„Een jongensdroom verwezenlijkt" Onderscheiding voor brandweerlieden leusderkranE )e Moespot bestaat 10 jaar Er is genoeg te doen als je de verantwoording maar wilt nemen. We zijn niet commercieel ingesteld. We denken niet in de eerste plaats aan wat het oplevert, hoe we de grootste winst kunnen behalen. We werken uitluitend met vrijwilligers."... In het begm vonden we het echte regelaars waar we heel eerlijk gezegd weieens kippevel van kregen. Maar we hebben veel aan ze gehad, eerlijk waar."... Gedenksteen Huzaren WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 plaatselijk nieuws ISDEN „Wanneer ik zie hoe de Moespot werkt, zie ik alles «oren zoals ik het tien jaar geleden zo graag wou zien. Het is >or mij, echt waar, een jongensdroom die verwezenlijkt is," t Jos Janssen (30). De andere leden van de beheerscommis- e grinniken, maar Jos houdt vol. Sentimenteel of niet, hij wil |et wel eens gezegd hebben. Hij behoorde tot de groep die de izet gaf tot wat nu een Sociaal Cultureel Centrum in Achter- bid is, waar Leusden jaloers op kan zijn. Een sociaal cultureel .ntrom ontstaan vanuit het eigenwijze initiatief van een groep ^georganiseerde jongeren. „We waren de vetkuiven met le- n jasjes en brommers met korte uitlaten. Tuig werd wel eens Lmompeld. Wij voelden niets voor de enige jongerenvereni- Ing toen in Achterveld. De KPJ. We hielden van andere mu- )ek, andere feesten en hadden andere wensen." n jaar later zijn de 'ongeorgani- srden' mede verantwoordelijk ^or hetgeen in het gebouw de >spot gebeurd. In het gebouw ii de Jan van Arkelweg worden jet alleen disco's georganiseerd, r ook feesten, het kerkkoor en WS oefenen en er is de nieuw- larsreceptie. Waarmee niet de in- door Marianne de Valck daar een paar lokaaltjes vertimme ren tot clubhuis. Daarvoor vroegen we netjes toestemming bij de ge meente Leusden." Een vraag die maar veertig jaar later ook de rea ding van de Moespot. Een gebouw waann zulke voor de geschiedenis belangrijke besprekingen zijn ge voerd moest en zou blijven staan. De oude school kreeg een nieuwe bestemming. „Op de herinneringssteen van de oude school staat M. Moes. De schoolkinderen maakten daarvan melkmoes. Melkmoes is een pro duct dat hier in ons dorp en omge ving werd gegeten. Het bestond uit karnemelk met rozijnen. In een pot verzameld met meerdere produk- ten...de jeugd gaat zich luer ook verzamelen, dus laten we het 'de Moespot' noemen," aldus de ver klaring in het jubileumboekje. Waarbij we mogen aannemen dat de naam ook iets had waardoor de 'ongeorganiseerden' zich voelden aangesproken. Hetgeen mag blij ken dat zij er met onder uit kwamen af en toe Buitenlust als onderkomen maar kwamen steeds weer terug. „De klont bestond uit een hechte vriendengroep. We gingen met el kaar om, gingen uit in Amersfoort of waar dan ook, organiseerden af en toe een discootje of draaiden een filmpje," omschrijft Jos de eer ste tijd. „Wanneer we iets organi seerden mocht iedereen komen natuurlijk. De jongerendnedaagse v/as bijvoorbeeld altijd leuk. Het was een aktiviteit die al eerder georganiseerd was in Achterveld en waar we toen we in de Moespot zaten, bij betrokken raakten. De eerste dag werden allerlei spel letjes georganiseerd, de tweede dag een dropping en een derde dag was de dag van de gastgezin nen." Gastgezinnen? Meerdere le den van de beheerscommissie herinneren zich daar mets van. „O dat was geinig. We gingen dan met vier man naar een adres waar men had toegezegd ons te woord te wil- eigen initiatief na er de zelf verko zen ingrediënten aan toe te hebben gevoegd. De Moespot in Achter veld voldoet aan deze laatste defi nitie. Zelfwerkzaamheid wordt op hoge pnjs gesteld, vnjheid-blijheid zonder een ander zijn vrijheid te ontnemen. In de Moespot vindt ie dereen wat hij erin stopt. Voor de vaste gebruikers is het eer. eigen clubhuis geworden. „We zijn niet commercieel ingesteld. We den ken niet in de eerste plaats aan wat het oplevert, hoe we de grootste winst kunnen behalen. We werken uitluitend met vrijwilligers." Daarbij staat vrijwillig aangemeld niet voor vrijblijvend bezig zijn. „Wanneer je het doet, moet je het goed doen. Is het niet voor een ander dan wel voor je zelf," vindt Theo Ossendrij ver, verantwoordelijke man voor de disco's. In dit sfeertje voelen niet alleen de discogangers, de leden van de motorclub en de KPJ ers zich thuis. c gewekt mag worden dat het geregelde zootje van toen zich |i een keurslijf van regels en ver- rdemngen heeft aangemeten. Er- fcns blijven het vrije jongens die llf wel uitmaken hoe het zal ge- leuren en dit ook van anderen ver lachten. Meer een geregeld Dotje, in de meest positieve bena- lenng die daar bij kan horen. jet begon allemaal in het bakhuis, t bakhuis was een huisje naast a boerdenj, waarin één van de Dgens woonde. Daar kwamen de inden bijeen. Een stuk of twin- g. Kletsen, flink veel en vooral d muziek draaien, een pilsje op ft tijd en aan de brommers sleute- l Vrije jongens en een paar vrije werd ondersteund door een en- quete die weer werd gevolgd door een demonstratie. Het hielp. In het gemeentehuis van Leusden zag men wel wat m het plan, sterker men zag zelfs meer dan waar de jongeren zelf aan wilden denken. De oude Smt Josephschool moest sociaal-cultureel centrum worden, waar de hele gemeenschap ge bruik van kon maken, dus ook 'de ongeorganiseerden'. Dat was met helemaal de bedoeling geweest maar werd na lang praten toch geaccepteerd. DEMOESPOT Historisch besef lijkt geen Achter- velder vreemd te zijn. „Velen van ons hebben hier als land nog op school gezeten," merkt Louis een organisatievorm te kiezen maar daaraan een passende naam gaven. DE KLONT Stichting de Klont ontstond. Een klont in de moespot waar burge meester Rademaker bij de opening m mocht graaien om de sleutel te vinden. „Hij deed het. Natuurlijk hadden we de pot goed en lekker gevuld. Na afloop vroeg hij wel gelijk om een doekje. Hij likte zijn vingers niet af." Voor de opening plaats kon vinden diende het inte rieur stevig verbouwd en opge knapt te worden. Dat deden de jongeren zelf wel. Tien jaar later hebben ze nog plezier van zowel het resultaat als de herinneringen. Ieder vnj uurtje was de groep in het - irgemeester Rademaker opende 10 jaar geleden De Moespot. Hij moest toen met zijn handen een klont uit de espot halen. [meiden die met argus-ogen wer- len bekeken wanneer ze door het forp reden. Toen het bakhuis ver- »uwd moest worden en daardoor Net langer geschikt was als onder komen, kwam de groep bij Hans en Mieke Dunnewijk terecht. „Wij wa lden allemaal rond de twintig. Hans pn Mieke waren een jaar of tien 'der. Ze hebben ons hartstikke i ontvangen. Gezellige mensen [°in dat, sociaal bewogen maar zon der belerend te zijn," weet Jos. Roestenburg (36), penningmeester van de beheerscommissie en be zitter van de noodzakelijke en door de barhouders van de Moespot zeer gewaardeerde horecapapie- reru Een groot deel van het jubi leumboekje wordt daarom in be slag genomen door de geschied schrijving van de oude Sint Joseph school. Terecht, want door de ge schiedenis goed in de gaten te hou den is de Moespot waarschijnlijk overeind gebleven. In de Sint Jo- gebouw te vinden. Tien jaar later mag officieel worden bekend dat ook menig uurtje ongeregelemen- teerd vrij werd genomen van school of werk om nog even iets te kunnen doen. 'De Klont' kreeg steun. De stichting Jongerencontact Achterveld was een soort overkoe pelend orgaan. „In het begin von den we het echte regelaars waar we heel eerlijk gezegd weieens kippevel van kregen. Maar we hebben veel aan ze gehad, eerlijk Bij Hans en Mieke Dunnewijk 1 «eeg de groep de gelegenheid l°ni plannen te maken voor een ei- |9en clubhuis. „We probeerden het Ij Ons Gebouw, maar dat was te lauur We zaten in een te klem kel- Idertje waann geen behoorlijke dis- po te organiseren was. De Smt Jo- l^ph school stond leeg. Wij wilden sephschool voerden de geallieer den op 28 en 30 april 1945 immers besprekingen met de Duitsers over voedseltransporten en capitulatie. Onder de aanwezigen waren prins Bernhard en vele hoge militairen. Hetgeen op dat moment niet alleen de redding betekende voor dne miljoen hongerende Nederlanders, waar," zegt Jos tien jaar wijzer. De eerste gebruikers van de Moespot waren Pico van Pieter en Coen Bokkers, ook een soort soos en 'een jongerengebeuren voor 12 tot 16 jarigen.' De verhouding tot de KPJ was met altijd even warm. Het bleven twee groepen met ver schillende smaken. De KPJ verkoos len staan. We kregen een thema mee waar we over moesten praten. Abortus, drugs, dat soort onder werpen. We namen natuurlijk een bloemetje mee en kregen daar koffie. Soms waren dat hele gezelli ge avonden. Soms trof je een heel belerend iemand. Dan was zo'n avond snel afgelopen." INZINKING De Moespot werd ook door andere groepen gebruikt, soms meiden- teel, soms voor langere tijd. De stichting de Moespot regelde dit samen met de Soccle. De Soccle is de organisatie die de sociaal cultu rele gebouwen in Leusden voor de gemeente beheerd. „We kregen steeds weer van Leusden en de Soccle te horen dat we de boel rendabel moesten maken. Al moet hier meteen bij gezegd worden dat wij al die jaren ook veel steun en begnp van de stichting Soccle heb ben mogen ontvangen. Dankzij hun geloof m ons, mochten wij in die moeilijke jaren toch doorgaan," zegt de voorzitter Harry van Val kengoed. Want helemaal soepei tjes verliep het met, zodra het eer ste enthousiasme ingesleten raak te. Huurders haakten af omdat af spraken niet gemaakt of niet nage komen werden. Een aantal aktivi- teiten verzandde, zoals de jonge- rendriedaagse. Tien jaar later tij dens dit interview vragen de inmiddels 'oudere jongeren' zich af of het idee voor herhaling vatbaar zou zijn. De initiatiefnemers kregen langzaam maar zeker andere inte resses en bezigheden. Ze trouw den, gingen werken of studeren en trokken vaak weg. Bij de aanwas van zestien en zeventienjarigen vonden ze geen aansluiting en de blijvende onzekerheid over het voortbestaan van de Moespot werkte demotiverend. Een paar jaar draaide de Moespot op een laap pitje. De vrijwilligers die vol hielden, hadden vaak allerlei dubbelfunc ties, waardoor de organisatie structuur er niet duidelijker op werd. De stichting Klont ging daar om op in de Stichting Moespot, let terlijk opgelost maar nog herken baar aanwezig. DE GEEST Hoe het gekomen is, is moeilijk na te vertellen. Feit is dat ongeveer vijf jaar geleden de geest opleefde. De stichting Moespot kreeg nieuwe vrijwilligers en daarmee meuwe ideeen. Functies werden herver deeld en nieuwe aktiviteiten geor ganiseerd. Aktiviteit trekt aktivi- teiten aan. De Moespot kreeg een nieuwe kans mede doordat de KPJ en DWS defintief onderdak vonden in de Moespot. De stichting kreeg eindelijk het eigen barbeheer waar ze al vanaf het begin om had ge vraagd. Dit betekende dat de op brengst van de bar rechtstreeks ten goede kon komen aan de te organiseren aktiviteiten. De ver schillende vaste gebruikers von den elkaar m een beheerscommis sie. Het jongste lid is Jan van den Hengel (21) namens de Motorclub MultiForce: een nieuwe lichting 'vrije jongens.' Sindsdien borrelt het weer m de Moespot. Maar een Moespot blijft het. DESFEER Bij een Moespot denkt men over het algemeen niet aan een culinair hoogstandje bedoelt voor een eli taire bovenlaag die weet van re gels en volgorde van belang. Een moespot maakt men van wat lek ker, voor handen en nodig is. Uit een moespot schept iedereen op Het zangkoor van de kerk oefent in de winter in de Moespot. De be heerders zorgen dat het warm is. „Precies goed, 16 tot 18 graden, want van zingen krijg je het warm. Wanneer je daarna buiten in de kou komt, mag het met te hard val len. Slecht voor de stemmen." De EHBO oefent er, Sinterklaas en zijn Pieten vinden hier hun feestcos- tuums, 'de pruts-club- hoe heet dat de handwerkclub voor dames' komt hier tesamen terwijl ook een cursus 'vogeltjes kijken', engels en "Vrije kwasten-tekenlessen' moge lijk waren. „Iedereen moet de deur open vinden." is het credo. „Wij zorgen dat de ruimte beschikbaar is. Zij zetten zelf koffie, regelen zelf de afgesproken vergoeding en rui men hun eigen rommel op." Zowel de draadjes van de handwerkclub als de olie van de motorclub die Het bestuur vanb de 10-jange Stichting De Moespot: Jos Hoefkens, Jos Janssen, Louis Roestenburg, Jan van den Hengel, Harry van Valkengoed en Theo Ossendrijver; 'Moet kunnen' is waarschijnlijk het leidende motto bij de Moespot in Achterveld. open. Wie binnen wil lopen, loopt naar binnen. Indien mogelijk. Jos: „We zitten dan tot de nok toe voL Zeker driehonderd mensen zitten er dan." „Ja zitten, misschien," vult de Theo aan, „de rest moet staan. Minstens vijfhonderd man bijelkaar." Het scheelt veel loopwerk, half Achter veld kun je gelijk een gelukkig Nieuwjaar wensen. Het is een stuk gezelliger dan thuis alleen met de familie en de jeugd is van de straat af. „Niks georganiseerd, gewoon de deur open gedaan." CONCURRENTIE Natuurlijk is door de horeca in het eigen honk en de daaraan ge koppelde mogelijkheden. Inmid dels lijkt de grootste argwaan ge smolten. Wanneer tegenwoordig een café krap komt te zitten in de vaten bier weten ze de Moespot te vinden. Die jongens helpen wel. Ook intern kunnen de groepen be grip opbrengen voor eikaars standpunt. De condoomautomaat die een aantal jaren geleden nog volstrekt onbespeekbaar was zou nu mogelijk moeten zijn. De Moespot is zowel aan de bin nen- als de buitenkant opgeknapt Het resultaat van zelfwerkzaam heid, natuurlijk. De beheerscom missie zou de direkte omgeving van de oude school ook graag wil len aanpakken. Gedacht is aan een DROOMWENS Tien jaar de Moespot Jos Janssen geeft toe: „We hebben een stuk volwassenheid bereikt. Het ïdeeë- le jeugdidee is een soort bedrijf geworden waann die oude ideeen een plekje hebben gevonden." Theo Ossendnjver komt en blijft komen voor de sfeer. Harry van Valkengoed komt voor de voldoe ning. Je doet wat en je bent lekker bezig en een ander profiteert er van." Jos Hoefkens kwam namens DWS maar komt voor meer.Je rolt hier van het een in het ander. Je wordt enthousiast gemaakt en wil zelf ook wat doen." Louis Roesten- rustig een motor uit elkaar haalt m een van de zalen. „Waar kan zo iets" is de retorische vraag van Jan van den HengeL Mensen die garanties willen door regels en functies zijn soms moeilijk te overtuigen dat deze ma nier van werken succes kan heb ben. De Moespot is langzaam maar zeker opgenomen in de Achter- veldse gemeenschap. Een bewijs daarvoor vormt de 'spontaan' ont stane Nieuwjaarsreceptie. De laat ste vijf jaar staan iedere oudejaars nacht de deuren van de Moespot Achterveld, om nog maar te zwij gen door 'de concurrent' Ons Ge bouw wel eens met scheve ogen gekeken naar de Moespot. Die jon gens haalden daar de omzet weg om maar met te spreken van de vaste gebruikers. De beheerscom missie van de Moespot spreekt dit met klem tegen. Wanneer er een disco is in de Moespot komen er snel honderdvijftig jongeren maar als er iets te doen is in de Klaveer komt er weer niemand in de Moes pot. Wie kwam hoefde niet overge haald te worden maar koos voor basketbalveldje. Volgens de ge meente was dat te duur. Toch jam mer. Aan nieuwe aktiviteiten wor den voortdurend gedacht. De 'ou de knutselleider' is getrouwd en vertrokken. Ruim veertig kinderen kwamen iedere woensdagmiddag plakken en kleien. Wie iemand weet die als vrijwilliger wil komen mag het zeggen. De kaartclub zou nieuw leven moeten worden inge blazen en op zaterdag zou wat meer georganiseerd kunnen wor den. „Er is genoeg te doen als je de verantwoording maar wilt nemen." burg vindt hier zijn sentiment: „Ik heb hier op school gezeten. Dit is mijn oude school, in mijn dorp waard om wat van te maken. Jan van den Hengel komt „gewoon voor de gezelligheid en omdat hier veel kan." Voor een tour-tocht in alle vroegte eerst een bak koffie en een motor in de zaal rijden bijvoor beeld. Moet kunnen als je het zelf v/eer opruimt." „Moet kunnen," is met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid het leidende motto bij de Moespot. ACHTERVELD - Volgend jaar 12 mei is het vijftig jaar geleden dat meerdere Nederlandse Huza ren in Achterveld zijn gesneu veld in de strijd tegen de Duitse aanvallers. In herinnering aan dit gebeuren zal er onder meer een gedenksteen worden onthuld en zover mogelijk ter plaatse op de sneuvelplekken een korte aanwijzing. Niet alle plekken zijn precies be kend. Wel zijn de sneuvelplekken bekend van de 2e klas Huzaar J. Aantjes op het land van Jan Bosman m De Kieftkamp, van de korporaal C. de Vries in de boomgaard van Rik van de Bedem in De Kieftkamp, van de reserve Ritmeester A. de Vnes op de hoek Jannendorp en boerderij De Heibloem van Maas Smit. De huzaar P. Nijdam sneuvel de bij het toenmalige Wit Gele Kruis gebouw. Bij benadering zijn de plekken aan te wijzen maar voor meer nauwgezetheid dienen nog te worden aangewezen de plekken waar de volgende Huzaren zijn ge sneuveld: H. Simon-Thomas, P. Rink, wachtmeester H. Reijerse, J. H. van Melick, J. F. Van Heumen, J. W. te Sligte en A. Velema. Ook al weet u slechts één plek dan wordt deze gaarne ontvangen door de „Groep Achterveld 1939-1945", tel. 03425-1481, Hessenweg 317 te Achterveld. i 1 Acht leden van de vnjwühge brandweer kregen dinsdagavond van burgemeester pams een onderscheiding omdat zij respectievelijk 12,5, 20 en 30 jaar deel uitmaken van het brandweerkorps. De plechtigheid vond plaats op de jaarlijkse ledenvergadering. Van de acht die eenh onderscheiding kregen is bevelvoerder H.H. Smal het langst bij de brandweer. Verder werden onderscheiden: bevelvoerder L.C. van Dijen (12,5 jaar), de chauffeurs W.J. van de Bedem en P.M. de Voogd (idem) en de spuitgasten R.M. Smal en J.C. van Velzen (eveneens 12,5jaar). Vier leden zijn 20 jaar bij de Leusdense brandbestnjders. Het gaat om de brandmeester E.A. Becker, de bevelvoerder A.F. van de Tweel, de chauffeur J.C. Roest en de spuitgast H G. Smal.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9