„Vrijwilligerswerk heeft een signaalfunctie" k kies voor dit werk m ervaring op te doen" i ■e—s—er Krant: a Troost, coördinator van de Vrijwilligers Vakaturebank: irleen Vinke werkt als vrijwilliger bij buurthuizen: dij iro )ïïi je. DENSDAG 1 NOVEMBER 1989 (ERSFOORT - De Vrij- Vakature Bank WB, itigd op de derde etage openbare bibliotheek je Zonnehof. Hoe is de ontstaan, welke zijn haar tellingen, om welke en vrijwilligerswerk ,et? Deze en andere vra- lorden beantwoord in dit ■l. In de komende weken i gesprekken met diver- jwilligers u verder op de e brengen van het reilen jlen van de WB in de ijk. half juli van dit jaar werkten WB uitsluitend vrijwilligers, a coordinator was een vrij- r. Het probleem daarbij was sprake was van een groot pbi] de vrijwilligers, dus ook coördinatoren, zodat er wei- ontinuiteit in het werk be- Bovendien was de gemeente jlannen te ontwikkelen voor [i die zeer langdurig werke- jn en wilde de bestaande ngen op het gebied van be- [enchte scholing en aanvul- werkgelegenheid bundelen, neente erkende dat de WB organiseren van vrijwilli- irk om de mensen een stap bij de betaalde arbeids- e brengen een zeer belang- v -^unpunt zou zijn, en besloot 11 ie een coordinator aan te om de continuïteit en de idigheid bij de WB gega- rd te krijgen. Troost, die de opleiding aan lale Akademie richting cul- werk had gedaan en met leeftijdscategorieën had werd aeingesteld. Bege- van een vrijwilligersteam g werk bij de WB spraken >er aan omdat zij graag mi lt nam en bovendien met veerde mensen te maken jgen. Mia Troost is coördinator van de Vrijwilligers Vakaturebank. DOELGROEP Doelgroep van de huidige WB is iedereen die vrijwilligerswerk doet of wil doen. De doelgroep wordt bereikt door publiciteit en WB werd op 15 februari 1982 opgencht op initiatief van de •groep Eemland van De Wevershof met steun van de gemeen- was om mensen een zinvolle vrijetijdsbesteding aan te len, de mogelijkheid tot een dagntme te geven voor sociale ïcten en mensen die geen betaald werk meer deden de moge nd van onbetaald werk te bieden. De WB werd ondergebracht fe Stuurgroep Economisch Niet Actieven (ENA), een overkoepe- orgaan voor gemeentelijke arbeidsmarkt-initiatieven op het van beroepsgerichte scholing en aanvullende werkgelegen- De ENA treedt op als werkgever van de betaalde krachten van irojekten die onder de ENA vallen, waarbij het College van B. en >eleidsbepalend is. Elk projekt heeft een beheerscommissie die ntwoordelijk is voor de dagelijkse gang van zaken en een srsteundende, adviserende en controlerende taak heeft. voorlichting, mond-tot-mond recla me, en het dóórverwijzen door in stellingen. In deze grote en brede groep worden drie sporen onder scheiden. Ten eerste de mensen die vrijwilligerswerk doen omdat ze dat leuk vinden. Zij hebben geen behoefte om een betaalde baan te vinden. Zij willen iets om handen hebben. Het kunnen bijvoorbeeld mensen zijn, die al betaald werk hebben, maar die het leuk vinden om daar iets bij te doen; huisvrou wen die iets naast de kinderen wil len doen; huisvrouwen van wie de kinderen uit huis zijn en die geen behoefte hebben aan betaald werk en bijvoorbeeld mensen die ge pensioneerd zijn. De tweede groep zijn de mensen die op zoek zijn naar betaald werk, die het niet of nog met kunnen krij gen en die vrijwilligerswerk ko men doen. De derde categorie is de groep mensen voor wie iets speciaals nodig is. Het zijn de men sen die vanwege hun achtergrond niet mee kunnen in betaald werk en vaak ook met in het vrijwilligers werk in de gewone vacatures. Dat zijn in de regel mensen die er al heel lang uit zijn, die of nog onder psychiatrische behandeling zijn of geweest zijn. De WB werkt daarbij met drie doelstellingen. Daar is in de eerste plaats de bemiddeling. In de be middeling zorgt de WB dat vraag en aanbod op elkaar worden afge stemd. „Mensen die bij ons ko men", zegt Mia Troost, „helpen wij bij het vinden van geschikt vrijwilli gerswerk. Wij onderhouden en leggen ook contacten met organi saties die vrijwilligers zoeken. Als ik kijk naar de dne sporen van zinvolle tijdsbesteding, op de ar beidsmarkt gericht werk en heel speciale arbeiH dan zijn wij de laatste tijd bezig om daaraan m onze bemiddeling zo veel mogelijk vorm te geven. Dat is een zeer be langrijke ontwikkeling." „Als iemand naar een zinvolle tijdsbesteding zoekt, kijken we er naar wat hij voor hobby's heeft, wat hij in het verleden heeft gedaan en wat hij zou willen doen. Als iemand daarentegen werkervaring wil op doen wordt het heel belangrijk dat kijken wat zijn opleiding is, wat hij al gedaan heeft, wat zijn toekomst verwachting is. Samen met die per soon gaan we dan kijken of de WB wel de eerste instelling is waar hij heen zou moeten. Is het niet beter dat hij eerst bij het Arbeidbureau een gesprek krijgt, waarbij hij sa men met iemand op een njtje zet wat er nodig is om die gang naar de arbeidsmarkt zo goed mogelijk be geleid te krijgen en eventueel te ondersteunen met vrijwilligers werk. Dat betekent dat wij vaak ook dóórverwijzen. Dan verliezen wij het contact met die mensen over het algemeen niet. maar wel is het zo dat zij zo goed mogelijk gebruik maken van de mogelijkheden die er voor hen zijn." ARBEIDSBUREAU Bij het Arbeidsbureau werken twee vrouwen als heronentenngs- ambtenaren, die zich bezighouden met mensen die langer dan drie jaar werkeloos zijn en die naar de arbeidsmarkt toe begeleid wor den. Als iemand met een versnip perde opleiding die al drie jaar werkeloos is zich bij de WB meldt, kan het zijn dat deze adviseert eerst naar de heronënteringsamb- tenaren te gaan om met hem samen uit te zetten welke opleiding nodig is voor hetgeen hij wil. Daarna kan de persoon m kwestie bij de WB terugkomen om ondersteuning in vrijwilligerswerk te vinden dat daarbij past. Wat de bemiddeling voor de derde groep betreft, de groep die speciale zorg nodig heeft, kijkt de WB welke speciale voorwaarden moeten worden geschapen. Mo menteel heeft een stagiaire maat schappelijke werk in het bijzonder met deze groep contact en onder steunt hen. De ondersteuning en belangen behartiging van de WB betreft in formatie en advies geven aan per sonen en instellingen. Ten aanzien van de instellingen gaat het vaak over vnjwilligersbeleid, rechtspo sities, verzekeringen, onkosten vergoeding, afspraken, begelei ding en inspraak. De WB geeft bemiddeling en advies bij conflic ten. „We helpen mensen," aldus Troost, „die in moeilijkheden zijn geraakt met de uitkering of die met weten hoe vrijwilligerswerk met een uitkering in zijn werk gaat." „Een ander punt is de ontwikke ling van vrijwilligerswerk. Tijdens de bemiddeling kan de WB op dingen stuiten, waarvan zij zegt: „Daar hebben wij op dit moment mets voor, op die vraag hebben wij geen antwoord." Als je dat meerde re malen tegenkomt kan het zijn dat je daar iets speciaals voor tracht te doen. Voor de groep mensen die iets speciaals nodig heeft kun je contact opnemen met de organisa ties die jou geschikt lijken voor deze groep, om te zien of zijn spe ciale vacatures zouden kunnen creeeren. Misschien is het nodig, wat we nu ook al doen, dat we die mensen extra ondersteunen. De in stellingen blijken vaak de moge lijkheden met te hebben om die mensen ook een stukje opvang te bieden." „Stel dat blijkt dat deze mensen moeilijk te plaatsen zijn, dan zou je moeten gaan kijken wat we dan doen. Dan zou het misschien mo gelijk zijn om speciale projecten op te zetten, die toegesneden zijn op maat, waarbij iemand op zijn eigen niveau in zijn eigen tempo werk kan doen. Met de bedoeling ook die mensen uit hun^ isolement te halen en te houden, en ze een zinvol maatschappelijk functioneren te kunnen aanbieden." TOEKOMSTVISIE Waar Troost graag aan wil werken is de bemiddeling, de on dersteuning en de ontwikkeling van het werk gezamenlijk te doen functioneren en de WB een lokaal aanspreekpunt te doen zijn. Voor haar dekt de naam Vrijwilligers Va- kature Bank met de lading. De WB moet méér zijn dan een kaarten bak. Zij vindt dat de WB een in stelling moet worden waarbij orga nisaties en personen met elke vraag op vnjwilligersgebied te recht kunnen. Alle vragen moeten beantwoord kunnen worden, er mag nooit nee verkocht worden. De ondersteuningsfunctie moet verder uitgebouwd worden. Met een instelling voor verstandelijk gehandicapten gaat de WB bin nenkort een wervingsactie opzet ten voor vrijwilligers die bezoek- relatie willen zijn. Gedacht wordt ook over een coordinatorenover- leg van vrijwilligersorganisaties. De soorten vrijwilligerswerk die bij de WB over de toonbank gaan liggen op het gebied van vrouwen werk, natuur en milieu, kinder- en peuterwerk, bestuurs- en organi- satieactiviteiten, onderwijs en cur sussen, jeugd- jongeren- en buurt huiswerk, klussen- turn en onder houdswerk, lichamelijk gehandi capten en gezondheidszorg, ver standelijk gehandicapten, admini stratief werk, werk in de hulpverle ning en belangenbehartiging, be- jaardenwerk, sport, toneel en muziek, en journalistiek en media werk. Dat door vrijwilligerswerk be paalde situaties m stand worden gehouden ervaart Troost als een spanningsveld, maar ze accepteert het wel. „Van de mensen die bij ons komen", zegt ze, „zoekt lang niet iedereen betaald werk. Die keus moeten ze kunnen maken. Zwaar der weegt nog dat mensen die niet te bemiddelen zijn op de arbeids markt anders gedwongen zouden zijn tijdsbestedingen te zoeken als koffie drinken bij een kennis, af hankelijk te zijn van cursussen die vaak te duur zijn. Bovendien is de realiteit op de arbeidsmarkt zo dat als je langer dan een jaar werke loos bent je kans op betaald werk minder groot is. Deze mensen krij gen bij ons de kans om hun werker varing en kennis op peil te houden of te brengen, sociale contacten te onderhouden, arbeidsritme op te bouwen of te behouden en een stuk maatschappelijke voldoening te smaken." ROL OVERHEID De rol van de overheid m deze kwestie acht Mia Troost een dub bele. De regenng meent dat als mensen met een uitkering onbe taald werk verrichten de werkge legenheid voor mensen met be taald werk in gevaar wordt ge bracht. Aan de andere kant doet de overheid zelf pogingen om delen van hulpverlening onbetaald te la ten uitvoeren. Dat heeft te maken met de zorgzame samenleving en bezuuugingsinstelling. Op die ma nier stimuleert de overheid zelf on betaald werk. De overheid heeft geprobeerd ten aanzien van het betaalde werk een regelgeving op te stellen. De Wet Onbetaalde Ar beid Uitkeringsgerechtigden legt een aantal criteria vast die moeten worden gecontroleerd door de re gionale toetsingscommissies, waar in naast de WB vertegenwoordi gers van de overheid, werkne mers, werkgevers en de werklo- zenbemiddelingsorganisaties zit ting hebben. Het werk mag niet arbeidsplaatsverdringend, concur rentie- en budgetvervalsend zijn. Er mag geen onbetaalde kracht worden aangesteld op een gesub sidieerde arbeidsplaats. Intern past de WB ook een toet sing toe: er mag geen vrijwilliger op een plaats gezet worden, waar hij eigenlijk betaald zou moeten worden. De WB let eveneens op onkostenvergoeding, verzekering, werkbegeleiding, inspraak, mee denken in het beleid, taakomschrij ving, functie-eisen. Vrijwilligers werk dat al altijd onbetaald is ge daan behoeft niet te worden voor gelegd aan de regionale toetsings commissie, en wordt beoordeeld door de WB. Er zijn in Nederland 4,6 miljoen mensen die vrijwilligerswerk doen. Dat betreft een bruto bedrag van 32 miljard per jaar. In 1988 wa ren er in Amersfoort 30.000 vrijwil ligers boven de 18 jaar geschat. Toch is de ontwikkeling dat vrij willigerswerk langzamerhand in de knel komt. Er zijn maatschap pelijke en culturele ontwikkelin gen die tot gevolg hebben dat er een grotere keuze is in vrijetijdsbe steding. Er zijn meer cursussen, waardoor organisaties die traditio neel met vrijwilligers werkten moeilijker aan vrijwilligers kunnen komen. Sportorganisaties kampen daar mee. Ten tweede hebben de over heidsbezuinigingen effect op sec toren die vanouds met vrijwilligers werkten, omdat er door het weg vallen van beroepskrachten min der professionele ondersteuning is, waardoor de druk op vrijwilli gers heel groot is. Vandaar ook dat organisaties steeds betere vrijwilli gers willen. Een derde punt is dat sommige organisaties hun onkos tenvergoedingen en verzekerin gen niet meer kunnen betalen, ter wijl juist mensen met lage inko mens vrijwilligerswerk willen doen. Troost: „Als je kijkt naar wat de maatschappelijke functies van vrij willigerswerk eigenlijk zijn, dan is dat een aanvullende functie naast het professionele werk, het heeft een signaalfunctie: actiegroepen zijn vaak met vrijwilligers ontstaan en worden later professioneel, en de opvang- en reservoirfunctie voor groepen die anders geen maatschappelijk functioneren zou den kennen. Dat laatste is van groot maatschappelijk belang. De maat schappij heeft er belang bij dat mensen met in een isolement ra ken." „De Landelijke Vereniging van Vnjwilligerscentrales is bezig met het stimuleren van lokaal vnjwilli gersbeleid. Brinkman heeft aange geven dat de uitvoering van vrij- willigersbeleid door de overheid een zaak is van gemeenten, ook al omdat het vnjwilligerswerk vaak op gemeentelijk niveau plaats vindt. Daarbij zou op drie punten gelet kunnen worden: de gemeen te zou als volgt een goed voorwaar denscheppend beleid kunnen for muleren: het beschikbaar stellen van accomodaties, het zorgen dat organisaties die met vrijwilligers moeten werken in ieder geval een goede onkostenvergoeding en verzekering kunnen betalen en het zorgen voor kinderopvang ten aan zien van vrouwen die werkervaring willen opdoen. De lokéde overheid kan bekijken wat er per sector aan faciliteiten bestaat en wat daaraan kan worden verbeterd. De ge meente kan ook een stimulerings beleid voeren door bijvoorbeeld prioriteiten te stellen, en daaraan subsidies en voorlichting te verbin den." De WB heeft een regionaal ka rakter. Ook vrijwilligers uit de re gio melden zich in Amersfoort: uit Woudenberg, Baarn, Zeist, Hilver sum, Leusden, Achterveld, Hoeve laken en Hoogland komen vacatu re-aanmeldingen. De WB is ge opend op dinsdag, donderdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 en is gevestigd op de derde etage vêin Zonnehof 12. Telefoon: 631722 of 623022. SFOORT - Marleen [32) is beeldend kunste- let een PA-diploma op geeft als vrijwilliger afie, teken-en schil den in buurthuizen in foort en op een basis- in Leusden. Ze ziet vrijwillige bijdragen activiteiten die alleen Ier wat te bieden heb- [oor haar betekent het manier bezig zijn, een weloverwogen gezet de ontwikkeling van komst. iog daar! is intensief betrokken bij dat zij doet. „Veel verschil Jft inzet maakt het niet, of laald wordt of niet, ik doe mogelijk." zegt zezelf. iten van haar studie aan :he Academie was zij t plan kunstenares te wor- ging naar de academie meldende kunsten en stu- af. Nog steeds met het «en een zelfstandig be te bouwen. „Ik kwam er snel achter dat het in mijn irken in een atelier mij niet }de. Ik wilde meer. Ik wil- inders. Meer naar buiten. ien met andere mensen, heel belangrijk voor mij. is voor mij heel waarde- het met graag los willen ik vond dat ik het com- moest. Na een gesprek tand van het Project Voor- ik bij de Wevershof te ekomen." "tojea Voorwerk is gencht 'sen die moeilijk aan de slag komen. Vinke wist niet wat ze wilde. Terug het 'is in zag ze niet zitten. De ^in de Wevershof teken- en flessen te geven nam ze aan intentie er van te leren. „De die deze cursus, vaak al r jaar volgen, zijn op een adere manier met creativi- Maileen Vinke. teit en kunst bezig dan ik en de mensen met wie ik te maken had. Dit boeide mij." Van het een kwam het ander. Vong jaar gaf ze, via de Vrijwilligers Vacaturebank ook nog teken en-schilderlessen op de Stercenberg aan verstandelijk ge handicapten. „Men was en is daar op een bij zonder professionele manier bezig. Hier leerde ik weer een andere manier van het met 'kunst' omgaan kennen." Later in het gesprek zal ze onderschrijven juist het werken zo als op de Sterrenberg gebeurd misschien als een volgende stap m haar ontwikkeling te willen kiezen. In een later stadium kwamen er cursussen bij aan de Hof en zelfs geeft ze als vrijwilliger les op de protestants christelijke basisschool de Vallei. Hier geeft ze aan de bo venbouwklassen calligrafie-les ter wijl de groepen vier tot zes teken en schilderlessen van haar knjgen. MOTIVATIE Voor Vinke is het bezig zijn als vrijwilliger een proces van aftasten en ervaren. Wat wil ze, wat kan ze, waarvoor laest ze. „Ik heb met het gevoel om voor een uitzendbureau te werken. Bij de activiteiten waar voor ik kies probeer ik goed in de gaten te houden wat ik er zelf uit kan halen. Ik zie dit vrijwilligers werk als een opstap. Ik kies voor vrijwilligers werk om werkerva ring op te doen. Ik ben nu zover dat ik aan het solliciteren ben. Mis schien ga ik toch wel terug naar onderwijs. Ik heb heel lang niet aan lesgeven gedacht. Ik wilde zelf te kenen en schilderen. Mooie dingen maken. De beelden die ik in me weet vorm geven. Mezelf daauvoor de vrijheid en tijd geven. Het on derwijs was eigelijk weggezakt m mijn gedachten. Op de Vallei- school heb ik ervaren dat het les geven leuker is dan ik dacht. Ik ben op school op een andere manier bezig dan bij de cursussen, maar ook op een hele fijne manier." „Ik groei langzaaun naar een be slissing toe. Ik kies langzaam maar zeker en weloverwogen een vorm waann ik mijn behoefte om voor mezelf te werken kan combineren met wat ik samen met anderen kan doen. Dat betekent met dat ik in de toekomst niet meer als vrijwilliger zal werken. Sommige dingen schijn je alleen als vrijwilliger te kunnen doen. Wanneer ik vind dat ik ze moet doen, zal ik ze blijven doen. Tegenwoordig gaat er al zoveel werk zitten m de voorbereidingen van de curssusen die ik begeleid dat ik al moet oppassen dat mijn andere werk niet in het gedrang komt. Deze manier van werken is voor mij nu even erg belangrijk. Het is geen tijdspassering tot ik betaald werk heb. Ik heb het ge voel zinnig bezig te zijn. Ik ben nu op een andere manier bezig met het overbrengen van beelden dan in mijn vrije werk, maar minstens zo intensief." LESGEVEN Haar eigen instelling werkt door bij de begeleiding van anderen en versterkt daardoor zichzelf. Op die manier werkt de begeleiding naar tweee kanten; de cursisten leren minstens zoveel als Marleen. „Ik probeer mensen duidelijk te ma ken dat wat zij zien, voelen en kun nen belangrijk is op hun manier. Dat ze niet moeten willen kunnen tekenen zoals iemand anders, maar zichzelf moeten zijn. Vaak hebben mensen een beeld in hun hoofd. Zo willen ze tekenen. Om dan teleur gesteld te zijn wanneer dit beeld met uit hun vingers komt. Ik werk daarom graag met mensen die nau welijks iets tot mets van tekenen en schilderen afweten. Geen idee hebben wat kan en niet kan. Dat vind ik mooi. Deze mensen maken vaak prachtige dingen, uit zichzelf zonder zich aan wat dan ook te spiegelen." „Op de bcisisschool ligt dit wat anders. Daar ben je toch meer aan het onderwijzen. Zeker in de bo venbouwklas met calligrafie. Calli- grafie is belangrijk voor mij. Door middel van letters en alles wat daarom heen te maken is, is ook zoveel te zeggen. Calligrafie is zo veel meer dan techniek." In haar eigen werk betrekt ze de calligra fie gecombineerd met een aqua rel-techniek. Ze omschrijft het cds 'figuratief, gecombineerd met tekst." In eerste instantie gelooft ze met dat haar activiteiten als vrijwilliger invloed hebben op haar werk. Maar na emg doorpraten geeft ze toe. „Ja, uiteindelijk denk ik toch wel dat het bezig zijn met mensen die een totaal andere visie hebben mijn werk beïnvloedt. In ieder ge val is mijn houding veranderd. Ik vind het leuk om heel concreet be zig te zijn. Ik ervaar nu hoe andere mensen dingen soms zien. Ik denk wel dat dit besef op de een of ande re manier zal doorwerken. Het is ook wel zo dat ze me kunnen inspi reren. Het liefst zou ik alles wat de mensen tijdens een cusus maken of de kinderen hier op school mee naar huis nemen en willen houden. Werk van mezelf heb ik nog ner gens laten zien. Misschien komt dat nog. Ik vind wel dat ik dat eens moet doen. Maar wanneer dat weet ik nog niet. Wanneer ik er aan toe ben, gebeurt het." Op de PA en ook niet op de kunstacademie had ze ooit gedacht dit werk te zullen doen. De nood zaak tot verandering deed haar de stap zetten waar ze geen spijt van heeft. „Het is wel mijn bedoeling om op de een of andere manier op deze wijze door te gaan. Het vnj willigerswerk bood mij de gele genheid tot kennismaken, tot star ten. Op deze manier ben ik er m gerold. Op deze manier heeft men ook leren kennen wat ik kan en hoe ik het doe. Het voordeel ligt nu aan beide kanten. Op een gegeven mo ment zal ik weten dat het genoeg is, dat ik betaald wil worden voor de tijd en de energie maar vooral de vakkennis die ik er m stop. Dan wordt de keuze anders." Nu al geeft ze ook een aantal betaalde cursus sen. Ze benadrukt: „Door op deze manier nieuwe ervaringen op te doen, leer je en dat werkt door. Je kunt zeggen dat je dit en dat ge daan hebt. Dat stimuleert ook je zelfvertrouwen en geeft moed om meuwe dingen te beginnen." Waarvoor ze in de nabije toe komst zal kiezen weet ze nog met. „Wat ik ervaren heb bij de verstan delijk gehandicapten vond ik heel positief. Als ik op die kunstzinnige maruer als in de Sterrenberg zou kunnen werken zou ik wel activi teiten-begeleidster willen worden. Dat betekent opnieuw studie. Je verlegt steeds wat je wilt. Wat ik in de toekomst ga doen weet ik nog niet zeker. Misschien ga ik toch weer meer gebruik maken van mijn onderwijsbevoegdheid. Ik zou best een tijdje in het onderwijs werkzaam willen zijn om een nieu we basis te knjgen om vanuit te werken." „Wanneer ik terug zou gaan naar het onderwijs ervaar ik dit zeker niet als een tweede keus. Zo van als vrij kunstenaresse is het niets ge worden, dan maar terugvallen op het papiertje dat ik ook heb. Door mijn opleiding en ervaring sta ik anders tegenover het onderwijs dan toen ik op de PA zat. Ik kan er nu veel meer van mezelf in kwijt. Ik zoek naar een vorm waéirin ik de dingen die ik wil de ruimte kan geven. Kunst is daarbij belangrijk. Ik zou het niet kunnen missen. Ik kan voor mezelf blijven werken juist doordat ik een compensatie zoek en gedeeltelijk gevonden heb voor de eenzaamheid van een zelf standig werkende kunstenaresse." Wat heeft de WB zoal te bieden? Wie bij de WB binnenstapt, wordt door een vrijwillige medewer ker/ster wegwijs gemaakt in het vacaturebestand en geïnformeerd over wat de WB voor een werkzoekende kan doen. Het vacaturebe stand, dat bestaat uit een groot aantal, steeds wisselende vrijwilli- gersvacatures, is opgeslagen in een aantal overzichtelijk gerang schikte mappen. Hienn kan worden gekeken of er voor de bezoeker iets van zijn of haar gading bij is. Van de potentiele vrijwilliger wordt verwacht dat hij of zij zelf contact opneemt met de aanbieder van het vrijwilligerswerk, daar toe zijn op iedere vacature de naam en het telefoonnummer véin de contactpersoon vermeld. Alle vacatrues waarvoor door de WB bemiddeld wordt, zijn goedgekeurd door een toetsingscommissie. Dat betekent dat deze werkzaamheden mogen worden verricht door mensen met een uitkering van de Gemeentelijke Sociale Dienst. De voorwaarden waaraan het vrijwilligerswerk moet voldoen om door mensen (GSD) met een uitkering van de GSD te mogen worden verricht zijn de volgende: - De instelling of organisatie mag niet gericht zijn op het maken van winst. - Het vrijwilligerswerk mag geen schade berokkenen aan de werk gelegenheid. - Het werk mag voorheen niet door een betaalde kracht zijn gedaan. - Het werk mag voor maximaal 20 uur per week worden verricht. - De ofganisatie moet een WA-verzekering afsluiten voor de vrij willigers). Voldoet het aangeboden vrijwilligerswerk aan al deze criteria, dan wordt het opgenomen in het bestand van de WB. Nu is de WB er niet alleen voor mensen zonder een betaalde baan. Ook mensen zonder een uitkering kunnen bij de WB terecht. Zoals hierboven al is beschreven, is één van de belangrijkste taken van de WB het bemiddelen tussen vraag en aanbod van het vrijwilligerswerk. Je zou kunnen zeggen dat wat het Arbeidsbureau op grote schaal doet voor de betaalde arbeidsmarkt, doet de WB op wat bescheidener niveau voor het vrijwilligerswerk. De WB heeft de meest uiteenlopende werkzaamheden voor vrijwilligers in haar steeds wisselende bestand. De vacatures varië ren van peuter tot bejaardenwerk, van administratieve werkzaamhe den tot het werken in de milieubescherming, om er maar een paar te noemen. De tijdsinvestering die van de vrijwilligers wordt gevraagd verschilt per vacature. Naast het bemiddelen doet de WB nog meer. Zo heeft de WB ook een belangenbehartigingsfunctie voor de vrijwilligers. Zijn er moei lijkheden op het tenein van het vnjwilligerswerk of met de uitkeren de instantie dan kan men een beroep doen op de WB. Bovendien steunt de WB als men daar behoefte aan heeft meuwe vnjwilligersi- futiatieven en geeft hierover graag adviezen. Tot slot doet de WB een actieve voorlichting over het vnjwilligerswerk. ENKELE VACATURES - een speel-o-theek zoekt vnjwilligers voor het uitlenen van speel goed, administratie van de uitleen verzorgen, speelgoed aankopen, voorlichting geven bij de cursussen, praten met ouders en kinderen. De speel-o-theek is voor geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen. (1-239); - een lokale omroep Radio en Televisie zoekt een vrijwilliger voor bureauwerkzaamheden en bestuurswerkzéLamheden (10-151); - een stichting voor documentatie- en bibliotheekwerk op het ge bied van kunst zoekt vnjwilligers voor het uittypen van ingesproken bandopnamen (10-189); ook zoekt men een vrijwilliger voor archief- en documentatiewerk (10-190). Voor verdere informatie over deze en andere vacatures en voor vragen op het gebied van vrijwilligerswerk kunt u terecht bij: WB, Zonnehof 12, 3e etage, tel. 033-623022 en 631722. Openingstijden: dinsdag, donderdag en vrijdag van 10-12 en 14-16 uur.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7