k wil met mensen omgaan Stevige boete voor acterende Leusdenaar üaus Flenter speelt in le beste jazz traditie !on Geboers de nieuwe huisarts in Leusden: Driftakkerweg tot 1 februari afgesloten ,Een leuke plaats, een leuke collega en leuke ïogelijkheden voor de praktijk. Ik heb er zin in."... Ik vind het belangrijk om uitgebreid maar zinnig met patiënten te praten. Je probeert zoveel mogelijk aan te sluiten bij de visie van de patiënt. Toneelstukje na aanrijding ndanks rumoerig publiek in De Hakhorst plaatselijk nieuws 11 USDEN - Na vier jaar Afrika, huisarts in Leusden. Dokter D Geboers (36) is vanaf 1 november de nieuwe collega van Icter Titus Hel Groenestege. Samen zullen zij de huisartsen- alrtijk op de Burgemeester de Beaufortweg doen. Vanaf begin Igend jaar vanuit de dan verbouwde ruimte op nummer 44, ji de overkant van de oude praktijk. Voor Con Geboers tekent dit het vooruitzicht om in een nieuwe praktijk te finnen die gebouwd is op oude pijlers. met vrouw en twee kinderen van respectievelijk dne en vier jaar. terug uit Afrika. Vier jaar was hij in Njinikom medisch direkteur ge weest van een klein ziekenhuisje in 'de bush'. Marianne de Valclc ;ng jaar kwam dokter Geboers, Njinikom ligt m Kamaroen, hemels breed ongeveer 300 kilometer van Nigeria. Geboers ging daar heen uit een beetje idealisme. „Het is hier allemaal zo perfect. Iedereen heeft overal toegang toe. Daar gaan de mensen al dood, als ze diarree hebben. Maar natuurlijk trok mij ook de uitdaging, het avontuur, de vreemde cultuur en omgeving." Afrika zal in dit kennismakingsin terview vaak ter sprake komen. Zodra het onderwerp aan de orde is, komt de verteller in hem naar boven. Over Afnka weet Con Ge boers momenteel meer te vertellen dan over Leusden. Sinds een paar maanden werkt hij hier. Gekomen als vervanger van dokter Lantingh, kreeg hij eind au gustus de vereiste toestemming van de gemeente om diens opvol ger te worden. Per 1 november zal hij de partner zijn van dokter Tiel- Groenestege, een collega van ongeveer dezelfde leeftijd waar mee hij denkt uitstekend zal kun nen vinden. De plannen voor de verbouwing hebben ze samen ge maakt. In het pand aan de Burge- meester de Beaufortweg waar Tiel-Groenestege gewoond heeft, kampeert Geboers nu. Zijn gezm woont nog m het ook al tijdelijke onderkomen in Geldrop bij Eind hoven. Een woning in Leusden wordt gezocht. Het pand aan de Beaufortweg zal begin volgend jaar twee praktijkruimtes bevatten met een centrale wachtkamer, receptie en ingang. Het huis zal aan de ach terkant worden uitgebreid, de in gang komt aan de kant van de Ha- mersveldseweg. In de praktijk zal zowel ruimtelijk als organisatorisch het een en ander gaan veranderen. Dokter Geboers: „We zijn terug gekomen naar Nederland omdat mijn contract afliep. We hadden afgesproken m Afrika te blijven totdat de kinderen naar school moesten. Eventueel zou ik nog twee jaar langer hebben willen blij ven. Vandaar dat we vastbesloten waren alleen een huisartsenprak tijk te accepteren als het een hele leuke praktijk zou zijn. Wanneer we die niet zouden vinden zouden we nog een paar jaar terug gaan. Toen deze gelegenheid kwam was het niet moeilijk een besluit te ne men. Dit is leuk. Hier zijn mogelijk heden die mij aanspreken. Een leu ke plaats, een leuke collega en leu ke mogelijkheden voor de praktijk. Ik heb er zm in." gegeven. Hij koos voor een medi cijnenstudie volgens hem uit idea lisme. Ik wil en wilde met mensen omgaan. Iets voor mensen kunnen doen. Noem het met een ouderwets woord 'roeping". Vanaf het begin had ik het voornemen om daarmee een paar jaar naar het buitenland toe te gaan. Mijn studie is daarop afgestemd geweest. Een speciali satie heb ik nooit overwogen. Wel heb ik extra aandacht gehad voor chirurgie, genealogie en tropen- ziekten." Voor deze kanten van de medische wetenschap blijft hij aan dacht houden. „Mensen die van plan zijn naar de tropen gaan, kun nen bij mij altijd een warm onthaal vinden. Mijn hart gaat open wan neer ik van zulke voornemens hoor. De geef graag adviezen en deel graag ik wat ik geleerd heb uit mijn ervaringen, niet alleen me disch gebied, maar op alle terrei nen." Zijn voorliefde in de huisartsen praktijk gaat uit naar zoals hij het zelf noemt de 'handvaardige' din gen. „Kleine chirurgische ingre pen, een bobbeltje verwijderen, tsja hoe moet je dat omschrijven zonder niet al te onappetijtelijk te worden. Gewoon de kleine hand grepen." Wratten? „O laat ik daar maar over ophouden. Wanneer we wrattenspreekuur hebben om twee uur staat er om vijf voor twee een rij van hier tot eind eind van de straat. Nee, het is meer de technische kant van het vak. Meer handvaardig dan psycho-sociaal. Dat komt ook door Afrika. In Njinikom hadden we erg veel te maken met psycho-somati- sche patiënten. Niet zoals in Europa voorkomt. In Afnka is iedereen bang voor de ander. Daar komen erg veel klachten uit voort. Voor en na iedere ziekehuis-opname ging bijna 'iedereen naar de eigen dok ter, hoe zeg je dat in het Neder lands,.. de medicijnman. Wij heb ben zo'n man ook wel eens opge haald om een patiënt genist te stel len. De angst voor onbekende machten is enorm groot. Wie dreigt slecht over iemand te denken, kan bij die ander de meest verschrik kelijke klachten veroorzaken. Voor ons westerse artsen is het enorm moeilijk om achter de oorzaak van Voor dokter Geboers naar Leusden kwam, werkte hij een aantal jaren in de tropen. „In Afrika heerst sowieso een totaal ander beeld van de geneeskunde," zegt hij. is komen werken is een van de oudste praktijken van Leusden, zo met de oudste. Met als gevolg dat veel oude Hamersvelders in het bestand zitten. „Oudere mensen hebben volgens mij een bepaalde charme. Ze gaan toch op een ande re manier met mensen om dan de jongeren. Ik mag dit wel. Geldrop waar ik vandaan kom is wat betreft grootte een met Leusden vergelijk baar dorp. Met dit verschil dat de groei van Geldrop vooral het ge volg is van interne verschuivingen. Kinderen die in de nieuwbouwwij ken zijn gaan wonen. In Leusden heb je te maken met meer import. Juist die verschillen trekken mij. Ik verwacht niet dat de mensen mij hier op een voetstuk zullen zetten. Waarom zouden ze. Ik ben lid van de gemeenschap en waar nodig vertrouwenspersoon." Op de vraag hoe dokter Geboers aankijkt tegen alternatieve geneeswijze antwoord hij: „Laconiek, als het niet baadt dan schaadt het niet. Zolang het er is, vind ik het best. Tijdens mijn studie heb ik een cursus homeopa thie gevolgd. Ik vond het een bij zonder moeilijk vak. Sindsdien ben ik ervan overtuigd homeopathie niet naast je huisartsenpraktijk te kunnen doen. Wanneer je het doet moet je het goed doen en dan is het een volle dagtaak." Stervensbe geleiding thuis? „Iedereen zou het recht en de gelegenheid moeten hebben om thuis te sterven. Zeker wanneer daar goede zorg voor aanwezig is zal een huisarts zich tot het uiterste in moeten zetten om dit mogelijk te maken. Net als de soe- daarbij was wel dat je geen tijd en mogelijkheden had om de basis zorg aan te pakken. Je bereikt met de massa en dat wilde ik toch." MONDIGHEID „Wanneer je een goed contact met je patiënt hebt, werkt dit naar beide kanten. In Kameroen spreken ze een eigen variant steenkool Engels op zijn Afrikaans. Dat betekent dat wij met de mensen konden praten, maar echt contact kreeg je moei lijk. Je probeert tijdens je werk toch iets over te brengen. Een beetje te onderwijzen. In Nederland geldt dit precies zo. Ik vind het belang rijk en leuk om uitgebreid maar Janneer je een goed contact hebt met een patiënt, werkt dit naar beide kanten. Con Geboers komt uit Brabant. Dat is te horen. Hij is geboren en getogen in en in de buurt van Gel drop. Lange tijd zag het er naar uit dat hij in de voetsporen van zijn vader zou treden. Toén eenmaal gekozen moest worden voor een studierichting, vond hij de oplei ding voor landbouwingenieur toch te technisch. Zijn tweede keuze was de veeartsenij. „Het vooruit zicht om allemaal vrouwen met poedeltjes in mijn wachtkamer te krijgen trok mij absoluut niet," al dus Geboers. Daarmee is de rich ting van zijn belangstelling weer klachten te komen. Met als gevolg een enorm verlies aan tijd waar je gezien de problemen waar je voor staat toch al zo'n tekort aan hebt." „In Afrika heerst sowieso een totaal ander beeld van de genees kunde. Niemand gaat weg zonder een handvol pillen, hoe groter, hoe mooier. De meest gevaarlijke me dicijnen staan open en bloot op de markt te koop. In de polikliniek gebeurde het snelle screenwerk. Met de patiënten waarmee ik di- rekt iets kon beginnen hield ik mij voor het grootste deel van de rest van de dag bezig. Demotiverend zinnig met patiënten te praten. Vooral wanneer ik daarbij respons krijg. In de nabije toekomst willen wij, Tiel Groenstege en ik. een af spraken-spreekuur m stellen. Juist om iedereen in de gelegenheid te stellen rustig zijn verhaal kwijt te kunnen. Visite rijden vind ik dan ook een van de allerleukste dingen die bij het huisarts zijn horen. In Afnka heb ik dat echt gemist. We gingen wel eens voor een paar we ken op pad, dat was een avontuur natuurlijk. We waren daarbij vaak afhankelijk van een tolk. In Neder land komt daar het rechtstreekse contact bij. In de tegenwoordige huisartsenpraktijk wordt het com municatieve aspect steeds belang rijker. De huisartsen-opleiding duurt tegenwoordig dne jaar, ter wijl deze vroeger een jaar was. In de huidige opleiding is veel meer ruimte ingeruimd voor juist de so ciale communicatie. Terecht." „Ik ben geen man van extreme op vattingen. Ik wil graag mijn eigen leven leiden en hou er niet van me te laten voorschnjven wat wel en met zou moeten kunnen. Ik kies graag zelf. Vandaar dat ik niet graag in een groepspraküjk zou willen werken. In de meeste ge vallen raak je dan toch aangewe zen op mensen die je niet zelf uitge kozen hebt. De samenwerking die in een groepspraktijk voor de hand ligt, moet toch ook als individue te realiseren zijn. Ik heb begrepen dat er nogal wat fysiotherapeuten in Leusden werk zaam zijn. Na verloop van tijd zal ik ongetwijfeld weten wat ik aan wie heb en daarop mijn doorverwij- zingsbeleid baseren. Ik werk wel graag samen. Ik ben geen solist, deel graag verantwoording. Een duobaan is daarom voor mij ideaal. Zo'n praktijk is te overzien. „Voorwaarde daarvoor is wel dat mijn collega en ik goed op el kaar moeten aansluiten, zowel bij het werk als pnve. Bij een huis artsenpraktijk zijn deze twee kan ten altijd met elkaar verweven. Wat betreft de samenwerking met Titus kan ik nu wel stellen dat ik hier alle vertrouwen m heb. Onze gezinnen sluiten op elkaar aan en onze vrou wen kunnen goed met elkaar op schieten." De praktijk m Leusden waann hij cialist. Waarom zou het niet moge lijk zijn dat zo'n man op huisbezoek gaat? Moet kunnen. Waarmee ik de problemen niet onderschat, zeker niet m emotioneel opzicht. Ik heb het er bijzonder moeilijk mee. Ster vensbegeleiding is een bijzonder onderdeel van het huisartsenvak. Sterven blijft een zwaar emotioneel moment. De begeleiding mag daarom met bij het overlijden op houden. Bij de huisartsentaak hoort ook de begeleiding van de achter blijvers in de tijd daarna. Voor deze begeleiding geldt mets anders dan voor de begeleiding van een pa tiënt in het algemeen. Je probeert zoveel mogelijk aan te sluiten bij de visie van de patiënt. Wanneer ie mand graag iets wil dien je dit te respecteren. Wanneer je het zelf niet kan opbrengen is het mogelijk door te verwijzen naar een andere arts die er minder moeite mee heeft, maar het respect blijft." Is de nieuwe huisarts m Leusden al iets opgevallen wat hij voor ver betering vatbaar acht? Ja," zegt hij onmiddellijk. „De Hamersveldse- weg. Wat is die vreselijk gevaar lijk, vooral voor kinderen. Boven dien vind ik het vele water in de wijken een beetje benauwend met zoveel kleine kinderen m de buurt." En wat hoopt Geboers te gaan doen zodra hij in Leusden ingeburgerd is; „Kijken of mijn zweefvliegtuig wil vliegen. Ik hou me graag bezig met modelbouw. In Afnka heb ik, samen met een colle ga, een zweefvliegtuig gemaakt met een spanwijdte van dne meter. Een prachtig ding. Alleen onze po gingen om het te laten vliegen lie pen uit op een fiasco. Ik ga zeker proberen of hij het hier wel wil doen." LEUSDEN/UTRECHT - Een 40-jarige inwoner van Leusden had op 20 december vorig jaar in zijn woonplaats een heus toneelstukje opgevoerd om de suggestie te wekken dat hij met de eigenaar van de auto waar hij net tegenaan gereden was, een regeling had getroffen om de schade te vergoeden. Maar door „een oplettende bur ger" was deze opzet mislukt en moest de man zich vrijdag alsnog voor de Utrechtse politierechter verantwoorden voor het „doorrij den na een aanrijding". Op een par keerterrein was de Leusdenaar achteruit gereden en tegen een an dere auto gebotst. Een portier van deze auto raakte zwaar bescha digd. De verdachte stapte uit en sprak een man aan met de vraag of deze soms de eigenaar van het ge deukte voertuig was. Beide man nen stapten in de auto van de ver dachte en reden na een poos - met gedoofde lichten - weg. Even later dook de regelmatige autobezitter op. De eerste man - zo bleek later - was een vnend van de verdachte geweest die zich als „slachtoffer" had voorgedaan. Blijkbaar had de getuige die in de buurt was het gedoe zo vreemd gevonden dat hij naar de politie was gestapt. Op de zitting zei de Leusdenaar uit vrees voor de financiële gevol gen en mogelijke straf de boel in scène te hebben gezet. Als hij ge weten had dat hij zich binnen 24 uur na de botsing had moeten melden om vervolging te voorkomen had hij dat zeker gedaan, aldus de Leusdenaar. Overigens was de schade - 1.500 gulden - door de verzekeringsmaatschappij be taald. Officier van justitie mr. J. Spee was over de gang van zaken niet te spreken: „U hebt gewoon een listi ge truc uitgehaald en u bent niet in paniek geraakt zoals anderen wel overkomt". Mr. Spee eiste vierhon derd gulden boete en een voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid van vier maanden. Mr. P. Mol zag in de zaak aanlei ding om het „merkwaardige arti kel" van doorrijden na een aanrij ding aan de kaak te stellen. Een verdachte hoeft bij een ander soort vernieling - bijvoorbeeld een steen door de ruit gooien - toch ook niet aan zijn eigen veroordeling mee te werken, meende de advocaat van de verdachte. Maar de politie rechter mr. J. Kranenburg vond dat er verschillen waren, zoals dat een aanrijding met expres gebeurt. In de ogen van mr. Spee vergeleek de raadsman „appels met peren". De politierechter had met veel zin in een uitgebreide discussie over dit punt en vonniste conform de eis. LEUSDEN - De Driftakkerweg is tot 1 februari 1990 voor alle gemotori seerde verkeer afgesloten. De af sluiting is in verband met de werk zaamheden aan de aansluiting van de A 28. Door het aan- en afrijden van vrachtwagens met zand en an dere goederen komt de verkeers veiligheid in het gedrang. Daarom is het deel van de Driftakkerweg tussen de Schrammerweg en de Heiligerbergerweg afgesloten. Bromfietsers en fietsers kunnen nog wel van de weg gebruik ma ken, hoewel zij op enkele plaatsen moeten afstappen. Daarom wordt geadviseerd aan (brom)fietsers gebruik te maken van de Horster- weg. De Driftakkerweg blijft wel voor aanwonenden en bestem mingsverkeer toegankelijk. schien kon de drummer zijn colle ga's op het podium het vuur wat nader aan de schenen leggen. Zangeres Jenny Gordee blijkt al leen niet in staat om de vonk op het publiek te doen overslaan. Zij legde een voorkeur aan de dag voor ballads als "It might as wel be spnng" en "Willow weep for me". Ook de ütelsong van de meuwe CD /an het trio "Black coffee" ademt dezelfde sfeer. Uiteraard greep Hundepool deze titel aan om de sponsor koffiebrander "Smit en Dorlas" op vakkundige manier te koppelen aan dit muziek gegeven. Gordee en Flenter ble ken uitstekend op elkaar inge speeld. Toch is dit niet alleen een voordeel. Flenter toonde zich een uiterst smaakvol begeleider en schuwde het chorus-effect in de ballads met. De zangeres zong technisch knap, muzikaal verant- wood en ook wel met gevoel. Toch klonk een nummer als "Love for sale" wat te netjes, zelf in een ambiance als "De Hakhorst". Jazz is ook spanning en avontuur. Juist deze twee aspecten kwamen bij deze band wat te weimg aan bod. Klaus Flenter zat er met zo mee. Hij was gelukkig met het muzikale respect van een deel van het pu bhek en eindigde zoals hij begon: een blues in medium tempo m de beste "cool-jazz" traditie. Het volgende concert van de Jazz-sociëteit in De Hakhorst vindt plaats op zondagmiddag 26 november om 13.30 uur met De Onderlinge van 1975 en Conny van Bergen. gegeven, de muziek van de vereiste de nodige concen- De conventionele jazz-gitaar <lua klankkleur en dynamiek 5 beperkter dan een blaasin- IJMent of piano. Voor de aan- chtige Lefhebbers op de eerste aan de tafeltjes rond het po- was dat een reden om de n wat extra te spitsen. In de waarmee het trio de eerste opende, exposeerde Flenter muzikale opvattingen in dui- *&e melodische lijnen, afge beld met veel accoordsolo's. akanten worden niet graag 1 collega'svergeleken. Flenter j noemt als grote inspirator de ^rikaanse gitarist Barney Kes- Het sierde Flenter. dat hij het ïoze vertoon, waartoe Kessel 3 n°g wel eens laat verleiden, fcrwege het. Dit moet ook een stieve invloed hebben op zijn tenten aan het conservatorium Verdam, waar Flenter zich uit end mag bezig houden met zijn eigen gitaalstijl Dat de gitarist naar De Hakhorst is gekomen, mag ook als een comphment voor de Jazz-sociëteit worden opgevat. „Door mijn vaste baan aan het con servatorium hoef ik niet meer ie dere schnabbel aan te nemen," al dus Flenter. HOOGTEPUNTEN De instrumentale hoogtepunten van deze middag waren de stan daards "Softly, as in the morning sunnse" en het mooi nummer "Is raël". In beide nummers moet het sofistisch aandeel van bassist Henk de Ligt genoemd worden. Vooral zijn gestreken solo's waren opvallend goed. Tenminste, voor de luisteraars rond het podium. Er werd ook wel door de mensen achterin geapplaudiseerd Als het met uit beleefdheid was, dan moe ten deze Lefhebbers over een bij zonder goed gehoor beschikken, Het Klaus Flenter Trio met zangeres Jenny Gordee tijdens het optre3den m De Hakhorst. NSDEN ,,Er zijn luisteraars en smoezerds." Met deze op- rking typeerde Keer Hundepool de sfeer van afgelopen zon- gmiddag in de Makhorst tijdens het optreden van het Klaus snter Trio met zangeres Jenny Gordee. De grote publieke komst deed de voorzitter van de Jazz Sociëteit Leusden zicht- ar genoegen. Maar het was ook weer niet de bedoeling dat subtiele klanken van de vier misici het karakter kregen van sfeervol achtergrondmuziekje tijdens de luidruchtige con- ftatie van gezellige levensgenieters. Wellicht waren de af lopen "roerige vier weken in de pers" met betrekking tot het B-gebeuren in Leusden hier ook debet aan. want ook de bassist weigerde zijn volume aan te passen Drummer Hans van Oosterhout toonde zich een gedegen begelei der Het open haardvuur knap perde ondertussen gezellig en werd regelmatig opgepord. Mis

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11