lockeyveld wordt Shaka Zulukamp Ondersteboven rechtop Paulus en blindenmannetje Etalagespel van de Solidariteitswinkel lEusder krant eusder krant LEZERSSERVICE TEL 945272 Bel bij klachten over de bezorging van de Leusder Krant direkt onze hoofdagent in Leusden. SpEN - Welk geluid maakt Shaka Zulu wanneer hij van de afvalt? Welke gil slaakt hij wanneer hij daarna zijn hoofd I? Wie daarop het antwoord niet weet is in de herfstvakan tie! in de buurt van het hockeyveld geweest. Het was niet g om te hockeyen om daar de antwoorden voor deze grap- oid en duidelijk te horen. Op het hockeyveld liepen 'zwar- annen en vrouwen rond, in niet meer gekleed dan crèpepa- tn sliertjes. De anders in keurige clubkleding gestoken ongewassen spelertjes zaten nu met bontgeschilderde ge len vreemd uitgedost. Een hockeystick leek daarbij een Afrikaans wapen. Het clubhuis was omgetoverd in een eenschappelijke hut, waarin de verschillende families van stam een onderkomen hadden gemaakt. 35 kinderen tussen en en twaalf jaar verbleven daarin twee dagen. Zij deden aan het Shaka Zulu hockey kamp. WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 plaatselijk nieuws a Zulu was de hoofdpersoon in elevisieserie. De sene speel- ich af in Afrika bij de oude rstammen. De film gemaakt een blanke Zuid-Afrikaan zat ansen, strijd en vreemde ge iles. Natuurlijk speelden zich allerlei spannende dingen af m mensen. Een soort Dallas pet dit verschil dat de spelers waren en weinig kleren aan »n. De serie is door veel kin- a bekeken en mooi gevonden, aar dat de vaste begeleidster le hockeyclub, Evelien Wijde- op het idee kwam om het vakantiekamp dit jaar in het van Shaka Zulu te plaatsen, als gevolg vooral op de eerste reel spelletjes waarvan in deze en nooit eerder iets gehoord 'maak een totempaal' is nog rat voor te stellen en bij speer- in ook, maar bij begraaf de del en scheur een beest' kijk je angstig om je heen. Zeker seer je hoort dat 'doodt het loofd' voor die middag op het ramma stond. Het bleek alle- mee te vallen. De verschillen- stammen waren aanvallend sportief. e de taal eenmaal begreep, ikte dat de spelletjes niet ddorstig waren. Het beest dat leurd moest worden werd ge in kranten en de schedel met afkomstig van de vorige voorzitter. Het 'doden' van het stamhoofd bleek te bestaan uit het van zijn voetstuk laten vallen. In sommige verre landen schaamt men zich namelijk, bij wijze van spreken, dood wanneer iemand die op een kratje staat om hoger te zijn dan iedereen, van het kratje valt. In Leusden op het hockeyveld gebeurde dit ook, na een aanval met behulp van hockeysticks en een bal. In 'de gemeenschappelijke luit' hadden zes stammen een eigen on derkomen gemaakt. Iedere stam was herkenbaar aan een eigen kleur en een eigen naam. Mooie afrikaanse namen zaten daarbij zo als de Mgosikraal die overigens het mooiste bruidspaar leverde. Verder waren er de Stichje-Zulu's, de onvermijdelijke Zwarte Panters, de Tama Toma's (voor toeristen ook wel de Spinazievreters ge noemd), en Zunbabjes naast de bloedzuigers. In het eigen verblijf werden de meegenomen maaltij den opgegeten. Wat ze aten zag er uit als gewoon volkorenbrood maar bleek toch 'brood van vezels van een cocosnoot' te zijn, volgens Rogier die daaraan toevoegde: „Taai, heel taai is het." Terwijl Jan- neke iets zat te eten waarvan ik toch echt dacht dat het paprika chips waren, maar volgens haar waren het geroosterde aardappels met fijngewreven gedroogde vrucht. De meeste inboorlingen droegen westerse namen. Ze wa ren waarschijnlijk gegeven door een plaatselijke missionaris. Wat mets zei over het geloof. De Leus- dense Shaka Zulu aanhangers he ten vol trots hun tatouages zien waarmee ze vast geloofde te gaan winnen. Want gestreden werd er uiteraard ook. De eerste middag van het kamp gebeurde dit in allerlei gek ke hockeywedstrijden. De eerste dag werd afgesloten met een geza- melijke maaltijd. Op het menu stond 'macaroni kanane'. Van de kanarie bleek alleen de ham ge bruikt te zijn. Het moet wel een grote kanane zijn geweest. Wel zo groot als een varken. Na de maal tijd volgde een 'afrikaanse bonte avond' waarin veel afrikaans ge danst werd. Tegenwoordig zijn Afrikaanse ritmes bijna niet uit de Nederlandse top 40 weg te denken. De volgende ochtend moesten de 'inboorleerlingen' vroeg op staan. Wat niet mee viel na een nacht m de gezamehjke slaapzaal ofwel kleedruimte te hebben ge slapen. Kreunend en slaperig tra den de nachtbrakers aan om goed wakker geschud te worden door 'opperdanseres' rrussie Elverdink. Zij het haar 'inboorleerlingen' van half negen tot negen uur alle spie ren schudden m een soort Afri kaans aerobic dancing, Na het "brood van vezels van een cocos noot' volgde een vossejacht door 'blank gebied', het winkelcentrum de Hamershof. 's Middags werd op het veld gestreden. Het kamp werd afgesloten rond de kookpot. De verrassing van de stamhoofden die bij de opening door de 'stamhoof dentent' naar binnen kwamen, ge kleed zoals stamhoofden gekleed zijn, was verwerkt. Rondom de kookpot werd nog eenmaal en thousiast gezongen en gedanst. Na twee dagen Shaka Zulumuziek ken de iedereen in ieder geval de me lodie De 'inboorleerlingen' wer den daarna door blanke opvoeders meegesleurd naar hun huizen. De stamhoofdentent werd een gewo ne parasol, de gemeenschappelij ke hut, clubhuis voor de Leusdens Hockey Club. Slechts wie goed luistert hoort hier en daar in Leus den nog onvervalste Shaka Zulu- kreten. Misschien wel afkomstig van iemand die zijn hoofd stoot. LEUSDEN - Een kind van een paard en een ezel heet een muile zel. Een kind van een schaap en een geit heet een gaap. Een kind van een tijger en een leeuw heet een hjger. Een kind van een papa gaai en een parkiet heet Heinie. Heinie is een dwergpapagaai, een kind van een papagaai en een par kiet. Vraag niet aan Dennis (7) of Stephan (9) hoe zoiets kan. Dat het kan is duidelijk te zien in de kooi die in de kamer staat. Daarin zit Heinie. Heinie is elf jaar oud. Vol gens Dennis en Stephan is dat oud hoewel papagaaien wel honderd jaar kunnen worden. Parkieten worden niet zo oud dus misschien heeft Heinie veel van zijn papa- gaaie- moeder (of zou het zijn vader zijn geweest). Heinie is mooi. Hij heeft een lichtgroene buik, het hjkt wel lichtgevend groen. Daarbij een donkergroen verendek, een knal rood voorhoofd, een oranje-roze bef en een paar onverwachte knal blauwe veren net boven zijn staart. Hij heeft een vhjmscherpe snavel waarmee hij harde noten op zijn gemak kapot knijpt. En als het hem uitkomt de sluiting van het deurtje van de kooi. Want Heinie is slim. Terwijl wij hem goed zitten te be kijken komt hij dichtbij zitten en draait eens goed m het rond. Alsof hij wil zeggen: „Heb je m'n mooie achterkant al gezien?" Wanneer Angela (2), het zusje van Dennis, Stephan en Robbert (4), haar pop laat praten, luistert Heinie goed. Hij raakt helemaal opgewonden en probeert mee te praten. Wanneer er visite is doet hij dat ook. Wie er ook zijn mond houdt...hij met. Soms mag Heinie bij opa en oma logeren. Wanne*.>r hij daar zo'n praats heeft wordt hij door opa af en toe in de wc gezet om rustig te worden. Dennis en Stephan spre ken nooit over 'onze dwergpape gaai' of 'onze goudvis'. Ze hebben het altijd over 'Heinie en Paul'. Paul is de goudvis. Heuue en Paul horen gewoon bij het gezin. Vooral Ste phan z'n vader kan met Heinie pra ten. Maar ja, hij heeft Heuue zijn naam gegeven. Daarbij heeft hij gedacht aan zijn meest gehefde biermerk. Hij weL EN - Maxije (11) heeft een berenverzameling. Niet zo een aantal troetelbeesten op een rijtje, nee een echte eling. Ze spaart niet, dat wil zeggen ze probeert niet eel mogelijk te krijgen om op een randje te zetten. Ze lamelt alles wat met beren te maken heeft omdat ze zoveel misschien moeilijk uit te leg- lan iemand die met van beren maar ook beren heb je in n. Je hebt aardige beren, iberen en moederberen, maar ordinaire beren, gemene be- in lelijke beren. Het moeilijke Jij is dat een oude, kale beer lelijke beer is, terwijl een ie dat wel kan zijn. Orn dat te pen moet je van beren hou- Zoals Marije die alleen maar ige beren, bromberen en moe eren heeft. Op al de speldjes, s, kaarten, spaarpotten, stic- ja zelfs geboortekaartjes die eeft, staan lieve beren. Soms je heel goed kijken om op een leuk klein dingetje een beer te en ontdekken. Marije ziet een meteen. Zij heeft oog voor i t is allemaal begonnen met l Bram is een witte beer. Ma- wilde graag een ijsbeer heb- Ze kreeg hem een paar jaar den voor haar verjaardag en dien is Bram haar trouwe id. Waar Marije ook heen gaat, gaat mee. Niet in een tas of tak, nee Bram hoort stevig te- laar aan te zitten. Bram is Ma- lievelingsbeer. Toen ze hem 9 zaten z'n ogen nog verbor- ichter zijn lange haren. Hij was beetje verlegen. Sindsdien is ilder de wereld in gaan kijken, als Marije hem dicht tegen aanhoudt knijpt hij zijn ogen half dicht. Alsof hij knuffelen erg lekker vindt. Door hem is ian houden van het berenvolk- inds een jaar of drie is ze aan verzamelen. Haar beren staan dtijd zo netjes opgesteld als op Dto te zien is. Marije heeft berenfairulie voor deze foto ig neergezet. Voor heel even. stal zwerven de beren door het huis. Waar een beer staat is ie geweest en komt ze terug, ze vergeet er geen één. Haar eerste beer heeft geen naam. teeg hem nog voor ze geboren dat is logisch, want zo klein je nog geen naam verzinnen, geboren op 23 februan, maar tfklaas wist dat ze zou komen atn daarom al eerder een beer haar mee. Een beer waar ze veel van houdt is Kees. Kees is hele mooie bruine beer die lief uit zijn ogen kijkt. Manje t hem gekocht van het geld dat teeg toen haar opa dood was ten. Wanneer ze naar Kees denkt ze aan opa. Kees is heel ngnjk voor Marije. Trijn is een tnoederbeer. Ze draagt "een en is het zusje van BOB. Beren- "ers kennen BOB. Marije weet toet zeker maar gelooft dat ze eur van haar kamer rustig dicht bekken wanneer Trijn daar van beren houdt. De beren die ze heeft worden allemaal gere geld geknuffeld. De spulletjes die ze heeft zijn allemaal in de allereerste plaats lief. Marije houdt van prulletjes, van lief, van mooi en van aardig. Dat is heel duidelijk aan haar verzameling te zien. Manje heeft haar berenfamilie voor deze foto keung neergezet. Voor heel even. Meestal zwerven de beren door het hele huis. achterblijft. Trijn zorgt wel dat alles goed gaat. Trijn is volgens Marije een moeder die vaak spelletjes doet met de kleine beertjes. Zo weet Marije van iedere beer wel iets te vertellen. Hoeveel beren ze heeft weet ze niet precies. De schat zeker twintig pluche beren. Marije telt ieder plaatje, speldje, blikje en stofje waarop een beertje staat mee als ze haar beren telt. Alle beren dragen een feestelijke strik. Sommige stnkken zijn ge maakt van stof waarop piepkleine beertjes te zien zijn. Daardoor zien de beren er allemaal heel netjes uit. Toch zegt Marije: „Ik hoop dat ze eens allemaal heel oud en kaal worden. Vooral voor Bram hoop ik dat hij helemaal afgeknuffeld raakt." Ze laat een ansichtkaart zien waarop drie oude kale beren trots tegen een vuilnisbak aanzitten. Je ziet dat ze veel liefde hebben ge had. Waarom houdt Manje nou zo veel van beren? En niet van wiel doppen, postzegels, suikerzakjes of bierblikjes? „Ik weet het niet precies," zegt ze. ,Je hoort het niet zoveel dat kinderen beren verza melen, maar toch zie je veel beren spulletjes wanneer je daar op let. Ik hou van lief en prulletjes. Vroeger heb ik ook piepkleine notitieboek jes gespaard. Ik hou ook van ge zichten. Hoe mensen en dieren kij ken. Hoe een hond met zijn oren wiebelt bijvoorbeeld." Ze denkt daarbij onmiddellijk aan de hond van de buren. De hond heet, je raadt het....beer. „Omdat hij toen hij klein was net op een klein beertje leek en ontzettend hef was en is." Waar wel uit blijkt dat Marije met haar beren-liefde iedereen m haar omgeving doet uitkijken naar be ren. Van de buren kreeg ze een koperen deurkloppertje, natuurlijk met een beertje erop. Van haar moeder een beertje omdat ze in de krant kwam! Zelfs van een me vrouw in een winkel vol kleine leu ke spulletjes kreeg ze een paar schattige beren plaatjes en stickers extra, omdat ze zo enthousiast was. Beren hebben iets heel bijzonders. Ze maken mensen aardig! LEUSDEN - In de herfstvakantie organiseerde de Gereformeer de kerk de Koningshof speelochtenden in de Til. Daar een hele andere sfeer dan bij het Shaka Zulu kamp van de hockeyers. De speelochtenden waren bedoeld om kinderen met verhalen uit de Bijbel kennis te laten maken. Om kinderen te 'evangelise ren' heet dat met een moeilijk woord. Dit is in de herfstvakantie niet helemaal gelukt zoals de bedoeling was. De kinderen die kwamen kenden de verhalen meestal al. Ze De spelletjes hadden iedere och tend iets te maken met het bijbel verhaal dat verteld werd. Naar aanleiding van het verhaal over Ruth, „een heidense vrouw die zich voegt bij de Israéliers," werd een mozaïek gemaakt van granen en werden broodjes gebakken. Bo vendien werd volgens Mirjam Mook, de mevrouw die deze week organiseerde, een vrouw in een heidens land getekend. Zo leidde het verhaal over 'de kinderzegen', waarin Jezus Christus de kinderen uitnodigt tot Hem te komen, tot het uitscheuren van kinderhoofdjes uit tijdschriften. De kinderen zochten daarbij vooral naar Chineese, Ne- $er en Eskimokinderen die ze later aankleedden. Daarvoor scheurde ze leuke kinderkleertjes uit tijd schriften of tekenden erbij. Het verhaal over de verloren zoon die wanneer hij thuis komt feestelijk onthaald wordt, leidde natuurlijk tot feest i^ de Til. Placemats wer den versierd, menukaarten ge maakt en opnieuw werd brood ge bakken. Bovendien werd er 'een ruimtewerk met Staphorster stip- werk' gemaakt waarmee een feestelijk vuurwerk werd gete kend. Op vrijdagmorgen tenslotte speelden de kinderen allerlei spelletjes met een blinddoek om. Dit om zich voor te kunnen stellen hoe Paulus zich gevoeld moet heb ben voordat zijn ogen door een lichtstraal geopend werden en hij ging geloven wat God hem vertel de. Iedere ochtend werd ook een lied gezongen dat van alles met het vertelde verhaal te maken had. Bo vendien was op de achtergrond steeds het geluid van kinderkoren te horen. zaten bijna allemaal op een christelijke basisschool of hadden de verhalen van hun ouders gehoord. Kinderen die echt nog nooit een bijbelverhaal hadden gehoord zaten er niet bij. Toch was de week volgens de organisatoren geslaagd. Behalve een verhaal vertellen werd er nog veel meer gedaan. De ongeveer dertig kinderen die kwamen vonden de verhalen mooi en de spelletjes leuk. De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Door Mananne de Valck Landjonker 23. Lcusdcn Tel 033-946824 De ongeveer dertig kinderen tussen de vier en twaalf jaar die een keer geweest waren kwamen bijna allemaal iedere ochtend. Of de Ge reformeerde kerk volgend jaar weer dit soort spelletjesochtenden zal organiseren is niet zeker. Dat hangt af van het aantal kinderen dat vanaf nu naar de wekelijkse evan gelisatie-bijeenkomsten voor kin deren op woensdagmiddag gaat. Vorig jaar kreeg slechts één kind de smaak in de herfstvakantie te pakken. TEVENS OPGAVE NIEUWE f ABONNEES. Q, i LEUSDEN - In Leusden is een solidariteits winkel. Een solidari- teits winkel is een winkel waarin artikelen worden verkocht uit verre landen. Die artikelen zijn verbouwd of gemaakt door meestal arme mensen die hiermee geld verdienen. Wanneer er geen Solidariteitswinkel in Leusden zou zijn, konden deze mensen hun produkten niet in Leusden verkopen. In eigen land krijgen ze maar weinig geld voor hun produkten. De meeste boeren verkopen daarom bijvoorbeeld hun koffie of thee aan zakenmensen die daar maar weinig voor betalen. De Solidari teitswinkel betaalt rechtstreeks aan de mensen die het produkt gemaakt of verbouwd hebben en betalen een 'eerlijke' prijs. Zo verkoop t de Solidariteitswinkel in leusden al tien jaar koffie, thee en andere dingen uit de derde wereld landen. Om dit te vieren organiseren zij op zaterdag 11 november een etalage- spel in winkelcentrum de Hamers hof. Om aan dit spel mee te doen moet je een formulier hebben dat verkrijgbaar is bij het standje dat staat in het winkelcentrum iedere zaterdag, bij de hobbyscoop op 4 november in Leusden-Zuid en in de bibliotheek tijdens de Nicaragua- tentoonstelling. Met dat formulier in de hand moet je goed in de etala ges zoeken of er iets in staat dat door de Solidariteitswinkel ver kocht wordt. Dit spel begint dus pas op li november. We komen daar op terug in volgende kranten. Maar als je nu alvast iets wilt doen voor mensen en kinderen in de derde wereld dan kan dat. De Solidariteitswinkel vraagt iedereen een ansichtkaart te tekenen. De mensen van solidariteit versturen alle zelfgemaakte kaarten naar een school in Nicaraqua in Midden- Amerika. Ze vragen jullie iets te tekenen wat met het dagelijkse le ven in Nederland te maken heeft. Dus bijvoorbeeld hoe jullie spelen, wat jullie zoal doen en hoe jullie huis en familie eruit ziet. De kaarten kun je inleveren bij de kraam van de Solidariteitswinkel in de Ha mershof op zaterdag 28 oktober, 4 en 11 november, bij de Hobby- scoop in Leusden-Zuid op 4 novem ber en op 11 november in de bi bliotheek bij de Nicaraquaten- toontenstelling.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7