(inderen interviewend Sinterklaas komt! POEP ZO UIT ZEE! Mosselen verse omenles Hamsje Hamster Hangt Hoger Zeven kaartj es terug van ballonnenwedstrijd inbraken ALTIJD 25% TOT 50% KORTING OP ALLES VAN LEGO BIJ Kohlmann intertoy n HOOGVLIET £3!3S$ eusden krant Veiling postzegels Rijverbod WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 plaatselijk nieuws 11 iÜSDEN - Soms zou je best iets meer willen weten van iemand v3B een beroep. Van een dierenarts bijvoorbeeld of een yocaat. Misschien omdat je later zelf ook dierenarts wil irden. Misschien omdat het interessant is eens te horen hoe pand over zijn werk denkt. Kinderen van de Kinderland- iool deden mee aan een project. De achtste jaars moesten jf iemand gaan zoeken waar ze mee wilden praten, zelf een ipraak maken en daarna zelf de vragen verzinnen. In de asder Krant van de komende weken zal te zien en te lezen met wie, en wat door de leerlingen besproken werd. Het s allemaal een idee van 'hulpjuf Nancy van Delft. cy van Delft leert voor onder bes op de Pedagogische Aca- Basis Onderwijs in Utrecht, iet kort de PABO genoemd, uvoor zit ze met alleen op ooi met jonge mensen die net aj voor onderwijzer leren. Ze een dag per week voor de van een basisschool. Om te ii en te weten hoe het voelt om erwijzeres te zijn. Nancy komt rom een halfjaar lang iedere derdag naar de Kinderland- ooi in Leusden. Het was haar om op allerlei manieren de leren iets over de krant te le- In de krant lezen is weer eens heel anders dan in een school- ic. In een krant staan allerlei chten die iets vertellen over er in de wereld gebeurd, ge- bt en besloten wordt. De krant elt iets over de geschiedenis gisteren. Door de krant te lezen je geschiedenis op een andere uer dan mt een geschiedenis- c Nancy van Delft toonde de eren een video waarop te zien hoe een krant gemaakt wordt, was toevallig een video van het ijf dat deze krant maakt, aama vroeg Nancy wat de kin- in van een krant wisten. „Dat heel veel," volgens Nancy, oral de foto's vonden ze be- irijk, want zonder veel te lezen, in je door de foto's al veel be ien," hadden de kinderen ge- L Niet alles wat in de krant staat ien de kinderen even belang rijk. Toen ze de belangrijke artike len gingen uitknippen werden de meeste pagina's weggegooid. Wat de een belangrijk vond, vond de ander soms met belangrijk. De een wilde bijvoorbeeld graag weten hoe de voetbaluitslagen waren. De ander knipte alles uit dat over na tuur- en milieubescherming ging. De volgende koos alles over oorlo gen en er was er natuurlijk een die alleen de strips uitknipte. Wanneer je alle uitgeknipte stukken, van alle kinderen bij elkaar legde, had je bijna weer een hele krant. Daarna hield de klas zich bezig met moeilij ke woorden en met 'grappige kop pen'. Boven ieder artikel staat een kop. Wanneer de kop goed is wordt het artikel eerder gelezen. Nadat de leerlingen in de klas van Nancy heel veel kranten goed gelezen en bekeken hadden, moesten ze zelf maar eens iets pro beren. De eerste opdracht was het maken van een interview. Daar voor moesten ze iemand zoeken die ze wel wat te vragen hadden. Bijvoorbeeld omdat die iemand een beroep had waar de kinderen zelf ook wel zin in hebben of iets had gedaan waar ze wel iets meer over wilden weten. Sommige kin deren vonden het best eng maar allemaal vonden ze iemand en be dachten ze vragen. Zoals Eva Smoorenburg....die kwam bij mij! In de Leusder lander krant stond een aantal weken iets geschreven over Eva. Eva kleedt graag Barbies aan. Ze maakt van de stijve nette poppen, moderne meiden in punk tot 'cool'. Om dit stukje te kunnen schnjven was ik bij Eva op bezoek geweest om haar het een en ander te vragen. Vandaar dat Eva waar schijnlijk direkt aan mij dacht toen zij iets te vragen moest hebben. Dus kwam ze, samen met Ruben en een lijst vragen. Ze vToeg van alles! Natuurlijk hoe je journalist kunt worden. Op vele manieren Eva, te genwoordig meestal door naar een van de scholen voor Journalistiek te gaan. Waarom iemand journalist wil worden? Sommige dingen wil je al, vóórdat je weet waarom je ze wil. De vele antwoorden die ik Eva gaf zijn allemaal daarnè bedacht. Eva vroeg hoe lang je over een boek schrijven doet. Ik antwoord de dat dit er maar aan ligt hoe dik het boek moet worden. Eva schreef op „Soms zit ze wel nachten op omdat het boek binnen een bepaal de tijd af moet zijn." Dat is waar en lekker rustig. Ruben wilde vooral weten of journalisten zoals ik wel eens flaters slaan of fouten maken. Natuurlijk; te veel en te vaak, maar je blijft je best doen. Eva wilde vooral weten hoe je iets opschrijft. Daar spraken we lang over. Te lang om het op te schrijven. Eva weet het nu. Ze bracht verslag uit in de klas. Daarvoor had zij een stukje ge schreven. Net zoals in dit stukje stond daarin niet alleen wat letter lijk gezegd was. Over wat er wel in stond had ze lang moeten denken. Soms is iets opschrijven wat echt gebeurd is moeilijker dan iets ver zinnen. Kinderen van de Kinderlandschool moesten iets meer te weten komen van mensen met een interessant beroep. Eva Smoorenburg interviewde Marianne de VaJck, die elke week deze pagina maakt. De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Door Mananne de Vaicfc Land|Onker 23 Leusden Tel 033-946824 SDEN - Rond de Eurowonin- liepen vrijdagmorgen, onder »oltijd, heel veel kinderen. Ze igen allemaal minstens één n vaker meer plastic takken, wel je overal om je heen bo- zag riepen ze vrij regelmatig ze 'een boom aan het zoeken Dat leek niet zo moeilijk, i dat was het soms wel. Ze ilea namelijk speciale bo- De kinderen zaten in groep van de basisschool de Heerd. eden een *bomenles'. lomenles was verzonnen door de leerkracht van groep 5. ad op een papier een heleboel achten geschreven. Zo moes- e een bomenportret maken, veel bladeren verzamelen en tten hoe hoog en dik bomen n. Het was vrijdag prachtig De kinderen stoven door het dat bedekt was door een dik- ag afgevallen bladeren. Over- aren kinderen bezig. Evelien cte een krastekening van de van een treugwilg. Jolanda dat het een treurwilg was, it een treurwilg lijkt op een zei ze. Een krastekening van chors maakte Evelien overi- door een papier tegen de nstam te houden en daar met njt overheen te krassen. Daar- kreeg je op het papier te zien de ribbels in de schors van een iwüg lopen. Ergens anders zei jongen dat hij er „geen barst rag!" Denise, Dorien en Merle sjouwden bijelkaar acht tassen met zich mee en niet van die kleintjes. De tassen zaten vol takken en bla deren. Op de opdracht stond dat ze er van iedere boom drie moesten mee nemen. Deze meiden namen er voor de zekerheid maar een paar extra mee. Om sommige bomen zat een rood met wit lint gebonden. Van die bomen moes ten de kinderen de omtrek meten en de hoogte schatten. Daarvoor hadden ze flinke bollen wol en touw meegenomen. Die bonden ze om de stam heen, de lengte van het benodigde touwtje was daarna makkelijk te meten met een lineaal. De hoogte moesten ze schatten. Je roen liet zien hoe dat moest. „Kijk je laat eerst zien wat ongeveer een meter is." Jeroen wees ergens aan waar hij dacht dat de boom een meter hoog was. Het was een grote meter. „Nou blijft iemand daarheen wijzen en ik loop naar achteren totdat ik de hele boom kan zien. En dan tel ik hoeveel van die stukken er in de boom passen. Deze boom is denk ik vijf, zes, ik denk zes en halve meter hoog." Soms deden de kinderen 'ont dekkingen'. Marcha was helemaal enthousiast. Zij had iets ontdekt dat leek op een vlinderpop. Het bleek een bloemknop te zijn, maar het even denken dat het een vlinder pop was, bleef opwindend. Na een half uur bomenles waren Marloes, Rebecca en Manska moe. En John? Ach John bewaakte rustig de tas sen die hij moest dragen. LEUSDEN - Sinterklaas komt! Leusden weet het zeker! Op zaterdag 18 november wordt de goede Sint bij het gemeente huis verwacht. De mensen die het weten kunnen denken dat hij er om ongeveer half twee zal zijn. Om 10 over 1 vertrekt uit vanuit het verzorgingstehuis 't Hamersveld. Hij komt te paard met het muziekkorps Lisiduna voorop. Vanaf één uur staat, zoals ieder jaar, voor het gemeentehuis alles en iedereen op hem te wachten. Door het zingen van Sinterklaasliedjes lijkt het of het wachten wat korter duurt. Wanneer je meezingt blijf je warm. In heel Leusden lopen Zwarte Pieten rond. Ieder jaar verzint minstens één Zwarte Piet wel een stunt. Vorig jaar kwam er een van het dak van het gemeentehuis glijden. Wat ze dit jaar verzinnen weet nog niemand, behalve de pieten na tuurlijk. Sinterklaas komt sinds vorig jaar op zijn witte paard naar Leusden. Vroeger kon dit niet. Sinterklaas komt ieder jaar heel snel naar Leus den. Zodra het televisieprogramma over zijn aankomst in Nederland is afgelopen, verkleedt hij zich en komt hij hierheen. De Zwarte Pie ten die hij meeneemt zijn altijd nog al bijzonder. Bijzonder onhandig of bijzonder slim, bijzonder muzikaal of bijzonder lenig. De meeste zijn echte toneelspelers. Sinterklaas wordt dit jaar door alle belangrijke mensen die in het ge meentehuis werken, ontvangen. Ze hebben beloofd te komen. Maar de kinderen zijn toch het belangrijkste voor Sinterklaas. Die moeten ko men. Wanneer de grote mensen met voordringen moeten alle kin deren dit jaar Sinterklaas goed kunnen zien. Nadat de burge meester Sinterklaas welkom heeft geheten blijft Sinterklaas voor het gemeentehuis. Hij gaat dit jaar niet meer het winkelcentrum in. Zoveel mogelijk kleine kinderen moeten Sinterklaas kunnen zien en een handje geven. Sinterklaas komt speciaal voor kleine kinderen. De Pieten zullen heus weer laten zien hoe goed ze kunnen gooien. Voor de grote kinderen die zich nu al weer verheugen op minstens tien zakken snoepgoed volgt hier een waarschuwing. De Pieten geven eerst en vooral aan kleine kinderen die niet vragen! Dus ga maar op je krueeën zitten en zmg eens iets anders dan Sinterklaas Kapoentje. BIEZENKAMP Om 10 voor half dne vertrekt Sin terklaas van het gemeentehuis naar winkelcentrum de Biezenkamp. Natuurlijk njdt hij te paard, vooraf gegaan door het muziekkorps. Ze gaan om het winkelcentrum heen, over de Hamersveldseweg naar het winkelcentrum. Ook daar blijft Sinterklaas minstens een uur voor dat hij teruggaat naar 't Hamers veld. Sinterklaas heeft beloofd dat hij vragen wil beantwoorden! Wie iets aan Sinterklaas wil vragen kan het nu laten weten. Natuur lijk geen verlanglijstjes want wat je krijgt vertelt hij toch nooit. Wie de meeste vragen instuurt mag mee naar het interview met Sin terklaas! LEUSDEN - Therra (11) heeft een hamster. De hamster heet Hamsje. Ze kreeg hem ongeveer twee jaar geleden van haar grote broer voor haar verjaardag. Hamsje slaapt overdag. Alleen voor hamsters- noep wordt hij wakker. De rest van zijn eten kijkt hij overdag ruet aan. Maar hamstersnoepjes propt hij snel in zijn grote hamsterzakken tot er echt geen kruimeltje meer bij kan. Hamsje speelt 's nachts. Dat is duidelijk te horen, 's Nachts wil Hamsje graag aan zijn conditie werken. Hij loopt dan vaak als een soort jogger in zijn molen. Die mo len zwiept daarbij tegen de zijkan ten van zijn kooi aan. Metaal tegen metaal, dat klinkt lekker. Zowel Therra's moeder als de buren wor den soms door Hamsje uit de slaap gehouden. Therra heeft nergens last van. Zij wordt met wakker. Trouwens Hamsje weet Therra's moeder toch 's nachts m bewegmg te houden. Hij is al twee keer 's nachts op onderzoek uit gegaan. Therra kan de kooi overdag open laten staan zonder dat Hamsje er uitloopt. Overdag slaapt hij het heft met zijn kopje diep in de houtwol gestoken. Maar 's nachts is hij uit geslapen en wanneer het kan, wil hij graag gaan wandelen. Hij kruipt daarbij het hefst achter en onder dozen. Dat schuurt en schuifelt zo leuk. Bovendien knabbelt hij dan aan alles. Knabbelen vindt hij heer- Ujk. Zijn eerste speelmolen was van plastic, die heeft hij compleet ka- potgebeten. Therra's moeder heeft al twee keer gedacht dat er muizen m haar huis rondhepen. Met als gevolg dat ze, midden in de nacht en zo zachtjes mogehjk, op jacht ging. Zie je het voor je...hoe Ther ra's moeder in het donker door het huis sluipt, gewapend met een doek om de muis te overvallen en een beetje griezelend want echt dol op muizen is ze niet....Allebei de keren waren het geen muizen, maar was het Hamsje. Therra's moeder heeft het hefst dat Hamsje op Therra's kamer bhjft zodat ze weer waar hij is en geen 'katte- kwaad' kan uithalen. Echt boos kan je niet op een goudhamster wor den. Wanneer je de wakkere oog jes ziet, het zachte velletje voelt en begrijpt hoe pienter hij moet zijn, moet je van hem houden. Volgens Therra doet hij met altijd pienter „Soms is hij gewoon maf,zegt ze. „Dan wil hij een gat in de bodem van zijn hok graven en bhjft hij als een gek te keer gaan hoewel hij geen rmlimeter opschiet." Wan neer je ziet hoe Hamsje een appel vasthoudt met zijn kleine 'handjes', terwijl hij met zijn lange tanden dui- delijk hoorbaar zit te eten dan moet je wel lachen. Het is zo'n grappig gezicht. Of wanneer hij kunstjes aan het doen is, soms hangt hij aan één pootje bovenaan in het hok, dan moet je wel kijken. Therra kan hem urenlang bij zich hebben. Dan kruipt hij gezellig bij haar m haar trui om erna een ontdekkingstocht onder haar kleren, alleen met zijn neus en oogjes uit te komen. Zo met alleen zijn snuitje naar buiten bhjft hij rustig zitten. Soms heeft hij geen zin 'm dat gedoe' volgens Therra. Dan kruipt hij zodra zijn hok open gaat bovenop de molen, waar ze hem moeihjk kan pakken. Ach, ie dereen wil wel eens met rust gela ten worden. Hamsje ook. De vol gende keer rent hij weer naar haar toe. Wanneer Therra Hamsje bij voorbeeld bij haar moeder op schoot zet rent hij zo vlug hij kan terug. Hij is zeker bang dat zij denkt dat hij een muis is. MEER DAN 140 SPEELGOEDWINKELS LEUSDEN - Vorige week stond in deze krant iets over de aktie van de kinderen die rond de Daatse- laarhof wonen. Zij voerden aktie tegen de poep op hun speelter- reintje. Hoewel ze vlak bij vol doende poep-groen wonen, laten sommige mensen hun honden uit op het speel-groen. Vooral als het donker is en in november wordt het steeds vroeger donker. Ze vroegen alle mensen of ze hun honden ergens anders dan op het speelterrein willen uitlaten. Aanbieding geldig in ons filiaal Woudenberg van 8 t/m 14 november 1984. 2 zakken a 2 kg Vorig jaar kwam Sinterklaas voor het eerst op zijn witte schimmel naar Leusden. Dit jaar neemt hij zijn trouwe viervoeter weer mee. Wie het met ze eens was, zette een handtekening. De kinderen verza melden bijna honderd handteke ningen. De mensen die hun handte kening gezet hebben kunnen het natuurlijk niet meer maken hun hond op het speelterremtje uit te laten. De kmderen zeggen er na drukkelijk bij dat ze de meeste honden heel lief vinden. Ze willen alleen geen poep op het speelter rein. Tijdens het spelen willen ze niet altijd uit moeten kijken en ze denken vooral ook aan de kleintjes. Vorige week werd de foto die van de aktievoerende kmderen ge maakt werd, vergeten. Vandaar dat hij er deze week in staat. De aktie voerende kinderen die een brief hebben geschreven over hun aktie heten. Liest^eth, Susan, Ramona, Edwin, Joyce en Linda. ACHTERVELD - Tijdens het feest '10 jaar Moespot' werd er voor de Achterveldse jeugd een ballonnenwedstrijd georgani seerd. In totaal werden 115 bal lonnen de lucht ingelaten waar aan een naamplaatje met naam en adres van de deelnemers. Van het totaal aantal opgelaten ballon nen werden slechts zeven kaart jes teruggestuurd. De organisatie had op meer gerekend en had daarom drie prijzen beschikbaar gesteld. Door het kleine aantal werd dit gewijzigd en kregen de deelnemers van de terugontvan gen kaartjes allen een prijs. De hoofdprijs werd gewonnen door Joren van de Burgwal, wiens ballon de grootste afstand had af gelegd. De ovenge prijzen vielen ten deel aan 4 meisjes tussen 8 en 10 jaar en twee jongens tussen 7 en 9 jaar. Na de prijsuitreiking die zaterdagmiddag plaats vond werd de middag verder doorgebracht met het kijken naar video-films. Degenen die de kaartjes hadden retour gezonden kregen een dankbetuiging en een waarde bon. Vrijdagavond werd als slot van de feestelijkheden een gezellige avond georganiseerd voor alle medewerkers die vrijwillig hun medewerking hadden verleend en zich ook het hele jaar door vrij willig beschikbaar stellen voor de activiteiten die in de Moespot worden gehouden. Ook werd af scheid genomen van de jeugd- en jongerenwerker Roy Robbemond. Men vond het jammer dat hij stopt met zijn werkzaamheden. LEUSDEN - In het weekemde is een aantal Leusdense woningen een doelwit geweest van inbre kers. Aan de Krakhorst werd van en woning een deur geforceerd. Er wordt niets vermist, Uit een worung aan de Koningin Sophialaan wer den geld, een horloge, een video recorder en hi-fi apparatuur weg genomen. De inbrekers kwamen binnen, door de achterdeur te for ceren. Uit een woning aan de Burge meester De Beaufortweg werd geld weggenomen. LEUSDEN - Na een controle op de parallelweg van de Doornseweg kreeg de heer A.V. uit Austerhtz dinsdaa een njverbod van 7 uur opgelegd. Na de adem bleek dat hij teveel gedronken had. De wijzer van het blaasapparaat bleef op 615 miligram staa, terwijl 250 miligram is toegestaan. LEUSDEN - De vereniging voor postzegelverzamelaars Lisiduna organiseert voor dinsdag 14 no vember haar jaarlijkse openbare clubbijeenkomst in de zijzalen van sporthal Groenhouten, De Meent 4. Tijdens deze bijeenkomst zal er een grote najaarsveiling worden gehouden. Er zijn partijen uit bin nen- en buitenland te koop. De ka vels zijn vanaf 19.00 uur te bezichti gen. De veiling begint om 20.00 uur. Wij zijn het zat, "zeggen de kmderen van de Daatselaarhof. Zij willen geen hondepoep meer op hun speelterrem.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11