Achter ieder produkt zit een verhaal anis wil opheffing igrarische commissie leusder hrant 0 jaar solidariteitswinkel in Leusden Sollidariteitspel „Met aanbiedingen of stuntverkopen unnen en willen wij niet werken. Bij een goede, eerlijk berekende prijs, hoort een goed en eerlijk produkt. n De vraag die bij ons in vele discussies speelt is, waar houdt de actie op en begint de politiek. landbouworganisaties verrast door uitlatingen burgemeester Vogelshow in De Til Aanrijding WOENSDAG 1 NOVEMBER 1989 plaatselijk nieuws flJSDEN - „De Derde wereld verdient beter als het aan ons jt," is één van de slogans waarmee de Solidariteitswinkel lanten wil trekken. Volgens de penningmeester en initiatief- jjaer van de Solidariteitswinkel in Leusden, de heer Ben assink koop je niet gewoon maar iets in de Solidariteitswin- p1. „Je koopt van iemand," vindt hij. „Achter ieder artikel zit 5n verhaal." Dit verhaal wordt door de verkopers nog liever lieverd dan de produkten uit de Derde Wereld zelf. „We reven niet naar maximale winst. We doen niet mee aan harde ukoopcampagnes. We zijn in de afgelopen tien jaar wel jider en zakelijker geworden. Bij een goede, eerlijk bereken- prijs, hoort een goed en eerlijk produkt." loede, voortkomend uit het besef ii de sterkste en de rijkste men- het in de wereld voor het zeg en hebben, blijft de kracht waar- ede verkoop van produkten m de jjdariteitswinkel drijft. Voortge- emen uit de Derde Wereldwin- ds doet de Solidariteitswinkel n beroep op het rechtvaardig- idsgevoel. De medewerkers alen mensen bewust maken, iaibi) de verkoop middel is en doel. De winkel verkoopt odukten, gemaakt of geleverd :or kleine boeren, coöperaties en eikgemeenschappen. De leve- nciers proberen zonder uitzon- enng een bestaan op te bouwen nder onder het juk van de multi- itionals door te gaan. Dankzij de steun van allerlei aporganisaties en de afname van >n produkten waarbij een 'eerlij- prijs wordt betaald moet dit leken. De eindprodukten zijn in irgelijking tot dezelfde produk- die grote aantallen en commer- eel worden ingekocht, duurder, eel duurder soms. Ben Wassink jemt als voorbeeld een papegaai stok. De papagaai wordt in Ne- irland verkocht als 'planten-de- iratie'. Hij wordt gemaakt door üppijnse handwerkslieden die erkzaam zijn bij Safrundi. Safrun- is een project waarin gestreefd ordt naar de verbetering van le- nsomstandigheden en een bete bewustwording. De papagaai ordt door de solidariteitswinkel irkocht voor f 19,95. Bij Blokker jgen soortgelijke examplaren >or minder dan de helft van deze [ijs. „Wat iets zegt over de in- oopsprijs die door beide organi ses is berekend. Wanneer je laaibi) bedenkt dat de winkel niet ®ze boterham is, dat wij er niets jjee willen verdienen dan wordt iel verschil nog navenanten" Wassink en zijn vrouw Chieni beide actief in het Interkelijk Èdesberaad (IKV). De vredesge- :hte ging verder dan de strijd en kernwapens. Een meer htvaardige behandeling van nsen in het algemeen hield en cdt hen bezig. Ben Wassink Bmt dit de brede vredesge- :hte. Door hun betrokkenheid het IKV gingen ze begrijpen hoe chten en krachten het wereld- eld bepalen. Niet alleen in de rlogsmdustrie, voor een belang- deel ook in de handel. Zoals ze bofden dat iedere individuele panning kan bijdragen aan het wustmaken van de door de IKV gedragen mentaliteit, zo geloof den zij individueel iets aan de han delspolitiek te kunnen doen. De eerste doos met veertien pakken 'zuivere' koffie werd in 1979 het huis aan de Houtvester binnen ge dragen. De koffie was afkomstig van kleine koffieboeren die een 'eerlijke' prijs voor de bonen had den gekregen. „De inkopers van SOS-Wereld winkel, waar wij de koffie van afnemen, kopen de grondstoffen op in plaats van de eindprodukten. Zij betalen de boe ren een eerlijke prijs. Deze is hoger dan wat de grote handelsmaat schappijen betalen. Bovendien ga randeren we de prijs. Het gevolg is dat als de wereld-koffieprijzen da len, zoals het nu het geval is, wij niet mee kunnen doen. Onze prijs blijft het zelfde. Met aanbiedingen of stuntverkopen kunnen en willen wij niet werken." De eerste doos koffie werd snel gevolgd door meer. Tien jaar lang was het huisadres aan de Houtves ter 'het zenuwcentrum' van de soli dariteitswinkel in Leusden. Sinds 1981 is de winkel ondergebracht in een stichting. Rond het echtpaar Wassink is een groep ontstaan be staande uit meer dan veertig vrij willigers. Het assortiment bestaat tegenwoordig uit honderden pro dukten. Levensmiddelen, siera den, stoffen, badgoed, kinder speelgoed, muziekinstrumenten, prentbriefkaarten en nog veel meer. Het huisadres puilde uit. Het kraampje op zaterdag in winkel centrum de Hamershof was altijd te klein. Naar een ander onderkomen werd lang gezocht. Het is gevon den. Vanaf 11 november aanstaan de beschikt de solidariteitswinkel over een ruimte in het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg 100. Het 10-jarig bestaan kan daar op 11 november aanstaande op gespaste wijze gevierd worden. Het bestuur van de Solidariteitswinkel. Deze maand viert de organisatie haar 10-jarig bestaan. worden acties gevoerd. Acties waarvoor uiteraard alle aandacht welkom is, maar waarover niet ge schreeuwd wordt, noch gekwetst. Voor harde acties zoals 'Pers eens een Zuid-Afrikaan uit' kiest men niet. Humor is minstens even dui delijk en doeltreffend; ,Zou Botha weten dat zebra's evenveel zwarte als witte streepjes heeft' staat op een poster te lezen bij de inaana. IVERE KOFFIE ACTIES De bestuursleden van de plaatselij ke stichting, zijzelf noemen zich lie ver contactpersonen, dragen een eigen mentaliteit uit. Overal in het land zijn solidariteitswinkels. Ze zijn allemaal verschillend, doordat ze zelfstandig zijn. De ene winkel kiest voor actie, de ander voor hoge verkoopsresultaten en de derde gelooft meer op een beleid afgestemd op de lange duur. De solidariteitswinkel in Leusden is nooit herkenbaar geweest door haar actiebereidheid. De wmkel was wat achteraf gelegen. De be trokkenen profileerden zich niet met geitenharen sokken, lange ha ren en citroengeraniums voor het raam. Ook in Leusden werden en „De vraag die bij ons m vele discus sies speelt is, waar houdt de actie op en begint de politiek." Aan ac ties wil men mee doen, maar poli tiek gezien moet de winkel onaf hankelijk blijven. „Wij steunen geen regimes. Wij steunen men sen. Daarom verkopen wij artike len afkomstig uit Cuba en Viet nam." Leusden zoekt meestal aanslui ting bij landelijke acties. Zoals de jaarlijkse Soweto-actie in decem ber waarbij kaarsen worden ver kocht, die gemaakt zijn door de zwarte bevolking in Zuid-Afrika met de letterlijke en figuurlijke be doeling om 'licht te brengen in de eigen situatie'. Er zijn contacten met Zuid-Afrika, doordat een aan tal Zuidafrikaanse dominees in Ne derland gestudeerd heeft dankzij de steun van de Nederlandse dia conie. In mei doet men mee met een jaarlijkse actie waarbij bananen verkocht worden. Een kortlopende actie, want in het algemeen is het voor de wereldwinkel in Leusden niet mogelijk verse produkten te verkopen. In oktober liep de actie 'Honger hoeft niet' onder andere in de bibliotheek Nieuw-Langebeek*. Mensen van Solidariteit stonden daar bij een tentoonstelling over de voedselproblematiek mensen broodbeleg 'aan te smeren'. Uiter aard op een positieve manier. De smeersels waren afkomstig uit de landen waarvoor aandacht werd gevraagd. Volgens Marianne Kuipers, de voorzitter van de stichting, werkt de Leusdense solidariteitswinkel meer met gevoelens dan met ac ties. „Wij willen niet zozeer opval lend naar buiten treden, we willen eerst en vooral bewust maken." Rustig maar vasthoudend zijn de acties van de Leusdense groep. De pogingen om het gemeentebestuur te laten besluiten in het gemeente huis alleen zuivere koffie te schen ken, krijgen een vervolg. „Ruim de helft van de Nederlandse gemeen ten schenkt al zuivere koffie. Het kan toch niet zo blijven dat Leusden weigert een rechtvaardige prijs voor koffie te betalen uit budgettai re overwegingen. BEWUST Het duidelijk maken van wat zich afspeelt in landen waarin arme mensen iets aan rijke landen willen en moeten verkopen, is hoofddoel. „Men weet zo vaak iuet wat daar aan de hand is," verzucht Teatske Steringa die het secretariaat ver zorgt. „Van de suikerheffingen bij voorbeeld die door Nederland be rekend worden, om de Nederland kei knikt bevestigend. De ervaring van de afgelopen tien jaar heeft het een en ander geleerd. Daarom is men zo blij dat de supermarkten m Leusden allemaal Max Havelaar koffie verkopen. Koffie overigens bestaande uit een mengsel Mid den-Amerikaanse koffiebonen. Met Indonesië heeft deze koffie niets te maken. De naam verwijst naar de idealen zoals beschreven in Max Havelaar, het boek van Multatuli. „Goed, af en toe kan nog iets aan de uitstalling verbeterd worden, bij sommige supermark ten moet je wel erg onderaan zoe ken, maar de koffie is nu verkrijg baar. De eerste stap tot een wei kof fie bijvoorbeeld. Mensen met een 'abonnement' die zuivere kof fie bestellen die ze geregeld thuis bezorgd krijgen." Hoe zuiver is de zuivere koffie? Met andere woorden, hoe zeker kan de klant zijn dat de koffie die hij koopt ook werkelijk verkregen is op de door hem veronderstelde manier? En waar gaat het geld dat hij betaalt voor de koffie of een van de vele andere produkten naar toe? Hoe zuiver is de koffie, wan neer we bij de totstandkoming van dit eindprodukt denken aan het milieu. Hoeveel tropisch hardhout moest om, hoe milieu-vriendelijk werd er verbouwd? Vragen waar mee de bewuste consument van 'Derde-Wereld artikelen' zich eveneens bezig zou moeten hou den. Volgens de 'contactpersonen' van de solidariteitswinkel houdt de inkooporganisatie zich nadrukke lijk met het beantwoorden van deze vragen bezig. „In Nederland leveren twee in stanties dergelijke produkten. De Stichting Ideeële Import en de Stichting Ontwikkelings Samen werking, afgekort tot SOS. Via laatstgenoemde stichting kopen wij uitsluitend m. Slechts heel zel den verkopen wij iets dat recht streeks aan ons geleverd wordt. Bijvoorbeeld door een missionaris of kerkelijk werker die iets uit zijn standplaats meeneemt, wanneer hij met verlof komt. SOS geeft ons de zekerheid dat in het land van her komst zorgvuldig gehandeld wordt. Het is voorgekomen dat we artikelen die we al een aantal jaren in ons assortiment hadden, niet meer konden verkopen. De inkoop was gestaakt. Bijvoorbeeld doordat de regering m het land van her komst de coöperaties waarvan be trokken werd teveel in haar macht had gekregen, waarbij commer ciële landsbelangen boven indivi duele belangen werden gesteld. SOS kiest dan voor kleine zelfstan dige produktiegroepen waarbij de tussenhandel kan worden uitge sloten en vaste prijsafspraken die 5 tot 10 procent boven de wereld- prijs liggen, worden gemaakt." „Het bewustmaken van de nood zaak om milieu-vriendehjke maat regelen te nemen bij het bouwrijp maken van het land en het verbou wen van produkten, staat in de Der- in toenemende mate bemoeid met de totstandkoming van de produk ten. Men vindt het tegenwoordig heel belangrijk dat de produkten die m India of waar ook gemaakt worden, voldoen aan onze smaak en onze wensen betreffende kwa liteit. Daarvoor sturen ze bijvoor beeld ontwerpers uit met name Zweden naar India die daar advise ren over de kleurstelling van bij voorbeeld de nieuwe collectie badhanddoeken. Met als gevolg betere en naar Nederlandse maatstaven mooiere produkten die sneller gekocht worden dan de niet altijd even ste vige en handige produkten uit het verleden. „In principe is SOS zake lijk ingesteld." Het doorbladeren van de catalogus of het bekijken van de uitstalling roept bij de meeste mensen dan ook een grote hebberigheid op. Kopen gewoon omdat het zo mooi, zo leuk of zo lekker is, zonder dat daarbij direkt allerlei ideeële motieven aan ten grondslag moeten liggen wordt ge stimuleerd. De eerste slag is een daalder waard. Het bijbehorende verhaal komt vanzelf wel Of daar door een verandering van mentali teit als gevolg van bewustwording optreedt is niet zeker. De mede werkers blijven hopen en streven naar een rechtvaardige wereld. Wie iets weet van hoe het toegaat m de landen van herkomst, kijkt mo gelijk toch wat bewuster naar wat er op de verpakking staat. Dat doen wij ook. Wanneer je nu in de winkel vraagt waar de bananen vandaan komen, weet men het ant woord niet altijd. Laat staan dat men iets weer van de wijze van inkoop. We dragen de informatie niet op een agressieve manier uit maar geloven zeker dat we door stug en consequent door te gaan het een en ander bereiken, zegt Chlien Steenwinkel, contactper soon. Het 10-jarig bestaan van de Soli dariteitswinkel in Leusden vindt plaats op zaterdag 11 november. Om 11.00 uur 's morgens zal de nieuwe ruimte in het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg offi cieel in gebruik worden geno men. 's Avonds om 20.00 uur be gint een avondprogramma in de basisschool De Vallei aan de As- schatterweg 36c. Behalve een se produktie te beschermen, weet men vaak niets," vult Ben Wassink rustig maar geladen aan. „Neder land rekent één gulden extra voor iedere kilo suiker die geïmpor teerd wordt. Terwijl toch zonne klaar is dat de rijke suikerfabri kanten in dit land zich in vergelij king tot de kleine boeren in bij voorbeeld Nicaragua uitstekend kunnen redden. Wij willen vooral ons rechtvaardigheidsgevoel han den en voeten geven. Daarom hoort bij elk artikel ons verhaal met daann feitelijke informatie over het land van herkomst en over de ma kers." Maar is dat niet ontzettend ver moeiend? Voor de klant bijvoor beeld? Schnkt de ideeële lading niet af? Kan de verplichting om een lading informatie te moeten ver werken voor je een pak koffie mee krijgt niet werken als een drempel? Het bestuur van de solidariteitswin- overwogen keuze tussen alle ande re produkten in, is gedaan. De ca cao en de thee mogen volgen. Waar tegenover staat dat het niet de bedoeling van de solidariteits winkel mag zijn om een 'gewone' winkel te worden," vinden de men sen van de Solidariteitswinkel. „Je geeft informatie. Daar sta je voor. Waarbij we wel mogen be denken dat de klant anders binnen komt dan bij een supermarkt. Hij of zij is al gemotiveerd. De opzet en de bedoeling van de Solidariteits winkel is bekend. De laatste tien jaar is onze benadering wel iets veranderd. We zijn waarschijnlijk toch wat harder geworden in het vormgeven van onze idealen. Iets zakelijker. Tenslotte steunen onze leveranciers op ons. De mensen die een paar maal geweest zijn krij gen niet steeds opmeuw een pak stencils mee. We hebben zeker ze ventig vaste afnemers van onze de wereld landen nog in de kinder schoenen. In ons assortiment zit nu een Mexicaanse koffiesoort. Deze koffie wordt verbouwd zonder het gebruik van insecticide. Het pro ject heeft de bedoeling de erosie van de grond tegen te gaan. Wij kopen alle artikelen in tegen een vaste prijs. Tussen inkoopsprijs en verkoopsprijs zit alleen de marge die nodig is om onze onkosten, zo als huur en administratiekosten, te betalen. Wij maken geen winst en maken na verkoop ook jgeen geld over naar SOS. Onze afname be paald onze bijdrage. SOS heeft wel allerlei fondsen in het leven geroe pen om bepaalde projecten te on dersteunen. Het duizend gulden fonds bijvoorbeeld waarbij iemand duizend gulden renteloos tien jaar aan SOS kan lenen. SOS belegd dit geld om bijvoorbeeld werkge meenschappen op poten te zetten. De laatste jaren heeft SOS zich ook aantal officiële sprekers zal daarbij het Leusdens fluitkwartet CADACHE te horen zijn. Het ge vraagde 'verjaardagscadeau' be staat uit de uitnodiging een finan ciële bijdrage te leveren voor een project in Nicaragua. Voor dit doel zal tijdens het avondpro gramma een 'Amerikaanse ver koop' worden gehouden, onder steund door een video met het project als onderwerp. De bijbe horende fototentoonstelling is op 11 november in de Vallei te zien en van 4 tot 11 november in de bibliotheek Nieuw Langenbeek, Overdag in het Trefpunt en 's avonds in de Vallei is de toegang vrij. Na 11 november is de Solidari teitswinkel in het Jeugdhonk ie dere werkdag, behalve maan dag, geopend van half tien tot twaalf uur. (van de redactie) ttSDEN - Uit de agenda was niets af te lezen en het verloop Me vergadering van de commissie Agrarische Aangelegen den dinsdagavond was niet anders dan andere bijeenkom- n van deze commissie. Na afloop bleven de vertegenwoordi- van de landbouwvergadering echter verbijsterd napraten de commissiekamer in het gemeentehuis. Even daarvoor had rgemeester Panis tijdens de rondvraag zich afgevraagd hoe toekomst van de commissie eruit zou moeten komen te zien. Bt voorzichtig, maar naarmate zijn betoog vorderde, werd idelijk waar hij naar toe wilde. „Moeten we deze commissie opheffen," was de laatste vraag die hij aan de aanwezigen (1de. krg van de ABTB Hamersveld 9eerde het eerst. „Negentig 'oent van het grondgebied van ^en is agrarisch. Je kunt de daarom niet zo maar opzij üven," onderbrak hij Panis. :e had daarvoor proberen dui- Ük te maken dat hij vond dat de llrtussie zich teveel met details shield, wat in de raadscommis- sook al gebeurde. „Op veel van vragen weet ik geen antwoord, dat het over zaken gaat die niet tot mijn portefeuille horen. Ik vind dat een onbevredigende gang van zaken." Volgens hem zijn er voor de boeren andere mogelijkheden om inspraak te hebben. Het bena deren van raadsleden, die de vra gen van de boeren in de commis sie- en raadsvergaderingen aan de orde kunnen stellen is daar een van. Verder is het volgens Parus mogelijk om ten alle tijde ambtena ren op te bellen. Voor bijzondere zaken is er dan nog alle gelegen heid om de betrokken organisaties bij elkaar te roepen, maar dat zou dan niet meer regelmatig moeten gebeuren, maar alleen als daar aanleiding voor is. Dat zijn niet helemaal toevallig ook de argumenten die door het college werden gebruikt om de Plan Advies Groep op te heffen en om de instelling van een Senioren raad tegen te houden. Niet voor niets noemde Panis dinsdagavond de ouderen, de vrouwen en de jeugd als groepen die ook een in spraakorgaan willen zoals de boe ren die hebben, maar die daar vol gens hem niet voor in aanmerking komen. Adviesorganen, zoals de Plan Advies Groep, de Senioren raad en nu kennelijk ook de com missie Agrarische Aangelegenhe den zijn het college al emge tijd een doorn in het oog. Het zijn instellin gen die volgens de Gemeentewet recht hebben op assistentie van ambtenaren, die met de voorberei ding en begeleiding van de verga deringen veel tijd kwijt zijn. Daar staat volgens het college tegenover dat er genoeg andere mogelijkhe den zijn voor inspraak. Voor insiders kwam het balletje, dat de burgemeester dinsdag avond opgooide, dus niet helemaal onverwacht. Voor de vertegen woordigers van de landbouworga nisaties kwam het echter als een donderslag bij heldere hemel. De heer B. van Oostrom voorzitter van de ULG en dit jaar ook van de geza- melijke landbouworganisaties zei na afloop dat hij overdonderd was. „Ik dacht dat we met de commissie de afgelopen twee jaar op de goe de weg waren en nu komt er dit." Een standpunt kon hij daarom met geven, maar hij kondigde wel een vergadering met de andere organi saties hierover aan. Voor Berg was het duidelijk waar de oorzaak van het met goed functioneren van de commissie lag. „Veel zaken die hier worden besproken hebben betrekking op Ruimtelijke Orde ning. Wethouder De Jongh, die dit in zijn portefeuille heeft, is echter al vanaf mei 1988 niet meer bij verga deringen van deze commissie ge weest. Hij moet de vragen beant woorden, waar de burgemeester geen antwoord op heeft." De wethouder was overigens ook dinsdagavond niet aanwezig. Hij had zich laten verontschuldi gen, omdat hij op een belangrijke bijeenkomst van zijn partij, de VVD, moest zijn. Die afwezigheid had al eerder tijdens de vergade ring kwaad bloed gezet. G. Lager- wey van de CBTB had naar de re den ervan gevraagd en erop aan gedrongen dat De Jongh bij de ko mende vergaderingen aanwezig zou zijn. De volgende bijeenkomst is in april volgend jaar. Als de com missie dan nog bestaat. Aan de uitlatingen van de boeren na afloop van de vergadering was te horen, dat deze zich echter niet zonder slag of stoot gewonnen geven. LEUSDEN - 'De Vogelvrienden' or ganiseren voor vrijdag 3, zaterdag 4 en zondag 5 november de 22 ste vogelshow in jongerencentrum De Til. Op deze dagen zijn er ruim 300 vogels te zien. Erkende keurmees ters zullen vooaraf de dieren beoordelen en pnjzen toekennen. Ook kunnen er zelfgekweekte vo gels worden gekocht. De organsa- tie wil met de opbrengst van een loterij de kosten van de tentoon stelling betalen. De openingstijden zijn: vnjdag 3 november 20.00 uur tot 22.00 uur zaterdag 4 november: 10.00 uur tot 22.00 uur zondag 5 november: 10.00 uur tot 16.00 uur LEUSDEN - Volgende week viert de Solidariteitswinkel in Lensden feest. Drie dubbel feest. Want volgende week zijn er dertig jaar Solidariteitswinkels in Neder land, is er 10 jaar een in Leusden en er komt in Leusden een nieu we winkel. Voortaan kun je ie dere dag, behalve op maandag, 'wereldwinkelen' in de solidari teitswinkel in het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg. Een solidariteitswinkel is een wm kel waar je dingen kunt kopen die gemaakt zijn in verre landen. In die landen wonen vaak arme mensen. Deze mensen doen van alles om iets te verdienen. Soms verbouwen ze op hun land produkten die wij in ons rijke land graag willen hebben. Zoals koffie, suiker, thee en cacao. In ons land gebruiken bijna alle mensen deze produkten wel maar wij willen er vaak met veel voor betalen. Daarom kopen handela ren deze produkten voor heel wei nig geld van de boeren. De boeren zijn zo arm dat ze wel moeten ver kopen, want anders blijven ze met hun bonen zitten en daar kunnen zij niet van eten. Gelukkig zijn er ook mensen die meer willen betalen. Zij verkopen de produkten in Neder land en daarom kost die koffie bij voorbeeld wel iets duurder. 'Zuive re koffie' noemen ze dit in de Solli- dariteitswinkel. Sollidariteit bete kent zoiets als 'we horen bij elkaar en daarom hebben we wat voor elkaar over". Hetzelfde geldt voor de dingen die in verre landen ge maakt zijn en m de solidariteitswin kel verkocht worden. Handdoeken bijvoorbeeld worden in India spe ciaal voor deze winkels gemaakt in een kleur die wij hier in Nederland mooi vinden. Wanneer je in de Soli dariteitswinkel komt kun je dus niet alleen iets kopen, je kunt ook iets leren over waar het vandaan komt. Volgende week, op de elfde van de elfde viert de solidariteits win kel feest. Ter gelegenheid daarvan kunnen alle kinderen meedoen aan een spel. Deze hele week staan in de etala ges van de Hamershof artikelen die te koop zijn in de solidariteitswin kel. Wie ze vinden kan, kan ze op schrijven op een formulier. Deze formulieren zijn te verkrijgen op Houtvester 2, Marterhoeve 4, Ko- rensehoof 14 en Vogelwikke 17. Op deze adressen kun je bovendien zelfgetekende kaarten inleveren. Op de kaarten kun je tekenen wat voor jou belangrijk is, bijvoorbeeld hoe je speelt of met wie je speelt. De kaarten worden gestuurd naar een school in Nicaragua. Misschien krijgen we daar vandaan wel kaar ten terug! LEUSDEN - Twee auto's raakten donderdagavond, rond acht uur, betrokken bij een aanrijding op de Hamersveldseweg. Leusdenaar F.W. B. keek bij het verlaten van een uitrit niet goed uit en kwam ui botsing met A.S. uit Rhenen. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. Twee auto's moesten donder dagochtend zwaar beschadigd worden afgesleept, nadat ze op de kruising Asschatterweg/Midden- weg in botsmg waren gekomen. Automobilist G.J. van de B. uit Hooglanderveen verleende bij het oprijden van de kruising geen voorrang aan A.G. uit Hoogland. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De auto van een Franse automo bilist raakte donderdagmiddag flink beschadigd, omdat een voor ganger van de Fransman onver wacht remde. De automobilist, M.O.V. uit Midwoud schrok ken nelijk van een tegemoet komende vrachtwagen. De Fransman kon een aanrijding daarna niet meer voorkomen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13