmateriaal tegenwoordig ergens anders en milieuvriendelij ker. Maar hij blijft zitten met een berg papieren afval. Hij kiest daar om in toenemende mate voor zo min mogelijk verpakking. In tegen stelling tot vroeger gaat niet alles meer m een apart zakje, met als gevolg dat de verschillende worst soorten bij elkaar verpakt worden. Bovendien krijgt iedereen met een eigen boodschappentas een kwar tje korting. TOEVOEGINGEN Additieven zijn alle toevoegin gen die een produkt extra smaak of kleur moeten geven. Niet alle addi tieven zijn onnatuurlijk en nog min der additieven zijn schadelijk of slecht. Alle additieven moeten zijn goedgekeurd door de Keurings dienst van Waren die controleert of de artikelen voldoen aan de om schrijving in de Warenwet. Niets aan de hand dus, ware het niet dat een aantal additieven mogelijk kankerverwekkend zijn en milieu onvriendelijk eigenschappen heb ben. Een voorzichtige omschrij ving, want lang niet alle onderzoe kers zijn het over de verschillende veronderstellingen van schadelij ke werkingen eens. Kleurstoffen hebben over het algemeen de slechtste naam. Met name de zoge naamde E-stoffen. Vooral de woordvoerders van de super markten in Leusden haasten zich te verklaren dat de E-stoffen (bijna) geheel uit hun assortiment verdwe nen zijn. Helemaal is dit met moge lijk. „Marsepeinen worst die niet rood ziet wordt met als worst her kend," zegt bakker Van den Ho ven. Zijn collega Van den Hengel is het daarmee eens. Ahold heeft over de ingewikkel de problemen een boekje geschre ven. Met dit boekje m de hand kan het personeel zonodig alle vragen beantwoorden. „Bij AH komen slechts kleurstoffen voor in de ker senjam, de aardbeienjam en de NA VEEL ZOEKEN HEBBEN Vl'J EEN LEVERANCIER GEVONDEN DIE DE VARKENS EN KOEIEN ZELF MEST. BEGELEIDT EN SLACHT CONCLUSIE KUUR VAN HEI VUES I" Br 5C SriAAK Is SFT^fi STEVIGER EN MALSER EEN CONSTANT PRODUKT HET RUNDVLEES KORTER Rotr WERHGDCEN 00 I i^atentVtmTAl Efh Mt KU W 5(p*Ei.e mitceÜH WUROER I pruimenjam; m alle andere jam zit geen E-additief," zou zo'n antwoord op de vraag avn een klant bij Ahold kunnen luiden. STELLING Bij de Spar is men van plan bin nenkort twee meter stelling in te ruimen voor 'biologisch verant woord voedsel'. In deze stelling alle produkten bij elkaar gezet worden, die zonder additieven zijn vervaardigd. Variërend van kaas, yochurt, sinaasappelsap tot raap stelen, peulvruchten en groentesa lades. Bij Jamin antwoordt men op de vraag of er iets veranderde: „Hoe zo verandert? Er was altijd al zo weinig in aanwezig. Ons ijs is zon der conserveringsmiddelen en zout. In snoepgoed zitten additie ven, maar onder de wettelijk goed gekeurde waarde. Bij Jamin wordt aan dit soort dingen heel intensief gedacht." Ook bij Jacco wordt het ijs zon der conserveringsmiddelen en ad ditieven gemaakt. „Wij gebruiken altijd puur vruchten dus wij kennen het probleem niet," volgens Jacco Onder de plastic bakjes weet hij nog niet uit te komen. „Maar ja, je moet daarbij ook bedenken dat het publiek dat wij krijgen in onze snackbar andere eisen stelt. Het wil een snelle hap die het direct kan opeten, waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan de porte- monee." Slager Schakel: „In al onze ei gengemaakte produkten, inclusief de sauzen, zitten alleen natuurlijke grondstoffen. Daarvoor hebben wij zelfs een andere knudenleveran- cier in de arm genomen. We heb ben dit niet alleen gedaan uit mi lieu-vriendelijk oogpunt. We kre gen ook nogal veel reacties over allergiën die mogelijk door die toe voegingen veroorzaakt werden. Nadeel van het met meer gebrui ken van deze en conserverings- stoffen is wel dat de eigen produk ten nu minder lang houdbaar zijn. Hiermee moeten wijzelf, zowel als de klant leren omgaan." ARTIKELEN Vragen aan poelier Brons of al zijn wild 'wild' was, was vragen naar de bekende weg. Maar ook hier werd geantwoord, zoals bij de meeste middenstanders, dat de consument de keuze werd gege ven. Naast de voorverpakte schar- rel-maiskippen de goedkopere "blote' kippen. Wie scharrelvlees verkoopt moet dit voorverpakt doen. Dit om te voorkomen dat een en ander door elkaar gaat lopen. Bij wijze van spreken uiteraard. Met als gevolg dat slagerij Schakel het tegenwoordig door hem ver kochte vlees geen scharrelvlees mag en wil noemen en dat bij de supermarkten wel scharrelvlees voorverpakt te krijgen is. Volgens slager Schakel smaakt het vlees dat hij verkoopt 'zoals vroeger vlees smaakte'. Dit als gevolg van het feit dat de door hem gevonden 'mester uit Lunteren' anders voert, niet ent met hormonen ze iets langer laat leven en zelf slacht. Door dit laatste worden transporten waarbij bij wij ze van spreken '2500 varkens op elkaar liggen' voorkomen. Varkens die worden gedood terwijl ze rustig zijn, smaken beter. De kntiek dat hierop geen enkele officiële con trole mogelijk is door het ontbre ken van daartoe aangewezen in stanties probeert hij te ondervan gen. Hij staat in voor zijn mester en in de nabije toekomst krijgen huis vrouwen van hem de gelegenheid om het met eigen ogen in Leunte- ren te gaan bekijken. Over smaak valt met te twisten. De slager van de Bom heeft het nog niet op scharrel vlees. „Scharreleieren verkopen we wel maar het loopt nauwelijks. Wanneer mensen het prijskaartje zien deinzen ze toch terug." Zijn bijdrage aan een dier-vriendelijke mentaliteit blijkt uit de verkoop van Limousin rundvlees. Zogenaamd dikbil-scharrelvlees uit Frankrijk waar wel wat meer voor betaald moet worden. Bij de AH haalt men iets dergelijks uit Schotland; het Greenfield vlees. Bij de C1000 geldt als onwrikbare regel dat wanneer in de door de slager gemaakte pro dukten niet goedgekeurde stoffen worden aangetroffen de slager kan rekenen op ontslag op staande voet.„Hard, maar noodzakelijk" volgens de bedrijfsleider. Zelfs Jacco de snackman ontkomt niet aan de keuze voor milieu-vriende lijke materialen. „Wij verkopen rundvleeskroketten. Maar bij deze kroketten hoort natuurlijk wel een ander prijskaartje dan bij de kro ketten gemaakt van paardevlees die ernaast liggen. De klant mag zelf kiezen. Vanuit mijn bedrijf kan ik moeilijk controleren waar dat rund dat in die kroket terecht ge komen is, rondgelopen heeft." „Het vet dat wij afdanken wordt afgevoerd om verwerkt te worden in dierenvoeders of cosmetica." Daarmee snijdt de eigenaar van Jacco's cafetaria het probleem van de afvalverwerking aan. De meeste middenstanders doen mee aan het scheiden van groenteafval, glas en papier. Te vaak om geloofwaardig te zijn zeggen ze geen afval te heb ben, dat voor een speciale verwer king in aanmerking moet komen. Alleen Brons vermeldt ongevraagd milieu-vriendelijke schoonmaak middelen te gebruiken om de win kel schoon te maken. De midden stand blijkt in Leusden milieu vriendelijk in beweging, deels om het milieu, deels om de klant, deels om wettelijke maatregelen voor te zijn. Y Gordee en Klaus Flenter treden zondag op in De Hakhorst. LEUSDEN - Net op tijd had een 30-jarige benevelde automobilist uit Leusden een onvrijwillige duik in het water weten te voor komen. Om te bekomen van de schrik en in afwachting van de takelwagen dronk hij twee flesjes bier. Dat verhoogde zijn alcohol promillage nog eens extra. Dins dag stond hij tegenover de Utrechtse politierechter, mevr. mr. G. van der Reep. Twee weken cel, achttien maan den voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs en een weekend ontzegging voor dezelfde duur. Dat was de straf die de rechter de LEUSDEN - Het Klaus Flentertrio en de zangeres Jenny Gordee tre den zondag 29 oktober op in res taurant De Hakhorst. Het concert is onder auspiciën van de Jazz Socië teit Leusden. Klaus Flenter is do cent aan het conservatorium in Rotterdam en trad onder meer op in Amerika. Het concert in De Hak horst begint om 14.30 uur. Leusdenaar oplegde, geheel over eenkomstig de wens van officier van justitie mevr. mr. M. Assche- man. In afwijking van de eis voegde zij daar nog een geldstraf aan toe: 2000 gulden. "Ik vind dat meneer het ook in zijn portemon nee mag voelen", zei mr. Van der Reep. Vanwege privéproblemen had de man uit Leusden in september vo rig jaar naar de fles gegrepen.Op de Kuperssingel verloor hij de macht over het stuur. Zijn wagen kwam aan de rand van het water tot stilstand. De twee consumpties die de man na het ongeval nut tigde waren goed voor een extra promillage van 0,4. In totaal be droeg het alcoholpromillage 2,55, zo had het Gerechtelijk Laborato rium berekend Daarmee had de verdachte de wettelijk toegestane norm (0,5) ruim vijfmaal overschre den. De man was reeds eerder veroordeeld wegens het rijden onder invloed van alcohol en het negeren van een door de rechter opgelegde rijontzegging. LEUSDEN - De Internationale School voor de Wijsbegeerte orga niseert voor zaterdag 18 en zondag 19 november een literair filosofi sche conferentie met als titel 'Rond om het onzegbare'. Daarbij staat onder meer centraal het werk van Ludwig Wittgenstein en Paul Ce- lan. Spreker is onder andere de schrijver Cees Noteboom. De con ferentie is zondag 19 november na de lunch van 12.30 uur agelopen en begint op zaterdag 18 november om 10.00 uur. De kosten van logies zijn 64,-- en de cursuskosten be dragen 105,-- Studenten betalen voor de cursus 75,--. De School voor Wijsbegeerte is aan de Dode- weg 8. Informatie bij henk de Jager, telefoon: 043 - 887540. LEUSDEN - De klarinettist en altsa xofonist Ad van den Hoed treedt dinsdagavond 31 oktober op in restaurant Bos en Heide, Doornse- weg 29. Hij vervangt daarmee de zangeres Conny van Bergen, die door de organisatie van Jazz-Sen voor die avond was uitgenodigd, maar onverwacht niet meer be schikbaar is in verband met platen- opnamen. Zij zal op dinsdag 19 de cember naar Leusden komen. Van den Hoed trad al eerder tijdens de try-out en het openingsconcert van Jazz-Sen op. Het optreden begint om 20.30 uur en de toegang is gra tis.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5